N ieu wsberich t en ding van een beschimmeld huisgezin, dat door eene vreemdsoortige ziekte is aangetast door het bewonen van een voch tig verblijf. De vreemde processen zijn de wereld niet uit: Camille Lemon- nier een naturalistisch schrijverdoet zijn uitgever een proces aanomdat deze weigert een tweede druk [in 't licht te geven van zijn roman „le Male", welks eerste druk is uitverkocht. „De onder scheiden gemoedsaarten der menschen" is de titel van een opstel van den zoon des stich ters der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen, gedagteekend 27 Louwmaand 1787 en thans in manuskript cadeau gedaan aan het Nutsdepartement te Edam. Al ware 't alleen om de eigenaardigheid, moest men dit opstel doen drukken en onder de leden van het Nut verspreiden. Wie denkt gijdat tegen armoede zijn gevrijwaard? Een advertentie in 't N. v. d. D. geeft u daarop het antwoord: Energieke mannen, die het Ned. Amerik. Weekblad getrouw lezen a f 1.60 per jaar. De predikant Zaalberg, die indertijd zooveel van zich deed spreken, is op reis van Paramaribo naar 't Vader land overleden. Een minder aangename ontmoeting had Zaterdagmiddag een heer, die met twee kennissen op het trottoir in de Oude Doelenstraat te Amsterdam wandel de. Een werkman liep nl. tegen hem aanwaardoor eene woordenwisseling ontstonddie daarmee eindigde dat de werkman den heer opnam en door een der groote spiegelruiten van een klee dermagazijn wierp. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. Het postkantoor te Zandvoort zal voortaaningevolge Kon. besluit van 21 dezer, gedurende het geheele jaar in werking blijven. Een brutale aanranding, heeft zoo melden verschillende bladenaan de stille zijde van de Brouwersgracht te Amster dam plaats gehad. Een twaalfjarig meisjedat na het doen van eenige boodschappen huiswaarts keerde, werd door een man, die haar ontmoettebij den arm gegrepen terwijl op een sein, met een fluitje gegeveneen tweede persoon toeschoot, die haar bij den anderen arm pakte. Op haar hulpgeroep werd haar iets in den mond gestopten toen zij op de straat wilde gaan zitten, sleepten de aanvallers haar mede naar de Lijnbaans gracht. De vraag of zij geld bij zich had, of belletjes in de oorenof een zak op zijde, kon zij slechts door hoofdschudden ontkennend beantwoorden. Hierdoor teleur gesteld sloegen de booswichten het meisje bij herhaling op den rug en het hoofd. Toen het voorwerpdat haar in den mond gestoken was, er door een van de mannen werd uitgehaald, vond zij gele genheid te ontsnappen en ofschoon achter volgd de ouderlijke woning op de Brou wersgracht te bereiken. De politie doet onderzoek. Voor het gerechtshof te 's Graven- hage werd 1. 1. Donderdag behandeld de zaak van de Leidsche waschvrouw Van der Linden beschuldigd van vergiftiging. Er waren 53 getuigen en deskundigen. De beschuldigde was gekleed in jak, rok, omslagdoek en mutsde uitdrukking van haar gelaat was niet terugstootend. Bij de voorlezing der akte van beschul diging was zij kalm; later snikte zij nu en dan zenuwachtig. Bij het getuigen verhoor verklaarde Van Hees, neef van de beschuldigde, die, na het overlijden zijner moeder met zijne broeders bij be- Bchrldigde inwoonde, en wiens broeder gestorven isdat deze in de infirmerie van haar als versnapering broodjes met vergiftigde worst enz. kreeg. Beschuldigde ontkende dit en beweerde dat de neef ziekelijk was, hetgeen een andere getuige, een buurman, ontkende. Deze haddoor eene proef op zijn kippen te nemen, het bewijs der vergiftiging verkregen. Door de verklaringen der deskundigen werd geconstateerd dat eene aanzienlijke hoeveelheid arsenic in de lichaamsdeelen gevonden werdhoewel de onderzochte lijken te ver ontbonden waren om be paaldelijk de oorzaak van den dood te bewijzen. Professor Van der Burg echter verklaarde bepaaldelijk dat de dood der door hem onderzochte personen door ver giftiging was veroorzaakt. Voorts verklaar de die deskundige dat het bij den drogist De Ruijter gekocht operment voldoende was om honderd menschen te vergiftigen. De agenten der begrafenisbnssen verklaar den dat de