De agent van politie 3e klasse (nachtwaker) W. van Scheltte Dordrecht, in den nacht van Vrijdag omBtreeks 2 uur door de Boogjes komende, ontdekte door het bovenraam der denren van eene tim mermanswerkplaats een ongewoon licht. Naderbij gekomenhoorde hij ook ge knetter, alsof er hout brandde. Onmiddel lijk wekte Van Schelt den eigenaar der werkplaats en een nevenbewoner J. Vo gelezang, doch daar eerstgenoemde zich wat lang liet wachtentrapte hij de deuren openen bleek hem dat eene partij hout en krullen in brand stonden. Met be hulp van eene ton water, die in de woning van V. aanwezig wasmochten beiden er in slagen het vuurdat reeds een ernstig aanzien had verkregente blusschenzon der dat het noodig was eenig alarm te maken. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordien men een vloerkleed hetwelk op de bovenwoning had gelegen, terwijl de vrouw des huizes aan het strijken was, en waarop waarschijnlijk vonken waren gevallenin de werkplaats had gelegd. De Herderslaan te 's-Hage was Woensdag avond het tooneel van wraak neming en mishandeling. Aan de in aanbouw zijnde perceelen aan het eind van die straat was een lichame lijk misvormd arbeider werkzaamdie door het zoontje van den heer B.daar woonachtig, voor „bultenaar" gescholden werd. Hierover in woede ontstokenwierp hij den knaap met een steen. Dit deed den toorn des vaders ontbranden die den werkman een duchtig pak slaag toediende. Deze laatste kon dit weer niet verkrop pen. Hij nam een pot met verf en wierp dien den heer B. naar het hoofdwaar door deze niet alleen gewondmaar ook erbarmelijk bevlekt werd. Hij snelde huiswaartshaalde een mes en wilde den kleinen bultenaar zijn misdrijf be taald zettendoch gelukkig gleed het mes zonder dat hij het bemerkte in de gang uit de scheedezoodat verdere da delijkheden voorkomen werden. Bij de politie werd van het gebeurde aangifte gedaandoch bij hare komst had de werkman zich uit de voeten ge maakt. Behalve de reeds vroeger vermelde diefstal van kostbaarheden in het Konink lijk paleis te Turin gebeuren daar meer dingen die niet in den haak zijn. De be taalmeester had dezer dagen een tekort van 32000 lirezonder dat men weet waar dit sommetje is gebleven. De Spaansche bladen beginnen in zake de Carolinen-eilanden reeds wat in te binden nu zij vernemen dat Duitsch- land niet ongenegen schijnt, de zaak tot eene vredelievende oplossing te bren gen. Zoo langzamerhand had de vader landslievende beweging iets van het ver langen naar oorlog verkregen. Hoofdzake lijk waren het officierendie in de bladen het hoogste woord voerden en van verschillende zijden ontving de Spaansche regeering aanvragen om kaper brieven. Een paar dagen geleden werd er melding gemaakt van een geruchtdat Spaansche kooplieden hadden besloten hunne aan Duitsche firma's gedane orders en bestellingen in te trekken. Thans wordt uit Wiirzburg gemeld, dat dit gerucht zich heeft bevestigd daar alle orders van Spaansche firma's aan een Würzburger handelshuis „op grond van vaderlandsche verplichtingen wegens de zaak der Caro linen-eilanden" Zondag zijn ingetrokken. Zaterdag middag lag bij Rotterdam op stroom het stoomschip Afrikaan om de reis naar Afrika aan te nemen. Aan boord bevond zich behalve eenige Bel gische officieren voor Congo bestemdook Massala, de zoogenaamde neger-koning, die met zijne Congonegers te Antwerpen is tentoongesteld geweesten weer naar „huis" gaat. Massala doet in zijn land dienst als tolk en de man verklaarde zelf meermalendat hij niets meer is dan hoofd wij zouden zeggen burgemeester, van een gehucht dat uit dertig of veer tig hutten bestaat. Het afscheid der Con- golezen te Antwerpen eindigde met een vermakelijke verkleedpartij der drie zwarte vrouwen. Verscheiden Antwerpsche dames hadden haar namelijk verlof gegeven om het een of ander uit te kiezen als souveniren zij kozen allen een geheel modern costuumwaarin zij ten slotte ook verschenen en zoo goed de elegante bewegingen der Europeesche