Nieuwsberichten. «Oefening in wetenschappen» had 72 leden, het Teekencollegie »Kunst zij ons Doel» telde 87 werkende, kunst lievende en eereleden. De Baehvereeniging verkeerde in zeer gunstigen toestand. De Zangvereeni- gingen «Haarlem's Zanggenot», de Haarlemsche Hannen-Zangvereeeniging «Crescendo» en de Liedertafel »Zang en Vriendschap telden resp. 20, 52 en een «aantal» werkende leden. Het Gemeentelijke Muziekkorps bestond behalve den kapelmeester uit 27 muzie kanten en kwam der gemeente op f 5770.20 te staan. De Afdeeling Haarlem der Maatschappij ter bevordering van Toonkunst telde 254 leden en 19 donateurs, hare Zangvereeniging 129 en de Orkest-afdee- ling 25 leden. De rederijkerskamers »Mel- pomeneenTb al ia», »He t Vliegend Wiel», »Bilderdijk» en «J. J. Cre- m e r», mochten zich in gunstigen toestand verhengen. De laatste Vereeniging mocht in twee wedstrijden eervolle onderschei dingen verwerven. De gymnastiek vereenigingen »S p ar t a» en «Haarlem» bestonden uit 94 en 44 leden (Wordt vervolgd). Door het weigeren van een rem- toestel liep Maandag de locomotief van den goederentreinkomende van Botter dam te 11 uren 12 min. tegen het per ron te Leidenverbrijzelde daar een ijzeren pilaar en een steenen, en zakte eenige voeten in den grond. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. Zondag nacht te ongeveer halfeen brak te Gemert brand uit. Twaalf hui zen bewoond door dertien huisgezinnen, waaronder twee groote hofstedenwerden eene prooi, der vlammen. Geen enkele poging tot blussching kon worden aan gewend aangezien er in den omtrek gsen water te bekomen was. Alles is verzekerd. Oorzaak van den brand onbekend. Twee oude kennissen, die vroeger Koning en Vaderland gediend hadden kwamen ongeveer vier weken geleden elkaar op weg tegen. De een wasnadat hij den dienst had verlaten, gehuwd en kon goed in zijn levensonderhoud voor zien terwijl de ander in diepe armoede verkeerde. De gehuwde man had mede lijden met zijn ouden krijgskameraad en bood hem voorloopig logies ten zijnen huize aan, ten einde werk te zoeken. Vrijdag tehuis komende vond hij het grootste gedeelte van het huisraad ver dwenen dat door zijne vrouw was ver kocht, die met dezen huisvriend een reisje is gaan maken. Een kat heeft een juffrouw te Hee renveen in den arm gebetendie zoo op zwol dat geneeskundige behandeling vereischt werd. Het dier was eerst door de juffrouw op den arm rondgedragen maar bracht, toen het weer zou worden neergezet, der draagster een fermen beet toe. Door een Duitsch blad wordt als middel tegen de koorts aanbevoleneen citroen in stukjes gesneden met drie gla zen water opgekookt. Dit bittere aroma tisch drankje moet de werking van de chinine nog overtreffen. De tegenwoordige pachter van het »Kurhaus« te Scheveningen heeft de ex ploitatie van de »Kurzaal«, het terras en het hotel op zich genomen ook voor de jaren 1886 en 1887. Hij zal daarvoor f 85,000 en f105,000 aan de vennoot schap »Zeebad-Scheveningen« uitkeeren. Een ernstig ongeluk heeft te Chat ham plaats gehad. Daar is een gedeelte van een brugsteiger ingestortop het oogenblik dat een groot aantal menschen zich er op bevonden, om aan boord van een pleizierboot te gaan. Ongeveer 80 personen, voor een groot deel vrouwen en kinderen geraakten te water. Hoevele er om het leven kwamenweet men nog niet. De Antwerpsche tentoonstelling heeft volgens een bericht in de Zw. Ct., tot een klacht wegens mishandeling geleid. Eenige weken geleden liep een Engelschmande koopman Bertonmet een vriend door de zalen. »'t Lijkt naar niemendal, zonde van de reis", zeide hij, met het oog op de half voltooide expositie. Eensklaps kwam zekere heer Van der Velde met den kreet' »Ik zal je leeren schimpen!" achter zijn uitstalling voor den dagvloog op den Engelschman toe en ranselde hem onder al gemsenen bij val der exposanten ongemakkelijk af. Voor 't gerecht gebracht, beweerde Van der