N ieu wsberichten drijven hangen samen met het tooneel. Daarenboven, indien vermogende lieden overwegen, waar zij zich met ter woon willen vestigenhouden ze er wel de gelijk rekening mede, of in de plaats hunner keuze een Schouwburg wordt ge vonden ja dan neenen het is toch ontegenzeggelijk dat de vermeerdering der bevolking met dergelijke personen van niet geringen invloed is op de welvaart der burgerij. Mag dit nu een der hoofdredenen zijn tot ondersteuning van het plan, men be- hoort toch ook niet te vergetendat in een plaats waar zoovele scholen worden gesticht voor de jeugd de volksschool bij uitnemendheid, het tooneel der mensche- lijke hartstochten, lotgevallen, deugden en gebrekenniet mag worden gemist.1 In een stadwaar zoovelen zich vesti gen om het leven te genieten mag een der hoogste genoegens van den beschaafden mensch niet ontbreken. Dit hebben de mannen ingezien die, terwille van het algemeeneen gedeelte van hun kapitaal hebben opgeofferd om deze goede zaak voor te staan. Het groote publiek kan dit nietmaar mag daarom toch niet lijdelijk toezien integendeel, het is de plicht van ieder medeburger, die met hun denkbeelden in stemt, die plannen te steunen. Op het oogenblik luidt hun voorstel om ƒ5000,m.a.w. van den hoofdelij- ken omslag (vertegenwoordigende 30 ets voor elke 10 gulden belasting) als sub sidie aan den Schouwburg te geven. Welke wijziging hierin ook moge worden gebracht, in elk geval zal de zaak niet tot stand komen zonder steun uit de ge meentekas. In den raad is de stemming verdeeld. Sommige leden zien terecht in die uitgave, een voordeelige geldbelegging, die indirect rijke renten kan afwerpen voor de kas der gemeente. Andere even wel zullen wellicht aarzelend stilstaan 1 ij de vraaghoe hieromtrent de publieke opinie is. Op het oogenblik nu vragen alleen de aandeelhouders, die toch ook de lasten meedragen, om subsidie. Zou het niet geraden zijn om vóór in een volgende Raadsvergadering de beslissing valtvan de gezindheid van een groot deel der burgerij te doen blijken Zou het geen aanbeveling verdienende mannendie ook in het belang van hen die geen aan- deelen namen, zich moeite en zorg en geld voor deze zaak getroosttente steu nen in hun aanzoek om subsidie bij den Raad dezer gemeente? Velen kwam dit wenschelijk voor en het is daarom dat nevensgaand adres u ter teekening wordt aangeboden. Zooals te verwachten was, vond het wetsvoorstel van den heer W. K. van Dedemwaarvan de hoofdbedoeling is in beginsel aan te nemen de uitkeering eener vaste bijdrage van 4 miljoen gulden jaarlijks door Indië aan de Nederlandsche schatkist, in de Tweede Kamer verdedi gers en bestrijders. Vrijdag was de heer Cremer, de deskundige afgevaardigde van Amsterdamde eerste spreker. Hij ver dedigde het ontwerp met vuur, daar hij het beschouwde als een eersten stap om Indië tot ontwikkeling te brengen, zijn toekomst te verzekeren, en zijn behoud voor Nederland te waarborgen. De heeren.Schimmelpenninck en Oorver Hooft, de twee Konservatieve financiersbestre den het ontwerp als totaal onaannemelijk, daar zij het in strijd achtten met de Grondwet, met onze rechten als Koloni- zeerende mogendheid, als zullende leiden tot fiktieve bijdragen, tot verwarring in de financieën, tot nadeel van Indië; en als verderfelijk, daar het huns inziens zon leiden totgeheeleonafhankelijkheid. De heer v. Gennep achtte het ontwerp noodzakelijk, om orde en regel te bren gen in de financieele verhoudingen met Indië. Hij noemde het ontwerp eene noodzakelijke Konsekweutie van het Regee- ringsreglementdat principieel de batig- slot-theorie veroordeeldeen hij bestreed de geopperde bezwaren en vooral de ver dediging der financieele eenheid. De heer Rutgers van Rozenburg daarentegen bestreed met kracht het ontwerpdat na het afdeelingsonderzoek geheel van na tuur veranderd was, en nu neerkwam op het herhaaldelijk veroordeelde stelsel van vaste bijdrage, dat