Lie8kswegens moord op den po- litieraad Rumpff tot den dood veroordeeld, is naar een gevangenis nabij Kassei over gebracht. Hij weigert in beroep te komen van het vonnis. Den 26en van deze maand worden de nienwe kaaien in Antwerpen geopend. De stad zal groote feesten bij deze gele genheid organiseerenmen spreekt van een luisterrijken optocht en een interna tionalen wedstrijd op de Schelde. De koning en de koningin van Belgiëde aartshertog Rudolf en gemalin en een groot aantal andere aanzienlijke personen zullen de opening bijwonen. De internationale tentoonstelling van schoone kunsten is nu geheel gereed door de opening der Russische en Duitsche afdeelingen. In Arnhem heeft iemand de lief hebberij om zijn eigen glazen in te slaan. Woensdag vermaakte hij zich met deze uitspanning en sloeg voor f 10 a 15 ruiten in zijne woning stuk. Na voldaan te zijn trok hij naar den glazenmaker, kooht daar nieuwen voorraaddoch ver loor er eenige onderwegwaarop hij vol woede ook de rest tegen de Bteenen wierp. Te huis komende werden nu nog de over geblevenen vernield en maakte hij een aanvang met het huisraad toen de politie aan zijne baldadigheden een einde maakte. Met het stoomschip Prins Alexan der dat Zaterdag te Amsterdam aankwam werd o. a. ook uit O. I. overgebracht een marinierdie wegens poging tot moord tot 7 jaren tuchthuisstraf was veroordeeld. Het mocht evenwel niet gelukken hem naar Nederland over te brengendaar hij in het Kanaal van Suez, met achterla ting zijner handboeienop heimelijke wijze het schip heeft weten te verlaten. Uit eene der archiefkamers van het departement van financiën is eene belangrijke partij beschreven papier ont vreemd. De dader van dezen diefstal is niet bekend. Zaterdag was eene kleine verbetering in den toestand van mevr. Kleine merk baar, schrijft het Hbl., en volgens het D. v. N. doen zich nu en dan verschijn selen van beterschap voor „die nog niet het ergste doen vreezen." Terwijl Keizer Wilhelm Zaterdag avond te Ems een rijtoertje deed heeft een oud manonder het mompelen van eenige onverstaanbare woorden eene kruik voor de paarden geworpen. De kruik brak en bleek met aarde te zijn gevuld. De man werd terstond gearresteerd. Hij ver klaarde naar Ems te zijn gekomen om den Keizer een middel tegen overstrooming mede te deelen en nu maar eerst die kruik naar het rijtuig te hebben gewor pen om de aandacht des Keizers te trek ken. Evenals uit dit antwoord bleek ook overigensdat de man krankzinnig was. Bij nader onderzoek werd geconstateerd dat hij kuipersbaas te Frankfort aan den Oder was en reeds eenigen tijd malende was geweest. In het Vondelspark te Amsterdam is de pachter van het „Melkhuis", bij het openen van een vensterdaaruit ge vallen zoodat hij den hals brak en da delijk dood was. De hofkapel van Z. M. den Koning van Siam heeft op de tentoonstelling van uitvindingen te Londen een concert gege ven. Voor Europeesche ooren was de mu ziek niet zeer aantrekkelijk. Op het pro gramma kwam o. a. voor „Tha Joinok" ('s Konings wandeling). Godenslaap. De smart van het scheiden. De Andifoon of het geluiddoovertje reeds vroeger door ons vermeld als een uitstekend middel tegen alle lastige ge luiden, als pianino's, harmoniums, straat orgels enz., bestaat uit twee metalen plaatjesdie in de oorschelpen gelegd worden. Een bewoner van Bayreuth moet de uitvinder zijn. In sommige deelen van Spanje neemt de cholera af, in andere daarentegen neemt de ziekte toe. In sommige plaatsen komt oproer wegens de accijnseneen soldaat en drie oproerlingen verloren daarbij het leven. De gevel van het tentoonstellingsge bouw te Antwerpen is bijna gereed. Men schrijft uit Scheveningen Omstreeks het jaar 1860 of 61 ver trok van Java naar China het Nederl. brakschip Watergeuskapt. H. R. Giezen boekhouder wijlen de heer P. Varkevisser i aldaar. Sedert het vertrek van dien bodem van Java heerschte in do Chineesche zee een