de Nederlandsche grenzen gezet. In dezen laatste herkenden die maréchaussees den gedeserteerden soldaat van het depot van discipline C. J. Moddermanterwijl door hen ook nog te Eozendaal een der deser- teurs van genoemd depot werd aangehou den, A. Verhoeven genaamd. Beiden zijn heden naar Rotterdam ge transporteerdom verder naar's-Graven- hage te worden overgebracht. Door de politie te Schiedam en Haarlem zijn aldaar valsche guldens met beeltenissen van Koning Willem II. en Koning Willem III, in beslag genomen. De heer J. P. Larsenschoenfabri kant te Goesis voornemens zijne fabriek van daar naar Nieuwer-Amstel te ver plaatsen en dat wel op advies van het ministerie van oorlog, aangezien het in tijd van oorlog wenschelijk is, dat zijne inrichting, waarin reeds verscheidene jaren het schoeisel voor het leger wordt gefa briceerd binnen de voornaamste linie onzer verdediging, de Amsterdamsche waterlinie, gelegen zij. Aan de Goesche nijverheid wordt door deze verplaatsing een gevoelige slag toe gebracht. Twee mama's met onechte kinderen ziet men te Tiel wandelen. Het is een kalkoensche hen, die men, omdat men niet bijtijds eieren ontving, die van kip pen liet uitbroeien. Later kwamen de kalkoeneieren aan en die legde men onder een kip. Alles geschiedde met het beste succes. De Brunswijksche erfopvolging is nog niet door den bondsraad in behandeling genomenwijl eenige vorsten nog geen instructies aan hun gevolmachtigden ge geven hebben. Naar het heet, zou de koning van Saksen tegen het Pruisische voorstel zijn. Voor het hof van assises der Seine zal binnenkort verschijnen een horloge maker uit Montreuil die veel liefhebberij had voor scheikundige onderzoekingen zelfs in die matedat hij die later bezig de, om personen, die hem wegens finan- cieele redenen in den weg stonden door vergif van kant te maken, onder welke zijne moederzijne eerste en tweede vrouw en eene maitresse. Tusschen Venendaal en Maarsber- is zekere P. S. op heeterdaad betrapt, terwijl hij steenkolen in onvangst nam, ■welke uit de goederenwagens van den Rijnspoorweg op de lijn werden geworpen. Wie van de beambten de kolen uitwierp is nog niet bekend. Op het gestolene is dadelijk beslag gelegd, terwijl P. S. voor den burgemeester van Renswoude is ge bracht. Te Margraten heeft men bij 't gelijk maken van een heuvel een ouden koperen ketelwaarin zich eenige vergane munt stukken bevonden, opgegraven. Gisteren in den laten namiddag is op de banen van het schietgezelschap Le petit. St. Hubert te 's Hage een 69 jarige man A. W., belast met het aan wijzen der schoten in den waarnemings post, door een schutter getroffen. Het ongeval moet het gevolg zijn van het niet zichtbaar vertoonen van het sein „on veilig" door den getroffene, die, zich veilig wanendeden kuil verliet op het oogenblik, dat het schot viel. De kogel drong door de hand en zijde en veroor zaakte eene gevaarlijke wonde. Per bran card werd hij naar het gemeente-zieken huis gebracht. Voor 't oogenblik is er geen levensgevaar. De hoogste prijs in de Staats loterij, 100,000, is gevallen op het nummer van een lotdat niet in omloop werd gebracht als gesplitst door of be- hoorende tot de failliete massa van den voortvluchtigen Polak, gedelegeerde le klasse in de Staatsloterij te 's-Hage. Te Heerenveen had dezer dagen het vijfjarig dochtertje van den Heer J. het ongeluk tegen de dienstmeid aan te loo- penterwijl deze een schotel soep op de tafel zou plaatsen. Het heete vocht liep het kind over het lichaam en veroorzaakte hevige brandwondenwaaraan het is be zweken. Te Vreeswijk is een niet onbelang rijke grondverzakking ontstaan aan den voorhaven der in aanbouw zijnde schut sluis. Een gedeelte der steenen glooiing werd reeds medegesleept. In het weeshuis te Schagen zijn bij den weesvader en verscheidene kinderen Maandag jl. na het gebruik van het mid dageten verschijnselen van vergiftiging