N ien wsberichten. Het onderhoud der Stadspompen was aangenomen voor 799.'sjaars, terwijl de Duinwatermaatachappij vergun ning verkreeg om in verschillende stadsge deelten haar buizennet uit te breiden. De baggerwerken, uitgevoerd onder beheer van den Opzichter voor de gemeente werken en gebouwen, eischten 3854.37 s. Omtrent de waterverversching is men met Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijn land tot eene overeenkomst gekomen strekkende tot bevordering van de belangen onzer gemeente in dit opzicht. De onderhoudskosten der houten en stee- nen wallen waren voor 2 jaar aanbesteed tegen 2250.p. jaar. Het maken vaneen houten wal langsden Kampersingel vorderde 3179.— en voor het verrichten van wal werken langs het Zuider Buitenspaarne, noodig geworden na het opruimen van de Zwem- en Badinrichting aldaar besteedde men f 740.— Het onderhonden der Bruggen was uitbesteed tegen 7975.'s jaars. Het maken van een nieuwe brug over de Leidsche Vaart werd uitgevoerd voor f 23689.Voor de verandering van de op haalbrug aan het Vrouwenhek in eene vaste besteedde men 750.Voor versterking van de Kennemerbrug heeft men 200. moeten verwerken. Ingevolge Raadsbesluit is het Paardenwed aan de Jansstraat en Bakenessergraoht opgeruimd, wat 250.-— kostte. De kleine of Haarlemmersluis te Spaarndam werd in eigen beheer onder houden en vorderde 126.89. De kosten der straatverlichting bedroegen in 1884 ƒ21445.085 waarvoor men in gebruik had 1060 gewone lantarens en 10 volgens nieuwe constructie. Volgens het Verslag was het lichtgevend vermogen van het gas hooger dan men in het contract als minimum bepaald had. Debrandbluschmiddelen worden in eigen beheer en met nauwgezetheid in goeden staat gehouden. Hiervoor werd 2150.— bij de begrooting uitgetrokken terwijl in 1884 werd aangeschaft een slangenwagen met bijbehoorend bluschma- terieel voor het bluschen van brand door de brandkranen. Deze toestel kostte wel ƒ1478.maar daar die uitsluitend door politie-beambten schijnt bediend te worden en dus op de snelst mogelijke wijze kan in werking gesteld worden verdient het aanschaffen ervan onzes inziens de hoogste waardeering, even als het aanbrengen van houten luifels, één in elk der 6 stadsaf- deelingen waaronder men heeft aangebracht 4 brandladders, 2 houten schoren en 2 hakenalles om te dienen als reddingtoe stel bq geval van brand. Op het einde van 1884 waren 130 brandkranen op de buizen der Duinwatermaatsehappy aanwe zig, terwyi de gemeente zich van het vrye gebruik van waterby eventuele branden heeft verzekerd. De gemeente-begraafplaats ligt in het gedeelte dat van de gemeente Sehoo- ten aan ons is overgegaan en verkeert in goeden staat. De daar noodige werkzaam heden worden verricht door 3 vaste werk lieden tegen betaling van dagloon. Gedu rende 1884 werden daar ter aarde besteld 662 lijken op het Protest, gedeelte. 443 R. K. 16 Israël. of 1121 lyken te zamen waarvan 59 door stedelijke en 1062 door niet-stedelyke lijk- bezorgers. De begraafplaats leverde in 1884 aan begraafrecht een som van 10794.375. 49 lyken werden ter begraving naar elders vervoerd. In het Hoofdstuk Me d i s che - en Ge meente politie blijkt dat vanwege het Gemeentebestuur alles aangewend wordt om door het ophalen en wegvoeren van vuil en onreinheden, door het geregeld afloop behouden van openbare goten en riolen, door de verbetering van den toestand van kanalen, grachten enz. de reinheid en zindelijkheid te bevorderen. Mazelen en roodvonk waren in 1884 de heerschende ziekten, maar de gezondsheidstoestand was over het alge meen gunstig. In het St. Elisabeths- of Groote Gasthuis werden in 1884 verpleegd 140 mannen, 113 vrouwen, 26 kraam vrouwen en 26 kinderen. Het aantal ver- pleegdagen was 10262. Wordt vervolgit). Den 27sten Juni vervoegde zich ten huize van den heer L Du Bois, op de Ginnekenstraat te Breda, een veld artillerist, Van Meurs genaamd, die ver haalde dat den 30sten dier maand in de cantine eene tooneelvoorstelling