nen van hen achterbleven. Het vertrek ondervond bierdoor 10 minuten oponthoud. Te Hannover zijn op eersten Pink sterdag 3000 postduiven tegelijk opge laten, die uit verschillende Westfaalsche steden zijn tezamen gebracht. In den loop van dezen zomer zal onder toezicht van de Duitsche regeering een aantal duiven uit Hannover te Keulen worden losgela ten na daar eerst vier weken te zijn op gesloten geweest. Het Woensdag uitgebracht verslag der Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij keert over 1884 geen dividend uit. Van tijd tot tijd vindt men in de bladen berichten van belastingvrije plaat sen. Het jongstvermelde van die dorado's is Sprottau. De burgers weten daar niet wat gemeentebelasting is, en de uitga- venrekening van de stad over verleden jaar sloot met een batig saldo van 69,023 Mark. „Op de locomotieven in de Vereenigde Staten begint men een nieuw soort van stoomfluiten te gebruiken. Deze fluit werkt op de gebruikelyke wyzedoch is zoo danig ingericht, dat zij eenen harmoni- schen drieklank doet hoorenwelke niet alleen veel aangenamer klinkt dan het schrille gegil, maar ook op veel groote ren afstand hoorbaar is. Uit New-York komen weder waar schuwende berichten omtrent ijsbergen in den Atlantischen Oceaanwelke de noor- delyke vaart voor schepen zeer gevaarlijk maken. Het stoomschip „City of Berlin" kwam op 43° 30' N. B. 49° 30' W. L. in aanvaring met een ijsberg. De boegspriet werd gebroken zware blokken ijs vielen op het schip, en een gedeelte van het dek (ijzeren platen zoowel als houtwerk) werd verbryzeld. De schade be draagt ongeveer f 60,000. Het schip bon echter zijn reis voortzetten, en niemand van de passagiers of de bemanning bekwam eenig letsel. Ter zake het doen geven van on- derwijs door onbevoegden, eene overtre ding der onderwijswetis door de com missie voor het plaatselijk schooltoezicht te Amsterdam eene strafvervolging aan hangig gemaakt tegen het hoofd van een der bijzondere lagere scholen. Daar het beschadigen der plantsoe nen te Purmerend dikwijls wordt begaan door kinderen, die wegens hun jeugdigen leeftijd buiten het bereik van den straf rechter vallen, zyn door Burgemeester en Wethouders aldaar de hoofden der open bare en bijzondere scholen uitgenoodigd eene gepaste straf op te leggen aan de leerlingen, wanneer hun vanwege de politie of ook van andere zijde ter oore mocht komen, dat zij op de openbare gemeentegronden boomenheestersof gras- en bloemgewassen beschadigenont sieren of van bloemen beroovenin boo men klimmen of door het kreupelhout loopen Woensdagnacht werd te Botterdam op verschillende plaatsen aangeplakt een biljet, met het opschrift: Buitengewoon Staatsbladen waaronder stond: Te 's-Gra- venkage ter Landsdrukkerij. Gesteld in den vorm van eene procla matie des Konings en met hoogst onge paste gebruikmaking van 's Konings naam, had dit biljet blijkbaar ten doel de me nigte op te ruien. Kennelijk waB het af komstig van sociaal-democratendie meen den op deze bedriegelyke en ongeoorloofde wyze hunne ontevredenheid over de be staande toestanden te kunnen luchten. Het biljet is door de politie afgescheurd. Dat men hier te doen heeft met een complot, blijkt hieruit, dat hetzelfde in Den Haag gebeurd is. Van daar toch wordt het volgende