Tweede Blad. van ZATERDAG 18 Juli 1885. TE HUUR. N ieu wsberichten. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No No No No No No. No No No No. No No No. No No No No No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. Anegang. 16. Bovenhuis ƒ350 p.j. terst. 19. Gem. kamers m. alcoof 25 p.m. 27. Winkelhuis ƒ1000 p.j. terst. Baan. 15. Huis met tuin ƒ250 p.j. terst. Bakenessergraoht. 21. Bovenhuis ƒ2 p.w. terst. 87rd. Boven achterhuis ƒ1.75 p.w. 100. Bovenhuis 3 p.w. Juli. Barteljorisstraat. 4. bovenhuis ƒ325 p j. terst. Begijnhof. 13. Bovenkamer /1.50 p.w. Burgwal. 57. Bovenhuis ƒ1.75 p.w. terst. Doelstraat. 10. Bovenwoning ƒ1.50 p.w. Gasthuissingel. 24rd. Bovenhuis ƒ.175 p.j. Ged. Kraaienhorstergracht. 10. Gem. kamer m. ale. 25 p.m. terst. 17. Gem. voorkamer f 12 p.m. terst. 53rd. Bovenhuis ƒ3.25 p.w. terst. Ged. Oudegracht. 5. 2 Gem. voork. /30 p.m. 1 Aug. 14. Huis met Tuin ƒ550 p.j. Nov. 54. 2 zolders r3 p.w. terst. 105. Huis /600 pj. Aug. of Nov. Ged. Voldersgracht. 13. Benedenhuis ƒ3.25 p.w. 51. Huis met tuin 400 p.j. terst. 57. Huis m. tuin ƒ400 p.j. terst. Gierstraat. 5. Gem. voorkamer m. ale. ƒ16 p m. Groote Houtstraat. 2rd. Bovenhuis ƒ300 p.j. Aug. 14. Bovenhuis ƒ300pjterst. 46. 2 Gem. achterk. 24 p.m. 15 Juli. 61. Gem. boveuvoork. 4 p.w. terst. Groot Heiligland. 9. Voorkamer ƒ1 p w. Hagelstraat. 49. Boveuvoork. J1.25 p.w. terst. Houtmarkt. 43. Bovenachterkƒ1 25 p.m. terst. Kamperlaan. 6a. Huis ƒ1.50 p.w. terst. Kennemerplein. 9. Huis 750 p.j. terst. Kerkstraat. 8. Bovenhuis 2.50 p.w. terst. Kinderhuisvest. 21b. Huisje ƒ1.50 p.w. 21c. Huisje 71.75 p.w. 25. Bovenhuis 300 p.j. Aug. Klein Heiligland. 19. Werkplaats 2.50 p.w. Sept. 72. Bovenhuis ƒ1.50 p.w. terst. Kleine Houtstraat: 54. bovenkamers 2.25 p.w terst. 61. Bovenhuis 2 p.w. terst. 63. Bovenhuis 2 p.w. terst. 86. Gem. voor- en tuink.35 p.m.terst. 93. Bovenhuis ƒ140 p.j. terst. 103. Gem. kamer ƒ16 p.m. terst. 121. Bovenwoning 1.50 p.w. terst. Koningstraat. 46. Bovenhuis ƒ200 p.j. terst. 49. Gem. zit- en slaapk. 24 p.m. Aug. Korte Jansstraat. Winkelhuis /250 p.j. terst. Korte Poellaan. 3b. Huisje ƒ165 p.j. terst. Korte Spaarne. 5. Huis 4.25 p.j. Juli. Kralensteeg. 10. Bovenhuis ƒ1.25 p.w. terst. Kruisweg. 3. Huis met tuintje 250 p.j. terst. Lange Boogaardstraat. 18. Winkelhuis ƒ4 p.w. terst. Leidsc hestraat. 29. Achterkamer ƒ1.10 p.w. terst. 33. Achterhuis m. tuin 1.50 p.w. terst. Leidsche Vaart. 8. Huis met tuin /450 p.j. 66. Huis 550 p.j. 1 Aug. Leidsche zijstraat C. 10. Boveuvoork. ƒ1.25 p.w. terst. Magdalenastraat. ISrd. Boven achterkamers /1.50 p.w. Maarten Heemskerkstraat. 19. 2 Ongein, kamers 8 p.m. terst. Molenpad. 1. Ben. voor- en tuinkamer ƒ10 p.m. Omvalspoort. 6. Bovenwoning ƒ1 p.w. terst. Oranjestraat. 90. Winkelhuis ƒ3.50 p.w. terst. 93. Bovenhuis 2.30 p.w. terst. Papentorenvest. 8. Pakhuis en erf 2.25 p.w. terst. Parkluan. 22. Gem. kamer en slaapk. ƒ25 p.m. terst. Raamvest. 19. 2 Gem. kamers ƒ19 p.m. terst. 41rd. Bovenhuis 260 p.j. Aug. 43. Huis m. tuin 450 p.j. Nov. Schooterstraatweg. 30. Huis met tuin ƒ350 p.j. terst. Sophiastraat. 