Flinke Agenten Kerkelijke Uitvoering, VERKOOPU &R00TE KERK 2 knappe NAAISTERS, Oppasser-Hniskiieclit, Bouwterrein PLEIJEL PIANINO. ADVERTENTIEN. te Haarlem. op Zaterdag 23 Mei 1885, JOH. BASTIAANS, Dankbetuiging. eene DIENSTBODE, MEISJE, DAGMEISJE Aangeboden HAARLEM. TE KOOP Bakenessergracht 13 Meubelen, Gouden en Zilveren Voorwerpen, Bedden, Ledekanten, een stel 3 Okshoofden Bordeauxwijn, TE HUUR gevraagd Een hevige brand heeft te Tourcoing (België)de geestelijke school geheel vernield De vlammen braken 's avonds tegen elf nren uit en verspreidden zich zoo snel, dat de 150 leerlingendie reeds te bed lagen, ?ich slechts met moeite konden redden. Een der bedienden redde zich door nit een venster te springenmaar hij bekwam daarbij ernstige inwendige kneuzingen. Een kind, dat in den rook en het ge woel was blijven doorslapen, werd nog juist in tijds uit het brandende gebouw Men vermocht niet veel te doen tegen de vlammen, te meer daar de ketel der stoomspuit juist sprong, toen zij begon te werken. Te twee uren in den nacht was het gebouw geheel vernield. Menschenlevens zijn bij dezen brand niet te betreuren. Maar behalve den ge noemden bediende, werden nog verschei dene brandweermannen gewond. Een der oudste gemeente-secretaris sen in ons land, althans in dienstjaren, de Heer Gr. Jongsma, te Einsumageest herdacht Woensdag den dag waarop hij 45 jaar geleden de betrekking van secre taris der gem. Dantumadeel aanvaardde, welke betrekking hij al dien tyd onaf gebroken en met den meesten ijver heeft waargenomen. Een aantal blijken van hoogachting en vriendschap vielen den 71-jarigen jubilaris van alle kanten ten deel. Uit het rijkegesticht voor krank zinnigen te Medemblik is in den afgeloo- pen nacht een vrouwelijke verpleegde ontvlucht. Zij is dertig jaar oud en met grijzen regenmantel en zwarten hoed ge kleed. De postbode van Appeltern op Wa rnet is Woensdag namiddig op den ge wonen tyd niet teruggekomenmaar er van door gegaan zijne vrouw met vyf kindeien achterlatende. Naar men ver moedt, waren zijne zaken niet in orde en stond hem eersdaags ontslag uit zyne betrekking te wachten. In de hulpbus aan de Blauwe Sluis werd een briefje van hem gevondenwaarin hy van zijn voornemen om niet terng te keeren ken nis geeft. Te Utrecht is een plaatsvervanger onlangs ingedeeld by het Ie regiment veldarteleriedoor een paard zoodanig geslagen dat hy eenige oogenblikken later is overleden. In Botterdam vinden nu de kwar tjesvinders navolgers en wat nog won- delijker is na al de waarschuwingen nog steeds slachtoifers. Drie als heeren gekleede personen doen, alsof zij elkander niet kennen en slechts door toeval in dezelfde herberg of het zelfde koffiehuis bijeenkomen en weten dan door allerlei listenhetzij den kaste lein hetzy een of meer van de bezoe kers, te bewegen met hen in aanraking te komen. Het manoeuvreeren met drie kaartenmet de daarmede gepaard gaande weddenschappen om te raden waar zeke re kaart zich bevindt, doet dan regel matig het geld der onnoozele halzen op bedriegelyke wijze in den zak der val- sche spelers overgaan. Als dan de politie gewaarschuwd wordt, vischt zij gewoon lijk achter het net. Meest altijd zijn de heeren gevlogen of gerechtelijk niet te achterhalen. Wales verloor zyn „ongekroonden Koning" in sir