gemeld: Woensdagnacht zyn op verschillende plaatsen der gemeentevooral in hofjes enz., aangeplakt socialistische smaadschrif ten in den vorm van een buitengewoon Staatsblad van het Koningrijk der Ne derlanden en bevattende een pseudo-Staats- rechtelyk testament des Konings. De plakkaten waren met gedrukte ondertee- kening van den Koning, uit Karlsbad 23 Mei 1885, voorzien en bevatten ter zyde de gedrukte onderteekening,,De Ministers, Heemskerk". Daar deze biljetten valschelijk heeten te zyn gedrukt te 's-Gravenhageter Al- gemeene Landsdrukkerij, doet de justitie y verig haar best om drukker en versprei ders op te sporen. Uit een koffiepakhuis op den Bin nenkant te Amsterdam werd Donderdag morgen door een werkman eene mand oogenschynlyk kropsalade bevattende, naar buiten gedragen. Een vrij achterdochtig maar wakker politieagent vertrouwde die zaak niet, en inderdaad, toen de man met de mand naar een der politiebnreau's gebracht was, bleken slechts eenige krop pen salade een vry omvangrijken zak met ruwe koffie te bedekken. Ook de pak huisknecht is daarop als medeplichtig in hechtenis genomen en beiden zyn nog Donderdag naar de cel gebracht. De zoon van een ingezetene van Zes Gehuchten (N. B.) is in 1884 als milicien in dienst getreden en is nog in dienst. Zyn broeder, die verleden jaar mede in de loting viel, werd dit jaar ook ingelijfddaar zijne aanvraag om vrijstelling wegens broederdienst niet be hoorlijk had plaatsgehad. De moeder trok zich dat zóó zeer aan, dat zy hare zin nen verloor, en thans in een zóó hevigen graad van krankzinnigheid verkeertdat men haar het dwangbuis heeft moeten aanleggen. Een schoorsteenveger te Helder zou zyn bedrijf uitoefenen in een schoorsteen, waarin een kraaienpaar zich eene huis houding had ingericht. By den eersten oogenblik van hun belager gingen de vogels op de vlucht, doch slechts om eenige oogenblikken later met een aantal andere schoorsteenbewoners uit de buurt terng te keerenwaarop een verwoede aanval op den veger werd ondernomen. Deze had alle moeite zich de vogels van het lijf te houden, en moest eindelijk voor de overmacht zwichteneen goed heenkomen zoeken en de kraaien van hun woning heer en meester laten. Op 71-jarigen leeftijd is te Meppel overleden H. L. Zwikker, die 60 jaar lang by de schutterij diende. Al? een knaap van 11 jaren werd hij tamboer en tot het laatste toe, de laatste jaren als sergeant-tamboer, was hy altijd met denzelfden lust en ijver getrouw op zyn post. De dagloonen in de kleistreken van Groningen zyn thans zoozeer gedaald dat een vaste arbeider by den boer niet meer dan 40 ets per dag verdient, en dan nog wel voor zyn eigen kost moet zorgen. Brood en middagkost znllen nog heel wat in prijs moeten verminderen zal zulk een laag loon en dat in dezen tijd van 't jaar geen armoè na zich sleepen. Uit Wageningen meldt men Dank zy den ijver van onzen commissaris van politie en den majoor der rijksveldwacht, is het mogen gelukkenden dader op te sporen van de diefstallen met buiten en binnen braak, meermalen gepleegd in het evangelisatielokaal alhier. De dader, Theodorus de Vries, heeft reeds bekend de offerbussen te hebben geledigd. Hij is terstond in verzekerde bewaring ge nomen. By eene huiszoeking zyn de offer