Nieuwsberichten. Het Strauss-Concert. In grooten getale waren Vrijdagavond de leden der „Vereeniging" met hnnne dames opgekomen ter bijwoning van het Concerthetwelk de beroemde Strauss- kapel in de Sociëteit gaf. Tot veler ge noegen had de uitvoering in de zaal en niet in de open lucht plaats, trouwens zij die bij de ramen zatenzullen hebben gemerktdat de zoo veel geprezen Augus- tusavonden koel kunnen zijn. Het programma bevatte, zooals dan ook van eene Strauss-kapel niet anders te ver wachten isvoor 't meerendeel nummers der componistenwaaraan de kapel haren naam ontleent, en wat de samenstelling en „Leistungen" van 't orkest betreft, onderschrijven wij ten volle, hetgeen de meeste andere bladen daarvan hebben medegedeeld. 't Is goed, maar ook volstrekt niet beter, dan menig orkest in ons Vaderland, en zeker is 't lang niet te vergelijken bij 't geen wij voor twee jaren van Bilse hoorden. 't Is mogelij kdat het aan onze plaats heeft gelegenmaar het koper kwam ons voor, niet altijd in overeenstemming te zijn met de sterkte der strijkinstrumenten o. a. was dit het geval bij de Ouverture „Martha", waarin de bas-tuba, trombone en ook de groote trom veel te veel op den voorgrond traden. Met de instrumen tatie van het Ave Maria van Schubert konden wij ons moeielijk vereenigen. De pluie de perles-achtige harpbegeleiding heeft voor ons weinig aantrekkelijks. Schreven wij boven, dat de Strauss- kapel niet beter is dan menig Hollandsch orkest, zoo is zulks geenzins van toepas sing daarwaar het betreft dansmuziek, 't Is eene uitgemaakte waarheiddat men om dansmuziek te kunnen spelen, moei beginnen met te kunnen dansen, en die kunst verstaan wijHollandersnu eenmaal niet. Wij maken de passen, ge heel zooals het behoorten springen strikt in de maat op en neer, maar wij begrijpen, wij voelen niet wat b. v. een wals isen bijgevolg kunnen wij wel de noten spelen, maar is 't ons niet mogelijk daarin die zwevende beweging <jien „Schwung" té leggen, hetgeen de Strauss-kapel. zoo bij uitnemendheid versta!11 r üd"aller voeten en voetjes Ju -'oe^egïhg brengt, en die ons Vrijdagavond de woorden van een <l8>£ walsen uit den Schónen blauen Donau in herinnering bracht: „Sellbst, die politischen Kritiscken Herr'n, „Dreken weise im Kreise sich gern". Wij verklaren dan ook plechtig, dat al wie bij 't hooren van zulke dansmuziek niet in de verzoeking is gekomen zijne buurvrouw tot een toertje uittenoodigen karnemelk, en geen bloed in de aderen heeften niettegenstaande 't Hollandsche flegma, zonde het ons volstrekt niet verwonderd hebbenindien wij plotseling honderde paren door de zaal hadden zien zweven. De polka's, mazurka's, walsen etc. van Strauss zijn overbekend, maar 'twas, alsof wij iets geheel anders hoorden, toen zij door dit orkest werden gespeeld. De eigenaardige opvatting, het in achtnemen van alle bijzonderheden, het juiste aan brengen van een trommel of paukenslag, geeft aan 'tgeheel zoo iets opwekkends, dat wij ons best kunnen voorstellen, hoe een zenuwachtig manals de Heer Eduard Straussvoortdurend mededanstal vinden wij deze wijze van dirigeeren dan ook minder mooi. Dat de Heeren Strauss niet de eenigen zijndie dansmuziek kunnen componeeren, bewees de heer Eulenberg, door zijne aller liefste Gavotte „Das erste Herzklopfen". De dirigent schijnt in de opvatting van anderedan de Strauss-muziek toch den danseomponist niet geheel te kunnen afleggen, tenminste in de liederen van Mendelssohn hoorden wij meer dan eens dat korte afstootenhetwelk eene wals zoo pikant maakt, maar Mendelssohn wel niet zal hebben bedoeld. Karig met Extranummers was de Strausskapel nietwaaronder vooral de bekende pizzicatopolka veel bijval vond. In de koninklijke boodschap, waar mede Vrijdag de zittingen van het En- gelsch parlement zijn gesloten, wordt als een feit opgemerktdat de Mahdi over leden is. Engelanddat het zich nog steeds als een taak blijft beschouwen om in Egypte de orde te herstellen en een duurzaam bestuur te vestigenhoopt hierdoor de handen ruim te krijgen, om te doen wat zij meent noodig te zijn. In het