N ieuwsberichten. zij Uwe bemoeiingen, in het buitenland met belangstelling worden gadegeslagen •n gewaardeerd. Werden wij bloemenkweekers in ons bestaan bedreigd, door te hoogen water stand, wie anders dan Gij trad krachtig voor onze belangen op en rnste nietvoor dat verbetering was verkregen, wie was de ziel der beweging toen de toestand van den Koorder-lekdijkniet alleen ons middel van bestaan, maar geheel Noord holland bedreigde? Wie trad voor ons aller belangen op, toen nagenoeg alle lan den de invoer van bloembollen wilden we ren, nit vrees voor de druiflnis? Wie gaf ons de aanslniting tot de conventie van Bern Wie anders dan Gij hielpt onstoen nn kort geleden, Dnitscbland den handel in Bloembollendoor verbod van invoer be moeilijkte. Wij stippen slecht aan, altijd en in alles waart Gij ons ten steunuw beleid kwam ons ten goede. Het bestaan der algemeene vereeniging voor bloembollencultuur, uitgebreid door oprichting van 14 afdeelingen en door erkenning als zedelijk werkend lichaam, thans zoo krachtig gevestigd, danken wij aan U. Allen die U kennen achten, eeren U. Bloemisten en Kweekers, zij zien in U hun beschermer; zij zien in U den man die zonder bijoogmerkenja zoo menig maal met opoffering van eigen voordeel waakte voor hunne algemeene belangen, en voor het behoud voor Nederland van den belangrijken handel in bloem- bolgewassen. Geachte VoorzitterKan het dan ver wondering wekken dat wij U nader treden met een dankbaar hartvooral thansnu wijtenminste velen onzer, nagenoeg vijf entwintig jaren getuigen waren van uwen onvermoeiden arbeidin de vervulling van het voorzitterschap der algemeene veree niging voor bloembollen-cultunren dat wij deze gelegenheid aangrijpen omU hulde te bewijzen, om U openlijk en ten aanhoore van allen hier vergaderd toeteroependank baarheid brengt ons tot U! Wij wenschen dat het U gegeven zij, nog jaren lang voor hen die U dierbaar zijn gespaard te worden, en dat het U nimmer noch aan kracht, noch aan tijd, noch aan lust moge ontbrekenom ook voor ons steeds werkzaam te zijn. Deze wensch staat n i e t op zich zelf zij paart aan zich een bescheiden verzoek en wel dat ge naar wij allen hopen ge redelijk zult willen inwilligen. Wij verzoeken U van ons te willen aannemen een blijk van huldevan waar dering Krelage! het wordt G aangeboden uit erken tel ij kh eid, uithoogachtiflg uit toegenegenheid. De tentoonstelling blijft geopend tot 24 Maart. Zij is een bezoek overwaardig en men verzuime dit vooral niet, omdat dergelijke tentoonstelling, wanneer die mocht worden herhaald, niet voor over vijfjaren zal plaats hebben. Nimmer zal beter gelegenheid worden gevonden den zoo bijzonder nationalen tak van den Nederlandschen tuinbouw, de Haarlemsche bloembollenteelt, in al zijn omvang te leeren kennen en waardeeren. Maandag was in de Tweede Kamer 't eerst aan 't woord de Minister van Marine, die eene moeilijke taak te vervullen had, n. 1. zich te verdedigen tegen de geduchte aanvallen van verschillende zijdenwaar aan hij Vrijdag 11. had blootgestaan. Z. E. verkeerde in een lastig geval. Hij had gehoor gegeven aan den aandrang om toch vooral met den toestand der schatkist te rade te gaan, om toch vooral zuinig te zijnen nu werd hem verwetendat hij vergeten zou hebben, hoe de zuinigheid de wijsheid bedriegen kan. Het pantser