„Zang en Vriendschap". ALWÉRTENTIEN. Eemonstrantsch Zangkoor, Ilaarlemsche Liedertafel mm® tJiTvoEBKi} het nieuwe kabinet kentis zij bereid ook I de overige van de verlangde 200 millioen te verleenen. Hoe verdeeld overigens de partyen mogen wezen, over één zaak is men het eens: zoodra mogelijk moet den ongelnkkigen soldaten hnlp, krachtdadige hnlp gezonden wordenwant zij hebben niet te doen met een quantité négligeable als het vorige ministerie de kamer wilde doen gelooven Terwijl onze „Van alles wat" schrijver zijn olla podrida van 1.1. Dinsdag klaar maakte, had niet het Brederoo-feest in den Schouwburg te Amsterdam plaats, daar 't beruchte Moortje eerst Dinsdag avond voor 't voetlicht kwam, 't kan dus alleen een repititie voor de klucht geweest zijnook heeft niet L. Bouwmeester maar de heer v. Schoonhoven Binger's geestig gedicht ten gehoore gebracht. Het Moor tje heeft inderdaad nog genade gevonden bij de vele schouwburgbezoekersofschoon bij nader inzien menigeen het misschien eens zal wezen met de meening van onzen Bilderdijk, die Brederoo's tooneelwerken bestempelt met den naam van „gantsch aanstootelyke kluchten." Niemand toch kan het tegenspreken dat de spilwaarop „het Moortje" draaiteen voorval behelst dat men in een eerbaar en welopgevoed gezelschap niet vertellen kan. Hoe ook „het Moortje" was opgepoetst en geknipt, 't bleef minstens onwelvoegelijk en het succes met de vertooning behaald, moet beschouwd worden als een Succes d'estime door de omstandigheden eenigzins gewet tigd, maar meer van dergelijke proefne mingen zonden, o. ihet nationaal tooneel veeleer doen dalen dan verheffen. Een droevig verlies trof den Heer C. Nederlofvan Sliedrecht. Zijn eenjarig dochtertje schijnt een knikker of iets dergelijks te hebben ingeslikt, tengevol ge waarvan het, na eenige oogenblikken van hevige benauwdheid, den geest gaf. Kapitein Baron Potier des Echel les van den generalen staf, sedert jaren werkzaam in het Oostenryksche Ministerie van Oorlog, is gevangen genomen, be schuldigd van hoogverraad. Hij wordt beschuldigd van plannen der versterkingen langs de zuidelijke grenzen van de monar chie aan een internationaal bureau te Kopenhagen te hebben verkocht. Het geval heeft te Weenenwaar de gevangene tot de aanzienlijkste kringen behoorde, grooto opooliodding poïwokti In het kanton Aargau wil men van elke piano eene belasting van 5 fr. heiïen. Daar er in het kanton 5000 piano's zijn, zon zij jaarlijks 25.000 fr. opbren gen. Als een voorbeeld van gehecht heid van een paard aan zijn meester, meldt men het volgende: De Heer H. Eeuvekamp, te Zwollerkerspel, die on langs overleed, had een paard, een be kende harddraver, waaraan hij zeer ge hecht was. Op den dag zijner begrafenis stond het paard treurig op stal. Reeds den volgenden morgen vond men het dood. In de „Bettina-myn" bij Dombran in Silezië, heeft een hevige ontploffing plaats gehad. Er waren 40 mannen aan het werk. Men hoopt, dat zij niet allen gedood zijn. In eene groote oliefabriek te Erith (Engelscb graafschap Kent) is een brand uitgebrokenwelke eenige dagen dnren zal. Er is geen blnsschen aanwater ver mocht niets tegen de brandende oliezee. De schade wordt geraamd op 500.000 (ƒ6.000.000). Dezer dagen heeft iemand zich door inklimming toegang weten te verschaffen tot de woning 'van Mej. de Wed Croes, alléén wonende in de Langenstraat te Hilversum. De juffrouw was afwezig, en toen zij omstreeks 8 uur uit de kerk kwam en het huis door de voordeur bin nentrad zag ze door de achterdeur iemand zich in haast verwijderen. Bij onderzoek bleekdat de secretarie opengebroken was een der laadjes waarin waarde verborgen was, er