ef De kookschool te Kopenhagen heeft in den laatsten tijd verschillende soorten van Bpijzen toebereid met bloed. Volgens scheikundig onderzoek bevatten deze spijzen veel stikstof en zijn zeer voedzaam. Eene fabriek te Kopenhagen vervaardigt sinds eenigen tijd bloedpasteien als men- schenvoedselen als dierenvoedsel een soort van koeken van maismeel en bloed toebereid. Beiden fabrikaten vinden veel debiet, en zijn bij chemisch onderzoek zeer voedzaam bevonden. Een Vollendammer visscherdie vroeger altijd op de Zuiderzee vischte, doch daar nu geen brood verdienen kan tengevolge van het verbod tot gebruik van den wonderkuil, is uit nood naar de Noordzee gegaan, hoewel zijn vaartuig daartoe ongeschikt was. Het is hem treurig gegaanBij hooge zee is de roerpen stukgeslagen en kreeg de schipper den helmstok tegen het lijf. Hij is daardoor zwaar gewond en verkeert in levensgevaar. De toestand is daar dan ook hoogst treurig er is groote armoede. En dan ziet men van daar de Oostzaners dagelijks met het verboden kuilnet visschen 1 Waar om dat niet belet? Een paar duizend arbeidsters in 's lands sigarenfabriek in Madrid hebben zich met geweld tegen het gebruik van machines bij het vervaardigen van sigaren verzet. Zij hebben het gebouw versperd en gedurende negen uur een formeel beleg van de militaire macht weerstaan. Ten laatste verlieten de Amazones haar vesting na gecapituleerd te hebben. Verscheidene personen zijn gewond. Zaterdag morgen meldde zich bij den stadsgeneesheer te Harlingen een man aan, afkomstig uit het naburige Wijnal- dummet verzoek in het verplegings- gesticht te worden opgenomen omdat hij van een hooiberg was gevallen en zijn hoofd bezweerd had. Bij onderzoek bleek dat hij een groot gat in het achterhoofd had bekomen, en zijn schedel bovendien zeer ernstig gekneusd was. Niettegenstaan de dit alles, was hij nog van zijne woon plaats naar Harlingenruim één uur af- standskomen loopen. Ofschoon hij geen pijn gevoelten zich voorstelt spoedig weder te zullen genezenkoesteren de geneesheeren ernstige vrees voor hersen ontsteking en dientengevolge voor een spoedigen dood. De ongelukkige is bovendien stokdoof. Naar Daily News verneemt, heeft men in Hedjaz een proclamatie van den Mahdi gevonden waarin de valsche pro feet verklaart, dat het oogenblik gekomen is om een Arabisch koninkrijk te stichten. Zoodra het teeken daartoe gegeven is, moeten de Turken neergesabeld worden. De gouverneur der provincie heeft onmid- delijk naar Constantinopel getelegrafeerd om troepen opdat men bijtijds de opstand kunne onderdrukken. L. 1. Vrijdag heeft men in Engeland op den wensch van den aartsbisschop van Canterbury speciale rouwdiensten in de kerken gehouden ter herinnering aan generaal Gordon en zijn wapenbroeders, met hem in Soedan gevallen. Een bui tengewone dienst^in de „St. Paul's Ca thedral" werd door een ontelbare menigte bijgewoond. Men voerde Chopin's „Marche funèbre" uit. In geheel Engeland be schouwde men den dag als een dag van algemeene rouw. Een 15-jarig meisjedat Donderdag met boter en eieren van Vierakker, ge meente WarnBveld, naar Zutfen ter markt gingis door het hooge waterdat op het voetpad stond, misleid en achter het landgoed het Ooye in eene sloot geraakt, waaruit zij eerst deu volgenden dag le- veloos werd opgehaald. Gedurende de aanstaande tentoon stelling te Antwerpen zal daar een elec- trische tram rijden tusschen het Ooster station en het tentoonstellingsterreineen afstand van ruim een half uur gaans. Op een gedeelte van het tramwegnet van Baltimore zal omstreeks 15 dezer de electriciteit als beweegkracht worden gebruikt, volgens het systeem Doft. De residentie Palenbang werd in de laatste dagen zwaar door groote over stroomingen geteisterd, dat de resident zelfs in overweging gegeven heeft, om wegens de verwoesting van talrijke sa- wah'sden uitvoer van rijst te verbieden. In het »gedachtenlezen« is