dames na bootsten dat Massala niet langer zijn deftige» ernst kon bewarendoch in een homerisch gelach uitbarstte en bijna niet weer tot bedaren te brengen was. Dezer dagen was te Potsdam een jong paartje getrouwd. Stralend van ge luk kwam de jonge vrouw aan den arm van haar man de Nikolai-kerk uit ,toen eensklaps een gerechtsdienaar naar den jongen man toetraden hem in hechtenis nam. Het bleekdat hij een dief was dien de politie reeds lang gezocht had. De rechtbank te Heerenveen heeft een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand op de hofstede van den heer Dijkstra te Donkerbroek. De heer •Dr. R,. geneesheer aldaarwerd ver dacht den brand te hebben gesticht, om zich te wieken op zijn buurman D., die als getuige was opgetreden in eene rechts zaak tegen Dr. D., welke eindigde met diens veroordeeling tot gevangenisstraf van 1 maand. Het onderzoek heeft echter niets bewezen. Het gerechtshof te Leipzig heeft in hooger beroep het vonnis van Lieske den moordenaar van den Frankfortschen politieraad Rumpff, bevestigd. De premie van 10.000 markwelke voor het opsporen en gevangen nemen van Lieske werd uitgeloofdis dezer dagen onder de verschillende rechthebben den verdeeld. Een geneesheer te Parijs heeft aan de Académie de Medicine een nieuw uit gevonden instrument ingezondenmegalos- coop genoemdwaarmede men het inwen dige van het menschelijk lichaam kan onderzoeken. Dit instrument bestaat uit eene sterke sondeaan wier uiteinde eene kleine witgloeiende lamp aangebracht is, waarboven zich lenzen en een microscoop bevinden. Met behulp van deze megalos- coop kan men de maagholte over eene groote uitgestrektheid waarnemenen de zieke deelendie zich sterk vergroot voor doen, nauwkeurig bestudeeren. Een kolossaal werk wordt thans te New-York verricht. Men is daar bezig met de Flood Rocks, die de invaart in de haven van New-York (de Hell gate, hellepoort genaamd) gevaarlijk maken, op te ruimen. Tegen 1 October denkt men met de voorbereidingen klaar te zijn, en dan zal 't niet lang duren, of die klip pen barsten uit elkander. De gangen die men in de rots in alle richtingen heeft geboord, hebben gezamenlijk de lengte van 21,670 voet. In de gangen zijn 13,286 mijngaten geboorddie gaten hebben eene doorsnede van 3 duim en gemiddeld eene diepte van 9 voet. Hunne gansche lengte bedraagt 22 Engelsche mijlen of ongeveer 34 kilometer. Thans zullen de gaten geladen worden met kruit en dynamiet, en is men bezig met het aanbrengen der eleotrische geleidingen. Nadat het water de gangen zal zijn binnen gelaten moeten dan nog slechts de mijnen aangestoken worden. Men stelt zich voor daarbij eene explosie te zullen leeren kennen, bij welke die van onderzeesche torpedo's kinderspel is. De koopman in goud- en zilverwer ken H. C. V., Zaterdagavond van Sloter- dijk naar Amsterdam keerende, werd door een hem onbekend persoon naar den tijd gevraagdtoen de koopman zijn gouden horloge te voorschijn haalde trachtte de vrager het hem te ontrukken, waardoor eene worsteling ontstond, die tengevolge haddat de eigenaar het uurwerk behield en de ander met bloedenden neus het hazenpad koos. - Naar men verneemt, is de sedert eenige jaren te Amsterdam gevestigde en thans sinds een paar weken voortvluchtige Russische koopman in diamanten M. Gr. L. op verzoek van een of meer zijner credi teuren te Frankfort am Main gearresteerd en bevindt hij zich thans aldaar in hechtenis. Donderdagmorgen in de vroegte ging te Numansdorp een jongen hengelen. Hij zat een poosje stil te dobberen, toen er iets van den kant in het water sprong. Op eens gaat de dobber draaiend naar beneden. De hengelaar haalt op en ziet tot zijne verwondering geen aal aan zijnen haakmaareene ratdie van het deeg scheen te hebben willen proeven. Men schrijft uit Wouw Onder deze gemeente leeft een paar, dat reeds zijn 68-jarige bruiloft vierde. Oude menschen zijn overigens hier niet zeldzaam en bij tientallen te vinden, of schoon de bevolking toch