Bovei.dien sprak hij zijne sympathie uit I voor het streven der Sociaal-democraten naar gelij kheid van recht. De heer K. de Jong begreep nietwaarom de rechterzijde, die bezuiniging voorop stelde, niet de Regeeringstaak op zich genomen had, alleen eene Regeering toch kan goed bezuinigen. In alle gevalle eischte deze spreker volledige dekking der uitgaven door middelen. De heer de Savornin Lohman achtte de kies rechtwijziging dringend noodig. Welke de uitkomst zou zijnwanneer het aantal kiezers vergroot werdwist hij nietmaar wees erop, dat als eene rechtvaardige districten-indeeling verkregen was, het zelfs de vraag zou zijnof de rechterzijde niet moest loslaten den eischgeen grondwets herziening zonder herziening van art. 194 der Grondwet. De heer Goeman Bor- gesius kwam op tegen het voornemen der Regeering tot herziening der kiestabel, trots haar vroeger vooropstellen van grondwets herziening. Hij zag daarin een streven om naar de eischen der rechterzijde teregeeren. Krachtig kwam deze spreker op tegen voorafgaande census-verlaging, en indien de Reg. bleef bij haar voornemen tot kiesta bel-herziening, dan moest, naar zijn oordeel, de Kamer bij votum uitmakenof zij de verandering van standpunt der Regeering beaamt. De Min. van Binnenl. Zaken verzekerde, dat met de voorbereiding der grondwetsherziening wordt voortgegaan en dat voorstellen spoedig zijn te wachten. Dat gelijktijdig herziening der kiestabel kan worden voorgesteld het is omdat nu hem het verwijt niet kan treffen zoodoende grondwetsherziening te willen vertragen. Kiesrechtwijziging vooraf te laten gaan, acht de Reg. niet wenschelijk. De Min. van Justitie trachtte de weigering van rechtpersoonlijkheid aan de Sociaal-demo craten te verdedigen. De heer Goeman Borgesius stelde een motie voor omin overeenstemming met de meermalen door de Reg. uitgesproken meening, uit te sprekendat de voorstellen tot grondwets herziening zoo spoedig mogelijk in behan deling moeten worden genomen en afgedaan, en dat inmiddels geen wijziging van kiesrecht of kiestabel in overweging behoort te worden genomen. Nadat de heer van Houten een zeer krachtige afkeuring uitgesproken had over de weigering van rechtpersoonlijkheid aan de Sociaal-demo craten werd de voortzetting van het algemeen debat en de behandeling van de motie-Borgesius verdaagd tot Vrijdag. De kantoorbediende te Amsterdam, die wegens een door hem vermeend verlies van pl. m. f 10,000 verdwenen wasis in de ouderlijke woning teruggekeerd met al de door hem geïncasseerde gelden. Drie anonieme dynamietbrieven zijn in Londen ontvangen. In den eerste worden de konstabels Roper en Wilsondie tegen Cunningham en Burton getuigden, met den dood bedreigdde tweede bevat de mededeeling, dat men plan heeft de St. Paul-kathedraal in de lucht te laten springenen de derde waarschuwt de antoriteiten voor een dynamietaanslag op de Bank van Engeland. De politie schijnt een complot op het spoor te zijn, dat zijn misdadige plannen tegen het kasteel, het museum en de kunstschool in Nottingham had gericht. De vraagwat er met Soedan moet gebeuren, schijnt tot verklaarde oneenig- heid tusschen Gladstone en zijn collega's aanleiding gegeven te hebben. Met den premier verlangden een paar der andere ministers, dat men het oorspronkelijk programma bij het binnenmarcheeren in Egypte vastgesteldemoest volgen. Hier naar zouterwille van de eer en de eerbied voor den naam van EngelandKhartoum ook nn nog na den dood van Gordon, ingenomen moeten worden maar zou men het dadelijk na de overwinning en na vaststelling van een geregeld inlandsch bestuur weer verlaten. Tegen dit plan verzette zich o. a. Cham berlain voor hem bestond slechts de keus tusschen een onmiddelijke terugtrekking uit Soedan of een bezetting van Khar toum mits men het behoude. Beide mee ningen vinden in Engeland zelfs onder de pers en het publiek aanhangers en maken het onderwerp van ellenlange be schouwingen uit. Terwijl de Britten zich tot nieuwen strijd gereed makenis het wapengeklet ter in Tonkin opnieuw begonnen. Het dagen lang gewachte bericht van de be zetting van Lang-Son door de Franschen is eindelijk in Parijs