zijner verdediging moest wel dik zijn om niet te bezwijken voor de projektielen van zwaar kaliber der aanvallers. Het maakte den indruk, dat het onvoldoende zou worden bevonden, en dat alleen bij komende omstandigheden de aanneming van Hoofdstuk VI der Staatsbegrooting zou mogelijk maken. De Min. beriep zich op zijnook door zijn opvolger gevolgd plan van 1874, en op den lof, die toen algemeen aan den toestand onzer oorlogs schepen enz. was gebracht. Hij had later wel niet veel gedaanmaar meende zijn houding te kunnen verdedigen door een beroep op den feilen strijdthans in de marine-wereld gevoerd tusschen pant sering en torpedoos. Men moest echter niet meenendat de Min. de hand niet wilde houden aan verbetering van het bestaande materieel; ook wil hij de tor pedoos aanvullenmaar eene keuze te doen tusschen soorten van nieuwe gepantserde schepen en torpedoos, dat laat de stand der tegenwoordige vernielings-wetenschap, zijns inziens, niet toe. Wat de wer ven voor aanbouw betreft, de Min. is voor de instandhouding, en hij beriep zich op het rapport der Kommissie voor deze aangelegenheid. De verantwoorde lijkheid voor de opheffing zou hij niet willen op zich nemen. Zeer zwak was het antwoord van den Min. op de vragen tot hem gericht betreffende het schip Sommelsdijk, dat, voor zeer veel geld gebouwd, onbruikbaar blijkt te zijn, en aangaande 't welk 't advies is ingewonnen van een Engelsch ingenieur, die zich voor dat advies ƒ20.000 heeft laten be talen. Wat betreft de tot hem gerichte vragen omtrent de Maatsch. Se Schelde achtte de Min. het niet raadzaam daarop te antwoorden omdat nog geen overeen stemming was verkregen over al of niet voortzetting van de erfpacht. Gerust stellende mededeeling kon de Min. doen aangaande de werking der afschaffing van de lijfstraffen. Er behoeft niet de minste vrees te beBtaandat die afschaffing op den duur een ongunstigen invloed zal heb ben op de tucht; integendeel is het gehalte der schepelingen er door verbe terd, en het aantal militaire misdrijven er door verminderd. De heer Reuther, voormalig ambtgenoot van den Min.was over 't geheel gunstig gestemd door de rede des Min. Niet alzoo de heeren Rutgers van Rozenburg, Vimly Yerbrugge, Pompe van MeerdervoortSeret, Rooseboom en Schimmelpenninck v. d. Oye, die allen hun geschokt vertrouwen in 's Min. be leid uitspraken. De heer Lieftinck klaagt er over, dat de Min. blijkbaar geen eigen overtuiging heeft en geen partij durft kiezen in de kwestie tusschen pantser en projektiel. Komt de Min. nog eens los, dan advizeert de heer Reuther: haast u niet, neem geen type over van anderen, maak een middentijpe, alsof we nog niet genoeg hebben aan middentijpes in Neder land Spreker kanwaar we voor eene begrooting staan van 12 miljoen, die, bij gemis aan goed beleid, zijn wegge worpen geen vertrouwen stellen in dezen Minister. Nadat in de zitting van Dinsdag eerst eenige andere zaken waren afgedaan werd het debat over Hoofdstuk VI voortgezet. Een amendement van den heer Viruly Verbrngge en een paar andere leden, om de bezoldigingen van de ambtenaren op 's Rijks werven te verminderen met 1400 voor een ambtenaar tot chemiesch onder zoek van schietkatoenwerdna ernstige bestrijding door den Min.verworpen met 33 tegen 27 stemmen. Ook is verworpen met 37 tegen 26 stemmen een