schrikkelijke storm, en sedert werd er van de Watergeus niets meer vernomen zoodat bij de rechtbanken aanvraag werd gedaan door sommige vrouwenom een ander huwelijk aan te gaanwegens ver moedelijk overlijden. Al die jaren van 1860 of 61 af zijn sedert voor bij gegaan en nu komt een man in Delft vertellen, dat hij ook tot de equipage der Watergeus behoordedoch het schip door Chineesche zeeroovers is overvallen, geplunderd, en de opvarenden als slaven naar het bin nenland zijn vervoerd, waar zij, aan ke tenen gebondenhun ellendig leven slijten. Aan den verhaler was het gelukt, zich aan boord van een ander schip te verber gen, en zoodoende was hij er in geslaagd te ontsnappen en naar Nederland te komen. Hij vertelt verder, dat enkelen van de equipage zijn overledendoch sommigen nog in leven zijn wier namen hij opgeeft Tengevolge daarvan zijn sommige familie leden thans bezig nadere inlichtingen in te winnen en zij zullen daarna trachten wanneer zij zekerheid hebbende tusschen- komst van het Nederl. gouvernement in te roepen ten einde de invrijheidstelling der gevangenen te verkrijgen. Voor eenige dagen zou een Ham burger professor een zeer geleerd man met zijne vrouw van Halle naar Gotha reizen, en had het ongeluk zijn zeer kostbaren wandelstok in het station te Halle achter te laten. De professor's vrouw stapte daarop te Naumberg uit, om te telegrapheeren dat men den stok naar Gotha zoude zendenmaar hield zich zoo lang op dat de trein zonder haar vertrok. Op zijne beurt steeg nu de prof. te Apolda uit den treinom zijne vrouw op te wach ten. Toen hij niet weder in den waggon verscheenbemerkten zijne medereizigers dat professor overjas en hoedendoos had laten liggen, en gaven deze zaken vol gens het adres te Gotha aan het station af. Aldus gebeurde hetdat terzelfde tijd overjas en hoedendoos te Gotha, de pro fessor zelf te Apoldazijne echtgenoot te Naumburg, en de aanleiding van deze verwarringde wandelstokte Halle zich bevonden. Maandag is het rijksmuseum te Am- sterdam plechtig geopend. De N. R. Crt. herinnert eraan dat de stichting van dit museum te danken is aan het initiatief van het lid der tweede kamer der staten-generaal mr. Van Hou ten. In de zitting der tweede kamer van 4 December 1872 stelde de heer Van Houten voorom op de begrooting van het ministerie van binnenlandsche zaken een artikel te brengenluidende Kos ten voor het verkrijgen van nieuwe lokalen voorden staat toebehoorende of aan zijne zorgen toevertrouwde voorwerpen van beeldende kunst». Dit voorstel werd aangenomen met 72 tegen éene stem zijnde die van graaf Van Zuylen van Nyeveltthans lid van den raad van state. Volgens het Hbld. zijn tot den bouw van het rijksmuseum gebruikt 8000 palen, tnsschen de 10 en 18 meter met eiken houten kespen 800.000 metselsteenen waarvan het grootste gedeelte formaatsteen, en 100,000 profilsteenen 1500 M3 blauwe hardsteen petit granit de l'Ourthe 2000 M3 witte bergsteen, als Roche d'Euville voor het buitenwerk en voor die deelen, die zware gewichten te dragen hebben. Savonniére voor bedekt beeldhouwwerk buiten en binnen het gebouw, 920,000 KG. ijzer voor kappen en balklagen 2500 M3 zink no. 16 voor dakbedekkin gen 25,000 KG. lood voor idem. 9600 M2 leiendak sijstïme Fourgeau 10,000 M2 gekorreld, gegoten half wit, ruwglad en best wit Fransch glas van diverse dikten; 16,000 M2 vloeren van Mozaïek van terrazzoVan cement en van tegels en 1000 M1 gesmeed ijzeren afsluithekken i om het terreinenz. Het museum zal te beginnen met 14 Juli a., eiken dagmet uitzondering van den Maandag kosteloos voor het publiek geopend zijn van l Mei tot ultimo Augus tus des voormiddags van 10 tot des na middags 5 uren en van 1 September tot ultimo April van des voormiddags 10 tot des namiddags 4 uren. Op Zon- en feestdagen niet vóór 12Vj uur des namiddags. Te Renkum zijn van eenige perso nen de besmette bovenkleederen ontvreemd, die uitsluitend