Nieuwsberichten. geheel geeu onderwijs dus?" vraagt een lezer; maar wij vragen: is het nobel, een welwillend raadgever met zoo'n venij nige gevolgtrekking het zwaard uit de hand te slaan En dan Atjehwat wilt ge dienaangaande advizeeren? Hebt ge de laatste treurige berichten gelezen? Op tien minuten afstands van den Kraton overvalt de vijand onze soldaten en velt ze neêr. Wat is verkieselijkeen civiel of een militair gezag in het oproerige peperland We moeten waarlijk getuigen variia modis - gaat het daar even ellendig toe. Hoe moet het? De voorstanders der beide systemen hebben elkaar al lang be streden, en we komen geen stap verder. Hoe moet het? De venijnige lezer van zooëven zal ons misschien voor de voeten werpen: „waarom advizeert gij nu niet: oorloogt ganschelyk niet, trek weg, en laat de Atjehers zich vrolijk makenmet hun eigen peper Neen we weten heel goed dat het daarvoor te laat is, en dat ons niets overblijft dan de verzuchtingO groote Godenwie redt Nederland uit dezen wonderkuil En dan de Haar- lemsche Schouwburg-kwestie? Och, dat is ook een akelig geharrewar. In Nieuwer- Amstel zal weldra zoo'n kwestie onmoge lijk zijn 'tzal spoedig geannexeerd zijn en dan heeft de aangehechte of opgeslokte Gemeente van zelf haar aandeel in de tal rijke Amsterdamsche Schouwburgen. Haar lem wachte tot het ook opgeslokt wordt en enz. Naar aanleiding van dit advies verwachten we geen insinuatie van den venijnigen lezer. Maar we vergaten haast iets te noemendat een panacee tegen alle geharrewar mag genoemd worden. Laat de voor- en de tegenstanders van dit of dat met elkaar dineeren en een feestjen vieren dan komt veel terechtzelfs al valt het feestjen voor een deel in 't water. Het Rijks-Muzeüm te Amsterdam is geopend. Hoe bitter werden vóór de opening de bouwplannen van den thans gedekoreer- den architekt Cnypers gekritizeerdEr is feest gevierd zij het ook zuinigjens en de partijen zijn verbroederd. „Ja maar" zegt de venijnige lezer„het Mnzeiim staat eren de Haarlemsche Schouwburg.We blijven bij ons laatste advies laat de voor- en tegenstan ders maar eens met elkander dineeren elkaar met welsprekende toasten verheer lijken en wie weetwat er van komt. De toestand van mevrouw Kleine- Gartman isnaar de Amst. verneemt zeer zorgelijk. De zieke moet volkomen rust houden; van de talrijke bezoekers die belangstel lend naar haar komen vragen ontvangst zij bijna uitsluitend hare geliefde oud leerlingen. Uit Eist bij Amerongen meldt men dat Zaterdag bij een onwederdat boven deze gemeente woeddeal de te veld staande tabak nagenoeg geheel verhageld is. De schade wordt begroot op f 35,000 h 40,000. Vooral voor den kleinen tabaks planter die hier zijn bestaan in vindt is de schade ontzettend grootte meer daar de tijd om weder in te poten reeds lang verstreken is. Het berichtbetreffende het Nederl. schip »Watergeus« kapitein Giesse dat, naar men meende met man en muis ver gaan was in een orkaan en waarvan nu verteld wordtdat het door Chineesche zeeroovers werd geplunderddie de be manning gevangen namverwekte te Terschelling vrij wat sensatieomdat er ook Terschellingers aan boord van dat schip waren. Men hooptdat onze Re geering een nauwkeurig onderzoek zal doen instellen en de uitkomst daarvan openbaar maken. Betreffende den brand in de flanel fabriek van den heer André Lombarts te Tilburg deelt men ons nog mede dat te 10 uren uitwendig nog niets van brand te bespeuren was doch een kwartier later de vlammen van alle zijden uitbraken en alles een vuurgloed geleek. Aan blnsschen vielofschoon alle brandspuiten aanwe zig warenniet te denkenzoodat men zich er toe bepaalde de belendende ge bouwen tegen het vuur te beschermen hetgeen dan ook gelukteschoon niet zonder schade ook voor die gebouwen. Machineriënfabrieksgoederen enz., alles is door het vuur vernietigd. Alleen de muren zijn blijven staan. Alles was verzekerd bij Je Maatschap pij