Nieuwsberichten. den, 't wordt wel wat eentonig, als hij ze nu ook nog op laag water gaat zoeken, wordt hij onuitstaanbaar. Twee offi cieren die de laatste expeditie met de Willem Barent8maaktenhebben ook feest bokalen gekregen en de drie matrozen zilveren tabaksdoozen. De bekwame orkest-directeur Bilse gaat van zijn renten leven, den lsten Mei a.s. geeft hij te Berlijn zijn laatste concert, ook Mevrouw Kleine-Gartman gaat tegen dien tijd haar welverdiende rnst nemen, bij de meeste kunstminnaars de herinnering achterlatend niet alleen van eene beschaafde en bekwame tooneelspeelstermaar van iemand, die letterlijk alle genres op het tooneel, van het burlesque tot hethoog- tragischemet groot succes heeft beoefend. Mevrouw Kleine speelde met hoofd en hart en dan volgde het overige als van zelf. Als eene niet onaardige bizonderheid uit haar tooneelleven kan ik mededeelen, dat zij in den loop der tijdenalle vrou wenrollen heeft vervuld in het zoo be kende stuk „Moeder en Zoon" van het aanvallige kleinkind af tot aan de trotsche, stijfhoofdige grootmoeder toe. Met Bis marck's 70sten verjaardag zullen ook de in Nederland wonende Duitschers niet ach terblijven in hun hulde aan den grooten man, die Duitschlands eenheid tot stand heeft gebracht. Sardou's Theodora brengt eiken speelavond rnim f5000 op, als wij een dergelijke opbrengst konde verkrijgen voor elk der tien afscheidsvoorstellingen van Mevrouw Kleinedan had die dame, in de goede beteekenis van het woord, zeker loon naar werken, maar zij zelve is onstendig genoeg om zich daaromtrent geene luchtkasteelen bouwen, want zij kent het spreekwoord van den beer en zijn huid, terwijl ik er hier een nienw spreekwoord bij voegdat zoowel dezelfde strekking heeft, maar zeker meer voor de hand ligtnamelijk„Men moet nooit zijn kuikens tellen, voordat de eierschalen gebroken zgn." Het debat over Hoofdstuk IlIderStaats- begrooting Buitenlzakenin de zitting van Woensdag aangevangen, is in de Tweede Kamer Donderdag voortgezet. De Min. van Buitenl. zaken heeft zijne den vorigen dag begonnen rede vervolgdge tracht de door de heeren van Bij landt. Yan Wassenaar Catwijck en Mees in de vorige zitting geopperde bezwaren te weder leggen en inlichtingen gegeven op de hem gestelde vragenbetreffende den toe stand van den handel in Venezuela, de Congo-konferentiehef stellen door Frank rijk van rgst onder oorlogskontrabande, het handelstraktaat met Frankrijk enz. De Min. verklaarde, dat de Nederl. be langen door onze diplomatie en onze kon- zulaire vertegenwoordiging uitnemend wor den behartigd. Had de Min. den vorigen dag eene poging aangewend, om zijn gedrag ten opzichte van het Konzulaat in Egypte het passeeren van den heer van Lennep en het benoemen van zijn eigen zoon te rechtvaardigende heer de Beaufort kwam krachtig op tegen de lompe uitdrukkingen door den Min, ten opzichte van den heer van Lennep gebezigd Spreker sloot zich aan hetgeen door den heer van Wassenaar Catwijck gezegd was, dat onze diploma tieke agenten in het Oosten op de hoogte van de zaken moesten zijnen dat daarop vooral met het oog op onze koloniale poli tiek en ons koloniaal bezit ten zeerste moet gelet worden. Men moest niet vergeten, dat tegenwoordig overal de strekking zich voordoet om koloniaal bezit te verkrijgen, en daarom destemeer behoefte bestaat, om alles goed nategaan, volkomen op de hoogte te blijven van wat er omgaat, en met gematigdheid en, waar het noodigis,ook met klem op te treden. De heer Virulij Yerbrngge wilde bezuinigen in zake onze diplomatie, en, met de heeren van Bijlandt, Mees, van Wassenaar Catwijck en van Kerkwijk betreurde hij het uittreden van den heer van Lennep nit ons Corps diplo matique. Er werden daarna nog nieuwe vragen tot den Min. gericht, waarop hij trachtte te antwoordeneenige der ge noemde sprekers repliceerdenen toen kwamen de onderdeelen over Hoofdstuk III in behandeling, dat, ongewijzigd werd aangenomen met 64 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Eoseboom, de Jong en v. d. Heydenin wiens oog wellicht 's Ministers nepotisme een on vergefelijke zonde was. Hoofdstuk