op haar post vinden, ook toen zij lang zamerhand van „Pietje" was geworden „de oude Piet", onder welken naam het tegenwoordige geslacht bij de bataljons jagers haar kent. Nu echter kan „oude Piet" niet meer medeen zeker heeft zij het niet te vroeg opgegeven om den troep te vergezellenwant zij is nu 85 jaren. De onderofficieren van het genoemde 5e bataljon, regement grenadiers en jager8 hebben zich vereenigd om haar eene we- kelijksche toelage te verzekeren om echter dit op wat ruimer schaal te kunnen doen heeft zich een commissie gevormd uit eenige officieren van het bataljonterwijl de offi cieren van het regement zich nagenoeg allen verbonden hebben tot het geven eener maandelijksche bijdrage, waardoor „oude Piet" de dagen, die nog voor haar zijn weggelegdin ruste en zonder financieele zorg kan doorbrengen. Een Amerikaansche tegenhanger van het Engelsche Tichborne-proces komt eer lang te Chicago voor het gerecht. Daar ter stede overleed onlangs een dame Mrs. Peckdie haar vermogen, 800.000 dollars aan de stad vermaakte, tot stichting van een gasthuis voor krankzinnigen. Maar de wettigheid van haar testament wordt nu betwist door een 21-jarig jonkman, George Peckdie beweert de kleinzoon van de overleden Mrs. Peck te zijn en recht te hebben op hare erfenis. Hij moet het kind zijn van den laatstovergebleven zoon der weduwe Peckdie op 21-jarigen leeftijd met een jong meisje, Muggie Campioneen verbintenis aanknoopte Volgens den jongen George Peck was zijn vader wettig met Muggie getrouwd maar hij zal dat huwelijk moeten bewijzen en vervolgens overtuigend aantoonendat hij werkelijk een uit dat huwelijk geboren kind is. Want men beweert, dat Muggie, (die ook reeds overleden is) zich indertijd een kind uit een vondelingengesticht ver schafte om dat voor het hare uit te geven en aanspraken op het vermogen der weduwe Peck te laten gelden. Intusschen gelijkt de jonkman op den man dien hij beweert dat zijn vader was. Eenige invloedrijke burgers van Chicago hebben zich het lot van den jongen Peck aangetrokken en zij zullen hem behulpzaam zijn bij de pogingen om zijne aanspraken te doen erkennen. In Zuid-Beveland is dezer degen een weduwe kinderloos overledenwier vermogen, dat, naar het algemeene zeggen7 ton bedraagt aan arme bloedverwanten tebeurt valt. O. a. zou een behoeftig arbeider te Hoedekenskerke 20 a 30 duizend gulden ontvangen. Voor zeker een aardig buitenkansje, vooral voor iemanddiezooals de betrokken persoon met een overtalrijk gezin is gezegend. Volgens bericht in de N. E. Crt. bomt de stoomtram van Bergen op Zoom naar Antwerpen niet tot stand. Te Hellevoetsluis is een kassier er van door gegaan. Vele ingezetenen zijn voor belangrijke sommen bij deze zaak betrokken. De heer Léon Goffartde bekende biljartspeler uit Brussel, gaf Woensdag avond eene voorstelling te 's-Gravenhage en volbracht daarbij den stoot over 99 banden, wat sommigen eene onmogelijk heid noemden. Bij dit kunstuk worden vier fleschen en een bord op verschillende gedeelten van het biljart gezet. De heer Goffart stoot daarbij echter niet ééns, maar 33 malenterwijl de ballen nog loopen door telkens iederen bal drie ban den te doen raken, krijgt men „den stoot" over 99 banden. De kunst zit hoofdzakelijk in 't feit dat de ballen blij ven loopen zonder flesch of bord aan te raken Van een aanbod om zich met hem te meten in een partij van 500 of meer caramboles werd geen gebruik gemaakt. Een zonderlinge levenmaker. Te 's Gravenhage in de Koningstraat werd in den nacht van Woensdag op Donder dag een vrouw, wier man afwezig was, gewekt door geritsel en beweging in den tuin achter haar huis. In den angst dat er dieven of inbrekers op het erf waren, riep zij de hulp der nachtpolitie in. Twee nachtwakers onderzochten den tuin en vonden daar werkelijk een persoon, die niemand anders was dan de man van de