A ff? een ernstig gevaar. Van verwaarloozing van onze zeejongensdoor het varenof van overmatigen arbeid is bij hen geen sprakezij zien er allen uit als melk en bloed en geen enkel zeeman vergt van een jongen meer dan hij zeer goed doen kan. De besturen der te Scheveningen be staande vereenigingen zullen dan ook bin nen eenige dagen met den Waterschout, den Heer Verneé, te zamen komen, om dit groote belang te bespreken en over mogelijke stappen bij de Eegeering in dit opzicht te beraadslagen. Aan de haringvisschery zullen dit jaar 461 Nederlandsche schepen deelnemen, waarvan 236 van Scheveningen (203 bom schuiten en 33 loggers), 79 van Vlaar- dingen58 van Maassluis56 van Kat wijk, 17 Noord wijk, 10 van Amsterdam, 3 van Schiedam, 1 van De Eijp en 1 van Harlingen. Er zullen drie jagers wor den uitgezondenwaarvan de 1ste en de 3e te Vlaardingen en de 2de te Maassluis moet binnenkomen. Naar aanleiding der opheffing van de normaallessen te Terschellingschrijft men aan het D. v. Z.-H., te hopen, dat althans eenige jongeliedendie het slacht offer van de veranderde inzichten omtrent het Staatsbestuur zijnals overgangs maatregel in staat zullen worden gesteld om de studiën elders te voltooiente meer daar er een paar onder zijn, wier ouders alles hebben opgeofferdom hun eene op leiding te gevenen die nu door dit be sluit in hunne verwachtingen bitter wor den teleurgesteld. Er houdt zich te Rotterdam op een persoonzich noemende v. d. Bergdie onder de werkmansklasse zich voordoet als te zijn belast met het lossen van eenig huisraaddat binnenkort van elders kan verwacht worden. Hij wensoht dan per sonen in zijn dienst te hebben, die hem tegen ruim loon bij het lossen behulpzaam willen zijnwat ongeveer eene week kan aanhouden. Is hij geslaagd, dan vraagt hij of men niet iemand in de buurt kent, die hem voor die week een onderkomen zou kunnen verschaffenen is hij ook daarmee klaardan komt de aap uit de mouw, en vraagt hij om eenig geld te leen tot den volgenden dag. In het voor uitzicht op het beloofde werkloonstaat men hem gewoonlijk met het een zoowel als het ander ten dienste. Den volgenden ochtend is zijn eerste werk naar de aankomst van zijn schip te gaan kijkendoch hij keert naar zijne tijdelijke slaapstede niet meer terng, en het blijkt dat men met een bedrieger te doen heeft gehad. Uit Oude Tonge wordt van 12 Juni gemeld Een verschrikkelijk ongeluk had Za terdag middag aldaar plaats. Twee vrienden waren bezig met het schieten op rattenen nadat één hunner eene rat had doodgeschoten, gaf hij het geweer aan zijn makker, om er tot dat doel ook gebruik van te makendoch bij het om- keerenten einde eene betere richting te verkrijgen ging het schot af en trof den eigenaar van het geweer in de rechter borst. Het schot had oogenblikkelijk den dood ten gevolge. - Zaterdag ochtend is weder een on geluk gebeurt op 'twerk van de heeren BekkerVan Seters Co., te Rozenburg de ketel van de locomotief is gesprongen, waardoor de machinist ernstige brandwon den bekwam. Te Vorden bemerkte men Zaterdag ochtenddat de as van een der steenko lenwagens welke de sneltrein van uur 's morgens uit Winterswijk medenam, zoo heet geloopen wasdat de vlam er onder uitsloeg; de stationchef gaf order dien wagen er uit te zetteneene vertraging van 10 minuten was er het gevolg van. Donderdag bracht te Tessel een vis- scher uit zee een grooten vierkanten steen aandie overal met zeegewassen was be groeid. In het midden van dien steen was een zware ijzeren bout geklonkenwaar aan een ketting hing van 50 lange schal men. Sommige dier schalmen droegen het merk: M 