zou ge geven worden en dat by in verschillende rollen moest optredenen wel eerst voor notaris en later voor dokter, en dat hij mitsdien gaarne voor die rollen kostuums wilde hurenzich bereid verklarende, vooraf de daarop vallende kosten te be- ij talen. Du Bois verklaarde zich bereid aan 's mans verzoek te voldoen, doch ver zocht hem op den dag der uitvoering terug te komen. Hieraan werd doof Van Meurs voldaan, die dan ook op 30dezer, tegen betaling van 2, in huur ontving2 jas sen, 2 vesten, 2 broeken en 2 hoeden. Daar Du Bois in het minst niet aan op lichterij dacht, zoo vervoegde hy zich j eerst dezer dagen aan de kazerneom aan Van Meurs teruggave der gehuurde goederen te vragentoen hy tot de ont dekking kwam het slachtoffer eener op lichterij te zijn geworden. Van eene too neelvoorstelling toch was geen sprake geweest maar wel vernam hydat de veld-artillerist Van Meurs zich met een kameraadHeymans genaamdverwijderd had, men vermoedde naar Antwerpen, zoodat beiden als deserteurs waren gesig naleerd. Of Du Bois ooit iets van zijne kostuums zal terugzien, valt zeer te be- twijfelen. Schipper P. Zegel, van den Tes- selschen blazer T. X. 14, verhaalt dat hij dezer dagen bijna het slachtoffer was geworden van verdwaalde puntkogelsdie by het schijfschieten van de battery Kaaphoofd te Helder, over de droogte van Onrust langs de Noordzee stoven. Een kogel stoof rakelings by de schuit langs en een tweede ging ongeveer 100 meter van het vaartuigje af in zee. Alle zeil werd bijgezet om de gevaarlijke pro jectielen te ontkomen en een veiliger plek op te zoeken. Men verneemt dat de heer P. H. J. Cuypers, architect van het Rijksmuseum te Amsterdambenoemd is tot ridder der Orde van den NederlandBchen Leeuw. Onder de gemeente Echt sloeg Za terdag nam. de bliksem in de woning van den landbouwer J. van Kempen, rnkte den stoel, waarop deze gezeten was, uit elkander, verbyzelde eenig porseleindat op de tafel stonden baande zich een uit weg door de deur, zonder brand te ver oorzaken. Van Kempen is tengevolge van den schrik onder geneeskundige behande ling; men vreest dat hij krankzinnig is. - Bij aanhoudende hitte zullen de wedloopen op 17 Juli a. s. te Amsterdam, in plaats van te 2 uur, des avonds te 5Va unr een aanvang nemenhetgeen des morgens door strooibiljetten zal wor den bekend gemaakt. Een rustig wandelaar op het Utrecht- sche Veer te Leiden meende gisteren mid dag dat een kind in den Rijn viel. Zonder zich een oogenblik te bedenken begaf hy zich gekleed te water en had het gelukeen dameshoed die door eene windvlaag was afgeruktop het droge te brengen, 's Mans hulpvaardigheid lokte natuurlijkerwijze de vroolijkheid van de omstanders nit. IJit Terschelling meldt men van 12 Juli: Gisteren had de jaarlyksche proef tocht plaats met de reddingsboot en den vuurpijltoestel van het station Oosterend. Boot en manschappen voldeden zeer goed. De oefening met den vuurpijltoestel slaagde volkomen. Verleden week Vrijdag is door de ambtenaren der belastingen aan het Oos- terspoor te Amsterdam eene belangrijke aanhaling gedaan van spiritus. Onder eene waggonlading ledige vaten waren 24 gevulde verborgendie pl. m. 200 liter inhielden. Deze wagen was oorspronkelijk bestemd voor Utrechtdoch toevallig daar aan de douaneloods aangekomen en alzoo als een visch in de fuik geraakt. De af zender te Dortmund had een valschen naam opgegeven en houdt zich evenals de ge adresseerde te Amsterdam, onbekend. Een groot aantal jonge ooievaars zijn gelijk men weet, de laatste weken in Maas en Waal, de Tielerwaard en in meer streken uit de nesten geroofd om naar Engeland te worden verzonden. Naar men wil maken de dieven voor dat doel er 6 k 10 per stuk voor. Te Herwijnen liet de heer Kolff, notaris, een nest des nachts bewakenen slaagde er zoo in de dieren te zien uitvliegen. De heer A. van Arkel, landbouwer aldaar, mocht de zelfde voldoening smaken, door iederen avond ten 9 ure, de vogels uit het nest te nemen en ze 's