Dienstbode gevraagd, DIENSTBODE. LOOPJONGEN. Weggevlogen: TE HUUR ADVERTENTIEN. DIENSTBODE, dienstbode 9 eene nette Dienstbode BEDIENDE. Deutsche Sprache und Handelscorrespondens. KOST en INWONING TE HUUR Het aantal Joden in de geheele wereld schat men op 6.380.000, waarvan 5.406.000 in Europa, 245.000 in Azië, 413.000 in Afrika en 300.000 in Amerika. Zonder iemand met zijn plan be kend te maken men zegt, dat zelfs de koningin niets van zijn voornemen wist verliet koning Alfons Donderdag morgen Madrid en bezochtvergezeld van een adjndantAranjuez. Daar men niet op zijn komst bedacht was, wachtte hem niemand aan het station op. Hij wandelde naar de stad, bezocht de hospitalen en sprak den armen choleralijders moed in. 's Middags keerde de koning naar de hoofd stad terug, waar hij met lnide vreugde- betooningen begroet werd. De koning liet twee brieven achtereen aan de koningin een aan Canovas. De laatste luidde aldus „Ik ga naar Aranjnez, waar de epidemie zoo vreeselijk woedt. Wees hierover niet boos, niets is natuurlijker, dan dat ik naar mijn soldaten, naar mijn volk wil, dat zoo zwaar bezocht wordt. Uw toegenegen Alfons". In Aranjnez houdt de Spaansche konings familie sedert onheugelijke tijden haar zomerverblijf. De cholera heerscht daar naar verhou ding het hevigst uit Spanje. Officieele telegrammen gaven Woensdag 200 ziekte gevallen en 74 dooden op; een corres pondent van den „Standaard" raamt het getal zieken op ruim 250, het aantal sterfgevallen op 125, en dit op 9000 inwonerswaarvan ongeveer 5000 de stad verlaten hebben Toen de gouverneur van Madrid Aran jnez bezocht, vond hij dadelijk bij den uitgang van het station 4 lijken op den weg liggen. Ook verder in de stad her haalde zich dit verschrikkelijke schouw spel meermalen. De Spaansche regeering heeft het gebruik van water uit de Taag, als drinkwater, te Aranjuez verbodenhet zal nn uit Madrid per spoor aangevoerd worden. Bij arrest van het gerechtshof te 's Hertogenbosch, in raadkamer gewezen dd. 30 Juni 1885, is Johan Mathijs Cesar Timmermans, koopman en winkelier, oud 56 jarengeboren te Sittardwonende te Heerle (gedetineerd), verwezen naar de openbare crimineele terechtzitting, beschuldigd van dat hij in den namid dag van den 9 April 1885 in de gemeente Maastricht 1. na vooraf het plan gevormd te hebben om mr. J. M. E. van Oppen senior te dooden en tot dat doel een dolk en een geladen revolver naar Maastricht te hebben medegebrachtmoedwillig voor noemden mr. Van Oppen zoodanig heeft verwond, dat deze kort daarna overleden is; 2. mr. A. F. E. H. van Oppen junior, terwijl hij hem den toegang tot zijn vader mr. E. van Oppen voornoemd weigerde en trachtte te beletten, moedwillig door steken met dien dolk en schoten uit dien revolver heeft verwond dat hij den 14 d. a. v. aan de hem toegebrachte verwon dingen overleden is, en 3. Maria E. J. H. van Oppen moedwillig door een steek met voormelden dolk zoodanig heeft ver wond dat zij korten tijd daarna aan de verwondingen is overleden. Men meldt, dat op de terugreis van het stoomschip Maduravan Batavia herwaarts,de baas-timmerman Langkemper, bij het verrichten van zijne werkzaam heden in de tunnel van het schip, door de stikstof van ontbonden of gesmolten melasse (gedeelte der lading) onmiddelijk werd gedood. De bootsman die hem, toen hij te lang afwezig bleef, moest opzoeken, onderging hetzelfde lot. De personen, die naar laatstgemelde gingen uitzienwerden gelukkig gespaard, doordat de voorste struikelde over het lijk van den bootsman, die verder kon terugkeeren dan de timmermansbaas. De timmermansbaas Langkemper laat eene weduwe met 7 kinderen nade bootsmanDnitscher