N ieu wsberi chten. als tenminste de Redaktie genoeg zelfbe- beersching er op nahoudt, om ook zelve zich te onthouden van 't schrijven van stukken over die aangelegenheid. Volgens den Gaulois bestaat er kans op het openen van diplomatiek verkeer tusschen het Vaticaan en het Hemelsche Rijk. Waarschijnlijk zal wederzijdsche bescherming van elkanders zendelingen daarvan de vrucht worden. Maandag heeft de Eerste Kamer met stoom gewerkt full speedniet halve kracht. Van den „wonderkuil" wilde zij meer wetenen daarom nam zij aan de motie der Kommissie van Rapp. tot uit stel van behandeling van het ontwerp- Reekers tot een nader te bepalen dag. Hare hooge goedkeuring schonk zij ver volgens aan de ontwerpen tot goedma king der kosten van Regentschaptot herstel van aanbevelingen bij de Hoven tot wijziging der wet op het Hooger On- derwijs, tot bekrachtiging eener overeen komst met de Tielerwaardtot opruiming van in openbare binnenwateren gezonken vaartuigen. Slechts 2 leden van de 35 aanwezigen stemden tegen het ontwerp tot regeling der Staatsloterijen na de verzekering van den Min. van Waterstaat enz., dat in den tegenwoordigen ongun- stigen toestand van 's Lands schatkist geen voorstel zal gedaan worden tot recht- streeksche uitvoering, door den Staat, der verbetering van den waterweg van Am sterdam naar Rotterdamnam de Kamer het wetsvoorstel tot wijziging van Hoofst. IX. aanen evenzoo dat tot bekrachtiging der overeenkomst met Zeeland. Met 25 tegen 9 stemmen verwierp de Kamer het ontwerp tot verhooging van de Ze gelwet op effecten wegens onjuiste redak tie van deze fiskale wet, nadat zij de Regeering had uitgenoodigd tot een spoe dige wederindiening van een verbeterd ontwerp. Aangenomen werden verder de wetsontwerpen tot aanvulling der mid delen met 10 buitengewone opcenten op het personeel, en met 23 tegen 12 stem men dat tot uitgifte van schatkistbil jetten dit laatste na krachtige bestrijding van het ontwerp door de heeren Pijnap pel en Fransen v. d. Putte, welke den Min. van Binnenl. Zaken deed verklaren dat verwerping noodzakelijk tot aftreden van het Kabinet zou leiden. Langdurige diskussie lokte het wetsontwerp tot wij ziging van art. 250 der gemeentewet uit. De heeren v. Swinderen en Sickesz be streden de heeren de Bruyn en Tak van Poortvliet verdedigden het. De heer v. Tienhoven liet zijne stem afhangen van de verklaringen der Regeering. De Min. v. Binnenl. Zaken beloofde stel lig herziening van de personeele belasting en verzekerde, dat aan de Gemeenten vrij heid zou worden gelaten tot regeling van het plaatselijk belastingstelsel, onder voor waarde dat de verbruiksbelastingen niet hersteld, en de opcenten op de grondbe lasting niet onbeperkt geheven znllen worden. Daarna werd het ontwerp aangenomen met 20 tegen 13 stemmen. De kamer had nu nog wat in comité-ge neraal te behandelen, en ging toen op reces uiteen. In de jury voor de afd. «drukwerk en boekhandel" der Antwerpsche ten toonstelling hebben o. a. zitting de Ne derlanders T. Adama van Scheltema (voorzitter) en dr. H. D. Tjeenk Willink. In de afd. „onderwijs" moet de gouden med. toegekend zijn aan den uitgever den heer Wolters te Groningen en de zilv. med. aan de heeren: Versluijs te Amster dam en Noordhoff Smit te Groningen. De Duitsche pers houdt zich in den laatsten tijd druk bezig met den betreurens- waardigen toestand van de civiele lijst van koning Lodewijk van Beieren. De Vossische Zeitung gaat zelfs zoo verom reeds de lijst der prinsen na te ziendie voor een eventueel regentschap in aamer- king zouden kunnen komen. De broeder des konings, prins Otto, lijdt aan ver standsverbijstering. Prins Leopold, oom des konings, schijnt weinig lust te ge voelen voor de regeeringstaak die in dat geval zou overgaan op zijn zoon, prins Lodewijk, geboren in 1845 en gehuwd met Maria Theresia, aartshertogin van Oostenrijk. Deze prins staat bekend om zijne ultramontaansche beginselen overi gens leidt hij een zeer ingetogen leven te midden van zijn talrijk gezin (hij heeft acht kinderen). Daar de tegenwoordige koning Lodewijk geen kinderen nalaat, wordt in Beieren prins Lodewijk algemeen als troonopvolger beschouwd. Een paar heerendie naar 't schijnt, de boetseerkunst met succes beoefenen, houden zich inde laatste dagen aan 't strand te Scheveningen onledig met het vormen van beelden naar 't naakt modelzij 1 gebruiken daarvoor bij gebrek aan klei, vochtig zand. 