DIENSTBODE. Closetpapier AGENTUUR. ADVERTENTIEN. „Zang en Vriendschap", GEVRAAGD: DAGMEISJE. Remonstrantse!* Zangkoor, Terstond gevraagd een Zadelmakers-Aaukomeling, Dagmeisje, Zit- en Slaapkamer Een JONGMENSCH JONGEN DAGMEISJE Onder de Parijsche woelgeesten is een dichterlijk huurkoetsierdie den dich ternaam Moore draagt en herhaalde ma len by openbare vergaderingen zijn ge voelens in maat en rijm ontboezemde. Soms laat hp op straat zijn rijtuig stil staan, daalt van zijn bok af, en klimt op een bank, om met luider stemme zijn verzen voor te dragen, over de „we reldrepubliek" en dergelpken, natuurlijk ten aanhoore van een talrijke menigte. De dichter wordt echter in den regel door de politie in zijn voordrachten ge stoord. Een mode die aan de tulpen-manie van vroeger dagen herinnert is op het oogenblik te Londen in zwangde heeren behooren daar namelijk eene bloem in het knoopsgat te dragen en die bloem mag niet anders wezen dan eene gardenia. In dezen tijd van het jaar kost een enkel exemplaar niet minder dan vijf pond sterling en de bloemen-liefhebbery kost menigen fat dus een kapitaal. De bekende Earl of Sussex betaalde dezer dagen voor een zeldzaam exemplaar het aanmerkelijk bedrag van honderd pond sterling. De prins van Wales draagt by wijze van protest geen bloem meer in het knoops gat, en men hoopt dat zijn voorbeeld het gevolg zal hebben de dwaze mode verdwijnt. Eene andere modedie te Londen ver schenen is, en oorspronkelijk uit Parijs komt, word terecht hoogst onzinnig ge noemd. De voorjaarshoeden der dames bestaan namelijk uit metalen helmen met vederen gekroondof uit helmen uit boomschors vervaardigd en geheel met bloemen overdekt. Een groot aantal revolutionnaire en anarchistische meetings hebben te Parys plaats gehad; de politie had echter goed hare voorzorgen genomen en er zijn geene ernstige ongeregeldheden voorgekomen. In de Salle Rivoli was een „verontwaar- digingsmeeting", gepresideerd door Eudes, den generaal der Commune. De afgevaar digde Laisant zeide er, dat hij Ferry's hoofd niet eischte, niet omdat deze iets beters verdiend heeft, maar omdat hy, Laisant tegen de doodstraf is. Levenslangen dwangarbeid achtte hy voldoende. De Brusselsche correspondent van de N. R. Ct. schrijft het volgende: Door den rechtercommissaris te Rot terdam, die den moord op den Japanschen zaakgelastigde gepleegd instrueertis door een rogatoire commissie alhier een onder zoek ingesteld naar het ontstaan en de verdere ontwikkeling van de liaison tus- Bchsn d en heer Sakurada en Jeanne Lo- rette. Reeds zyn verscheidene personen in verhoor geweest en hunne verklarin gen hebben ten stelligste bevestigdwat trouwens hier geen geheim was, dat de Japansche zaakgelastigde volstrekt niet, zooals in sommige Nederlandsche bladen gezegd isde eerste liefde van Jeanne Lorette was. Zij had zich hier reeds zekere vermaardheid verworvendaar zij in 't vorige jaar ook als getuige betrokken geweest is in het treurige proces der opwekking van minderjarigen tot débaucke op groote schaalhet welk hier zulk eene verklaarbare sensatie gewekt heeft. Tot nog toe had men wel gelezen van bloemen, die Prins Bismark waren toegezondendoch het blijkt nudat het ook niet aan vruchten heeft ontbro ken. Zoo heeft o. a. een Berlynsch hof leverancier hem een blad aangeboden van een meter middellijn, ter hoogte van een meter bezet met een arrangement versche aardbeziëndruivenperen enz., op den top prijkende met eenige flesschen, ge vuld met de zeldzame Marcobrunner van 1865. Gelijk men weet, wordt er jaar lijks nit Jever, aan Bismarck op zyn verjaardag een