IV {Justitie) kwam nu aan de orde. Aan de algemeene beraadslagingen namen deel de heeren Kolkman, Pompe van Meerdervoort, Gratama, Attema en de Ranitz en Clercx Een afkeurend oordeel werd uitgespro ken over het ontwerp-SanneS c.s. op het notariaat. -- De heer Oidenhuis Gratama maakte het was te verwachten van de gelegenheid gebruik om het vrije notariaat te verdedigen. De heer Pompe van Meerdervoort betreurde het, dat de Min. geen verder gevolg gaf aan de voorgenomen konferentie tot wering van den handel in blanke slavinnen den handel in meisjes voor zedelooze doeleindendie spreker bracht eenige voorbeelden bij nog steeds op ergerlijke wijze gedreven wordt. Ook bracht deze spreker de „vogelenwet" ter sprake, die zijns inziens in meer dan één opzicht ongunstig werkte. Yrijdag werd het debat voortgezet. De heer v. d. Linden drong aan op eene speciale herziening der wetboeken. De heer Keuchenius sloot zich aan het door den heer Pompe van Meerdervoort gesprokene en betreurde ook, dat de Min. heeft af gezien van pogingen om langs internati onalen weg de traite des blanches tegen te gaan. De heer van Baar was van oordeel dat de Min. te veel geld besteedde aan den gevangenisbouw. De Min. van justitie beantwoordde de verschillende spre kers. Hij vond ook den handel in blanke slavinnen afschuwelijk, maar wist niet wat op 't oogenblik er tegen te doen. De Min. gaf opheldering aangaande het feitdat een kommissaris van politievan wien gebleken was dat hij geld geleend had van eene bordeelhoudster, niet ont slagen was. Dat geld leenen was jaren geleden gebeurden die kommissaris was misschien een zwak, maar stellig een eerlijk man en een bekwaam ambtenaar. Over de toepassing van de „vogelenwet" waren bij den Min. geen klachten ingekomen. Een nieuwe wet op 't notariaat zou be werkt wordenen daarbij een weg worden ingeslagenminder krenkend en minder nadeelig voor de notarissen. Het uit- leverings-traktaat met Duitschland stuit af op onze bezwaren tegen de eisch van Duitschland, om ook optenemen de uit levering wegens politieke misdrijven. Een partieele wijziging der wetboeken wordt voorbereid. Verscheidene sprekers repli ceerden. De heer Huber drong aan op ontbinding der kommissieën tot herziening der wetboeken. De Min. beloofde nog eens te overwegen, of een internationale regeling der prostitutie-kwestie mogelijk is. Te voldoen aan het verlangen van den heer Huber achtte hij niet geraden, omdat men al zoover gevorderd is met de herziening van het wetboek van koop handel. Het wetsontwerp betrekkelijk de markegronden was van den Raad van State teruggekomen, en de ernstige op merkingen dien aangaande worden aan het Dep. van justitie onderzocht. Het algemeen debat werd daarop gesloten. The World vermeldtdat de Koning en Koningin der Nederlanden waarschijnlijk in het begin van Mei voor eenigen tijd naar Engeland zullen komenen tevens, dat de Hertogin van Albany in het voor jaar aan het Hof te 's-Gravenhage een bezoek zal brengenop hare doorreis naar Arolsen, waar zij geruimen tijd bij hare ouders verblijven zal. Het aan Lord Alfred Paget toebe- hoorende stoomjacht Santé Cecilia is door de Keizerin van Oostenrijk afgehuurd, ten einde gedurende haar aanstaand ver blijf te Zandvoort, met gunstig weder, dagelijksche tochten langs de Hollandsche kust te maken. Het doodvonnis van Joh. Lee, de lakei die zijn meesteres, de Engelsche hofdame Miss Keysevermoorddeis om een bijzondere reden veranderd in levens langen dwangarbeid. Toen nl. de terecht stelling (ophangen) zon plaats hebben weigerde het valluikdat door vochtigheid was gezwollente werken. Tot driemaal toe geschiedde dit en men moest den ver oordeelde die, uiterlijk kalm blijvende erger dan doodskwalen uitstond, naar zijn cel terugbrengen. The Times noemt deze verandering van straf eene betreurenswaardige zwakheid. In een spoortrein tusschen Wartberg en Pressburg werd dezer dagen brand ontdekt. Het was een trein met doorloopen- de wagens, en een gezelschap, dat zich in een coupé derde klasse bevond, ontdekte, door het toevallig openen van de deur eener aangrenzende coupé 3e klassedat