amendement van dezelfde heeren, om te beletten de bevordering van een adspirant- ingenieur tot ingenieur, nadat de Min. reorganizatie van het korps ingenieurs had toegezegd. De Reg. heeft een nieuw artikel voorgesteld, tot dekking der kosten (ƒ20.000) voor expertise van de Nautilus en de Sommelsdijkdoor den Engelschen ingenieur Reed. Bij de afdeeling Materieel drong de heer Keuche- nius aan op wijziging in zake de opleiding van schepelingen. De Min. verklaarde geen bezwaar te zien in het publiceeren van de beide rapporten van den heer Reed, in zake de zooëven genoemde schepen. Met 55 tegen 11 stemmen werd aange nomen een amendement tot vermindering met ƒ20.500 voor het aanschaffen van hout. Daar de Kamer besloten had een avond zitting te houden en de Min. van Marine verhinderd was, als dan te kompareeren, werd in genoemde avondzitting een aan- vang Igemaakt met de algemeene beraad slagingen over Hoofdstuk VII B Finan- deen). Belangrijk vooral was de rede van den heer Mees, die met het oog op de menigvuldige frontveranderingen van Minister Grobbëe, verklaarde, dat zijn votum zou afhangen van het antwoord, dat hem gegeven zou worden op de vraag, of de Kamer spoedig een wetsontwerp tot aanvulling der middelen te wachten heeft Was dat het geval, dan kon alle verdere diskussie met den Min. tot opdatoogen- blik worden verschoven. De konser- vatieve financier Corver Hooft brak een lans voor het protectiestelselen de heer van der Borch van Verwolde voer met hem in 't zelfde schuitje, toen hij eene graanbelasting aanprees. De heer Oldenhuis Gratama verzette zich met alle kracht tegen protektie, en beriep zich daarbij op wijlen Prof. Ackersdijk. De heer Verniers van der Loeff wees den Min. op de groote protektie, die in de wet op de beetwortelsuiker ten behoeve van de beetwortelsuiker-fabrikanten is ge legen. Het voornaamste deel der rede van den heer v. d. Loeff was gewijd aan het betoog, dat de opbrengst van den ge- raamden suikerakcijns in de toekomst niet voldoende is verzekerdwaarop hij ernstig de aandacht des Ministers vestigde. De heeren van Pallandt, Oldenhuis Gra tama en Gildemeester keurden vooral de laatste op overtuigende wijze de voorgestelde tabaksbelasting af als nood lottig voor handellandbouw en winkel stand als onbillijk en onrechtvaardig voor den minderen man. De heeren Clerox, Oldenhuis Gratama en Corver Hooft gaven hunne beschouwingen ten beste over de wijziging der pensioenwet en de bestemming van het pensioenfonds. In de zitting van Woensdag is de dis kussie over Hoofdstuk VI Marinevoort gezet. De Min. nam eenige posten terug. De heer Roëll bestreed de posten voor de kustwacht, en wilde bij afzonderlijke voordracht eene beslissing over die aan gelegenheid uitlokkenZijn amendement om genoemde posten te schrappen, werd verworpen met 46 tegen 28 stemmen. Hoofdstuk VI werd daarna aangenomen met 47 tegen 25 stemmen. Met 61 tegen 11 stemmen is besloten, de rapporten van den heer Reed omtrent de Nautilus en de Sommelsdijk niet te doen drukken. Daarna was de Min. van Financieën aan het woord. Hij verklaarde, dat hij de hoofdbezwaren der Kamers van Koop handel tegen de tabaksbelasting nader zou overwegenen wellichtals die over wegend blekenhet ontwerp niet zou indienen. Omtrent de werking der sui- kerwet maakte de Min. zich niet onge rust. Hij