ook al concurrentie. Te Keulen is thans, behalve Cumberlandnog een ander gedachten- lezer, Röszner, en die twee maken naar men van daar bericht, door hunne concurrentie geen van beiden goede zaken. Het zal echter in dit opzicht nog wel erger wordenten minste volgens een schrijven in de „Deutsche Bücherei", die, na herinnerd te hebben hoe de vraag van het gedachtelezen „sedert eeu wen veel groote geesten heeft bezigge houden de gewaagde maar schoon klin kende voorspelling doetdat wij in Cum berland het beeld van den mensch der toekomst zien en dat het menschelijk brein eenmaal het bedoelde vermogen zal verwerven, waardoor de tolvrijheid der gedachten wordt opgeheven en de lengen uit de wereld verbannen. Yolgens de Javabode is een vol bloed Europeesch meisje te Batavia uit armoede tot den Islam overgegaan, ten einde met een Javaan in het huwelijk te kunnen treden. Een ander meisje moet zich om gelijke redenen met een Chinees verbonden hebben. De politie te Amsterdam heeft Za terdagnacht een onderoffioier der infanterie wegens openbare dronkenschap in bewaring genomen. Bij onderzoek bleekdat hij ondanks zijne uniform slechts een gewoon soldaat was en te Hoorn in garnizoen behoorde. Te 's-Gravenhage is overleden de Heer Jbr. Mr. J. W. H. Tets van Gou- driaan, oud-Minister van Binnenlandsche Zaken (18581860) en te voren Com missaris des Koning in Zeeland. Naar Het Vad. verneemt., is de exploitatie van het nieuwe Badhuis te Scheveningen voor 3 jaar gegund aan eene Duitsche maatschappij. Het gebouw behalve het hötel, zal omstreeks half J uni in gebruik kunnen worden opgenomen. Zondagmorgen is te Rotterdam de godsdienstoefening in de R. C. kerk in de Houttuinen op schandelijke] wijze ver stoord door een heer, die door verschillende kwalijk geplaatste grappen opschudding veroorzaakte. Hij begaf zich o. a. inden biechtstoel en omhing zich met het gewaad van den priester. De politie nam hem in hechtenis. Van den landbouwer H. Riermerma, te Suawoude (Pr.), heeft een varken 20 biggen ter wereld gebrachtwaarvan nog 19 in leven zijn. De jongen zien er flink en gezond uit. De familie Gordon moet voornemens zijnde veelbesproken dagboeken van den verdediger van Khartoum in hun ge heel uit te geven. Te Parijs zijn weder een drietal Iersche dynamietmannenStephens Mor- risey en Davis in hechtenis genomenZij zullen vermoedelijk over de grenzen ge bracht worden. In het Russisch gouvernement Smolensk, op 12 wersten afstands van Jelnamoet een nieuwe vulkaan met een uitbarsting dreigen. Sedert tien jaren heeft men opgemerktdat de sneeuw op een heuveltop aldaar spoedig wegsmolt, en in de laatste drie jaren kwam er rook uit dien heuvel, terwijl men nu en dan een onderaardsoh gerommel hoorde. Thans komt er vuur uit dien heuvel en worden er stukken gloeiend ijzersteenkool en zand uitgeslingerd. Een paal, welken men daar in den grond stak was binnen korten tijd verkoold. Ook op eenige andere plaatsen daar in den omtrek is de grond warm. Er heerscht groote opgewondenheid. Volgens de Pall Mall Gazette zou de prins van Wales zich met 'den hertog van Edinburgh naar Berlijn begeven om den acht en tachtigsten verjaardag van den keizer bij te wonen. In diplomatieke kringen beschouwt men dit bezoek als een nieuw blijk van de toenadering tusschen Engeland en Duitschland. Verleden Vrijdag werd door een ingezetene van Sint Maartensdijk verloren c-ue portefeuille, waarin aanwezig was eenig bankpapier, ter waarde van ƒ160. De eerlijke vinderstwee jeugdige knapen stelden het gevondene der rechtmatigen eigenaar ter hand, waarvoor zij als be looning ontvingeneene berisping voor het doorsnuffelen der portefeuille, bene vens 10 cent voor de eerlijke terug bezorging. Op Atjeh is men bezig met de inrichting der beperkte lijn-versterkingen. j Eene vraag van belang zal het zijnhoe I de opengekapte streek buiten om de linie open gehouden zal worden. Dit