morgens ten 5 ure er weder in te brengen. Het vorstendom Monaco, dat tot dusver slechts drie soorten van postzegels had, heeft er nu, krachtens een over eenkomst met het Fransche postbestuur, twaalf. De nieuwe zoowel als de oude soorten zyn voorzien van het portret van den regeerenden Vorst. Te Oosterwolde wilde eene timmer mansvrouw twee schapen uit het land halen, doch werd door deze dieren om vergetrokken zoodat zij een been brak. Zy moest geruimen tijd met hevige pijnen op het land blijven liggendaar niemand het ongeval had opgemerkt. Het verzamelen van sigarenpuntjes kan, gelyk het met al dergelijk peuter- werk gaat voor wie er lust in heeft, op groote schaal zeker heel wat opbren gen. De Rynsch-Westfaalsche vereenigin- gen tot dat doel waar men zich al niet voor aaneensluithielden onlangs te Crefeld hun jaarlyksche bondsverga dering, en uit de daar medegedeelde staten bleek, dat door het bond, hetwelk nu 3522 leden telt, verleden jaar, 32,079 Mark werd ontvangenvan welk bedrag aan 2105 kinderen ondersteuning werd verleend. Of de arbeidstijdhieraan besteedwèl aangewend, niet meer zou hebben opge bracht Een onbekende vrouw, naar 't schijnt ongeveer van twintigjarigen leeftijd en gekleed in een blauwen japon met rood fluweel afgezetMolière-schoenen en rood gekleurde kousenis Vrijdagmiddag door de politie in hewusteloozen toestand op de straat gevonden. Per raderbaar werd zy naar het gasthuis vervoerd. Op de kermis te Leveroyeen ge hucht van Nederweertging het verleden week onrustig toe. Wegens dronkenschap en het plegen van baldadigheden werd tegen eenige personen proces-verbaal op gemaakt waarna de politie op eene ha gelbui van steenen onthaald werd. Nadat de politie van hare wapenen had gebruik gemaakt en zelfs door een der maréchaus- sée's een schot was gelosttrok de menig te af, Uit het gerechtelijk scheikundig onderzoek naar de oorzaak des doods van G. O. B. te Nijmegen, wiens plotseling overlijden op den 8sten Juni jl. men aan vergiftiging meende te moeten toeschry- ven is van vergiftiging geen spoor ont dekt maar bevonden dat de man aan maagkanker moet overleden zyn. Visschers op de Diem het Nieuwe Diep en de GaaBp klagen dit jaar zeer over het groot nadeelhetwelk zy onder vinden door de otters, die zich in die wateren in grooten getale vertoonen. Men meent dat zy uit het drooggemaakte Naardermeer daarheen zyn gekomen. Deze dieren zyn echte veelvraten. Zij verscheuren de netten en stelen de visch uit de fuikenwaardoor de visschers groote verliezen lijden. Men hoopt zich zoodra de jacht geopend iszooveel mo gelijk van deze ongeDoode gasten te ont doen. Een onlangs overleden oude dame te Berlijndie jaren lang haar kamer moest houdenen geen andere dan verre bloedverwanten had heeft haar vermo gen 60,000 Mark vermaakt aan men-1 sohen uit haar buurt, die haar belang ingeboezemd hadden. Haar dienstmeisje kreeg 15,000 Mark en den inboedelen het overige geld werd verdeeld in legaten voor verscheidene buren wier doen en laten zy uit haar venster had gadegesla gen. Een der aldus bedachten is later weer onterfdomdat de dame hem een kat zag mishandelen. De veiligheid in de Btraten van Constantinopel laat weder meer dan ooit te wenschen over. In de levendige buurt Top Hane is de woning van een Turksch-officier op klaar lichten dag door inbrekers geplunderd. Een Heer, die in de voorstad Pera 's avonds uit een koffiehuis kwam is door twee als politie-agenten vermomde roovers aange houden die hem met de revolver in de hand alles afnamen wat hy by zich had. Diezelfde twee roovers vielen nog verschei dene andere menschen in de straten aan. De politie-agenten slaagden er tot dusver niet inhunne valsche ambtgenooten op te sporen. De schietproeven met het geschut van het koepelfort op de Harssens zijn weder gestaakt geworden omdatnaar men verneemtde pantserplaten van den toren zouden zyn uitgeweken. Een later bericht spreekt dit weder tegen. De pant serplaten zouden zelfs een dwangproef, met