Nieuwsberichten. Op IJsland ia liet zoo min niet, al8 zij 't zich voorstellendie meenendat daar niets te zien is dan de Hecla en eenige velden met IJslandsche mos. £r is al een Rijksbibliotheek en een Muzeüm van Oudhedenen er zal een Muzeüm van Schilderijen geopend worden. Dit laatste belooft wat: er zijn al 15 schil derijen aanwezig en 35 zijn er onderweg. De kunstzin te Amsterdam heeft bijna het kookpunt bereikt; men heeft er zich over geërgerddat aan „kennelijke" lui en aan kwa-jongens de toegang tot het Rijks-Muzeüm geweigerd was. Op de Bolswarder kermis worden niet meer dan 4 draaiorgels toegelatendie nog wel vooraf moeten gekeurd worden, 't Ge meentebestuur, dit dekreteerendeheeft zeker vergeten te bepalen dat het goed gekeurde viertal zich niet tegelijk in de zelfde straat mag doen hooren. Uit het uitgebrachte Verslag van de K. Maatschappij „de Schelde" te Vlis- singen bleek dat het afgeloopen jaar niet gunstig was. 1884 werd ingegaan met 700 werkliedenmaar kromp in tot 200 a 250, en de winst- en verliesrekening werd afgesloten met een verlies van 80.000. Te Nimes heeft, voor het eerst se dert het bestaan der Fransche republiek, een stierengevecht plaats gehad. Vier paarden werden door de stieren gedood en acht gekwetst. De zes stieren werden allen doodgestoken en twee der banderil lero's bekwamen ernstige kwetsuren. In het Engelsche stadje Hudders- field is een in herstelling zijnd dak van het stationsgebouw ingestort. Twee per sonen verloren het leven zeven werden ernstig gekwetst en het verkeer werd ettelijke uren gestremd. Te 's-Hertogenboscli zullen binnen kort twee aanzienlijke gedeelten van den voormaligen vestingwal geslecht en tot plantsoen en wandelplaats ingericht wor den. Eene hoeveelheid van ruim 35,000 M3 grond zal tot dat einde verwerkt worden. Nu te Amsterdam de plannen voor eene feestviering op 31 Aug. mislukt zijnzal men trachten uitvoering te geven aan het denkbeeld, om op dien dag een groot kinderfeest te organiseeren. De po ging daartoe zal waarschijnlijk uitgaan van de vereeniging tot oprichting van hinder - speeltuinen. Waar het de viering van den jaardag der kleine prinBes geldt is dit zeker wel de beste vormaan zulk een feest te geven. Bij de botsing tusschen twee treinen aan het station te Haarlem bevond zich in een daarvan de minister van financiën de heer Bloem die zonder eenig letsel er af kwam. De manoeuvres welke in de maan den Augustus en September dezes jaars in het kamp bij Laren zullen worden ge houden alsmede de fortoefeningen bij Naarden zullen worden bijgewoond door den len luitenant der schutterij alhier, den heer H. M. J. van Lennepdie tot dat einde is ingedeeld bij het 7e reg. in fanterie 4e bat., 4e comp. O tempora o mores. Aan de De Ruyterkade te Amsterdam vond de politie Donderdag middag twee knapen elk niet ouder dan 12 jaar, die smoordronken in het gras lagen. Op een handkar werden zij naar het politiegebouw gebracht. Naar de Neue Freie Presse mededeelt had een Amerikaansche diplomaat zoozeer de welwillendheid van den paus verwor ven dat deze hem successievelijk ridder van al zijn orden gemaakt had. Toen nu onlangs den diplomaat weder een bewijs van waardeering behoorde gegeven te worden, waren de ministers in groote verlegenheid. Niet echter de paus, die bevel gaf den diplomaat een snuifdoos met het portret van zijn Hei ligheid te vereeren. Aan dit bevel werd gevolg gegeven en de gezant kreeg een gouden doosop het dek Bel waarvan zich een prachtig medaillon met het portret bevond. Alvorens de gelukkige ontvanger den paus dank ging betuigen, liet hij het medaillon van het deksel nemenaan een gouden keten vast smeden en daarop hing hij de zonderlinge ridderorde om zijn hals. De paus was zeer verbaasd toen hij dit, bij een bezoek dat de Amerikaan hem bracht, ontwaarde, en hij voegde, toen de man zich weder verwijderd had een zijner kardinalen toe: „bij een volgende gelegenheid zullen