van geboortewas ongehuwd. Eene brutale opliohterij werd Vrij dag in een goudsmidswinkel in de Vij zelstraat te Amsterdam gepleegd. Eene jeugdige juffer verzochtvoor eene winke lierster vlak in de buurt wonende, om eenige gouden voorwerpen op zicht voor een oogenblik mede. Aan dit verlangen werd voldaanen de goudsmiddie de juffer nakeek, zag, dat zij by de win kelierster binnenging. Hij keerde toen in zijn winkel terug, maar toen de juffer wat lang wegbleef, ging hij eens infor- meerenen moest toen hoorendat be doelde juffer, totaal onbekend bij de win kelierster, eene kleinigheid had gekocht en zich daarna spoedig had verwijderd. De goudsmid betreurt na het verlies van 4 gouden kettingen, 4 medaillons, 4 paar oorknoppen2 gouden armbanden en 3 zilveren knipbeugels. De leden der Tweede Kamer zijn uitgenoodigdbij de feestelijke opening van het Rijksmuseum te Amsterdam te genwoordig te zijn. Was vroeger in Drente het biezen- snijden een winstgevend werk tegenwoor dig kan er nauwelijks een karig loon meè worden verdiend. Men is thans weer druk met dezen arbeid bezig; het riet kan echter niet meer dan 2 h 3 cent het bos opleveren. - Tegen twee tappers in de Hek- kelaan te 's-Gravenhagedie gemengde bedrijven uitoefenenis proces-verbaal opgemaaktter zake van het voorradig hebben van sterken drank in verboden localiteit. In eene vergadering van leerlingen en oud-leerlingen van den heer Posthu mus den dezer dagen overleden directeur van eene der Hoogere Burgerscholen met 3 j. cursus te Amsterdam, is besloten een gedenkteeken op zijn graf op te richten. De vrouw te Oud-Beierlanddie verdacht wordt haren man te hebben wil len vergiftigenis thans opnieuw in hech tenis genomenen naar het huis van arrest te Dordrecht overgebracht. Het in de Spaansche Cortes aan gekondigde debat over de politiek van het tegenwoordige kabinet is wegens on gesteldheid van Canovas uitgesteld. Daarna zullen de zittingen opgeheven worden. De Koningde koningin en de ministers blijven dezen zomer in Madrid, wanneer de epidemie aanhoudt. De geneesheer van Canovas heeft hem allen arbeid verboden. Uit het oordeel van onpartijdige personen is gebleken dat de beschuldiging van plagiaat ten onrechte tegen den ar chitect Cordonnier is ingebracht. Zij berust te alleen op de gelijkenis van het ontworpen beursgebouw met het raadhuis te La Rochel- Ie voor zooveel betreft de helft van een der vier gevels, terwijl het type een geheel ander is en het silhouet er hoegenaamd niet op gelijkt. Het bedoelde raadhuis is bovendien in Italiaanschen stijl, het beurs gebouw in Ylaamschen renaissancestijl en de ondergeschikte deelen verschillen. Een opzienbarend rechtsgeding is dezer dagen te St. Petersburg beslist. Een jong luitenant, Imschenezki genaamd, wiens vronw verleden jaar bij een roei tochtje in het water viel en verdronk werd door zijn schoonvader beschuldigd van zijn vrouw vermoord te hebbenom in het bezit van haar vermogen te komen. Er waren verscheidene verdachte om standigheden o. a. dat Imschenezkidie zich als echtgenoot zeer slecht gedroeg, nog een zekere betrekking onderhield met een vroegere geliefde, en dat hij die jonge dame bijna onmiddelijk na den dood zijner vrouw ten huwelijk vroeg. Maar een overtuigen! bewijs van zijn schuld kan niet geleverd worden. De rechtbank sprak hem vrij van de beschuldiging wegens gebrek aan bewijsmaar zij veroordeelde hem wegens manslag door onvoorzichtig heid (het was nl. door zijn schuld dat het bootje omsloeg) tot 3 maanden gevan genisstraf en een kerkelijke straf, door de geestelijke overheid te St. Petersburg te bepalen. - Uit België deelt men aan den Temps mede dat de