zullen na ook zij mettertijd uitgedre ven worden door een soortgelijk ostra cism als de Kappeyneanen getroffen heeft. De door den heer Mee» voor gestelde motie, uitsprekende de wen- schelijkheid van het tot stand komen van het Fransche handelstraktaat ook zonder de nienwe bepalingen betreffende een invoerrecht op Karton was daarna aan de orde. De heer Schimmelpenninck stelde een andere motie voor om uit te spreken dat de Regeering op hare verantwoorde lijkheid maet besluiten. De heer Mees voegde die woorden aan zyne motie toe. De Min. van Buitenl. Zaken verklaarde de verantwoordelijkheid eener beslissing op zich te nemen. Na eenig debat werd de motie-Mees aangenomen met 41 tegen 37 stemmen. In de zitting van Vrijdag werd aan de Kamer medegedeeld, dat was ingekomen een wetsvoorstel van den heer de Savornin Lobman tot wijziging van art 1 der Kies wet. Het voorstel strekt: le nergens den census te verhoogenen dus als grondslag f 20 aan te nemen2e overal den census op f 20 te stellen voor hen, die totdat bedrag aangeslagen zijn in die belastin gen, waarvoor de aanslag overal op de zelfde wijze berekend wordt3e voor alle overigen alleen rekening te houden met de verschillen in den aanslagdie berusten op het verschil in woonplaats. Aan de orde was nu het voorstel van den afgevaardigde uit Appingadam, den heer J. Schepel, tot beperking van het ver dedigingsstelsel tot de stelling Amsterdam. In dit voorstel openbaart zich het ge voelen van velenvooral van vele stoere zonen van 't Noordendat ons verdedi- gingsBtelsel veel te groote eischen doet aan de schatkist. Al wat militair is in de Kamer, van wat kleur ookkwam tegen de burger-ketterij van den voorsteller op. De heeren Kielstra, Seret en v. Wassenaer- CatwijkSchimmelpennink v. d. Oye Sluiten en Rooseboom bestreden het voor-1 stel. Zij beweerdendat het strijdig was met 's Lande belang, dat men daardoor geheel Holland zou prijs gevendat men daardoor niets bezuinigen zouomdat men dan zooveel meer aan de verdediging van Amsterdam zou moeten besteden. De heer Schepel zal Dinsdag zijn voorstel verdedigendat ongetwijfeld verworpen zal worden. Omtrent het verblijf van HH. MM. den Koning en de Koningin te Karlsbad wordt van daar het volgende gemeld Z. M. is met de geregelde kuur be gonnen en doet s morgens na het ont bijt eene wandeling met prinses Wilhel- mina. Des namiddags doen HH. MM., in weerwil van het ongunstige weder, een rijtoer in de omstreken terwijl prin ses Wilhelmina met hare gouvernante uitrijdtwaartoe zij bij voorkeur gebruik maakt van eene kleine equipage met ezels bespannen. Dr. London, onder wiens ad-1 viezen Z. M. de Koning de kuur houdt, is eergisteren ook door H. M. de Konin gin geconsulteerd, die insgelijks de wa terkuur gebruikt. Het is nog niet be paald, wanneer H. M. naar Teplitz ver trekt. De onwillige bruidegom te Ter Neu zen die voor vier weken weigerde ten huwelijk te gaan, is daarvan teruggeko men. Gisteren heeft de voltrekking van het huwelijk plaatsgehad. Een goed mensch, die zich bekeert. De Leidsche maskerade is bepaald op 23 Juni. Te Meppel is een 30jarige man aangehouden, een gepasporteerd soldaat van het Indische leger, wonende te Leeuwar den wegens diefstal van een koperen melkvat bij den koperslager. Genoemde persoon gaf op, dat hij ten einde raad was hij kon nergens werk vindenhad daarna te vergeefs getracht in s rijks hedelaarsgestichten te worden opgenomen, en nu dezen diefstal bedreven, om maar in de gevangenis te komen. Te Enschedé hebben zich gedurende de laatste weken verscheidene gevallen voorgedaan van epidemisch optredend liersenlijden. Deze ziekte Meningitis cerebrospinalis treedt slechts zelden epidemisch op en dan nog meer bij mili tairen zoo o. a. eenige jaren geleden te 8 Bosch en te Amsterdam. Reeds zijn een zestal lijders, meest kinderen en jongelieden, te Enschedé aan die ziekte bezweken. Zekere W. B., uit Dusseldorf, die sinds eenigen tijd als coupeur te Sittard werkzaam