Nieuwsberichten. duet;sieh' die Wellen hold sich krauseln"; edoch het liet ons onbevredigd. De Dnitschers, welke zich op den rechter Rijnoever bevinden, trachten de Romeinen in hun kamp te overvallen, en heffen een koor aangedurende de overvaart gedempt, totdat zij landen en met een lnid „Halloh, halloh" op de Romeinen inhakken. Wel werd dit laatste goed teruggegeven maar voor verwoede Germanen uit het jaar 71 n. C. hadden wij het gaarne iets forscher en breeder gehad. In de derde afdeeling wordt de vrede tusschen Dnitschers en Romeinen geslo ten, tengevolge der openbaring van Cere- alis dat zijne minnares Claudia geen Ro- meinsche ismaar tot het volk der TJbiërs behoort. Doch veel te matveel te krach teloos klonk zijn uitroep „Haltet ein" eet. Hoe geheel anders was daarentegen het „zurück, die Wallen senket" van Vel- leda. Jadat was de gebiedende weisze damedie door een enkele wenk de woes te horden in toom weet te houden. De zeer moeielijke Baritonsolo, aan voerder der Duitschers, werd door een der werkende ledenden Heer P zeer goed vertolkt. Wel was het niet geheel zuiver, maar 't is dan ook geen kleinigheidom als men zoo iets niet gewend isin een groote concertzaal solo te zingen. De slotkoren vormden een waardig einde van het geheel. De Sonate van den Heer C. Andriessen Jr. trekt ons als compositie weinig aan. Ovêi het geheel ligt een waas van onzekerheid, terwijl de schrijver blijk baar zelf nog niet recht weet, wat hij wil. De Trauermarsch heeft eene merk waardige overeenkomst met die van Cho pin. Het andante is eigenlijk meer een overgang van de Trauermarsch naar het Finale, welk laatste gedeelte half Ta rantella en half Fuga is. Wij raden den Heer Andriessen in gemoede aan, zijne Sonate eenige jaren te laten liggenhoogstwaarschijnlijk zal hij er later, wanneer zijne ideën meer tot rijpheid zijn gekomennog al iets in te veranderen vinden. Te Beek nam een zeventienjarig meisje, werkzaam in eene wasscherij, in plaats van uit een flesch met jenever, uit een gevuld met loog een flinken slok, zoodat zij na een paar dagen aan de ge volgen is overleden. Niet steeds is de liefde bestendig van duurTe Hoogeveen werd 14 dagen geleden een jonkman ten huwelijk inge schreven 8 dagen later verzocht hij de inschrijving uit te doen en nu heeft hij weder eene andere brnid gevonden. De eerste bruid kan zich gemakkelijk over een en ander troosten. Wanneer de spoorlijn door Azië naar men weet is het een werk der Russen gelegd iszal deze een ernstige mededing ster van het Suezkanaal zijn. Wanneer de lijn voltooid en verbonden is met de Indische sporen, kunnen de passagiers in het station Victoria of Charing-cross een biljet nemen en over Keulen en Weenen sporen naar Odessa, van hier per stoom boot naar Batoem en dan met den trein van Tiflis naar Bakoe. Hier zal een stoom boot de reizigers over de Kaspische zee naar Krasnavodsk vervoeren en dan gaat het zonder stoornis over Askabad, Sarrakhs, Herat en Candahar tot aan den Indus. Op deze wijze zalwanneer treinen en booten in goede verbinding staande reis van Engeland naar Indië elf dagen duren. -Gelijk aan den bergstroom, die in 't begin van zijn loop alles op zijn weg dreigt mede te sleepen, maar ten laatste uitgeput en moede in modder en zand wegsterft, opdroogt, schijnt ook de veel besproken Nijlexpeditie langzamerhand zijn einde in het zand der woestijn te gemoet te gaan. Verlaten door hun aan hangers, halfvergeten door hun vijanden geraken de Mahdi en Osman Digma meer en meer op den achtergrond. Het Engel- sche( volkenkele verwoede chauvinisten uitgezonderd, behoeft weinig spijt te ge voelen dat weldra een onderneming tot het verledene behoort, welke het noch tot eer noch tot voordeel strekte. Voor volgende naties, die zich geroepen moch ten achtenzich buiten noodzaak in vreem de zaken te steken en inboorlingendie voor hun onafhankelijkheid vechten tegen vreemde onderdrukkers, oproerlingen te heeten, biedt de geschiedenis der