Een joDge baron te Weenen kreeg onverwachts een aardige erfenis, die hij spoedig op dolle wijze doorbracht, ter wijl hij bovendien nog zooveel schnlden maakte dat een verkoop by exeecutie het gevolg er van was. Toen de daarmede belaste ambtenaren in de woning van den baron verschenen vonden zij hem met twee dames en eenige vrienden tamelijk opgewonden aan tafel zitten. Gevulde schotels en champagne-glazen waren in zonderlinge tegenstrijdigheid met het ernstige van het gevalop den parket vloer stond de noodige hoeveelheid ge frappeerde champagne te wachten. De baron stond op en bracht een toost op de ambtenaren nit, waarop de dames en heeren zeer veel schik hadden en lustig klonken; aan het slot zijner rede zeide de vroolijke heer des huizes „gaat gerust uw gang, mijne heeren! Ge ziet dat uw komst mijne gasten en my vol strekt niet lastig valt!" Terwijl in de andere vertrekken ver- kooping werd gehoudendronken de los bollen de laatste champangne op. Wanneer voor een of ander stuk een hoogen prijs werd besteed, klonken zij vol vuur op het welzijn van den hyena der verkooping." Eerst toen ook tafel en stoelen der bende verkocht moesten worden, stond men lachend op en verliet men de wo ning; de baron ging mede en wist vol strekt niet, waar hij des nachts onder dak zou moeten komen. Gedurende de laatste weken heeft zich niet alleen in Engeland maar ook op het vasteland van Europa een koor van stemmen verheven vol verbazing en afschuw over hetgeen de Pall Mall Ga- zette heeft medegedeeld omtrent de wijze, waarop in Londen met meisjes van soms zeer jeugdigen leeftijd wordt gehandeld. En mag men in deze zaken bevoegde personen geloovendan zijn ook andere landenzelfs ons vaderlandniet geheel vrij van dergelijke onmensehelijke geschie denissen, als door het Engelsehe blad werden onthuld. Alleen gaat de zaak hier gelukkig niet zoo systematisch in haar werk, maar bepaalt alles zich in ons land tot op zichzelf staande gevallen. Doch de handel in blanke slavinnen heeft ook hier reeds een zekere hoogte bereikt, en de markt voor die koopwaar is vooral in Duitschland gelegen. Reeds onder den minister Modderman is beproefd een con ferentie van tegen woordigers van verschil lende mogendheden te beleggen om aan dien handel te trachten een einde te maken, maar dat voornemeu werd niet verwezen- i lijkt, zeker tot teleurstelling van velen. Deze goedgezinden zullen daarom met vreugde vernemendat onze regeering thans pogingen in het werk stelt, om met omliggende staten overeenkomsten te treffen teneinde aan de traite des blan ches paal en perk te stellen. Het is te hopendat de zaak afdoende zal knnnen geregeld worden. Nederland zou dan een goed voorbeeld hebben gegeven en aan spraak mogen maken op den dank der men8chheid. Uit Athene wordt gemeld, dat de veiligheid in Epirus weer alles te wen- schen overlaat, vooral aan de zijde der Grieksche grens. Dinsdag drong een bende van vijfen- twintig roovers in de Mezzovodie twee bataljons Turksche soldaten in garnizoen heeft, en wist er drie Grieksche dames, tot de aanzienlijkste familiën der stad be- hoorendeop te lichten en naar de ber gen mede te voeren. Zij vragen nu een reusachtig losgeld voor de drie gevangenen. Te Brussel is een jongmensch ten gevolge van den steek van een groote vlieg overleden. Men vermoedt dat de vlieg het bloed van het slachtoffer ver giftigd heeft. By de hooge hoeden der dames zijn de groote spelden in de mode gekomen die door het haar gestoken den hoed vast houden. Het gebenrt wel eens dat die spelden te ver uit den hoed steken en dan ongelukken veroorzaken. Te Dussel- dorf althans heeft een heer die met een dame voor een winkel stond te kijken, door dat de dame onverwacht en snel het hoofd omdraaideeen dergelyken speld in het oog gekregen, zoodat hij voortaan het gebruik van dit oog zal moeten missen. Op de groote weekmarkt te Zwolle was Zaterdag iemand, die in uitstekend vloeiende bewoordingen het nut van den