sidie niet op de wet was gegrond, maar hij wilde niet medewerken om door slink- sche wegen het gebouw omver te werpen. Wetsherziening was het eenige middel en miste de rechterzijde de kracht om deze tot stand te brengenzij mocht hem geen ontrouw aan beginselen verwijten. De linkerzijde beloonde den spreker wegens deze verklaring met eenige bravo's. De Min. achtte de subsidie bepaald noodig en wenschelijk. Voor een volgend jaar zon hij door eene vormelijke opzegging de Kamer vrijlaten. De Voorzitter Baron Mackay maakte zich voor ditmaal los van zijne partijgenootenen stemde tegen het amendement. Afgesteund werd een post van ƒ2000 voor een hoofd opzichter bg den schoolbouw. Ver worpen werd met 44 tegen 39 stemmen het amendement tot vermindering van den post: Snbsidieën voorWetenschap en Kunst, maar aangenomen het amendement om de subsidie van ƒ12000 aan de Rijkskommis- sie ook voor Graadmeting toetestaan. Aangenomen werd het amendement om 5000 voor aankoop van boeken te schrap pen. De post voor eene leerares in vrouwelyke handwerken aan de Kunst nijverheidsschool te Amsterdam werd toe gestaan. Het amendement om den aan leg van een tuin by het Rijksmuzeüm te Amsterdam uitteBtellen, werd ingetrokken. In de zitting van Vrydag ontving de Kamer bericht, dat de heer Wintgens, naar aanleiding van de ten vorigen dage gevoerde beraadslagingen, zich verplicht acht zijn mandaat als volksvertegenwoor diger nederteleggen. Wanneer elke inso lentie van een antirevolutionnair Kamerlid zulke gevolgen moet hebbenhebben we zeker nog menige mandaatsnederlegging in 't verschiet. Met het debat over Hoofdstuk VI Marinewerd een aanvang gemaakt. De eerste spreker was de heer Viruly Verbrngge, die den Min. verweet, splitsing der begrooting nagelaten te heb ben krachtig aandrong op de opheffing van werven-aanbouwop wettelyke rege ling der comptabiliteiten op publiceering van het rapport van den Engelschen inge nieur Eeed in zake der Nautilus. De Kamer verwierpna eenige diskussien met 48 tegen 14 stemmen de konklusie van de meerderheid der Kommissie voor de verzoekschriften omnaar aanleiding van het adres van 't Handelsmuzeümom terug te komen op de weigering der subsidie voor de Antwerpsche Tentoonstellingaan den Min. van Waterstaat te vragen, of hij meent, dat daartoe termen bestaan. De bestrijders der konklnzie wilden niet in cidenteel terugkomen op de weigeringen meendendat by Hoofdstuk IX de vraag rechtstreeks tot den Min. gericht kon worden. By het voortgezet debat over Hoofdstuk VI ontwikkelden de heeren Sehimmelpenninck v. d. Oye en van der Hoop verschillende bezwaren tegen het marine-beheer; o. a. werd er met nadruk op gewezen, dat niet op voldoende wijze voorzien werd in de torpedo-dienst. De heer Rooseboom verweet den Minister onverschilligheid in zake de Marine, en dat hy te veel als administratenr zich beschouwde, terwijl onze Marine intus- sohen verviel. De heer Rutgers van Rozenburg was geheel van 't zelfde ge voelen. De heer Pompe van Meerder- voort vroeg inlichtingen omtrent de ver breking van het kontrakt met de Maat schappij de Scheldeen wenschte te ver nemen welke schadeloosstelling aan die Maatschappij zou moeten worden verleend. De heer Oldenhuis Gratama vroeg naar de uitkomsten van de afschaffing der lijfstraffen. De Engelsche Regeering zal aan het Parlement eenen post van 20,000 voorleggen, ter nitkeering aan Gordon's nagelaten betrekking. Een Duitsch reiziger, in het hotel „Elberfeld" te Amsterdam gelogeerd, heeft zich dezer dagen naar men meent door onvoorzichtigheidmet een pistool schot aan het hoofd verwond. Hy werd naar het gasthuis vervoerd. Er is weinig kans hem in het leven te behonden. Naar men uit Ozernowitz in Oosten- rijksch Galicië bericht, is de badplaats Dorna geheel overstroomd door de Rosch- bach. De straten en huizen zijn aanmer kelijk beschadigd en de gemeenschap met de omliggende plaatsen is bijna ge heel gestremd. Voor directeur-boekhouder der gas fabriek te Bolsward, zijn voorgedragen de hh. K. Trompopzichter der gasfa briek te Leeuwarden F. H. Havinga Oort wijn directeur-boekhouder