2rd. Gem. voork. m. alc. 15 p.m. terst. Stationsplein. No. 20. Huis /400 p.j. 1 Aug. Spaarndammerweg. No. 205. Bovenhuis /2 p.w. terst. No. 205. Benedenhuizen ƒ2.25 p.w. terst. Spaarne. No. 103. Bovenhuis ƒ375 p.j. terst. Spaarnwouderstraat. No. 46. Huis ƒ240 p.j. terst. Valkensteeg. No. 1. Bovenkamer 1 p.w. terst. Verl. Oranjeboomslaan. No. 125. Huis met poort, 3 p.w. Wilsonsplein. No. 4rd. Bovenhuis 200 p.j. Aug. de Witstraat. No. 22. Bovenhuis ƒ1.50 p.w. terst. Zuider Buitenspaarne. No. 100. Kamer ƒ0.80 p.w. terst. Zijlstraat. No. 65. Vrij Bovenhuis ƒ400 p.j. Nov. Bij den Makelaar N. D. DE LEUR te bevragen: Een bovenhuis, Schachelstraat. Gem. kamer met slaapkamer. De te Schiedam vermoorde heet niet Larman maar Pieter Wittenberg Hij was gehuwd, 39 jaar oud en woonde te Berchem. De dader is naar de gevan genis te Rotterdam overgebracht. Hij ver klaart, toen hij voor het lijk werd ge bracht, zich volstrekt niet te herinneren den moord gepleegd te hebbenhoewel hij niet ontkende, dat het best mogelijk was, dat hij de misdaad had begaan. Overmatig gebruik van sterken drank en vooral van bier schijnt hem in een zoo- danigen verwarden en opgewonden toestand gebracht te hebbendat het best aan te nemen is, dat hij, ontnuchterd zijnde, zich niet volkomen bewust was van zijne gruweldaad. Niettegenstaande de herhaalde op roeping in de dagbladen op een subsidie van ƒ1350 en vrije woning heeft zich nog geen enkele sollicitant aangemeld tot waarneming der geneeskundige praktijk, te Brakel, Poederooijen en Zuiliohem. Wel een bewijs dat, niettegenstaande de herhaalde betuiging, dat er geen ge brek bestaat aan geneeskundigenop som mige plaatsen toch nog steeds ten spijt van goede toelage van gemeentewege niet in de behoefte aan geneeskundige hulp kan worden voorzien. De heer en mevrouw Róssing Sablairolles blijven aan de vereeniging Het Ned. tooneel verbonden. De kunst liefhebbers zullen zich daarin zeker ver heugen. De onthulling der Pall Mall Gazet te, welk blad in den laatsten tijd ergerlijke feiten aan het licht brachtomtrent den graad van zedelijkheid in de Engelsche hoofdstad vinden meer en meer geloof in Londen zoodat aan een gerechtelijke ver volging wel niet te denken iswaardoor zeer hoog geplaatste personen te veel zou den gecompromitteerd worden. Naar men zegtheeft het blad in de laatste vijf dagen 500.000 exemplaren dagelijks om gezet. In ieder geval is men papier te kort gekomenzoodat de Pall Mall Ga zette zich genoodzaakt zag ander papier dan het gewone te gebruiken. Den radicalen komen de onthullingen zeer te stadedaar zich hieruit in den aanstaanden verkiezingsstrijd uitstekende politieke munt tegen de conservatieven laat slaan. De drie laatste dagen der vorige week aanschouwde men in de Fleet-Street in Londen een ongekende drukte. Te mid den eener ontzaglijke menschenmenigte zag men een man met een groot pak cou ranten onder den armsteeds roepende Pall Mall Gazettetwo pence of six pence. Nauwelijks kon hij zich de begeerige koopers van het lijf houden. Soms ook ontstond een kleine oproerige beweging. De een of ander wilde slechts den gewonen prijs van het blad, 1 pence, betalen; er kwam twist, waarmede de politie zich bemoeide; de courantenverkooper werd naar het naast gelegen politiebureau gebracht. Men klaagde hem van onruststokerij en verkoop van onzedelijke lectuur aan. De eerste beschuldiging bood den rechter geen moeilijkheden aan maar wat moest hij met de tweede aanklacht doen? De Pall Mall Gazettehet algemeen geachte blad, zou obscoene lectuur bevatten? De meeningen hierover zijn verschillend. Het blad heeft schrikkelijke openbaringen gedaan over den handel in jonge meisjes in het moderne