sterken drank wilde bewijzen en daarbij met eerbiedbetooningen de millioenen dik- teerde, die de verschillende takken van bestaan aan onze Nedl. Regeering per jaar kosten. Het aantal toehoorders was legio. De ijverige inspecteur van politie, de heer Hulstvond het echter beter den volksmenner onschadelijk te maken. De horlogemaker Pel is bij de tweede behandeling van zijn proces de veroordeeling tot den dood ontgaan. Het hof teMelun heeft hem tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Te Philippopoli (Oost Rumelie) heeft een vreeselijke brand gewoed. Niet minder dan 45 huizen zijn er in de asch gelegd. Twee personen zijn er bij omge komen. De schade is zeer groot. In de Salon des Variétés te Am sterdam zal in September waarschijnlijk Erans Hals worden gegevenvan Fred, van Eeden, den schrijver van het Sonnet. Zaterdag werd te Sloterdijk aan de schoolgaande kinderen een feest gege ven. Op een stuk weilanddaartoe be reidwillig afgestaan werd den kinderen zeer veel genoegen bereid en werden de kleinen op verschillende versnaperingen onthaald. De Vereeniging tot bevordering van het openb. onderwijs kon de jeugd dit genoegen verschaffenkrachtig ge steund door het gemeentebestuur en door bijdragen van het Departement van het Nut en van particulieren. Uit Gulpen wordt ons gemeld Onder leiding van den heer Habets rijks-archivarisis men bezig met het doen van opgravingen in de gemeente Hoensbroekop een uur afstand van het kasteel aldaar, waar volgens zeer oude geschriften op eene plaats genaamd „Schuureik", een oud kasteel moet heb ben gestaan. Na vier dagen werkens heeft men dan ook een gedeelte der fondamen ten henevens eene van cement gegoten badplaats blootgelegd; men vond er eene goed bewaarde kan benevens eene groote i hoeveelheid gebroken potten. Intusschen gaat men met het opgraven ij verig voort. Bij het verschil van meeningdat bestaat omtrent het Rijksmuseum te Am sterdam mag de zienswijze van den gunstig bekenden Jules Claretie niet ver zwegen worden. Na zich in de meest waardeerende bewoordingen te hebben ge uit omtrent het gebouw, roemt hij de wijze waarop het licht verdeeld is waar door de waarde der schilderijen tot haar recht komtterwijl ook de met tapijten belegde vloerenwaardoor het geluid door de vele bezoekers veroorzaaktge dempt word zeer de bewondering gaande maken van den Parijschen chroniqueur. In No. 558 van Vooruit wordt er op gewezen, dat de redenwaarom zoovele jongelui niet slagen bij het examen voor Lager Onderwijs, voornamelijk hierin ligtdat de kandidaten te weinig gelezen hebben. De meest populaire werken zoo als de „Camera" en„Waarheid en droo- men" worden wel in de hoofdzaak door hen begrependoch de vele vreemde woorden die in die werken voorkomen i zijn voor hen onverstaanbaar. Het blad voegt hierbij als zijne overtuiging, dat het Nederlandsch niet te leeren iszon der de kennis der Fransohe en Duitsche talen en datwat wij gaarne instemmen, de leus der onderwijzers moet zijnLezen 1 lezen 1 lezen 1 In het begin van deze maand is in Algerie de hitte zoo groot geweestdat vele personen aan hersenontsteking be zweken zijn. De thermometer steeg op sommige plaatsen tot 133 graden in de schaduw. »Het Nederlandsch Tooneek geeft Maandag 31 Augustus e. k., den vijfden verjaardag van prinses Wilhelminaeene voorstelling in den Stadsschouwburg van sHet slot van Abcous van Schimmel met gewijzigd laatste bedrijf. Deze voor stelling is niet toegankelijk voor betalen- denmaar zal worden bijgewoond door genoodigde kinderen uit de volksklasse met hunne hegeleidersde Raad van Be heer neemt nu maatregelen om tot een behoorlijke keuze te komen. Naar een Engelsch blad mededeelt is te LucknOuw in Britsch-Indië een dertienjarige Hindoe-knaap naar Europa scheep gegaandie twee volkomen ont wikkelde lichamen en slechts één hoofd bezit. Een IndischBarnum heeft den va der van den joDgen duizend goudstukken gegeven voor het recht om het natuur wonder in de