van vóór eene halve eeuw staan hem nog levendig voor oogen; het heden met zijn woelen en drijven strijkt hem onopgemerkt voorbij. De oude Pebe loopt en wordt niet moede, hij wandelt en wordt niet mat. Bij arrest van Maandag bevestigde het hof' te Amsterdam het vonnis der Rechtbank aldaar, waarbij Bartholomeus van Ommeren, wegens het aanplakken van geschriften wier inhoud smadelijk was voor Z. M. den Koningveroordeeld is tot eene celstraf van een jaar. Op de mededeeling van den Voorzitter dat hij het recht had om binnen drie dagen cassatie aan te teekenen zeide v. O.„daarvan zal ik gebruik maken." De houding van v. O. onder het voorlezen van het arrest wekte geen sympathie voor hem onder het beschaafde publiek. Naar men ver neemt, is door den veroordeelde reeds cassatie aangeteekend. Na afloop van het rechtsgeding werd van Ommeren door een menigte nieuws gierigen naar den Dam geleid en van daar per rijtuig naar het Volkspark, waar een paar redevoeringen werden gehouden. Vandaar trok men door de stad en nabij de Lijnbaansgracht werd uit de menigte een pistoolschot gelost, waardoor een 65 jarig man licht aan het hoofd gekwetst werd. De dader werd gearresteerd. De politie dreef den stoet uit elkanderwaarbij 5 personen werden in hechtenis genomen. De avond is tamely k rustig voorbij ge gaan wel had zich op den Dam een groote menigte verzamelddoch het tramverkeer werd niet bemoeilijkt. Te Houtrijk en Polanen is Zater dag middag een hevige brand uitgebroken in een der gebouwen van de beetwortel suikerfabriek Holland. In den aanvang liet de brand zich zeer ernstig aanzien, maar door de vereenigde werking der ge- meentebrandspnit en die van Rijnland, werd men de vlammen gelukkig meester, zoodat het eigelijken fabrieksgebouw is gespaard gebleven. De oorzaak is tot dusver onbekend. De nieuwbenoemde commissaris van politie te 's-Gravenhage ontving een brief, waarbij hem door den schrijver 25 ge vraagd werdmet de bedreigingdat bij weigering zijn boeltje in brand zou gaan. De verzoeker zou het antwoord zelf ko men vernemen en meldde zich werkelijk aanmaar kreeg toen tot bescheiddat hij wegens het schrijven van een brandbrief in hechtenis genomen werd. De man bekende, dat hij met het doel om onder dak te geraken, het schrijven verzonden had. In Benevento, dat meermalen door een aardbeving is verwoest, zijn verschei dene aardschokken gevoeld. De bevolking kampeert in het open veld. Eenig idee van de lastenwelke het Spaansche gouvernement heeft, om de anti-Duitsche agitatie en de vijandelijke gevoelens tegen de Spaansche regeering zelfs te onderdrukken krijgt men wan neer men de maatregelen nagaat door het gouvernement tegen de pers in Madrid en de provincies genomen. Van 4 tot 20 September telde men 85 persvervolgingen; verscheidene bladen zijn geschorst, en dagelijks wordt op edities van verschil lende andere beslag gelegdopdat zij niet in de provincie verspreid worden. Volgens het Rott. Nbld. moet het thans zoo goed als zeker zijn, dat de persoonwiens lijk men eenige weken onder het spoorwegviaduct te Rotterdam vondniet vermoord ismaar onverwacht een aanval gekregen heeft van de ziekte, waaraan hij leed en daarin gebleven is. Of hij voor dan wel na zijn dood bestolen werd, schijnt nog niet zeker. Zijn dood moet echter, hoewel het lijk eerst des nachts gevonden werd, reeds vroeg in den avond zijn ingetreden, en van halfnegen af hebben de bewoonsters van het huis waar hij vertoefd heeftgetracht zich van het lijk te ontdoen, dat op drie verschil lende plaatsen is neergelegd, maar tel kens weer bij het naderen van onraad werd opgenomen en verder medegevoerd. Een deel van het geld, dat hij bij zich gehad heeftis gevondende drie gear resteerde personen blijven op vermoeden van medeplichtigheid aan diefstal in hech tenis. De Agence Fabre meldt, dat de eerste conferentie over de Carolinen-con- fiict tusschen vorst Bismarck en graaf De Benomar, Spaansch gezant te Berlijn, heeft plaats gehad. Het onderhond kenmerkte zich door een vriendschappelijken toon die een minnelijke sohikking laat