slechts omstreeks 4000 zielen bedraagt. Onder die oudjes zijn er zelfs, die ondanks hun 85 jaren nog gedeeltelijk in eigen onderhoud voor zien. Naar wij vernemenheeft de regee ring besloten, eene wijziging van art. 194 voor te stellen. Het ontwerp wordt dezer dagen aan den Raad van State verzonden. Een drietal heeren uit Stavorendie als aannemers van publieke werken een gedeelte van het jaar 1884 hun verblijf te Barradeel hadden moeten vestigen wer den daarom ook in deze gemeente aange slagen voor de gemeentelijke belasting op het inkomen. Zij reclameerden daartegen, doch het gemeentebestuur volhardde in zijnen eisch, waarop een hooger beroep op Ged. Staten volgde. In de laatstge houden raadsvergadering nu werd voorle zing gedaan eener resolutie van genoemd college, houdende afwijzende beschikking op de ingediênde reclames. Een I.ondensch politie-agentdie door den hond van een kroeghouder erg gebeten waswerd door de rechtbank een schadevergoeding van 25 p. st. toe gekend. Wel beweerde de eigenaar, dat de hond nooit de klanten beetmaar het mocht niet baten. Het publiek j nicht deze veroordeeling zeer toe; het is van oordeeldat iederdie een kwaden hond bezitvoor de gedragingen van zijn beestje aansprakelijk is. Als een staaltje van schoolverzuim kan worden medegedeelddat aan de openbare school No. 2 te Ooltgensplaat in de maand Juli waren ingeschreven 61 leerlingen. Tengevolge van de vacantie j, waren er in die maand 28 schooltijden gehóudenzoodat het totaal der school tijden bedroeg 1708. Daarvan werden 1144 of bijna 67 pet. verzuimd, waar onder 1100 wegens veldarbeid en 28 wegens anderen arbeid. De Pruisische wet op het spelen in buitenlandsche loterijen is thans afge kondigd. Zij bevat de volgende bepalin gen lo. Het spelen in buitenlandsche loterijen die niet met Koninklijke goed keuring in Pruisen zijn toegelaten wordt gestraft met eene boete van hoogstens 600 mark. 2o. Al wie loten van zulke loterijen verkooptof zich als tusschen- persoon daarmede belastwordt gestraft met eene boete van hoogstens 1600 mark. 3o. De openbaarmaking der trekkingen van zulke loterijen in Pruisische dag bladen wordt gestraft met eene boete van hoogstens 50 mark. 4o. Met de lote rijen worden gelijkgesteld alle buiten Pruisen openlijk plaats hebbende verlo tingen van roerende en onroerende goe deren. In Zweden en Denemarken rust op de uitgevers van dagbladen de verplich ting, dagelijks een exemplaar van al hun dagbladen aan de Koninklijke bibliotheek te zenden. Een boekdrukker in Zweden die dit eenige malen verzuimd hadredde zich uit de verlegenheid door op latere exemplaren datum en nummer te veran deren. Van een exemplaar veranderde hij zelfs den naam. De zaak wordt gerechte lijk onderzocht. De Fransehe minister van binnen- landsche zaken heeft bekend gemaakt dat hijnaar aanleiding van een bericht in een buitenlandsch blad, volgens hetwelk de cholera zich te Parijs heeft vertoond een onderzoek te dezer zake heeft laten instellenen dat hieruit gebleken isdat bedoeld bericht te eenenmalen onwaar is. Dit Achlum wordt gemeld: Sedert het jaar 1877 toen hier voor 't eerst een larve van den doodshoofdvlinder 'acherontia atropos) op het aardappelloof werd gevondenvindt men nu elk jaar weder één of meer larven van dit insect en soms een volkomen ontwikkelden vlin der. Het nu gevonden exemplaar is 11 cM. lang en 5 cM. in omtrek, zoodat zij terecht de grootste van al onze rupsen genoemd mag worden. In Kennis en Kunst wordt medegedeeld, dat de doods hoofdrups op de aardappelplant leeft en er met deze in Europa schijnt gekomen te zijn, daar dit insect oorspronkelijk in Indie en Afrika leeft; deze rups werd echter bij het zichten op kanarizaad ge vonden. HAARLEM, 1 September 1885. Ter gelegenheid van den verjaardag van onze prinses had Maandag eene parade plaats van het garnizoen op het terrein voor de nieuwe kazerne. Voor het examen van Hoofdonder wijzer, te Amsterdam gehouden op 28 en 29 Augustus, is o.a. geslaagd de heer F. J. A. Paesi alhier. Aan H. F. van Luyken is door het gemeentebestuur vergunning verleend tot het oprichten van een slachterij in het perceel aan de Oranjestraat N°. 