1841. Naar beweerd wordt, dienden voorheen zulke steenen en kettin gen om er zeetonnen aan te bevestigen. Ofschoon een en ander zeker langer dan 40 jaren onder water heeft gezeten, was het ijzer nog zeer gaaf. Steen en ketting waren in het net van den visscher vast geraakt. V De gemeenteraad van Delfsbaven is het niet eens kunnen worden over het ontwerp tot vereeniging van die gemeen te met Rotterdam over art. 1 staakten de stemmen. Een lid was afwezig. Burg. en Weth. van Amsterdam zijn voornemens, het aantal drinkfontei- nen aan den openbaren weg met twaalf te vermeerderenvoornamelijk bestemd om geplaatst te worden in dicht bevolkte buurtenwaar duinwater ontbreekt. Zij beschouwen dit, met de gezondheids-com missie, als een werkzaam voorbehoedmid del tegen het ontstaan en de verspreiding van epidemieën. De kosten der twaalf fonteinen worden op f 1200 geraamd. Bij eenige veehouders in de gemeente Aksel heerscht onder bet jonge vee eene kwaadaardige ziekteveel overeenkomende met de keelziekte, gepaard met ontlasting van slijm. Op een stal zijn daaraan reeds vijf kalveren gestorvenen zeven ernstig ziek. Eene vrouw, moeder van acht kin deren wonende op de Elandsgracht te Amsterdamwekt in de laatste dagen de hevige verontwaardiging barer buren op. Telkens zet zij hare kinderen op straat, ze overlatende aan het medelijden der voorbijgangersom zelve zich aan losban digheid te kunnen overgeven. Als de ontaarde moeder des avonds thuis komt, wachten de kinderen haar schreiende voor de gesloten deur. Vrijdag bevonden zich te Nijmegen een tweetal Amsterdamsche kooplieden en een Rotterdammer dito, die ééne firma schenen uit te makenen die bij ver schillende lieden zoogenaamde gouden hor loge-kettingen tegen flinke prijzen aan den man hebben gebracht of hebben getracht deze van de hand te doen, welke ket tingen echter in waarde zoowat met koper gelijk staan. Door hare fraaie en bedrie- gelijke bewerking zijn die kettingen voor den oningewijde zeer moeielijk van de echte gouden te onderscheidenzoodat men voorzichtig moet zijn in het aanschaf fen van zoodanige sieraden van liedendie zich daarmede aan de deur vertoonen, en die men niet kent. Dat oningewyden niet alleen de slachtoffers van deze firma kunnen worden, bewijst het feit, dat een voornaam goudkashouder aldaar, door wien een der kooplustigen een zoodanigen ketting liet toetsen, dezen vergulden ketting voor een echt gouden verklaarde en de waarde aan goud daarvan zelfs be paalde. - Te Valkenburg is Vrijdag avond eene proef genomen met het verlichten der onderaardsche gangen van den berg. Ruim een lOOtal genoodigden woonden deze feestviering bijwelke tot laat in den nacht duurde en uitmuntend is geslaagd. Vooral maakte een schoon effect de ver lichting van de honderd sporten hooge trapdie van uit de onderaardsche gangen naar den top des bergs voert. De veree niging Het Geuldal hoopt door het geven van dergelijke en andere feesten het ver keer van vreemdelingen te Valkenburg te bevorderen. Door de rechtbank te 's Gravenhage is een tapper, die aan een kind beneden de 16 jaren in een fleschje sterken drank op een briefje van haren vader, inhou dende het verzoek aan den kastelein om het vocht te overhandigenvrijgesproken van de hem ten laste gelegde overtreding van drankverkoop aan kinderen van voor genoemden leeftijd. Den rechter besliste, dat de wetgever aan het woord „verkoo- pen'niet die uitgebreide heteekenis wilde gevendat het voorschreven feit daaron der zou vallen. De drankwet wordt op die wijze hoe langer zoo meer een sinecure. Te Amsterdam en in Den Haag bijten de