te Zutfen. De schade wordt op ruim ƒ50,000 begroot. Het grootste nadeel zullen echter de arbeidersruim 50 in getal, lijdendie tijdelijk van hunne inkomsten zijn beroofd. Henson, een gehuwd persoon te Londenmaakte aldaar in het jaar 1865 met een beeldschoon meisje, de kellnerin Emily Parson kennis. Hij liet zijne fami lie en zaken in den steek om haar te volgen. Hem kwam later ter oore dat zij ook met een militair relation had aangeknoopt, waarover hij zoo woedend werd, dat hij haar met een keukenmes eene levensgevaarlijke wonde toebracht. Het meisje herstelde en Henson werd tot 20 jaren tuchthuisstraf veroordeeld. Toen de man, geheel en al grijsaard geworden, dezer dagen op vrije voeten kwam, hoorde hij tot zijne verwondering, dat zijne vrouw en Emily boezemvrien dinnen waren geworden. Hij bezocht beide vrouwen doch geen van beiden wilden iets van hem weten en de man ging daarop onmiddellijk naar het gerechtshof, knielde neder en smeekte weenende om toch maar weder in de gevangenis te worden opgenomen. Op voorstel van lord Hamilton werd, naar aanleiding van hetgeen de kanselier der schatkist omtrent het beheer der marine opmerkte, eene commissie van rapporteurs benoemd over de uitgaven voor de Engelsche marine. In Berlijn ontving men een tele gram uit Petersburg, dat generaal Ko- maroff van zijn regeering instructies vroeg daar de Afghanen weer de Russische voorposten naderen. Hem werd bevolen een samentreffen te vermijden en zich tot een defensieve houding te bepalen. Een boerenknecht op Kranenburg, op de grens van Loosduinen en Sehevenin- gen, kreeg Donderdag avond met een arbeider twist. De eeneen jongman van 23 jaarverwondde den andereen huis vader van 7 kinderenmet een dolkmes zoo ernstig dat deze heden morgen dood gevonden werd in een aardappelveld. De dader is gearresteerd. - Te Leeuwarden is verleden week, terwijl men bezig was met het oprichten van eene schouwburgtent, een balk geval len op het hoofd van een zesjarig meisje, dat naar het werk stond te kijken. Het ongelukkige kind is reeds aan de gevolgen overleden. Dezer dagen zag men te Aken het zonderlinge schouwspel van een heer die met een haan aan een touwtje door de straten wandelde. Het was een Engelsch- man die om 300 Mark gewed had dat hij op die manier een haan van het lo gement »Bellevue« naar den schouwburg zou brengen. Hij won de weddenschap maar de politie maakte proces-verbaal te gen hem op wegens de opschudding welke hij veroorzaakt had. Ongeveer fit/s jaar geleden miste de Amerikaan Tomes Mc. Hughwoon achtig te Conneautbij Cleveland in den staat Ohio, zijn 91/2jarig zoontje Tomie. Alle nasporingen van de zijde der ouders bleven vruchteloos, tot het nu dezer da gen aan de politie gelukte het kind in handen te krijgen. Volgens de verklaringen van Tomie Mc. Hugh was hij door een Engelschman, zekeren Ch. M., met geweld weggevoerd en was hem na korten tijd wijsgemaakt, dat zijne beide ouders gestorven waren. Door hongerlijden en de gruwelijkste mis handelingen werd hij gedwongen koord dansen en allerlei andere dergelijke kunst stukken te leerenen als kunstenmaker bereisde hij met den Engelschman geheel Zuid-Amerika en Europa. Toen hij in handen der politie vielhad hij in geen twee dagen gegeten en droeg zijn lichaam de sporen van kastijdingendie hem met een touw met knoopen waren toegebracht. Door bemiddeling der agenten van de White Star Line is de jongeling van daar naar Liverpool gereisd om per stoomboot Britannic naar zijn vaderland en zijne ouders terug te keeren. Te Hannover begint men thans de beste soort nieuwe aardappelen in baaltjes van 10 en 20 kilogram en meer via Ham burg naar Engeland te zenden ook als een gevolg van de gedruktheid der aard- appelmeelfabricage aldaar. Te Arum meldt men: Het eenige ooievaarsnest, in den tuin van het hoofd der openbare schooldat tot dusverre huisvesting verleende aan een ouderenpaar met 4 