Verloren: Verloren. ongehuwd Koetsier. Onderwijs. Keukenmeid, Tweede Meid, Gevraagd Noodhulp, DAGMEISJE, LOOPJONGEN. Eene Werkvrouw HAARLEM. EIGENGEMAAKTE MEUBELEN. Maar na verloop van weinige weken keerde de krankzinnige volkomen hersteld nit het gesticht terug. De ontzettende angstwelken hij had uitgestaan was de aanleiding geweest tot zijn genezing. Zijn krankzinnigheid had bestaan in een voort durend streven om zichzelven te dooden maar nadat hij werkelijk in doodsangst had verkeerdwas zijn zucht tot zelfmoord verdwenen. De Ministers van financiën en van marine hebben Vrijdag de forten van IJmuiden bezocht. De groote Engelsche dichter Swin burne is bezig met een opstel „Het werk van Victor Hugo"bestemd voor het Juli-nommer van de Ninetienth Century. Swinburne kent de werken van den grooten Franschman door en door, en critiseert in zijn opstel diens werken een voor een. De Standard verneemt uit Kairo dat de Mahdivolgens geruchtte Korti is aangekomen. De Arabische hoofden sloten zich bij hem aanhij denkt onver wijld Dongola aan te tasten. Maar men verneemtzal het binnen kort 50 jaren geleden zijndat de heer dr. J. J. Kreeneninspecteur van 't lager onderwijs, zijne loopbaan bij het onderwijs aanving. Dat varkenswanneer zij niet van één toom zijn, dikwerf al heel slecht met elkaar overweg kunnenvindt ver moedelijk zijn oorzaak in den reuk, en toch is het wel eens noodig ze in één hok te bergenook vreten ze dan beter door. Om nu het voortdurend gekibbel te voorkomen, heeft een Groninger boer de dieren eerst met jenever ingesmeerd daarmede bleek de reuk van de vreem delingschap verdwenen te zijn. De reuk der samenwonende dieren was dezelfde. Het middel is eenvoudig genoeg. Uit Suriname verneemt men, dat de bananen, wegens de felle droogte in de laatste maandenzeer hoog in prijs zijn en tengevolge daarvan ook de prijzen der andere voedingsmiddelen aanmerkelijk zijn gestegen. Een gunstig gevolg van de mislukking van den bananenoogst en de duurte der levensbehoeften isdat onderscheidene vagabondeerende negers zich op plantages ter verkrijging van werk hebben aan gemeld. Het „Verlossingsleger" zal nu ook te water ten strijde gaan. Generaal Booth kondigde in de jongste vergadering der sekte te Londen aan, dat er een „Ver- lossingsvloot" gevormd zal worden. Hij heeft tot dat doel reeds een stoomjacht ten geschenke ontvangen. In Duitschland word tamelijk veel ten koste gelegd aan Jen postduivendienst voor het leger. Het „Militarische Brief- tauben Institut" heeft duivenstations te Keulen, Würzburg, Metz, Straatsburg, Mainz, Koningsbergen, Posen en Thorn. Deze hebben ieder 500 duivenwelke op bijzondere tochten zijn afgericht en die reeds verscheidene welgelukte proef vluchten deden. Die duiven melden zich terstond bij hunne aankomst aan door met den snavel tegen het opengezette hek van den duivenslag te pikken, het hek valt dan neder en er wordt een schel in beweging gebracht, welke den wachtheb bende waarschuwt. De brieven worden in de schacht van een duivenveder gestoken en tusschen de staartvederen der duiven gebonden. Zulk een schacht kan acht 80 zijlj es schrift I bevattenin microscopisch-photographi- scheverkleining. Zij worden door de hy- dro-orygeen microscoop in natuurlijke grootte weergegeven en dan gelezen. De Regeering heeft voor het africhten van postduiven door burgersgouden zilveren en bronzen medailles uitgeloofd. Door de Dnitsche bladen wordt weder een staaltje van de zonderlinge be grippen der tolbeambten, een Zoll- curio summedegedeeld. Een drietal haringen, welke te Aurich (Hannover) met verschei dene