die afdeeling in brand stand. De vlammen sloegen den verschrikten reizigers tegemoet, maar zij namen een kloek besluit en snel den door den brandenden wagen heen, naar een andere coupé 3e klassewaar zij door het alarmseintsestel bewerktendat de trein tot staan gebracht werd. Aan blusschen was toen geen denken meer. De brandende waggon moest afge haakt worden. Hij werd met moeite van de rails verwijderd, waarna de trein de reis vervolgde. Bij zijn eerste séance, door den heer Cumberland te Amsterdam gegeven, nam hijom een proeve in het gedach- tenlezen uit te voeren, den heer Justus van Maurik tot „sujet". Den bekenden novellist werd gevraagd of hij, met innige sympathie en zeer „vast" aan een persoon wilde denkendie in de zaal aanwezig was. De heer Van Maurik dacht; de toeschouwers putten hunne gedachten uit wie toch wel die persoon kon zijn. Cum berland las de gedachten van den geestigen schrijver en bracht hem regelrecht en met groote haast, zegt het Ilbld, naar een onzer confrèresden bekenden Professor Aquarius. Cumberland had het goed geraden. Den 12en Maart a. s. zal bij de Haagsche Rechtbank in openbare behande ling komen de bekende zaak van de op 18 Januari jl. in de koffiekamer van den schouwburg aldaar gepleegde mishandeling. Als eenig beklaagde zal moeten terecht staan Graaf v. L. S. Jr.daar geen termen zijn gevonden tot vervolging van de beide overige bij dit voorval betrokken jonge lieden. Als verdediger van den bekl. zal optreden Mr. B. M. Vlielander Hein. Te Heereveen is een leerlooiersknecht, die in den nek eene kleine open wonde hadwelke plotseling erg opliep en zich aan het geheele lichaam mededeeldeover leden. Daar de Amerikaansche huiden tot betere bewaring gewoonlijk met eenig vergif worden ingewrevenvooronderstelt mendat hij met zijne hand aan de open plek heeft geraakt en dientengevolge aan bloedvergiftiging is bezweken. Te Echt (Limburg) is een daglooner door een lanebouwer met twee geweer schoten verwond. De rede van deze daad is nog onbekend. Een onderzoek is ingesteld. Op den Rijn bij Weselhad dezer dagen een treurig ongeluk plaats. Een schipper, die met een lading hopstaken van den oever afgedreven waszag plotse ling met schrik zijn schip op zijde kantelen, terwijl het snel met de strooming meedreef. Zijn vrouw, die met drie kinderen beneden in het schip was, riep angstig door een luikje om hulp; maar het water drong zoo snel naar binnen, dat hij niets kon doen om hen te redden. Ook de pogingen daartoe aangewend door een aantal men- schen, die in booten te hulp kwamen, bleven vruchteloos. De ongelukkigen waren jammerlijk verdronken. Het omkantelen was veroorzaakt door verkeerd laden. Zooals bekend is, zal Mevrouw Kleine-Gartman aan het einde van het winterseizoen afscheid nemen van het tooneel, dat zij zoo vele jaren achtereen tot sieraad was. De redactie en de uitgever van de Kuustbodemeenende, dat het tot hunne taak behoordedezen gedenkdag niet on opgemerkt te laten voorbijgaanwillen haar namens het publiak een stoffelijk bewijs van hulde brengen door de uitgave ten haren voordeele van een album waarin hare vrienden zich bereid verklaart hebben een bijdrage te leveren. Dit Album zal bevatteneen Levens schets der jnbilarisse van Mr. W. A. van Sorgeneen Gedicht te harer eere van W. J. Hofdijk een Portret in lichtdruk van de kunstenares in het karakter van Juffer Serklaas,« en verder een aantal by dragen van schilders, letterkundigen, tooneelspelers en kunstvriendenkortom van hen, die op letterkundig of kunstgebied naam hebben gemaakt. Op eene advertentie om eene dienst bode ontving de inzenderonder meer andere van eene onbekende schoone, een brief, waarvan de aanhef was als volgt: „Amice!" Daar ik zoo vrg ben op uwe advertentie te schryven, daar ik verneem u eene keukemeid of meid alleen zoekt, waarvoor ik mg aanpresenteer, daar ik drie jaar in dienst ben geweest. Vrgdagnacht om 12Va uur werd een der kinderen van den heer Fol, eigenaar van het Zuid-Hollandsche Koffiehuis te Bredawakker door eenig geritseleerst in en toen nabg de slaapkamer. Het kind ging naar beneden en wekte zijne