groote steden van Europa aan het schouwlustig publiek te laten kijken. De beenen van den knaap zijn geheel onafhankelijk van elkander en hy kan bij afwisseling met de beide voorsten of de achtersten loopen. Als de knaap ooit voor militie of schutterij zoude moe ten opkomenzou het voor militaire au toriteiten een moeilijk probleem zyn om uit te maken of hij voor één manschap of voor twee manschappen moet gerekend worden. De Indische phantasie was steeds vruchtbaar en majestieus en wanneer zij, gelijk uit het bovenstaande schijnt te blij ken de komkommercultuur gaat helpen bevorderen, kan het niet anders of de oude wereld zal nimmer gebrek aan be langrijke en verbazingwekkende nieuwtjes hebben. De vliegerwedstrijd te Amsterdam op Woensdag a. s. belooft een recht aar dig feest te zullen worden. Niet alleen is de deelneming vrij groot er zijn nl. 500 mededingers maar het programma vermeldt ook een gecostumeerden optocht, het oplaten van luchtballons muziek in 't kort alles wat by zoo'n feest be hoort. Op verscheidene plaatsen te Am sterdam zyn geschriften aan den muur geplakt gevonden hoofdzakelijk inhou dende verzuchtingen over werkeloosheid, armoedeverdrukking enz., gevolgd door een oproeping om zich voor den grooten vrijheidsdag gereed te houden. Te Gorinchem kwam dezer dagen een ingezeten in de R. K. kerk om zijn pasgeboren kindeen jongente laten doopenhetgeen geschiedde. Het bleek echter dat de man zich vergist hadde jongen was geen jongen maar een meisje, en den volgenden dag op het stadhuis werd dan ook een meisje aangegeven. Tenzij de vergissing in het doopregister terstond mocht zijn hersteldstaat nu dit kind burgerlijk als meisje en kerke lijk als jongen te boek. Een amandelboompje, voor tien jaar in den tuin van den heer B., te Ter Apel, gepoot, draagt dit jaar rijke en mooie vrucht. Zooals men weetbloeit de amandelboom ten onzent wel, maar vruchten draagt hij uiterst zelden in ons klimaat. ZaterdagMaria Hemelvaartwas de stad Roermond overvol van vreemde lingen ter gelegenheid van den feeste- lijken optoohtdie Zaterdag en Zondag gehouden zal worden van de Kapel van O. L. V. in 't Zand naar de kathedrale kerk, waar men het 450jarig bestaan dier kapel vierde. Te Berlijn veroorzaakte de tournure aan eene jonge dame een pijnlijke scène. Het rugversiersel der jonge dame geraakte uit zyn verband en tot sprakelooze ver bazing der voorbij gangers rolde op het trot toir een mofdie zeker niet meer van jongen datum waste oordeelen naar de talrijke verwoestingen, die de motten reeds er aan hadden aangericht. De dame snelde zoo spoedig zij kon voortver volgd door het gelach der menigte. Dienst mannen die zich ijverig toonden door met het verloren eigendom de dame na te snellenvonden geen gehoor. De ondankbare 1 Onlangs had te Bergen-op-Zoom een komischvoor de er bij betrokken personen minder aangenaam voorval plaats. Bij een der ingezetenen zou een familie nog dien avond met het spoor vertrekken, toen bij het openen der deur de sleutel braken een stukje daarvan in het slot achterbleef, waardoor men met een tweeden voorhanden sleutel de deur evenmin van binnen kon openen. Daarom wierp men hem uit het bovenraam naar beneden om van buiten de opening te beproeven. Ongelukkigerwijs kwam hij in den kelder terecht zoodat men nu geheel opgesloten wasterwijl het rijtuig reeds voor stond om de familie naar het spoor te rijden. Een smid kwam ter hulpdoch ook deze kon de deur van buiten niet openen en bediende zich van een ladder om binnen te klimmen, waar hij opnieuw beproefde het slot te openenhetwelk er ten slotte geheel afgehamerd moest worden. Inmiddels was het te laat geworden om nog met bedoelden trein te kunnen ver trekken. Het rijtuig kon onverrichter zaken heengaanen de inmiddels aange groeide menigte vermaakte zich met het zingen van de bekende straatmelodie „Jij komt van avond de deur niet meer uit," enz. Naar wordt medegedeeldzalwe gens het voortdurend epidemisch