verwachten. Evenwel is het bericht van de National Zeitung, als zou het Duitsche gouverne- ment aan Spanje toegevendat Spaan sche schepen het eerst Yap bezetten voorbarig. De Spaansche regeering heeft Duitsch- lands voorstel aangenomen om de bemid deling van den paus in te roepen. Prins Napoleon heeft aan een zijner vrienden een brief geschreven, dien de Figaro publiceert. Het epistel is als een soort manifest te beschouwen. In de Akkerstraat te Meppel vond de politie het was in de kermisweek een man rustig in een goot liggen slapen, zonder jas, broek, pet en laarzen. Hij had zich verbeeld in bed te liggen. Tot tweeden geneesheer in het krank zinnigen-gesticht Meerenberg, in de plaats van den heer W. M. Smit, aan wien op zijn verzoek, met ingang van I November aanstaande, eervol ontslag uit die betrek king is verleend is door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland benoemd dr. D. de Snoo, thans derde geneesheer, en in diens plaats dr. W. Coert, thans vierde geneesheer. Door de politie te Delft is proces verbaal opgemaakt tegen zekeren R. v. P., courantenjongen in dienst van den sta tionschef der Holl. IJzeren Spoorwegmaat schappij, wegens diefstal van een pakje uit een beladen bestelwagen. Door den rijkaveeopziener is proces verbaal opgemaakt tegen den veehouder Zeger Bernard te Schiedam, wegens ver zuimde aangifte van zes Bchurftige schapen aan den Burgemeester van Delftshaven. Aan den persoon, die indertijd aan de justitie te Arnhem mededeeling heeft gedaan dat hij de kooper was van het horloge, hetwelk W. Regeling te Wage- ningen door moord had bemachtigd, is van wege den minister van justitie 25 uit gereikt, uit erkentenis voor den dienst daardoor aan de justitie bewezen. Te Zevenbergen woedde Vrijdag over die gemeente een hevig onweder. Een 3tal paarden van den landbouwer C. Barel, die voor een ploeg waren gespan nen, werden door den bliksem doodelijk getroffen. Den ploeger vond men bewuste loos bij zijne paarden liggen. Een levende Gorilla een zeldzaam heid in Europa is onlangs bij een dieren handelaar te Liverpool uit Znid-Afrika aangekomen. Hij is omstreeks 3 jaren oud en 2Vs voet lang. Een verzameling van niet minder dan 400 verschillende soorten van appe len en peren, allen op Walcheren geteeld, is dezer dagen naar de Antwerpsche ten toonstelling van tuinbouw ter opluiste ring toegezonden. Over het algemeen was het dit jaar een goed vruchtenjaar, alleen zijn de vruchten klein van stuk doordien zij niet op tijd regen hebben gehad. De ligplaats voor de schepen der 'stoombootmaatschappij AmsterdamLon den zal voortaan wezen aan de Handels kade. In het gebouw van de Naamlooze Vennootschap „Handelskade" wordt a. s. Maandag een verificatenrspost der douane gevestigd ten gerieve van het aldaar be staande en nu vermeerderde handelsverkeer. Men herinnert zich de geschiedenis der spiegelruiten te Middelburg, en hoe de laatste maal dat de ergerlijke balda digheid gepleegd werdeen „klepperman" bijna de daders in handen heeft gehad. De nachtwaker heeft nu aan de Midd. Ct. geschreven, dat hij met de voorstel ling van het gebeurde in de bladen vol strekt niet ingenomen is. Z. i. kan hem dit niet tot eer verstrekken, indien het gevaar waarin hij verkeerde niet aange toond, en de moed dien hij openbaarde niet geroemd wordt. Hij zegt, niet het hazenpad gekozen, maar zijne sabel ge trokken te hebben en „met leeuwenmoed op zijne prooi aangerukt te zijn"dat de schavuiten vlugger konden loopen dan de nachtwachtbetreurt hij want daar door was hij niet in staat zichzelf op te offeren tot welzijn van zijne stadgenooten." Op den nieuwgebouwden toren der Groote Kerk te Hoorn moest een nieuwe weerhaan worden geplaatst. De oude was in betrekkelijk korten tijd op zijn ijzeren draaipunt vastgeroest. Nu draait de ver gulde meermin (tegen de oude kwaal be veiligd) weer lustig met alle winden mee, terwijl tevens bij deze gelegenheid iets lager een pijl is aangebracht om het noorden aan te duiden. Het zeer gevaar lijke werk is Vrijdag zonder ongelukken volbracht. De