internationale tentoonstelling van schoone kunsten in Antwerpen nu geheel gereed ismet uitzondering der Duitsche afdeeling. Schitterend is de Fransche school met 621 doeken vertegen woordigd. Wat aantal en luister betreft wedijvert met haar de Belgische afdeeling. In de andere afdeelingen niet zoo tal rijke werken bevattend merkt men stuk ken van buitengewone waarde op vooral onder de inzendingen uit Oostenrijk en Italië. Het is hoogst moeilijk een ander zijn rekening te maken toch heeft dit iemand gedaan tegenover den heer Wen- delasrdie als Floris V, de hoofdpersoon der Leidsche maskerade was. Die aardig heid zou hem 10.000 gekost hebben. ƒ3000 voor het diner Zondag 11. aan 200 studenten aangeboden en ƒ7000 aan on kosten door hem voor het feest zelf ge maakt. Eene zonderlinge vrijpartij Een Geldersch boerenzoon, en ,,Jannoa" zijn bemindewaren dezer dagen naar een bruiloft geweest, 's Avonds gingen zy met de GelderschOverijselsche locaal- spoor naar huis en in den trein werd natuurlijk de tijd met zoete minnekooze- rij verdreven, doch daarbij ging het zoo druk toedat „Jannoa" door de glasruit van den waggon viel en zich erg bezeerde. Een conducteur maakte van het geval procesverbaal op en een geneesheer ver leende hulp bij het verbinden van de wonden. Gedurende de maand Juni is bij de regeering geen enkel ambtsbericht ont vangen waaruit blijken zoudat de be smettelijke longziekte onder het vee in Nederland is waargenomen. De Duitsche landbouw- en vakbla den klagen zeer over vervalsching van levensmiddelen. Zoo merkt men opdat alleen in Altona 50.000 a 80.000 pond kunstboter uit Holland wordt ingevoerd. Gemengde boter bevat slechts een tiende of vijfde natuurboter, en bestaat alzoo voor het grootste deel uit margarine. Niet al leen wordt de kooper op deze wijze schan delijk bedrogen maar ook de melkerij erg benadeeld. De oeconomen dringen op een verbod van invoer van kunstboter uit vreemde landen aan. HAARLEM7 Jnli 1885. In de Maandag gehouden vergade ring van het Departement Haarlem der Maatschappij „tot Nut van 't Algemeen" zijn tot afgevaardigden naar de Algemeene Vergadering benoemd de Heeren J. H. Slangen en Mr. H. Jacobi. Tot bestuurs leden werden benoemd de Heeren P. Dy- seriuck en P. J. Prinsen Geerligs terwijl de zilveren medaille voor veeljarigen tronwen dienst uitgereikt werd aan C. Waalewijn, werkzaam bij de firma W. Voet en Zonen en aan H. Zunrendonk werkzaam eerst bij de firma van Diesen en Kerrebijn en verder bij diens opvolger den heer M. van der Eist Jr. Heden middag te 2 ure had de onthulling plaats van de gedenksteen ter nagedachtenis van den grooten dichter Mr. W. Bilderdijk op initiatief van de „Kunstenaarskring" aangebracht in den gevel van het huis op de Groote markt alhier, waar de beroemde taalkenner en dichter zijne laatste levensjaren doorbracht en in 1831 overleed. Dit huisvroeger een deftige burger woning is sedert enkele jaren ingericht tot café-restaurant en als zoodanig be woond door de heeren Gebroeders Brink man welke heeren ter opluistering van deze plechtigheid op de Groote markt een muziektent deden plaatsenwaarin de kapel van Grentzius zich van 2 tot 4 uur deed hooren. Op het graf van den Nederlandschen bard in de groote kerk was van wege de vereeniging „Bilderdijk" eene eenvoudige versiering aangebrachtbestaande in een krans van frissche rozen. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 8sten Juli 1885, des namiddags ten een ure. Be volgende stukken en punten zul len aan de orde gesteld worden: 1. Adres aan den Koning en 2. Miss. Ged. Staten met Koninklijk besluit goedk. Begrooting 1885. 