Tweede Blad. van ZATERDAG 21 Februari 1885. TE HUUR. Nieuwsberichten. Anegang. No. 16. Bovenhuis ƒ350 p.j. terst. No. 20. Bovenhuis ƒ425 p.j. No. 33. Voork. ra. slaapk. 26 p.m. terst, Anthoniestraat. No. 48. Huis ƒ300 p.j. terst. Bakenessergracht. No. 3. Huis met tuin 7 500 p.j. Mei. No. 13. Huis ƒ600 p.j. terst. No. 23. Pakhuis ƒ200 p.j. terst. No. 70. Bovenhuis ƒ190 p.j. terst. No. 70. Benedenhuis 275 p.j. terst. No. 87a. Werkplaats ƒ75 p.j. terst. Botermarkt. No. 10. Gem. ben. suite /30 p.m. terst. No. 21. Gem. bovenvoork. ƒ12 p.m. terst. Burgwal. No. 11. Benedenhuis /2.50 p.w. No. 26. benedenkamer ƒ1.60 p.w. terst. Donker Spaarne. No. 58. Huis ƒ150 p.j. Mei. Frans Halsstraat. No. 2rd. Bovenhuis f300 p.j. terst. Gasthuissingel. No. 18. Bovenhuis ƒ300 p.j. Mei. Ged. Oudegracht. No. 15. Voor- en achterk. ƒ2,50 p.w.terst. No. 105. Huis ƒ650 p.j. Mei. Ged. Voldersgracht. No. 1. Ben. huis m. tuin /3p.w. terst. No. 9. Bovenhuis f2.50 p.w. 1 Maart. No. 51 en 53. Huis m. tniu ƒ400 p.j. Mei. Gierstraat. No. 29. Bovenkamers ƒ200 p.j. terst. No. 51. 2 Gem. bovenvoork. /25 p.w. Mei. No. 57. Bovenhuis ƒ250 p.j. terst. Groote Houtstraat. No. 47. Winkelhuis ƒ1000 p.j. 1 April. No. 46. Slaapk. met een nieuw bed f10 p.m. No. 81. Boven voorkamer 10 p.m. terst. No. 103. Huis/500 p.j. Mei. No. 146. Huis ƒ450 p.j. Mei. No. 170. Bovenhuis ƒ450 p.j. terst. Jacobijnestraat. No. 3. Bovenvoork. m. slaappl. ƒ12 p.m. terst. No. 20rd. Vrij Bovenhuis f300 p.j. Mei. Jansstraat. No. 16. Ben. huis m. tuin ƒ275p.j. Mei. Jan Steenstraat. No. 36. Huis 7 2.15 p.w. Kampervest. No. 34. Bovenwoning f250 p.j. Kennemerplein. No. 9. Huis met tuin f800 p.j. 1 Mei. Kinderhuissingel. No. 16a. Huisje ƒ1.90 p.w. Kléin Heiligland. No. 7. Kelder ƒ40 p.j. Kleine Houtstraat: No. 54. kamers ƒ2 p w. No. 76. Huis met tuin 7600 p.j. Mei. No. 110. Bovenhuis ƒ190 p.j. Mei. No. 115. Gem. voor- en achterk. 20 p.m. Kleine Houtweg. No. 13. Huis f800 p.j. Mei. No. 73. Buitentje ƒ500 p.j. terst. Koningstraat. No. 30. Huis ƒ500 p.j. Mei. Korte Dijk. No. 7. Huis met tuin f350 p.j. terst. Korte Jansstraat. *No. 1. Huis 375 p.j. 1 Mei. No. 3. Kamer m. keuken f2.25 p.w. terst. Koudenhorn. No. 48rd. Bovenhuis 225 p.j. Mei. No. 16. Bovenhuis 175 p.j. terst. Kruisweg. No. 9. Huis 7750 p.j terst. L. Heerenstraat. No. 37. Bovenvoorkamer ƒ1.50 p.w. terst. Lange Hofstraat. *No. 5. Pakhuis 1.75 p.w. terst. Lange Voorstraat. No. 19. Bovenhuis ƒ2.50 p.w. terst. Lange Wijngaardstraat. No. 19. Huis 7 4 p.w. Febr. Leidsche Vaart. No. 56. Bovenhuis ƒ250 p.j. Mei. No. 122. Huis m. tuin ƒ525 p.j. Mei. Magdalenasteeg. No. 7. Bovenhuis ƒ2.25 p.w. terst. Molensteeg. No. 6rd. Bovenhuis ƒ3.75 p.w. terst. Oranjeboomslaan. No. 91. Bovenhuis 2 p.w. terst. Oranjestraat. *No. 86. Bovenhuizen 2 a ƒ2.25 p.w. Overstraat. No. 9r. Huis 7 2 p.w. Palmstraat. No. 23. Ben. en bovenhuis 2.75 p.w. terst. Papentorenvest. No. Bovenuizen 1.60 p.w. terst. Parklaan. No. 43. Huis met tuin 7 720 p.j. Mei. No. 46. Bovenhuis ƒ200 p.j. Mei. Eaamvest. No. 27. Huis m. tuin 275 p.j. Mei. Rozenlaan. No. 12. Vrij Bovenhuis 3 p.w. terst. Rustenburgerstraat. Woonhuizen met tuintjes 3 p.w. terst. Sehagchelstraat. No. 40. Huis m. tuin ƒ400 p.j. Mei. Sohootersingel. No. 115. Huis m. tuin ƒ450 p.j. terst. No. 127. Huis met tuin f700 p.j. Mei. Schooterstraatweg. No. 11. Huis met tuin 575 p.j. Mei. Sophiastraat. No. 2rd. Gem. slaapkamer 6 p.m. terst. Spaarne. No. 