voorgekomen. Het ongeval heeft gelukkig geen ernstige gevolgen gehad; de lijders zijn allen herstellende. Men zoekt nog naar de vermoedelijke oorzaak van de vergiftiging. Te Hollandscheveld, in de gemeen te Hoogeveen, woedde Dinsdagnamiddag een hevig onweder, van zware stortre gens en hagelbuien vergezeld, waardoor hier en daar veel schade is aangericht." De bliksem sloeg in eene boerenwoning, die geheel afbrandde; een drietal arbei derswoningen werden geheel of ten deele door eene windhoos vernieldin ééne daar van brak de bewoonster den arm. Eene menigte zware eikenboomen werden bij den grond afgeknakt; eene arbeiderskeet in het veld stortte in, terwijl meer dan 20 personen daarin de wijk hadden ge nomen tegen het onweder, naar men zegt bleef geen hunner zonder letsel. Op vele plaatsen lag de grond met hagelstee- nen sommigen ter grootte van eene kin dervuist, als bezaaid. Luidens geruchten heeft men van den vuurtoren achter Eierland Zaterdag 11. op verren afstand van de kust een brandend schip in zee gezien. Ofschoon nadere bij zonderheden ontbrekengelooft men, dat het schip geheel door de vlammen ver nield is. Door den geneeskundigen inspecteur is te Stratum bij Eindhoven de diphthe- ritis epidemisch verklaard. De openbare school is gesloten. - Tot nog toe zijn geen berichten in gekomen omtrent het vermissen van per sonen, die bij de ramp aan het Papen- drechtsche veer te Dordrecht zouden kun nen zijn omgekomen en zijn ook geen verdere lijken gevischt, zoodat er grond be staat voor het vermoeden, dat de Zondag gevischte W. S. het eenige slachtoffer is. Een 400tal bedevaartgangers, meest al vrouwen, kwamen Dinsdag per extra trein van Rotterdam naar de kapel van O. L. Yr. in 'tZand te Roermond. Door een muziekkorps werden zij afgehaald en naar het station teruggebracht. De spoorweglijn AmersfoortNij megen zal hoogst waarschijnlijk in de laatste helft van October in exploitatie worden gebracht. De oplevering van het laatste perceel zal reeds in September plaats hebben in plaats van in April van het volgend jaar, zooals eerst zoude ge schieden. In de Köln. Zeit. leest men, naar aanleiding van het verdrag tusschen den Nordd. Lloijd in Bremen en het Duitsche rijk: Wat de vraag betreft, welke Bel gische of Hollandsehe haven aangedaan zal wordenzoo schijnt Rotterdam niet in aanmerking te komen en van de beide andere havens, Antwerpen en Vlissingen, de laatste plaats de voorkeur te verdie nen. Men merkt bij Vlissingen vooral op dat het binnenloopen daar het minste tijdverlies medebrengt en de concurrentie der Duitsche linie met de buitenlandsche, die hierbij in aanmerking komenhet minste gevaar loopt. Op de vraag of verkoop van siga ren al dan niet is „winkelnering" in den zin der drankwet heeft de regeering den burgemeester van Ouderkerk a/d IJsel geantwoorddat het hebben van een ne ring in sigarendes dat de drankwinkel wordt bezocht door hen, die alleen om sigaren komenongeoorloofd is, maar dat het verstrekken van enkele sigaren aan bezoekers, die ook iets anders ten gebruike nemenniet als afzonderlijke winkelnering moet worden beschouwd. Onze landgenoot, de pianist Ber nard Boekelman, sinds vele jaren te New- York gevestigdzal in het laatst dezer maand het vaderland bezoeken. De heer Boekelman was nog zeer jong, toen hij in het gevolg van den ongeluk- kigen keizer Maximiliaan naar Mexico vertrok. Hij trad daar toen herhaaldelijk aan het hof als pianist op en deed zich ook voor den keizer van Brazilië hooren Thans is hij te New-York directeur van een der voornaamste muziek-academiën voor dames en pianist van de bekende Trio-Club aldaar. De Brusselsche correspondent van het U. D. spreekt pertinent tegendat het Manneke-pis zou beschadigd zijn. Als naar gewoontesedert meer dan eene eeuw, was 't ooievaarsnest op de boerderij van den heer B. Bergsma te Kortezwaag (Fr.) dit voorjaar door een paar ooievaars