der gasfabriek te Hoogezanden P. A. van Ekopzichter aan de gasfabriek te Haarlem. By hun verblijf te Amsterd., eenige dagen geleden, hebben-generaal Coffinières deNordecen baron Quesnoy, administrateu ren van het „Panorama des Champs Ely- sées", te Parijs, het gezicht op Constan- tinopeldat in het VondelparkPanora ma te zien isgehuurdten einde het eenige jaren in hun gebouw, indertijd door Napoleon III opgericht, ten toon te stellen. Het zal daar het wereldbe roemde tafereel van de verdediging van Parijs vervangen. De directie van een provinciaal blad deed aan een winkelier in heeren artikelen te Arnhem die de tijdelijke opruiming van goedkoope overhemden adverteerde de schriftelijke aanbieding om die advertentie 20 maal te plaatsen voor2 overhemdenHet feit klinkt ongeloofelykmaar is historisch. Men was zeker om een overhemd ver legen zegt de Arnh. Ct. Op eenige Amerikaansche spoorwe gen o. a. den New Haven-spoorweg heeft men onlangs proeven genomen met het door L. J. Phelps uitgevonden toestel, om spoortreinen in telegraphische gemeenschap te houden met de stations. Die proeven moeten zeer goed geslaagd zyn en men heeft groote verwachting van de uitvinding. Nabij de Noord te Kralingen viel een kind van twee jaar te waterzonder dat iemand het bemerkte. De moeder echter miste spoedig haar kind en begaf zich naar den slootkant, waar zij wel niet het kind, maar het klomje zag dry ven. Toen wist zy echter genoeg. Zonder aarzelen sprong zy in den slooten haalde het reeds gezonken kind op. Aanvankelijk scheen hetdat de kleine levenloos was maar na eenige inspanning mocht het gelukkende levensgeesten van het kind weder op te wekken. De firma Ahlborn te Hildesheim heeft naar dezer dagen bericht is een toestel vervaardigd om mousseerende melk te bereiden. Het schijnt dat deze uitvinding de aandacht verdient van melk-inrichtin- gen in de steden. Aan den toestel ligt het denkbeeld ten grondslag, om, door het verzadigen van afgeroomde melk met koolzuur, voor het warme jaargetijde een verfrisschenden en tevens voedzamen drank j te leveren waarbij tegelijkertijd genoemde melk meer dan by rechtstreekschen verkoop opbrengen kan. De mousseerende melk wordt in spuitwaterflesschen verkocht; zy moet aangenaam en frisch smaken en zich 6 a 7 weken lang uitnemend goed houden. De geschiedenis van de verloren en de wedergevonden effecten is te weinig alledaagsch om niet nog enkele nadere bij- zonderheden er van mede te deelen en op een paar vermelde bijzonderheden terug te komen. Dit laatste geldt vooral de «ha veloosheid» van de vinders in plaats van havelooze kinderenwaren 't kinde ren eens eerlijken werkmansen deze hebben geheel zonder erg, terwyl zy naar „grootvader" op weg waren de voor 't grijpen liggende enveloppe meegenomen, misschien om den ouden man met iets moois te verrassen. De kin deren waren een meisje van tien en een jongentje van zeven jaar, te Nieuwer- Amstel woonachtig. Terwijl zij op een stoep met de gevon den «prenten» zaten te spelenzag een voorbijganger welke waarde deze hadden. Hij raadde hun aan, naar huis te gaan, en dapper stapte de kleine man aanstonds, met het kostbare pakket onder den arm naar Nieuwer-Amstel terug. De vader, of schoon dergelijke papieren hem niet da gelijks door de handen gaanherkende deze toch en wilde de uitgave van de avondbladen afwachtenten einde te zien of hierin wellicht een oproeping voor kwam. Anders kon hij den volgenden morgen bij de politie aangifte doen. Voor dien tijd echter, des avonds, toen de kleine vinders reeds te bed lagen, kwam een rechercheur, met den man die, de kinderen had zien spelenbij hem om te vragen of hij het verlorene onderzijn berusting had. Hij antwoorde toestemmend en verklaarde zich onmiddelijk bereid mede te gaan naar den eigenaarhy kon hem dan zelf de stukken ter hand stellen. Dit geschieddeen dezeverblijd over de onverwachte en spoedige oplossing, zei den man voor de betoonde eerlijkheid dank en gaf hem een belooning. Een zonderling geval van dubbel huwelijk heeft te Parys groot opzien ver- ;j wekt. De geschiedenishet