andere dingen gekocht waren door iemand te Lehewerdenzooals dikwijls gedaan wordt, op een papieren bakje ge legd en verder in papier gepakt. Toen zij zoo aan de grenzen kwamenbeschouw den de beambten ze niet als haringen die vrij van rechten zijnmaar als „bordpapier in verbinding met andere stoffen" en zij hieven er 40 pf. invoer recht van. Op een eigenaardige manier werd dezer dagen aan Koningin Margaretha van Italië een verzoekschrift overhandigd. Een klein kind, wien men het adres in de handjes had gestoptwerd in haar rijtuig geworpen. De Koningin was eerst wat verschrikt, maar zij liefkoosde het kleintje en nam het mede naar het paleis om het daarna aan de zorg der politie toe te vertrouwen. Deze vond spoedig den vader uit. Hij is een gewezen kor poraal, die lang vergeefs op een burger lijk postje wachtte en met de zijnen in grooten nood verkeert. De man zond reeds verscheidene verzoekschriften in zonder eenig gevolg, en hij hoopte op deze zon derlinge wijze door tusschenkomst der Koningin hulp te vinden. Waarschijnlijk wordt zijn vertrouwen wel niet beschaamd. De verbinding van Enkhuizen met het Spoorwegnet, waarover reeds jaren lang was gesproken, heeft onder allerlei feestelijkheden den 5 Juni plaats gehad, als wanneer de plechtige opening van de lijn HoornEnkhnizen heeft plaats ge had. De stad had bij die gelegenheid een vroolijk en levendig aanzien. Bij den gemeenteraad van Londen was een voorstel ingekomen om aan de stad Parijs de deelneming van Londen te betuigen wegens het overlijden van Vic tor Hugo. Dit voorstel werd verworpen en naar aanleiding daarvan maakt Henri Rochefort zich erg boos. Hij zegt„Sme rig Engeland, vuil goedje, slavenhalers, botterikken schildpadsoep-eters", gij hebt er zeker geen besef vandat uw Shake speare door Victor Hugo aan de verge telheid onttrokken is! Harden's brandblusch-granaat, blijkt een uitstekend apparaat te zijn. Zaterdag middag heeft alweer een proef, thans te 's Hage genomen, aangetoond dat elke brand met één of twee dezer granaten in weinige seconden gebluseht wordt. Van een met petroleum gedrenkten vuurhaard werden de hoog opgaande vlam men met 2 granaten oogeublikkelijk ge bluseht. Een vuurhaard van dubbele af meting, gelijkstaande met een kamer in volle vlamwerd met 5 granaten in wei nige seconden gebluseht, terwijl eindelijk een felle schoorsteenbrandop zeer be- driegelijke wijze nagebootst, met 1 gra naat werd bedwongen. Het handige fleschje, waarin de gas- ontwikkelende blusschende vloeistof zich bevindtverzekert Itan deze uitvinding een algemeen gebruikte meer omdat de vloeistof zelve zoo onschadelijk is, dat zij de kleeren onaangetast laat en zelfs zonder gevaar gedronken kan worden. Algemeen was men dan ook hoogst voldaan over den uitslag van deze proef neming, terwijl de prijs, ƒ27.50 per do zijn, zeker niemand zal afschrikken. In het Fransch tijdschrift „La Na ture" komt een artikel voor omtrent het schieten en de schutters. Men vindt daar vermeld, dat in den Fransch-Duitschen oorlog gemiddeld 1300 kogels noodig wa ren om één man te dooden. De maarschalk van Saksen beweerdezooals bekend is dat ieder gesneuvelde zijn gewicht aan lood gekost had. Den 18 October van 't vorige jaar werd door een persoonden vorigen dag uit Amerika te Rotterdam aangekomen, volgens zijne opgave vermist een bedrag van 4000 dollars aan papier en goud dat hem in eene der tapperijen aan den Riedijk te Dordrecht ontvreemd zou zijn. Vergeefs stelde de politie alles in het werk om den dader of de daders op te sporen en werd zelfs 500 uitgeloofd voor inlichtingendie tot de ontdekking