betrokkenen 't paar leef de met zijne 3 kinderen vreedzaam en rustig in de woning. Dinsdag echter was 't nest de plaats van strijd en nijd. De vader was afwezig om voedsel te zoeken toen een vreemde ooievaar verwoed op 't nest aanviel, de jongen ter aarde smakte en een gevecht tegen de moeder begon, die ten slotte geheel uitgeput ter aarde viel. De overwinnaar plaatste zich toen op 't nest en liet een luid geklepper hooren, doch daar keert de mannetjes ooievaar terug, ziet de verwoesting door den indringer aangericht, en een bloedig gevecht ontstaat, dat met den aftocht van den vreemdeling eindigt. De jongen werden door de talrijke aanschouwers van den strijd dood opgenomendoch de moe der herstelde, dank zij de trouwe verple ging van de boerenfamilie, spoedig, en moeder en vader zitten thans bijna den geheelen dag op de verwoeste woning, treurende over 't geleden verlies van hunne kinderen. Een agent van politie te Amster dam is sedert een paar dagen geschorst, op vermoeden, dat hij in het bureau van politie een zijner kameraden bestolen heeft. Dezelfde persoon is sedert 1883 gesigna leerd als verdacht van diefstal. Als con ducteur bij de spoorwegen was hij ont slagen. Te Amsterdam zijn een moeder en drie kinderen ernstig ziek geworden door het gebruik van raapstelen, die in een nieuwen geëmailleerden pan waren gekookt. Een herhaalde waarschuwing bij de vele om met zulk keukengereedschap voorzich tig te zijn. Groote verontwaardiging leggen de liberalen in België aan den dag, omdat Zondag, sacramentsdag, de militairen aan de processies deelnamen. Daar der Wiiliringer Fried/tof bij Weenen buiten gebruik gesteld wordt, zijn de overblijfselen van Alma Goethe kleindochter van den beroemden dichter opgegraven en naar Weimar vervoerd. Het comité voor de koloniale af- deeling der internationale tentoonstelling heeft de subsidie van 50.000 geweigerd als protest tegen de beoordeeiing van de voordracht in en buiten den gemeente raad. De voordracht is daarop door het dagelijksch bestuur ingetrokken en dus niet in herstemming gekomen. De conservatieven in Engeland gaan voort generaal Lumsden over zijn tegen spoed in Afghanistan te troosten. Men heeft nu voorgesteld een inschrijving te openen voor een zwaard, dat hem als bewijs van algemeene sympathie voor zijn flink gedrag in Midden-Azië zal aange boden worden. Hij zal dus niet bij zijn tegenstander Komaroff achterstaan. Een waterhoos is boven Layos in Mexico losgebroken. Honderd personen zijn gedood en men vreestdat het ver lies aan menschenlevens nog grooter zal zijn, daar nog velen gemist worden. In Den Haag waren des nachts twee kerels op verdachte wijze, door middel van een valschen sleutel, een sigarenwin kel binnengestapt en dachten daar hun slag te slaan. Zij hadden echter niet ge rekend op de telefoon en haar nachtbe ambte, die de kerels had zien binnengaan. Deze waarschuwde de politie en de in brekers werden in hunne bezigheid ge stoord. Y/at er verder met hen gebeurde, laat zich begrijpen. Te Vrees wij kin de provincie Utrechtverwekt het navolgende geen ge ringe opschudding. In de Leeuwensteeg aldaar woonde eene water- en vuurvronw, T. v. G. Die vrouw is vóór eenige weken overleden. Haar man verricht veldarbeid kinderen zijn er niet, zoodat de woning over dag ledig staat. Verschillende personen nu beweren, dat zijterwijl zij buiten stonden en een blik in die woning wierpende overledene in levende lijve, doch met hare doodsklee deren aanhebben teruggezien. Op klaar lichten dag zag men de vrouw men wil het met een eed bevestigen) staande na bij de tafel of hare bedstede. Of de bij- geloovigheid nog groot is in de wereld Te Maastricht zijn valsche kwart jes in omloop. Zij zijn zeer slecht afge werkt, vertoonen een loodkleur en dragen het jaartal 1849. Reeds zijn eenige door de politie in beslag genomen. De Engelsche admiraliteit heeft de electrische verlichting