Nieuwsberichten. werd toegebracht door het onrustbarend telegram van Brière de l'Isle, zegt die zelfde correspondent nog: „Het schijnt wel, dat de Fransche generaals in de laatste vijftien jaren niets geleerd hebben want zoowel in Tonkin als elders erkennen ze volmondig overrompeld te zijnwat onmogelijk zou zijn geweest, indien niet alle veiligheidsmaatregelen op schromelijke wijze waren verzuimd. Victor Driessens heeft op het tooneel te Antwerpen een beroerte gekregen. De toestand van den 65 jarigen tooneelspeler blijft zeer zorgelijk. Volgens de laatste berichten zou hy reeds overleden zijn. Te Rotterdam is in de Diergaardesingel een sigarenkistje gevon den met het lijkje van een pasgeboren kind. Bij de onverkwikkelijke oneenigheid tusschen de leden van de Brederoo-com- missie, heeft zeker niemand hunner ge- daoht aan 's dichters eigene woorden „De Vrumieu moghea kijven, Maar moeten Vrunden blijven." Eersten Paaschdag had op het terrein voor het Invalidenhuis „Bronbeek" onder Velp bij Arnhemde aangekondigde wed strijd plaats tusschen leden der Cricketclubs „R. H. N.", van Amsterdam „Rood en Wit" van Haarlem, „Hercules" van Utrecht en „de Hilversumsche Cricketclub". Het doel van dezen wedstrijd waste trachten het Cricketspel in te voeren te Arnhem,1 eene plaats, waar dit spel tot heden nog zoo goed als onbekend was. Het is te wenschen, dat dit doel bereikt is, en nieuwe tochten tot verbreiding van het Cricketspel in Nederland zullen ondernomen worden. Tal van belangstellenden sloegen het gezondeflinkespierensterkeude spel met sympathie gadeen gaven nu en dan door luide toejuichingen duidelijk hunne inge nomenheid te kennen. Onder het Cricketen lieten de tonen der muziek van de Invaliden zich hoorenhetgeen niet weinig de feest vreugde verhoogde. De wedstrijd werd door prachjig weder begunstigd. Uit Madrid meldt menDe koning noch de koninklijke familie hebben in strijd met de gewoonte de kerken bezocht, zooals -het heette wegens den regen. Volgens „El Correo" moet de prefect van Madrid een samenzwering op 't spoor zijn gekomendie ten doel had een aan- sla^oo .het leven van koning Alfons te Acht arrestaties hadden reeds plaats. In de bureau's van de Lloyd in Triest vond een geëmployeerde gisteren een doos, die hij uit nieuwsgierigheid opende. Een ontploffing volgde en de beambte werd ernstig gekwetst. De doos bevatte dynamiet. In het lagerhuis bracht dezer dagen een hoogst amusante discussie een aange name variatie op de ernstige debatten over het Engelsch-Russische geschil. Er werd gesproken over de toehoorder essen, die achter tralies zitten. Evenals in het Oosten een sluier het gezicht der schoonen voor de onbeschaamde blikken der stervelingen van de andere sekse ver bergt, zijn er tralies voor de tribune der dames in het lagerhuis in Engeland teneinde de afgevaardigden te beletten onbeleefde blikken te werpen op de aar dige dames, die hun debatten bijwonen. Maandagavond heeft de heer Buxton, een vriend van het schoone geslachthet woord gevraagd en verzocht de tralies voor de damestribune af te schaffen waarachter, zooals hij zeide, de dames het benauwd hebben en niets kunnen zien. Het debat door dit voorstel opgewekt was zeer levendig. De heer Gladstone hield voldat de dames niet kwamen om te zien maar wel om te hoorendat het dus onnoodig was de tralies te verwij deren. Robert Peeleen verwoed behoudsman antwoordde, dat het grootste gedeelte der dames conservatief was en hij aan geen zijner vrouwelijke geestverwanten iets wilde weigeren; daarom stemde hij tegen de tralies. Een andere conservatief, de heer Gibron heeft het succes van den avond behaald. Hij heeft het gevoelen der dames zelf over deze ernstige kwestie medegedeeld. Ziehier den inhoud van dezen brief. „Laat ons onze tralies behouden. Zij beschermen ons; zij stellen ons in staat het ons gemakkelijk te maken met elkaar te praten zonder gezien of gehoord te worden. Dit zijn groote voordeelen, want gij kunt niet