N ieu wsberichten door de voorposten heen, voor de den van het fort te komen. In het heetst van eenen loozen aanval brachten zij hun plan ten uitvoer, doch door de waakzaamheid aan het fort werd het bedrog ontdekt, en de waaghalzen gevangen genomen. De aanval was dus, jammer genoeg, afgeslagen. Daar het zoo langzamerhand al aardig laat was gewor den begon men aan den terugtocht te denken, die dan ook spoedig ondernomen werd. De weg was afgelegd, haast voor dat men het wistzoo druk had ieder het over het pleizier dat hij gehad had en nog had. In de wachtkamer van het station te Alkmaar ging het weer lustig toe. Ieder toonde zich dankbaar voor het genot, dat hij dien dag had gesmaakt. Het „lang zullen ze leven" klonk uit ieders mond. De stationschef te Alkmaar bleek bij die gelegenheid een humaan man te zijn die de vreugde niet weinig wist te ver- hoogen. Eere aan dien man Spoedig was men te Haarlemwaar velen aan het station werden opgewacht. In goede orde kwamen allen weer op het Stations plein te zamen en nadat ieder had en was bedankt scheidde men met een „lang leven de Heeren Martin en Meyerink!" Ieder ging nu naar huis en naar bed om van het genoegen in de duinen gehad te droomen. Van harte hoopt de ondergeteekende dat het den Heer Martin nog vele jaren gegeven moge zijn, met zijne leerlingen dergelijke wandeltochten te houden De Tweede Kamer is drnk bezig met haar onderzoek in de Afdeelingen van de ontwerpen tot Grondwetsherziening. Don derdagmiddag heeft zij dezen arbeid af gewisseld met het houden eener korte openbare vergadering, hoofdzakelijk ge wijd aan de regeling der werkzaamheden voor de volgende week. Dinsdag te 1 uur zullen in behandeling worden genomen de wijziging der Wet op de fabrieks-en handelswerken en van de telegraafwet de verhooging van het recht van overgang de uitbreiding van het zegelrecht op effek- tenen de nieuwe regeling der Staats loterij. Vermoedelijk zal de Kamer in de volgende week 's morgens nog in de afdeelingen, en 's middags openbaar vergaderen. Men verzekert in Brussel stellig, dat 16 Juli onze koning en onze konin gin met het Belgische vorstenpaar, een bezoek aan de tentoonstelling te Antwer pen zullen brengen. Op dien dag zullen de nieuwe handels kaden aldaar worden ingewijd. Koning Willem en koningin Emma zouden de reis over Vlissingen maken, aldaar aan boord van de Valk gaandie, geescorteerd door verschillende oorlogsbo dems, hen naar Belgie zal brengen. Prof. J. J. Prins te Leiden heeft de vorige week met een hartelijk woord afscheid genomen van zijne leerlingen. Nu hij 70 jaar was geworden dwong de wet hem zijn ambt neer te leggen waaraan hij bijna 30 jaren met toewijding en lief de zijne krachten had besteed. Men leest in de Huisvrouw Tegen neusbloedingen wordt door Fran- sche bladen een middel aanbevolendat al zeer gemakkelijk in practijk te bren gen is. Zoodra het neusbloeden begint, neemt men een stukje groene pieterselie en steekt dit in den neusvleugel. Dade lijk houdt dan het bloeden op, om in langen tijd niet terng te komen. Men kan het allicht probeeren. Helpt het niet, kwaad kan het zeker evenmin. Een soort van insect, dat voor de wijngaarden nog gednchter vijand is dan de druifluis (phylloxera), is nu in groo- ten getale in Rumanië en Bessarabië ver schenen. Een wetenschappelijke commis sie heeft zich derwaarts begeven om een onderzoek in te stellen. Te Eindhoven is een aanminnig knaapje van 5 jaren, terwijl het met een potlood in de hand door den gang van de ouderlijke woning liep, gestruikeld, tengevolge waarvan de punt van het pot lood in het oog drong, en het kind zoo hevig werd gekwetst, dat het. een paar dagen later overleed. Dezer dagen werd bij het restau- reeren der R. K. kerk te Teeffelen (ge meente Ooien), toen men bezig was tegen den kerkmuur den grond uit te graven eene uit één stuk vervaardigde steenen doodkist gevondenwaarin nog eenige