kon wel eens later een even gevaarlijk werk worden, als tot nu toe de transporten tusschen de thans ingetrokken versterkingen waren. Vrijdagavond ie te Amsterdam een dierdat zich niet verdedigen kondoor een lafhartigen wreedaard op onmensche- lijke wijze verminkt. Van een oogenblik, waarop de koetsier van een vigilante zijn paard voor den schouwburg Frascatiin de Plantage of wellicht op de Westermarkt 't is niet nauwkeurig te bepalen alleen had gelatenheeft men gebruik gemaakt om het beest de tong bij de keel nage noeg geheel af te snijden. Er wordt een belooning uitgeloofd aan hen die den dader kan aanwijzen. Te Nijmegen bestaat het plan om, ter herinnering aan de ontmanteling van de vesting en den uitleg van de stad een gedenkteeken op te richtenhetwelk zal bestaan uit een staanden leeuw, twee meter hooguit steen gehouwendie met een klauw het wapenschild van Nijmegen omklemd houdt, en die rusten zal op een gemetseld voetstukdat zich 3 meter boven het maaiveld zal verheffen. Indien het plan tot uitvoering komt, zal het monument vermoedelijk eene plaats vinden in het Kronenburger parkboven of nabij de aldaar bestaande grot- en waterwerkenmet het front naar het Noorden gekeerd. Dezer dagen reed te Parijs een winkelbediende, Sarret genaamd, alleen in een tramwagenmet een geldtaschje bij zich, dat 12.800 francs bevatte. Onderweg weg stapten twee mannen indiekort nadat zij plaats genomen haddentwist kregen over een fleschje rozenoliedat de een voor 10 fr. gekocht had en welks echtheid de ander bewistte. Sarret werd als scheidsrechter ingeroepen, hij moest aan het fleschje ruikenen toen hij dat zonder erg deedwerd hij onmiddelijk bewusteloos. De dieven namen hem nu spoedig zijn tasch af en stapten uit den wagen. Maar de eendie het gestolene droegstapte misde tasch viel op den grond en het geld rolde er uit. De conducteur kreeg toen achterdocht. Hij greep den dief bij den kraag en stelde hem in handen der politie. De medeplichti ge maakte zich uit de voeten. Hij is nog niet gevonden. Een paar honderd officieren hebben voor eenigen tijd eene spaarvereeniging opgericht onder den naam V. T. V. V. K. Het bestuur is te 's-Gravenhage gevestigd. Op eene dezer dagen aldaar gehouden vergadering deed de Heer T.uit Haar lem de belofteaan de Vereeniging een vaandel te schenken voorstellende Fortuna op een groen veld. Ernst of kortswijl? zouden wij hierbij willen vragen. In het »winter-circus» te Parijs werd dezer dagen weder een dierentemmer, Williams genaamd, door eene leeuwin aangevallen. Na een hevige worsteling met het woedende dier gelukte het hem uit het hok te komenmaar hij was ernstig gewond en viel in zwijn door het bloed verlies. De ontsteltenis van het publiek bij dit al te spannende tooneel was groot. De weduwe van den conducteur J. Reisdie bij het laatste spoorwegongeluk nabij Ede het leven verloor, heeft tegen de Ned. Rhijn-Spoorwegmaatschappij een eisch tot schadevergoeding ingesteld. Te Emmerik is door een onbekende oorzaak de suiker- en petroleumfabriek van de hh. Onstein in de asch gelegd. Persoonlijke ongelukken zijn niet voorge vallen. Door den feilen wind viel aan blusBchen niet te denken. De directie van den Salon des Variétés, in de Amstelstraatzal, naar wij vernemen, met primo Mei bestaan uit de hh. Eduard Bamberg, Jean Charlier, Charles de la Mar en Kreuknietzij zal gevoerd worden onder de firma BambergCharlier Co. Met de directie van het Paleis voor Volks vlijt is een overeenkomst gesloten, om gedurende de maand Mei eene reeks voor stellingen te geven in dit gebouw. Ter oplossing van het vraagstuk, hoe voor dichtbevolkte steden te voorzien in de behoefte aan versche en ververschte lucht, stelt een ingenieur te Lyon, de heer Delore, in de Revue sanitaire de Bordeaux voor, de steden kunstmatig te ventileeren door eene buizenleiding op de wijze der waterleidingen. Daartoe kiest men een gunstig