Schotsche blad de Scots man is een heftige strijd gevoerd over de vraag welke' Schotsehe gemeente zich kan beroemen op het bezit van het lee- lijkste kerkgebonw. De prijs der gedroch telijkheid is, na veel getwist en geschrijf, toegekend aan het bedehuis te Selkirk. Uit Stadskanaal bericht men dat het landverhuizen naar het verre Westen daar weer zeer druk gaat. Met iedere boot gaan er wegdie of vrouw en kroost, of schuldenof iets anders nalaten. In den Haag loopt het gerucht dat de Heer Veth in Afrika zou overleden zijn. Door een arbeider is op Tessel bij het graven van eene sloot een zilveren muntstuk gevonden nagenoeg ter grootte van een rijksdaalder. Het vertoont aan de eene zijde het beeld van een man en is aan beide zijden van een opschrift in het Latijn voorzien met het jaartal 1564. Een winkelier te Burg op Tessel is eigenaar er van geworden. De Engelsche koninklijke commis sie tot onderzoek naar de voornaamste oorzaken van het verlies van menschen- levens in open zee bij de koopvaardij vloot, heeft haar arbeid wel nog niet voltooidmaar toch reeds voorloopig de uitkomsten van haar onderzoek bekend gemaakt. De Commissie beweert o. a. 1°. dat het verlies van menschenlevens op zee overmatig en steeds toenemend is; 2°. dat dit verlies voor een deel kan voorkomen worden; 3°. dat te hooge verzekering nog dagelijks voorkomt en 4". dat de gelegenheid om het vaartuig boven de waarde te verzekeren en het niet verantwoordelijk zijn van de eigenaars, de hoofdoorzaken zijn van het verlies van menschenlevens. Een aardig fortuin is in het Bel gische dorp Rausart gevonden. Daar is nl. eene groote menigte oude munten tot eene gezamenlijke waarde van een half millioen francs, opgedolven. De meeste stukken zijn van de jaren tusschen 1485 tot 1500. In zeer vele dorpen in Friesland bekleedt de openbare onderwijzer tevens het ambt van koster hij de Herv. gemeente en is de kosterie tevens onderwijzerswo ning, zonder dat de burgelijke gemeente daarvoor iets heeft te vergoeden. Ook de drie eerste grondslagen van het personeel worden uit de kerkebeurs betaald. De mindere opbrengst der kerkelanden hier, de wry ving tnsschen de kerkelijke par tyen elders, beginnen langzamerhand op dat gebruik inbreuk te maken. Zoo heb ben nu onlangs ook de kerkvoogden te Cornjum aan het bestuur der burg. gem. bericht, dat zij niet langer met die be taling zouden voortgaan. De raad heeft nu beslotenden onderwijzer met die uitgaaf te belasten, doch tevens in den vorm van eene traktementsverhooging tot ongeveer een gelijk bedrag hem daarvoor schadeloos te stellen. De tegenwoordige onderwijzer, die reeds op gevorderden leeftijd iszalin verband met het een maal te genieten pensioendezen maat regel zeker van harte toejuichen. De heer Elout van Soeterwoude brengt in de Standaard zijn dank voor de blijken van welwillende belangstelling uit alle oorden van ons land hem bij ge legenheid van zijn 80en jaardag betoond. De belangrijke reparatie aan het stoomschip „Drente" heeft eene flinke versterking van werklieden aan de Kon. Mii „De Schelde" te Vlissingen noodig gemaakt. Vóór dien tijd waren ruim 230 man, doch thans zijn, op enkele na300 werklieden en met langeren werktijd dan vroeger bezig. De Amst. meldt dat de minister van financiën om zijne begrooting te doen sluiten, eene belasting op spoorwegkaartjes en heffing van graanrechten wil voordragen. De Haagsche politie heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een indi vidu, dat als heer gekleed gaat, op heeterdaad betrapt terwijl het zich schul dig maakte aan het met zijn stok moed willig beschadigen van de geschilderde advertentiën in de passage op het muurvlak bij de Spuistraat. Naar het politiebureau op de Nieuwehaven gebracht, trachtte de bedrijver aanvankelijk de daad te ont kennen maar beleed ten slotte zijn schuld aangezien het bewijs daarvoor voldingend was. Broodnijd schijnt aanleiding tot de laffe daad te zijn. Uit Zuidenwind, in de Alblasser- waardmeldt men onsdat het aldaar in den nacht van Vrydag op Zaterdag zoo sterk heeft gevrorendat des morgens