beenderen. Eenige letters, doch grooten- deels onleesbaar, waren aan de buitenzijde der kist uitgebeiteld. De hrng voor voetgangersaan den Westersingel tegenover de Witte-de-With- straat te Rotterdam gelegdis thans in gebruik gesteld. Gelijk bekend ishebben bewoners van genoemden Singel, onder goedkeuring van den Gemeenteraadhaar voor hunne rekening doen houwen. Men verneemt, dat de feestelijke opening van het Knrkuia te Scheveningen den lsten Juli zal plaats hebben met een groot bal, waartoe vele uitnoodigingen gedaan zijn. -In het begin van dit jaar werd te Amsterdam een winkelier in kleederen opgelichtdoordien hij in betaling kreeg en nam een bon van 100 sigaren in den vorm gelijkende op een bankbiljet van 40. De dader bleef onbekend. Gisteren evenwel werd hij op het Thorbeckeplein door den dertieujarigen bediende van den winkelier opgemerkt. De hulp der politie werd ingeroepen, en het bleek dat die bediende zich niet had vergist. Een ingezetene van Winterswijk, verheugd over het behoud der R. H. B. school aldaar, kwam op de gedachteden leerlingen een aangenaam daagje te bezor gen. Zij maakten Donderdag op zijne kostenonder geleide van den directeur en een drietal leerareneen tochtje naar Dusseldorp en langs de Roer. De keizer van Duit6chland is van zijn laatste ziekte weder geheel hersteld. Hij bezocht reeds tweemaal de opera en rijdt bijna eiken middag uit. Den 20 Juni zal de keizer naar Ems vertrekken. Het Museum „Prins Hendrik" te 's Gravenhage, is onlangs, na vijf maan den gesloten geweest te zijn, heropend. Het heeft inwendig groote veranderingen en verbeteringen ondergaan. De verzame- melingen muziekinstumenten is belangrijk uitgebreid. Ook is daar thans een „donkere kamer"hoofdzakelijk voor het geven van optische proeven op het gebied der geluidkunde, doch tevens bestemd voor Camera-Obseurawaarin men de fraaie omgeving van het Plein kan bezichtigen. Den 4en Juni werd van Amster dam naar Leeuwarden verzonden eene groote mand met onderbroekenbestemd voor de gevangenen in het tuchthuis. Bij de aankomst te Leeuwarden bleekdat uit de mand tien onderbroeken vermist werdenblijkbaar onder wegdoor ope ning van de geplombeerde manddaaruit ontvreemd. De zaak is in onderzoek bij de politie. Vrijdag avond heeft te 's-Hage de grenadier R., opgesloten in afwachting van zijne opzending naar het algemeen depót van discipline, een staaltje gegeven van groote brutaliteit. Hij begon met het tra liewerk vóór het luchtgat in de arrestan tenkamer te verbreken, werkte zich daar na door de opening, en stond alzoo op den corridor. Toen ging hij naar de cbam- bree entrok daar de jas en de bot tines van een korporaal aan, waarna hij zich door overklimming uit de kazerne verwijderde. Zaterdag nacht keerde hij echter uit eigen beweging terug, en zeide tot den kommandant van de wacht„Stop mij nu maar weer in de doosik heb op mijn gemak een paar centen verteerddie ik in de klas toch niet kan gebruiken." De in 1886 te houden maskerade door de leden van het Utrechtsch Stu dentencorps bij gelegenheid van het 250 jarig bestaan der Academie, zal bestaan uit drie groepen, allen betrekking heb bende op de geschiedenis van Utrecht: groep 1, de Unie van Utrecht, met Graaf Jan van Nassau aan het hoofdgroep 2, de Stichting der Academie in 1636; groep 3, de Vrede van Utrecht in 1713. Dezer dagen werd onder de tele grammen vermelddat nabij Lagos in Mexico eene waterhoos groote verwoes tingen had teweeggebracht en vele men- schen had doen omkomen. Nadere berich ten leerendat de uitbarsting nog veel erger is geweest dan men zich aanvan kelijk voorstelde. Niet minder dan 200 lieden verloren er het leven bij. Te Pue- bla Cuaranta en te Guanajuito richtte het water, dat in een oogwenk voeten hoog op de straten stond, ontzaglijk veel scha de aan. Een Israëlitisch koopmandie uit Khartoem te Kaïro aankwamverzekerde dat generaal Gordoneen Grieksch koop man