beschuldigde voor zich en hare familieleden de contributiën betaalde en de uitkeeringen inde. Omtrent de ver giftiging van het dochtertje der echte lieden Abel kwamen treffende bijzonder heden aan het lichtwelke getuigen van het cynisme der beschuldigdedie te ver geefs wilde beweren, zonder bewustheid in dronkenschap te hebben gehandeld. Het getuigenverhoor over de vergif tiging der familie Frankhuizen bewees de waarheid der bedreven feiten in hooge mate, alsmede de veinzerij, onbe schaamdheid en gevoelloosheid van beschul digde, die dit alles tracht te verbergen achter hare bewering van dronkenschap. Bij de voortgezette behandeling der zaak tegen de Leidsche giftmengster be vestigde de bediende van den drogist De Ruijter den verkoop van operment. Bij de voorlezing der verklaringen omtrent den ziektetoestand van beschuldigde kreeg deze een zenuwtoeval, waardoor de zit ting werd geschorst. Bij het later ge volgd verhoor bleef de beschuldigde ont kennen dat zij had gehandeld met het doel om te dooden. Daarop nam de proc.-gen. Bijleveld zijn requisitoir. Hij wees op het afschu welijke der misdaad, zooals hij haar noemde: le plus lache des crimes les plus atrocesop de gevaren voor de maatschappij van de tegenwoordige samen stelling der ziekenbussenen toonde aan al het afschuwelijke en huichelachtige van het karakter en de handelingen der beschuldigde. Hij betoogde hoe uit de om standighedende erkentenissen van ge tuigen en uit de onderzoekingen van des kundigen de feiten genoegzaam bewezen waren en eischte levenslange tuchthuisstraf. Hierop nam de verdediger, mr. Vail- lant, het woord. Zijn pleidooi strekte om het hof te overtuigen dat beschul digde door een onweerstaanbaren aan drang tot misdaad gedreven werd. Als bewijs voor die meening voerde pl. een geheele reeks vergiftigingen aan die, be halve de thans vervolgdedoor haar ge pleegd waren en stelde die in al haar afschuwelijkheid aan het hof voor. Pleiter meende beschuldigde te mogen noemen een psychologisch raadsel, een anomalie humaine en daarom bestreed pl. de volle toerekenbaarheid van besch. voor haar daden. Hij wees verder op de overeen-» komst dezer zaak met eene, vroegere in het Buitenland voorgekomenwaarbij men eveneens die meening had overge nomen. Dergelijke manie deed zich mees tal bp vrouwen tusschen de 40 en 50 jaar voor. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op aanstaanden Yrijdag. Het proces tegen de Leidsche gift mengster ondervindt natuurlijk zeer veel belangstelling en verdient dit vooral om datzooals haar verdediger opmerktwij met die vrouw staan voor een psycholo gisch raadsel. Dat mensch heeft altijd neiging om anderen te vergiftigen. Waar elk ander een hard woordmis schien een klap of schop zou hebben gegeven, nam vrouw Van der Linden terstond haar toevlucht tot vergif. Het sterkste bewijs leverde zij nog in de ge vangenis te 's Hage. Zij bewoonde er een cel in gemeenschap met enkele an dere vrouwenwaaronder er éen was die weldra haar vrijheid zou herkrijgen en die in een spotlustige bui tot haar medegevangenen zei„Die Frankhuizen moet wel een goede vent zijn|; als ik vrij ben en Mie veroordeeld wordt, ga ik zijn huishouden in orde houden." De beschuldigde zweeg daarop. Doch des an derendaags had zij zich meester weten te maken van een stukje spiegelglaszij krabde er het kwik af en wist dat in de koffie van haar „mede-minnares" te werpen. Het werd ontdekt en vrouw Van der Linden beweerde nudat haar doel zou zijn geweest zichzelve van het leven te berooven. Eergisteren stortte te Maastricht bp den heer G.branderde bovenste graanzolder in waardoor de daaronderlig- gende eveneens bezweek en de geheele massa graan in het slaapvertrek der ech telingen te recht kwam. Van eene bruiloft laat tehuis komende, waren zij gelukkig nog niet te bed. Zp geraakten onder het graan bedolvenmaar konden er zich nog uitwerken. De wacht der over hun woning gelegen boschbrakken-kazerne heeft hen met ladders door het raam er uitgehaald. Het kind, aanvankelijk bewustelooswas later buiten gevaar. Het huis is bedor ven; de balken zijn gebroken. Dinsdagnacht