Velde, dat de Nederlandsche afdeeling goed in orde is en zijn linnen goederen algemeen de aandacht trekken. Zijn vaderlandslievend gemoed was ge krenkt door den schimp en men kan iemand toch niet wegens vaderlandsliefde straffenDe Engelschman verklaardedat hij zich in acht dagen niet had kunnen bewegen wegens de slagen die hij had ontvangen. »En dan zegt men nog voegde hij er bij dat die Hollanders zulk een kalmvreedzaam volk zijn Het hof veroordeelde Van der Velde tot acht dagen gevangenisstraf. De ver oordeelde vroeg vergunning om de straf te mogen ondergaan na afloop der ten toonstelling, «daar hij toch de vreemde lingen moest ontvangen en begroeten." Aan zijn verzoek is gehoor gegevenon der aanmaning echter van voortaan de begroeting eenigszins anders in te rich ten dan tegenover den heer Berton was geschied. Mej. J. Verhagen te Rotterdam is benoemd tot onderwijzeres aan een bij zondere school voor u. 1. o. te Haarlem. Geen postduif maar een posthond. De heer H. B. Batterink te Schotterhuizennabij Znidwolde (Dr.), heeft een hond, die nu en dan een uit stapje gaat maken naar den zoon te De- demsvaart, op anderhalf uur afstand, en van daar briefjes, aan den halsband ge bonden aan 't adres van den vader be zorgt. De Transvaalsche regeering, niet meer aan hare geldelijke verplichtingen kunnende voldoenheeft hare betalingen geschorst. Men meldt aan de Leidsche Ct: Nog maar weinige jaren geleden regende het om dezen tijd onophoudelijken toen verklaarden geleerden van den sterren hemel dat die nattigheid was toe te schrij ven aan buitengewone zonnevlekken die op de zon ontdekt waren. Zulke vlek ken gaan echter weer over, totdat nu onlangs weer verbazend groote zonnevlek ken op de zon waren waargenomen. Zij zijn zelfs met het bloote oog door een zwart gemaakt glas te zien, en eene van die vlekken beslaat eene opervlakte van wel vijftig bollen zooals wij bewonen. Hoe brandt nu de zon bijna dagelijks aan den onbewolkten hemelen waar blijft nu de zoo lang gewenschte regen voor het verschroeide aardrijk? Gisteren-avond is te 's-Bosch een agent van politie, die eenige brooddron ken infanteristen welke in de Tolbrug- straat in verschillende herbergen ruzie zochtenaanmaande zich rustig te gedra gen en naar de kazerne te gaan, door militairen op ergerlijke wijze mishandeld en door een hunner met eene sabel vrij ernstig in het aangezicht verwond. De daders zijn in handen der politie. Generaal Grant, de gewezen president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika is overleden. Hij was geboren den 27 April 1822 te Mount-Pleasant in Ohio. Op 17 jarigen leeftijd begon hij zijn loopbaan aan de Militaire academie te Westpaint. Wegens zijn dapper gedrag in den Mexiaanschen oorlog werd hij tot kapitein bevorderd. In een lateren oorlog klonr Grant tot generaal-majoor en zijn roem als veldheer en zijne populariteit bereikten een ongekende hoogte. In 1867, na opperbevelhebber van het geheele Ame- rikaansche leger geweest te zijn werd hij minister van oorlog en in het volgende jaar tot President gekozen. In 1872 werd hij herkozen maar weigerde in 1876 om voor de derde maal den presidents-zetel in te nemen. De laatste jaren van zijn roem vol leven werden hem verbitterd door een ondraaglijk lichaamslijden. De teraardebestelling zal op 8 Aug. in het Central park te New-York plaats hebben. Hetlijk wordt op 4 Aug. van Mount Mac Gregorwaar Grant overleedover gebracht naar Albanywaar het éen dag en vervolgens naar New-Yorkwaar het drie dagen zal tentoongesteld worden. Naar uit Issoire gemeld wordt, heeft een geweldige ontploffing in een bergplaats van buskruit te Ardes plaats gevonden. Verscheidene personen zijn onder de puinhoopen bedolven; men werkt ijverig aan het opruimen der bouwvallen, maar de arbeid wordt zeer vertraagddoordien dreigend gevaar bestaat, dat sommige staande gebleven gedeelten kunnen in storten. Bij de