worden gebruikt bij het melken van aan mond- en klauwzeer lij dende koeien. Deze kleederen werden bij het verlaten der weide geborgen op den Wageningschen Berg, op eene daarvoor bestemde plaats. Men vreest nudat door dezen niet besmette weiden zullen wor den aangetast. De daders zijn tot helen niet ontdekt. De houten stelling aan den voorgevel van het nieuwe Centraal-station het laatst bij de beeldhouwers in gebruikis giste renmorgen weggenomen hoewel een van de drie middelste raambogen nog onaf gewerkt is. Men heeft nu een geheel on- belemmerden blik op het front van het breede gebouw. Een weduwemoeder van twee kinderente Amsterdam in den omtrek van den Haarlemmerdijk woonachtig, is spoorloos verdwenen. De kleinen blijven onverzorgd achter en hebben nu in het gesticht voor stadsbestedelingen huisves ting gevonden. Een zonderlinge zaak komt voor de rechtbank te Berlijn in behandeling. Een dame in het noorden der stad heeft nl. tegen haar buurmanmet wien zij voortdurend twist heefteen rechtsver volging ingesteld omdat hij in zijn tuin een vogelverschrikker geplaatst heeft, welke in vorm en kleeding sprekend op zijn buurdame gelijkt. De rechter zal nu moeten beslissen o^ dit al dan niet als een strafbare beleedi ging te besohouwen is. HAARLEM, 14 Juli 1885. Aan het toelatingsexamen voor de le klasse van het Gymnasium alhier namen deel 18 kandidaten. Toegelaten zijn J. E. Avis C. Bakker F. C. Boogaard L. Polak DanielsChr. GorsiraJ. J. de Graaff, E. Hoefer, J. H. Meijer, T. T. NoyonM. E. SalomonsW. F. van Slooten 0. Vis en G. P. van Vladeraoken voorwaardelijk J. van den Broeke A. J. Mulder, en A. van der Werk. Den 23enJuli zal hier in de Socië teit Vereeniging optreden het Ka is er- Corn et-Quartetdat in dezen zomer Duitschland en Nederland bereist. Ver schillende Duitsche bladen hebben voor dit gezelschap geen lof genoeg. Karakte ristiek zegt de Voss. Zeitung ervan Na al de geleerde, kunstmatige en moeielijk te begrijpen muziek doet het ons goed deze melodien te hooren die onmiddellijk tot het hart en tot het gemoed spreken. Slechte door veeljarig samenspel hebben deze vier kunstenaars de schoone klank verhouding verkregen, die niet nalaten een aangrij pende uitwerking op het auditorium te weeg te brengen". Men mag hieruit besluiten dat den Haarlemschen liefheb bers weder een degelijk concert te waoh- ten staat. Den 13en Juli herdacht de heer K. F. van Maas den dag waarop hij voor 25 jaren bevorderd werd tot heel- en ver loskundige. De drukkersgezel A. B. Mok her dacht 11. Vrijdag den dag waarop hij vóór 40 jaren werkzaam was gekomen ter steendrukkerij van de heeren Emrik en Binger alhier en hoewel zijne kameraden reeds Vrijdag dien dag voor hem onver getelijk maaktenwerd het eigenlijke feest Zondag 11. gevierd. Daartoe met rij tuig naar de woning van een der patroons gebrachtwerd hij door den heer Ch. Bin ger hartelijk toegesproken en er op gewe zen hoe de jubilarisals jongeling in betrekking bij den heer O. D. Emrik ge komen getuige was geweest van al het lief en leed der Inrichting. Een prachtig uitgevoerd testamonium getuigde van de waardeering der patroons voor dezen braven werkman. Ten slotte werd in het atelier van den heer Binger van de geheele feestvierende groep eene photografie genomen waarvan alleen den jubilaris een exemplaar zal worden aan geboden Betreffende den gezondheidstoestand j dezer gemeente in de afgeloopen maand Juni kan het volgende worden medege deeld. Ter gemeente-secretarie werden aan gegeven 24 gevallen van roodvonk 4 van mazelen en 1 geval van febris typhoïdea. Aan roodvonk stierven 2 aan kinkhoest 4 personen. Het totaal der overledenen was lager dan in eene der maanden van dit jaaren bedraagt met 6 levenloos aangegevenen 82. Verhouding der over ledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend, 21.89. Aan li chaamszwakte stierven 22 aan kanker 4, aan aanhoudende koorts 2 aan