het ijs aan het gras werd waargenomen. In de Vlaard. Ct. leest men: „De Hollandsche haring is thans zeer goedkoop, een waar volksvoedseleen uitstekend voedingsmiddel tegenwoordig. De qualiteit laat vooral dit jaar niets te wenschen over. Wat daarover onlangs in sommige bladen is gezegd (oorspronkelijk in de Leidsche Courant), is een bericht van een onkundige, een slecht onderrichte die meent dat de haring niet best is, omdat de prijs ervan laag is! Het tegenover gestelde is het gevalde zee levert nog overvloed van jonge vette soort, namelijk maatjesharing; er is nog geen spraak van kuit- of homziekte, die overrijp en droog zijn. Deze maatjesharingen worden tot spotprijzen aan den man gebracht; de overvloed van goeden gezonden haring, niet de geringheid van hoedanigheid is oorzaak dat hij goedkoop is. „Daarbij is de weersgesteldheid thans vrij gunstig. Verleden jaar werd in den ongemeen heeten zomer beduidend meer, niet slechts pekelharing maar ook versche ongekaakte steurharing aangevoerd, en aangezien de bokking, waartoe deze laatste te rooken bestemd was, destijds ook weinig aftrek hadvond men aan de kustplaatsen goed, deze aan den wal nader te kaken en in tonnen of kleine vaatjes verpakt naar Amerika ten koop te zenden, waar echter deze waar van zeer geringe gehalte moest afgewezen en zelfs ten deele weg geworpen worden. Van daar het valsche bericht, dat evenzoo de rondte gedaan heeft, dat Hollandsche haring in slecht fust in Amerika geweigerd is." Als een bewijs, hoe gemakkelijk het reizen tegenwoordig gaat, kan wel het volgende staaltje dienen. Vier kinderen, wier ouders te Bay CityStaat Wisconsin in de Vereenigde Staten overleden waren, kwamen 11. Zondag per S. S. „Leerdam" der Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij te Rotterdam aan. De oudste, die als geleider dienst deed, was 14 jaar, de 3 andere kinderen van 6 tot 10 jaar. Overvloed van geld vergemak kelijkte hun de reis zeker niet, daar de geleider bij zijne aankomst te Rotterdam nog 90 cent bezat; allen waren echter goedsmoeds. Door de zorg van de beambten der genoemde maatschappij werden zij naar eene tante te Tilburg, die zich het lot der weezen had aangetrokken, gezonden en kwamen daar behouden aan. Vroeger zou zulk eene reis van 4 dagen sporens in Amerika en vervolgens de tocht over den Oceaan enzvoor vier zulke, zonder toezioht reizende kinderen wel eene onmogelijkheid genoemd zijn. De hoofdinspecteur vau den water staat Caland en de ingenieur van den waterstaat Welcker zullen zich eerstdaags naar Brazilië begeven om ter voldoening aan eene vereerende uitnoodiging der Bra- ziliaansche regeering, een onderzoek in te stellen naar de ontwerpen, door ver schillende ingenieurs opgemaakt voor de verbetering van het vaarwater aan de mon ding van de Rio-Grande do Sul. Vóór die rivier in zee ligt nl. een drempel, die het in- en uitkomen van diepgaande schepen belet. Niet overal is gelnkkjg het school verzuim even groot. Dit kan o. a. blijken uit de volgende statistiek van het school verzuim aan de le openbare school te Weert: Van de 160 a 170 leerlingen hadden 43 gedurende 't gansche schooljaar geen enkele maal verzuimd; verder 44 leerlingen 12 of 3 maalen slechts 19 meer dan 10 maal. Het schoolverzuim bedroeg over 't geheel berekend minder dan 1 pet. Drie honderd jaren zal het weldra geleden zijn (15851586), zegt de Til- burgsche Ct., dat Tilburg bestormd werd door de Spaansche legerbendendie dagen achtereen brandden en plunderden. Voor schatten gelds werd door de woestelingen vernield, en verscheidene slachtoffers waren gevallen. Thans heeft zieh sinds geruimen tijd wederom eene horde in ons midden ver toond, wel niet zoo gevaarlijk als die van vorige eeuwen, maar toch uitmun tende door eene driestheid die aan het ongeloofelij ke grenst. Wij bedoelen den stroom van bedelaars die zich dag in dag uit aan de hnizen der ingezetenen vertoont, waarvan vooral de noordelijke wijken, als VeldhovenGoirke, Heikant, Hasselt, te lijden hebben. Eerst komen zij bij troepenquasie ventende, doch in waarheid bedelende, uit