24. Huis ƒ600 p.j. Spaarnwouderstraat. No. 100. Winkelhuis ƒ4.50 p.w. Twijnderslaan. Nette Huisjes met tuintjes ƒ3 p.w. terst. Tuinstraat. No. Ir. Huis 2.75 p.w. terst. Turfmarkt. No. 32. Bovenhuis ƒ300 p.j. No. 32. Benedenhuis 200 p.j. Turfsteeg. No. Bovenhuis ƒ1.75 p.w. terst. Verwulft. No. 4. Gem. Bovenhuis ƒ300 p.j. terst. Wagenweg. No. 9. Vrij boven en ben. huis ƒ280 p.j. Mei. No. 14. Huis met tuin 750 p.j. Mei. Warmoesstraat. No. 22. Gem. kamers ƒ20 p.m. terst. Wilsonsplein. No. 2rd. Bovenhuis 7 250 p.j. Mei. No. 5. Huis m. tuin f325 p.j. Mei. Witte Heerensteeg. No. 19. Bovenhuis 72.75 p.w. terst. Zuiderstraat. No. 19. Boven achterkamer ƒ1.25 p.w. Zijlsingelstraat. No. 8 o. Bovenhuis 225 p.j. Mei. No. 8r. Ben. huis m. tuin ƒ200 p.j. Mei. Zijlsingel. No. 6. Huis met tuin 7750 p.j. Zijlweg. No. 16. Villa ƒ656 p.j. Bij den Makelaar N. D. DE LEUR te bevragen: Ben modern winkelhuis, op een der besten standen. Een huis Farklaan. Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Sterken Drank. L. 1. Dinsdagavond had in het Nuts- gebonw in de Zijlstraat eene openbare ver gadering plaats van de afdeeling „Haarlem" der Ned. Vereeniging tot afschaffing van Sterken Drank, 't Zou de laatste zijn in dit seisoen. Als spreker trad op de pre sident der afdeeling de Heer H. Zeeman, die als altijd talrijke hoorders vond en zijne nuttige lessen en gesprekken, juiste opmerkingen en gepaste waarschuwingen zeer onderhoudend tusschen zijne rede weet in te lasschen. Het hoofddoel was om „de Hollandsche rondborstigheid en openhar tigheid van vroeger" tot voorbeeld te stellen en tot navolging zijne hoorders op te wekken. Geen beter middel dan de geschiedenisdie zoo dikwijls bewijzen geeft, hoe die Hollandsche rondborstig heid zelfs door vreemden werd geëerd. Spreker laakte de strekking van twee spreekwoorden„de huig naar den wind hangen" en „huilen met de wolven, waarmede men in het bosch is." Op zeer aardige en bevattelijke wijze werd een ontmoeting voorgedragen van Prins Maurits met den Leidschen veer schipper van Veendie den Prinsdien hg natuurlijk niet herkende in eene eenvou dige kleederdracht zijne schuit laat voort trekken en zoo een gevraagde boterham laat verdienenen verder onder den gehouden maaltijd zijne gevoelens over de leefwijze aan 's Prinsen hof mededeelt. De angst van den schippertoen hg later aan het hof werd ontboden en in den Prins de man herkent, met wien hij op de schuit zoo vrijuit had gesproken, werd overwon nen door de overtuiging van het eerlijk en goed hart dat hij den Prins toedroeg en dat ook door den Prins zelf werd gewaardeerd. Spreker besloot zijne rede door te wijzen op het onwaardige dat er gelegen is in niet eerlgk te zijn en dat vooral eiken Nederlander ontsiert. Met open oog de waarheid te zeggen en als vrij man zijne overtuiging uit te spreken, die schoone karaktertrek van het Nederlandsche volkwerd door spre ker zijnen hoorders aanbevolen en wij hopen dat deze voordracht zal worden ter harte genomen. De Parijsche politie heeft dezer dagen door list een dievenbende van zeven per sonen gevat. Een juwelier op den boulevard Voltaire liet im het geheim een inspecteur halen, omdat in zijn winkel een man was, die een horloge van groote waarde voor 50 fr. te koop aanbood. De inspecteur kwam en deed zich aan den verkooper van het horloge voor als een bediende van den juwelier die ook een winkel wilde beginnen, en gaarne