begrafenis van een sociaal democraat te Frankfort a/M. kwam 't Woensdag tot ongeregeldheden. De politie verbood op grond van de socialistenwet het houden van redevoeringen en het vertoonen van roode sjerpen. De sociaal democraten deden beide aan de groeve en weigerden op de sommatie uiteen te gaan; de politieagenten dreven daarop de weerspannigen uiteenwaarbij verschil lende personen gewond en eenige gearres teerd werden. Aan de N. B. Ct. seint men uit New-York 22 Juli: De New-York He rald publiceerde Vrijdag een kras artikel tegen den Kongo-staatwelke daarin wordt voorgesteld als een reusachtige bedriegerij. Van de uitgegeven gelden werd slechts een vierde tot wettige doel einden besteed. Het artikel beweert, dat de staat van zaken aan den Kongo aller ernstigst is. De sterfte onder de Europe anen is verschrikkelijken al deze zaken worden stelselmatig verheimelijkt, terwijl te Brussel de reclame voor den Kongo wordt voortgezet. Stanley wordt door de Herald speciaal gebrandmerkt als verantwoordelijk voor deze schandalen. De Herald tart Stanley om deze schandalen te loochenenanders beschouwt zij hem als medeplichtig. Vrijdag is te Scheveningen een 8 jarig knaapje, aldaar woonachtig en ge naamd De J., op jammerlijke wijze in zee verdronken. De jongen was zonder voorkennis van de school weggebleven en op eene verboden plaats gaan zwem men. Door den heer T, te Scheveningen werden nog, bijna ten koste van diens eigen levenpogingen aangewend om het onvoorzichtige jongske te reddenwaarin hij echter niet kon slagen. Een landbouwer op Tessel, die een groot aantal kippen bezit, meent tegen de plaag der luizen, zoo veelvuldig in houten hokken voorkomende, geen beter middel te kunnen aanbevelen dan hokken te maken van graszoden. Hij heeft al zijne hokken sedert eenigen tijd door hokken van zoden vervangen, en verklaart na dien tijd van de luizen volstrekt geen last meer te hebben. In Normandië houden de boeren dikwijls 3000 kippenwelker eieren naar Engeland, en waarvan de kuikens naar Parijs gezonden worden, waar men ze vetmest met het vleesch van de talrijke paarden die in die hoofdstad hun einde vinden. Daartoe bestaat nabij Parijs eene inrichtingwaarheen alle paarden als boven gezonden wordenen welker vleesch gansche scharen van kuikens in zeer kor ten tijd vetmest. Het geschenk Zaterdag in Covent Garden te Londen aan Adeline Patti aan geboden bij gelegenheid van haar 25jarig optreden in de Italiaansche opera, zal bestaan in een prachtalbumvergezeld van een diamanten armband. Sara Bernhardt keert 20 Oct aanst. te Parijs terug. Zij zal dan in het Theatre de la Porte Saint Martin optreden. Een nieuw historisch drama van Sardou is voor haar in bewerkingwaarin zijna eene reis naar Amerika in April 1886 zal optreden. Gemiddeld brengt elke voorstelling, met Sarah Bernhardt te Lon den als „Theodora" gegeven, 7500op. Verscheidene dagbladen in Oregon nemen tarwe aan, in betaling voor abon nementen en advertentiën. In een pro spectus staat het volgende vermeld: „De Star of Empire wordt aan ieder adres verzonden tegen vijf schepels wintertarwe no. 1. Aan een ander soort hebben wij op het oogenblik geen behoefte. Annon ces worden tegen twee schepels per duim ruimte geplaatst." De beroemde schaakspeler Zuker- tort, die zich, ofschoon hij zich aan het schaaktournooidat te Hamburg gehou den wordtniet mededoet, toch ook te Hamburg bevindt, speelde daar Zaterdag 11. 