gers van Rozenburg, en deed vooral uit komen dat van loslating door de anti- revolntionnairen van Art. 194 bij Grond- wets-herziening geen sprake was, tenzij later mocht blijken, dat de overgroote meerderheid der natie tegen de anti-revo- lutionnaire beginselen gekant was. - Yier ministers voerden nu achtereenvol gens het woord. De Min. van Binnenl. Zaken en zijn ambtgenoot voor Water staat bestreden de verwijten van den heer Verniers van der Loeffals zouden de door hen aangebrachte bezuinigingen weinig te beduiden hebben. Er was wel degelijk en effektiek bezuinigd, vooral op onderwijs gebied. De Min. van Einancieën wees op zijne tabaksbelasting, welke in plaats van de verworpen klassen-belasting, de te korten zal dekken. Deze Excellentie had blijkbaar nog geen voorsmaak van de in Uilenspiegel geprofeteerde leelijke pijp. De Min. van Just, verdedigde nog maals de weigering van rechts-persoon- lijkheid aan de Sociaal-demokraten en wees er op, dat de Beg. hunne vrij heid volstrekt niet belemmert, maar in tegendeel hen herhaaldelijk krachtig heeft beschermd. De Min. van Waterstaat verzekerdedat bet gemis van een Chef van de Afdeeling Handel bij zijn Depar tement niet nadeelig werkte. De heer Rutgers van Rozenburg protesteerde bij voorbaat tegen eene vervroegde herziening van het Bank-Oktrooimet opoffering van het algemeen belang. De heer v. Kerkwijk wees er opdat in aantocht is een aanvraag van 4 ton voor een tram weg Breskens-Muldeghemwelker eigent- lijke beteekenis volgens hem was een ver momde terugbetaling van een waarborg kapitaal van de in gebreken gebleven Koncessionnarissen van den Spoorweg Rotterdam-Munster. De heer Gleich- man bestreed het voornemen tot invoering eener tabaksbelasting, en den centraliza- tiegeest bij de openbare departementen. Ka replieken verklaarde de Regeering de gewachte opmerkingen betreffende het Bank-oktrooi, de tabaks-belasting, en het genoemde waarborg-kapitaal te zullen beantwoorden als ze aan de orde zijn. Daarmee werd het Algemeen debat geslo ten. Hoofdstuk III van de begrooting BuitenlZaken) was nu het eerste aan den beurt. De Min. verdedigde de uitvoe ring de niet benoeming van den heer van Lennep Jr. tot Konsul-generaal te Alex andre. Andere punten zou de Min. den volgenden dag bespreken. Een jonge dame, die te Aix haar minnaar dood schootheet Thérese Gran- dier. Zij moet een nicht van mevrouw Hugues zijn en ook reeds in 1879 haar revolver tegenover een anderen minnaar gebruikt hebben. De Engelsohen zijn ijverig bezig met het herstel van den tweeden kabel tusschen Nederland en Engeland. Reeds is het einde aan de Engelsche zijde op- gevischten naar het andere einde wordt gezocht.Een Nederlandsch telegraafbeambte is sedert eenige dagen te Zandvoort, om waar te nemen zoodra men de andere helft gevonden heeft. Te Nijmegen hebben wanordelijk heden plaats gehad. Sedert het jongste carnavalsfeest was het volk aldaar zeer opgewonden tegen zekere gehuwde winkelierster, omdat zij toen gemaskerd was uit geweest met een gehuwd vriend, terwijl haar man afwezig was; en daar zij ook na dien tijd de betrekking met den vastenavondvriend scheen te onderhouden, was de volkshaat gaandeweg grooter geworden. Gisteren avond nu was er een groote oploop voor hare woning ontstaandie naar de kreten te oordeelengeneigd scheen de winkelier ster te mishandelen, zoo men haar in handen mocht krijgen. De glazen der voorpui van haar huis werden ingeworpen. Teneinde verdere wanordelijkheden te voor komen was er eene sterke politiemacht noodig, die de opgewonden menigte met de wapenen moest uiteendrijven. Ten half elf ure was alles rustig, waartoe het spoedig en krachtig optreden der politie veel heeft bijgedragen. Welke de middelen zijndie Enge land in zijn strijd in Egypte voornemen is te bezigen grenst inderdaad aan het fa belachtige bijna zou men denken dat het plan van den nieuwen veldtocht gerijpt is in het dichterlijk brein van Jules Verne. De Britsche troepen zullen landen te Soeakim aan de roode zee, en van daar Westwaarts trekken door de woestijn naar Berber. Maar die woestijntocht is op de gewone manier alleen