wat kosten en moeite op den hals kaalde, had aan dat lesje niet genoegmaar waagde heden eene nieuwe poging tot smokkelen. Het schijnt den man echter op dit ge bied niet mee te loopenalhans ook ditmaal was de waakzaamheid der stadscommie- zen hem te slim af, en werd bij aange houden door den ambtenaar Metsdie na bevonden te hebben dat een gedeelte van 's mans vrachtje niet ten kantore der plaatselijke directe belastingen was gedeclareerdtegen den vervoerder proces verbaal opmaakte en de bewuste goederen (tien balen tarwebloem ieder van vijftig kilogram) in beslag nam. In plaats van, zooals hij dacht, vijf gulden belasting te verdienenverliest de smokkelaar nu niet alleen de waarde der verbeurd veiklaarde goederenmaar zal bovendien nog een aardig sommetje aan boeten betalenwaardoor hem vermoe- lijk de lust voor dergelijke praktijken wel zal vergaan. Op Fegenoord sprong Donderdag avond een wisselwachter van den staats spoorweg van een in gang zijnde locomo tief, kwam daardoor met de machine in aanraking en bleef op de plaats dood. Te PeyLimburg, werden op twee paters uit het klooster aldaar twee scho ten gelost. De dader is bekend, naar men beweert, maar de motieven voor zijn daad kent inen nog niet. Een timmerman uit Dokkumdie zich niet bij zijn schaafbank hield, is te Leeuwarden gevankelijk binnengebracht. Hij wordt verdacht valsche munt te heb- ben gefabriceerd. De machine en eenige daarmede gemaakte valsche rijksdaalders, moeten bij hem aan huis in beBlag zijn genomen. Volgens gerucht moeten er ver scheidene handlangers en medeplichtigen zijn. Te Roermond zijn Donderdag burg. en weth. officieel bij de ingezetenen rond gegaan om bijdragen in te zamelen ten einde uit de opbrengst aan zijn hoogwaarde, den met recht van opvolging, te Roer mond nieuw benoemden Bisschop-Coadju tor ter gelegenheid zijner plechtige in wijding namens de gezamenlijke burge rij, een huldeblijk aan te bieden. Naar aan de N. R. Crt. wordt verze kerd had de burgemeester aan de leden van den raad en petit comité voorgesteld uit de kas der gemeente den titularis dat huldeblijk aan te bieden. Slechts één lid had dat voorstel ondersteundterwijl de overigen zich er tegen hebben verzet, om dat het een onwettige maatregel zijn zou en vooral, omdat het te veel opspraak zou verwekken. Van alle middelen om schapen van de lastige en soms gevaarlijke madenziekte te genezen, blijkt er niet een te wezen, dat niet een dosis vergif bevatwat wel eens erger dan de kwaal wordtdoordien de schapen likken op de plaats, waar zij ingesmeerd zijn. Nu hebben Friesche land bouwers de aldus behandelde Bchapen van een muilkorf voorzien en ondervinden daarvan de meest gewenschte resultaten doordat de schapen zoodoende in het le ven blijven en eerder genezen. 177 eerzame huismoeders te Dord recht hebben aan den raad een request gezonden, waarin verzocht wordt om in de verordening een ander uur voor klee- denkloppen dan het tegenwoordige te wil len bepalen. In de Italia maakt Garibaldi's we duwe bekend, dat zij binnen kort twee manuscripten van haar gemaal zal uitge ven Mille en Manlie genaamd. Het Berliner Tageblatt beweert, dat keizer Wilhelm zich omtrent de kwes tie der troonsopvolging in Brunswijk al dus zou hebben uitgelaten„Ik bid da gelijks God, dat hij mij licht geve, hoe ik den plicht tegenover den erfgenaam van den Brunswijkschen troon in overeen stemming kan brengen met de zorg voor het welzijn des vaderlands." Bismarck zou daarop geantwoord hebben: „Uwe majesteit veroorlove mij te zeggen, dat het vaderland alleen den plicht kent". Keizer Wilhelm zag toen den rijkskan- se ier zwijgend aan, en onderteekende het bekende voorstel aan den Bondsraad. Volgens het verslag van de Ver- eeniging van christelijke onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland telt die vereeniging thans 955 leden, waarbij 10 openbare onderwijzers, alsmede 44 onder wij zeressen.'t Getal afdeelingen steeg tot 22. Door de orde van advoeaten bij den hoogen raad der Nederlanden is tot lid vau den raad van toezicht en discipline, in plaats van wijlen den heer mr. D. H. Levysohn Norman, benoemd de heer mr. B. M. Vlielander Hein die deze benoe ming heeft aangenomen. De Ambachtsschool te Middelburg heeft in den afgeloopen cursus gunstig gewerkt. 