zal zien, of het mogelijk is, een rendement betreffende beetwortelsui ker-fabrieken te konstateeren. Een aanvullings wet op de middelen is in aantocht. Een wetsvoorstel tot wijziging der pensioen-regeling van ambtenaren is bij den Raad van State. Het algemeen debat is gesloten. In de Alblasserwaard sterven er ongemeen veel koeien of worden afgemaakt, tengevolge van snoer- of kalfziekte. De beste runderen worden door die gevreesde ziekte aangetast. HAARLEM, 20 Maart 18S5. Tot leden van den gemeenteraad zijn gekozen de heeren W. Stolp met 320 en J. Krol Kz. met 300 stemmen. Het getal kiezers alhier bedraagt voor den Gemeenteraad 1993, voor de Tweede Kamer 1263 en voor de Provinciale Staten 1250. De Vereeniging „Haarlem's Zangge not" onder directie van den heer A. Ha- ze voet, gaf gisteren avond een concert in de Sociëteit „de Kroon" aan hare kunst lievende leden. De verschillende koornum mers werden goed gezongen en vonden van de hoorders veel bijval. Meer bijzonder mag worden gewag gemaakt van de uit voering van „Abendlied" van Verhulst en „Zomerlied" van Kühlau, als mede „Holland's glorie" van Hol. Daaraan na men ook deel de leden van den zang cursus voor eenige maanden door den heer Hazevoet opgericht. Met genoegen merkte men op dat die ledenwelke nog zoo korten tijd in den zang werden geoefend zelfs reeds in het lang niet gemakkelijke lied van Hol konden medewerken. Dit maal was ook voor eene afwisseling in het programma gezorgd en wel door de belang- looze medewerking van den heer Otto Binger als Violoncellist. Met groote aan dacht werd de juiste en keurige vertolking op dit instrument van het concertstuk No.4 van Golterman als mede van deMarche funèbre van Chopin en Erlkönig van Schubert gevolgd en door de aanwezigen daverend toegejuicht. Gisteren is door B. en W. aanbesteed het leggen van een voorhanden zijnde riool van Portland-cementhet zetten van kop- lagen en kantdeelen in de Brouwerstraat. (Raming ƒ3645.) Gelijke werken als boven in de Twijn- derslaan en in de Projectstraat, tnsschen de Twijnders- en Rustenburgerlanen. (Ra ming ƒ1950.) Laagste inschrijver H. Lon don voor het eerste werk ƒ3630 en voor het tweede ƒ1890, aan wien het werk gegund is. Te Haarlem is een oud-strijder van 1830 overleden, namelijk de Heer N. Bek kers versierd met het metalen kruis. Hij bereikte den leeftijd van 74 jaren. Voor eenige dagen overleed alhier, na eene kortstondige ziekteeen oppassend werkman,nalatende eene in gezegendenstaat verkeerende weduwe met acht kinderen waarvan het oudste 10 en het jongste 1 jaar is. Voor dit gezin, dat thans in kommervolle omstandigheden verkeert, is het genootschap „Melpomene en Thalia" voornemens eene tooneelvoorstelling te geven. Het genoot schap, dat meermalen den steun der inge zetenen voor dergelijke liefdadige doeleinden heeft mogen ondervinden, hoopt dat zijn strevenom den nood van dit gezin eenigzins te lenigenook ditmaal met een gunstigen uitslag moge worden beloond. Edele menschenvrienden! vele liefdegaven worden van u gevraagd, doch hier is hulp dringend noodig.Zij, die belangstellen in het lot dier ongelnkkigenknnnen zich over tuigen: Leidschestraat No. 33. In de sociëteit „Trouw moet Blijken" is gisteren namiddagdoor het te hard stoken van den kachel een felle schoor steenbrand ontstaandie evenwel door