wij hem een marmeren tafel ten geschenke gevenik ben zeer benieuwd of hij dat cadeau dan ook aan den hals zal hangen." Een merkwaardige operatie werd dezer dagen te Stockholm gedaan door den geneesheer Svensson met behulp van den tandarts Skogsborg. De patiënt was een 20-jarig jongeling, die ongeveer 3Vs jaar geleden door een ziekte in den neus aangetast geworden was en dienten gevolge den neus en het gehemelte geheel verloren had. Het gelukte den Heer Svensson de ziekte te stnitenen de beide genoemde geneesbeeren vervaardigden een kunstmatig gehemeltebovenlip en kaak met tanden benevens een neue. De ope- ratiën daartoe noodigbegonnen in Fe bruari. De patiënt is nu volkomen her steld en kan zonder moeite etendrin ken en sprekenhet laatste evenwel en geen wonder zeker! niet dan met zekeren neusklank. In den nacht tusschen 9 en 10 dezer is door de rijksambtenaren te Puth (Limburg) weder eene belangrijke aan houding geschied. Zekere Johann Halmans, landbouwer te Hillensberg (Pruisen), viel met 50 liter spiritusdie hij wilde binnen smokkelen, in hunne handen. De smok kelaar, buitenlander zijndedie bovendien nog een vonnis ten zijnen laste heeft, waarbij hij in 1883 door de arr. recht bank te Maastricht bij verstek tot ge vangenisstraf is veroordeeldwerdDins dag zwaar geboeid door de maréchaussées van Sittard aan de justitie te Maastricht overgeleverd. Uit Batavia wordt onder dagteeke- ning van 28 Juni geschreven: Er is hier op het oogenblik een groot Russisch oor logsschip met 500 man bemanning. Het had op zee ongemak aan de schroef en machine gekregen en toen koers gezet naar Singaporeom te repareerendoch aldaar wilde geen van de Engelschen wegens de oneenigheden tusschen Enge land en Ruslandhnn waarschijnlijk aan staande vijand helpen. Wat nu Dadelijk werd door den commandant eene stoom boot van de Ned. Stoomvaart-maatschap pij ingehuurd, om het schip van Singa pore naar Batavia te sleepen. Toen het onderweg ging, zonden de Engelschen het een oorlogsschip naom te zienwaar het nu zijn heil ging zoeken. Het schip zit nu in het droogdok Onrust, waar dag en nacht ijverig aan de reparatie wordt doorgewerkt. Het moet een ware kolossus zijn. Alvorens het in het dok kon moest het eerst alles lossenkolengeschut enz. enz., daar het anders te zwaar was om in het dok opgenomen te worden. Te Marseille zijn vier jeugdige prin sen uit Siam, zoons van den koning, aangekomen. Het zijn kinderen van vijf a zes jaar: ze zijn in Europeesche klee- derdrachtdie hun goed staat. Elk hunner is vergezeld van twee bedienden. Nadat zij de merkwaardigheden van Marseille bezichtigd haddenzijn ze naar Parijs vertrokken. De Spaansche minister van binnen- landsche zaken heeft dr. Ferran vergun ning gegeven400 inwoners van Ondara (prov. Alicante), die zich er toe willen leenenin te enten. De ex-keizerin Eugenie bevindt zich op 't oogenblik in Karlsbad. Zij verschijnt iederen morgenslechts door één dame vergezeldbij de »Schloszbrunnen«. In Kremsier begint men groote toe bereidselen te maken voor de ontvangst der keizers van Oostenrijk en van Rus land. Van het paleis te Praag zond men meubels. De chef van de geheime Weener poli tie is te Kremsier aangekomen. In de nabijheid van Chamounix heeft men opnieuw een ongeluk te betreu ren. Twee toeristenRey en Fantini ge naamd verlieten Courmayenr om over den Col du Géant te gaan. Nabij den top gleed Rey uit, stortte naar beneden en was onmiddellijk dood. In Innsbriick is het groote ïSchüt- zenfest# begonnen. Zondag hielden de schntters een optocht met toortslicht voor den keizer van Oostenrijk. Tezelfder tijd werden aan alle kanten op de Alpen groote vuren ontstokenEen ontzaggelijke menigte vreemdelingen is in Innsbriick verzameld. De Tyroler schutters in hun schilderachtige nationale kleeding maken een aangenamen indruk. Bij het graven eener sloot te Cort- gene ontdekte men dezer dagen op zeer geringe diepte 2 rijen palenin vrij