voortgezet. De heeren Oorver Hooft, Schimmelpenninck en van der Linden repliceerden en bleven bij hun afkeuring van het ontwerp volharden. Daarna nam de Min van Kol. het woord, om het standpunt der Regeering toe te lichten. De Reg. acht het beginsel van het ont werp goed, omdat het orde, regelmaat en billijkheid bevordert in toepassing van het restitutie-stelselen omdat het uit spreekt, dat in vele groote behoeften in Indië voorzien moet wordenen dat veel geld daarvoor benoodigd is. Deze uitspraak is een belangrijke richtsnoer voor de toe komst. Na replieken van de heeren v. Gennep en v. Baar werd de voortzet ting van het debat op den volgenden dag bepaald. Voor het toelatingsexamen aan de koD. mil. academie hebben zich 184 can- didaten aangemeld; het aantal opengestel de plaatsen bij de verschillende wapens bedraagt 72. De toestand der landerijen in den Oranje-Vrijstaat is volgens de Friend hoogst ongunstig. De droogte is er gedu rende de laatste jaren zoo verschrikkelijk geweest dat men een hongersnood nabij is. Ten noorden van Winburg was het veld tamelijk goed, maar in het overige gedeelte van het land was het ellendig gesteld. Sommige boeren waren aan het trekken met hun veemaar de moeielijk- heid deed zich voorwaar men eene goede plek kon vinden. En wilde men gras hebbendan moest men de Vaalrivier overgaanwaar het gedurende den win ter ook warmer is. De Modderrivier had bijna opgehouden te loopen en algemeen begon men het voordeel van dammen in te zien. Te Parijs is een dame doodgebeten door een kat, waarmede zij speelde en die haar naar de keel vloog. De Heer D. de Lange, die eenige jaren geleden op verschillende plaatsen van ons land uitvoeringen van oud-Ne- derlandsche zangmuziek uit de 16e en 17e eeuw heeft gegeven, is thans, op uit- noodiging van een der Commission voor de Londensche tentoonstelling, voornemens in den loop van Juli in den Albert-Hall te Londen eene reeks van dergelijke uit voeringen te gevenwaartoe de dames Gips, Veltman, Esseren de heeren Mes- 8ckaertRogmans en eenige anderen hun ne medewerking hebben toegezegd. Het is voorzeker een merkwaardig ver schijnsel, dat men ook in het buitenland geneigdheid betoont om wederom kennis te maken met de werken onzer Neder- landsche toondichters uit hetzelfde tijd vak, welks schilderkunst vooral in En geland de algemeene bewondering wekt. Door tot hiertoe onbekende daders is in den nacht van Zondag op Maandag ingebroken in de kapel te Kesseldijk, ge meente Kessel; het offerblok vond men s morgens opengebroken en geledigd. De altaarsieraden heeft men onaangeroerd gelateD. Aangaande de ontvluchting van eene vrouwelijke verpleegde uit het krank zinnigengesticht te Medemblik, valt mede te deelendat bedoelde vrouw Donder dag avond jl. heimelijk het gesticht heeft weten te ontkomendoch reeds Vrijdag morgen op den Hoornschen weg door den huismeester, welke reeds tot opsporing met een rijtuig was uitgegaan, is aan gehouden en teruggebracht. De bedoelde verpleegde, die bijna hersteld was, deed reeds eenigen tijd dienst als oppasseres; 't is daardoor zeker, dat zij niet zoo nauwlettend werd gadegeslagen als anders het geval is. Door het verbreken van eene glasruit had zij weten te ontkomen. De gemeente Hilversum verkeert 's avonds in diepe duisternisde oude gas fabriek levert geen gas meer en de ge meente-fabriek is nog niet gereed met hare verbindingen. De stad Arnhem werd Maandagavond door een ongelukkig toeval aan de gasfabriek ook een oogenblik in duisternis gehuld. Evenals elders heeft de toepassing van de gewijzigde bepalingen der drank wet te 's Hage tot moeielijkheden aanj leiding gegeven. Reeds zijn procesverbalen opgemaakt wegens veronderstelde uitoefeningen van een gecombineerd bedrijf tegen een twee tal confiseurs, die na 1 Mei voortgaan met bet schenken van sterken