ontkennen, dat het vervelend I is zich stil te moeten houden en niet te mogen praten, terwijl een hoogst vervelend spreker aan 't woord is. Gij zult het mij niet kwalijk nemen, beste vriend, als ik zeg, dat er zeer vervelende sprekers in de kamer zijn. Als zij aan het woord zijnzijt gij heeren, vrij in de gang te wandelen of uw brieven te lezen. Maar wijBoven dien de tralies schenken een groot voor deel aan de afgevaardigden zelf. Stel u eens voor, als zij verdwenen zijndan zouden wij al de bewegingen der heeren opmerken en zouden zich van nu af zich niet meer hp Amerikaansche wijze op hun stoelen uitstrekken en slapen en snorken tusschen twee stemmingen door, zooals zij tegenwoordig doen. Laat ons onze tralies behouden". Deze vrouwelijke pleitster heeft de kwes tie opgelost. Het lagerhuis heeft met 131 tegen 75 het voorstel Buxton ver worpen en besloten de beschermende tra lies te behouden. Reuter seint uit Antwerpen, dat Victor Driessens overleden is. Reeds sedert eenige jaren was deze kunstenaar niet meer dezelfde als voor heen hij had nagenoeg het geheugen verloren en zijne krachten waren zeer verminderd. Nu hij overleden is, mag men echter nog wel eens herinnerendat hij de too neelspeler is geweest, die den natuurlij ken toon in voordracht en spel herstel de, ook op ons Tooneel; dat hij uitne mende kunstenaars heeft gevormdook voor onzen Schouwburg, zooals de hee ren Haspels en mevr. Beersmans, en dat hij door zijne groote gaven, helaas te veel aan melodrama's verkwistaan velen jaren lang groot kunstgenot heeft geschon ken. Een gehuwd arbeider, werkzaam bij de uitbreiding van het stations- em placement te Leeuwarden, geraakte on der een in beweging zijnden zandwagen, tengevolge waarvan hem een paar rib ben werden gebroken. Een kind te Waardenburg is door kokend water zoodanig gebranddat het na een smartelijk lijden van drie dagen is overleden. Den 5den Maart jl. is mevrouw Clara Meyer, verblijvende te Godesberg bij Bonnin een badhotelverdwenen vtfuw uuibvwuuiguvutill U1C UUCU V CITllOC" den dat zij in den Rijn verdronken is. Het lijk is ondanks de gedane nasporin gen niet gevonden. Bij ontdekking van het lijk, waarop eene belooning van 200 mark is gesteldverzoekt de Hoofd commissaris van politie te Rotterdam on middellijk bericht. In het Koloniaal Militair Invali denhuis te Bronkbeek werden sedert de oprichting in 1863 tot 1 Januari 1885 opgenomen en verpleegd 1618 (namelijk 1030 Nederlanders, 220 Duitschers, 202 Belgen, 80 Zwitsers, 62 Franschen, 5 Italianen5 Deenen4 Polen3 Oosten rijkers, 2 Engelschen, 2 Zweden, 2 Russen en 1 Griek) oud- militairen van het leger in Oost- en West Indië, die wegens verwonding door den vijand of van lichaamsgebreken, voor verderen ac tieven dienst ongeschikt werden. Het getal plaatsen, zijnde 216, is bij: na altijd bezet, zoodat adspiranten vol gens eene lijst worden opgeroepen. Van de thanB verpleegd wordende in validen is de oudste 81 jaren. Er zijn 41, die tengevolge van den Atjeh- oor log daarin werden opgenomen. De jaarlyksche onkosten bedragen ƒ49,000. Men meldt uit Katwijk Een treurig feit heeft zich, naar men verneemt, alhier voorgedaan. Het zoon tje van zekeren D. Y. zou in de open bare school van den hoofdonderwijzer B. zoodanig door den hulponderwijzer Y. mishandeld zijndat hij eenige dagen later aan de gevolgen moet zijn overle den. De zaak is in handen der justitie, en het lijk is naar Leiden vervoerd, om aldaar gerechtelijk te worden geschouwd. - Te Gladbach moet een dubbele moord hebben plaats gehadmen weet thans met zekerheiddat twee zustertjes7 en 10 jaren oud, door den 25-jarigen Frits Peters, klompenmaker en groentenhandelaarge boren te Rathheimmedegenomen werden buiten de stad, en na dierlijke mishandelin gen ondergaan te hebben in een waterpoel werden geworpen, waar men hare lijken vond. i De moordenaar is heden door den lui tenant der maréchanssées Allard te Roer mond, te Herkenbosch gearresteerd. Te Herkenbosch (Limburg) heeft