mandje met 101 kievits eieren toegezonden. Nu is het wel eens gebeurd dat er zooveel niet te vinden waren en „de trouwe mannen van Je ver", zooals zy zich noemenzich met een kleiner aantal moesten tevreden stel len; doch voor ditmaal schijnt het to taal mislukt te zyn. Althans een Ber- lijner heeft hem nu 101 stuks gezonden, vervaardigd uit marsepijnmet kennis geving dat deze inzending werd gedaan omdat de trouwe mannen van Jever dit maal den rijkskanselier in den steek heb ben gelaten. Een boschbrand te Dorenweerd, is ontstaan door vonken uit de locomotief van de Oosterstoomtram. Ook op het land goed Oranje Nassau's-oord te Renkum, ontstond gisteren door de locomotief van denzelfden trein in een der prachtigste bosschen een begin van branddie nog tijdig door gepaste maatregelen kon wor den gebluscht. Een oud-strijder, de heer Arnol- dus Simmers, geboren te Schoonhoven, is in bijna 90-jarigen ouderdom te Til burg overleden. Als 19jarig jongeling nam hy deel aan den slag van Waterloo, ter wijl hy in 1830 als lid der mobiele Zuid-Hollandsche schutterij den tien- daagschen veldtocht medemaakte. By het laatst gehouden concert van de zangvereeniging Kunstmin te Schoondijke hebben een paar dames voor een oud bestje, dat den volgenden dag 91 jaren werd, eene collecte gehoudendie haar in staat stelde het oudje een genoeglijken jaardag te bezorgen. Onlangs dischte het N. v. d. D. een verhaal op van een aanspreker die in oud costuum op een ducdalf midden in het water was gezet. Het werd door vele bladen overgenomen, al riekte het sterk naar een verzinsel. j Dit bericht heeft de verontwaardiging opgewekt der Amsterdamsche aansprekers wereld. Bestuurders van de Vereeniging tot instandhouding van het aansprekersvak zullen 25 schenken aan de algemeene armen der stad Amsterdam, indien kan worden bewezendat dit bericht waarheid bevat. Te Nieuw Ringe, even over de Nederlandsche grenzenis een persoon die naar Twiest geweest was om tabak te slnikentreurig aan zyn eind gekomen. Men vond hem als een lijk in eene sloot, omringd van een paar stoeten en andere eetwaren. Oorspronkelyk dacht mendat de man verdronken wasmaar omdat zich in de sloot weinig water bevond en er later uitlekte, dat hy beschuldigd werd by de commiezen een paar sluikers in tabak verklapt te hebbenis men aan moord beginnen te denken. Naar men verneemt, zyn reeds twee personen in arrest genomen. Donderdagnacht is op het Hollandsche Diep een schip, geladen met griend, plotseling gezonken. Nog juist bijtijds heeft de bemanning, waarvan een deel zich al ter ruste begeven hadmet moeite het zinkende vaartuig, dat geheel ver loren is, in hare eigen roeiboot kunnen verlaten. Dezer dagen vertrok uit Kopen hagen een expeditie naar Groenlandonder leiding van luitenant Jensenom opme tingen te doen. Te Madrid is dezer dagen weder een vrouwenoproer uitgebroken, en wel onder de groenteverkoopsters, die in een bende van ongeveer 2000 op de maga zijnen der groothandelaren aanvielen en daar alles vernielden wat onder haar bereik was. De tussehenkomst van de marktmeesters, den burgemeester en den gouverneur baatte niet. Eerst na drie dagen werd door krachtige politiemaat regelen de rust hersteld. Om voor het vervolg dergelijke tooneelen te voorko men, is nu eene wijziging in de bepa lingen omtrent den groenteverkoop ge bracht. Een pasgetrouwde dame zoo verhalen Fransche bladen wandelde onlangs te Parys met haar echtgenoot in den omtrek van het kerkhof van Montmartre,- toen zy eensklaps verschrikt bleef stilstaan voor de uitstalling van een winkelier in grafsieraden. Zy zag daar