voor Arabieren doen lijk: een Europeesch leger heeft min of meer gebaande wegen noodig, waar men vooraf zeker is eten en drinken voor de soldaten te zullen vinden. Het laatste is in de woestijn slechts op zeer groote afstanden en dan nog in geringe hoeveel heid aanwezig. Goed, de Engelschen leggen heel een voudig een spoorweg aan. Daardoor blijft hun leger steeds in rechtstreeksche ver binding met de haven van landing, en kan oogenblikkelijk het benoodigde van buiten worden verkregen. Die ijzeren baan wordt dan waarschijnlijk het voorwerp van de aanvallen der inboorlingen, maar zal door hen niet kunnen worden genomen, en zoo dringt de Europeaan steedsverder het land inin gestadige gemeenschap met de kust. Andere uitvindingen dragen het hare bijom aan den strijd die te wachten is een geheel nieuw karakter te geven. De luchtballon wordt gebezigd om op zeer groote afstanden het vijandelijke leger te verkennendoor middel van scherpe ver rekijkers neemt men nauwkeurig waar wat daar geschiedt. De ballons zijn aan den grond vastgemaakt met een kabel, die op het eerste sein wordt binnengehaald. De mannen die daar boven, ver buiten het bereik van kogelszoo veilig als in hun huiskamerde bewegingen des vijands gadeslaanbehoeven niets op te teekenen door middel eener telephonische verbinding vertellen zij eenvoudig wat zij zien. Het groote bezwaar van de vulling der ballons op het oogenblik dat men ze noodig heeft, wordt gemakkelijk overwonnensedert de natuurvorschers het middel gevonden heb ben om het lichtste der gassenwater stof in samengepersten toestand te brengen, wordt het vullingsmaterieelals we het zoo noemen mogenin ijzeren bussen me degenomen. Voor het geval dat er tekort mocht zijn bonwt menook al weer heel eenvoudigeen gasfabrieksteenkolen kan men ieder uur van den dag in hoeveel heid hebben. Wanneer de Arabieren al deze dingen zien zullen zij toch wel tot het begrip komen dat het kwaad vechten is tegen lieden die over zulke ongewone middelen beschikken, en zal het hun mahdi wel eenige moeite kosten hen te blijven doen gelooven aan zijn alles overtreffende meer derheid. PurmCrt.) -- Bloedige wanordelijkheden hebben wederom op een onderneming in Deli plaats gehad, waarvan echter de naam in de Penangsche bladen niet genoemd wordt. Een misverstand tusschen de koelies en den hoofdhandel was oorzaak dat een lOOtal koelies plotseling de onderneming verliet en toen de controleur te Medan aanstalten maakte om hen te arresteeren staakten al de koelies, een getale van 300, het werkwapende zich met lansen en andere wapens en namen een dreigende houding aan. Met een politiemacht van ongeveer 40 man verscheen de controleur op de onderneming en trachtte eerst door overreding de koelies tot rede te brengen en het werk doen hervatten. Zij weigerden dit halsstarig en sloegen tot verzet over, en toen een aanmaning om uiteen te gaan niet baatte, gaf de controleur last op de bende te vuren, tengevolge waarvan 7 koelies gedood en ongeveer 13 gewond werden. De indruk, hierdoor teweeggebracht was zoo groot, dat de overigen tot inkeer kwamen en achtereenvolgens het werk hervatten. Van een ongehoord schandaal vindt het„Bat. Hbld." in de „Straits-Times" melding gemaakt; een schandaal, dat, zoo het niet eenig waseen donkere schaduw zou werpen op de landbouwin dustrie. Een Hollandsche planter heeft nl. de 83 Javanen (mannen en vrouwen)die hij te Samerang voor Deli engageerde op de reis naar Singapore, op de armen met de letters V. D. laten brandmerken ten gevolge van welke pijnlijke operatie zij gezwollen armen kregen. Te Singapore hebben zij zich daarover bij den Hollaudschen consul beklaagd die hen echter naar de Marine-autoriteiten verwijzen moest, daar het schandaal in open zee aan boord van een Engelsch schip had plaats gehad. Te Christiania heeft de wedstrijd op schaatsen tusschen Paulsen en Van der Zee plaats gehad. De baan had eene lengte van 3 Eng. mijlen, ongev. 