goe den staat. Men vermoedt, dat die palen be hoord hebben tot eene zeesluisdie voor eeuwen het overtollige polderwater in zee ontlastte. Uit andere zaken blijkt nu en dan dat die gemeente er geheel anders heeft uitgezien dan tegenwoordig en hare lig ging zeer verschillend is van vroeger. Vele watervloeden schijnen aan die ver andering wel het hunne te hebben toe gebracht. De Amsterdammer deelt een curieus en gelukkig zeldzaam geval mede van een wegens diefstal ontslagen conducteur van de Rijnspoorwegmaatschappij die sinds October 1883 te vergeefs door de Amsterdamsche politie om dien diefstal gezocht werd, maar nu dezer dagen bleek tot dit korps zelf te behooren. Sedert December 1883 was hij te Amsterdam agent van politie. Het is nu drie jaren geleden, dat twee ter dood veroordeelden gelijktijdig te Parijs onthoofd werden. Het waren Lips en Robert. Dinsdag oohtend zijn te Parijs weer twee hoofden onder de guil lotine gevallen. De eerste, nauwelijks 23 jaren oud, had met een medeplichtige, Meijer genaamdzekeren koopman Delau- nay, bij wien hij eenigen tijd in betrek king was geweest, vermoord. Marchandon had zich als knecht verhuurd bij mevr. Cornet, die hij van kant gemaakt, had. Het gerucht dat beiden Maandag ochtend ter dood zouden worden gebracht, had zich 's avonds te voren in Parijs ver spreid, en duizenden waren dientengevol ge reeds lang vooraf op het plein la Robnette, de gerechtplaats. De politie had groote voorzorgen genomen ter be waring der goede orde. Omstreeks vijf ure viel het hoofd van Gaspard, weini ge minuten later dat van Marchandon. Bij het uitgraven van den grond tot het leggen van fundeeringen voor een schoolgebouw te Bredevoort (Gelderland) zijn dezer dagen de onderaardsche gangen der voormalige vestingwerken weder te zien gekomen. Vele belangstellenden uit den omtrek komen daarheen om ze te bezichtigen. Niet ver van daar, aan het Slaa bij Aaltenmoeten ook zeer merkwaardige opgravingen bepaaldelijk van geologisch en palaeontologisch belang gedaan zijn bij het leggen van spoorwegrails. Omtrent het onverwacht optreden van een nieuwen Minister van Marine verhaalt men in Den Haag de volgende bijzonderheid Het ontslag van den vorigen Minister was zoo geheim behandelddat zelfs de kamerbewaarders van andere Ministers die gewoonlijk spoedig lont ruiken er ditmaal niets van wisten. Maandag 1.1. kwam iemand bij een kamerbewaarder en vroeg om den Minister te spreken. De kamerbewaarder vroeg, wien hij bij den Minister moest aandienen waarop de aan gekomene antwoordde: Den Minister van Marine.De kamerbewaarder ging bij den Minister in zijn kabinet, enzeide: «Ex cellentie er is een Heer om u te spre ken die zegtdat hij Minister van Ma rine ismaar ik moet er bijvoegen het is de Heer Taalman Kip niet. Zal ik maar zeggen dat Uwe Excellentie niet te spreken is Tot verbazing van den kamerbewaarder, gaf de Minister last om dadelijk den Heer, die beweerde Minister van Marine te zijn, toe te laten. De kamerbewaarder meende intusschen maatregelen te moeten nemen om dadelijk te kunnen toespringen indien het werkelijk blijken mocht, dat er gebruik was gemaakt van een andere qualiteit om ongerechtigd 's Ministers kabinet binnen te dringen Zulke verhalen komen evenwel bij elke verwisseling van ministers, dus nog al dikwijls, voor. Waarschijnlijk zal het verhaal dus wel geheel of gedeeltelijk verzonnen zijn. Twee zusters van den Britschen Consul te Constantinopel hebben zich de zer dagen bij den brand van het Con sulaatsgebouw door haar moedig gedrag onderscheiden. De heide dames waren ge red toen zij vernamen dat een oude dienstbode nog in het brandende huis was. Zij snelden onmiddellijk weder naar bin nen en redden de arme vrouw van een wissen dood. Een oogenblik later stortte het gebouw ineen. De beide zusters heb ben vrij ernstige brandwonden bekomen een harer loopt gevaar van blind te worden Na de provincie Saragossa wordt thans de