bussen, voorzoover hy die had medege nomen, gevonden. De post- en telegraaf beambten in East Bonden vormen onder elkander een letterkundig genootschap („literary insti tute"), dat meer dan 600 leden telt, en waaraan eene bibliotheek is. Het genoot schap heeft ook eene afdeeling van onder wijs, en de leden hebben eene zwem-, eene cricket- en eene gymnastiekclub. Omtrent de poging tot vergiftiging te Deil schrijf de N. Tielsche Ct. het vol gende Sedert langen tijd moet lusschen twee familiën te Deilv. Z. en De W., on genoegen hebben bestaan welke twist zou zyn ontstaan over eigendom van grond. Een gevolg daarvan was dat de buurlui elkaar, waar zy kondenonaangenaamheden aan deden. Niet lang geleden stierven ach tereenvolgens de aan v. Z. behoorende negen kippen, alle aan dezelfde verschijn- selen, zonder dat de oorzaak van dien zonderlingen dood werd bevroed. Dinsdag 12 Mei jl. werden alle leden van het gezin van v. Z. na het gebruik des mid- dagsmaals onpasselijk en ernstig onge steld. Er vertoonden zich bij allen keelpijn, braking, gezichtsverzwakking, ja, zelfs tijdelijke blindheid. De uit Gel- dermalsen ontboden geneesheer consta teerde verschijnselen van vergiftiging en deed van het geval aangifte. Bij rechtelijk onderzoek moet, naar gezegd wordt, aan het licht zyn gekomen, dat De W. ar senicum zoogenaamd rattekruidin huis had en moet ook de persoon zijn gevon den, welke het voor hem uit Kuilenburg had medegebracht. Het onderzoek duurt voort; de gestorven kippen zyn opgegraven en door de juBtitie in beslag genomen. Aan houding heeft nog niet plaats gehad. De slachtoffers zijn allen eenigszins herstel lende een zoondie weinig van de mid dagspijs gebruikte, bevindt zich redelijk wel. Op den bewusten Dinsdag waren de huisgenooten van v. Z. des morgens allen afwezig, uitgezonderd de huisvrouw die aan hoofdpijn moet lijden. De pot met het middageten stond in het achterhuis te vuur; de deur hiervan was niet ge sloten. De rechtbank te Parijs heeft reeds uitspraak gedaan in de zaak van eenige der beklaagdendie den 24sten Mei op Père- Lachaise door woord en daad zich te bniten zyn gegaan jegens dienaren der openbare macht. Een hunnereen steenhouwer die reeds negen malen veroordeeld was, is veroordeeld tot eene maand een ander tot twee maandenen verder twee der beklaagden elk 14 dagen gevangenisstraf. De andere beklaagden, die zich aan feitelijkheden tegen de politie hebben schul dig gemaaktzullen op een nader te be palen dag voor de rechtbank verschijnen. Men bericht, dat Woensdag avond omstreeks 7Vs ure, in het Haagsche Bosch, ter hoogte van de Laan van Nieuw Oost einde een kerelvolgens aanduiding ge kleed in eene witte jas, de brutaliteit heeft gehad een geacht ingezetenein de nabijheid woonachtig, aan te randen, met het doel om hem geld af te persen. Op het hulpgeschreeuw van den aangevallen persoon verscheen een agent van politie, wien het gelukte den wandelaar te ont zetten en met veel moeite den aanrander vast te houden. Deze is later met behulp van drie andere politiedienaren naar het commissariaat in de stad overgebracht. Omtrent den moord te Gendringen verneemt men nog, dat jaloezie bij den dader de aanleiding tot deze misdaad is geweest. De vermoorde T. B. zou name lijk binnen kort