telgen, is sedert eenige dagen geheel verlaten. Gelukkig 1 niet doordien de jongen des nachts ge stolen werden. Het waren thans onbe schaamder vijanden, die zich niet ontzagen om bij klaarlichten dag hem[ te bestoken, en die hun hel leven zóó lastig hebben gemaakt en hen zóó hebben gepijnigd, dat drie der jongen bezweken, de ouden op de vlucht gingen, en de vierde jonge ooievaar uit het nest in den tuin van den onderwijzer is gevallen. Dat waren namelijk de bijen, die hare standplaats in eene naburigen tuin hadden. Reeds 25 jaren lang stonden ooievaarsnest en bijenstal in den voorzomer in elkanders nabijheid doch tot dusverre hadden de verschillen de bewoners nimmer met elkander in on min geleefd. Dit jaar ging het echter niet zoo vredig toe, daar de bijen den ooievaars bizonder lastig vielen. Vreemd is dat, omdat de bijen anders nooit zoo hoog vliegen. Hoe het zijde ooievaars hadden het hard te verantwoorden. De ouden durfden het nest bijna niet meer naderen, en toen de jongen, blind gesto ken uit het nest waren gevallenbleven de ouden voorgoed weg. Een der jongen is nu in het leven gebleven, dank zij der goede zorg van de schooljeugd, die vroeger wel eens de aardigheid had om met steentjes naar het nest te werpen maar, daarvan teruggekomen door de goede lessen van den onderwijzer, thans alle moeite doet om den verlatene te ver zorgen en op te kweeken. Het is aardig om te zien hoe ieder zich beijvert iets voor den jongen ooievaar te doen en den vrijen tijd besteedt om een kikker of vischje voor hem te bemachtigen. En aan vankelijk worden de pogingen met een goeden uitslag bekoond, daar het pleeg kind bepaald beter wordt en reeds eeni- germate begint te zien. Te hopen is het voorts dat de ouden na het aanstaande vertrek der bijen weder terug zullen keeren. Te Huibergen (N.-Br.) is het lijk van een jongeling in een konijnenhol ge vonden. Een onderzoek door den dokter uit Esschen, bewees, dat de jongeling door verstikking was gestorven. Naar het schijnt had hij een konijnennest willen uithalen, doch geen kracht gehad om om zich daaruit te werken. Het Bastillefeest is te Parijs weder met opgewektheid gevierd, echter zonder iets opmerkelijks op te leveren. Niet veel belangstelling toonde het publiek bij de onthulling van het standbeeld van Voltaire. Nu de hitte wat verminderd is zullen de wedrennen te Amsterdam om 2 uur beginnen. Het programma bevat 60 paarden voor den eersten dag en 68 voor den tweeden dag. Een extratrein met renpaarden verwacht men uit België. De „Munsterbank" te Dublin heeft hare betalingen gestaakt. De Bank werkte met een kapitaal van 18 millioeu gulden. Het passief is nog onbekend. Bij de veiling van de vermaarde Badhoeve in de Haarlemmermeer is koo- per geworden voor een som van 169.700 de heer Smithuijzen te Amsterdam. De goederentrein die Woensdag middag ongeveer 4 uur van Zutfen naar Amsterdam vertrokliep even vóór de brug op eenige alleen staande personen wagens. Met eene kleine beschadiging aan een rijtuig le en 2e klasse en de machineliep alles gelukkig af. Nadat eene andere locomotief was aangehaakt werd de reis voortgezet. Een jongen van 12 jarente Am sterdam, bood Woensdag aan eenige kruiers op het plein van het Centraalstation een briefje van de bank van leening aan voor tien cent. De politie aan het station hieiAan onderrichtstelde een onderzoek in en kreeg van den jongen ten antwoord, dat hij dat briefje gevonden had op den Haarlemmerdijk. De jongen werd echter mede genomen naar het bureau aan de Oudebrugsteeg en onderweg bekende hij, dat hij van zijne moeder had ontvreemd twee gouden slootjes met kettinkjesen deze in de bank van leening had gebracht, om daarop 2.50 te krijgen. Dit geld had hij grootendeels versnoept. De veel belovende jongen is aan zijne ouders te ruggegeven als vallende dit feit niet onder het bereik der strafwet. De Temps heeft uit Athene eene dépêche ontvangen waarin