't Behoeft niet gezegd te worden dat èn de heeren èn beelden belangstelling bij de strandbezoekers wekken. Te Amsterdam is een nieuw soort parapluie in den handel gebracht genaamd contra collison. Dit regenscherm draait, geopend zijnde, in alle richtingen, zon der dat de stok in beweging behoeft ge bracht te worden en is in 't gebruik dus hoogst practisch, daar beschadiging der parapluie bij aanraking van een of ander voorwerp juist door deze „draaierij" voor komen wordt. De prijs is die van een gewone, goede parapluie. De buitengewoon heldere manen- schijn der laatste avonden heeft een Duit- scher in den Haag op de gedachte gebracht, daarmede zijn voordeel te doen. Gisteren avond laat bood hij voor een kwartje op het Buitenhof de gelegenheid aan, om door een flinken telescoop de maan met hare bergen en valleien eens goed op te nemen. Men schrijft van Terschelling: De visscher Zeeders, hier thuis behoorende, had een buitenkansje door het vangen van een verbazend groote steur. Het dier was lang 10.5 voet of ruim 3 meteren woog schoon over de 200 pond. Het zal naar 't buitenland verzonden worden. Naar schatting bedraagt het getal van hen die het nieuwe Rijksmuseum te Amsterdam sedert de opening beziohtigden, ongeveer 55,000. Een 87jarige grijsaard deed den 20en dezer bij den ambtenaar van den burger lijken stand te Ferwerd aangifte van de geboorte van zijn 20ste kind. Een nieuwe reddingsboei is in Kiel beproefd, in tegenwoordigheid van den Pruisischen minister van binnen- landsche zaken, 't Was een exemplaar van de „Holmers Patent Rescue Signals" ook genoemd „Vlammen of vuren in zee". De toestel onderscheidt zich van andere kransvormige reddingsboeien daardoordat hijin 't water geworpeneen krachtig licht uitstraaltdat zelfs bij overstroomen van tijd tot tijd van de golven niet uit gedoofd wordt en evenmin bij sterken wind. De proeven, vanwege den „Nautischer Verein" te Kiel herhaaldelijk genomen gelukten volkomenhet licht hield met groote sterkte ongeveer 10 minuten aan en zou door een schipbreukeling op grooten afstand gezien zijn geworden. Een vreemd ziekteverschijnsel doet zich bg de schapen in Oost-Drente voor, vooral by die schapen, welke op 't veen weiden. Ze worden lusteloos, en in vele gevallen sterven zezonder dat men eene verklaarbare oorzaak kan vinden. Zoo stierven vóór eenigen tijd in 't Weerdin- gerveen zes schapen binnen een paar dagen, die gewoon waren dagelijks op veengrond te grazen. Men vermoedtdat eene of andere vergiftige plant de oor zaak is. Zondag vond men in een badkoets op het strand te Vlissingen een vreem deling die na het bad buitengewoon lang in de koets bleef, half bewusteloos en verwrongen van pijn. Het bleek dat een flesch carbolzuur, welke hy geopend naast zich gezet had om er gebruik van te maken voor eene verzwering, door het rijden omgevallen was en den inhoud over het lichaam uitgestort had. Nadat men hem naar de stad gebracht had, werd door den militairen arts Dr. Butner bereidwillig hulp verleend, waarna het den vreemdeling mogelijk was den vol genden avond zijne reis naar Londen voort te zetten. Omstreeks 8 ure Maandag avond waren te Utrecht eenige beschonken pol dergasten aan de Gaardbrug onder elkan der aan het twist maken, dat op eene hevige vechtparty uitliep. De politie was spoedig tegenwoordig; een van de bel- hamers willende arresteeren, werd deze haar door de overige poldergasten weder uit de handen gerukt, zoodat zij van hare wapenen gebruik moest makenter- wijl een van de agenten helm en regen jas verspeelde. Der