prov. Grenada het meest door de cholera geteisterd. Den 10 dezer kwa men aldaar 736 ziekte-gevallen voor en bezweken er 337 aan de cholera. De aartsbisschop van Sevilla die zich op een kasteel in de prov. Grenada op hield is een der slachtoffers der ziekte geworden. Het snelle wassen van den Nijl begint bezorgdheid te baren. Wanneer het water voort gaat zóo te stijgen als het de beide laatste dagen deedvreest men voor overstroomingen in Boven-Egypte. Wegens de cholera heerscht te Mar seille een paniek; dagelijks verlaten on geveer 2000 personen de stad. De drie stewardsvan het schip Prinses Elizabeth van wie mel ding gemaakt isdat zijwegens het smokkelen van tabak en sigaren door de Engelsche douanen te Queensboro in hech tenis waren genomenzijn dezer dagen tegen betaling eener boete van 50 pond weder op vrije voeten gesteld. De Peterburgsche politie moet de autoriteiten op Helsingforswaar zich op 't oogenblik de keizer en de keizerin van Rusland bevinden in kennis gesteld hebben van het vertrek van zes verdachte personen uit Petersburg, met bestemming naar Helsingfors. Een dagblad van dit eiland vermeldt zelfsdat zes individuen bij aankomst zijn gevangen genomen. Dit gerucht werd niet bevestigdmaar het is opmerkelijk, dat Helsingfors overstroomd is door Russische gendarmen en geheime politieagenten. Te Scheveningen kocht iemand de zer dagen in een boekwinkel een blauwen postzegel. Hij moest natuurlijk 5 cents betalen (winst werd niet eens berekend). De man kwam daartegen in verzet en vond het «een schandedat men in een zoo lam dorp net zooveel voor zoo'n ding moest betalen als in de grootste stad!" The Shipping World verhaalt het na volgende grappige misverstandhet stoom schip »Ino« passeerde onlangs een post der Engelsche kustwacht. De gebruikelijke vraag naar den naam van het schip werd volkomen te goeder trouw beantwoord met »Ino«, doch dit gaf aanleiding tot ernstige verontwaardiging van de zijde der wachtdie het stoomschip woedend toebrulde«Yes I know You knowbut I wan to know too!« In 1892 zal men te Genua het vierde eeuwfeest van Ckristoffel Columbus gedenken. Frankrijk SpanjePortugal en de republieken van Zuid-Amerika hebben hun medewerking beloofd. Men wil dan een tentoonstelling van Ameri kaansche voortbrengselen openen en een historisch museum gewijd aan Columbus oprichten. Te Asperen was een persoon, die sinds lang blijken van verstandsverbij stering gaf. Het bestuur trachtte hem te doen grijpen, om hem in het krankzin nigengesticht te Utrecht te laten plaatsen. Dinsdag hoopte men hem in den avond meester te wordentoen hij zich in eenen hooiberg verschanst bad. In plaats van zich over te gevenloste de krankzinnige een geweerschot, hetwelk den veldwachter trof. Deze werd ernstig gekwetst weggedra gen, maar leeft heden nog en zal mis schien herstellen. Donderdag morgen is I het der rijkspolitie gelukt, den moorde- j naar te grijpenwien het dwangbuis werd aangedaanen dien men daarop van As- peren naar Leerdamen verder per spoor- tfein naar Utrecht vervoerde, om daar in een krankzinnigenhuis geplaatst te worden. Eene firma te Amsterdam heeft haren honderdduizendsten soldaten-ketel voor het Ministerie van koloniën vervaar digd. Op den ketel staat in witte letters het gedenkwaardig feit vermeld. Reeds zeven jaren is aan deze firma de levering der ketels gegund. Van den goedkoopen trein der Holl. IJz. Spoorweg-Mij., Donderdag ochtend van Amsterdam en Haarlem naar Den Haag en Rotterdam vertrokkenwerd door 1100 personen gebruik gemaakt. De drukke zijde van de Westermarkt te Amsterdam was Woensdag ochtend in epetand. Eene zenuwachtige juffrouw was daar voorbij een kelder gegaan, had er in huis een plas bloed zien liggenen voor haar geest rees natuurlijk dadelijk het nare beeld van een akeligen moord. Een paar buurvrouwen stelde zij oogen- blikkelijk van haar bevinden in kennis, men

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2