kon den voeren. Thans is haar, naar de Dordrechtsche Cour. verneemt, met zekerheid gebleken, dat het verhaal aangaande den diefstal van begin tot eind verzonnen was en niets dan eene gelukkig mislukte - poging schijnt geweest te zijn om de liefdadig heid op te wekken. Sedert eene week worden in Spanje te Valencia dagelijks van drie tot negen personen door de cholera aangetast. Er zijn nu eens twee, dan drie of vier sterf gevallen. De hitte is er ondragelijk. De drie verdachte gevallendie te Ma drid waren voorgekomenwaren gevallen van cholerine. Eene vrouw is daaraan overleden. De overheid neemt vele maat regelen van voorzorg. Te Papendrecht ontstond brand in eene hooiperserij en breidde zich zoover uit, dat een 20 a 25tal woningen zijn verbrand. Oorzaak van den brand onbe kend. Velen hebben alles verloren, wat zij bezaten. De eerste berichten over de aard beving in Kaschmire bevestigen zichhet ongeluk is veeleer grooter dan men aan vankelijk meldde. Vele huizen stortten in en tal van personen werden gedood of gekwetst, sommige terwijl zij in de open lucht warenanderen die onder de puin- hoopen hunner eigen woning bedolven werden. Het moet een verschrikkelijk schouwspel zijn; de Indische autoriteiten schijnen als verlamd van schrik. Er zijn geen Europeanen omgekomen. De bekende pianist Julius Benedict j8 den 5en Juni in Londen overleden. Een vorstelijk vioolspeelster, Prin ses Dolgorouky een aangehuwde nicht der weduwe van Alexander II maakt tegenwoordig te Berlijn grooten opgang. De kunstenares is nog jong, zij trad eenige jaren geleden in Rusland voor het eerst op. Kort daarna huwde zij met Vorst Dolgorouky, die door haar schoon heid en talent bekoord wasen zij zeide de kunstenaarsloopbaan vaarwel. Maar wegens een verandering in de geldelijke omstandigheden van haar echtgenoot, heeft zij nu besloten zich opnieuw aan de kunst te wijden. Voor eenige jaren boden zich bij herhaalde oproepingenvoor de betrek king van onderwijzer aan de openbare school te Renknmop eene jaarwedde van f 600, slechts 1 of 2 sollicitanten aan. Thans, nu die zelfde betrekking weder vacant is, hebben er zich reeds 19waarvan vele met de akte Fransche taal, aangemeld. Ook in Gelderland is de onderwijzersnood alzoo als geweken te beschouwen. Zaterdag middag ten twee ure zou den te Ouwerschie een jonkman en eene weduwe in den echt verbonden worden, hetgeen echter niet kon plaats hebben doordien de bruidegom op den tijd, dat het huwelijk voltrokken zou worden, spoorloos was verdwenen. Men schrijft uit Drente: Volgens de ontvangen berichten over den toestand van de bijen, die zich op 't oogenblik in de Groningsche en Noord-Hollandsche kleistreken bevindengaat het aldaar zeer voorspoedig. Het zwermen en het honiggewin beiden geven reeds flinke re sultaten, zoodat de vooruitzichten niet minder zijn dan het vorige jaar. Door de rijksambtenaren H. F. Hofland en J. C. van Rietschoten is eene bekeuring ingesteld tegen een bekend persoondie in gezelschap van twee on bekenden 80 kilo suikerwerkuit Prui sen aangebracht, wilde binnensmokkelen. Daar de bekeurde trachtte te ontvluchten, maakte de ambtenaren van hunne schiet wapenen gebruik, zoodat de smokkelaar met een paar schoten hagel getroffen werd. Emile Zola is nu ook al tot den held van een kluchtspel gemaakt. Bij het be stuur van het Fiirst-theater te Weenen, werd dezer dagen een kluchtspel onder den titel „Emil Zola" ingezonden. Door een Italiaanschen geleerde, Narducci, zijn dezer dagen papieren ont dekt, waaruit blijkt, dat indertijd tus schen Paus Sixtus V en de republiek Ve netië onderhandeld is over het graven van een kanaal door de landengte van Suez. Het plan werd toen opgegeven uit vrees datwegens het verschil in hoogte tus schen de waterspiegels der beide zeeën, een kunstmatig aangelegd kanaal zou moe ten verzanden. HAARLEM, 9 Juni 18S5. Zaterdag werd door den luit.