hij kwalificeert als etn bankiers-kunstjenuitloopend op fiktie en boerenbedrog. Ook de beer van der Linden bestreed het ontwerp. Verdedigd werd het door den heer v. d. Kaay. De heer Keuchenius kon er11 zijne stem niet aan gevenomdat het ontijdig was. Maandag zullen de be raadslagingen worden voorgezet. Nu reeds laat zich het lot van het ontwerp voorzien als tenminste de rechterzijde eenstemmig zich aansluit aan het gevoelen van Mr. Keuchenius. Te Parijs heeft het gerucht geloo- pen, dat Victor Hugo overleden was. De dichter is evenwel maar wat ongesteld geweest. v— De onderwijzer V. te Katwijk is door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot eene maand celstraf en ƒ8 boete we gens het toebrengen van slagen aan den leerling d. V. Bij het onweder, dat Zaterdag in de omstreken van Beek woedde, werd een man tot tweemalen toe door den blik sem getroffenmet gevolg dat hij twaalf uur sprakeloos is geweest. Gisteren avond omstreeks 9 ure werd eene juffrouw, die in de Passage te Rotterdam liep te wandelen opeens door een man beroofd van haar gouden hals ketting en dito medaillonwaarna hij het op een loopen zette en zich langs de Coolvest tot op het Spinhuiswater ver wijderde, alwaar hij op het geroep van „Houdt hem!" door een politieagent werd gegrepen, die hem met het ontvreemde overbracht naar het bureau van politie in de Pauwesteeg. Hij is een onde beken de bij de Justitie en reeds naar het huis van arrest gebracht. Te Bern en van daar langs de geheele streek tot nabij Genève is den 14 dezer veel sneeuw gevallen. Den vol genden dag was dit ook het geval in het geheele oostelijke gedeelte van Zwit serland. Op eerstgenoemden dag heeft men te Munchen den geheelen oehtend storm met regenvlagen gehadwaarna het eens klaps zoodanig begon te sneeuwendat een paar uren later de sneeuw ruim 3 centimeter hoog op de straten lag. Door de Nederlandsche Grimm-com- missie is aan de hoofdcommissie te Ha- nau eene som van 535 overgemaakt, zijndena aftrek van de kosten, het be drag der in ons land ingekomen bijdra gen voor het gedenkteeken van Jacob en Wilhelm Grimmdat te Hanau zal wor den opgericht. In sommige gedeelten van Drente zijn de zoogenaamde »buurdiensten« nog zeer in zwang. Een inwoner van Norg zekere B. H., werd daarmede dezer dagen het slachtoffer zijner dienstvaardigheid. Hij zou nl. een vracht steenen halen voor eeu zijner buren. Ongelukkig viel hij daarbij van den wagen en brak drie rib ben. Een paar dagen later is hij aan de gevolgen overleden. De minister van Openbare Werken in Pruisen heeft den besturen der Staats spoorwegen aangeschrevenvooral in den zomer, zooveel mogelijk voor het gemak der reizigers te zorgen. In den regel mo gen niet meer personen geplaatst worden dan 4 in eene coupé lste6 in eene 2de en 8 in eene 3de klasse. Wagens, die lang in de zon gestaan hebbenmoeten goed gelucht en met koud water begoten worden voordat zij worden 1 aangehaakt. Reizigers, die geen biljet of een biljet voor lagere klasse hebben moeten van de boete, om den dubbelen prijs te betalen, worden vrijgesteld en eene slechts geringe verhooging van den prijs voldoenwanneer zij den conduc teur daarvan dadelijk en ongevraagd ken nis gevenenz. De werkstakende kleermakersknechts te Parijsdie getrokken waren naar eenige winkelswaar hunne kameraden aan den arbeid gebleven warenhebben zich aan feitelijkheden schuldig gemaakt, zoodra zij deze laatsten op straat zagen komen. Zij sloegen met den stok en de parapluie op hen inzoodat de politie aan dit tooneeltje een einde heeft moeten maken. Te Stavoren begint het weder stil te worden. De nieuwe haven is voltooid; van hen, die daaraan gewerkt hebben, zijn de meesten vertrokken, en zullen de overigen weldra vertrekken. De lijn naar Sneek ligt gereedalleen de telegraaf ontbreekt nog. Het station en de daarbij behoorende gebouwen naderen hunne vol tooiing. Men hoopt nu, dat weldra de nieuwe