gehuwd zijn met de huis houdster, en zijn neef, die bij hem in- woonde en door hem was opgevoed heeft dit willen beletten. Na het plegen van de daad heeft hij eerst willen doen ge- looven dat zijn oom zichzelf van het le ven beroofd had, doch toen de justitie uit Arnhem was overgekomen om een onderzoek in te stellenheeft hij aan haar zyne wandaad bekend. HAARLEM 29 Mei 1885. Het vervoer over den Haarlem ZandvoortSpoorweg heeft in de maand April 1885 opgebracht/2989.78® zijnde per dag en per kilometer 11.72®. Zooals reeds gemeld is, zal op Zon dag 31 Mei a. s., des namiddags te één ure, de Nederlandsche jaarlijksche uni- versiteits-roeiwedstrijd alhier plaats heb ben. Het terrein voor den wedstrijd is het Noorder-Spaarne bij het koffiehuis Het Kikkertje''' (vijf minuten gaans van het station.) De wedstrijd zal bestaan uit vier num mers. Het hoofdnummer (oude vier) wordt geroeid op eene baan zonder boei van omvaart (van Spaarndam naar Haarlem.) De drie bijnummers worden geroeid af gaande te Haarlem met een boei van om vaart halfweg Spaarndam. Het hoofdnum mer belooft zeer interessant te zyn. Voor Njord te Leiden komt uit de nooit over wonnen oude vierwaarin echter een roeier door een nieuwen vervangen is voor Laga uit Delft de ploeg, die verleden jaar als jonge vier den prijs wonen voor Triton uit Utrecht dezelfde roeiers die verleden jaar maar vier seconden na Njord het einde der baan bereikten. Na afloop van den wedstrijd zal er een diner in den Hout plaats hebben. Het Spaarne is niet alleen, wat het terrein betreftzeer geschikt voor een wedstrijd, maar ook voor toeschouwers van alle zij den gemakkelijk per spoor bereikbaar. Donderdag is alhier de nieuwge bouwde kerk aan het Spaarne door den Bisschop plechting ingewijd. Donderdag 28 Mei werd ten raad- huize alhier aanbesteedhet maken van eene schilderijzaal boven de conciërgewo ning van het Prinsenhof en het doen van eenige veranderingen en vernieuwingen in die woning. (Raming 5095). Laagste inschrijver L. Blad, alhier, voor /4560. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 22 Mei. J. Velt en L. Roos. 27 Mei. K. Bol en A. W. Möhringer. H. Jore en M. P. van der Linden. J. H. J. Janssen en J. B. Eichelskeim: H. Lasschuit en J. A. Heems kerk, J. Kaptijn en M. Voges. 28 Mei. J. R. Meieren W. v.d.Wetering. J. v. Brussel en W. [Boogaard. C. Verkruijsen en A. C. Kragt GETROUWD. 22 Mei. II. J. de Lanoij Meijer en S. A. P. Enschedé. 27 Mei M. Cohen en R. Mok. W. de Maat en A. Slotenmaker. G. v. Dok- kum en T. de Jong. J. B. J. Sabelis en A. M. Meijer.— 28 Mei P. M. Biemond en M. Roose, J. F. Duin en A. M. Vasen. M. Nederkoorn en II. Roelink. 29 Mei. A. v. d. Linden en C. E. Hüne. GEBOORTEN. 21 Mei. M. C. van Dokkum geb. Heijned. J. P. Koeijers geb. Prinsen d. E.S. v.d. Most van Spijk geb. Freeman z. 22 Mei. A. J. Rosenberg geb. v. Deventer d. M. Mar tens geb. de Rooij d. MS. de Jongjgeb. Koe horst d. -— G. Homborg geb. de Boer d. J. Keizer geb, Lennings d. A. Otter geb. Leeg water z. 23 Mei. Z. de Lugtgeb. Weidema z- L. Hoek geb. Schouten z. W. M. J. Krul geb. Bouwmeester d. 24 Mei. G. E. v. Broekbuizen geb. Bosveld d. A. P. Boot geb. Kouwenberg d. C. E. Tholen geb. Bij voet d. J. C. de Rooij geb. Knaapen d. G. Kluft geb. Hartel d. 25 Mei. S. M. C. Hoo- geveen geb. v. Es 2 z. A. J.Meuregeb. Geerlings z. C. Smit geb. Smit d. K.J. Moggenslorm geb. Dinkelaar z. A. C. Nelis- sen geb. v. Staveren d. 26 Mei. C. v. Ketel geb. Rijbroek z. J. H. v. d. Berg geb. Stoe- venbelt z. 27 Mei. C. H. M. Kooij geb. Mulder d. C. v. Suijliekem geb. Beenders d. C. v. d. Moolen geb. Scheelings d. M. M, E. Schram geb. Krummer z. A. H. Ree- mer geb. Bleumink z. OVERLEDEN. 