nit, en daaruit worden vermist f 50 ongeveer. Een pakje centen lag ledig geschuden was benevens alle gou den en zilveren voorwerpen achtergelaten alléén het zilvergeld was medegenomen. Te Point a Pitre, op het eiland Guadeloupe, heeft een hevige brand 16 huizen in de asch gelegd. Een vrouw kwam in de vlammen om, en een jong meisje werd bij een sprong uit een venster zwaar gewond. Er is een inschrijving voor de bewoners der verbrande huizen geopend. Het gemeentebestuur schonk hun 10,000 fr. De schade bedraagt ongeveer 120,000 francs. Daily Neus verneemtdat de En- gelsche Regeering nit St-Petersburg me- dedeelingen ontvangen heeftdie de hoop op een vreedzame oplossing van het Af- ghaansche geschil zeer versterkenen deze oplossing thans, meer dan voor eenige dagen het geval was, mogelijk doen achten. Rusland's antwoord op de dépéche van Lord Granville is onderweg. Men zegt dat de inhoud van verzoenenden aard is. Eene „werkstaking" van de lagere geestelijkheid over geheel Bulgarije wordt bericht. De geestelijken weigeren kerk diensten waar te nemen, te doopen, of huwelijks- of begrafenisplechtigheden te honden. Drie jaar geleden weigerden de boeren de kerkgelden op te brengenwaar op de Regeering een jaarlyksche Staat- toeleg van pl. m.f400.000 toestond voor de geestelijkheid. Dit jaar is de Staat echter in zulke benarde geldelijke omstan digheden, dat het snbsidie niet betaald kan worden. De Minister heeft de gees telijkheid bericht, dat zij maar zien moes ten dit jaar het geld van hunne gemeente te krijgen. De strike zal dus nog wel een poosje duren seint de Times corres pondent. Twee buitenlui zonden per tilbury Gorkum verlaten en moesten voor een aldaar staanden ezel uitwijken. Grauwtje, hierdoor verschrikt, begon te springen, met het gevolg dat hij onder het paard kwam, waardoor natuurlijk dit laatste mede onrustig werd en begon te steigeren, met den kop door een der groote ruiten der aldaar gebouwd wordende heerenhui zen viel en de buitenman met zijne moeder uit de tilbury tuimelden. De reizigers kwamen er gelukkig met den schrik af, doch bij het paard waren stukjes glas in den kop gedrongenwelke er echter spoe dig uitgehaald werdende tilbury was zwaar beschadigd. In 's lands kas te Buitenzorg moet een tekort gevonden zijn van f 45.000. Een onlangs gepensioneerd ontvanger, die de komst van zijn opvolger afwachtte is het tekort zelf komen aangeven en verklaart het ontbrekende op onverklaar bare wijze in de laatste dagen te moeten hebben verloren. Bij de laatste inspectie ook van bestuurswege waren de kas en buekliuudiDg In orde bevondenen ook na de aangifte is in de boekhouding niets onregelmatigs ontdekt. Tusscben Engeland en Duitschland zijn diplomatische onderhandelingen aan geknoopt naar aanleiding der jongste Duitsche veroveringen op de kust van Benin (Westkust van Afrika). Engeland weigert het protectoraat van Duitschland over deze streek te erkennendaar dit gebiedvol gens de regeling tnsschen lord Granville en graaf Herbert von Bismarck gesloten behoort onder het Engelsohe protectoraat. Vrijdag sloop een man tijdens men zat te etenby den landbouwer P. v. d. Z. te Giesen-Nienwkerkin huis en stal daar een jas en broek. Opmerkzaam ge maakt door een buurman, reed men den man na en slaagde er in hem nog te achterhalen. Natuurlijk nam men weer bezit van het ontvreemde, wat goedschiks ging en men was zoo verheugd over het herkrijgen van de kleederen dat men den dief liet loopen. De politie heeft zich echter met de zaak bemoeid. HAARLEM, 3 April 1885. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kantongerecht te MedemblikMr. J. H. van Menrs, advocaat en procureur te Haarlem. De heer van IJsseldijk, stationschef alhierheeft van de keizerin van Oosten rijk een gouden ring met edelgesteente ten geschenke ontvangen. Het Stedelijk Museum van Schil deryen en Oudheden op het Raadhuis alhier is in de verloopen maand bezocht door 132 personen tegen en door 431 zonder betaling. Op 1 April 11. was het vijftig jaar geleden dat C. Waalewijn in dienst trad bij de heeren W. Voet en Zonen, goud- en zilversmeden alhier. Zich steeds door ijver, trouw, eerlijkheid en oppassend heid kenmerkend was het voor zijne pa troons zoowel als voor zijne kameraden een recht genoegelyk oogenblik hem met dien dag rgeluk te wensehen en hunne blij ken van hooge waardeering en achting aan te bieden. Den len April herdacht de heer J. Klein, hoofd van de bijzondere school aan de Gedempte Oudegracht alhier, den dag waarop voor 25 jaar zijne inrichting werd geopend. Zijne leerlingen en oud leerlingen betoonden op velerlei wijzen hunne belangstelling in dit feest terwijl ook zijne talrijke vrienden mede van hunne achting deden blijken. Het eerstvolgend concert van de Mannen- Zangvereeniging „Crescendo" zal plaats hebben op Woensdag 22 April a. s. Alsdan zal uitgevoerd worden het toonwerk „Velleda" van C. J. Brambach voor koor en solo. „Crescendo" heeft zich ter vervulling van de solopartij in dit werk nogmaals verzekerd van de medewerking van Fraulein Leontine von Dötscher van Amsterdam. Het zal den leden van „Crescendo" zeker aangenaam zijn deze hoogbegaafde dame weder te kunnen hooren. Voorts zal nog uitgevoerd worden: „Pensée de Nuit" van Berleur, welk werk onlangs van een der kunst lievende leden is ten geschenke ontvangen. De heer E. van Zwetselaarhoofd der R. K. Parochiale school alhier, is als zoodanig benoemd aan de bijzondere R. Kath. school te Deventer. Voor gevallen van brand, enz. is het niet ondienstig het publiek er op te wijzen, dat de hulpbureau's van politie telephonisch verbonden zijn met het hoofd bureauzoodat men bij voor komende gelegenheden zeker het verstan digst doet, zich met zijne berichten aan te melden bij het naast bijzijnde hulp bureau. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op ZATERDAG den April 1885, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten tul len aan de orde gesteld worden: 1. Beëediging en zittingneming van de benoemde leden de heeren W. Stolp en J. Krol Kz. 2. Beschikking Ged. Staten op bezwaar schrift pl. dir. belasting J. M. Brieve. 3. Voorstel B. en W. bezwaarschriften kiezerslijsten. 4. Rapp. Comm. fin. af- en overschrijving. 5. Id. id. suppl. begrooting Bar- baragasthuis. 6. Id. id. af-en overschrijving be grooting Schutterij. 7. Id. id. reken. Stads-Apotheek. 8. Voorst. B. en W. verbouw lok. Raadh. 9. Miss. Id. met voordracht onder wijzer Tusschenschool. 10. Id. id. aanbeveling bewaarder Museum. 11. Id. Comm. Stads-Apotheek aanbe veling voor een lid. 12. Voorstel B. en W. instructie bewaarder Raadhuis. 13. Id. id. op rekest bewoners v Leidsche vaart. 14. Id. id. op rekest B. Zuithof. 15. Verslag Comm. toezicht lager onderw. 16. Id. eind-examen Burgeravondschool. 17. Rapport. Comm. Financiën rekening gildegoederen, BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 27 Maart. H. C. Johan en G. W. Slingerland. 1 April. J. J. Schipper en H. de Vos. C. Hogendoorn en L. Hooghuijs. G. Mulder en A. Ouddolf. H. J Zuurendonk en H. M. Boerec. H. v. Opzeeland en M. Hommers. W. Smit en M. 1Opdam. B. Roest en B. v. Wooning. J. Jansens cn J. M. Evers. 2 April. H. F. A. Best en N. v. Veen. P. v. Looij en H. M. v. Daalcn. GETROUWD. 