21 leerlingen genoten onderricht in verschillende vakken en 3 verlieten met eind-diploma, de inrichting. Te Dieppe is bij een brand in eene bakkerij de vrouw des hnizes met hare drie dochters in de vlammen omgekomen. De werkstaking der Parijsche kleer makers schijnt ten einde te loopen. Tegen over de vastberadenheid der patroons schij nen zij den moed te verliezen. Bij het Leidsch studentenkorps is een brief ingekomen van den rector-mag- niticus professor G. D. L. Huetwaarin hij er op aandringtdat het studenten korps in het vervolg de novitii in de middaguren vrij late om de colleges te kunnen bijwonen. Hulde brengende aan de maatregelendoor het korps genomen tot verzachting van den groentijddrukt prof. Huet nu de hoop uit, dat de stu denten aan zijnen wensch gehoor geven en daardoor de belangen van het onderwijs zullen bevorderen. De nieuwe multiplex-telegraaf van Delany trekt zeer de aandacht der elec- trici. Terwijl tot dusverre hoogstens 6 telegrammen langs een en dezelfden draad verzonden konden worden, heeft Delany dit getal 12 maal vergroot en expedieert hij 72 dépêches tegelijk. Zijn systeem berust wel is waar op de toepassing van het phonisch rad van den Deen Lacour maar dit is eerst door Delany practisch bruikbaar gemaakt en overigens verbeterd. De duur van elk electrisch contact bedraagt bij de gelijktijdige expeditie van 72 tele grammen met voldoende snelheidden on gelooflijk korten tijd van 0,0012 seconde. Yan het gezin te Leeuwarden, dat vergiftigd werd, zijn de man en vrouw, hoewel nog ernstig ziek, buiten gevaar; de broeder, die in het stads-ziekenhuis wordt verpleegdverkeert evenwel nog in zeer bedenkelijken toestand. Ook te Delfshaven zijn een 20 tal oproerige biljetten in den vorm van een buitengewoon „Staatsblad" en van gelijken inhoud als de vroeger vermelde, in ver schillende straten aangeplakt gevonden, doch spoedig door de politie verwijderd. Te Amsterdam, waar het aanplakken mede heeft plaats gehadis een der ver moedelijke daders door de politie inge rekend. Uit Maastricht meldt men: De winkeliers met gecombineerd bedrijf in de omstreken dezer stad blijven tot dusverre hun beroep zooals vroeger uitoe fenen; niettegenstaande vele herbergiers de vergunning hebben laten varen, is 't gebruik van sterken drank nog grooter dan voorheen. De van ouds bekende dronk aards vereenigen zich nu in particuliere woningenwaar zij zich de jenever per liter laten halen, 't Ergste van de zaak is dat de vrouwen, vroeger vrij van sterken drank, er nu mede aan verslaafd raken. De „Presse"het blad door Emile de Girardin in 1836 gesticht en door hem tot eene hooge mate van bloei gekomen, houdt op te verschijnen. In de laatste jaren leidde het reeds een kwijnend bestaan. Een grappenmaker heeft op een der poorten van het paleis te Laeken (België) geschreven„2 maal bellen voor den Congo". De „Comédie Fran$aise" te Pa rijs zal als hulde aan de nagedachtenis van Victor Hugo, een geheele week ach tereen werken van dien dichter opvoe ren. Voorts zal een gala-voorstelling ge geven welke geheel gewijd zal zijn aan het voordragen van verzen des dichters, door al de kunstenaars en kunstenaressen. Te Marseille is weder een bedrogen minnares, een schoone 27-jarige vrouw, die op haren minnaar Bchoot omdat hij weigerde haar te trouwen door de recht bank der gezworenen vrijgesproken. Haar slachtoffer was ernstig maar doodelijk ge wond, en zij bracht drie maanden in voorloopige hechtenis door. Eenige jaren geleden werd deze vrouw ook wegens het vermoorden van een on trouwen geliefde tot een paar maanden gevangenisstraf veroordeeld. Een schoonmaakster in de Heintje