ontvangen. Vrijdag om twaalf uur is de Fransche driekleur op de citadel te Sang-Son geheschen. De Fransche regeering en met haar de uitgeputte troepen moeten een zucht van verlichting slakendat na een cam pagne van bijna twee jaar de plaats ver overd is, die men voor het hoofdpunt der tegen Tonkin gerichte Chineesche strijdkracht hield. Voor China is het een beslissend échec, al is hiermede volstrekt de expeditie in Tonkin niet afgeloopen. De zonen des Hemelschen rijks schijnen goed gevochten te hebbenmaar zijn ten laatste in volslagen wanorde op de vlucht gegaan. Dezer dagen is in het RuBische gouvernement Cherson een krijgsman van 115 jaren overleden, nl. de Generaal-Majoor Petrowsky. Hij trad in het laatst der vorige eeuw in den krijgsdienst en streed in 1812 op 42-jarigen leeftijd tegen Na poleon. Wolseley heeft een uitvoerig ver slag van een ooggetuige der inneming van Khartoum overgetelegrafeerd. Uit dit verslag blijkt, dat de opstandelingen den 26 Januari, bij het aanbreken van den dag, de stad binnendrongen, en Gordon door het geweervuur der rebellen gedood werd, terwijl hij zich naar het Oostenrijksch consulaat begaf. De Oostenrijksche consul werd in zijn huis gedoodde Grieksche consul gevangen genomen. Een turfschipper wisselde bij eene winkelierster te 't Zandt een papiertje van f 100, dat echter slechts een bon voor 100 sigaren was. De politie, daar van in kennis gesteldhaastte zich om den schipper in hechtenis te nemen. Bij het turfschip gekomenvertelde de vrouw dat haar man den dag te voren naar Amerika was vertrokken en haar geen geld had achtergelaten. In een kruitmagazijn te Gibraltar heeft een ontploffing plaats gehad. Acht genie-soldaten en negen bnrgers moeten gedood zijn. Te BreskenB leeft nog een oud strijder uit Napoleon's leger. Het is de heer Verlinde, die 1. 1. Dinsdag zijn 93<m jaardag heeft gevierd. Hij werd in 1792 te Terneuzen geboren en moest op ruim 20-jarigen leeftijd zich onder Napoleon's vanen scharen. Toen Napoleon zijne leger macht bij Leipzig samentrokmaakte ook hij deel daarvan uit. De veldslag, die over het lot van volken moest beslissen, werd geleverd. Zooals men zich zal her inneren werd door het te vroeg springen van de brug over de Elster (19 Oct. 1813), een groot gedeelte van het Fransche leger afgesneden en krijgsgevangen gemaakt; hiertoe behoorde Verlinde. Hij werd naar Oostenrijk gevoerd en namdoor slechte behandeling daartoe gedwongen, dienst bij het Oostenrijksche leger. Gedurende dien tijd bezocht hij vele steden in Oostenrijk en nam deel aan een krijgstocht naar Italië. Toen in 1815 de tijding kwam van Napoleon's terugkomst van Elba trok hij als Oostenrijksch soldaat met het leger naar den Rijnkant. Hij besloot te deserteeren en naar Nederland terug te keeren. In de nabijheid van Wiesbaden volvoerde hij zijn plan, doch werd door de Franschen gevangen genomen en naar Lyon gevoerd. Na den slag bij Waterloo werd hij tegen andere gevangenen uit gewisseld. Van de 17 kameraden, waar mede hij was uitgetrokken, keerde hij alleen terug. Meer dan 60 jaren lang heeft Verlinde daarna als beurtschipper tus schen Breskens en Middelburg gevaren en genoot hij ieders vertrouwen. Hij slijt nu zijne laatste dagen in niet zeer ruime omstandigheden. De zonderlinge vrijspraken der Fran sche rechtbanken beginnen in België ook al navolging te vinden, naar het schijnt. Te Brussel stond dezer dagen een man terecht, die zijn vrouw met messteken vermoord had, omdat zij hem ontrouw was, en de rechtbank sprak «den sympathieken moordenaar» vrij. Een ander man had een moordaanslag gepleegd op zijne echt- genoote en zijne schoonzuster, omdat de vrouw, die van hem gescheiden leefde, weigerde tot hem terug te keeren. Ook hem spraken de gezworenen vrijomdat hij de misdaad „in een opgewonden toe stand'' bedreven had, waarin hij niet aansprakelijk was voor wat hij deed. Het publiek betuigde door jubelkreten zijn instemming met die uitspraaken de verdediger, de advocaat Jansenwerd luide toegejuicht. In den loop dezer week zullen de schietproeven met de zware achterlaad Krnpp-kanonnen van het fort op de Hars- sens te Helder weder