-kolo- neleerstaanwezend ingenieur alhier aan besteed het verbeteren van de infanterie- kazerne alhier (raming 10,000). Laag ste inschrijver G. Toornvliet te Gouda voor 7,737. Het Noordhollandsche kanaaldat op sommige gedeelten groote verbetering behoeftzal binnen korten tijd worden verdiept. De aanbesteding daarvoor zal nog in deze maand plaats hebben. De kos ten zijn begroot op ƒ33,950. Zaterdag middag is uit den Klop per-Singel alhier opgehaald het lijk van een metselaarsknecht, die bij het grijpen naar zijn afgewaaide pet te water was geraakt. De overledene laat eene weduwe met zes kinderen achter. TWAALFDE MUZIEKUITVOERING in den Houtop Woensdag den 10 Juni 1885, des avonds van 7 Ji10 uurdoor het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Müller, Kapelmeester. PEOGEAMMA. 1.Jïarsch. Die FreiwilligeStetefeUl. 2. Hungarische Lustspiel Ouverture.Kéler Bèta. 3. ï'aetaisie. Une Corbcille de Fleurs.Bodolphe 4. Mar9ch aus der TannhiiuserWagner. 5. Fautaisie. Les Dragons de Villars .Maillart. G. Ouverture. Die SigeenerinBalfe. 7. Wals de ConcertWeiss. 8. Potpourri. Mme L'ArchiducOffenbach. 9. Finale. Defileer MarschM. II. Müller. ADVERTENTIEN. Voor de Jongejuffrouwen die de Scholen bezoekenwenschen wij een PRIVAATCURSUS in het maken van Kunstbloemen en ge ïmiteerd Glasschilderen tot verlaagden prijs, te OPENEN. Oudersdie hunne Kinderen een nuttig en aangenaam werk willen laten leerenzullen goed doen van deze gelegenheid partij te trekken het hoofddoel is het bevorderen van goeden smaak en accuratesse. Uit muntende aanbevelingen van de Directrices der H. B. Scholen uit AmsterdamRotterdamDen Haag enz. Nadere informatiën bij den Hr. H. N. MUL, Boekhandel. J. STAHL en Dochter, uit Altonu_ Mevrouw SCHOLTEN, Teyler Stichtingvraagt 1 Augustus eene die goed kan koken en genegen is eenig huiswerk te verrichten. En eene goed kunnende strijkennaaijen en met de wasch omgaanbeide niet onder de 25 jaren. Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. (641) zoo spoedig mogelijk, eene TWEEDE MEID, of die daarvoor wil opgeleid worden. Brieven bij De Erven Loosjes' onder N°. 642. Mevrouw VAN DEN STEEN, te Hillegomverlangt van nu tot 1 Augustus eene die netjes werken en goed kan koken, Brieven franco. (643) Wordt gevraagd een flink of nette WERKMEID, voor heele dagen. Te bevragenSmedestraat 13bov Wordt gevraagd een flinken Adres: J. F. VAN DOBBEN, Boekhandel, Barteljorisstraat, alhier biedt zich aanonverschillig welke dagen. Adres: Sulbele Buurt n°. 18 Wordt 1 Jnli verlangd: een van de P. G.klein van persoon. Bekwaam in zijn vak, moet ook huiswerk kunnen verrichten. Hierop reflecteerenden adresseeren zich onder N°. 647, met franco brieven bij de uitgevers dezes. Bij eene beschaafde familieP. G., die een ruim huis met tuin bewoond, bestaat gelegenheid tot Inwoning Brieven franco onder N°. 648 aan het bureau van dit blad. van eenig mangelgoed, een ROL BONTE HANDDOEKEN, de vinder gelieven zich te adresseeren bij De Erven Loosjes, Gedempte Oude Gracht alhier. (649) Vrij dagavond 1.1. in de Vestibule der Sociëteit „Vereèniging", een zwart satijnen PARASOL met rood gevoerd. Terugbezorging bij De Erven Loosjes wordt beleefd verzocht. J- BOEZEMZEE, 39 Glasllazersstraat39 heeft voorhanden:

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3