bevreesde vrouw. Hij gaf den dienaren der nachtpolitie op zoo luidruchtige wijze te kennendat hij 't recht had in zijn eigen huis te slapendat ook de buren in hun nacht rust werden verstoord. De politie heeft de geschiedenis van j dit nachtelijk avontuur te boek gesteld in een procesverbaal wegens burengerucht, j Te Amsterdam heeft de politie de hand gelegd op een aantal jeugdige die ven jongens en meisjes van omstreeks 14 jaren. - Sommigen warentoen zij gevat werdennog in het bezit van door hen ontvreemde winkelwaren. Een passagier van den Rhijnspoor- treinwelke Woensdagavond bij het tweede wachthuisje, voorbij het station Eede ontspoordeschrijft daarover aan het Hbld: Wij vertrokken om 7.42 uit Arnhem, toen wij omstreeks drie kwartier gaans van Eede een geduchten schok gevoelden zoodat alleen zij kalm waren, die nooit hunne tegenwoordigheid van geest ver liezen. De trein was ontspoord, waarom was natuurlijk onbekend. Volgens zeggen der menigte, had men dien dag juist den weg verbeterdDe locomotief lag onderste boven, zoodat de weg geheel werd ver sperd de goederenwagen was verbrijzeld en de volgende wagen lag dwars over den weg. Alle lichten waren uit en er heerschte een vreeselijke verwarring. Voor alles moet aan den machinist de grootst mogelijke lof toegekend worden, daar hij tot in den nacht zijn plicht deed zonder zelfs eenig teeken van zenuwachtig heid te geven. De drie ongelukkige conducteurs, die gekwetst werden, waren buiten dienst. Wie moest noodseinen geven De overige conducteurs schenen niet op de hoogte, zoodat wij van geluk konden spreken dat er zich onder de passagiers enkelen bevonden die met dergelijke zaken bekend waren. Een goedertrein was in aantocht eu zoo werd ten minste een botsing voor komen. De stationschef te Eede was zeer be leefd; een trein van Utrecht kwam ons halen en bij half drie 's nachts waren wij te Amsterdam. Alle passagiers werkten om het zeerst mee om den toestand der gekwetsten te verlichten. In Parijs is verleden week in de j opera een gemaskerd kinderbal gegeven. Victor Hugoomringd van zijn kleinkinde ren was hij het feest tegenwoordig. Een klein meisje, als een wit kippetje ge kostumeerd bood den zanger van „l'Art d'etre grand père" een ei uit haar korfje aan. Victor Hugo kustte het kind en be hield het ei. Een onlangs overleden burger van Lemberg heeft in zijn uitersten wil een legaat van f 1000 en een van f 500 ver- vermaakt aan de twee mooiste meisjes dier stad. Alle meisjes kunnen mededingen naar de premiën. De overheid van Lemberg aan wie de toewijzing van de gelden is opgedragen, bevindt zich wel eenigzins in Verlegenheid. Er zal niets anders op zitten dan maar weereen sschoonheidswedstrijd» te houden. Door wijlen den Heer W. Ph. van Lennep is een legaat van f 25000 bespro ken aan de Vereenigde Doopsgezinde Gemeente te Amsterdam. "Stuurman Mastenbroekvan de te Nieuwediep binnengekomen vischsloep Festina Lenteis Maandag jl. in de Noord zee uit den mast op dek het gevallen en heeft daarbij zware kneuzingen gekregen. Hij werd onmiddelijk in het marine-hospitaal ter verpleging opgenomen. In vele plaatsen van Friesland is het de gewoonte op 'sKonings verjaardag de klokken te luiden. Reeds in den vroegen morgen begint dit en duurt dan den ge- heelen dag tot laat in den avond voort. Deze gewoonte heeft ditmaal, helaas, een menschenleven gekost. De 19-jarige M. Koopmans van Fochtelo (Fr.) zou ook de klok luidentoen hijdoor het breken van den arm, waaraan het klokketouw is bevestigd, achterover viel en op de plaats dood bleef. Door het Gerechtshof te 'sGravenhage in raadkamer is vrouw Yan der Linden, uit Leiden, verwezen naar de openbare terechtzitting wegens vergiftiging met rattenkruit (acidum arsenicosum) vermoe delijk vermengd met andere stoffen, en wel bepaaldelijk voor de drie volgende feiten 1°. Op een dag in