gelegen punt op een terrein met zuiveren bodem en op voldoende hoogte gelegen van waar dan de lucht met behulp van reusachtige luchtpompen in een onderaardsoh kanaal wordt gedreven waaruit het door duizende monden als het gas en het water in de huizen moet binnenstroomen. De uitvinder geeft aan de ventilateurs Guibal of Farcot de voorkeur tot instuwing der versche lucht. De heer Delore beschrijft eene inrichting, welke per hoofd en per dag 100300 M3 versche lucht kan aanvoeren. Hij wil bovendien het terrein van waar de lucht wordt aangevoerddoor een muur omgeven, en rondom dezen pijnboomen en zoo mogelijk Eucalyptus of andere lucht zuiverende boomen aankweekenom aldus in de lucht eenige harsdeelen te brengen en de stofdeelen te keeren, die allicht op zandigen bodem voorkomen. Men heeft dan slechts de kraan der luchtleiding open te zettenom naar har telust zuivere boschlucht in te ademen. Te Sneek heeft een gerechtelij k onder zoek plaats gehad ten huize van den bakker H., alwaar op zekere plaats het lijkje van een pas geboren kind is gevon den waarvannaar men zegtde aldaar wonende dienstmeid heimelijk zou bevallen zijn. Er schijnt vermoeden van misdaad te bestaan, althans het gevonden lijkje is geneeskundig onderzocht geworden. 8C.) Reeds 65 dooden zijn uit de steen kolenmijn te Karwin te voorschijn gebracht. Het aantal omgekomenen bedraagt, volgens offieieele opgaven104. De lijken hadden allen een koperkleur, en waren met een aanzienlijke hoeveelheid gas gevuld. De begrafenis had Maandag plaats. De processie was meer dan een Engelsche mijl lang, en de betrekkingen der overledenen, die ter zijde van de lijkkisten liepen, slaakten luide wanhoopskreten. Nog nooit heeft in Oostenrijk-Hongarije een ontploffing met zulke rampzalige gevolgen plaats gehad. Drie-en-veertig vrouwen zijn daar door weduween negen-en-zeventig kinde ren weezen geworden Te Korti is een bode uit Omdurman aangekomen, die den dood van Gordon bevestigde. Hij werd gedood door leden van den stam der Waden-Nejuni. Toen de Mahdi vernam dat Gordon gedood was, gaf hij zijn levendige ver ontwaardiging daarover te kennen. Egyptenaren en Turken werden na de inneming van Khartoum gedooddoch geen enkele Soedanees". De Mahdi, die aan deze zijde van Omdurman is gekam peerd heeft zich genoodzaakt gezien troepen naar Kordofan te zenden om de rustverstoringen te onderdrukken. De Californische millionair en volks vertegenwoordiger Seland Stanford, die onlangs zijn eenigen zoon verloor, heeft nu besloten, zijn vermogen, dat hij op 15 milioen dollars schat (f 37.500.000 te vermaken aan den Staat Californië, tot het afdoen van staatsschulden en het bouwen van scholen. De Pruisische ontvanger aan het grenskantoor te Venebrugge, bij Harden- berg, en zijne dienstbode zijn gisteren avond weder uit de gevangenis te Neuen- haus ontslagendaar uit een geneeskun dig onderzoek gebleken is, dat zijne vrouw niet door vergift overleden is. HAARLEM, 17 Maart 18S5. Bij de heden gehouden verkiezing voor twee leden voor den Gemeenteraad zijn uitgebracht 1017 stemmen. - De Vereeniging „Door Inspanning Uitspanning" gaf woensdag 11. eene too- neelvoorstelling in de Sociëteit „de Koon" alhier, ten voordeele eener weduwe met zeven kinderen, Evenals zoovele malen, mogt zij ook nu hare menschlievende po gingen met goeden uitslag bekroond zien. Na aftrek der onvermijdelijkste onkosten bracht de voorstelling op de som van f 305.46. Heden namiddag ten 12 ure is in de Groote Houtstraat bij de Gierstraat een 7-jarig meisje overreden door een rij tuig bespannen met een paard. Een der wielen is over het linkerbeen gereden dat belangrijk is gekneusd. Bovendien is het kind met het aangezicht op de steenen gevallenwaarbij dit op verschillende plaatsen is ontveld en gezwollen. Het kind is per brancard naar de ouderlijke woning overgebracht.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3