tusschen- poozende koorts 2aan stuipen 3aan apoplexie 5 aan hersenziekten 3aan ziekten der ademhalingsorganen 10 (waar van 4 aan keel- en longtering of bloed spuwing), aan ziekten der spijsverterings werktuigen 10door verdrinken 3 per sonen. Naar den leeftijd was de sterfte als volgtbeneden 1 jaar 37 van 15 jaren 5, van 5--14 jaren 3, van 14 20 jaren 3, van 20—50 jaren 10, van 5065 jaren 4van 6580 jaren 9 boven 80 jaren 5. Geboren zijn 63 jon gens en 60 meisjes. In de terechtzitting van de recht bank alhier gehouden Donderdag 11. ston den de directeur van het Vereenigd Arrest- en Provoosthuis en de bewaarder de H. terechtbeschuldigd van het door onachtzaamheid mogelijk maken van de ontvluchting van denwegens frauduleus bankroet, preventief gevangene G. Visser. Als getuigen werden gehoord vijf gevan genbewaarders en acht vroegere en tegen woordige bewoners van de gevangenis. Uit de verhooren bleek dat de reglemen ten aan die Inrichting over het algemeen zeer slecht werden nagekomen daar b. v. de gevangenen altijd volkomen op de hoogte waren van de vrije dagen der be waarders alsmede van den tijd waarop de ronden plaats hadden G. Visserdie op den pistole gehuisvest waskon zelf in zijne kamer het licht aanstekenen pakjes, briefjes en boodschappen ontvan gen uit welke getuigenissen de rechtbank de conclusie nam dat de ontvluchting door middel van valsche sleutels alleen had kunnen plaats hebben door verregaande onachtzaamheid van het personeel en ver oordeelde dientengevolge den directeur tot cellulaire gevangenisstraf van drie maan den en den bewaarder de H. tot een maand celstraf. Tegen B. Sluiter te Bever wijk, den zwager van Visserbeschuldigd van het verschaffen der sleutelswerd 45 dagen celstraf geëischt en tegen A. de Munk te Heemskerkerduin die den vluchteling gedurende 16 dagen op zijn zolder wist te verbergen eischte het O. M. 45 dagen celstraf. De uitspraak in dit geding had heden Dinsdag, plaats. De directeur werd ver oordeeld tot een maand de bewaarder de H. tot 15 dagenen de M. die den vluchteling verborg tot 6 dagen gevan genisstraf door allen in celstraf te onder gaan terwijl de zwager van Visser werd vrij gesproken. Gisteren avond is door de politie alhier aangehouden en naar het Huis van Arrest overgebracht eene 20 jarige dienst bode, die zich aan diefstal van verschil lende voorwerpen ten nadeele harer mees teres had schuldig gemaakt, welke in haar bezit zijn gevonden. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 11 Juli 1885, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. N°. 1. Eeu Huis en Erve, Breesteeg 28 f 2475, J. v. d. Laan. 2. Twee Huizen en Erven, naast het voorg.24 en 26,/2955. li. v. d. Laan. u 3. Een Huis en ErveL. Lakenstraat 20, f 2350, A. H. Poortman qq. 4. Een Huis en Erve, L. Raamstraat 20, 1350, D. Tijdgaat. 5. Een Huis en Erve, L. Raamstraat 31, 1700, J. v. d. Laan. 6. Twee Huizen en Erven, L. Raamstraat 29d en 29c, /'1145, J. v. d. Laan. 7. Een Huis en Erve, Doelstraat 33, 1425, G. v. d. Laan. 8. Een Huis en Erve, Doelstraat lig, f 595J. v. d. Laan. 9. Een Huis en Erve, Drappenierstraat 19, 1330, J. v. d. Laan. n 10. Een Hnis en Erve, L. Boogaardstraat 306, 420, J. J. Gitldemond. 11. Een Huis en Erve, Wester Boogaard- straat 4, ƒ1100, G. v. d. Laan. u 12. Een Huis en Erve, L. Annastraat 12e 890, II. Verkes Wz. TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag den 15 Juli 1885, des avonds van 7 A10 uurdoor het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Herinnerings-MarschJStraling 2. Ouverture ZampaIlérold. 3. WaLer, Rosen aus dem Sude .Sirattss. 4. Landbouw-Herinnerings-Marsch.M. H. Muller. 5. Fantaisie, La TraviataVerdi. G. OuvertureFestivalLeutner. 7. Komeuce, l'Abseneevan Thai. Es Clarinet-Soloarrlieilschmidt 8. Fantaisie, Penserosavan den Bogaerde. 9. Potpourri. Madame FArcbidllc.Offenbach.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3