Aboegathas genaamdtwee Turken en een bediende van Gordon Khartoem verlieten, eer de opstandelingen er bin nendrongen; hij verklaart dat noch hun lijken, noch hun kleeren, noch hnn pa pieren zijn teruggevonden. Sedert den sterfdag van Victor Hugo, 22 Mei is door de Parijsche uit gevers voor een bedrag van 220.000 frs. van zijne werken verkocht. In Thiers, in het Fransche depar tement Puy de Dome, hadden vele per sonen een gerechtszitting bijgewoond. Toen zij het gebouw wilden verlatenstortte de steenen trap inwaarop zij zich be vonden. De benedenstaanden werden ver pletterd. Twintig dooden zijn onder de steenhoopen uitgehaald80 a 90 perso nen zijn zwaar gewond, van welke eeni- gen zoo ernstigdat men voor hun leven vreest. In de Beek tusschen Amersfoort en Barneveld is door den arbeider H. een snoek gevangenwelke de buitengewone zwaarte had van ruim 9y» Kilogram. In de Friesehe gemeente Opsterland is een vereeniging opgericht, welke zich ten doel stelt de broodprijzen in verhou ding tot de graanprijzen te bepalen. Zij maakt daarom de broodzetting en midden prijs van rogge per advertentie bekend. Maandag heeft men hij Rome in een put een oude vrouw gevondendie sedert 8 dagen vermist werd. Zij wasnaar zij verhaalde bij het zoeken van kruiden in de put gevallen en leefde daar al dien tijd van kruiden en doode kikvorschen, terwijl zij door dorst gedrevenzich zelve sneden toebracht om het daaruit vloeiende bloed te drinken. De ongelukkige verkeerde in een trenrigen toestand en zij was op verscheidene plaatsen van haar lichaam door slangen gebeten. Er is echter nog kans op haar herstel. Te Morsangaan de Orgein het fransche departement der Seine en Oise, zijn de echtelingen Marchand, brave werk lieden, ouders van vier kinderengestor ven na het gebruik van eenige sardijnen uit een blikje. Dit had eenigen tijd open gestaan en de visch was bedorven. De ongelukkigen hadden het echter „jammer" gevonden, haar weg te werpen. Het onverwacht op pensioen stel len van den commandant van het 3e re giment huzaren te 's-Gravenhageden kolonel Jhr. L. ridder van Rappardwordt in verband gebracht met de wanordelijk heden gepleegd door een aantal officieren van het 3e regiment huzaren in en voor het Café Francais te 's-Gravenhage. Daar evenwel, zooals men weet, de vechtende officieren niet naar behooren gestraft zijn, is het wel mogelijk dat de gissing, dat hun commandant voor hen het lootje zou leggen, niet in allen deele juist is. De Poolsche tooneelspeelster Mod- jeska heeft onlangs, hij haar optreden te Dublin, zich niet kunnen weerhouden van het maken van staatkundige toespelingen Toen het publiek haar na afloop van de voorstelling herhaaldelijk terugriephield zij een aanspraak waarin zij verklaarde overtuigd te zijn, dat men in haar niet de kunstenares, maar de Poolsche vrouw toejuichte. „Ik weet", riep zij nit, „dat al die toejuichingen een bewijs zijn van medegevoel voor mijn arm onderdrukt Po len dat evenals Ierland door vreemde dwingelanden wordt geregeerd en dat voort durend om bevrijding bidt, evenals Ier land." Zooals te verwachten was, brachten die woorden de Ieren in groote geestdrift. De paarden van het rijtuig der kunstena res werden afgespannenen het volk reed haar in zegepraal naar haar logement. Bij nader onderzoek is gebleken, dat het vermelde geval te Montrenil bij Parijsgeen „geheimzinnige moord" was, zooais de Fransche bladen er in zagen. De dood gevonden oude vrouwdie sedert eenigen tijd aan koortsen leedmoet een natuurlijken dood gestorven zijnna zich door een val de vermelde wonden te heb ben toegebracht. Vrijdag 26 Juni a. s. en zoo noo- dig volgende dagen, zal door het Ge rechtshof te Arnhem de zaak worden be handeld van Willem Regeling, opperman, die beschuldigd wordt den ouden alleen wonenden klompenmaker Bernardus Jansen in diens huis te Wageningen te hebben vermoord en daarna diefstal gepleegd. Het Openbaar