was en Vrijdag jl. aldaar in 't huwelijk zou treden, is sedert den vorigen Dinsdag verdwenenna vooraf zyne bruid te hebben bestolen. Er was door het meisje reeds een flink winkel huis gehuurd en gedeeltelijk gemeubileerd. Vermoedelijk bevindt B. zich op Belgischen grond. Een bericht van den assistent-resi dent van BojolaJi (res. Soerakarta), ge- dagteekend 7 dezer, meldt omtrent den vulkaan Merapi het volgende„Van tijd tot tyd" rookt de krater. Geluid werd niet waargenomenook „niet door twee dessahoofden, die den 4en dezer den „berg" beklommen hebben. Hun rapport luidt, dat noch „aan den eruptiekegelnoch in eenig ander opzicht, verandering i» te bespeuren." Het Handelsblad verneemt dat de opening van het Rijks-Museum te Am sterdam niet zal plaats hebben met de plechtigheid, welke men zich aanvanke lijk voorstelde, aangezien de bijdragen niet in genoegzame mate zijn toegevloeid, en inmiddels de tyd van voorbereiding te kort is geworden. Toch wordt nog moeite gedaan om de opening een feestelijk karak ter te doen dragener worden namelijk krachtige pogingen aangewend om den optocht nog te doen plaats hebben. Donderdag is te Cincinnati brand uitgebroken in eene drukkerij. Van de werklieden, die zich op de bovenverdie pingen bevonden, waaronder ook meisjes en vrouwenzijn 17 omgekomen. Het Amstelhötel te Amsterdam keert over 1884 6°/0 dividend uiten de maat schappij Krasnapolsky na verschillende afschrijvingen 8°/0. De brigade maréchaussée te Echt heeft eene troep berenleiders, komende uit Frankrijk, aangehouden en over de Belgische grenzen gebracht. Hit Deutichem wordt geschreven: De deurwaarder bij het kantongerecht, Ten Boekhorst, te Gendringen, is dezen morgennaar men verneemt door een bij hem inwonenden neef, op zyn bed dood geschoten. De vermoedelijke dader die reeds bekend moet hebben bevindt zich in handen der justitie. Liefde voor de huishoudster, waarmede beiden wilden trouwenmoet de oorzaak zijn. De kanton rechter van hier is per expresse ontboden. De Maasbode spreekt het bericht van het Vad. tegendat de moordenares van den Japanschen gezant, Jeanne Lo- rettezich nogmaals eene verwonding had toegebracht. In de gevangenis is daarvan niets bekend. De instructie in deze zaak is afgeloopenzoodat spoedig de terecht stelling kan worden tegemoet gezien. Door een slagersknecht uit Middel burg werd Donderdag te Vlissingen een mand met vleesch ingevoerd, dat door den gemeente-keurmeester moest worden afgekeurd, omdat het bedorven en onge schikt was voor de consumtie. Het vleesch is onder toezicht der politie, aan het eind van het hoofd aldaar, in zee gewor pen en tegen den invoerder is proces-ver- baal opgemaakt. De in Maart jl. uit de gevangenis te Haarlem ontvluchte gefailleerde ma kelaar G. Visser, uit Beverwijk is niet (zooals een kort na de ontvluchting open haar gemaakte brief uit Londen moest doen vermoeden) de zee overgestoken maar heeft zich, zooals achteraf gebleken is, tot in 't begin dezer maand schuil weten te houden onder de gemeente Heems kerk. Van daar is hij weder op even geheimzinnige wijze verdwenen. De vriend, die hem zoolang huisvesting verleende, is te dier zake naar de gevangenis te Haarlem overgebracht. -De berichtgever, die in een der bladen meldde, dat de kelders der Ned. bank waren ondergeloopen is er zelf ingeloopen. De geheele zaak heeft zich bepaald tot het springen van een buisje, waardoor in een der kelders water is gekomen. Cnudde, die in een aanval van woede, op den 9en April te Brussel een raam van een der hofrijtuigen insloegis van het hospitaal St. Jean naar het krank zinnigengesticht van Dccle overgebracht. Uit Napels meldt men een hevige uitbarsting van den Vesuvius, naar den kant van Pompei heen. De non uit het katholiek pensi- onnaat te IJzendijke, die een kind op de kachel had gezet, waardoor het brand wonden bekwam is door de rechtbank te Middelburg gestraft met f 16 boete. Door den heer F. J. Hallingse is aan het Rijkten behoeve