meer noordwaarts gelegen dorpen af gezakt, (voornamelijk uit Loonopzanden Kaatsheuvel)en zien zij indat hunne „zaken" of door het medelijden op te wekken of door brutaal geweld goed gaan dan wordt fluks uit gemelde gemeenten een verhuisbiljet gehaald (soms bekomen zij van goede vrienden nog reisgeld en verblijfkosten voor een zestal weken) en na verloop van eenigen tijd wordt door hen bij het armbestuur aangeklopt. De Syndicale Kamer van wijn handelaren te Parijs heeft eene vergade ring gehouden met 2000 wijnhandelaren. Deze vergadering was niet tevreden met de wet tegen het vervalschen van dran ken. Met staatkunde hielden zij zich niet op, maar zij verlangden slechts de vrij heid om hun waren naar verkiezen aan te lengen. Zekere heer Taillard verklaarde het goed recht der wijnhandelaren aldus De wijn is een product der natuur.. Van dat product nu te vorderendat het een zeker minimum van alcohol moet hebben, is even ongerijmd als van de natuur te vragen, dat zij alle menschen dezelfde lengte sehenke. Diezelfde heer beweerde, dat, zoo de wijn slecht is, de schuld daarvan moet worden geweten aan het gemeentelijk laboratorium. Men bericht uit 's-Gravenhage dat het Fransch-Nederlandsch handels- tractaat reeds in werking is getreden. Een treurig gevolg van dronken schap deed zich dezer dagen voor op de Geldersehekade bij de Nieuwmarkt te Amsterdamwaar eene dronken vrouw hare twee kinderen een jongen van 7 en een meisje van omstreeks 3 jaar wilde verdrinken. Eene woedende volksmenigte verzamelde zich weldra om het onmensch en zou voorzeker de lij ncliwet op haar hebben toegepast, indien niet twee re chercheurs toegeschoten waren om het wijf in arrest te brengen en den doek in beslag te nemen, waarmede zij de kinderen wilde binden. De directeur der bnitenlandsche missiën te Parijs heeft van den bisschop en apostolisch visearis in oostelijk Co chin-China eenige details ontvangen om trent den grooten Christenmoord te Tongkin waaromtrent generaal De Courcy reeds geseind had. Het bericht is gedateerd 8 j Augustus en luidt„De zendelingen Poi- rierGeuganGarinMarcé en Martin zijn met meer dan tienduizend Christenen vermoord. Het moorden en brandstichten gaat nog steeds voort. Het vicariaat is- vernield." -Tot leden van het Bestuur van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen te Utrechtzijn benoemd i Generaal Majoor Jhr. W. von Wrangel auf Lindenberg, lid van het Hoog mili tair Gerechtshof, en jhr. D. Hoeufft. Den len September a. s. zal de liedertafel »Souvenir des Montagnards», te Tilburg, een groot feest geven. Het zal dan 25 jaar geleden zijn, dat de heer Leo Swagemakers als directeur dezer lie dertafel optrad. Bij die gelegenheid zal een werk van den Heer H. F. R. Brandts Buys worden uitgevoerd. Het is voor dit feest gecom poneerd, en heet »'s Menschen bestemming, Hynme voor solo koor en orkest,woor den van M. A. Caspers. Het Groningsch Harmonie-orkest van den Heer Bekker zal het instrumentale gedeelte uitvoeren. Als solisten zullen optreden Mej. Gips, de Heer Blauwert en een der leden van de feestvierende vereeniging. De uitvoering zal plaats hebben onder leiding van den componist. Te Bergen op Zoom heeft zich on der eerevoorzitterschap van den Burge meester eene commissie gevormd met het doel omtot aankweeking van het na tionaliteitsgevoel, op den verjaardag van Prinses Wilhelmina een groot kinderfeest te geven. By Kon. Besl. van 13 Aug. is dr. F. B. Troseeschoolopziener in het ar rondissement 's-Hertogenbosch en directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers te 's-Hertogenboschbenoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, - Vrijdag heeft bij de oefeningen van het artillerie-instrnetieschip nHet Loo«, aan den Hors bij Tessel, een ongeluk plaats gehad. Een matrooswerkzaam zijnde aan de schijf, geraakte hierbij tus schen twee pantserstukken beklemd,waarbij hij zich zoo ernstig verwondde, dat het den dood ten gevolge had. Zijn lijk werd naar het marine-hospitaal te Nieuwediep overgebracht.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2