De onlangs te Alkmaar plaats gehad hebbende brandwelke het pakhuis des heeren Rozendaal vernieldeheeft de justitie aanleiding gegeven tot het in stellen van een scherp onderzoek. Het Lagerhuis te Londen heeft in tweede lezing het voorstel aangenomen om voor binnenlandsche telegrammen een minimum-prijs van 6 pence vast te stellen. De rechtbank te Brugge heeft het hooger beroep, ingesteld in zake het be schadigen van netten van Hollandsche visschers, verworpen, en deOstende- naren veroordeeld tot eene geldboete en in de kosten in de beide instantiën ge vallen. De Hollandsche reeders stellen nu tegen de Ostendensche collega's een eisch tot schadevergoeding in. Engelands positie in Afghanistan schijnt sedert de jongste gebeurtenissen zeer précair te zijn. Op den emir als bondge noot valt niet te rekenen, hoewel het misschien zeer voorbarig is hem nu reeds van ontrouw te beschuldigen. Men ver denkt hem namelijk van met Rusland in stilte te onderhandelen over den afstand van grondgebied. In Petersburg verhaalt men elkander van de begeerte der Af- ghaansche hoofden om met Rusland han- delstractaten te sluiten, van welks nood zakelijkheid zij den emir zouden zoeken te overtuigen. Mag dit laatste misschien waar zijn de bron is verdacht er bestaat geen twijfelin Engelands invloed door het voorgevallene bij Penjdeh en vooral door de zwakheid tegenover Rus land aan den dag gelegd in deze kwestie is op bedenkelijke wijze gedaald. Het is niet langer een sprookje van „oude wij ven", Ruslands voortdringen naarlndië. De hoofden der Mormoonsche kerk in Amerika hebben aan President Cleve land een uitvoerig stuk gezonden, waar in zijin naam der menschenrechten en der gewetensvrijheid, opkomen tegen de gerechtelijke vervolging en veroordeeling van Mormonen wegens veelwijverij. Te Ierseke werd Zaterdagnacht op gemerkt, dat de torenklok te twaalf uren niet sloeg, doch een uur later plotseling twaalf slagen deed hooren, in plaats van een. Toen den volgenden morgen de klok kenist de oorzaak van dit verschijnsel ging opsporenontdekte hij tot zijne verwondering tusschen de katrol, waar aan het gewicht van het slagwerk hangt en het touw waarlangs die katrol zich beweegt, op twee verschillende plaatsen een poot en het lichaam van een kerk uil. Waarschijnlijk is deze vogel, juist toen de klok twaalf uur zou slaan tus schen de katrol en het touw geraakt en is hij later min of meer losgeraaktwaar door het beletsel voor het slagwerk werd weggenomen. Het kostte vrij wat moeite de deelen van den dooden vogel te ver wijderen. In geheel Oost Zwitserland en in de bergstreken van Oostenrijk heeft het Vrijdag zwaar gesneeuwd. De schade daardoor aangericht vooral aan de vrucht- boomen, is zeer aanzienlijk. Te Weenen en in den omtrek dier stad heeft Vrijdag een zware storm en een onweder gewoed. Verscheidene menschen- levens gingen daarbij verloren. Twee men- schen zijn doodgevroren, (in Mei Te Dornbach is s nachts een huis in gestort, maar de 25 bewoners werden gered. Volgens bericht van Zaterdag te Tessel binnengekomen visschersmoet het lichten der zee zelden zoo schoon zijn waargenomen als in den nacht van Vrij dag op Zaterdag. De zee stond dien nacht nogal hol en vertoonde zich als een uit gestrekte golvende vuurpoel. Een en an der moet een onvergetelijk schouwspel hebben opgeleverd. Een met electrisch licht voorziene spoortrein op de Gorthardbaan heeft on langs een proefrit gemaakt van Chiasso naar Bellinzona. De in een afzonderlijken wagen opgestelde locomobiel, bestemd tot voortbrenging der noodige electrici- teit, ontving den stoom van de locomo tief. De eene lamp, vóór aan den trein aangebracht en van een reflectiespiegel voorzien, verlichtte de rails tot op on geveer 400 M.; de andere lamp bevond zich op het dek van den wagen. De proef voldeed goed. In de maand April zijn door de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschap pij vervoerd 344.129 reizigers