Hoeksteeg te Amsterdam woonachtigdie aan een vrouw gastvrijheid verleend had bevond Donderdagdat deze haar eenigen poveren omslagdoek gestolen had. Toen de diefegge die eerst onlangs uit de cel gevangenis was ontslagen, in hechtenis werd genomen, trachtte zij het lombard briefje bij de beleening van het gestolene ontvangen, te verduisteren, door het in te slikken. De politie wist dit echter te beletten. H. M. onze Koningin verliet den 27en dezer Karlsbad om zich naar Teplitz te begeven. De Koningin reist in het strengste incognito. Wat den Koning be treft, Z. M. verklaarde, dat hij zich bij zonder wel bevindt bij de kuur. Roermond zal binnen kort weder een klooster meer tellen. Door Fransche kloosterzusters zijn nabij de kapel reeds gronden aangekocht en weldra zal men daar beginnen te bouwen. Met het bouwen van het klooster der verleden jaar aldaar gekomen Fransche paters der orde van den H. Camillus de Leilis, vordert men goed. Een kind te Strijp had een mei kever ingeslikt. Men gaf het een lepel raapolie inen na een half uur kwam de meikever levend te voorschijn. De mandie te Amsterdam is in hechtenis genomen als verdacht van een der aanplakkers te zijn van de bekende oproerige biljettenis zekere Bartholomeus van Ommerencommissionair van beroep en wonende aldaar op het Rokin. De Courrier de la Meuse deelt he den mede, dat de Vereeniging tot be scherming van dieren binnenkort een ver zoekschrift zal richten aan Z. H. den Paus ten einde op haar streven de goed keuring te werven der Kerk. Te Maas tricht zal het adres den leden der Ver eeniging ter onderteekening worden thuis gezonden. Wegens de zeer lage boterprijzen hebben eenige boeren te Deventer den prijs van de melk met 4 cent per liter verlaagd. Bq de nog onvoldoende uitkomsten met de Rameh-cultuur en bereiding, is het van belang de aandacht op de niet minder nuttige Manilla-vezel te vestigen, vooral nu door Indische landbouw-onder- nemers meer en meer wordt uitgezien naar culturendie bg mislukking van de hoofd artikelen eenigzins het verlies kunnen ver- De directeur van het Museum is gaarne bereid over cultuur en bereiding nadere inlichting te geven. Bq de Russische stad Rostow heeft een treurig spoorweg ongeluk plaats ge had. Een naar Woronesh bestemde per sonen-trein is daar ontspoord en van een heuvelhelling gestort. De wagens werden op drie na verbrgzeld. Drie treinbeambten en een passagier vonden den dood. Ne gentien andere personen werden verwond, waaronder 9 zeer ernstig. Te Agram (Croatië) hebben in de laatste dagen volksoploopen voor het scheikundig laboratorium plaats gehad, naar aanleiding van een geruchtdat daar „menschen geslacht werden voor weten- schappelgke doeleinden". De bestuurder van de inrichting, Prof. Janecek, ver keerde in groot gevaar van door het volk mishandeld te worden. De politie dreef de menigte uiteen en zg nam eenige weer- spannigen in hechtenis. Er zgn voorts maatregelen tot bescherming van het la boratorium genomen. Te Leeuwarden zal 18 Juni a. s., op den gedenkdag van den slag van Water loo, de jaarlijksche harddraverij met paard en chais worden gehouden, waarbg door Z. M. den Koning en H. M. de KoniDgin als eerste prgs een gouden zweep en als tweede prgs een breed gouden oorgzer worden uitgeloofd. Alleen Friesche paar den worden tot deze harddraverij toe gelaten. In den Zuidoosthoek van Friesland, heeft de rogge minder van de vorst ge leden dan men eerst gevreesd had. Het arenzetten is reeds begonnenen nu het weder zachter wordt, want de plant is in den tgd van het arenzetten buiten gewoon gevoelig voor koude is van dit product een goede oogst te verwachten. De boonen zijn door het natte weder in den grond vergaan, en velen zijn reeds begonnen voor de tweede maal te poten. Met den boekweitbouw is men begonneD. Toen het Zweedsche fregat „Vana- tis" onlangs van zgn reis om de wereld terugkwamgaf het scheepsjournaalten gevolge van de richting der reis van Oost naar