vischvrouwen te Kampen hebben haar verzet opgegevenen de plaatsen aan de vischmarkt gepacht. Ook uit de gemeente Delfshaven vertrekken verscheidene werklieden met hunne gezinnen naar Spanje, om aldaar werkzaam te zijn bij de baggerwerken van de heeren Volker en Bos. Volgens mededeeling van eene der vrouwen uit die gezinnen zal haar man als machinist bankwerker aldaar ƒ27, en haar zoon als stoker 18 's weeks verdienen. In de onderaardsche gangen der fortificatiën aan de stelling Helder heeft men eene sterke echo ontdekt. Vooral die, welke in het fort Erfprins wordt gehoord, moet zoo krachtig en verassend zijndat zij de vermaarde echo van Muiderberg zelfs overtreft. De ontzettende overvloed van ko nijnen, die in Australië tot eene ware plaag geworden zijnheeft aanleiding gegeven tot de oprichting van de „Western Meat preserving Company"eene fabriek waar het vleesch van wilde konijnen, op verschillende wijze bereid, geconser veerd wordt. Dagelijks worden 9000 konijnen voor deze fabriek gevangen. Uit den Haag meldt men dat de ontsnapte gevangene Van Rijsselbergh zich nog aldaar schijnt op te houden. Zaterdag avond moet hij door een spoor wegwachter gezien zijn nabij den Schenk- weg in den omtrek van het Rijnspoor, en Zondagochtend op nieuw, gekleed in gevangenisbroek en een nauwsluitend grijs jasje en met eene pet op. Aan de politie i3 aangifte gedaandie nu den geheelen omtrek doorzoekt in de richting van Voor burg. Door den winkelhouder van het in de Kurhausgalerij te Scheveningen bestolen magazijn is 200 uitgeloofd voor de aanwijzing der schuldigen of de verstrek king van inlichtingen, die aanhouding tengevolge hebben. Vleeschprijzen. Op voorgaan van een der voornaamste vleeschhouwers te Oosterhout heeft mén aldaar het rund- vleesch met 10 cent per kilo vermin derd. Een der collega's, die van het voornemen geen kennis gekregen had trok zich dat zóó aandat hij de overigen wilde overbluffen, en daarom sloeg hij zijne prijzen af met 15 ct., doch nauwe lijks was dit weder een ander ter oore gekomenof deze liet bij gedrukte bil jetten ter kennisse van het publiek bren gen dat hij den prijs vermindert met 20 centen aldus prima qualiteit verkrijgbaar stelde 60 cent per KG. Aldus werkt de concurrentie In de Vrijdag gehouden Raadszitting te Nieuwer-Amstel, vroeg een der leden of ook iets bekend was van de annexatie, naar aanleiding van loopende geruchten, waarop door een ander lid werd medegedeeld, dat hij uit goede bron vernomen had, dat de indiening van het wetsontwerp binnen kort kan verwacht wordenalle leden verklaarden nogmaals hunne gehechtheid aan de onverdeelde gemeente en zouden met kracht daarvoor blij ven ijveren. Een ernstig ongeluk had plaats te Wedde bij Winschoten. Een aanzienlijk en geacht ingezeten uit Finsterwolde was op de jacht, vergezeld van een 17jarigen zoon en een trouwen knecht. De vader schiet op een patrijs, doch mist. De zoon legt hierop aan, doch op hetzelfde oogen- blik rijst vóór hem de knecht ongezien uit een boschje omhoog en bekomt het volle schot in het aangezicht. Jammerlijk gewond wordt de knecht naar Groningen vervoerd, waar hij in een hotel van den eersten rang onder genees kundige behandeling is gesteld, en door de familie van zijn meester zelve met alle teederheid wordt verpleegd. Naar men beweert, bevindt de lijder zich in bedenke- lij ken toestand en zal hij zeker ten deele zijn gezicht moeten missen. Door den Commissaris des Konings in Gelderland is aan den heer D. G. v. Huls te Lobit verlof verleend om van buitenslands in drie overdekte zeilschepen eene hoe veelheid van 1350 kisten dynamietwe gende te zamen 40,000 kilo, langs Rijn, Waal, Nieuwe Merwede enz. naar Maassluis te vervoeren, terwijl de hoofden van ge meenten, waar deze vaartuigen zullen vertoeven of passeeren, ingevolge de wet van 26 Januari 1815, n°. 