of sedert 1 Januari 1885 1.161.071. De ont vangsten sedert dien datum bedroegen 1,883,533.70s. Door de Koninklijke Akademieder Wetenschappennatuurkundige afdeeling. werd tot correspondeerend lid benoemd de Heer W. Burck, Onderdirecteur van 's Lands Plantentuin te Batavia. Een modernenog jonge Diogenes werd Zondag aan een der politie-bureaux gebracht. Hij hield zijn verblijf niet, als zijn groote voorganger, in een ton, maar, naar nieuwerwetschen trant, in een gas buis, in welke weinig gerieflijke ruimte hij ook zijn kleedingstnkken geborgen had. Hy gaf eerst voor, niet te weten waar hy eigenlijk woonde en zei later, dat hgtengevolge van een ziekteaan zijn moeder overkomen, niet te huis mocht komen. De waarheid was evenwel dat de kwajongen het huis, waarheen de politie hem terugbracht, vrijwillig ontloopen was. „De dienaressen der mode" zoo schrijft men uit Parijs aan een Oosten- rijksch blad „zijn nu, behalve de tour nure" tot een andere monsterachtige op hooging gekomen nl. tot den ...bochel! Dezer dagen verschenen twee toongeven de dames der Parijsche wereld met dit twyfelachtig sieraad. Op het eerste ge zicht joeg het de welgemaakte schoonen eene rilling door de ledenmaar wie weet, hoe spoedig het algemeen mooi gevonden en nagevolgd wordt." Op het gebied der mode is niets onmogeiykzelfs het on zinnigste, zelfs het allergemeenste niet. Te Frankfort a/M. komen de rij wielen meer en meer in gebruikook voor andere doeleinden dan vermaak. Slach tersknechts brengen daar nu op driewie lers gezetenhet vleesch rondtot hun eigen gemak en dat van de klanten die nu spoediger bediend worden. Zeven leerlingen van het Czechi- sche voor-gymnasium te Olmütz moeten weggejaagd zijn „wegens kettery", om dat zij „een godsdienstige sekte gesticht hebben" De Engelschen in Soudan hebben nu een prijs gezet op het hoofd van Olivier Painden veelbesproken Franschen schrij- ver, die by den opstand van den Mahdi een rol (welke weet men nog niet recht) heeft gespeeld, en die nu, vermomd, op weg moet zijn naar Egypte. Volgens bericht uit Berlijn aan de N. R. Ct. zal als aanleghaven voor de gesubsidieerde Duitsche stoomvaartlijnen voorloopig Antwerpen worden gekozen wegens den geschikten toegang uit zee naar die haven en de aldaar reeds be staande levendige relatiën met Zuid- Duitschlandalsook in het belang der groote Elzasser industrieelen, die men om politieke redenen wil begunstigen. Te Amsterdam is een meisje onder het touwtjespringen bewusteloos neerge zegen en kort daarop gestorven. Vermoe delijk is haar dood veroorzaakt door te groote inspanning om het langst het sprin gen vol te kunnen houden. Schorers Familienblatt blijft voort durend zyn goeden naam als tijdschrift handhavenzoo door onderhoudenden tekst als door fraaie illustration. Van de laatste geeft de jongste aflevering weder een staaltje in Weidende Rinder, van den bekenden dierschilderonzen in Brus sel wonenden landgenoot J. H. L. de Haas. De schoone gravure is uitstekend gelukt en geeft de prachtige dieren, zooals De Haas die weet te penseelen, in al hun ne schoonheid en kracht te aanschouwen. Een zeer goede gravure is ook die met het onderschrift Liebesgeheimnisnaar de schilderij van den Duitschen schilder Ch. Sprinkman. In dezelfde aflevering wordt de span nende roman van L. von Sacher-Masoch Die Seelenfangerinvoortgezetzoowel als Spotdrossel van E. Vely. Het fluiten schijnt in Engeland van oudsher als een soort van sabbathschennis beschouwd te zyn. Bismarck verhaalde onlangs in de rijksdag dat men hem, by zyn eerste verblijft in Engeland, daar het fluiten verboden had. En Dr. Maca dam placht daaromtrent het volgende voor val te vertellen Op een mooien Zondagmorgen zwaaide een beschonken Schot naar huis, terwijl de vromen naar de kerk gingen. Een klein hondje, dat door een dame aan een koord werd vastgehoudenhad zich losgerukt en was weggeloopen. De dame wendde zich tot den eersten den