Ministerie zal worden waarge nomen door jhr. mr. Sandberg advocaat- generaal, door wien 28 getuigen zijn ge dagvaard terwijl de taak van verdedi ger is opgedragen aan mr. W. C. Thomas advocaat en procureur te Arnhem. Mej. W. Andrae van Rotterdam i benoemd tot onderwijzeres aan eene bij zondere school voor m. u. 1. o. te Haarlem" Wederom zijn te Amsterdam, in de omstreken der Muiderpoort, valsche coupons uitgegeven ten bedrage van 1.50 per stuk, leening stad Amsterdam. Uit Maastricht meldt men Vrijdag morgen werd uit het voedings kanaal het lijk opgehaald van een werk man der aldaar gelegen papierfabriek. De verongelukte had zich gisteren avond vermoeid in het gras gelegdwas in slaap gevallen en is waarschijnlijk slaapdronken in het kanaal geloopen. Hij laat eene jonge weduwe met een kind achter. De heer Gladstone heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Koningin het ontslag van het ministerie heeft aan genomen en dat zij lord Salisbury ont boden heeftdie op dat oogenblik bij H. M. was. De „Pali Mall Gazette" beweert, dat Gladstone zich nit het openbare leven terugtrekken zal. Op het landgoed Broholm, in het zuiden van Fünenstaat een houten huis, dat de eigenaar, de Deensche oudheid kundige Schested daar heeft laten neer zetten en bij welks houw geen stuk me taal is gebruikt. Het is alleen gebouwd met de werktuigenwelke den menschen van het laatste steentijdperk, vóór het gebruik der metalen ten dienste stonden. Dit werk ging beter dan men verwachtte. Een werkman b. v. hakte met een op Broholm gevonden vuursteenbijl in 30 werkuren 63 boomen van 20 centimeter middellijn en 60 van 9 centimeter mid dellijn om. Ook het maken van de steen werktuigen viel gemakkelijker dan men eerst meendehet boren ging met been deren of ossenhorens en een boogpees be trekkelijk snel en zonder veel moeite. Een aantal leden van het „Verlos- singsleger" zijn bij den Zwitserschen Bonds raad in hooger beroep gekomen tegen de beperkende maatregelenten opzichte van hunne godsdienstoefeningen genomen in de kantons Bern en Neufchatel. Maar de Bondsraad, die jegens het „leger" niet zachter gestemd is dan jegens de Anar chisten, heeft hun beroepals ongegrond, van de hand gewezen. Nu de drankwet herzien is, schijnt zij gansch en al onbruikbaar te zijn; ont duiking er van en verzet er tegen komen dagelijks voor. Thans weer dringen de drankverkoopers en bierhandelaren te Til burg er op aan, dat het vergunningsrecht vervalle en de accijns op 't gedistilleerd zoodanig verhoogd worde, dat het finan cieel evenwicht bewaard blijft. Of de hee ren voldoening van hun werk zullen heb ben staat te betwijfelen. Bij Argenteuil hebben twee groote wachthonden een jongen van 12 jaar,die hen plaagde, verslonden. De honden zijn af gemaakt de veearts verklaardedat ze niet dol waren. Naar men verneemt, heeft de heer A. Seiffert, directeur van de Haagsche afdeeling der Maatschappij tot bevordering van Toonkunst, als zoodanig zijn ontslag genomen. Een practische raad om bij brand paarden te redden. Men weet hoe moeie- lijk het soms is om paarden uit de stal te drijvenals er in de naburige gebou wen brand is uitgebroken. Er is echter een eenvoudig middel, waaraan men in oogenblikken van verwarring en angst gewoonlijk niet denkt. Het bestaat hierin, dat men de dieren aanspant of zadelt en er meê heenrijdt. Bij het wetsontwerp in zake den Kinderarbeid zoo schrijft men uit Scheveningen - zooals dit door de Re geering is ingediendwordt bepaalddat kinderen beneden de 14 jaren geen anderen dan veldarbeid mogen verrichten. Blijk baar is hier niet aan een der voornaam- te takken van nationale nijverheid, de zeevisseherijgedacht. Wordt die bepa ling wet, dan is het onmogelijk goede flinke stoere zeeliedenzooals onze zich steeds uitbreidende visschersvlootdie zoo hoog noodig heeft, te kweeken en dreigt ons

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2