het dienstdoend personeel gebluscht is. Gisteren nacht is door middel van braak en inklimming uit een gesloten linnenkast op een bovenachterkamer in het koffijhuis van R. Bloem aan het Ken- nemerplein alhier, ongeveer ƒ100 aan bankpapier en geld ontvreemd. Nadat de dief over de schutting van den tuin was geklommenheeft hij met een ladder zich toegang verschaft tot den kamer waarvan het raam wel dicht maar niet gesloten was. Van dezen diefstal wordt verdacht een timmermansknechtdie eeni ge weken geleden in dat koffijhuis had gewerkt en dit des avonds laat nog had bezocht. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 18 Maart. J. J. v. Opzeeland en L. Vooges. D. H. v. Eis en M. E. Rosenbeek. W. P. Cats en M. v. Andel. 19 Mrt. H. J. Wichers en J. G. Albarda.H. Scholten en A.Dragstra GETROUWD. 18 Mrt. L. Kuipers en F. C. Boskma. 19 Maart. P. Staalman en E. Federmann. B. Cruijff en A. J. Verburgt. GEBOORTEN. 10 Maart. J. M. A. Ilüffer geb. Wilde, d. 11 Maart. D. H. de Mooij geb. v. d. Eijkhof, d. A. v. d. Sleen geb. Mandemaker, d, 12 Mrt. E. v. Everdingen geb. de Wilde, d. A. M. Lubbers geb. v. d. Molen, z.- J. E. Diebeu geb. Loerakker, d. 13 Mrt. M.E. Verboog geb. Lucas, d.S. C. Bijster geb. Hendriks, d. G. Blokker geb. Prins, d.—A. C. Wesseling. geb. Stam, d.W. v. d. Berg geb. Kamerbeek, z. L. J. Posch geb. Hinze, z. 14 Mrt. H. B. Kors geb. Schaap, d. M. Smit geb. Kolf schoten, zA.M. Hoek geb. v. Raaphorst, d. F. v. Rijn geb. Chapuis.z.—J. H. Trompet ter geb. v. Riessen, z. 15 Mrt. J. T. Linde man geb. v. d. Linden, d. G. de Vink geb. Scheffer, d,M. E. Wolzak geb. v. Garsten, d. C. Heemskerk geb. Klee, d. A. M. Seheul- derman geb. Aussum, z. 16 Mrt. S. M. P. Pörtzgen geb. Wesselingh, z. 17 Mrt. A. K. v. d. Wel geb. Wilkamp, d.A. v. Duijnhoven geb. Dam, d.1C. Groenendaal geb. Tibboel, z. E. Groen geb. Rooker, z.G. v. d. Wijde geb. ten Hulsen, d.M. v. Leeuwen geb. Stok man, z19 Mrt. H. Smits geb. Krommen hoek, z OVERLEDEN. 11 Mrt. E. v. Buuren, d. 2 m. Breesteeg. W. Homborg, z. 3 j. L. Lakenstraat.J.M.Re- nout, d. 6 m. Palmstraat.12 Mrt. 3. de Boer, 63 jRaam vestW. Pollee, d. 1 d. Heeren singel. G. Rigter, Echtgv. F. Rozeboom, 39 j. v. Marumstr.J. Fransen, z. 15m. Raaks. IS Mrt. D. de Wolf, 77 jSpaarnwouderstr. J. Bakker, d. 11 m. Dubb. Buurt.— 14 Mrt, P. Toepoel. 47 j. Harmenjweg. A. Visser, z. 4 m. KI. Heiligland. 15 Maart. J. P. v. d. Meijden, z. 14 j. Hagestraat. C. Spiering, z. 17 d. Koolsteeg. M. v. d. Goes, 69 j. Verl. Oranjestraat. P. Nolet, 23 j. Maarten Spies- straat. D. Bos, d. 1 m. Jansweg. Een le venloos aangeg. kind v. h. vr. geslacht van D. Martens, Zijlstr. 16 Mrt. L. Dekker, 54 j Ged. Voldersgr. H. M. J. Heiligers, d. 6 j. Schagchelstr.C.Toepoel,Wed.J.Jochemsz,66 j. N. Raamstr.17Mrt. H. F. Woest, 19j. Sta tionsplein. W. P. Rozenhart, z. 6 j. Wolstr. C. C. Versteeg, d. 13 d. Heerensingel. N. Bekkers, 74 jRaamsingel. 18 Maart. A. J. Kuijper, z. 2 j. Damsteeg. J. H. v.Zonneveld, z. 11 m. L. Boogaardstr. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politiedie dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een zwarte wollen doek. Een paar handschoenen. Een paternoster. Een lijf van een japon. Een lengte maat. Eenige sleutels en twee sleutels aan een bandje.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2