eerst door de Voltaire medegedeeldwerd later tegen gesproken, maar zij blijkt nu toch waar te zijn. De makelaar Leconty woonde met zijn vrouw te Alfondville. Hij leefde op een vrij grooten voet, en had een jaar geleden een woning gehnurd te Charentonnaast het huis van den restaurateur Levalleur. Hij gaf zich daar uit voor een rijk jong gezel, maakte twee jaren lang het hof aan de dochter van Levalleurthans een meisje van 17 jaren, en trad voor eenige dagen met haar in het huwelijk. Ondertusschen leefde Leconty in de beste verstandhouding met zijn eerste en wettige vrouw, die hij, toen zijn aanstaande schoon vader hem eens met haar ontmoet had, voor zyn maitresse uitgaf. Op den ochtend van zijn tweede huwelijk ging hij recht streeks van zijn vrouw naar zijn bruid. Maar een poos na zijn vertrek be merkte Mevr. Leconty, dat haar man bijna al het geld had medegenomen. Zij kreeg hierdoor, in verband met andere omstandighedenachterdocht en ging hem na. Maar zij kwam te laat, om het huwelijk van haar ontrouwen echtgenoot te ver hinderen. Op het raadhuiswaarheen zij door een voorgevoel gedreven werdver nam zijdat het paar reeds was getrouwd en dat de bruiloft in een naburig restaurant gevierd werd. Daar kwam zij nu, vergezeld van een commissaris van politie, de feestvreugde verstoren. In de opschudding door het verschijnen van die beiden verwekt, wist Leconty zich onopgemerkt uit de roeten te maken. Hij is tot dusverre, ondanks alle nasporingen, nog niet gevonden. Men meldt nit Utrecht van den 14e dezer Vrydag had er een ergelijk schandaal plaats op den Vleutenschen weg. Reeds geruimen tijd was het gedrag van eene jonge weduwe, aldaar woonachtig, een steen des aanstoots voor de buurt geweest en had tot oploopjes aanleiding gegeven. Gisteren avond legde daar naar gewoonte zekere alhier wonende advocaat zijn be zoek af. Maar nauwelijks den winkel der weduwe binnengetredenwerd de deur weder geopend, en de advocaat bij den arm gegrepen door zijne echtgenoote, die op wacht gestaan haden hem lang niet vriendelijk uitnoodigde bij haar en zijne kinderen den avond door te bren gen. De man stiet haar van zich af, sloeg haar en wierp haar de deur uit. Onmiddelijk vereenigden zich nu honder den menschen voor de deurdie luid scheldend en zingend het huis belegerden. De politie werd te hulp geroepen, en mocht er in slagen het tumult tot beda ren te brengen. De held van de geschiedenis werdom hem te beveiligen tegen de woedende menigte, door agenten van politie en twee burgers in eene waschmand de deur uitgedragen. Een echtpaar in de gemeente Idaar- deradeel heeft zijn 66jarig huwelijksfeest gevierd op dezelfde boerderijdie zij op den trouwdag aanvaardden, en waar zij sedert bleven wonen. Een inzender in het Dgbl. stelt voor de belasting op den tabak niet intevoeren, maar een „rook vergunningsrecht te heffen Men zou de rookers, volgens hem kunnen verdeelen in klassen. De eerste klasse, financieel onvermogendenzou men geheel kunnen vrijstellenals ze bewijs van on vermogen overlegden. De 2e klasse, rookers beneden de ƒ1000 's jaars inkomen, zouden slechts 25 cents moeten opbrengen; de 3e, rookers van ƒ1000 tot 2000 inkomen, 1 van ƒ2000 tot ƒ3000, 1.50; van ƒ3000 tot ƒ5000, ƒ2.50; van ƒ5000 tot ƒ10.000, ƒ10 en vervolgens ƒ1 per mille van het inkomen. Daarbij zou hij wenschen eigen aangifte, en dat men in dat geval eens alles overliet aan de opgaven der belastingschuldigen. Vóór 1 Mei zou ieder rooker zich moeten aaDgeven en tevens de belasting voor het volgende jaar voldoen. Al wie door Rijksambtenaren of agen ten van politie of justitie op rooken betrapt wordt en niet gerechtigd is of (onvermo gend) geen vergunning heeft (de ver gunningen moeten ook publiek gemaakt wordenzal gestraft worden met een dag gevangenisstraf op water en brood. Aan kinderen beneden de 16 jaren worde het verboden in het openbaar te rooken op straffe van een dag gevangenis op water en brood. Aan kinderen mag natuurlijk geen vergunning, noch quitantie versterkt worden. Vrouwen heneden de 25 jaar (alzoo van 16 tot 25 jaren) zou de inzender