92 en aan W. H. Jacobs tot uitbreiding van zijne fabriek van stoom- en andere werktuigen ketelmakerij en scheepmakerij in het per ceel aan den Veerpolder. Maandagavond ten 7 ure hadden zich voor de woning van den Heer van Peterson Ramring aan de Bakenessergracht alhier eenige honderden personen verza meld waarvan velen op luidruchtigen toon hunne afkeuring te kennen gaven over de wijze waarop die heer des morgens een jongen had mishandeld dien hij op diefstal van peren in zijn tuin had betraptwelke jongen volgens bewering van sommigen reeds aan de gevolgen zou zijn overleden in het Gasthuis, werwaarts hij door de politie per brancard was overgebracht hoewel die jongen, hetgeen waarschijnlijk minder bekend was, reeds een paar uren later in volmaakte gezondheid het Gasthuis had verlaten. Omstreeks 8 ure ging men over tot daden van geweld en werd er van alle kanten met steenen op die woning geworpen waarbij eenige glasruiten ook bij de buren, zijn verbrijzeld. De politie had veel moeite het volk tot bedaren te brengen en heeft, toen door eenige bel hamels een gedeelte van de bestrating der Korte Bagijnestraat werd opgebroken en links en rechts met klinkers werd gewor pen, eene charge moeten maken met de Babel. Eerst ten 12i/a ure was de rust hersteld en het volk verdwenen. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 29 Aug. 1885, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. No. '1 en 2. Winkelhuis en Erve met Tuin en twee Bovenwoningen, Koning straat 19 en 21 zwart en roodte zamen ƒ23615, H. C. Tombergh. 3. Huis met Tuin, Hooimarkt 22, 3550, F. T. Bierhorst. 4. Huis en Erve .met Werkplaats, Kou- denhorn 84, ƒ4600, 8. Mons. u 5. Huis en Erve met Tuin, Koudenhorn 82, 4900, J. B. Lasschuit enGraaff. 6. Huis en Erve met Tuin, idem 80, ƒ4745, K. Vuyk. u 7. Huis en Erve met Tuinidem 78 4700, F. F. L. Vorstius. 8. Huis en Erve met Tuin idein 76 ƒ3140, JSurendonk. n 9. Huis en Erve Delftstraat 33zwart en rood, ƒ1460, J. Piek. 10. Huis cn Erve met Tuintje Verl Oranjeboomslaan 182. /'II.Huis en Erve met Tuintje, idem 184. Nö.lOenTl te zamen ƒ1970, J. v. Ottert Jr. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op DINSDAG den lslen Sept. 1885, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten werden aan de orde gesteld 1. Eedsaflegging van de benoemde leden. 2. Miss. Ged. Staten machtiging onvoorz. uitgaven. 3. Id. id. goedk. besluit ver huring grond aan A. Ploeg. 4. Benoeming Wethouders. 5. Id. Ambtenaars Burgerl. Stand. 6. Id. vaste commissiën. 7. Rapport B. en W. meubelen school E. 8. Voorstel id. regeling onderwijs meisjesschool voor midd. onderwijs. 9. Vaststelling lesuppl. kohier pi. dir. bel. 10. Rapp. Comm. fin. gemeentereken. 1884. 11. Id. id. Ie suppl. begrooting 1885. 12. Id. id. begrooting Burgerl. Arm bestuur 1886. 13. Id. id. id. schutterij 1886, 14. ld. id. id. Barbara Gast huis 1886. 15. Id. id. rekest J. II. Huël aan koop grond. 16. Miss. Bestuur kweekschool voor onder wijzeressen met rekening en verslag. 17. Id. Mr. W. 11. Smitontslag als lid Comm. van toezicht lager onderwijs. 18. Id. B. en W. met rapport regeling bureau gemeentewerken. 19. Id. id. met staten verhuurde of in gebruik gegeven gronden en gedeelten water. TWEE-EN-DERTIGSTE MUZIEKUITVOERING in den Hout, op Woensdag den 2 Sept. 1885 des avonds van 7 M 10 uurdoor het Stedelijk Muziekkorps van Haarlemonder directie van den Heer M. H. Muller, Kapelmeester. PROGRAMMA. 1. Lootsen-MarschLevermann. 2. Ouverture. Dichter und ltauerSuppé. 3. Homage a Loudrc. WalsKühner. 4. Gr. Air du Stabat MaterRossini. 5. Potpourri ZampaHérold. 6. Ouverture. Fr. von Schuiert uud Fr. von Suppé. 7. Fautaisie. Le Domino NoirAuber. 8. Potpourri. Der BettelstudeutMïWjcher.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3