honden er weder lustig op los. Wist men niet beter, men zou meenen dat door de overdreven dierenliefdewelke zich tegenwoordig bij velen openbaart, de honden zich eene familiariteit tegeno ver de menschen gaan aanmatigen, die niet te pas komt. Aan de „Indépendance beige" wordt uit Madrid van 11 dezer geseind, dat het aantal personendie de vlucht nemen uit de hoofdstad, toeneemt. Te Madrid kwamen in de laatste vier- en-twintig uren drie cholera-gevallen voor en 1 doode, te Villareal 18 gevallen en 11 dooden, te Nales 12 gevallen en 2 dooden, te Villavieja 5 gevallen en 1 doodete Senoja 4 gevallen en 2 dooden te Murcia 28 gevallen en in de omlig gende dorpen 60. In de provincie Toledo is een cholera geval waargenomen. Op de spoorweglijnen van Castellon naar Murcia en Valencia zijn lazaretten voor de reizigers en goederen opgericht. Zaterdag middag om uur zijn tusschen den Vleutenschen weg en het sta tion Rynspoor te Utrecht twee wagens ontspoordeen beladen met hout en de andere met lompen en oud ijzer. Laatst genoemde waggon is geheel verbrijzeld. De reizigers komende van Rotterdam moesten uitstappen en naar het station loopen. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Een voorbeeld van sterken harts tocht voor het piano-spel wordt uit Pa rijs bericht. Daar is een dertien-jarige knaap in de Seine gesprongenomdat zijn vader niet wilde, dat hij voortging met piano-spelen. Hij werd gered en naar een politie-bu- reau gebracht. Daar vond men een briefje aan zijn moeder bij hem, waarin hij ver klaarde dat hij als men hem redde toch weer een poging tot zelfmoord zou doen, omdat hij niet meer pianoles mocht ne men. Misschien wordt de vader door zulk een volhouden wel tot toegeven bewogen. Eerstdaags zal te Berlijn de verkoo- ping der nalatenschap van den vermaar den goochelaar Bellachini plaats hebben. Daaronder is een belangrijke verzameling juweelen en andere kostbaarhedengroo- tendeels geschenken van aanzienlijke per sonen. Men vindt er een fraaien ivoren tooverstaf, welke Bellachini door „een kunstlievend Vorst" geschonken werd twee zilveren kandelaren van Koning Jé- rome Bonapartede afbeeldsels van Koning George van Hannover en zijn gezin in een kostbare lijst, alsmede een aantal ringen en spelden met edelgesteenten zil veren bekers enz. Vooral merkwaardig is ook de verzame ling van goocheltoestellen, waaraan Bel lachini zijn vermaardheid en zijn later vermogen te danken had. Zooals onlangs bericht werd is de lievelingsvrouw van den Mahdi No. 1 Mohammed Achmed, door diens tegenstan der, den Mahdi No. 2, gevangen geno men. De Mahdi kocht haar twee jaren ge leden van een Griekschen slavenhande laar. Zy schonk hem onlangs een zoon tje. Vóór Mohammed Achmed naar Khar toum trok, zond hy haar met het kindje heimeiyk naar de sterkte Zarbil, in Kor- dofan, om daar zijn terugkomst uit den strijd af te wachten. Maar een wegge jaagde negerslavin verried de schuilplaats van hare vroegere gebiedster aan de vol gelingen van den nieuwen Mahdidie nu de burcht innam. Hy eischt een hoogen losprys voor zijne gevangene. Af en toe worden nog brieven be kend gemaakt van bisschoppen aan den aartsbisschop van Parys, om hunne in stemming te betuigen met diens protest tegen het besluit betreffende het Pan theon. Zoo is thans weer een soortelyke brief bekend geworden van den bissschop van Autunden heer Perraudlid der Pransche Academie. -By een brand te Holdenkirchen naby Venlo, is iemand, die zyne diensten be wees by het blusschen, door het vallen van een stuk brandend hout op zyn hoofd gedood Naar een Amerikaansch blad ver baalt is een