heerschen van het roodvonk in Groningenal is de epidemie ook niet zeer hevig, door het aldaar in garnizoen liggende bataljon infanterie geen deel genomen worden aan de aan staande manoeuvres in de nabijheid van deze stadin Drente. Men herinnert zichhoe voor een paar jaren door de miltairen van hier in een kamp het rood vonk onder den troep werd overgebracht. Op den internationalen roeiwedstrijd, Zaterdag te Ostende gehouden, behaalde de ploeg P. P. C. der Studenten roei- vereeniging Njord te Leidenden prijs als oude 2. Ook de bekende Fransche ploeg, bestaande uit de heeren Lein en Lacroix, nam aan dit nummer deel. Bij het afgraven eener terp te Betlehem (vroegere spelling Bartlehiem) onder Hallum, is eene bijzonder groote hoeveelheid menschelijke geraamten ge vonden. Wel heeft te dier plaatse een maal een klooster, Genézareth, gestaan en zal hier waarschijnlijk de begraafplaats geweest zijn; toch blijftofschoon dit in aanmerking genomenhet aantal verba zend te noemen. In genoemde terp werd dezer dagen nog een van steenen opgemetselde put aan getroffen waarvan de wel nog uitmuntend werkte en heerlijk water opleverde. Yoor de geschiedenis belangrijke oudheden zijn tot heden niet aan het licht gekomen, ten minste niet aan den eigenaar ter hand gesteld. Misschen zou, indien deze put nauwlettend onderzocht werdmenige belangrijke antiquiteit te voorschijn ge bracht worden. In de vorige week was te Roermond door eene onbekende oorzaakeen gedeelte van den steenoven van W. B., te Baarloo, gemeente Maasbeeuit elkander gespron gen. Nu vond men in de nabijheid van dezen steenoven een dynamietpatroon zoodat men onderstelt dat hier kwade wil in het spel was en dat het gebeurde der vorige week eveneens tengevolge van het springen van een dynamietpatroon plaats had. Een onderzoek is ingesteld. De stoombooten van Amsterdam naar Deventer raken wegens den lagen stand van den IJsel dagelijks vast. Dins dag waren er verschillende kooplieden uit Amsterdam op, die met hunne waar na afloop van de Deventer markt aan kwamen. Zij moesten hunne groenten voor spotprijzen verkoopen en hadden daaren boven nog veel moeite om er af te komen. Toen zekere B. de K. Donderdag twee miliciens naar het station te Rave- stein bracht, gaf hij een van hen eene gevaarlijke messnede in den hals en wachtte daarop met zyn mes de vier maréchaussée's af, die hem deswegen gevangen kwamen nemenhetgeen hun met moeite gelukte. Zwaar geboeid werd hij door de maré chaussée's naar den Bosch gebracht. Te Londen worden thans de riolen dagelijks doorgespoeld met eene oplossing van zwavelzuur en soda. Deze zuivering zal 3000 h 4000 p. et. kosten. HAARLEM, 18 Augustus 1885. Vele winkeliers en andere bewoners van de Groote Houtstraat alhier kwamen Maandag ochtend tot de ontdekking dat de ruiten van hunne winkels en wo ningen door groote krassen waren be schadigd hetgeen met een scherp werk tuig moet zyn teweeggebracht in den laten avond van Zondag. - Maandag morgen is in het Noor- der-Buitenspaarne alhier dry vende gevon den het lijk van een onbekend mansper soon dat reeds in staat van ontbinding verkeerde. Oud naar gissing 25 a 26 jaar gekleed met zwarte jas, broek en vest, borstrok gemerkt G. H. In den nacht van 11. Zaterdag op Zondag heeft een 19 jarige jongeling aan den openbaren weg onder de gemeente Schootenzich door een pistoolschot van het leven beroofd. NEGEN-EN-TWINTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag den 19 Aug. 1885, des avonds van 7M 10 uurdoor het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. 1. Landjager-MarscliRi.rner. 2. Ouverture. Des PuritaiusBellini. 3. Walzer. Am Schöue RheinFaust. 4. Fantaisie. Les Amours du DiablearrZnlch 5. Potpourri. La MascotteAuclran arrM. B. Muller fi. Ouverture. ZampaHérold. 7. Grande Air du Stabat MaterRossini. 8. Fantaisie. Een Dorps-FeestHeimans Finale. La Reine du Bal. Quadrille. Lossner.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3