politie gelukte het eindelyk nog twee van de vluchtenden in verzekerde bewaring te brengen. Men zegt, dat het plan bestaat, om door de postboden op het platteland vélocipèdes te doen gebruiken. Aan het station Heerenveen boden wel 100 timmerliedenonder dezen zelfs uit Delft, Haarlem enz., voor 7 a 8 ct. per uur aan den aannemer van de «Har monie® aldaar hunne diensten aan. Na tuurlek moesten de meesten onverrichter- zake huiswaarts keeren. Omtrent den brievengaarder te Pijn akker, tegen wien ter zake van valseh- heid bevel tot gevangenneming is ver leend meldt de D. Crt. het volgende Voor eenige dagen is door den officier van justitie en den inspecteur der poste- rijen een onderzoek ingesteld naar de kas en de boeken van het hulppostkantoor te Pijnakker. Dit onderzoek heeft tot de ontdekking geleid van verschillende on regelmatigheden, zoodat het bureau naar het raadhuis aldaar is overgebracht, al waar door een beambte van het hoofd kantoor de postdienst voorloopig werd waargenomen. Sedert schijnen er ook zeer ernstige vermoedens tegen den brievengaar der De B. in zijne qualiteit van gemeen te-ontvanger te zijn gerezen. Hy is, zooals men weet, althans voortvluchtig. Uit een huis te Heerenveen, waar roodvonklijders waren, werden vóóreeni gen tijd goederen naar Indië gezonden. In een schrijven, dezer dagen door den afzender uit Indië ontvangen, wordt ge meld, dat ook in het huisgezin aldaar personen door die ziekte zyn aangetast. Waarschijnlijk dus is de ziekte door die goederen overgebracht. Het lijk van Jhr. Mr. H. J. C. de Jongedie Zondag te Wijk-aan-Zee ver dronk, is aangespoeld te Egmond. Zyn horloge wees 9 u. 20 m. Eergisteren mor gen is het lijk per spoor naar Den Haag vervoerd. De herdenking van den dag der troonsbestijging van Leopold I heeft 21 Juli te Brussel plaats gehad. In de St. Gudula-kerk had een plechtig Te Deum plaats waarbij, niettegenstaande het on langs genomen besluit, dat de Kamer en corps zou deelnemen, slechts 28 van de 132 kamerleden zichtbaar waren. Te Sloten (Fr.) is eene bruid door haren bruidegom zoo ruw behandeld ge worden dat zij genoodzaakt was de be schermende hulp der politie in te roepen. By het doen van arrestatiën wordt vooral in den laatsten tyd de politie te Arnhem zeer door de burgerij tegenge werkt. Dit geschiedde ook eenige dagen geleden, toen een hagelbui van steenen op de politie-agentendie hunne plicht deden, neerkwam. Een uitstekend voor beeld stelde de rechtbank aldaar door twee personen die daaraan schuldig waren be vonden tot 5 en 6 maanden gevangenis straf te veroordeelen. Te Arnhem had iemand een jonge lijster in eene kooidooh bsmerkende dat de lyster een vrouwtje was liet hy haar in een der boschjes van het plantsoen in vrijheid. De kooi werd weder op de zelfde plaats gehangen en een ander vogelt je daarin geplaatst. Thans, na verloop van een 14 dagen, doet zich het eigen aardige verschijnsel voor, dat de in vryheid gestelde lyster dagelijks haar vermeend recht op de kooi aan den nieuwen bewoner komt betwistendoor telkens tegen de tralies te vliegen en een geschreeuw te doen hooren. Een geval, dat aan de Leidsche giftmengster herinnert, heeft zich te Chi cago voorgedaan. Daar werd een 21-jarig meisje, Marie Clemangevangen genomen, onder verdenking van haar zuster ver giftigd te hebben. Zy ontkende eerst alle schuldmaar later bekende zydat zy niet alleen dien moord, maar een reeks van andere misdaden gepleegd haden o. a. ook haar vader en haar moeder had vergiftigd. Zy verklaart door een innerlijke stem tot die daden gedreven te zyn. Hare moedervan wie zy veel hieldwas zie kelijk en zy hielp de goede vrouw uit haar lijden. Haar vader werd ongesteld, en de stem zeide haardat het beste zou zyn, als hy haar moeder volgde, enz. De jeugdige moordenares wordt be schreven als tenger, aangenaam van uiter lijk en met een «oprechte onschuldige« bijna kinderlijke uitdrukking op het gelaat«. De werkstaking van deBerlynsche metselaars en