besten voorbij ganger en dat waB toevallig den dron ken Sehot met het verzoek, haar hond voor haar te fluiten. „Vrouw, het is nu geen dag om te fluiten!" sprak de man verontwaardigd, en waggelde verder. Woensdag 11. verscheen ten gemeen tehuize van klachtwedde een jeugdig paarter aanteekening van hun aanstaand huwelijk. Het bruidje bleek eene weduwe te zyn van 24 jaar, sedert negen maan den het heengaan betreurende van haar eersten echtgenoot. Juist veertien dagen te voren was een ander jongman terzelfder plaatse verschenen om den burgemeester te verzoekende noodige stukken in orde te brengen voor zyn huwelyk met dit weenwtje. Het grillige weer had hem echter eene treurige poets gespeeldzijne aangebedene wendde hem eensklaps den rug en presenteerde nu aan den ambtenaar van den burgelijken stand een nieuwen aanstaanden echtgenoot. Een oude man in de Keizerstraat te Scheveningen kreeg bezoek van een zoo- genaamden vriend. Na diens vertrek be merkte de oudedat een kistje met geld verdwenen was. Dadelijk werd aangifte gedaan by de politiedie den vermoede- lijken dader reeds op het spoor is. Men verneemt, dat de instructie in de zaak tegen Marie Jeanne Lorette, de moordenares van den heer T. Sakurada, Japansch zaakgelastigde by ons hof, is geëindigd, en de stukken tot onderzoek zyn verzonden aan den procureur-gene raal by het gerechtshof te's-Gravenhage. Als verdedigers van de beschuldigde zullen optreden de advocaten mr. Ph. A. Haas Az. te Amsterdamen mr. L. S. van Embden te 's-Gravenhage. De beide gevallen van choleradie te Marseille waren voorgekomenwaren gelijk uit een officieel onderzoek is ge bleken, gevallen van inlandsche cholera. De „Chronique" verzekert, dat het bezoek van den Koning van Nederland aan de Antwerpsche tentoonstelling op 16 Juli bepaald is. Te Assendelft liep het gerucht dat het kind van zekeren S. aldaar op eene wreedaardige wijze door de stief moeder werd mishandeld. Een nader on derzoek bevestigde de geruchten. Foor het kind werden o. a. door de ouders in twee begrafenisfondsen de premiën be taald. Een Italiaanseh opera-directeur waar wordt, jammer genoegniet gemeld past het volgende middel toe om een onverstandig bewonderend publiek het roepen om herhaling van zangstukken af te leeren. Hy heeft bepaalddat de heeren en dames, die herhalingen van zangstukken of dansen verlangen, zich op een lijst in de bestuurskamer kunnen laten inschrijven. Zij mogen dan, tegen vernieuwde betaling van den toegangs prijs, alles wat zy verlangen voor de tweede maal hooren. Om Nijmegen en zyn bekoorlijke naaste omgeving zooveel mogelijk bekend te maken is een zeer practisch ingerich te Sluiversgids voor Nijmegen verschenen by den uitgever H. C. A. Thieme, al daar. Alle gewenschte inlichtingen zyn in dit boekje opgenomen en negen fraaie plaatjes versieren het. Een Engelsch geestelijke, rev. Ge orge Edmunson, bereidt de uitgave voor van een werk, getiteld Milton en Vondel. Hy wil daarin aantoonendat Milton by het dichten van zijn Verloren Paradijs zeer veel ontleend heeft aan verschillende gedichten van zijnen Hollandschen tijd- genoot, en dat de Samson agonistes ook blijken draagt, geïnspireerd te zyn door het drama van Vondel, datzelfde onder werp behandelende. Naar men aan de Prov. Fr. Ct. verzekert, zijn te Groningen inhetSter- rebosch alle bereikbare vogelnesten uit gehaald en de zich daarin bevindende jonge vogels gedood, om te voorkomen dat het wandelende publiek zekere stoffen op de kleederen krijgt. In de Vergadering der Zuidholland- sche Gymnastiek Onderwijzers vereeni- ging den 14 Mei te Schiedam gehouden, werd o.a. de vraag besproken „Is het vélo- cipfederijden ongezond?" De meeningen daaromtrent waren zeer uiteenloopend; alge meen werd het echter als niet ongezond beschouwdmits er eene goede verhou- dirg bestond tusschen toestel en berijder enter goed doch geen overmatig gebruik van werd gemaakt. In de laatste vijf weken