haar eigen afbeeldsel in een grafkrans, met het opschrift „aan mijne geliefde vrouw." Haar man ging woedend den winkel binnenen de winkelier antwoordde hem op de vraag, hoe hy aan het portret kwam, dat hij het van een vriend, een photograaf te Parijs, gekregen had, en dat hij er een paar honderd stuks van had laten makenwelke allenin graf kransen verkocht waren. Bij onderzoek bleken op het kerkhof een aantal weduwnaars het graf hunner echtgenoot met een dergelijken krans ver sierd te hebben. Telkens zag de dame haar portret als „geliefde vrouw" op eeu grafsteen pry ken. Er werd een gerechtelijke vervolging tegen den winkelier ingesteld, en deze zag zich veroordeeld tot een schadever goeding van 5000 francs. Maar de kran sen zullenzoolang zij durenop de graven moeten blijven. Een dame, die dezer dagen te Parijs een huwelijksinzegening bijwoonde, be trapte een naast haar in de kerk gezeten dame op het stelen van haar geldtaschje. De beschuldigde ontkende het feit, ten hoogste verontwaardigd maar zij trachtte zich toch uit de voeten te maken. Een welgekleed jongmensch was toen zoo vrien delijk tusschenbeide te komen en de dieveg ge weg te brengen naar de politie. De dochter der bestolene verdacht echter den ridderlijken helper van medeplichtig heid. Zij volgde de tweegreep de dame, juist toen deze de kerk wilde verlaten bij den arm en riep de hulp der politie in. De jonkman had het intusschen raad zaam geoordeeldzich te verwijderen. Het gestolen geld werd bij de dievegge gevon den. Maar een beurswelke aan een andere dame ontstolen was, bleek niet in haar bezit. Deze is waarschijnlijk medegenomen door den jongen heer, die men nog niet op het spoor is. Een rechtsgeding van gelijken aard als dat tegen Mme Hugues is thans te Auxerre in behandeling. Daar staat Mme Francey terecht die den bouwkundige Bri- sebartdoor wien zij haar eer belaagd zag, doodgeschoten heeft. Uit verscheidene getuigenissen omtrent Brisebard blijkt, dat deze een man van slechte zeden was, en wat de beschuldigde omtrent zijn gemeen gedrag tegenover haar verhaalt, wordt wel waarschijnlijk geacht. Maar op vele punten blijft de zaak nog duister, en het is nog lang niet zeker of Mme Francey wel, evenals Mme Hugnes vrijgesproken zal worden. Tegen ongedierte bij vogels geeft een hoenderhouder in een Duitseh blad een middel aan de handdat hij sedert jaren met goed gevolg heeft toegepast. Het bestaat daarindat men de hokken eerst goed met water beprenkelt en ze dan met roet bestrooit, overal waar het ongedierte gevonden wordt, maar vooral ook in de nesten. Wanneer broedende kippen, zooals dikwijls voorkomt, door het ongedierte zoo gekweld worden, dat zij niet stil kunnen zitten, zijn eenige handen vol roet onder het nest gestrooid, voldoende om hen van die plaag te be vrijden. De raadgever heeft meermalen kuikens op die wijze van den dood gered, en nooit een ongunstig gevolg van het gebruik van roet opgemerkt. De vraag, waarom Koning Bodewijk van Beieren ongehuwd gebleven is, zal eerlang door verscheidene Beiersche recht banken behandeld worden. Een verhaal daaromtrent, door Paul Vasili in zijn boek over de Weener gezelschapskringen medegedeeld, werd door verscheidene Duit- sche en Zwitsersche bladen onder voor behoud overgenomen. Ook eenige Beier sche bladeneen te Regensburgeen uit Opper-Beieren en de Nürnberger-Presse, deelen het verhaal mede, zoo omzichtig mogelijk. Maar ondanks alle voorzorgen werden zij in beslag genomen, en de betrokken rechtbanken zullen nu moeten beslissen, of het »majesteitsschennis« moet geacht worden als men van een koning