Oct. 1881vermoede lijk in het laatst van die maand, aan Arend de Hees, waartoe zij het vergift zou hebben gestort is voor zijn gebruik bestemden drank of andere stoffen of zelf standigheden2°. den len December 1883 aan Suzanna Aben onder gelijke omstan digheden; 33. den 8en December 1883 aan Hendrik Frankhuizen en aan diens huisvrouw Maria van der Lindenhet vergift was toen gestort in tot hun gebruik bestemde spijs. De vier genoemde personen zijn door het gebruik van het vergift ziek geworden en gestorvenArend de Hees 1 November 1881Suzanna Aben den 1 December 1883, Maria van der Linden, huisvrouw van Hendrik Frankenhuizen, den 13 Decem ber 1883 en Hendrik Frankenhuizen den 19 December 1883. Te Parijs heeft een ergerlijk geval, dat in de Ecole Militaire is voorgekomen, groot opzien verwekt. Een jong curassier meldde zich dezer dagen als ziek. Hij klaagde over benauwdheid en pijn in de borst. De eerste geneeskundige onderzocht hem ternauwernood en stelde hem twee. dagen vrij van den dienst. Na verloop vnn dien tijd was de jonkman nog niet beter, doch de dokter beweerde, dat hij zich maar ziek hield en beval hemniet terug te komen. De arme soldaat liet zich nu door een burger-geneeskundige onderzoekendeze verklaarde dat hij aan een aandoening van pleures leed en schreef een paar trekpleisters voor. Den volgenden dag bleef de jonge soldaat in bed en later ging hijop last van zijn kwartiermeester, nogmaals naar den barschen geneeskundige. Deze ontstak in hevigen toorn zoodra hij hem zaghij wilde niet luisteren naar wat de arme patiënt zeide, maar hield vol dat de ziekte slechts voorgewend was en hij zond den curassier met een vloed van scheldwoorden weg. De jonkman ging toen toch in de in firmerie, maar niemand verpleegde hem daar en hij overleed na verloop van 24 uren. Bij de lijkschouwing bleek, dat hij aan een hevige longaandoening gestor ven was. Uit Egypte kwam het treurige be richt, dat generaal Stewart aan zijn wonden overleden is. De dood van dezen man van wien lord Wolsely voor weinige weken getuigde „hij is de beste officier, dien ik ooit kende"is een groot verlies voor het Engelsche leger. In Engeland gevoelt men dit algemeenwant Stewart stond door zijn moed, zijn energie, zijn kennis en talenten als leider eener troepenaf- deeling, in hoog aanzien en had het Britsche rijk voorzeker indezen moeilijken tijd nog buitengewone diensten kunnen bewijzen. Is het wonder dat bij zulk een opeen stapeling van Jobstijdingen over de zitting in Westminster een somber waas ligt uitgebreiden/laar een onbehagelijke stem ming heerscht? Bij de Woensdag gehouden Schiet proeven met het zware geschut van het koepelfort op de »Harssens« te Helder is vrij wat materiëele schade aangericht. Een aantal ruiten werden door de zware dreuning verbrijzelden in enkele galan teriewinkels braken in de winkelkasten tentoongestelde artiekelen. Tot overmaat van ramp is het geschut zelf weder onklaar geworden, zoodat de verdere proefnemingen andermaal zijn uitgesteld. Door de Weener politie is dezer dagen de dader gevat van een moord, welke 22 jaren geleden gepleegd werd. De mis dadiger Haas genaamddie aan den drank verslaafd was, maakte zijn vrouw door zijn woest gedrag en zijne bedreigingen zoo angstig, dat zij naar de politie ging en haar man als moordenaar aangaf. Hij heeft bekend. Buret, Soubry en Chesnel, het driemanschap van oplichters te Parijs, dat onder voorwendsel van ridderorden en posten te kunnen bezorgenden lichtge- loovigen geld uit den zak klopte, heeft nu zijn welverdiende straf. Buret is tot 2 jarenSoubry tot 8 maanden en Chesnel tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De vervaardiging van de feest-can- tatevoor de opening van de internationale tentoonstelling te Antwerpen, is opgedragen aan den dichter Jan van Beers en den componist Peter Benoit. Te