Watkin Williams Wijnn. Hy stamde uit de aanzienlijke Kymrische familiewier hoofd Rhodrilord van Anglesey beweerde van Anarawdkoning van Noord-Wales, af te stammen. Om vermenging met vreemd bloed te voor komen trouwden de leden dezer familie onderling. Zoo huwde sir Watkin zyn nicht en zyn dochter onlangs haar neef. Ook om deze reden zoo vertellen de trotsche bewoners van Wales sloeg sir Watkin de hand der koningin Victo ria af, toen deze op 12 jarigen leeftijd met haar moederde hertogin van Kent, op het landgoed der Wynns Wijnnstaij een bezoek bracht. De eer van een verbintenis met het oude geslacht der Wynns zou niet ten deel worden aan het opkomende huis van Hannover. Sir Watkin wijdde zich even ijverig aan zyn koninklijke plichten in Wales als de prins van Wales aan de zyne in Engeland. Hij leide den eersten steen van het een of andere gebouwzat voor by feestelijkhedenhield audiënties en nam geen Engelsche titels aan ten einde evenals zyn bloed ook zyn waar digheid onbevlekt te houden. De vroege aardbezienteelt in de omstreken van Breda heeft door hagel slag en nachtvorsten zooveel geleden dat er niet veel van terecht zal komen. De schade voor de verschillende kweekers wordt begroot op f 10.000. Het Rijks-Museum van schilderijen in het Trippenhuis te Amsterdam is met ingang van 18 Mei voor het publiek ge sloten. J Te Ventotene in de provincie Na pels zyn verleden Donderdag twee hevige schokken van aardbeving gevoeld, zonder schade te veroorzaken. Uit Oost-Friesland wordt bericht, dat het met de remontequaestie ook daar niet veel beter gesteld is dan in Neder land. Zoo waren op de remontemarkt te Weener (dichtbij de Nederlandsche gren zen) op II dezer aangevoerd niet minder dan ruim 100 paarden. Daarvan werden 14 stuks uitgekeurden van deze 3 aan gekocht, en wel voor resp. 790, 900en 850 mark. De rechtbank te Brussel heeft uit spraak gedaan in de geruchtmakende zaak tegen Agapit Stevens die het ridderkruis van den Nederlandschen Leeuw en by- behoorend brevet ontvangen hadhetwelk aan den bekenden schilder Alfred Stevens was toegekend. Het ridderkruis was, na veel moeitedoor hem teruggegeven maar het brevet weigerde hy af te staan. De rechtbank heeft hem nu tot onmid- dellyke teruggave ook daarvan veroor deeld en tot verbeurte van 50 fr. scha devergoeding voor eiken dag vertraging. Volgens officieel bericht is de cholera weder in eenige plaatsen in de provincie Valencia uitgebroken. Men schrijft uit LeeuwardenHet schijnt dat de drankwet in hare scheiding van gecombineerde neringenhier met 12 dezer in toepassing gekomenalthans te dezer stede haar doel wel eenigszins heeft voorbijgestreefd. Heeft zy het ge bruiken van slokjes voor de toonbank in een kruidenierswinkel willen doen ophou den de kruidenier, die voor zijn be staan dat borreltjestappen niet kan mis sen, heeft een afzonderlijk locaal daar voor ingerichtdat nu feitelijk eene kroeg is. Werd vroeger staande weg een borrel genomen, of twee of drie, de bezoekers van den winkel, vrouwen en kinderen liepen af en aan, en de slokjesdrinker ging heen. Nu noodigen stoel en canapé tot plaatsnemen uit, en eens zittende ge raken de mannenniet meer onophou delijk gestoord door binnenkomende vrou wen en kinderen, met elkaar aan het praten en blijven zitten praten en drin