steenendragerswaardoor |i tienduizenden broodeloos zyn, duurt nog voortmaar er is kansdat zy spoedig eindigen zal. Intusschen heeft zy bij de groote gel delijke schade welke zy veroorzaaktnu ook een menschenleven gekost. By een gevecht van werkstakers en mannen die wilden werken, is een der laatstgenoem den zoo ernstig gewond, dat hy kort daarna overleed. De koninklijke familie is Woensdag op «Het Loo« teruggekeerd. Een kleermaker te Amsterdamdie eenig goed,hem ter bewerking gegeven, naar een bank van leening gebracht en vervol gens naar Haarlem de wijk genomen had, vertoonde zich eergisteren weder in zyne woonplaats. Hy werd spoedig door agen ten van de recherche gezien en gevat. Volgens het Handelsblad zou Vlis singen zich te spoedig hebben blijgemaakt met het kiezen van zyn haven als uit gangspunt van de Norddeutsche Lloijd, aangezien nog in dit opzicht geen beslis sing zou genomen zyn, maar nog steeds de zaak in onderzoek is. Eenige Amster- damsche firma's, aan wier hoofd de Ven nootschap Handelskade, moeten aan de Nordd. Lloyd een aanbod gedaan hebben dat zeer voordeelig is voor de Duitsche schepen en de Postmeester-generaal Dr. Stephan is vier dagen te Amsterdam ge weest om daar de handelsinrichtingen in oogenschouw te nemen wat voor Am sterdam een gunstig voorteeken genoemd wordt. De toestand van mevrouw Kleine isnaar wij met vreugde vernemenvan dien aarddat alle hoop op herstel bestaat. Dinsdag avond werd er in de be ruchte buurten te Breda weer strijd ge voerd op leven en dood. Een tweetal vrouwen aldus heet het hadden haar „contract" verbroken, en vandaar een opstootje, zooals er nog zelden daar te aanschouwen is geweest. De stryd werd heftig en er vloeide bloed bij stroomen, doch dooden zyn er, gelukkig, niet ge vallen. HAARLEM, 24 Juli 1885. Na gehouden overgangs-examen zyn op de Hoogere Burgerschool met 5jarigen cursus bevorderd: Van de le tot de 2e klasseN. BoonJ. P. HuchshornJ. W. H. Huykman, D. Rempt, A. J. J. Paulen A. S. J. KeyserJ. W. Scholten D. A. Braakenburg, A. P. Petri, H. AngenentJ. PlanteydtH. G. van Har- revelt, W. R. de Haas, T. J. W. Vollmer, J. M. Stiggelbont, R. van derWerff,J. K. de BruynM. G. GregoriusJ. P. v. d. Broeke, E. Ankersmit, F. Mahlstede (voor de vakken: i. k. 1. m. o. r.),E. de Wilde (a. i. k. 1. m. o.) S. Molenaar (1. m. o.), D. Jessurum (a. 1. m. o. r.) voorwaardelykD. A. AeyeltsP. C. Mul ler, E. C. A. Winckel, A. L. Hoog en C. A. E. Neeb. Van de 2e tot de 3e klasse: H. M. Neeb, P. J. Post v. d. Steur, L. van der Wilk, M. Wijt, T. Resink, E. W. K. von dem Borne, K. F. E. Gerth van Wijk, F. H. Abbing, J. G. Mulder, W. E. Bernelot Moens, G. G. Lotman, K. D. v. Assendelft de ConinghC. L. C. de Brnyn en M. Reynst voorwaardelijk W. van BlijenburghC. H. Stoel, T. Riet, A. H. M. Eyken,F. H. Meyer, J. C. F. CrollW. H. Melchior A. H. van Walchren, G. J. Droste, D. StolpJ. H. Thai LarsenG. L. Piek en H. Hansen. Van de 3e tot de 4e klasse A. A. v. d. Steur, C. P. Stoel, H. J. KeyserO. H. van PersynP. Sorgdrager J. E. Koning, C. I. VersteeghH. Brou wers en J. André de la Porte; van de leerlingendie het onderwijs niet in alle vakken gevolgd hebbenH. Brongersma (alle vakken behalve c.); C. A. Derx (alle vakken behalve c. e.); voorwaarde lyk: D. Raven, F. W. J. Boekhout, F. J. A. Fritzlin, P. Schokker, E.P.Thai LarsenL. J. M. de BruynW. H. van Eek en D. G. van Epen. Van de 4e tot de 5e klasse: J. R. Prinsen Geerligs, K. F. Möller, L. Kuipers, C. W. J. Wester man P. A. A. F. Eyken en M. Jessurum (voor vak d.); voorwaardelijk: E.Smit, W. F. v. d. Broeke, G. T. Stibbe en H. C. Kros. Na gehouden toelatings-examenzyn bevorderd tot de le klasse: G. A. Blitz, J. A. Blommendaal, A. C. v. Braam Houckgeest, P. J. C. Brauns, C. de Breuk, C. A. Broms, S. H. Brongersma, F. Putman Cramer, H. DyserinckG. v. GoeverdenB. HagenL. J. H. Heyman P. J. R. van Huizen, H. Jarman, W. G. L. Kretschmer, L. C. G. A. J. Landré,

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2