Scheveningen heeft de echtelijke woning verlaten Johannes Visser, bijge naamd „Jan de smid", 27 jaren, grofsmid. Hij is van gewone lengteheeft een laag voorhoofd, donker haar en wenk brauwen blauwe oogendunne zwarte bakkebaardenrond aangezichteene ge zonde bruine kleur, gestalte krachtig en flinkop de linkerwang eene kleine zwarte vlek. Bij zijn vertrek was hij gekleed met een grijsstoffen paklaarzen rond zwart phantasiehoedje en roodbaaien ondergoed. Vermoedelijk bevindt hij zich te Rotterdam of in Noord-Brabant. (Hij was te Rozendaal geboren). Namens zijne huisvrouw verzoekt de commissaris van politie der 3e afdeeling te Scheveningen opsporing en bij ontdek king bericht. Volgens de Ilaagsche Ct. zouden twee officieren van het Nederlandsche leger, een kapitein van den staf en een luitenant der cavalerie, de Engelsche expeditie naar Soedan vergezellen. Uit een koffer als vrachtgoed per spoor van Leiden dezer dagen naar Gro ningen verzonden, is ontvreemd een gouden medaillonspeld met zware amethist (paarsch fonkelende steen) en eene tamelijk groote gouden knoop. De commissaris van politie te Leiden vraagt opsporing en bericht. Er heeft zich te Amersfoort een geval van schijndood voorgedaan. De zoons van de wed. G., in de groote Haagstraat, meenden dat hunne moeder Donderd. avond te 9 uren het tijdelijke met het eeuwige had verwisseld. Men begaf zich naar het liefdehuis verzocht daar een paar zusters om het lijk te ontkleeden, aan welk verzoek gevolg werd gegevenhet vermeende lijk werd door haar ter kisting gereed gemaakt enwie beschrijft de verbazing van de zoons, die reeds op het te ontvangen busgeld uitgaven hadden gedaantoen hunne moeder Vrijdag te 3 uren 'smorgens ontwaakte. HAARLEM, 24 Februari 1SS5. - Naar de Ilaarl. Ct. verneemthebben. Ged. Staten van Noord-Holland hunne goedkeuring onthouden aan de begrooting dezer gemeente voor 1885, omdat een post van f 15,324 wegens vermoedelijke opbrengst van te verkoopen bouwterreinen onder de gewone ontvangsten opgenomen en dus aangewezen is tot bestrijding van gewone, jaarlijks terugkomende uitgaven. Door wijlen den heer C. de Breuk, is aan het Gereformeerde weeshuis alhier vermaakt een legaat, bestaande in een certificaat, groot (1000. 4% N. W. S. Tegen een jongmensch alhier is proces-verbaal opgemaakt wegens het ver- valschen van een stuk dat hij had over gelegd aan de Militaire autoriteit te Harderwijk ten einde te kunnen dienst- nemen bij het leger in Oost-Indië. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 25 Febr. 1885, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1. Miss. Ged. Staten terugzending Ge- meentebegrooting 1885. 2. Id. id. id. bericht ontvangst verordening tapijtklopperijen. 3. Id. id. id. goedkeuring 3de suppl. kohier 1884. 4. Voorstel B. en \V. betaling uit on voorziene uitgaven. 5. Voordracht id. onderwijzeres 3de kl. opleidingschool voor meisjes. G. Benoeming stembureaux verkiezing 2 leden van den Raad. 7. Voorstel B. en W. zaak Schouwburg. 8. Id. id. verorden, markten. 9. Id. id. rekest F. Bonman, huur walgrond. 10. Id. id. brugwachters 1. brug. 11. Miss. id. recognitie gas. 12. Voorstel id. rekest Duinwater maatschappij concessie. 13. Id. id. rekest Ingenieur direct, der gasfabriek, buis in den Hout. 14. Id. id. op adres afdeeling Haarlem en omstreken der Nederl. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst en adres Geneesk. armen- commissie. 15. Verslag Gymnasium. 16. Rapport Comm. fabricage adres Noord- Zuid-Holl. Stoomtramwegmaatschappij 17. Rekest Dr. II. L. van Linden van den Heuvel om ontslag. 18. Id. A. J. van Eijndhoven om ont slag als opzichter gasverlichting. 19. id. 11. F. Potdevin om ontslag als onderwijzer le Tusschenschool. 20. Id. Directeur Haarl. Tramweg maatschappij vernieuwing huurgrond wagenloods.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3