is eene poging tot inbraak gepleegd in de woning van den heer C. op den Utrechtschen weg te Arnhem. Zij werd echter verijdeld door den zoon des huizes, die tegen half een tehuiskomendeden inbreker bespeurde. Deze nam by die onverwachte verschijning de vlucht en wilde langs het achterge- j deelte van het huis ontkomenmeenende dat daar een trap was. Hij stortte naar beneden. De zoon wekte de huisgenooten maar toen deze het terrein onderzochten was de inbreker verdwenen. Hoe zijn val hem bekomen is, ujeet hy zelf alleen. Een niet alledaagsch plekje om het nest te bouwen werd onlangs op Texel door een spreeuwenpaar gekozen namelijk een borstbeeld van Koning Willem III, hetwelk sedert de Meifeesten van 1847 eene plaats had gekregen op de scheeps timmerwerf van den Heer Zwanenburg. Een gat in het achterhoofd van het beeld geeft aan de vogels gelegenheid in en uit te vliegen. Het nest zelf is in het hoofd gemaakt. Nabij Amerongen heeft een bosch- en heidebrand gewoed, waardoor bijna twee Heet. zyn afgebrand. De brand ontstond in de bosschen van Mevrouw Van Eik, vermoedelijk door het wegwerpen van een brandenden lucifer. Donderdag morgen (23 April) om elf uur heeft te Londen in het gebouw der admiraliteit eene ontploffing plaats gehad, waarschijnlijk veroorzaakt door een dynamiet-bom van de zijde van het St. Jamespark door het venster gewor- pen. De muren van het vertrek zyn on geschonden, maar de kamer is overdekt met de stukken der vernielde meubelen. De adjunct-secretaris der Admiraliteit moet by de ontploffing ernstig gekwetst zijn geraakt. De kansen op eene minnelijke schik- 1 king tusschen Engeland en Rusland schij- nen al minder en minder te wordendaar Rusland niet genegen blijkt om de han delingen van den generaal Komaroff, die den inval in Afghanistan deed, af te keuren. Donderdag namiddag is door een aankomenden trein een 4jarig meisje, dat zonder opzicht rondliepby den over weg aan de Helling te Utrecht aange reden waardoor het kind zoodanige kneuzingen bekwam, dat het meer dood dan levend door eene vrouw naar het ziekenhuis werd gebracht. Het kind schijnt ongemerkt onder de slagboomen doorge- loopen en met de treeplank in aanraking gekomen te zyn. Gelijk lot had bijna haar 6jarig broertje getroffen, dat zyn zusje nog wilde wegtrekken. Het N. v. d. D. zegt uit goede bron te weten, dat de toestand van den ongelukkigen Tourniaire nog geheel on veranderd is. Te Wellerlooigemeente Bergen loste iemand een schot uit een geweer, dat reeds geruimen tijd geladen was ge weest. De loop sprong en de stukken drongen gedeeltelijk met het schot in zyn lijf. Er bestaat geen hoop op behoud van zyn leven. Volgens den Standard-correspon dent begroetten de troepen onder bevel van generaal Graham met blijdschap het besluit der regeeringdat de verdere operaties in Soedan gestaakt zyn. De hitte is nu onverdragelyk en dagelijks neemt het aantal zieken toe. De dader van den moord op Mevr. Cornet in de rue de Sèze te Parijs heet Marchandon en bevindt zich thans in handen van het gerecht. Marchandon is 21 a 22 jaar oud, diende als dragon der by het ieger waaruit hy na zes maan den dienst deserteerdehy ging toen den breeden weg der misdaad op. Hy was als huisknecht in dienst by den vermaarden kleermaker Worth op diens villa te Su- resnes. Daar kwam een politiedienaar om hem gevangen te nemen, daar hy een vonnis (10 jaar dwangarbeid wegens diefstal als huisknecht by dr. Lacharrière) by verstek gewezen, nog ten zijner laste had. Marchandon ging bedaard mede met den agent op weg naar Parijs, doch op een gegeven oogenblik lichtte hy zijn geleider een beentje zoodat deze viel, en Marchandon maakte zich uit de voeten nam een huurkoets, reed naar Suresnes terug en verklaarde van Worth met het onnoozelste gezicht van de werelddat de arrestatie op een misverstand had be rust. Hy ging naar zyn kamer, pakte zijn bagage bijeen en reisde stil naar Com- piègne. De vorige week was hij weer naar Parys gekomen om er op nieuw „een slag te slaan". Met dat doel bad hij zich aangemeldonder den naam van Henry Martinbij een verhuurkantoor