lijn in werking zal worden ge bracht, temeer dewijl aan den overkant de Spoorweg HoornEnkhuiztn reeds in Juni geopend zal worden. Naar men uit Valencia bericht heeft nu Dr. Ferran te Aleira 3500 menschen ingeënt tegen de cholera en slechts 3 daarvan kregen de ziekte in zeer lichten graad. Volgens Dr. F. moet men twee malen ingeënt worden om vol komen beveiligd te zijn. De proefnemingen wekken in genees kundige kringen groote belangstelling. Eene keizerlijke ukase van 13 Mei bepaaltdat de Duitsche taal die tot heden in het Russische arrondisse ment Dorpat der Oostzee provinciën de officiëele wasdoor de Russische taal zal vervangen worden. De examens ter verkrijging eener acte bij het Lager Onderwijs zijn afge- loopen. In het geheel zijn opgeroepen 132 mannelijke candidateu, waarvan zijn toegelaten 68 afgewezen 62terugge trokken 1niet opgekomen 1alsmede opgeroepen 79 vrouwelijke candidaten waarvan toegelaten 41afgewezen 34 teruggetrokken 2, niet opgekomen 2. Naar de Univers verhaaltheeft er een kinderroof plaats gehad door een vrijdenker. Een Parijsche koetsierLenoir geheeten, zond zijn kind ter opvoeding naar de Franciskaner monniken te Nar- bonne. Op den spoorweg bracht een rei ziger, zekere Richard, den knaap aan het praten en vernam daardoor het doel van diens reis. Dit bracht hem tot het besluit om het kind weg te voeren en er een vrijdenker van te maken. Eerst na verloop van verscheidene weken kwam Lenoir tot de ontdekking van hetgeen er gebeurd was. Hij stelde eene vervol ging in tegen den kinderrooveren de rechtbank te Montpellier in den hui- digen tijd van rechtsbedeelingklaagt de Univers ontzegde Lenoir zijn eisch. De zaak is nu in hooger beroep geko men bij het hof. Het feit, zegt het blad, is klaar als de dagde roof van het kind ontwijfel baar, en het afschuwelijke voornemen niet geloochend. Het schijnt dus niet mo gelijk dat het hof aan den vader recht zal laten wedervaren. Volgens een telegram in de Times uit Weenen zou de heer Mancinimi nister van buitenlandsche zaken in Italië den wensch te kennen hebben gegeven om af te treden, daar de onophoudelijke aanvallen tegen zijn beleid hem vervelen. Wegens de moeilijkheid om op dit oogen blik een geschikten opvolger voor hem te vinden, zal de heer Depretis, minis ter-president, hem zoeken te bewegen zijne portefeuille te behouden totdat het internationaal gezondheidscongres dat den 20sten te Rome geopend zal worden, afgeloopen zou zijn. Te Rotterdam zijn de bakkers het oneens. Het gevolg daarvan is, dat de broodprijzen belangrijk gedaald zijn. Het brood ligt in een aantal winkels geprijsd voor de ramenterwijl weer andere bak kers het publiek opmerkzaam maken op de zwaarte en de qualiteit bij den lagen prijs van het brood. De Duitsche rijkskanselier is een weinig ongesteld. Reeds was het gerucht in omloop gebracht, dat Bismarck gevaar lijk ziek lag, doch dit bericht is van allen grond ontbloot. Mevrouw KleineGartman is on gesteld. Geen wonder na de vermoeie nissen die zij heeft doorstaan en de aandoeningen die daarvan het gevolg waren. Zij moet voorloopig rust houden en eene bijeenkomst te harer eer, Maandag in de Tooneehchool te houden, is tot nader bericht uitgesteld. De heer J. H. A. W. baron van Heerdt tot Eversberg, gouverneur van Suriname is, onder dankbetuiging voor de diensten door hem aan den lande bewezen, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagenterwijl in zijne plaats is benoemd de heer mr. H. J. Smidt, oud-minister van justitie, thans lid van den raad van state. Door den gemeenteraad te Ter Neu zen is met acht tegen twee stemmen afwijzend beschikt op het verzoek van het Hervormd kerkbestuur aldaar, om grond op de Markt te verkrijgen, tot het bouwen van een kerk. Een aantal bezwaarschriften van ingezetenen waren tegen de inwilliging van dat verzoek ingekomen. Sommigen zelfs gingen zoover van te verzekeren dat, als de kerk op de Markt werd