ken. De zedelijke invloed van het gezel schap der vrouw en van het kindsteeds in den kruidenierswinkel aanwezig, ont breekt in het tapperslokaal. In een manufactuurwinkel te Dord recht werd Woensdag avond een stuk kleedjesstof vermist. Het vermoeden van ontvreemding viel op eene vrouw, die even te voren onder voorwendsel van eene kleinigheid te willen koopen, eeni- gen tyd in den winkel had vertoefd. Nadat hiervan aangifte waB gedaan by de politie is het deze mogen gelukkende verdachte vrouw, genaamd A. N., onmiddelyk op te sporen. Zy bleek werkelijk het stuk stof zich te hebben toegeëigendhet was reeds gedeeltelijk gebracht in een huis van verkoop met recht van wederinkoop terwijl nog een groot gedeelte in hare woning werd gevondenalwaar tevens nog andere goederen werden aangetroffen waarvan de vrouw de herkomst niet vol doende kon verantwoorden, en waarvan by onderzoek bleekdat die door ontvreem ding uit een tweetal manufactuurwinkels aldaar waren verkregen. -- De emancipatie dringt ook al door tot Grol. Een aardig deerntjen doet aan de halt van den stoomtram naar Lichten voorde dienst alschef en kwijnt zich uitnemend van die taak. Bij een ingezetene van Amersfoort R. v. B., heeft eene kat twee en een konijn vier jongen geworpen. Het konijn verkoos niet hare jongen te voedendoch die moederzorg werd door moeder de kat overgenomen. Zij is ten zeerste met hare pleegkinde ren ingenomen. Dit tafereel van verdraag zaamheid in de dierenwereld trekt vele bezoekers. HAARLEM 19 Mei 1885. Naar wij vernemenheeft zioh hier ter stede eene Exerceer-Schiet- en Schermvereeniging gevormd, waarvan de circulaires deze week zullen worden ver spreid Deze vereenigingonder beschermheer schap van Generaal van der Heyden en diens naam dragende, stelt zich ten doel door het geven van hare gewone oefenings- lessen en bovendien door het houden van uitvoeringen het Exerceeren en de Scherm kunst te bevorderen. Ook door het geregeld doen van wan deltochten stelt zij hare leden in de ge legenheid zich volkomen te oefenen en haar daardoor geschikt te maken in kor ten tyd een weerbaarheidscorps te vor men. Hier ter stede is in beslag geno men een valsche coupongroot 12.50, verschijnende 1 April 1885, ter voldoe ning van 6 maanden rente van eene schuld bekentenis groot f 500. in de geld- leening ten laste van de gemeente Hille- gom, groot f 18.000, op welke coupon voorkomt als onderteekening de burge meester J. de Heemstra. Bij gunstig weder zevende muziekuitvoering in den Houtop Woensdag den 20 Mei 1885 des avonds van 7 M10 uur .door liet Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Marscli. De GrenadierNihoul. 2. Ouverture Fleura d'AmitiéNihonl. 3. Kinder Fruhlings walzerWaldteufel. 4. Polka Mazurka. Der Klügere Giebtnach. Strauss 5. Les Amours du Diable. arrZulich 6.Ouverture. DieWeibervon Weiusberg.Conradi. 7. Fantaisie. Le PropheteMeijerbeer. 