4803 meter. Behalve de bekende heeren van het sohaat- senrijdersbond waren nog een drietal Leid- sche studenten naar Christiania vertrokken, om den wedstrijd bij te wonen. Overal waar deFriesche hardrijder zich vertoondewerd hij als een soort wonder- mensch aangekeken. Vooral zijne oefeningen wekten belangstelling; en groot opzien baarde hetdat de Fries op pantoffels reed. Bij den eigenlijken wedstrijd evenwel bleef Paulsen overwinnaar. Hij legde de baan af in II minuten en 8 seconden en van der Zee in 12 minuten en 11 secondeD. De prijs bedroeg, gelijk men weet 1200gulden. Door de politie te Rotterdam is aan boord van een in de rivier de Maas op stroom liggend stoomschip een Duitscher gearresteerd, wiens aanhouding door de Hooge Regeering verzocht was op grond van door hem in zijn vaderland gepleegde bedriegelijke bankbreuk. Hij is ter beschikking van de justitie naar het huis van arrest overgebracht. Door zekeren Josephus Theuns oud 41 jaren, gep. militair van het O.-I. leger, wonende te Ossendrechtwerd in den na middag van 16 dezerter gelegenheid van het carnaval, door onvoorzichtigheid een stuk hout tegen de rechterzijde van het hoofd van een elfjarig meisje geworpen waardoor zij verwond geraakte en aan de gevolgen op den 21sten d. a. v. overleed. Genoemde Theuns werd naar het huis van arrest te Breda overgebracht. Een jongetje van drie jaren, dat gisteren namiddag te Be zoo ij en achter de woning zijner ouders speelde, had het ongeluk voorover in een beerput te vallen waaruit het weinige oogenblikken later levenloos werd opgehaald. Door de politie te 's-Hage is aangehouden en naar het huis van arrest overgebracht de persoon M.een slecht befaamd indivi du, dat reeds vroeger wegens wangedrag als onderofficier uit de gelederen was ver wijderd. Thans wordt hij beschuldigd van op naam van familieleden verschillende voorwerpen bij een goudsmid in het Ach terom te 's-Hage te hebben gekocht, en die voorwerpen bij een anderen goudsmid weer te hebben verkocht. De commissie voor de maskerade, die te Utrecht in 1886 door de studenten zal gehouden worden, is, naar het A. 11. bid. verneemt, van plan nu geen onderwerp uit de geschiedenis te nemenmaar weêr terug te keeren tot de eigenlijke maske rade, zooals die voor 60 en 70 jaren werd gehouden, namelijk verschillende groepen uit het tegenwoordige en vroegere leven, teneinde zoodoende de deelneming der •jongelui meer algemeen te doen zijn, en de groote kosten van costumesharnache- menten, wapenrustingen enz. enz. te be sparen. Het tot stand komen van den nieu wen Congo-Staat wordt door de Duitsche bladen met ingenomenheid begroet. „Er schijnt", zegt zelfs het Berl. Tage- blatt poëtisch, „op dit koninglooze gebied in het zwarte werelddeel een glans van het Paradijs te stralen. Het is door den bij zonderen aard zijner neutraliteit, als bestemd tot een land van een eeuwigen vrede. Er zal voortaan een plek op de aarde zijn, waar de verschillende volken ook al voeren zij elders te zamen oorlog, vriendschappelijk naast elkander wonen en met elkaar verkeeren. En de eerste ver wezenlijking van de denkbeelden der Vre- debonds-mannen isdoor een zeldzame ,,list der geschiedenis" voornamelijk aan de bemoeiingen van Bismarck, den „man van bloed en ijzer te danken." Moge 't zoo worden en blijven De brand in het krankzinnigen ge sticht te Philadelphia werdnaar thans gebleken is, aangestoken door een neger knaap die een der verpleegden was maar tooh als verantwoordelijk voor zijn daden beschouwd wordt. Hij heeft bekend, dat bij tot de daad werd aangezet door een ontevreden opzichter. Een loos alarm verspreidde zich Woensdagmiddag te Amsterdam, dat in het Paleis voor Volksvlijt eene ontploffing had plaats gehad. De brandweer werd opgeroepenstoomspuiten daagden op. Eenige Fransche bewoners der Galerij winkels rondom het paleis kwamen met allerlei gedachten aan dynamiet, helsche machines enz., het gebouw bestormen. Het bleek dat een zak of blaas, bevattende zuurstof, dat voor het kalklicht op het tooneel in voorraad gehouden wordt, in een der kelders onder den rechtervleugel van het gebouw door eene onkende oorzaak ontploft was. Behalve een slag en eenige rookdie door de keldervensters ontsnapte, had de ontploffing geen gevolgzelfs geen ruit werd gebroken. Volgens berichten van