worden hervat, echter met terzijdestelling van het in de vorige week onklaarbaar gefaakte stuk. Een 13-jarige knaap, R. de B. te Alkmaar, speelde op de balken, die in het afgesloten kanaal vak lagen, en viel in het water. Hoewel hij spoedig op het droge werd gebracht, mochten de geneesheeren er niet in slagen de levens geesten weder bij hem op te wekken. De wolven zijn in Frankrijk nog zeer talrijk. In het jaar 1883 (van ver leden jaar zijn nog geen opgaven) werden daar te lande 1300 wolven gedoodwaar onder 495 jongen. Aan belooningen voor het dooden van deze wilde dieren werd 103,720 francs uitbetaald. Slechts in negen gevallen werden menschen door wolven aangevallen De drie personendie in een buiten gewoon Politieblad waren gesignaleerd, als verdacht van valsch Pruisisch geld te Venloo uitgegeven te hebben, zijn thans allen te Duiken in hechtenis. Aan hun hoofd stond Arnold Deutman uit Suchteln die nog maar enkele weken van een 5-jarige gevangenisstraf ontslagen was. Zij hebben reeds bekend. Het huwelijk van Prinses Hendrik zal, volgens een bericht uit Berlijn aan de N. R. Ct.kort na Paschen worden voltrokken. Dit zal plaats hebben in het paleis harer ouders, uitsluitend in de fa miliekring, zonder het gebruikelijke Prui sische hofceremonieel. Volgens een bericht van den Fran schen Consul in Zanzibar is het in Mid- den-Afrika zeer treurig gesteld. Er moet daar een zoo hevige hongersnood heer- schendat de arme negersom den dood te ontkomenArabische slavenhandelaars opzoeken en aan dezehunne vrouwen hunne kinderen en zichzelven verkoopen. De prijs van de menschelijke koopwaar is zoo gedaald, dat vele kraohtige man nen voor 4 francs en vrouwen voor 9 francs op de markt worden verkocht. Ongeluk op den Rijnspoor weg. Op 20 minuten afstand van het station Ede is de sneltrein, die Woensdagavond te 7.45 uit Arnhem vertrok, ontspoord. De oorzaak is nog onbekend. De passagiers bekwamen gelukkig weinig of geen letsel. De conducteurs Donselaar en van 't Hof echter zijn zwaar gekwetst; van een hunner is een been gebroken. Zij zijn meegevoerd naar het station Ede en aldaar geneeskundig behandeld door geneesheeren uit Benntkom en Ededaarna werden zij naar het Zieken huis te Arnhem vervoerd. De conducteur Rijst, van de onderneming van Gend en Loos, werd levenloos gevonden. De locomotief en kolenwagen liggen aan eene zijde van den weg omver, en eenige personenwagens aan de andere zijde een goederenwagen is totaal verbrijzeld en nog vier wagens zijn zeer beschadigd, gedeeltelijk liggen zij in het zand. Thans moeten alle passagiersvan Arn hem of Utrecht komende, ter plaatse van het onheil overstappen. De weg is over een groote uitgestrektheid opgebroken, men is druk bezig met het leggen van nieuwe rails en denkt eene lijn hedenavond weer gereed te hebben voor het verkeer. De plaats des onheils wordt door velen bezocht en gelijkt een ware ruïne. Van andere zijde meldt men nog: De trein bestond uit acht waggons. De locomotief en de tender zijn zwaar be schadigd, evenals een bagagewagen. Aan de overige wagens is de schade oogen- schijnlijk niet groot. De conducteur van 't Hoff is aan de borst gewondmen zegt dat een rib gebro ken is. De conducteur Donselaar heeft een been gebroken. Natuurlijk heeft de loop der treinen gisteren belangrijke vertraging ondervon den. Het goederenvervoer is heden gestaakt, en goederen worden ook niet aangenomen. Men is druk aan 't opbergen en hoopt Vrijdag weder geregelden dienst te hebben. De uitreiking van de bekroningen aan de vereenigingen „Thalia" en „De Génestet" in den tooneelwedstrijd van Rederijkerskamers te Wageningen, heeft op feestelijke wijze aldaar plaats gehad. Uit Aken wordt geschreven. In weerwil van eenige regenvlagen is de carnavalsviering hier luisterrijk afge loopen. De straten wemelden van gemas- kerden. De dames en enkele heeren droegen hooge, rijk met bloemen versierde stroo- hoeden, model opgewipte sla-schotel. De kinderen der meergegoeden pronkten met de smaakvolste fantasie-toiletten, zonder ontsierend masker. De optocht, die van 1 tot 5 uur de stad doorkruistewas allervermakelijkst samengesteld en bestond uit 33 