ook in de gelegenheid willen stellen op de lijst geplaatst te worden. Een vrouw van meer dan 25jarigen leeftijd zou hij volkomen vrijheid geven om te rooken naar hartelust misschien zou dit wel een probaat middel zijn om vele dames jengdig te houden, want slechts zou hij bewijs van ouderdom vorderen, wanneer twijfel be staat dat de aanvrager of aanvraagster jonger is dan 16 jaren. Men ziet, dat het den Minister van Financiën niet aan goeden raad ontbreektt Zaterdag morgen in de vroegte is door eene dame op een heer, met wien zij in het Hotel de Hollande aan de Hoog straat te Rotterdam logeerde een aanslag met een revolver gepleegd, waardoor de heer aan den rechterslaap werd gewond. Hij is in bedenkelijk en toestand naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht, terwijl de dame, die zich na den aanslag met een dolk aan de polsen had verwonddoor de politie in arrest is ge nomen. Dit bericht uit de N. 11. Crt. wordt heden uit 's-Gravenhage aangevuld met de mededeeling dat de aangevallene Zon dagavond is overleden. Hij was de heer T. Sukarada. zaakgelastigde voor Japan, en de dame, eene Belgische, 19 jaar oud, was zijne maitres. Minnennijd gaf aan leiding tot het gebeurde. Uit een koffermet 10 andere koffers den 4den Maart jl. per expeditie Van Gend Loos nit Brussel verzonden en den 12 Maart jl. te Arnhem opengebroken bezorgd, worden een aantal juweelengou den en zilveren voorwerpen vermist. De commissaris van politie te Arnhem verzoekt opsporing, in beslagneming en opzending. Een der schadelijke gevolgen van de slappe tijden in den boerenstand is, dat men minder dan voorheen met maïs als veevoeder werkt. Dit koren is te duur, maar bijzonder voedzaam voor paarden vee en varkens. Dit uitstekende voedings middel wordt grootendeels door den aard appel vervangen. De boeren zeggende aardappelen zijn goedkoop, dus we voeren ons veeonze schapenonze varkens met aardappelen. Maar er is alle kans dat hier de zuinigheid de wijsheid bedriegtieder weet toch dat het voedingsgehalte van aardappelen en koren, vooral maïs, in geen vergelijk kan komen Als men zijn vee door waterachtig voedsel verzwakt handelt men even dwaas als de boer die zijn land met kunstmest bederft. Op de Keizersgraeht te Amsterdam werd Vrijdagavond te ongeveer 11 uren, op de stoep van een heerenhuis gevonden een aanvallig meisjenaar gissing een jaar oud. In een bij het zoo meedoogenloos verlaten kind gevonden schrijven werd gevraagd, de verdere verzorging van de kleine. Daaraan werd voorloopig uitvoering gegeven in het Stads-Bestedelingshuis. In een der Duitsche restaurants op- het Damrak te Amsterdam was de keuken Zaterdagmiddag het tooneel van een ern stig gevecht tusschen de werkmeid en de keukenmeid. Laatstgenoemde heeft daarbij hare tegenpartij door een slag met eene kookpan eene zeer ernstige verwonding op het hoofd toegebracht, zoodat men haar ter verpleging naar het ziekenhuis heeft moeten overbrengen. De keukenmeid is in hechtenis genomen. Op den Amsteldij k buiten Amsterdam had dezer dagen een droevig ongeluk plaats. Een achtjarig knaapje kwam achter langs een stilstaanden tramwagen over de rails loopen, en werd op hetzelfde oogenblik door een uit tegenovergestelde richting aankomende tram overreden. Oogenblik- kelijk remmen mocht den koetsier, die het kind onmogelijk had kunnen zien aan komen, niet baten. Het knaapje was dadelijk dood. De bekende stijfhoofdige schntter Mallens te Tilburg, die weigerachtig bleef zich eene schutters-uniform aan te schaffen endaarvoor verschillende gevangenisstraffen heeft ondergaan, heeft zich achtereenvolgens by adressen gewend tot den burgemeester, tot den gemeenteraad, den Commissaris des Konings, Gedeputeerde Staten en zelfs tot den Koning, om op kosten der gemeente een schutters-uniform te mogen ontvangen. Het heeft hem echter niet mogen baten, en terecht, daar zyn vader een welgesteld landbouwer is. Thans heeft hijop raad van anderenzijn vader een proces aan gedaan om dezen te dwingen een schut- terspak voor hem aan te koopen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2