drank in hun localiteiten. Zij verkoopen nog wel koekbanket, gebak enz., maar doen dit in de hoeda nigheid van restaurateur, welk beroep de drankwet niet als andere winkelnering beschouwt, zoodat de restaurateur niet onderworpen is aan de voorwaarde voor drankverkoop aan winkeldoenden opgelegd. De taarten, bonbons, het suikergoed beschouwen zij als lekkernijen die den mensch restaureeren en bij de nagerechten van de diners, die een restaurateur ook moet kunnen bereiden, niet mogen ont breken. Zij meenen zich in dit opzicht op ééne lijn te kunnen stellen met de pachters of houders van stationsbuffetten, die, behalve sterken drank, ook lekkernijen verkoopen die zij als restaurateur kunnen en mogen leveren. Prof. Kuenen heeft uit Grand-Ra- pids (Noord-Amerikaj eeu verzoek ont vangen, om een degelijk prediker der vrijzinnige beginselen aan te wijzen, die genegen zou zijn aldaar als leeraar op te treden. De adressanten verzekerendat zoodanige predikant in die Btad van 40,000 zielen (waarvan een vierde gedeel te Hollanders en voor het meerendeel tot de confessioneele richting behoorende) een belangrijken werkkring zal hebben, die eene schoone toekomst belooft. Op eene verkooping te Alkmaar zijn zes bordjes van oud Delftsch aarde werk, met voorstellingen uit de gelijke nis van den verloren zoon verkocht voor de som van 140. De wonderdocter Sirie, te Benne- kom, is door de rechtbank te Arnhem veroordeeld tot een half jaar gevangenis straf. Onder Deutiehem is bij den aan leg van den spoorweg Zevenaar Win terswijk een arbeider uit Didam onder de locomotief geraakt. De ongelukkige was terstond een lijk. Uit TJmuiden meldt men, dat he den aldaar een aanvang is gemaakt met de werken tot rioleering. De schilder Peyen Perrin heeft in het Salon te Parijs een schilderij inge zonden welke eene peinzende visschers- vrouw aan het strand der zee voorstelt. Een knoopenmakerdie het Salon be zocht, riep, toen hij dat stuk zag, over- luid: „dat is mijn vrouw"! Hij liet on middellijk den schilder verzoeken de vis schersvronw van de tentoonstelling te verwijderen. Maar Feyen Perrin beweert dat hij een denkbeeldige figuur geschil derd heeft, en daar de partijen het niet kunnen eens worden, is de schilder Bon- nat tot scheidsrechter benoemd. Te Parijs is een vrouw moeder ge worden van vier flinke jongens tegelijk. De kraamvrouw en de kinderen zijn zeer welvarend. Een dergelijk geval is zeer zeldzaam. Voor zoover men weet kwam het slechts tweemalen voor. Van het eene maakt de oude schrijver Plinius melding en het andere was in de kraaminrichting te Pa rijs, negen jaren geleden. Een logementhouder te Lindegg, (Oostenrijk) heeft zichdoor gewetens wroeging gepijnigd bij het gerecht aan gegeven als de moordenaar van zijn eerste vrouw, voor tien jaren overleden. Hij bekendedat hij de arme vrouw die se dert zeven jaren bedlegerig wasvergif tigd had, op aanstoken van zijne min nares met wie hij kort daarna huwde. Het gerechtshof heeft den moordenaar tot 15 jaren dwangarbeid en de vrouw, die hem tot de schandelijke daad aanzet te, ter dood veroordeeld. Uit Berlijn wordt bericht: De brand van het Hohenzollern- museum is ontstaan op een zolderdoor onvoorzichtigheid van eene dienstbode, die eene kaars zonder lantaarn droeg. Van den kostbaren inhoud van het museum welke voornamelijk betrekking heeft op de geschiedenis van het huis Hohenzol- lern is slechts weinig bedorvenen dan nog slechts door het water der brand spuiten. Daarentegen zijn verbrand alle inteekenlijsten van het, na den aanslag in 1878 gestichte, Kaiser-JFilhelm-Spende met 95 millioen inteekeningen. De brand brak uit na middernacht. De militaire wacht bemerkte het eerst toen het halve dak in vlammen stond. De kroon prins per telegraaf gewaarschuwdijlde 's nachts met extratrein van Potsdam naar den brand. De