3. Missive Ged. Staten goedk. besluiten verhuring grond aan G. Waasdorp en aan IJ. Storm en F. van der Grapt. 4. Missive Ged. Staten beschikking op bezwaarschriften van A. Prinsen en e J. E. de Vries. 5. Proces-verbaal kasopneming. 6. Voorstel B. en W. demping en rio- leering slooten Roozenprieel. 7. Rapport B. en W. voorstel Raadslid Dr. van Eyk, (Raadsn. 17 Jnni no 18.) 8. Rapport commissie zaak duinwater maatschappij. 9. Voorstel B. en W. walgronden. 10. Rapport Comm. fin. rekest J. J. Beaufort inhuring van grond. 11. Rapport Comm. fin. rekest J. van Servetten en J. Giebelsprijs grond Kinderhuisvest. 12. Id. id. rekest/. A. G. Koek, huur kelders Vleeschhal. 13. Id. id. rekest J. van Cittertaankoop grond Sophiastraat. 14. Id. id. reken, schutterij 1884. 15. Rekest H. Spruitenburg om ontslag als onderwijzer. 16. Missive P. de Jongwerkinrichting. 17. Rapport Comm. officieel verslag ver handelde in Raad. 18. Id. id. verzoekschriften rekest A. Voorling. 19. Benoeming Commissie bezwaarschriften ACHTTIENDE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag den 8 Juli 1885, des avonds van 7J410 uurdoor het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. ii. Müller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Wachtparade. MarschPohle. 2. Ouverture. l'Italienne en Algier.. .Rossini. 3. Kuss- Walzer, aus der Lustige Krieg. Strams. 4. Fantaisie. Les Dragons de Villars.Maillart. 5. Fantaisic. Jubilé au VillageIleimans. 6. Ouverture. La Reine d'un Jour ...Halvy. 7. Potpourri. Don PasqualeDonizetti. 8. Potpourri. Las MascotteAudran. arr. M. II. Müller Gevraagd tegen 1° Augustus in een klein gezin, eene flinke, nette P. G., als meid-alleen, goede getuigen worden vereischt. Aanmelding in persoon in liet Wapen van Amsterdam''''des avonds na half zeven tot en met 9 Jnli. Men vraagt tegen 1° Augustus eene flinke die goed kan koken en huiswerk verrichten. Zich te vervoegen: Ged! Oude Gracht 70. (38) Mevrouw VAN BRAAM HAUCK- GEEST, vraagt met 1 Augustus die goed kan koken en huiswerk verrichten. Adres: Kruisleeg 4. (39) tegen 1° Augustus. Adres: Kruisstraat 42. Spreekuur 's avonds van 79 uur. WESTERKAPPEL HOOFD, vragen een Zij die administratie en vakkennis hebben genieten de voorkeur. Eigenhandig geschreven brieven worden van de gegadigden voor deze betrekking franco ingewacht. Wordt verlangd eene fatsoenlijke Adres: Korte Jansstraat N°. 2, Haarlem. (42) Wordt gevraagd een fatsoenlijke Adres: Kruisstraat 2. (43) Ein exam. Lehrer mit vorzüg- liehen Referenzen geb. Deutscher, ertheilt griindlichen und schnellen Tint er richt in ob eng enannt en Fachern gegen massiges Honorar. Gef. Anfragen werden im Bureau dieses Blattes unter N°. 44 erbeten. een ROODE KARDINAAL, die hem terugbezorgt, kan op een goede belooning rekenen. AdresFrans Halsstraat 28. een BOVENHUIS, 3 kamers alcoof en keuken. Huurprijs 2.50 per week. Te bevragenZuider ■ne N°. 100. (46) Met medio Augustus of primo Sep tember wordt aan een of twee Heeren aangeboden bij fatsoenlijke gehuwde lieden zonder kinderentegen nader overeen te komen conditiën. Reflecteerenden gelieven zich te adresseeren met franco brieven onder N°. 47, aan het bureau van dit blad. tegen 1 Aug. of 1 Nov. ïfllffliil een ruim en net HEERENHUIS, -bevattende 8 groote en kleine kamers, 3 Cabinets enz. Huurprijs 550. Brieven franco onder N°. 48 bij De Erven Doosjes. Er wordt TE KOOP gevraagd Eene gebruikte PIANINO. Aanbiedingen met prijsopgaaf met franco brieven onder letters L. H., aan het advertentiebureau van J. J. SMITS, Ged. Oude Gracht 121, alhier. KAMER en SUITE TE HUUR, Wilsonsplein No. 2, nabij den Hout. (50)

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3