West, een dag minder aan dan den werkelgk verloopen tijd. Koning Oskar beval den manschappen het rantsoen van. dien verloren dag in geld uit te betalen. In de drukkerij van het socialisti sche blad „Recht voor Allen" te 's-Hage is op last der justitie eene huiszoeking gedaanop het vermoeden dat daar de bekende oproerige plakkaten gedrukt zou den zgn. Dit onderzoek schgnt geen aan- wgzingen te hebben opgeleverd. Men meldt uit Tessel Van deze kust heeft men Zondag och tend eene zeer fraaie luchtspiegeling waar genomen boven Wieringen. Dat eiland werd over de geheele lengte in omgekeerde richtingeenige meters boven den horizon in de lucht weerkaatst. Boven de torens scheen het, alsof de eene toren den an deren met de spits aanraakte. Het merk waardige schouwspel duurde ongeveer een uur, waarna eene bui er een einde aan maakte. De Veend. Ct. geeft de volgende proeve van het moeitevolle onderwgs in de allereerste beginselen der rekenkunde. Onderwgzer: „Als uw vader een varken in het hok heeft en hg er nog één bg- koopt, hoeveel varkens heeft bij dan?"* Knaap: „Wie mesten ggn zwienen'V O. Maar als gg dan een appel hebt en moeder er u nog één bij geeft, hoe veel appels hebt gg dan K. „Onze appels binnen mgnst zoerenen doar krieg ik pien in 't lief van". O. „Een arm,, bedelend knaapje krggt van u een stuk van de boterham en heeft ook al een stuk in den zak, hoeveel stukken heeft het dan K.„Ik eet mien brood znlf op". Uit Marseille wordt een verschrik- kelgk geval gemeld. Twee krankzinnigen in het gekkenhuis aldaar werden op last van den geneesheer in een bad gebracht. De opzichter, die bg hen had moeten blgven ging heen om het ontbgt te ge bruiken. Nauwelgks had hg de badkamer verlaten, of een der krankzinnigen verliet het bad en opende de heetwaterkraan zoodat het kokende water met volle stroo men in het bad van zgn kameraad vloeide. De ongelukkige stootte vreeselgke kreten uit, maar lang duurde het niet, want hg was spoedig een lgk. De andere krank zinnige wreef zich van pret de handen, en sprong heen en weer als een straat jongen, die meent iemand eene onbetaal bare poets gespeeld te hebben. Er wordt nu eene vervolging ingesteld tegen den opzichter, die zgn plicht verzuimde. Paus Leo XIII heeft weder in het Vatikaan twee zalen doen inrichten en openen, waarin zgn bgeengebracht zoo danige kunststukken welke, vroeger bg groote kerkfeesten gebezigddoor de ge- wgzigde tgdsomstandigheden waren op geborgen. Vooral de geschenken van Ko ning Lodewgk XIV munten uitdoor kunst techniek en kleurenpracht. Tegelgker tgd met het openen van deze kostbare ver zameling is aan de hoogwaardigheidbe- kleeders een werk uitgereikt getiteld L' arte degli Arazzi e la nuova Galle- ria dei Gobelins al Vacticano. Ook te 's Hage is een medeplich tige aan de aanplakking der bekende smaad schriften gearresteerd. Zaterdag is op de Antwerpsche ten toonstelling de Russische afdeeling plech tig geopend door grootvorst Paul, joog sten broeder van den czaar. Ook in onze omgeving is het z. g - dauwtrappen in de maand Mei bekend maar aan die eeuwenoude gewoonte wordt zeker niet zoo druk deelgenomen als in Groningen. Zonder oproeping, zonder af spraak weten honderden, dat ze den nacht van den 1 op den 2 Pinksterdag buiten in 't Sterrebosch moeten doorbrengen. Tot dien einde zwieren reeds 's avonds groep jes rond, die telkens door nienwe aan- komelingen grooter worden en die het zich tot een eer rekenen, het vroegst in het bosch te zgn. Tegen 2 uur 's nachts wordt het allerwege drukkeruit alle stegen en straatjes komen massa's dauwtrappers vooropgegaan door hun muzikant met har monica, hoorn of viool, te voorschgn en tiert en joelt naar hartelust onder het zingen van straatdeunen en zonder zich om de politie te bekommeren, die zoo tal- rijk de wacht houdt. Menschen van eiken leeftgd bevinden zich in 't woudgrijs- aards en kinderen, moeders met hare pan-

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2