ouders, waarop de heer Fol naar boven ging en daar een persoon vond, die door in sluiping zich toegang had verschaft. Nadat de hulp van een paar militairen was in geroepen werd de indringer naar de hoofdwacht en vervolgens naar het huis van arrest gebracht. Hij bleek een oud bekende van de justitie te zgnen men vondbehalve eenige kleedingstukken eene zilveren vork bg hem verborgendie bg den heer F. was gestolen. - Zekere J. D.welke laatst voor de Middelburgsche rechtbank terechtstond wegens bedelarghad Dinsdagavond te Goes de aardigheid voor brievenbestelder te spelen. Eenige enveloppenzoo ver haalt de Midd. Ct.door hem van adressen voorzien, werden door hem bg sommige ingezetenen besteld en daarvoor 10 cent port gevraagd. De politiespoedig van het gebeurde in kennis gesteldhad het geluk hem in een kroegje te vatten, waar hg voor het geld te veel gedronken had, en slaagde er met veel moeite inhem in verzekerde bewaring te brengen. Vrgdag nacht had aan boord van den Nederlandschen loodsschoener N° 6, schippper J. Van den Ende Meynderts, een droevig ongeval plaats. Buiten het zeegat de Wielingen krui sende met flauwe koelte, zou men aan een inkomend Engelsch stoomschip een loods geven. Toen daartoe de jol gestreken en bemand was met vier personen waar onder de loodswerdterwgl de achter takel van den jol nog niet onthoekt was, de vanglgn losgegooid, waardoor de jol, dewgl de schoener nog al vaart liepom sloeg. Met den meest mogelgken spoed werd de tweede jol gestrekende lood» C. Antheunisse en de kweekelingen W. Huer en F. D. van Stegn, die zich zwemmende wisten boven te houden wer den gereddoch de zoon van den schip per een oppassend jonggehuwd matroos, verdronk. Weder heeft een moordaanslag in een bureau van een Fransch dagblad plaats gevonden. Onder den titel: Mystificateurs et politice internationale" verscheen in „La France" een spottend artikel over het ver slag van eenige bladen betreffende de dynamiet-vergaderingenZondag in Pargs gehouden. Naar aanleiding van dit artikelgetee- kend „Mermeix". is een persoon op de bureau's der „France" verschenen en heeft den heer Mermeix te spreken ge vraagd. Zoodra deze kwamheeft de on bekende hem vuistslagen toegediend, haalde daarna uit zijn zak een revolvermaar werd gelukkig eer hg er gebruik van kon makengearresteerd. Kunbly, zoo noemt zich de aanvaller, houdt het feit van een verdrag der dy- namieters in Pargs staande. Dezer dagen werd te Bocholtz (Lim burg) zekere F, die sedert eenige dagen ziek te bed lag, eensklaps in zgne woning overvallen door zekeren Wdie met een bijl gewapendF te lgf wilde. De vrouw van den zieke greep, om haar man te verdedigen, een revolver en loste twee schoten op den manmetdebgl, waardoor deze deerlgk aan hals en arm verwond werd, zoodat hg thans in bedenkelgken toestand verkeert. Het gebeurde wordt in verband gebracht met een vroegeren twist tusschen de beide mannen. Te Antwerpen is een Nationaal ver bond voor den vrgen handel in 't leven geroepen, zooals uit het verspreide uit voerige manifest blgkt, in 't bgzonder gericht tegen het westvoorstel om van de landbouwproducten en het vee een in voerrecht te heffen. Maar ook zal zgn streven zgn, de opheffing te verkrggen van de beschermingwelke in Belgie ver scheidene takken van industrie nog door het geldende tarief genieten. Een Fransch ingenieur, Berlier, wil nu buizengeleidingen aanleggen voor een (luchtdruk) vervoer van brieven en pakketten tusschen Pargs en Londen. Verscheidene tusschenstations zouden op dien weg worden aangedaanmaar in weer wil van dat oponthoud, rekent de onder nemer dat de brieven en pakjes op die wgze binnen een uur van de Fransche naar de Engelsche hoofdstad kunnen vliegen. De kosten worden op 40 milioen francs geraamd. Berlier spreekt ook van een dergelgken dienst tusschen Parijs, Lyon en Marseillewelke veel minder bezwaren dan die naar Londen zal opleverenomdat daartoe geen onderzeesche buizen noodig zijn. Onder den dwazen opschikwelke de mode tegenwoordig als chic of fscliutt voor heeren begint voor te schrgven (roode

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2