Soeda- neesche expeditie veel leerrijks, voor Engeland bevat zij een dure les. Wat generaal Graham nu doet, had hij een jaar geleden tot stand kunnen brengen; min der aarzeling, meer voortvarendheid der regeering had Engeland het verlies van een populair man, van flinke generaals, dappere soldaten en duizenden ponden sterling bespaard. In 1830-1832 gaf een zekere klok kenmaker te Delfzijl een zeer lijvig werk uit tegen de Evangelische gezangen met een aanbevelend voorwoord van H. de Cock, afgescheiden predikant vanDlrum. J. W. IJntema redacteur van de Vad. letteroefeningen gaf er de volgende beoor deeling van Hier noodigt ons een slechte kok, Op garstig spek en uien En bezigt een gescheurde klok Om ook het maal te luien. Uit Amsterdam wordt het volgen de geschrevenHet in verscheidene cou ranten opgenomen verhaal van drie lands verdedigers te Schoonhoven, die hunne vrijpostigheid tegenover een dienstmeisje met besproeiing door een emmer water moesten boeten, geeft mij aanleiding het volgende Amsterdamsche straat-tooneeltje te vertellen. Zaterdagavond loopt eene dienstmeid, met eene boodschapmand onder den arm, langs het Rokin. Eenige lummelsals heeren gekleed, doen haar overlast. Den brutaalsten weert zij, door een slag met hare mandvan zich af. Hare vervol gers nemen nu het straatjongens wapen van schelden te baat. De deernniet op haar mond gevallen, blijft het ant woord niet schuldig. „Als Jullie denkt dat ik er zoo eene ben als daar aan den overkant in dat groote huis wonen, heb je het mis." Nou", is het antwoord van een der plagers, „zoo heel veel be ter als die, ben jij toch ook niet." Nauw is dit woord over de lippen van den vlegel, of als eene tijgerin wendt de meid zich om, vliegt op den lasteraar toe en geeft hem met hare mand een slag in 't gezicht die hem doet suizebol len. Zoo versuft waren allen, dat nie mand er aan dacht haar na te loopen toen zij daarna eene van de stegen, die naar de Kalverstraat voeren, insnelde. Trouwens, indien haar verdere over last was aangedaanlicht waren onder enkele omstandersdie getuigen waren van 't geval, iemand haar te hulp ge komen. Het zou te wenschen zijn dat alle straatslijpers, die voor eene jonge vrouw het gaan door de straten onzer groote steden, bij dag zoowel als bij avond, tot een waagstuk maken, tegen zulke strijdvaardige amazones optornden. Een huisschilder, bezig met het opschilderen van ramen aan het kloos tergebouw der paters jezuïeten te Maas tricht, viel uit eene bovenverdieping en vond daarbij den dood. Hij laat eene weduwe en onverzorgde kinderen achter. Als een gevolg van de dalende boterprijzen en de achteruitgaande waarde der landerijen, hebben vele boeren in Friesland besloten hun bedrijf vaarwel te zeggen, terwijl anderen wel genood zaakt zijn dit te doen. In de Leeuwar der Courant van 17 Apil komen niet minder dan 63 boerenboelgoederen voor. - Een particulier telegram aan het Handelsblad meldt dat eene uitbarsting heeft plaats gehad van de Smeroe, den hoog- sten vuurspuwenden berg op Java; het dorp Kalibening is reeds onder de lava bedolven. Henri Leonde ontrouwe kassiers- bediende van de firma Raphaelis tot 5 jaar tnchthuistraf veroordeeld wegens diefstal en vervalsching van geschriften. Uit Weenen meldt men, dat de stad Wischnitz6000 inwoners rijkin brand staat. Honderd en vijftig huizen zijn aireede afgebrand, waardoor 600ge zinnen zonder onderkomen zijn. Twee personen kwamen in de vlammen om. In Berlijn komen in den laatsten tijd bij volwassenen zeer dikwijls rood vonk en mazelen voor. Groot is de deel neming met den 72jarigen afgevaardigde Reichenspergerdie de mazelen heeft. In het nabij Zwaluwe gelegen dorp Wagenberg, gemeente Terheyde, woonde, zoo meldt men aan de N. R. Ct.een oude vrouw met haren gehuwden neef te zamen in een huisje, voor gezamenlijke rekening gebouwd. Tante scheen echter naijverig op het huwelijksgeluk van haren neef, een kleermaker van beroep. Hoe 't zijneef werd Zaterdag jl. met vrouw