20 Mei. H. M. Visser, 5 j. d. Ripperdastr. 22 Mei. Een levenl. aangeg. kind van liet man nelijk geslacht van B. Caris, Oranjeboomsl. C. v. Westerhoven, Wed. J. deVos,76j.N. Kruisstraat. H. v. Hoof, Echtg. v. A. A. Slenders, 32 j. Scheepmakersdijk. 23 Mei B. Smits, 47 j. Kruisweg. C. W. v. Maris, 1 m. d. Gasthuislaan. A. M. Heidveldt, 10 m. d. Anthoniestraat. G. v. Rijn,71j.Bakenesser- grnckt. H. Lubbers, Echtg. v. J. Peper,61j. W ester Boogaardstraat. Een levenl. aangeg. kind van het mannelijk geslacht van J. Roosen, Lange Boogaardstr. 24 Mei. P. Schweitzer, 7 m. z Kamperlaan. H. Bakker, 68 j. Vrou- wensteeg. P. Pollé, 21 j. Gasthuislaan. H- Stiphout, 20 m. z. Amsterd. Vaart. M. v. d. Berg, Wed. C. Craije, 58 j. KL Houtstr. 25 Mei. M. C. Kuijpers, 21 d.d. JanSteenstr. A. M. Kuijpers, 21 d. d. Jan Steenstraat. A. de Zwart, 14 m. d. Verl. Oranjeboomslaan. Een levenl. aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van H. v. Leeuwen, Wester Boogaard straat. J.Meurs, 21 j. KI. Houtweg. C. Sala, 4 m. d. Oranjeboomslaan. M. Thijs, G8 j. Gr. Houtstraat, A. Stooters, Wed. D. Wijkhuizen, 89 j. Nieuwe Gracht. 26 Mei. P. A. Poppink, 7 j.z. Zijlstraat. 27 Mei. E. de Vries, Wed. A. Klinkenberg, 40j. Lange Lakenstraat. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politiedie dage lijks, (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een zilveren lepeltje. Een wollen handschoen. Een voetenkleedje. Een knipmesje.Een paar geweven kousen. Een bril in etui. Een portemonnaie met geld. Een protestantsch vragen- boekje. Een zilveren vingerhoed. Een potloodhouder. Een duimstok. Een sigarenkoker. Een nieuwe boen der.Schoenmakerselsten.Eenige huis sleutels. Terug te bekomen bij vrouw Ketel f Annastraat 26, een jas. NEGENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Zondag 31 Mei 1885 des namiddags van 24 uur, door het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van deu Heer M. H. Muller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Marsch. Frischer MathTrenTcler 2. Ouverture. RosanumdaSchuiert 3Neige et VulcanWalsKlein 4. Fantaisie. FaustGounod 6. Ouverture. Robin des MersNihoul 6. Fantaisie. Bouchard d'AvesnesNirij. 7. Potpourri. Der Lustige KriegStrauss Buiten-Sociëteit Tjroüw moet Blijken". CONCERT op Zondag 31 Mei 1885, 's avonds te zeven uredoor het Muziekcorps der d.d. Schutterij te Leiden.. Kapelmeester C. G. LOCHER. PROGRAMMA. 1. Brigade-MarschFuhrmann. 2. Ouverture „le Ma^n"Auber 3. Boccacio WalzerStrauss 4. Fantaisie aus Normaarr.Locher. 5. Campanello (Glöckchen). PolkaNe hl. G. Ouverture en ,,la dame blanche". .Boieldieu. 7-Scène et Air poar Clar. Mi bvan der Linde. S. Ahend-Stiindchen (Piston Solo)Rerfnrth. 9. Fantaisie „Huguenots"Meijerbeer* 10. Marsch aus Millocker'sBettelstudeut.Locher

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2