gemeld wordt, dat de Grieksche regeering al hare con sulaten in Turkije heeft opgeheven omdat de Porte aan verscheiden Grieksche con suls het exequatur heeft geweigerd. In den dierentuin te Antwerpen is een oppasserdie bij het voederen van den neushoorn struikelde en vieldoor het logge dier vertrapt en zeer gevaarlijk gewond zoodat er bijna geen hoop is op zijn herstel. Te Almelo trof Zondagmiddag de bliksem eene woning aan den Bornschen weg. Het vuur sloeg in korten tijd over naar de drie overige woningen van het gebouw »de Poffert«. Het gebouw was tegen brandschade verzekerd doch van de inboedels waarvan weinig gered is was éen niet verzekerd. Te Aalbergen sloeg de bliksem in de schuur van het erve Boerregter. Ruim 20 voer hooi en 2 wagens werden door het vuur verteerd. Te Slochteren (Gr.), is een nieuwe boerenbehuizing door het hemelvuur ge troffen en afgebrand evenzoo te Tjuchem. Te Vlachtwedde is het huis van den gemeenteopzichter met den geheelen in boedel in de asch gelegd. Bovendien zijn te Kleinwold een kalf, en te Laskwerd een paard in de weide doodgeslagen. Persoonlijke onheilen zijn nog niet bekend. De afgebrande behui zingen en inboedels waren verzekerd. Te Roden werd eene boerderij door den bliksem getroffen en is geheel vernield. Aan het bestuur van het Neder- landsch Cricketbond is vergund van 19 tot 25 Juli a. s. gebruik te maken van een gedeelte der Maliebaan in Den Haag tot het houden van een wedstrijd en dat gedeelte te doen omheinen. Te Vollenhove heeft men van eeu tweetal paarden, terwijl zij in de weide liepen, des nachts staart en manen afge sneden. Als een bewijs hoe druk te Oud- Beierland voor het verzenden van krie ken van de pakketpost gebruik gemaakt wordtdient dat de bode de meeste avon den een paar man tot hulp moet hebben en dat ook eene extra postkar in gebruik moest genomen worden. Ter aanvulling van een vorig be richt meldt het Hblad dat niet p. m. 2000 liter, maar p. m. 4000 liter spiritus aan het Oosterspoor is aangehaald, of dui delijker gezegd 6573 liter ad 50 pet. herleidwaarvoor aan accijns is verschul digd 3943.80, behalve de invoerrechten ad 231. De vrachtbrief luidde op Amsterdam per Hollandsche spoor, station Nieuwe Vaart, en was behoorlijk geteekend. Een socialistisch millioenenbezitter, de Duitscher Hochberg is dezer dagen te Zurich overleden, en hij heeft, getrouw aan zijne beginselen nagenoeg zijn geheil vermogen aan verschillende Socialisten- vereenigingen vermaakt. De wettigheid van den uitersten wil wordt echter door zijn broeder en andere bloedverwanten betwist. Eene gehuwde vrouw van even dertig jaren te De Leek werd Zaterdag jl. dood te bed gevonden. Naast haar Jag de jeneverflesch, die haar vermoord htd. Men verhaalt, dat zij dien dag niet minder dan 22 maatjes naar binnen sloeg. Men schrijft uit Voorst: De zoon van den landbouwer G. S. was met zijn oom op de eendenjacht. Even vóór den avond vroeg deze zijn oom om het geweer ten einde eene eend te schieten. Bij het overgeven viel het op den grond en ging het schot af, met het noodlottig gevolg, dat de landbouwerszoon in een zijner voeten getroffen werden wel zoo danig dat er vrees bestaat voor ampu tatie van dit lichaamsdeel. Van de 24 drankwinkels, die de gemeente Ouderkerke a/d IJsel bij het in werking treden der drankwet „rijk" waszijn er slechts 9 overgebleventer wijl het maximun 10 bedraagt. Daar de wet daar ten strengste gehandhaafd wordt bestaat er overvloedig reden om hare werking te roemen. HAARLEM, 17 Juli 1885. De uitslag van de examens aan de Hoogere Burgerschool ter opleiding voor Handel en Nijverheid was als volgtAan het eindexamen werd deelgenomen door 7 leerlingen van wie één zich gedurende het examen terugtrok. Het diploma werd uitgereikt aan J. M. van EdenJ. van Reijendam, J. F. SwaenW. Vernout, E. Voet en J. H. de Wit, die tevens

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2