en kroost door tante op straat gezet. Over dit feit was het anders zoo kalme volk te Wagenberg verwoed. Het pas nieuw gebouwde huisje werd door 100 a 200 sterke armen met opgebroken straat- steenen gebombardeerd. Nietéene dakpan of glasruit bleef heeltante vluchtte achter uit en ontkwam alzoo aan de woede des volks. Kozijnen en ramen werden uitge broken en wellicht zou het hechte ge bouwtje geheel verwoest zijn geworden, zoo niet eene inmiddels ontboden sterke afdeeling der maréchaussee daaraan een einde had gemaakt. De samenscholingen bleven evenwel voortdurenzoodat het gewone verbod werd uitgevaardigd. De rust is thans her steld. Of neef nu veel aan zijn huisje hebben zal, mag wel betwijfeld worden. LI. Dinsdag middag om 12 uur barstte te Dieren een brand uit bij den obliebakker Brom, naast de Fransche school aan den straatweg naar Brnmmen, in het midden van het dorp. Aanvankelijk een schoorsteenbrand tastte het vuur weldra het geheele huis aan. Door de droogte en den wind aangewakkerd verbreidde het zich zóó sneldat weldra meerdere huizen werden aangetast. Zonder hulp der Ellekomsche spuit, had het 4tal spuiten van Dierenzoo groote als kleineden brand niet meester kunnen worden. Voort- loopende in tegengestelde richting van ge noemde school, lagen om 1 uur reeds verscheidene huizen in de asch. Door eene wending van den wind naar de over zij van den straatweg, werden ook daar een paar woningen, met rieten daken ge dekt, een prooi der vlammen. Tegen de onbewoonde pastorie, die flink nat werd gehouden, stuitte gelukkig het vnnr. In het geheel zijn 7 huizen door 9 gezinnen bewoond, afgebrand. Persoonlijke onge lukken zijn niet te betreuren. De meeste perceelen waren tegen brandschade ver zekerd. Om half 2 was men den brand meester. Daardoor kwamen de spuiten der Assurantie-Maatsch. van Zutfen te laat. In een nur tijd waren ze van daar naar Dieren gereden. Ware de Jobstijding aldaar eer gekomen, hun machtige straal had dan misschien nog veel kunnen behouden. Gelukkig was het dag ware de brand bij nacht uitgebarsten de ramp zou niet te overzien zijn geweest. Aan den voet van den berg Mon- talto, in Calabrië, is een kloof van vijf honderd meter lengte ontstaan. Het dorp Uffogo heeft veel geleden door het ver schijnsel. Twaalf huizen zijn er ingestort en nog twintig andere dreigen in te vallen. De kloof gaat steeds verder. Hetzelfde verschijnsel is te San-Bene- detto, mede in die streek, voorgekomen. De schade is daar minder groot, maar een aantal huizen moesten ontruimd worden. Het dienstmeisje van een genees heer te Parijs, dat onlangs ontslagen werd, nam daarvoor een bloedige wraak op haar meester. De dokter werd eenige dagen na haar vertrek bij een ernstig zieke vrouw geroepenmaar toen hij de hem aangeduide kamer binnentrad snelde zijn gewezen dienstbode op hem toe en loste twee revolverschoten op hem waardoor hij zeer gevaarlijk gewond werd. Een zeker niet alledaagsche zaak zoo verhaalt de Schoonh. Ct., werd Za terdag voor het kantongerecht te Schoon hoven behandeld. Twee korporaals en een soldaat van de instructie- compagnie, aldaar, liepen op een middag in de maand Maart langs de haven. Een der korporaals gaf daar een dienstmeisje, door haar kwetsende woorden toe te voegenaanleiding dat zij een emmertje water opnam en daar mede de twee korporaals een gedeeltelijk nat pak bezorgde. De koene landverdedigers lieten pro cesverbaal opmakenen vandaardat het bewuste dienstmeisje zich voor den kantonrechter had te verantwoorden. Wel moest volgens de wet de betaling eener geldboete van ƒ1 tegen de beklaagde worden geëischt, maar toch zou menig een liever in hare plaats zijn geweest dan in die van de drie militairen, die, zoowel door den kantonrechter als door den ambtenaar van het O. M. terdege over hun lafhartig gedrag werden doorgehaald. HAARLEM, 24 April 1SS5. Bij voldoende deelneming zal de afscheidsvoorstelling van Mevr M. J. KleineGartman voor de in- en op gezetenen van