nog meer kostbaarheden tegen lagen prijs wilde koopen. De man liep in de val. Hij nam den inspecteur mede naar een slecht be faamde kroeg, waar zijn medeplichtigen nog allerlei andere kostbaarheden voor spotprijzen te koop hadden. Hier werd de geheele bende door de politieagenten, die den inspecteur gevolgd waren, over vallen en in hechtenis genomen. De Mechanical World geeft een be schrijving van den bouw van een grooten schoorsteen uit beton opgetrokkenwelke moet dienen tot afvoer van de verbrandings producten onder de stoomketels van de J utespinnerij van Good body. Het cilindri sche fundament bestaat uit een blok van tien en een halve meter middellijn en 2.70 meter hoogte. De totale hoogte van dezen merkwaar- digen schoorsteendienaar wij meenen geheel eenig in zijn soort is, bedraagt ruim zeven-en-veertig meters, terwijl de dikte van de wanden tusschen 1.20 meter en 0.37Va meter afwisseld. De dikte van de wanden van het bovengenoemde fun dament bedraagt zelfs twee een halve meter. De betonwaaruit deze schoorsteen als uit een stuk, is opgebouwd, bestaat uit portlandcement met zand en steenen vermengd. De steenen komen daarin voor, in alle grootten, zelfs tot een gewicht van 100 kilogram. Voor den geheelen bouw werden niet minder dan 103 ton beton verbruikt. De totale kosten bedragen ongeveer ƒ6000. Te Constantinopel heeft een zware brand gewoed in de Phanar, de wijk der Grieken. Binnen een half uur waren twee straten, met 30 huizen, een prooi der vlammen. Het paleis van den Griek- schen Patriarch werd ook bedreigdmaar met groote moeite gered. Een jonkman en twee kinderen kwamen in de vlammen om het leven. De moeder der kinderen sprong in wanhoop uit een venster; maar zij bleef ongedeerd. De brand moet aan boos opzet te wijten zijn. Twee officieren te Keulen hebben dezer dagen een tweegevecht gehouden, waarin de een zoo gevaarlijk gewond werd, dat hij binnen weinige uren overleed. En de aanleiding tot hun twist wasdat de eene officier in vergissing het hoofd deksel van den anderen had opgezet. Door een ontploffing in een kolen mijn te New-Glasgow, in nieuw Schot land, zijn weder 12 menschen om het leven gekomen. Sedert geruimen tijd werd de omtrek van M'Silain Algeriëonveilig gemaakt door een leeuwdie groote slachting onder het vee der pachthoeven aanrichtte. Dezer dagen nu gingen zeventien kolonisten zes Arabieren en een Israëliet gezamenlijk jacht op ondier maken. Zij verspreidden zich in groepen door het bosch en legden zich op verschillende paden in hinderlaag. Weldra zagen vijf der jagers, die achter een rots verscholen lagen,den leeuw naderen. Zij schoten op hem, zoodra hij binnen het bereik hunner geweren kwam, en het dier storte brullend neder. De jagers snelden op hun verslagen vijand toe. Maar de leeuw was niet dood, hij sprong overeind en viel op zijn aan vallers aan. De eerste die onder zijn klauwen kwam, zekere Sanches, was in een oogenblik gedood. De zoon van dien man en nog twee anderen die den leeuw met hunne messen staken werden ernstig gewond. Zij zouden waarschijnlijk ook een prooi van het wilde dier geworden zgn, als niet de vijfde man, de Israëliet, op den leeuw was toegetreden en hem door een geweerschot in het oor gedood had. Het moedige gedrag van den Israëliet, Mozes ben-Rebob genaamd, wordt algemeen geprezen. Men hoopt dat hem een beloo ning daarvoor toegekend zal worden. Naar wg nader vernemenzal H. M. de