groepen, de meeste op wagens, waaronder de oorlogsbark van Prins Car- neval uitblonk door verguldsel en een ko lossaai kanon op den voorsteven dat van blinkend geel koper scheen. Acht groe pen op de 33 waren aan de Duitsche kolonisatie in Afrika gewijd, waarbij koning Bell van Kameroen de hoofdrol vervulde. Onder den titel van „nieuwe landgenooten" vertoonden zich tal van ge- neusringde negers in den stoet. Een lied op Afrika, dat bij de Duitschers alge meen in zwang belooft te bomen, werd hier druk gezongen. Verder werd het nationaal gevoel der Duitschers gestreeld door eene flinke ge- pruikte lijfgarde uit den tijd van Fre- derik den Groote. Veel gelachs wekten een landverhuizersschip, naar Kameroen bestemd, en een wagen, voorstellende: de wraak der oude vrijsters. Een elftal bedaagde maagden poogden oude kaalhoof dige vrijgezellen opgesloten te houden in eene groote kooiwaarin zij na ontsnap ping telkens weer gekerkerd werden. Niet onnaardig was ook de satire op de „tournure'' der dames. Men zag na melijk op zulk een tournure een geheel déjeuner, een blaadje namelijk met koffie kan, kopje en een boterham bevestigd. Een boerenbruiloft en een stadstoren uit de middeleeuwen waren vrij schilderachtig. Voorts ontbraken er noch Flora, noch Florresiane (de Akensehe dwaasheid) noch satires op tram-ondernemingen en bankiers- Een groep quasi- Chineezen vertoonde gym nastische toeren, en de „Conditerei" die lievelingswinkel der kinderenwas in den trein op in het oog vallende wijze vertegenwoordigd als „Hof-Conditorei des Prinzen Carnaval". Talrijke collectantenmet groote netten aan lange stokken, zamelden giften in voor de armen en het regende groschen in de reusachtige houten armenbus op den „Sammelwagen". Waaarlijkzoo 'n Duitsch carnaval als dit is een levendig volksvermaakal doen de fausset-stemmen der gemaskerden wel eens denken aan een hoop kraaiende hanendie hun kukelu uitkraaien. Laat mij ten slotte nog een paar heeren op straat vermeldendie het begrip van centaurus of menschpaard, dat aan den terecht gehekelden dames-cnl ten grond slag ligt, „logisch durchfiihrten" door langs straat te galoppeeren met de twee helften van een paard, vóór en achter hun middellijf bevestigden met een dekkleed behangen. Wansmakelijke modes kunnen niet beter dan door zulk eene aanschouwelijke kritiek bestreden worden- De Londeasche «werklieden zonder werk» hielden Maandagmiddag onder een gietendenden regen op de Theemskade eene bijeenkomst, waarna zij zich met hunne muziekkorpsen en vaandels in op tocht op weg begaven om hunne grieven aan Sir Charles Dilke bloot te leggen. Eerst werd hun echter door verschillende sprekers verteld wat de grieven waren, en wat men verlangde, namelijk: verkor ting der werkuren in alle Regeerings- inrichtingen tot op 8 uren daags, waar door aan 40 a 50 duizend personen meer werk kon worden gegeven het dadelijk beginnen van groote publieke werken het bouwen van arbeiderswoningen, en van publieke bad- en waschhuizen; het in cultuur brengen van de nu aan de aristocraten toebehoorende woest liggende landen, en eindelijk een wet waarbij spoorweg-, tramweg- en omnibusmaatschap pijen strafbaar worden gesteld, als zij hunne employés langer dan hoogstens tien uren daags in dienst houden. Toen men in „Downingstreet" aankwam was er juist Kabinetsraad en Dilke was dus zelf niet te spreken. De Heer George Russell, secretaris van de „Local Governe- ment Board"stond echter eene deputatie der werklieden te woord. Hij betuigde zijne oprechte sympathie met het lot der werkeloozen, maar moest hun tot zijn leedwezen antwoorden dat de meeste hunner eischen aan het verkeerde adres waren gericht, of niet konden worden ingewilligd. Men keerde daarop weer in optocht naar Cleopatra's Naald terug, eu na eenige heftige redevoeringen werd eene motie aangenomenwaarin niets meer of minder verklaard werddan dat de Heer Russell en de andere leden der Regeering voor zich zeiven en gezamenlijk schuldig zul len zijn aan den moord van degenendie in de eerstvolgende weken van honger zul len sterven, en wier leven gered had

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2