voor eene plaatsing als huisknecht. Princes Ponia- towska, die een dergelijken bediende zocht, kwam op die wijze met hem in aanraking en de zoogenaamde Martin gaf te kennen dat de beste informatiën omtrent hem te krijgen waren bij den graaf de Brédeville wiens adres hij aan de princes opgaf. De princes deed schriftelijk onderzoek naar Henry Martin en de briefdien zij daarop terug ontving bevatte de beste getuig schriften, doch was geschreven in keu kenmeidsstijl en wemelend van spelfouten. Dit kwam de princes verdacht voor en zij ging persoonlijk aan het door Martin aangeduide adres naar hem informeeren, maar daar was in 't geheel geen graaf de Brédeville bekend. Den volgenden dag las de princes in de dagbladen het verhaal van de moord van Mevr. Cornet alsmede het vermoeden dat de dader een pas aangenomen huisknecht Henry Martin moest zijn die plotseling verdwenen was. Men stelle zich de gemengde gewaarwor dingen van princes Poniatowska voor. Zij begaf zich naar de prefektuur om aldaar mede te deelen wat haar bekend was om trent Henry Martin. De ambtenaar die haar te woord stond liet haar een stapel foto- grafiën zien van menschen die op eeniger- lei wijs met de politie in aanraking wa ren geweest, zij herkende onmiddelijk het portret van den zich noemenden Mar tin. Dat portret was van Marchandon, den deserteur en den dief die nog tien jaren dwangarbeid had te volbrengen. Ook de dienstmeid van mevr. Cornet her kende dit portret, 't welk haar werd voorgelegdals van den voortvluchtigen huisknecht; deze had bovendien 30 fr. van haar geleend voor 't aanschaffen van een zwart pak bij het tafelbedienen. Een fijne speurhond der politie ging toen, in burgerkleeding, naar een bekende uitdraag ster en vernam van deze dat Henry Mar tin een zwart pak van haar gehuurd had en gezegd had te Compiègne te wonen. Aan 't station van de spoor naar Compiègne werd weder de bekende fotografie vertoond en de spoorwegbeambte herrinnerde zich zeer goed, dat iemand van dit uiterlijk een plaats had genomen naar Compiègne. Nu was het spoor van Marchandon gevonden. Welk een verbazing onder de deftige klasse te Compiègne, toen men er vernam dat Marchandondie daar te boek stond als een door en door braaf man wiens grootste lust het tuinieren scheen te zynal» moordenaar werd opgepaktGeeft deze ware geschiedenis niet den indruk, alsof men een boeiende roman van Xavier de Montepin las Een Oost-Indisch ambtenaar, Zaterdagmiddag per Hollandschen spoor trein van hier naar 's- Gravenhage rei zende, heeft in een wagen 2e klasse, voor niet-rookers, een zeer donkerbruin, bijna zwart lederen reistaschje met geel lederen riem en knipslot laten liggen. Het was niet gesloten en bevatte: een bankbiljet van f 300, een van 100 een van ƒ60 en twee van 25, een kleer borstel, een tandenborstel en eenige naam kaartjes, waarop J. E. Frederichs. Een man en eene vrouw, van een ordinair voorkomen en middelbaren leeftijd en lengte, worden verdacht het medegeno men te hebben. De prijs van het ration munitie brood bij de troepen is bepaald op 4 cents, een tot dusver ongekend lage prys. Een jong haasje, dat den landbouwer J. Driessens te Blerik jl. Zaterdag in handen kwam en dat hoegenaamd geen voedsel wilde gebruiken, werd hem aan zijn katdie juist moeder was geworden toevertrouwd. De kat nam het haasje liefdevol op, voedt en verpleegt het en koestert het nog meer dan hare eigen jongen» Te Leeuwarden werd Donderdaga vond aan de Gedempte Keizersgracht een driejarig jongetje vermist waarnaar men tot laat in den avond vergeefs in alle richtingen heeft gezocht. Te middernacht werd het lijkje uit de stadsgracht aan de Oosterkade opgevischt. Een mandie zich bezwaard ge voelt wegens een vóór 2 jaren gepleegde misdaad, meldde zich te Amsterdam bij de politie aan. Hij bekende destijds een korporaal der infanterie achter de kazerne te hebben verdronken. De man is in hechtenis en een onderzoek is bevolen. Bij onderzoek is evenwel geblekendat zijn verhaal een verzinsel is, met het doel om gratis huisvesting te bekomen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2