8. Potpourri. Der BettelstudentMïllöcker te geven door met welwillende medewerking van de Heeren JOSEPH CRAMER, {viool). Leeraar aan het Conservatorium voor Muziek te Amsterdam en FRANZ KÜSTER {tenor) Aanvang half 3 nre. Toegangskaarten a f 1.zijn te verkrijgen bij de Boekhandelaren DE ERVEN LOOSJES en bij den KOSTER der GROOTE KERK. Bij de wederopvatting mijner be trekking van Organist aan het Groote Orgel, heb ik de eer het geachte publiek tot deze uit. voering beleefdelijk uit te noodigen) (328) JOH. BASTIAANS. MAATSCHAPPIJ tot bevordering der Toonkunst, Afdeeling HAARLEM. Voor de vele bewijzen van be langstelling, hij de ziekte en het jverlijden van mijne Dochter, aan nij betoogdbetuig ik bij deze mijn ivelgemeenden dank. Wed. P. F. de LIEFDE de NIJS. Haarlem, 19 Mei 1885. op 6 en 7 Juni 1885, in de Muziekzaal van de Sociëteit „Vereeniging." SOLISTEN Mej. W. GIPS, Sopraan, Dordrecht. Mevr. V. B.AltHaarlem. De Heer ROB. KAUFFMANN Tenor, Frankfort a/M. PAUL HAASE, Bariton, Berlijn. JOH. M. MESSCHAERT, BasAmsterdam. JOH. STEENMAN, Viool, Parijs. Directeur: de Heer W. ROBERT. Eerste dag: Scénen uit Goethe's „Fanst." Rob. Schumann (Aanvang 7V2 nnr.) Tweede dag: (Kunstenaars Concert). 1. Marsch en Koor uit „Tannhauser" agner. 2. 3e Symphonie (Nieuw).R. Hol. (Onder leiding van den Componist). 3. Voordrachten van Solisten. 4. Schön EllenMax Bruch. 5. Voordrachten van Solisten. 6. Halleluja uit de „Messias" Handel. (Aanvang 1 uur.) Algemeene Repititiën op VRIJDAG 5 Juni, des avonds te 6J- uur en ZATERDAG 6 Juni, des middags te 1 uur. (330). Door het huwelijk der tegen, woordige wordt met Aug. verlangd als meid-alleen. Loon f 100. Te bevragen aan 't bureau van dit blad. (331) Door sterfgeval wordt ten spoedig ste gevraagdeene nette 1 die kan strijkennaaienmazen en stoppenvan goede getuigen voor zien. Adres met franco brieven onder N°. 332, aan het bureau van dit blad. Gevraagd een net dat gratis onderricht in het naaien wil ontvangen maar dan eenige boodschappen moet doen. AdresStationsplein 8r0(J(k (333) Gevraagd een niet onder 16 jaar, van half 9 tot 12 nur, voor licht huiswerk. AdresBarteljorisstraat N°. 14 vóór 12 nur. (334) 'i .""i TE POOP eene ge- bruiktedoch goed onderhouden Pleijel Pianino, voor den prijs van f 280. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij N. HiiNE, muziekonderwijzer, Koningstraat 41, te Haarlem. (335) Worden gevraagd: zonder kost, bij Mej. JANSEN. Koningstraat 27. (336) Er biedt zich aan een bekend met tafeldienen. Brieven franco onder N°. 337 bij De Erven Loosjes. en Provisie-Reizigers worden gezocht door den gerenom- meerden Wijn- en Cognac-han- del van J. OERTLYin Bordeaux. voor een net Jongmensch, z. b. b. h. h., bij nette jonge lieden, KOST en INWONING, in eene der hoofd-J straten. Brieven franco aan het bureau van dit blad onder N°. 339. Bij eene beschaafde familieP.G., die een ruim huis met tuin bewoond, bestaat gelegenheid tot Inwoning Brieven franco onder N°. 340, aan het bureau van dit blad. een welbeklante Water- en Vuurafïaire. Dadelijk te aan vaarden. AdresKoolsleeg N°. 30. op Dinsdag 2 Juni 1885, 's morgens om 10 uur, in het Verkooplokaal van afkomstig van den voormaligen Hötelhouder, (Fünckler J. M. G.) afgetapt op flesschen, waarvan proef- flesschen 3 dagen te voren verkrijg baar zijnenz. enz. Alles breeder by billetten omschreven. De Makelaar, (342) N. D. DE LEUR. TE KOOP, te bevragen bij J. J. BEAUFORTZijhoeg n°. 4. tegen Augustus, een »l HUISJE met 5 kamers, meidenkamertje, keuken, kelder en tuintje, den huurprijs van f 400 niet te boven gaande. Brieven franco onder N°. 344, bij De Erven Loosjes.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3