Koningin Z. M. in Mei niet naar Carlsbad vergezellen. De Koningin en het Prinsesje zullen gedurende 's Konings badkuur een andere badplaats bezoeken. In Zwitserland is men ernstig be dacht maatregelen te nemen ter bestrijding van het misbruik van sterken drank. Het Parlement heeft eene commisie benoemd, om de voorstellen van den Bondsraad te onderzoeken. Deze commissie, door het volk alkoholcommissie geheeten, heeft voorgesteld heffing eener brandewijn-be- lasting en beperking van het aantal her bergen en tappergen. Er zijn te St.-Petersburg en te Kroonstad weder een groot aantal offi cieren onder welke vele van de artillerie en de vlootin hechtenis genomen onder verdenking van nihilistische kuipergen. -Garibaldi's zoon Ricciotti is volgens de Hamb. Corr.bezig met het aanwerven van manschappen voor een vrijkorps, dat naar Afrika zal gaanom zich bij de Italiaansche troepen aldaar te voegen. - Een woedend artikel tegen Gladstone in de „Saturday Review" getiteld „Gij zijt die man", eindigt als volgt: Indien er morgen in Engeland een ple- bïscit gehouden wierd over de vraag„Is het tegenwoordige ministerie schuldig of niet schuldig aan den val van Khartoem en aan Gordon's dood?" dan zou de uitspraak der enorme meerderheid van eerlijke en verstandige menschenTories, liberalen of radicalen, luiden: „Schuldig". Tegenwoordigheid van geest. Eenigen tijd geleden, in den vroegen ochtend, ging een Madureesje op de var- kensjacht in het Tenggersche, slechts gewapend met eene lans. Hij was verge zeld van twee honden. De jacht scheen in het begin niets te zullen opleveren want reeds geruimen tijd hadden zij naar sporen gezocht en niets gevonden. Eindelijk, bij den ingang van een ravijnscheen hun zoeken met succes bekroond te zullen worden, want de honden begonnen alle teekenen te geven, dat zij iets gevonden hadden. De bodem van het ravijn was bedekt met groote steenen zoodat zelfs niet gegist kon wordenwaar het wild zich ophield, te meer daar het er nog schemerde. De honden sprongen vroolijk vooruit, totdat zij eensklaps, achter een grooten rotssteenhun prooi meenden ontdekt te hebben. De Madureesdie dit ook bemerkte, begon, zooals gebrui kelijk isgroot misbaar te maken om het varken op te jagen. Tot zijn groote ontsteltenis zag hij evenwel in plaats van een varken een koningstijger te voorschijn komendie met één slag een zijner honden in het zand deed bijten. De Madurees zag wel dat er voor hem ook geen ont komen aan was en dat hij, om zichzelf te redden, niet afwachten moest tot de tijger zgn sprong deed. Kordaat trok hij zijn lans en gaf den tijger achtereen eenige steken, die goed raak moeten geweest zgnwant het dier vielzonder het tot een sprong te kunnen brengen, neder, om niet weder op te staan. Dit staaltje van tegenwoordigheid van geest bij een Madurees verdient vermelding. De nieuwbenoemde officieren van gezondheid worden voortaan allen eenigen tijd bij het militair hospitaal te Amsterdam gedetacheerd. De opengevallen plaats van ordon- nance-officier des konings zal vooreerst niet worden vervuld. Yolgens een later bericht schijnt het dat 29 inwoners bij den brand in het krankzinnigengesticht te Philadelphia omkwamen. Alle slachtoffers warentoen de brand uitbrakin hun cellen opgesloten. Men mistte velen der ongelukkigenmaar men heeft ze in verschillende gedeelten, der stad teruggevonden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 5