goed gevolg, doorstaan hebben. Te Smilde dacht eene vrouw haar zwerenden vinger te genezen door dien te wasschen met Haarlemmerolie. De dwaze onvoorzichtigheid werd geboet met eene ontstoken handwaarvan drie vingers voor altijd onbruikbaar zijn geworden. Ten blijke, hoe gevaarlijk de Rus sische petroleum voor de Amerikaansche reeds iskan strekken het feitdat de raffinaderij van ruwe olie te Fiumedie pas voor 1% jaar is opgericht met een kapitaal van 1 t/s milioen gulden reeds eene netto winst heeft verkregen van 251,485 gulden. In de vergadering van Provinciale Staten van Noordholland van 10 Juli werd o. a. besloten te koopen de hof stede Bloemendaals beginvoor reke ning der prov. voor 49,000 buiten de kosten; dat door de prov. zelve wordt voorzien in de verpleging van alle krank zinnigen, voor rekening van gemeente-of armbesturen in Noord-Holland in een krankzinnigengesticht opgenomen of nog op te nemenbuiten hen die geplaatst zyn of zullen worden in het gesticht voor Israëlitische krankzinnigen te Am sterdam om te dien einde aan het gesticht Meerenberg een gebouw toe te voegen naar het type, in voordracht van Ged. Staten beschrevenen uitsluitend bestemd tot overneming uit het hoofdgebouw van zooveel behoeftige lijders aan chronische ziekten als aldaar aan doelmatige verple ging der overige of van het opnemen van nieuwe patiënten in den weg staanen ten behoeve der kweekschool voor onder wijzeressen te Haarlem een subsidie toe te staan van jaarlijks 1000, gedurende vyf jaren te beginnen met 1886. De vader van Jacob Spruitwiens zoon by het breken van de brug aan het Papendrechtsch veer te Dordrecht het leven verloor, heeft bij het gemeentebe stuur van Dordrecht eene aanvrage tot schadevergoeding ingediend, welke aan vrage by de eerste raadsvergadering be handeld zal worden. Andere ingezetenen uit deze plaatsdie by die gelegenheid te water zyn geraakt en daardoor hunne kleederen in meerdere of mindere mate beschadigd zagen, schijnen reeds eene schadeloosstelling ontvangen te hebben. Er heeft te Amsterdam een aller grappigst waterfeest plaats gehad in de zwem- en badinrichting in den Amstel t by Schollenbrug. Het Hbl. geeft er de volgende schets van. In een door schuiten omheind bassin in de rivier naast de in- I richting had nl. een tobberoeiwedstryd plaats door een vijf-en-twintigtal jongelui leerlingen van den directeur. De jongensdie natuurlijk allen goed konden zwemmen, namen plaats in een ronde tobbe en trachtten dan twee aan twee, elkander te bereiken en door de roeispanen elkanders tobben te doen kan telen. Niet vaak gelukte dat, want meestal was de schipper al uit zyn eigenaardig vaartuig, dat telkens draaide, gekanteld voor hy zyn tegenpartij bereikt had en dan was het moeielijk om er weer in te komen. Soms ook liep de tobbe vol water en zakte het kleine vaartuig weg. Gevaar was er niet bywant het water is daar ter plaatse zeer ondiep. Nog grappiger was het tournooi, dat daarop volgde. De jongelui in allerlei komische pakjes gestoken er waren nl. aansprekers (oud costuum)baby's advocaten pierrots, dienstmeisjes enz. zaten op een houten paarddat eigenlijk niets anders was dan een ton en trachtten elkander dan van het paard te lichten. Dat ging niet moeielijk, want telkens sloeg het paard om en zijn berijder eraf en dan was het, zooals een uithangbord schrijft, een toer om erop te komen. De zotste tooneelen vielen daarbij voor zoodat de toeschouwers telkens in een daverend gelach uitbarstten. Pas zaten de jongens er weer eens op en maakten een beweging met de roeispaanof de tor- nooiheld lag weer in 't water te spartelen De Nationale Zeitung weet mee te dee- len dat het inentingstelsel van dr. Ferran in Spanje verrassende resultaten oplevert. Vrijdag nacht is te Schiedam een moord gepleegd op een grasmaaier. Naar men wil moet de aanleiding ertoe in een liefdeshistorie gezocht worden. De dader, een jeugdig persoon is gevat.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2