1 April. K. v. Veen en J. v. d. Kolk. J. J. v. Opzeland en L. Vooges. D. H. v. Eis cn M. E. Roscnbeek. W. P. Cats en M. C. v. Andel. H. Scholten en A. Dragstra. GEBOORTEN. 24 Maart. M. Toekcmageb. Hummel, z. 26 Mrt. J. G. v. d. Willige von Schmidt auf Altenstadt geb. Brakz. 27 Mrt. M. Legel geb. Hoogeboom, z. M. E. Oderkerk geb. de Haan, z. M. J. Raasveldt geb. Born, z. M. D. Appelman geb. de Nijs, z. 2S Mrt. E. v. d. Meij geb. Koeleman, d. W. v. d. Linden geb. Ruijgvoornz. S. de Vries geb. de Vries, z. 29 Mrt. M. A. Machiclse geb. Brauekmann, d. M. M. de Koe geb. Schreur, d. M. Kabel geb. Bunderi, z. M. Ras geb. Winters, z. 30 Mrt. W. A. Roozeboom geb. t. d. Meer, d. II. v. Deurzen geb. Jacques,d. C. v. Oploojgeb. de Jong, d.H. Kuipers geb. Pot, a. T. de Nijs geb. v. Platen, d. 31 Mrt. G. Haverkorn geb. Zwaag, z. D. M. Thöne geb. v. d. Vlugt, z. G. Boumageb. Thoolen, d. G. Freijergeb. Wernik z.- M. A. Bloemzaad geb. Prinsen, z. 1 April. M. T. Charles geb. Wehrle, z. 2 April. G. C. Malefijt geb. v. Diepenbeek, d. M. H. v. Zutpben geb. Middag, d. OVERLEDEN. 25 Maart. A. v. Zon 59 j. Moerinnesteeg. 26 Mrt. B. S. v. Tijn 83 j. Warmoestraat. 27 Mrt. D. Kat 21 j. Kinderhuisstraat. H. Molenaarz. 6 j. L. Boogaardstraat. J. Wa ning 70 j. Nieuw Heiligland. 29 Mrt. E. M. Laout, echtg. v.J. Sanders, 59 j. Spoorwegst. M. C. Verwoerdt, eebtg. v. D. Metz, 67 j. Spaarnwouderstraat. A. N. ten Oever, z. 5 j. G. Oudegiacht. P. Kraaij 61 j. Z B. Spaarne. 30 Mrt. P. J. v. Aken 67 j Schootersingel. J. G. v. Harreveltwed. A. Hoffman, 66 j. Kampersingel. 31 Mrt. W. Makkes, d. 2 md. Kraaijenhorstergracht. 1 April. N. Bakker 34 j. Nauwe Appel, steeg. MJde Vries echtg. v. J. v .d. Velde, 46 j. Kruisstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politiedie dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een zilveren oorbel. Eenige por- temonnai's met en zonder geld. Een gouden oorknop met bloedkoraal. Eenige armbanden. Een Pr. kerkboek. Een ladder. Een boezelaar. Een bottine. Een sajetten kous. Een bril. Een boezelaar en muts. Een paar pols mofjes. Een broche. Een paar epau letten. Eenige losse sleutels. BIJ GUNSTIG WEDER. Eerste Muziekuitvoering in den Hout, op Maandag 6 April 1885 (2de Paaschdag), van 2 tot 4 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlem, onder Directie vau den Heer M. H. Müller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Marseille. Les VolontairesO. Metra. 2. Ouverture: «Die Zigeunerin.Balfe. 3. Rosen aus demSuden. WalzerStrauss. 4. Fantaisie -Hongroise"Steenebrugen 5. Ouverture: -Solennelle"van der Biest* 6. Fantaisie: -Polonaise"Beaudonck. 7. Poutpourri aus -der Bettelstudent". Millöcker BIJEENKOMST op Zon dag 5 April 1885des morgens ten 10 uur precies. Liederen 102, 158, 159, 163 en Kooren van Daniel de Lange en Niels W. Gade. (589) Woensdag 15 April. Soliste n Mej. MARIE SPEET Zang uit Amsterdam. De lieer LEANDER SCHEGEL Piano. De Heer JOSEPH CRAMER Vioolt uit Amsterdam. (590) 't BESTUUR. Op den 18den April hopen onze geliefde Ouders C. H. VRUGT en F. A. SERNÉ hunne 25-Jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare kinderen. Haarlem, April '85. age Voor de bewijzen van deelneming ontvangen by het overlijden van onzen broeder en behuwdbroeder den Heer F. A. VAN SUCHTELEN, betuigen wij onzen welgemeenden dank. Wed. A. G. TOMBERGH— VAN SUCHTELEN. F. N. HAHN. J. HAHN—v. SUCHTELEN. E. A. KRUSEMAN. P. E. KRUSEMAN—LIERNUR. Haarlem3 April 1885. (592) Voor de talrijke bewijzen van deelneming, bij bet overlijden mijner dierbaren Echtgenoot, betuigen ik en mijne Pleegdochter onzen hartelijken dank. Wed. J. P. DE BOER— HaarlemRIKKERS. 3 April 1884. (593)

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2