keizer, die wegens verkoud heid de kamer moet houdenliet zich ieder uur door boden bericht geven. Uit Bergamo in Italië werd voor eenige dagen bericht, dat aldaar een ge val van echte Aziatische cholera was voorgekomen. Een nader onderzoek leerde dat een 70-jarig handelaar in lompen door de ziekte was aangetast. Hij had aan het einde van het vorige jaar in verschillende oorden, waar cholera geheerscht had, gebruikt waschgoed en kleeren opgekocht en bij zich aan huis bewaard. De cholerakiem schijnt dus hier na maanden sluimerens tot ontwikkeling gekomen te zijn wat met de meening van velen dat de cholera- bacterie slechts een levensduur van eenige dagen heeft, in strijd is. De overheden te Bergamo hebben intusschen alle voor zorgsmaatregelen genomenen den patiënt geheel afgezonderd. Deze is intusschen genezenen er heeft zich later geen der gelijk ziektegeval meer voorgedaan. De laatste afstammeling van het Tyroolsche adelijk geslacht van Palaus werd dezer dagen te Bamberg begraven. Bij de teraardebestelling sloeg de Heer von Rebwitz het wapenschild van het geslacht in stukken en wierp die in het graf met de woorden„Van en tot Palaus nu en nimmermeer". De herinnering aan het geslacht zal echter voortleven door een verzameling familieportrettenwape nen enz., welke de overleden edelman aan het Tyroolsche Rijksmuseum heeft ver maakt. Wat is meer zondig, te rijden met het Rhijnspoor of met een huurrijtuig? 't Is niet wel aan te nemen, dat eene zoodanige vraag bij iemand met gezonde hersenen zal opkomen, zou men zoo mee nen. Dat men zich vergist blijkt uit het feit dat de kerkeraad der herv. gemeente te Veenendaal den predikant Burger te Driebergen eene ernstige berisping gaf, omdat hijte Veenendaal moetende preê- kenmet het Rhijnspoor was aangekomen. Op de zeer natuurlijke vraag van den dominéhoe hij dan moest komenwas het antwoord: met een huurrijtuig, daar dit veel minder zondig is. - De koning van Beieren heeft zich de luxe veroorloofd in den schouwburg te Munchen Sardou's Theodora te doen opvoeren, met de decoratiesnauwkeurig genomen naar die uit den Porte-Saint-Alar- tinwat 200,000 M. kostte. Alleen de koning en een kamerdiener woonden de voorstelling bij. -Naar men verneemt, moet de advo caat-fiscaal voor 's Konings zee- en land macht bij het hoog militair gerechtshof te Utrecht, naar aanleiding van hetgeen de dagbladen gemeld hebben omtrent het onlangs voorgevallene met officieren in het café-chantant van Klok op het Plein te 's-Gravenhage inlichtingen hebben inge wonnen ten aanzien van deze zaak en vervolgens van den auditeur-militair te 's-Gravenhage hebben opgevraagd het dienaangaande opgemaakte proces-verbaal. Woensdag middag werd een Duit- scherwonende in den Helmerstraat te 's Hagedie dreigbrieven aan den 'heer Q,., in het Voorhout had geschrevendoor twee inspecteurs van politie, de heeren Dietz en Olivier, gearresteerd. Hij ver zette zich niet, ging gewillig het huis uit, maar buiten gekomen zette hij het op een loopen naar den kant van de dui nen. De inspecteur Dietz waarschuwde hem niet door te loopen daar hij anders op hem zou schieten. Daar de Duitseher aan de waarschuwing niet voldeed loste de inspecteur werkelijk een revolverschot op den vluchteling, die een eind doorliep, in het water sprong, de vaart overzwom en zich toen overgaf, voorgevende gewond te zijnwat echter niet het geval is. Hij werd alstoen per brandcard naar het huis van arrest overgebracht. De man te Renswoude, die zich onlangs bij den Minister van justitie be klaagd heeft over de ontvoering van zijn kindheeft nu zonder tusschenkomst van de rechterlijke macht, niet alleen zijn kind, maar ook zijne vrouw weder bij zich. Te Amsterdam worden reeds groote toebereidselen gemaakt voor de aanstaan de wedrennen. Reeds is recht tegenover den achtergevel van