zyn in de kanalen der Groninger Veenkoloniën acht personen verdronken ten gevolge van misbruik van sterken drank. Te Parijs zijn dezer dagen welge slaagde proeven genomen met toestellen voor het huiselijk gebruik van electrisch licht, uitgevonden door den ingenieur BaziD. Met deze toestellenwelke zeer eenvoudig zynmoet men zich voor den zelfden prijs als gasin alle huizen en vertrekken electrisch licht kunnen ver schaffen. Een aantal geleerden van naam waren by de proeven tegenwoordig, en zij be tuigden hunne ingenomenheid met de uitvinding,waarvan men groote verwach tingen heeft voor de uitbreiding van het gebruik der nieuwe verlichting. Lecouty, van Alfortville (Parijs), die zich schuldig maakte aan dubbel hu welyk is nu door de politie gevat. Zoo als men zich herinneren zal, verliet hy zyn eerste vrouw, met wie hij in goede verstandhouding leefdeom bruiloft te vieren met een jong meisje, en werd hy aan het bruiloftsmaal verrast door zijn wettige echtgenoote en de politie. Hij vluchtte toenen hij werd tot dusverre vruchteloos gezocht. Thans heeft men hem echter gevonden. Het blijkt, dat hij voor de nasporingen der politie verborgen is gehouden door zijn eerste vrouwdie innig aan hem gehecht is en die nu wan hopig is over zyn gevangenneming. Ook zijn tweede vrouw weigerde tot dusverre een aanklacht tegen hem in te dienen. Hij is alleen op last der rechterlijke over heid in hechtenis genomen. Volgens Prof. Denisis het aantal dienstbaren te Brussel in de laatste hon derd jaren aanmerkelijk minder geworden. Het bedroeg in 1783 11.35 percent der bevolkint en in 1883 nog slechts 7.3 percent. HAAR* 26 Mei 1885. Op het zet. al voor predikant der Ned. Herv. gemeente te 8 Hage komt voor Ds. Snethlage, predikant alhier. De kunstenaarskring hier ter stede heeft zich met een adres tot den Raad gewend, om het verzoek voor eene sub sidie van minstens f 5000 voor den te stichten Schouwburg te ondersteunen. Na afgelegd examen zijn aan de Kweekschool voor Onderwijzeressen al hier geplaatst: als interne kweekeling: mej. A. H. Kesler van Haarlem, S. Boekenoogen van YVormerveer, W. M. G. Langeveld van RenswoudeD. Fei- kema van AmsterdamH. W. V. Carst van HaarlemJ. Vlaskamp van St. An- na-Parochie, B. A. Rodenhuis van Har- lingenA. M. Langeveld van Renswoude, B. van Heteren van Amsterdam, en als externe kweekeling: mej. II. C. Gerk, M. H. L. Gerth van WijkH. van BlijenburghR. G. Prinsen GeerligsS. C. M. V. Gerth van Wijk, A. F. van ByleveltJ. van der Snel en J. H. Thai Larsen, allen van Haarlem. Door de politie alhier zijn in be slag genomen drie valsche coupons groot f 2.97, slordig gedrukt en geteekend Kerk hoven welke naam met roode inkt is geschreven, die alhier in drie sigaren winkels zijn uitgegeven door een mans persoon van 30 a 35 jaren oud, flinke lengte en blonde knevels, fatsoenlijk ge kleed met zwart jacquet, broek en vest. Gisteren morgen ten 73/4 ure heeft eene hevige brand plaats gehad in den winkel van den drogist J. van de Pavord Smits in de Kruisstraat no. 31 alhier, ontBtaan door onverzichtigheid by het koken van olie met harpniswaar bij tevens eene hoeveelheid naphta moest gebruikt worden, die by het vermengen vlam vatte. In een oogwenk stond de winkel in brand en sloegen de vlammen naar buiten. Door krachtige hulp der bu ren was de brand spoedig gebluscht, maar de schade is nog al belangrijk. ACHTSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag den 27 Mei 1885 des avonds van 7 J410 uurdoor het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1ReichardtMavscliTrenkier. 2. Ouverture. Le Droit du ScigneurvanlFeding/ien. 3. Waizcr. Aus schoner ZeitFame. 4. Polka MazurkaStrauss. 5. Fanlaisie. Mme L'ArchidncOJJtnbach. 0. Maskerade MarschNolt/ienins. 7. Ouverture, Dichter und BauerSuppé 8. Potpourri. La Filledu Regiment. .Donizetti. 9. Potpourri, Die Fledermauss..Strauss,

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3