som van f 48,000, welke twin tig jaren geleden byeengebracht werd tot het oprichten van een standbeeld van Lincoln te Washington, by na geheel versmolten. Op f 3600 na is alles uitge geven aan verschillende kostenplannen enz. ten behoeve van het standbeeld maar aan het gedenkteeken zelf is nog niet begonnen Naar men mededeelt kan verwacht wordendat tegen Augustus a. s. alle Normaalscholen klasse B opgeheven zul len worden. Enkele directeuren hebben hiervan reeds bericht ontvangen. In de Indische afdeeling van het South Kensington-museum te Londen is Zondag een hevige brand uitgebroken. Het Indisch Museum, in den oostelyken vleugel van het gebouw, moet met al het merkwaardige dat het bevatte een prooi der vlammen geworden zyn. Alleen de vermaarde verzameling van den Prins van Wales werd gered. In den tuin by het Museum wordt de tentoonstelling van uitvindingen gehouden. Deze, welke ook eerst werd bedreigd, is behouden gebleven slechts een gedeelte dat vlak aan het Museum grensde, werd beschadigd. Zekere L. D., uit Zwaluweis Zaterdag te Moerdyk aangehouden, ver dacht van een huis in brand te hebben gestoken. Met zyn broeder zou hy over den verkoop van bedoeld huis in twist geraakt zyn en uit wraak de woning in brand hebben gestoken. HAARLEM, 16 Juni 1S85. By koninkl. besluit van 9 Juni is o. a. by de dienstd. schutterij alhierop hun verzoek, eervol ontslag verleend aan W. J. P. Travaglino en dr. H. A. J. Valkema Blonwbeiden als kapiteinen zyn benoemd tot kapt. H. E. Prootthans kapt. ii la suiteen J. J. S. van Hamel, thans 1ste luit.; tot lsten luit. H. M. J. van Lennep en Jhr. E. Teding van Berk hout beiden thans 2de luit.; tot 2den luit. Jhr. P. Quarles van Uffordthans 2de luit. ala suite, G. van Wieringhen Borski en mr. L. C. Kronenberg, beiden thans schutter. Zondag j. 1. had eene Cricket-wed- stryd plaats op het terrein voor de kazerne der Cavalerietusschen de clubs Excelsior en Vooruitgangbeiden uit Haarlem. Excelsior behield de overhand met 84 tegen 46 punten. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 17 Juni 1885, des namiddags ten een ure. Be volgende stukhen en 'punten tul len aan de orde gesteld worden: 1. Miss. Voorzitter Ged. Staten met ko ninkl. besluit goedk. heffing bruggeld. 2. Miss. Ged. Staten goedk. 10e suppl. begrooting en staat af- en overschrij ving 1884. 3. Id. id. goedk. raadsbesluiten. 4. Appt. Ged. Staten bezwaarschrift pl. dir. belasting J. de Vries. 5. Voorstel B. en W. Staat af- en over- schryving 1884. 6. Id. id. rekest Mevr. J. A, Géntil geb. van Veenendaal. 7. Miss. Comm. met adres aan Ged. Staten sluis te Spaarndam. 8. Zaak nieuwe Schouwburg en adressen vóór en tegen. 9. Zaak leerling F. Hegboer. 10. Verslag Comm. toezicht Lager Onderw. 11. Voordracht B. en W. Onderwyzer school letter C. 12. Rekest F. Kuyken om eervol ontslag als onderwyzer Opl. school. 13. Voorstel B. en W. rekest J. A. G. Koek huur kelders Vleeschhal. 14. Id. id. los- en ladingplaats Kloppersingel. 15. Benoeming Commissie uit den Raad voor de bezwaarschriften pl. dir. belasting 1885. 16. Id. Stembureaux, verkiezing leden van den Raad. VEERTIENDE MUZIEKUITVOERING iu den Hout, op Woensdag den 17 Juni 1885 des avonds van 7 M10 uurdoor bet Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Frühlings Gruss. MarschSkalla. 2. Ouverture, Solennellevan der Biest. 3. Fantaisie PolonaiseBaudonck. 4. Fautaisie HongroisSteenebrnggen. 5. Fantaisie ChampctreBaudonck. 6. Ouverture. FantastiqueGovaert. 7. Kinderfriihlings-WalzerWaldteufel^ 8. Fantaisie. FaustGounod.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3