voorgeschreven van niet minder dan 52 schepen, waaronder 20 torpedobooten. Deze laatste krijgen Brush-dynamo-maehines. Woensdag middag hebben eenige heeren uit Delft eene weddingschap aan gegaan wie het snelst van Delft naar Rotterdam zou loopen. De heer W. J. v. B. legde den weg af in 1 uur 32 min. en 3 secondende heer A. V. O. in 1 uur 32 min. 5 seconden. Volgens de Heldersche Courant heb ben de gezamenlijke koks aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord een wedstrijd gehouden, ten einde te onder zoeken in hoeveel tijd men een konijn voor de consumptie behoorlijk kan toebe reiden. Zes stuks levende konijnen werden hiertoe aangekocht, die de deelnemende koks moesten slachtenstroopenschoon maken wasschen en braden. De uitslag was verrassend en overtrof verre de ver wachting. De le kok toch leverde het konijn zeer smakelijk binnen de 6 mi nuten, nl. in 5 min. 571/2 sec.; n°. 2 had daarvoor noodig 5 min. 59 sec.; n°. 3 6 min. 10 sec.; n°. 4 6 min. 19 sec.; n°. 5 6 min. 21 sec. en eindelijk n°. 6 in 6 min. 31 sec. Al de koks der marine waren bij den wedstrijd tegenwoordig en gaven eenparig hun verwondering te kennen over de han dige werkzaamheid. De saus was ook zeer smakelijk. HAARLEM, 12 Juni 1885. Op Dinsdag 21 Juli ek. zal de verkiezing van 8 leden voor den Gemeenteraad plaat» hebben. De volgende heeren zijn aan de beurt van aftreding: F. L. Kist, Mr. H. Enschedé, J. van EkMr. G. Heshuijsen, Dr. W. B. J. van EijkTh. FigeeJ. J. Sneltjes en W. Stolp. Door de Stads-Bank van Leening alhier zijn in 1884 heleend 42.647 pan den, waarop 174,050.25 is voorgescho ten. Gelost werden 40.255 pandenwaar op ƒ161,316,55 werd terugbetaaldter wijl 1371 panden werden verkocht,die ƒ6171.70 opbrachten. Uit het rapport aan de Vereeniging tot bevordering der Volksgezondheidvan den Heer N. van der Sleenaangaande de door de Haarlemsche Melk-Inrichting geleverde melk, blijkt, dat het gehalte gedurende de maand Mei was als volgt Soortelijk Vaste v Gewicht. Stoffen. Minimum 1.0300 11.98% 3.2 Maximum 1.0328 12.91 °/0 3.9 °/0. Gemiddeld 10316 12.56% 3.51 Donderdag werd door Burgemees ter en Wethouders aanbesteed het bijbou wen van vier lokalen aan het Raadhui» benevens het doen van veranderingen en vernieuwingen aan de woning van den concierge van het Raadhuis en van het politiebureau. Het werk is gegund aan C. Elffers en Zoon voor 10,392. De raming was 10,970. Aan het bureau van den Rijks-te- legraaf werden in 1884 ontvangen 36,096 berichten, waaronder 345 dienstberichten verzonden 28.919 berichten, waaronder 56 dienstberichten overgenomen 108 be richten totaal 65.123 berichten. In het afgeloopen jaar zijn door het postkantoor alhier verzonden 1,047.040 gefrankeerde brieven, 2450 ongefrankeerde, 306.742 dag- en weekbladen a 1 cent 349.123 id. a 1/2 cent, 796,061 gedrukte stukken 99,720 dag- en weekbladen van 1 en 1/2 cent onder een omslag, 12,048 dienstbrieven10.487 aangeteekende brie ven, 2866 id. met aangegeven geldswaarde van 1,25"3,621.58, 142 binnenlandsche berichten van ontvang, 268 binnenland sche expresse-brieven450,000 briefkaar ten a 3 cents, 3200 id. a 6 cents, 29,258 gestorte binnenl. postwissels tot een be drag van 459,758.401/2, 170 binnenl. telegrafische postwissels tot een bedrag van ƒ7521.31 en 160 telegrammen gedeel telijk per post verzonden. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de afgeloopen maand Mei kan het volgende worden medegedeeld. Ter gemeentesecretarie werden aangegeven 33 gevallen van roodvonk, 7 van maze len en 4 van angina diphtherina. Aan roodvonk stierven 3aan angina diphthe rina 2 en aan kinkhoest 2 personen, terwijl één lijder aan croup bezweek. Het getal der overledenendaaronder begrepen 8 levenloos aangegevenen, bedraagt 99. Verhouding der overledenen tot 1000 in woners per jaar voor deze maand berekend

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2