Babyion de eene noemde dit eene bijdrage tot de onzedelijke litera tuur van onzen tijdanderen beschouwen de artikelen over dit ontwerp als onthul lingenwelke een afschuwelijk maarge- wenscht licht over de zedelijke toestan den werpen. Reeds in het lagerhuis heeft Cavendish Bentinck der regeering geinterpelleerd maar de minister van binnenlandsohe zaken gaf een ontwijkend antwoord. Daarentegen schrijft de lord-mayor van Londen de publiceering aan edele en zuivere beweeg gronden toe. Wat te doen? Zullen de edele lords met den hoogmoed des pharizeërs zeggen „Ik ben niet gelijk dezen" of zich be rouwvol op de borst slaan? Een van beide is noodzakelijk, want de redacteur der Pall Mall Gazette en zijn artikelen laten zich niet eenvoudig doodzwijgen. Tot zijn bedenkelijke beschuldigingen behoort ook die, dat zich onder de be schermers der verleidingshuizen een prins van den bloedeeen lid van het kabinet en verscheidene parlementsleden bevonden zoo althans beweerden de koppelaarsters, die de schandalen aan den dag brachten. Weder is er te Amsterdam valsch geld in omlooptwee slecht nagemaakte 25-centstukken zijn bij de politie gede poneerd het eene vertoont het beeld van Willem II, het andere dat van Willem 111; beide dragen het jaartal 1849. In de hotels in den omtrek van het Kurhaus te Scheveningen bevinden zich op dit oogenblik 486 vreemdelingen en op de villas 162. Op welke wijze men te Venloo be proeft spiritus uit Pruisen binnen te smokkelen, blijkt hieruit, dat twee be kende personen een groote melktnit droe gen, alsof zij van de weide kwamen na de koeien gemolken te hebben. De rijks ambtenaren bevonden, dat de kan met spiritus, uit Pruisen aangebrachtgevuld was, en namen een en ander in beslag. De prinses en de prins Von Wied zijn Zaterdag, na verloop van eenigeja ren weer in de residentie aangekomen om een tijd op het huis de Pauw te ver toeven. Met veel hartelijkheid werd prin ses Marie met haar man en hare kinderen door autoriteiten dames en heerendie vroeger aan het huis van wijlen hare ouders verbonden warenen door een overtalrijk publiek begroet. Uit Simla bericht men dat de schok ken van aardbeving zich nog steeds om de twee of drie dagen in Kaschmire her halen. Een verschrikkelijk ongeval vond plaats in de Alpen. Vrijdag 11. verliet een tourist uit Lyon vergezeld van twee gidsenArgentière met het voornemen om een toer van drie dagen over de glet- schers te maken en bij Chamonnix neer te dalen. Toen zij niet terugkeerden vreesde men voor een ongelukvooral met het oog op het slechte weder. Vijftien gidsen zijn Woensdag uitgegaan om hen te zoe ken en vonden nog denzelfden dag de drie lijken vreeselijk verminkt op den gletscber van Argentière. De drie personen waren van een hoogte van 3000 voet neergestort. Het Bat. Hbld., na er op te hebben gewezen dat met de inkrimping van het militair regime op Atjeh ook de goede geest onder de bevolking van Zuid- en West-Sumatra verminderd is meldt Ook van de zeezijde laat de toestand van Sumatra nog altijd te wenschen over. Ditmaal zijn het de kusten van Deli welke door zeeroovers onveilig gemaakt worden. Rantau Pandjangde hoofdplaats der afdeeling Serdang wordt door troe pen bewaakteen gouvernementsstoomer is voor deze afdeeling niet beschikbaar. De eerste toepassing der nieuwe tabaks licentie heeft plaats gehad in de residen tie Soerabaia. Hare inning bij centen en