Haarlem plaats hebben in den Stadsschouwburg te Amsterdam en wel op Woensdag 6 Mei 1885. Na af loop der voorstelling vertrekt een extra- trein uit Amsterdam naar Haarlem. De militieplichtigen dezer ge meente voor de lichting van dit jaar zullen op Woensdag den 13 Mei e. k. in werkelijken dienst overgaan. Door de Holl. IJzeren Spoorweg- Maatschappij zijn in de maand Maart vervoerd 293,042 reizigersde geheele opbrengst was ƒ428,723.475. Sedert 1 Januari bedraagt het getal vervoerde rei zigers 816.942 en zijn de ontvangsten ƒ1,349,572.90. Aan. eene bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs is tot onderwijzeres [benoemd, Mej. R. J. de Hoog van Rotterdam. De Heer H. F. de Boer alhier, is benoemd tot administrateur der gar nizoensbakkerij te Leeuwarden. De Woensdag 11. gesloten Ten toonstelling in Weten en Werken is be zocht door ongeveer twee duizend personen" BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 22 AprilH Jde J ongh en W. Verkeij A. v. Egmond en E. Verhagen. P. J. v.d. Zwet en JMMBuijsPCKoehorst enA. M.v.d.Aar. J.v.d. Boogaard en ABijlandWJ Dubbe en MAJde Graaf. J. H. Santenen J. Stokhof. H. JEdelijn en AvdBelJBon en E J. H. C. Swart. H. Plantjéen M.Wellema. IIWvdBerg en HMBeijers Cv d. Weijden en L. J Bosch. 23 April. H. F. Hessels en E. Hazekamp. E. Rosen D. Loots. GETROUWD. 22 April. J. Brouwer en D. Schoen. A de Jong en J. Peeters. H. Broers en W. Eisink. 23 April. J. Cohen en S. Naar. P. Brinkman en A. M. Jung. A.J. Prin* en E. C. Plemp. 24 April. A. R. W. Geij van Pittius en A. C. A. P. Blanken. GEBOORTEN. 15 April. A. E. Blankwater geb. Vester, z. 17 April. E. Marchand geb. de Leeuw, d. E. Jacobs geb. Schornagel, d. E. Jantz geb. Busé, z. G. Zijlstra geb. v. d. Kooij, d. H. B. v. d. Lis geb. Kasteelen, z. E. Boon geb. Klaren, d. 18 April. C, Burggraeve geb. Sprengers, z. A. C. Timmers geb. ïeunisse, z, C. Klaassen geb. Jonker, z. M. P. de Haan geb. v.d. Putten, d. 19 April. A. Bijster geb. Poelman, z. J. F. ter Horst geb. Smits, z. C. v. Poorten geb. Riemens, z. 20 April. A. Sluis geb Keesman, z. 21 April. N. v. d. Deijl geb. Hos, z. A. H. Antonisse geb. Kroon, z. J, Nienkem- per geb. Richters, d. G. E. Witte geb. Verhoek, d. 22 April. A. M. Pater geb. de Block, z. OVERLEDEN. 16 April. K. Lacet, 8 j. z. Zuiderstr. 17 April. C. Drossers, Echtg. v. J. Jansen, 72 j. Schootersingel. 18 April. J. de Goede, 46 j. L. Lakenstraat, J. Korte, Wed. J. v. d. Laan, 90 j. Breesteeg. J. C. Wils, Echtg. v. W. Pollé, 46 j. Asterssraat. 19 April. C. G. Debrot, 14 j.z. Ged. Oude gracht. G. P. Hulsebosch, 3 jzNieuwe Kruisstraat. M. A. v. Ilooijdonk, 5 m. d. L. Boogaardstraat. A. A. v. Maas, 22 m. d. Sophiastraat. E. Zuitmeer, Wed. J. G. Weerts, 83 j. Kruisweg. 20 April. H. Veune, 66 j. Hagestraat. A. C. v. Heraert, 5m. d. Korte Spaarne. M. de Liefde,Wed. JBreemer, 83 jHagestraat. II. Nieuwen- huizen, 17 jdL. Poellaan21 April. Een levenl. aangeg. kind van het mannelijk geslacht van PJKoppen, Spaarnwouderstraat. W. Staal, Echtg. v. J. J. Beijnes, 76j. Park laan. 22 April. G. Jongbloet, 57j. Krom. A. Wortelman, Wed. J. C. Schutz, 74 j. Veldlaan. L. Uitendaal, lm. z. Sophia straat. 23 April. Een levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van C. v. Dansik, LLakenstraat Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politiedie dage- lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eene portemonnaie waarin geld Een bloedkoralen ketting Een gouden oor belletje Een gouden medaillon - Een nickel horlogeketting Een jurkje Een jongens overjas Een hril in étui Een boezelaar Een stuk van een naai machine Een kiel Eenige onge bruikte Duitsche postzegels Een kope ren gewicht Een paar kousjes Een vrouwenzak waarin 2 zakdoeken enz. Drie boekjes Eenige losse sleutels. In de tramwagens achtergelaten: Een bril in étui. Terug te bekomen bij E. van Dalen Kinderhuisvest 17 een paar zwart glacé handschoenen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2