een boschbrand gewoed, waarbij 60 hec taren eiken-slaghout en dennen een prooi der vlammen werdenDe oorzaak is on bekend, de schade wordt op ongeveer ƒ2000 geschat. De verzending van schoenen en laarzen uit de Langstraat naar de Hol- landsche steden en dorpen neemt in den laatsten tijd belangrijk toe. De man, die, eenigen tijd geleden, den goud- en zilversmid V. in Den Haag voor een aanzienlijk bedrag heeft opgelicht, is dezer dagen te Antwerpen in hechtenis genomen. Eene juffrouw, met wie hij samenwoonde en die met hem zou trouwen, schreef naar hare ouders in Den Haag om de noodige papieren, waardoor de politie op het spoor kwam van zijn ver blijfplaats. Hij zit nu te Antwerpen in voorloopige hechtenis, in afwachting van den uitslag der onderhandelingen over zijne uitlevering. Geert Dalstra, in de gemeente Opster- land, thans 93 jaren oud en niettemin nog wekelijks, bij wijze van plaatsvervan gend barbier, met vaste hand menigen harden boerenwang scherendeis een oudstrijder en heeft de volgende geschie denis. Geert zoo heet het ging op zijn f 9e jaar met zijn vader, een koopvaardij kapitein, mede op een reis naar Java; op de terugreis bekwam het schip averij, zoodanig dat de toevlucht in de booten moest genomen worden; een Engelsch schip nam hen op en Geert moest gedurende een maand te Londen in een hospitaal verblijven. In het vaderland terugkomende, vond hij zijn vader weer vertrokkenhem aan de zorg van zijn oom, len stuurman ter walvischvangst van uit Harlingen, over latende; deze nam Geert op zyn 11e jaar mede naar Groenland. Na die reis kwam hij weder bij zyn vader en ging mede naar Ruslandvan waar zij met een lading rogge terugkeerden. In 1809 stierf zijn vaderzonder eenig vermogen na te laten. Het jaar 1814 zag hem deel uitmaken van het Nederlandsche leger, eerst onder de blauwe huzaren later als sapeurhij beliep toen vijf wondentrok nochtans na Waterloo meHa naar, Pariis en lag 17 dagen in net Bois de Boulogne. Na 5 jaar en 3 maanden militairen dienst zag hij zich weder schipper, maar in 1830 opnieuw als vrijwilliger in de militaire gelederen, hij woonde toen den slag van Leuven bij en nam deel aan de verdediging van de Citadel van Antwerpenna afloop waarvan hij zich 37 jaren bezighield met de schipperij op onze binnenwateren. „Ik heb zeide hij twee vrouwen ver loren en met deze mijn derde leid ik nu 22 jaren een levenwaarin wij te zamen lang in onze behoeften hebben kunnen voorzien, doch thans met dankbaarheid de hulp der liefdadigheid aannemen omdat het niet anders meer kan." Een grenadier te 's-Gravenhagedie voorloopig in arrest was, in afwachting dat hij voor den krijgsraad zou terecht staan, heeft des nachts zeer handig de sluiting zijner arrestkamer (een cachot, waarvóór men het niet noodig acht een schildwacht te plaatsen) weten te ver breken en heeft de kazernewaarschijnlijk door overklimming, verlaten. De sergeant der wacht - toevallig juist degeen op wiens aanklacht hij werd gearresteerd stond niet weinig verwonderd toen hij in plaats van den schuldige een beleefd schrif telijk vaarwel van dezen vond, waarbij tevens nog het verzoek gevoegd was om ook den sergeant-majoor te groeten! Z. M. de Koning, die in de helft van Mei de gezondheidskuur te Karls bad hoopt te hervattenzal zich gedu rende zijn verblijf aldaar alleen doen ver gezellen van den Generaal-Majoor Graaf Dumonceau, Adjudant en particulier Se cretaris. Het A. Sbld. is ingewijd in al de geheimen van de ontvluchting van den Beverwijker makelaar Visseruit de Haar- lemsche gevangenis, en 't blijkt daaruit dat de goede diensten van een vriend hem tot de ontvluchting in staat gesteld hebben. De vriend verschafte hem, naar teekeningen van Visser zei ven, sleutels van de wel geslotendoch niet gegren delde deuren, die hem van de buiten wereld scheidden. Hoe er gebruik van gemaakt werd er wat verder de weg tot vrijheid was, blijkt uit de volgende bij zonderheden meegedeeld door den ont vluchte in een