gebouwd, zij er nooit weer een voet zouden zetten. Wat een mensch al niet doorstaan kan. Maandag had de zoon van een land bouwer uit den Nieuwen Kraaiertpolder gemeente 's Heer-Arendskerkehet on geluk met een driespan paarden op hol te gerakentengevolge waarvan hij door uit- en inwendige beleediging voor dood in huis werd gedragen. De hemdsknoopen waren hem in den hals gedrongen. Een zijner oogen scheen verloren. En Woens dag reeds begaf de patient zich te voet naar zijne tamelijk verwijderde woning waar zijne vrouw en kinderen hem na tuurlijk met groote blijdschap ontvingen. De plechtige opening van het Rijks museum te Amsterdam is thans stellig vastgesteld op den 13en Juli a. s. Om trent de daarbij plaats te hebben feeste lijkheden zal het programma nog deze week worden vastgesteld. Met de Pinksterdagen zullen op den Rijnspoorweg tweedaagsche retour biljetten in plaatselijk verkeer, afgegeven op 23 en 24 Meivoor de terugreis gel dig zijn tot en met Dinsdag 26 Mei. In Artis heeft de aalscholver, die in vrijheid hier te lande niet pleegt te broedenin een der wilgen aan den vijver een nest gebouwd, waarin thans levende jongen zijn, die door het wijfje naar de wijze ongeveer der pelikanen worden gevoed. Op Hemelvaartsdag, werd een jong rendier geboren, 't Merkwaardige van deze geboorte is dat zij de derde is welke dezelfde moeder gedurende drie achter eenvolgende jaren en telkens op Hemel vaartsdag bewerkstelligde. Het ongeluksgetal dertien speelde bij de jongste zitting der wetgevende vergadering van den Noord-Amerikaan- schen Staat Arizona een groote rol. De zitting werd den 13en Januari geopend; zij was de dertiende welke gehouden werd zij ging den 13en April uiteenen 13 malen geraakten de heeren volksverte genwoordigers handgemeen. Nabij Zevenaar is Vrijdag een man, behoorende bij den Circus Sanger Bar- numonder een voertuig geraakt. De beide wielen gingen den ongelukkige over het lichaamwaardoor hij bijna terstond een lijk was. Door den commissaris des koninge in Gelderland is wederom aan den heer D. G. van Huls, te Lobith, vergunning gegevenom van buitenslands naar Maas sluis langs RijnWaal, Nieuwe Merwede enz. te vervoeren eene partij van 134 kisten buskruit, wegende 9380 kilo, alsmede 1350 kisten dynamiet, wegende te zamen 39990 kilo. Het vervoer zal in drie zeilschepen plaats hebben. Te Wansleben liggen 34 personen aan de trichinen-ziektewaarvan 10 zeer bedenkelijk. Eene schuit van den reeder L. den Breems te Scheveningengemerkt Sch. 30, is door een Ostendeschen visscher, gemerkt O 200, op zee aangevallen. Eerst dreigde men de schuit, gemerkt Sch. 30, te overzeilen. Gelukkig wendde een man, die aan boord van den Ostendenaar van beneden kwam, het roer plotseling om, en werd daarvoor gestraft door zijn schip per, die hem een slag met een geweer toebracht. Deze schipper legde daarna zijn geweer aan op de bemanning der Scheveningsche schuit; doch deze hield zich wijselijk buiten schot. Men dreigde nog wel met sabelsmaar de afstand tusschen deze twee schepen was te groot geworden. Dit feit had nogal plaats op de Hollandsche kust voor Goedereede. Door den rijksveldwachter te Maas tricht is eene bekeuring ingesteld tegen een herbergier wegens het houden van hanengevechten. Deze bekeuring is te meer op prijs te stellen, vermits het der justitie maar zelden mag gelukken, de uitvoering van dit barbaarsche volksspel te constateeren. Tot niet geringen schrik van een reiziger, die voor het portier van den salonwagen zat in trein 17 van de Hollandsche Spoor- wegmaatschappijVrijdagmorgen van hier vertrokken, is nabij Delft de glasruit van het portier met een licht werptuig doorschoten, gelukkig zonder den passa gier te raken. Eerstdaags zullen te Amsterdam proeven in het openbaar genomen worden met eene nieuwe Amerikaansche uitvinding, genaamd „Harden's brandblusch handgra naten."

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2