halve centen is drukkend genoeg voor den kleinen manterwijl zij in het oog der inlandsche bevolking over het geheel genomengeldt voor een bewijs van schraapzucht en als zoodanig algemeene ontevredenheid wekt. Te Noordgouwe honden de kinde ren er dol van om voor geit of konijn het hooi op te zamelen dat van de daar talrijk doortrekkende wagens met hooi valt. Dat zulk een spelletje niet vrij van gevaar isbleek Dinsdag morgen. Twee knaapjes wilden zich van een zelfde bosje hooi meester makenzij vielenmet het gevolg dat het achterwiel van den wagen den een over de knieschijf en den ander over de hand ging. Beide lichaamsdeelen zijn erg gekneusddoch gelukkigis niets gebroken zoodat het nog tamelijk wel afgeloopen is. In de Vereenigde Staten vreest men voor een Indianen-opstand op groote schaal. De minister van oorlog heeft bevel gege ven dat onmiddelijk 3000 soldaten naar fort Reno in het Indianengebied moeten oprukken. Uit Colorado-City in de staat Texas meldt men dat in Nieuw-Mexico een samentreffen tusschen herders en In dianen heeft plaatsgevonden waarbij 60 Indianen en 16 herders gedood werden. Een papieren vaartuigje Qui nine met den heer Wogan is dezer dagen van Parijs vertrokken om na de Zwitsersche meren bezocht en een zeereisje gemaakt te hebben weder te Parijs terug te komen. Te Leeuwarden is bij het baden een tienjarige jongen verdronken. Ook te Harlingen zijn twee knapen van 13 en 15 jaren zoons van een tuinder, in de nabijheid der stadin de Popta- zijlster vaart met het baden verdronken, 't Was niet ver van de ouderlijke woning, en een kleinere broeder riep nogop aansporing van den oudsten knaapde hulp in van den vader die zijn kinderen zag wegzinken en omkomen. Algemeen is de verslagenheid over en de deelneming in dit geval. Niet onaardig is de eischdie een vroeger ingezetene van Ooststellingwerf aan de beide daar bestaande partijen stelde, welke beide hem per brief totdeel neming aan de stemming aanspoorden. De kiezer stelt deze voorwaarden in zijn antwoord een paard van den West hoek een wagen van den Oosthoek en een gansch neutrale koetsier om daarmede de reis naar het stembureau te aanvaar den terwijl hij zich het recht voorbe hield om naar eigen keuze te stemmen. De »Intransigeant« bevat een brief van baron de Billing aan Rochefortde schrijver was vroeger geattacheerd aan het Fransch gezantschap en heeft veel ondervinding van de Afrikaansche toe standen. Baron de Billing deelt in den brief mededat de Mahdi vóór den val van Khartoum aanbood Gordon voor 1.250.000 frs. aan de Engelschen uit te leveren. De baron stelde lord Lijons van dezen voorslag in kennis maar de regee ring verwierp het voorstel op aanraden van lord Granville. Vorm en inhoud van den brief doen gerechten twijfel aan de echtheid opkomen. Dezer dagen wordt te Goriehem geopend een volkskoffiehuis. Deze nieuwe inrichting is een denkbeeld van den heer D. J. Ducrooom niet alleen het mis bruik van sterken drank tegen te gaan doch om voor een zeer gering bedrag den handwerksman in de gelegenheid te stel len aldaar zijn tijd goed te besteden onder het genot van biermelk enz. Tot dat einde heeft hij eene zaal laten inrich ten alwaar couranten en tijdschriften gratis voor een ieder ter lezing liggen terwijl van een biljart, dam- en andere spellen mede gratis kan worden gebruik gemaakt.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 5