27 partijen tegelijk, waarvan hij er 19 wonvier werden remise en vier ver loor hij. Dat hij sterke tegenstanders had, blijkt o. a. hieruit, dat in eene der par tyen, die hij verloor, de officier, die hem bestreed19 zetten vooruit het mat aankondigde. Met vrij groote zekerheid wordt aan de N. R. Ct. nit Bergen op Zoom geschrevendat reeds tegen het begin van het volgend jaar aan het zuidelijk grens- plaatsje Nispen een groot station met douanenkantoor zal worden gebouwd ter vervanging van het ondoelmatig station te Roozendaal. Gisteren is de Koning en de Konin gin van België om elf uur van Ostende naar Antwerpen vertrokken om de inwij ding der nieuwe kaaien aldaar bij te wo- j nen. Zoodra zij in Antwerpen zijn aange komen en op de tribune hebben plaats genomen, zal de plechtigheid beginnen. Bij den beer J. in de Verlengde Biouwstraat te 's Gravenhage kwam Vrij dag een onaangename gast de woning binnen. Een geweerkogel drong aan de voorzijde van zijn huis door de ruiten, waarschijnlijk was die afkomstig van personen die aan het schieten waren bij de schietbanen van Petit St. Hubert. De politie te Amsterdam heeft ver schillende bankierskantoren opmerkzaam gemaakt op de aanwezigheid van een viertal personen, als gentlemen gekleed, en tegen de mogelijke kwade praktijken dezer personen gewaarschuwd. Binnen weinige dagen zal de politie in de gelegen heid zijnde photographieën dezer on- gewenschte gasten te doen worden aan hentot wie de waarschuwing is gericht. Zaterdag avond werd te Amsterdam een der verkoopers van „Recht voor Allen" het socialistisch orgaan van den heer Domela Nieuwenhuis, op den Dam in hechtenis genomen en naar het bureau der 2e sectie gebracht. Spoedig daarop werd hij weder losgelaten. Naar men verneemt, hadden eenige voorbijgangers den verkooper beleedigende woorden aangaande den Koning hooren uiten. Zij gaven daarvan kennis aan een agent van politie, die den man arresteerde.. Maandag zal het voorloopig onderzoek der zaak worden voortgezet. Batten en muizen hebben zulk een ontzettenden afkeer van sterken drank dat zy nooit meer terugkeeren op de plaats, waar men hun broodkruimels in cognac of brandewijn geweekt of zwarte bessen, die op jenever gestaan hebben* heeft laten eten. Deze dieren schijnen zulk een schrik te hebben van beneveling, dat zy nooit zullen terugkeeren op eene plaats, waar zij die eenmaal hebben opgeloopen. Het is ons bekendzegt de Prov. Noordbr, en B. Ct., hoe een paar jaar geleden een huis, waar men de ratten vruchteloos door allerlei middelen had pogen te verdry ven, geheel van deze kwaal is gezuiverd, doordien men in de snijding nevens het huis, waar zich het ongedierte gaarne ophielddroge zwarte bessenwaarop vroeger jenever was ge trokken gestrooid had. Een dag daarna scheen de geheele rat- tenfamilie in feitelyken zin last van kat terigheid te hebben want eene poes beet er bij tientallen dood. Naar de Riga Zeitung mededeelt, werd dezer dagen een bende brandstich ters aangehouden, die tegen betaling huizen in brand stakenwelke tegen brandgevaar waren verzekerd. Men zegt dat er een boek gevonden is, waarin de namen voorkomen van hen, die dergelijk bevel gaven, benevens een opgave van de sommendie tot belooning werden uitgereikt. Donderdag is te Apeldoorn, be gunstigd door het allerschoonste weder, de rozententoonstelling door den eere voorzitter der afdeeling Apeldoorn van de »Ned. Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde» geopend. De toeloop van vreemdelingen was zoo groot, dat men zich in de zalen letter lijk verdrong, zoodat de jury tijdelijk hare werkzaamheden moest staken. Er is maar éen roep over de massa's en de pracht van rozengearrangeerd op veler lei wijze. Wordt het oog aangenaam aan gedaan op het gezicht van dien schat van bloemen met hunne heerlijke, zachte kleurenniet minder verkwikkend wordt het reukorgaan geprikkeld door de wel riekende geuren, die zich alom verspreiden. Vrijdag middag zijn op de Holz- markt te Keulen twee huizen, te zamen door 16 gezinnen bewoond, ingestort, waardoor vermoedelijk 60 personen onder het puin werden bedolven. De brandweer en genie-soldaten kwamen da delijk na het ongeluk op het terrein en begonnen het reddingswerk. Hoewel met kracht gewerkt werd ging het niet ge makkelijk de ongelukkigen te redden en te 2 uren 45 m. waren er nog slechts

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2