het oorlogs- tooneel in Soudan, is Generaal Butler er in geslaagd de Arabierendie hem te Abu-Klea bedreigden, te verdrijven en volkomen vrijheid van handelen te her krijgen. Hij moet nu besloten hebben niet naar Korti terug te trekkenmaar op te rukken naar Berber. Naar Daily News verneemt, staat Osman Digna met 20,000 man by Tamanieb. Het garnizoen van Kassala (tusschen Khar toum en Massowah) zou een gelukkigen uitval hebben gedaanwaarbij 2000 man van den Mahdi sneuvelden. Uit Bombay vertrokken den 22sten 11. de eerste Indische troepen naar Suakin. Het legerkorps, dat men te Suakin wil samentrekken, zal in zijn geheel bestaan uit 10,000 man, met 15000 kameelen, 3000 muildieren en 1000 paarden, benevens een groot aantal inlandsche arbeiders voor het bezorgen van den water-voorraad. Woensdagavond is H. K. H. Prinses Hendrik per Rijnspoor van 7 u. 47 min. te 's-Gravenhage teruggekomensedert zij die stad had verlaten tot viering van hare verloving met den Prins van Saksen- Altenburg. De ontvangst van H. K. H. aan het Rijnspoorwegstation was, met het oog op deze gebeurtenis, anders dan ge woonlijk bij terugkeer van een buitenland- sche reis. Bij de aankomst ten Paleize vond de Prinses de vestibule van het gebouw fees telijk met levende sierplanten en bloemen getooid. Te St. Petersburg is een groot huis> dat. door armen bewoond werden in de wandeling» VorstVjasemski'spaleissheette, ingestort. Verscheidene der bewoners zijn gedood of gewond. Te Amsterdam heeft eene voorstelling van vijf gedresseerde wolven in den Park schouwburg plaats gehad, 't Is eene proef om aan te toonen hoever de dressuur van de onhandelbaarste dieren en zoo zijn wolven - wel gaan kan. De eigenaarde Heer Rudesindo Roche, was en is nog wijnhandelaar te Hamburg en heeft zich uit liefhebberij aan de zaak gewijd. De inspanning die ze hem moet gekost hebben, is ongelooflijk, doch toegerust met een onverzettelijken wilheeft de kleinemaar ontzagwekkend gespierde man de dieren volkomen onder bedwang gekregen. De voorstelling in den schouwburg ge schiedt achter een hoog ijzeren traliehek en is dus zonder gevaar... voor den toe schouwer. In brieven over de Minahassa in het Soer. Mbl. leest men Wij moeten nog de Europeesche landheeren of land- ontginners vermelden. De landen rondom Menado, wel een paar uur gaans ver, behooren bijna uitsluitend aan Europeanen. Uitgestrekte notemuscaat-tuinendie den bezitters in den regel een aardig duitje afwerpenomringen de plaats. De heer Graafland bezit eene flinke pala en koffie tuin 7 paal van Tanawangko, de firma De Bordes heeft een koffietuin op de Ma- sarang, dicht bij Tondano, en is bezig eene nieuwe plantage aan te leggen in't Amoerangschede heer Veen in't Sango- wangsche, terwijl de Molukecke maatschap pij op het eiland Talissé werktten noor den van Menado. Anderen hebben weder nieuwe gronden in erfpacht aangevraagd. Ofschoon veel Gorontalezen daar wer ken, wordt door deze plantages voor de Minahassers eene deur geslotenom zich aan de heeren-diensten te onttrekken en een beter bestaan te zoeken. Bij de Eu ropeanen verdienen ze 6 a 9 in de maand, benevens vrij rijst, of wel een stukje grond voor hun eigen tuin vrije woning enz. 't Is te verwonderen, dat niet velen daarvan gebruik maken, doch de gehechtheid aan eigen Kampong en grond is zóó groot, dat men alles daarvoor verdraagt. Velen zijn er ook die als daggelders eenigen tijd op die plantages gaan werken, als zij wat geld noodig hebben; 't zij voor de belasting, voor kleeding, als anderzins. Ook jongelieden verdienen in die tuinen niet zelden hunnen bruidschat, om met het meisje hunner keuze te knnnen trouwen. Gerrit Inia, te Tietjerk, heeft 50 jaren lang als vlagopsteker gefungeerd. Gedurende eene halve eeuw werd steeds bij plechtige gelegenheden de vlag door den nu reeds oudenmaar niettemin nog stevigen Gerrit op den torentop bevestigd. Hij heeft, om zijne eigen woorden te ge bruiken, „treye keningen betjinne". Tijdens het verblijf van Bishop en Cumberland te Petersburg en ook thans noghoewel in geringere mateis het

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2