verhaalt, dat hijin de liefde teleurgesteld is. Een hevige oorkaan heeft aan de kust van Madagascar gewoed. Twee Fran sche schepen en een Amerikaansche brik leden er schipbreuk, en zeventien men- schen kwamen daarbij om het leven. Het verlies van een haarlok heeft te Allegghanny-city (Yer. Staten) aanlei ding gegeven tot een gerechtelijke ver volging. Bij een gasontploffing op straat, brandde een der mooiste yowy-krulletjes van een daar voorbijkomende dame af, en deze acht haar uiterlijk schoon daardoor zoo ontsierd, dat zij tegen de betrokken gas maatschappij een eisch tot schadevergoe ding van 100 dollars heeft ingesteld. De Parijsche Ingineurs-firma Edoux is thans bezig met het vervaardigen eener lift in het Amstel-hotel. Als beweegkracht zal daarbij aangewend worden het water van den Buiten-Amstel. HAARLEM, 7 April 18S5. Dezer dagen had de algemeene vergadering plaats van de commanditaire vernootschap de Hollandsche Crediet en Deposito bank firma Mees en Ritsema te Haarlem, waarin door beheerende ven- nooten over het tweede boekjaar verslag werd uitgebrachtdatniettegenstaande den lagen rentekoers, zeer gunstig ge noemd mag worden. Door vermeerdering van het winst cijfer, als gevolg van uitbreiding harer relatiën, &an over het volgefourneerd kapitaal 100.000) 4 pet. worden uitge keerd.' De kosten van oprichting werden geheel afgeschreventerwijl ongeveer f 800 als onverdeelde winst op nieuwe rekening wordt overgeschreven. Van ver liezen bleef zij verschoond. Voor de Vrijdag 11. gehouden aan besteding tot het maken van eenige veran deringen aan de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus is aannemer ge worden S. B. Peyra voor f 345ra ming f 475. De elf bewaarscholen in deze ge meente werden in 1884 bezocht door 1961 kinderen, waarvan 188 van 6 jaar en daarboven. Gedurende de afgeloopen maand Maart zijn door de politie alhier 50 per sonen vervolgd wegens dronkenschap op straat. In de maand Maart van het vorige jaar was dit getal 72, dus 22 meer. GEWONE VERGADERING, op Vrijdagavond om ACHT UUR, op de bovenzaal der Sociëteit „Vereeniging". (627) 'T BESTUUR. Een fatsoenlijk DAGMEISJE P.G., niet beneden de 17 jaar. Adres Gedempte Kraaienhorstergracht 31. Spreekuur van des middags 13 uur. Men vraagt een knap Adres aan het bureau van dit blad BIJEENKOMST op Don derdag 9 April 1885, ten 12% uur. Liederen: 146, 204, 206. Eene gerenommeerde Sigarenfabriek vraagt voor Haarlem een solied representant Kennis van het vak en bekendheid met de Clientèle strekt tot aanbe veling. Franco brieven onder N°. 636, aan het bureau van dit blad. bij JOHs. LUITING, Spaarnwouderstraat 94. Mevrouw WIEGAND, Gierstraat 12, vraagt terstond een fatsoenlijk niet beneden de 17 jaar. (631) Met) Mei gevraagd eene flinke DIENSTBODE, loon ƒ100. Zieh aan te melden 's avonds tusschen acht en negen uur Greote Houtstraat 63. (628) Heden overleed na een smar telijk lijdenonze geliefde moe der en behuwdmoederMARGA- RETHA VAN BILDERBEEK, Wed. van Gijsbertus Johannes Meeuwig in den ouderdom van 78 jaren. Vil aller naam: B. MEEUWIG. Haarlem, 4 April 1885. GEMEUBILEERDE aangebodenvoor een of twee heeren, in het midden der stad. Franco brieven n°. 637, bij de uitgevers van dit blad. wenscht les te ontvangen in de Engelscke Taal. Brievenmet opgave van voor waarden en beschikbare urenbij De Erven Loosjes ^onder N°. 635. Bij de firma E. P. WESTERVELD ZOON, kan een knappe voor loop- en winkelwerk geplaatst worden. (632) gevraagdniet beneden de 16 jaar. Adres: Zijlvest n°. 37. (629) a 25 cent per pakje.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3