6, zijn uitge- noodigd de noodige maatregelen van voor zorg te nemen, tot het afwenden van gevaar. Onder de vreemdelingen, die in de afgeloopen week, krachtens de vreemde lingenwet, over de grenzen van het rijk werden gebracht, bevond zich een Duitsch student. Weder wordt de aandacht gevestigd op Barend Willemse, oud 27 jaren, tame lijk groot, donkerblauwe oogen met groote appels, groote neus en mond, belemmerde spraak, met het voorkomen van een boer. Het volgende wordt door hem in practijk gebrachthij vervoegt zich aan de wonin gen van gegoede ingezetenen en brengt eene kleine geldsom terug, die hij zegt voor eenigen tijd geleend te hebben, en biedt dan uit erkentelijkheid een mandje druiven, appelen of iets dergelijks aan, die meestal op eene bedriegelijke manier zijn verkre gen; een paar dagen later komt hij terug, en vraagt dan eene grootere geldsom te leen, die hij n i e t komt terugbrengen, 't Vorige jaar heeft hij dezelfde praktijken te Amsterdam uitgeoefenden thans heeft hij zich weer hier ter stede hier en daar aangemeld, waar men echter gewaarschuwd is. Door de arrondissements-rechtbank is tegen dezen persoon bevel tot gevangen neming verleend. Naar men meldt, heeft het ge meentebestuur van Ubbergen, na zich van de doelmatigheid der Haywardsgranaten te hebben overtuigd, een 21 tal van die bluschmiddelen op verschillende plaatsen gedeponeerd, en aan de ingezetenen mede gedeeld waar die, in geval van brand, het spoedigst te vinden zijn. Een maatregel van voorzichtigheid, die voorzeker toejui ching en navolging verdient. De op het gebied der bacteriologie in betrekking tot de cholera zeer verdien stelijke Belgische onderzoeker dr. Van Ermengen, heeft zijne vroegere onderzoe kingen in de vorige maand te Parijs ver volgd. Hij heeft aan dr. Belval (van de Mouvement fojgïèniqiiè) geschrevendat verscheidene van de vroeger door hem met cholerabacteriëu geïnocnleerde dieren nu zijn gestorven aan de nieuwe hesmetting met cholerasmetstof, in het dier gebracht zoowel door inspuiting van culturen in de maag, als op de gewone manier. Daaruit moet das opnieuw worden opgemaakt dat dr. Ferran's inenting niet beschut tegen de cholera. Aan de Sophiakathedraal te Kiew heeft men bij het bouwen van een huis eene zeer gewichtige oudheidkundige vondst gedaan. Naast de overblijfselen van de basis van een zuil ontdekte men eenige goed geconserveerde veelkleurige tegels en wapenen en daarnaast een aarden urn. Deze bleek een geheel volledig stel van lijfsiera den en kostbaarheden te bevatten, zooals die door de voorname vrouwen der tiende en elfde eeuw gedragen werden. Alle stukken zijn uitstekend geconserveerd. Daar er ook gouden en zilveren munten bij gevonden werden, vermoedt men, dat deze kostbaarheden daar begraven zijn om ze voor plunderzieke vijanden te ver bergen. Alles bevond zich nog in denzelfden toestand, als waarin het eens door de be zitster in de urn gelegd was. Volgens de „Huisvrouw" maakt in Engeland het onderricht in koken aan meisjes van 12 tot 14 jaar een deel uit van het volksonderwijs. Sedert 1876 heeft men met dit onderricht een aanvang ge maakt, en sedert 1878 heeft men op de i speelplaats van elk nieuw schoolgebouw eene kookkamer ingericht, terwijl sedert 1882 door de regeering eene bijdrage van 4 shillings van staatswege wordt betaald voor elk meisje van 12 jaar en daarboven hetwelk jaarlijks 40 uren onderricht in het koken heeft genoten.. Tegenwoordig nemen gemiddeld 6000 meisjes aan dit onderwijs deel. Elke kook kamer biedt ruimte aan voor 30 meisjes en kost met inberip van de inrichting ongeveer 3250. Toen onlangs de Russische regee ring besloot, het bestuur der telegrafen met dat der posterijen te vereenigen, kwam ook de vraag ter sprake, of vrou wen bij deze takken van dienst zouden worden aangesteld (tot hiertoe waren zij daarvan uitgesloten). De staatsraad heeft deze vraag ten gunste der vrouwen uit gemaakt en bepaalddat voortaanzon der eenige beperking, vrouwen tot alle betrekkingen bij de posterij en bij de telegraphie zullen worden toegelatenAl leen zijn uitgezonderd de betrekkingen, welke in eene hcogere ambtenaarsklasse dan de achtste vallen. Te Parijs is een bende van elf val- sche munters door de politie gevat. Al

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2