van 1 s Rijks Mnsea, ten geschenke aangeboden eene oude kamerbetimmering uit de XVIIde eeuw, staande in zijne woning te Brou wershaven. Te Deil, een dorp uabij Gelder- malsen, zyn van één huisgezin de vader en de moeder, twee zoons, een dochter en een neef te gelijk ernstig ziek gewor den. By allen vertoonde zich de ziekte in denzelfden vorm, nl. braking, pijn iu dc keel, tijdelijke blindheid enz. De ge neesheer, die vergiftiging vermoedt, heeft van het geval aangifte gedaan by den burgemeester. De justitie onderzoekt. Het vermoeden van vergiftiging wordt ver sterkt, doordat onlangs van hetzelfde ge zin al de kippen dood gevonden zyn. Wegens de lage prijzen van de bo ter hebbennaar men ons meldteenige banketbakkers in Friesland hun banket met 20 c. per KG. in prijs afgeslagen. Woensdag namiddag had een rei ziger van de Gooische stoomtram de on voorzichtigheid nabij Diemerbrug van een in volle vaart zijnd rijtuig te springen, met het ongelukkig gevolg dat hij door twee tramrijtuigen werd overreden. In eene herberg te Diemerbrug binnenge bracht is hij na tien minuten aan de be komen wonden overleden. Een correspondent van de New- York Herald te Valencia heeft door den bekenden dr. Ferran de choleraenting op zich laten toepassen, en hij beschrijft de hierdoor by hem veroorzaakte aan doeningen als volgt: Na een uur begon ik ernstige pijn te voelen omstreeks de ruggegraat, welke pijn zich uitstrekte tot de palmen der handen. Binnen twee uren rees mijne temperatuur tot koortswarmte. Hierop volgde klamheid van de handen, loom heid en pijn in de beenen. Na vier uren werden mijne armen zeer pijnlijk, en zóó stijf, dat ik ze nauwelijks kon oplichten. Victor Hugo, de Fransche dich ter by uitnemendheid, is den 22 Mei na eene ongesteldheid van eenige dagen op drie en tachtigjarigen leeftijd overleden. Zijn dood dompelt het Fransche volk in rouw, want Frankrijk had zijn dich ter lief. Een groot dichter was hij en nieuwe banen opende hij voor de dichtkunst; hy brak met de zoogenaam de Academische regelenwaarvoor de Academie den dichter strafte met het ge durende langen tyd weren van Hugo' s tooneelstukken uit den Schouwburgwat niet verhinderde dat men toch eindelijk voor de schoonheid van zyne werken bezweek en men hem de Academie opende, waar hy in 1841 zyne intree hield. In het staat kundige ijverde hy voor de democraten; hij stichtte in 1848 een dagblad voor de revolutie. De coupd'etat van 2 December deed hem in ballingschap gaan en hy weigerde tweemalen de aangebo den amnestiemaar toch doodde de po litiek den dichter niet. Menige bundel van zijne onsterfelijke gedichten zal onze eeuw overleven. De ministerraad zal de Kamers voorstellen zijne begrafenis op staatskos ten te doen plaats hebben. - Uit Marseille wordt aan de Times gemeld, dat aldaar twee gevallen van cholera waren voorgekomen. De eene lij der die naar het ziekenhuis was gebracht, is aldaar spoedig overleden. Er zijn ongunstige geruchten in omloop aangaande den gezondheidstoestand van prins Jéröme Napeleon. Naar luid van een telegram uit Madrid breidt de ziektedie zich sedert eenigen tijd te Valencia heeft geopen baard en die het karakter van cholera schijnt te hebben; zich uit. Reeds is de ziekte tot verscheidene andere steden der provincie overgeslagen. „Ook te Roermond kwam in het jaar 1839 of '40 een geval voor dat namelijk eene vrouw, Sniek genaamd, van 4 flinke zoons tegelijk beviel. De familie was R. C., en mijne moederdie thans nog leeft, was in de kerk oogge tuige van den doop't geen onder mu ziek feesten en grooten volkstoeloop ge schiedde. Thans is er nog een zoon in leven; de 3 anderen zyn niet heel oud geworden.'' Liefhebbers van leverworst weten wel, welke zonderlinge voortbrengselen van stopkunst onder dien naam verkocht worden. Een inzender in het Leipz. Tagebl. deelt daarvan een staaltje mede, en ver haalt, hoe hy eens een door hem gekocht stuk leverworst tot.kamerverlichting heeft gebruikt. De worst