het Rijks-museum de tribune opgeslagen en nagenoeg gereed gemaakt, welke voor een 1200tal toe schouwers plaats heeft, en waarboven van twee hooge torens ter weerzijden, de scheidsrechters en de eigenaar een vrij uitzicht hebben over de 1300 M. lange en 15 M. breede ovaalvormige renbaan. Ter weerszijden van de 108 M. lange tribune zijn inrichtingen voor kleedkamers met de noodige gemakken en stallingj voor de paarden; terwijl achter de tribune eene weegkamer voor jockeys en verder om heinde perben voor de paarden, die aan de wedloopen deelnemen, zijn ingericht. Op eenigen afstand voor de tribune verheft zich de muziektent, en in eenigs- zins schuine richting er achter de restau ratie. Reeds zijn een 160tal paarden ingeschreven. HAARLEM 22 Mei 1885. Het adres aan den Raad dezer Ge meente tot verkrijging eener subsidie voor den te stichten Schouwburg ligt ter tee- kening aan het bureau van dit blad. Ieder, die belang stelt in den bloei van Haarlemen bedenkt hoeveel belan gen bij het bezit van een goed Schouw burglokaal betrokken zijn, kunnen wij deze gelegenheid om van zijne gezindheid te doen blijkenten zeerste aanbevelen. Bij den boekhandelaar W. Küppers, St. Jansstraat 25 alhier, ligt een adres ter teekening van den volgenden inhoud Aan den Raad der Gemeente Haarlem. De ondergeteekendenbelangstellenden in en belanghebbenden bij den bloei van deze gemeente, zijn van meening dat daartoe op de eerste plaats behoort een hoogst zuinig beheer van de Gemeente- financiën. Zij hebben de innige overtui ging dat het verleenen van subsidie aan schouwburgen en andere inrichtingen van publieke vermakelijkheidniet als een zuinigheidsmaatregel mag worden be schouwd en dat een dergelijke subsidie niet behoort te geschieden uit de kas der Gemeente, aangezien zulk een bijstand een privilégie zoude zijn voor enkelen s ten koste van velen. Zij nemen daarom de vrijheid den Raad dezer Gemeente met verschuldigden eerbied, maar tevens met hoogst bescheiden aandrang te verzoeken, de door het hier bestaande schouwburg comité of door andere personen gevraag de of nog te vragen subsidie, onder wel ken vorm ook, niet te verleenen. t welk doende. Bij de heden door burg. en weth. gehouden aanbesteding van het maken van een houten wal langs de Kamper vest van de kleine Houtbrug tot de be staande schoeijing aan de Eendjesbrug, en van het maken van een houten wal langs den Gasthuissingel van de Kleine Houtbrug tot aan het Wedaanbesteed in 2 perceelenzijn 14 inschrijvingen ingekomen. Het 1ste perceel, geraamd op f 2580, is gegund aan H. van Es, voor f 2477, en het 2e geraamd op f 3200, aan Ver hagen en van t Wout voor 2850. Donderdagochtend had alhier de ter aardebestelling plaats van den heer D. Pies, oud-directeur van het binnen- landsch bestuur in Indië, directeur van de Indische Landbouwmaatschappijalhier op 52-jarigen leeftijd overleden. De Heer van Gorkom gedacht in warme bewoordingen den overledene die zoowel in Indië als in den tijd dat hij hier telande vertoefde, ten algemeen en nutte was werkzaam geweest. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politiedie dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een bloedkoralen oorbelletje. Een blauw koralen armband. Een insigne turnclub. Een wandelstok. Een lombardbriefje. Een R. C. kerk boek. Twee paternosters. Een zwart zijden handschoen. Een duim stok. Een ladder. Een koperen gewicht. Een notitieboekje. Een parapluie. - - Een zwarte tasch. Een beitel. - Eenige losse sleutels. Terug te bekomen bij Ruysenaars Kampersingel een twee wiellige handwa gen. Bij van Staveren Harmenjans- weg No. 49 een gouden oorknop. Bij vrouw Kaanders in de Nieuwe Kazerne een blauw koralen halsketting. Bij S. Mok, Kalversteeg No. 2 een linnen beurs inhoudende geld.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2