uitvoerig schrijven, ver zonden uit Londen Even na elf uur des avonds, toen de ronde gedaan waskwam hy ongehinderd buitentoch wilde hij niet vluchten al vorens de valsche sleutels in een venster kozijn te hebben neergelegd, ten bewijze dat niemand binnen de gevangenis hem behulpzaam was geweest bij de ontvluch ting. Tevens wilde hij den directeur spa ren, daar deze hem steeds goed behan deld had. Den eersten stalhouder den beste had hij aangenomen om hem naar Beverwijk te brengen, doch onderweg naar Velzen, had hijzonder dat de koetsier het be merkte het rijtuig verlatenen was hij voortgewandeld naar IJmuiden, waar de vriend hem reeds angstig verbeidde. Dezen vriend roemt de schrijver hoog, want zonder zijn hulp had het waagstuk nooit kunnen worden volbracht, maar zou ook zyn vrijheid van korten duur zyn geweest. Deze toch had te IJmuiden bij zich een geheel stel vrouwenkleede ren en het onontbeerlijke reisgeld. Nog dienzelfden nacht of in den vroe gen ochtend na zyn ontvluchting ging hij, mede door bemiddeling van zijn vriend, aan boord van een schip, bestemd naar Engeland. De Standaard schrijft de volgende ook in het algemeen voor alle gemeenten zeer bebartigingswaardige beschouwing, onder den titel van petroleum-lampen Het afgrijselijk ongeval in de Witten bur gerstraat te Amsterdam waar bij een brand zes menschen in een ommezien om het leven kwamen, heeft algemeen hier ter stede diepen indruk gemaakt. Laat dien indruk niet weer uitslijten, eer er gewaakt zij tegen herhaling van zoo pijnlijke ramp. Sinds ds petroleum is ingevoerd namen, hier ter stede de branden op veront rustende wijze toe. Misschien 80 pet. van de branden hier in Amsterdam zijn altoos petroleum-branden. Ware er nu geen middel, om deze branden te voorkomenwe zouden zwijgen. Maar zulk een middel is er wel. Er zijn zeer eenvoudige petroleum-lam pen die zoo zyn ingerichtdat zij bij zwaaien of omkantelen terstond uitgaan eer de vlam de petroleum bereiken kan. Zou er dan geen oorzaak zijn, om het e«i>a*«xvL- vT<xix olio lampen ingericht voor petroleum maar die deze veiligheidsin richting missente verbieden Het geld hier bescherming van men- schenlevensen wel op een puntwaarop- de bovenbewouer tegenover de onvoor zichtigheden van zijn onderbuurman vol strekt machteloos is. Voerde men zulk een verbod in, zoo zouden alleen te Amsterdam het aantal branden stellig op de helft verminderen en een groote besparing van kosten mogelijk zijn. Te Ezinge speelde een zesjarige knaap met zijn toldeze raakte te water en het kind trachtte zijn speeltuig weer te krijgen. Een dienstmeisje verwijderde hem van het water, maar geen afstand van zijn tol kunnende doen, is hij later weer heen gegaan om den tol op te vis- schenzonder dat iemand het heeft be merkt. Kort daarna vond men hem drij vende, en hoewel oogenblikkelijk genees kundige hulp aanwezig was, mocht niets baten om de levensgeesten weer op te wekken; het kind was reeds een lijk. Een bruidspaar uit St. Johannesga, met rijtuig op weg naar Heerenveen om hun voorgenomen huwelijk te laten vol trekken, geraakte met paard en wagen, op hol en kwam in een sloot terecht. Bruid en bruidegom lieten zich echter niet uit het veld slaan Zij trokken droge kleeren aan en trouwden. Door de Belgische politie is aan de Nederlandsche uitgeleverd de bureau klerk P., van de stoom- meelfabriek T. Cie. te Roermond, die wegens mis bruik van vertrouwen te Antwerpen aan gehouden werd. Hij is nu in de cel- ge vangenis te Roermond. Uit IJselstein wordt melding ge maakt van een aldaar gepleegden kin dermoord waarvan zekere J. H. beschui- digd wordt. Het lijkje van het kind Is naar Utrecht overgebracht. In de laatste dagen richt een wild zwijn op de aardappelenvelden onder Ot- terlo, (Veluwe) belangrijke schade aan. Op verschillende plaatsen wordt de be bouwde grond meer dan een halven me ter omgewoeld. De jagers kunnen het dier niet onder schot krijgen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2