zag er zeer onsmakelijk uit, en zy bleek zooveel gemeene talk (darm- vet) te bevatten (ongeveer 60 pCt., bij 10 pCt. lever en de rest aardappelmeel en andere vervalschingsmiddelendat de kooper besloot, er een kaars van te maken. Hy draaide een pit van katoen, reeg die door de worst en stak haar aan. De proef gelnkte boven verwachting; de geheele worst verbrandde hoewel onder ontwikkeling van een alles behalve aan- genamen reuk met een heldere vlam en er bleef maar zeer weinig van over. In vroeger eeuwen werden vaak ge spleten en uitgeholde boomstammen als doodkisten gebezigd. Dezer dagen is zulk een boomstam in eene terp te Lutjelol- lum (Fr.) opgegraven en vervolgens naar het Historisch Museum te Leeuwarden overgebracht. Op de schilderijententoonstelling der „Koninklijke Academie" te Londen heeft een moedwillige hand een aantal schilderijen o. a. ook Alma Tadema'a „Lezen uit Homerus" zwaar beschadigd door er diepe krassen en sneden in te maken. De dader is, naar men vermoedt een of ander teleurgesteld inzender voor de tentoonstellingdie zich op deze wijze wilde wreken over het afwijzen van zijn stuk. Maar het zal moeielijk zijn hem te vinden. Intusschen zal het gebeurde waarschijn lijk wel een aansporing voor het bestuur zyn om heter toezicht te houden. Een AmerikaanProfessor Sam pie, heeft in het circus van Hengier, ta Londeneen cursus in het temmen en dresseeren van jonge of wilde paarden geopend. Zyn stelsel moet „menschelijk en gegrond op de eigenschappen der paar den" zijn, en hy vertoonde verscheidene goede uitkomsten er van. Maar waarin het bestaat deelt hij alleen aan zijn leer lingen mede. Een voorname stelregel van hem is, dat de paarden niet verwijderd moeten worden van wat hun schrik aan jaagt maar dat men hen daaraan lang zamerhand gewennen moet. Een paard, dat éénmaal door Sample behandeld was liep b. v. bedaard rond met een paal tusschen de pooten en rin kelende tinnen kannen aan zijn staart gebondeneen ander bleef stilstaanter wijl er vlak bij hem klappers afgingen een derde verroerde zich niet, terwijl een regenscherm boven zijn kop snel open en dicht gedaan werd enz. De reis van Parijs naar St. Pe tersburg is door een nieuwen sneltrein weder 6 uren korter geworden en kan thans in 56 uren 24 minuten worden ge daan. Te Berlijn is dezer dagen een ste delijk ambtenaar overledendie 52 jaren in dienst was en het vertrouwen zijner meerderen in volle mate genoot. De man was altijd zoo ijverig, dat niemand zich verwonderdetoen hij twee jaren gele den bij zijn 50 jarig dienstfeest aan het gemeentebestuur verzocht, in dienst te mogen blijvenhoewel hem als belooning voor zijn ijver en trouw een jaargeld werd aangeboden tot het volle bedrag zijner wedde. Thans is gebleken, dat eene andere reden voor zijn ijver om in dienst te blijven bestond. Hy heeft de hem toevertrouwde kas voor meer dan 100,000 Mark bestolenen dat reeds ja ren lang, telkens door valsche boeking zyne ontvreemdingen bedekkende. Naar aanleiding van dit voorval wordt er ook nu weer op aangedrongen den re gel in te voerendat de ambtenaren elk jaareenigen tijd verlof ontvangen. Daar door zou hun niet alleen gelegenheid tot ontspanning gegeven worden, maar me nigeen zou wellicht ook van vervalsching der boeken worden afgehoudenindien hij wistdat binnen niet al te langen tyd die boeken in handen van een zijner ambt- genooten moesten komen. Bij Miinchen is een kruittoren in de lucht gesprongen. Een aantal huizen en andere gebouwen werden beschadigd en negen menschen kwamen om het leven. Onder hen was ook de man die het on geluk bewerkte, een 20jarig soldaat. Blijkens een bij hem gevonden brief, wilde hij zich op deze wijze, ten koste van zijn eigen leven, wreken over „onwaar dige behandeling welke hij van zijne onderofficiers had ondervonden". Mej. Ph. de Laat te Rotterdam, is benoemd tot onderwijzeres aan een bijz. school voor u. 1. o. te Haarlem.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2