WETEN en WERKEN. Teekenonderwijs. Aanbesteding. Paarden, Danscursus. KINDERCANTATES. fi. VERPOORTEN Jz. Bakenessergracht 18, Tapijtgoederen, KEUKENMEID. EISJE, ADVERTENTIEN. Dinsdag 6 October. Wordt gevraagd MEISJE, DAGMEISJE, Heden Woensdag 30 September 1885, VERKOOPING MEUBILAIR en andere GOEDEREN, De Makelaar A. F. BALABRÉGA. Eene bekwame Strijkster Ged. Kraaienhorstcrgraclit No. 74. VERKOOPING op MAANDAG 5 October 1885 Dames Winter- en Regenmantels. hunne gereedschappen werden in beslag genomenalsmede een voorraad goudgeld en banknoten, ten bedrage van 17.000 fr. een bewijs, dat de bende zaken deed op groote schaal. Een bende jeugdige dieven is dezer dagen door de politie te Mülheim ontdekt. Het zijn knapen tusschen de 12 en 15 jarendiemet het overleg van vergrijsde boeven, ontelbare winkeldiefstallen pleeg den. Twaalf hunner zijn reeds gevat, en er wordt nog ijverig naar andere leden der bende gezocht. De plegers van den diefstal in de koninklijke verzameling van wapenen en kostbaarheden te Turin zijn nu, door de politie aldaar, ontdekt. De een, Momero genaamd, een jong beeldhouwerwerd gevat, toen hij een paar edelgesteenten te koop aanbood. Hen vond in zijne wo ning nog ontvreemde kostbaarheden. Zijn medeplichtige, Sorci, is met een groot gedeelte van den buit gevlucht, waar schijnlijk over de Alpen. Tot heden schijnen de mogendheden nog geen beslissing genomen te hebben in zake den Bulgaarschen opstand. Volgens Figaro behaalt de meening de overhand dat de Porte niets anders kan doen dan stilzwijgend de vereeniging van Rumelië met Bulgarije te dulden. De Turksche troe pen zijn reeds door de Albaansche bevol king aangevallen met groot verlies aan beide zijden. Ook het eiland Kreta is tegen de Turken in opstand gekomen. De openbare meening in Servië blijft er op aandringen, dat er geen uitbreiding gegeven worde aan Bulgarije zonder ver goeding voor Servië. De Sultan schijnt het geraden gevonden te hebben, zich, met het oog op den politieken toestand, van een nieuw stel ministers te voorzien. Als een bijzonderheid werd ge meld, dat te Wolfaartsdijk van een boom 38 peren geplukt zijn, die te zamen onge veer 12,5 kilo wogen. De graaf Zamoyski de Kurnik, een der grootste grondbezitters uit de provincie Posen, Fransck onderdaan en die na den Fransch-Duitschen oorlog, Fransch gedele geerde was bij de grensregeling is uit Pruisen gezet. Te Bannen is iemanddie door on gepaste taal in een Spoorwegcoupé het eenige vrouwen lastig maakte, tot vier weken gevangenisstraf veroordeeld. Uit Utrecht meldt men Er heeft zich hier in de laatste dagen een oplichter opgehoudendie onder den naam van de bekende Engelsche locomo tief-fabrikantenBeyer Peaock, bij de ingenieurs van de Staatsspoorwegen wist in te dringen. In het logement „De liggende Os» betaalde hij met eene cheque van 20 p. st.die later hleek geene waarde te bezitten. Op de locomotief maakte hij de reis mede tot aan de grenzen en ver trok van daar met een biljet le kl. naar Antwerpen. Hen hoopt hem nog te vatten. Haandag avond te half negen uur vertoonde zich een zeer schoone maanre- genboog aan den westelijken hemel. De maangeheel in onbewolkte lucht in het oosten, vormde eene krachtige tegenstelling met de zware lucht in het westenter wijl de regen sterk nederviel. Het natuur verschijnsel was slechts zeven minuten duidelijk en schoon waar te nemendaarop verflauwde het. Zaterdag avond werd te Wieldreeht, gemeente Dubbeldamter gelegenheid van eene 50 jarige bruiloft, geschoten met een geweer, waardoor een jongentje van 8 jaar zoo zwaar werd gewonddat hij den daarop volgenden nacht is overleden. HAARLEM, 29 September 1885. Hen verzoekt ons, de aandacht van belangstellenden nog eens te vestigen op den dezer dagen heropenden cursus in kunstnaaldwerk, gegeven door mej. van der Kaay, in een der lokalen van het Museum van Kunstnijverheid, waaraan dit jaar tevens is toegevoegd een cursus in het teekenen, voor zoover dit daarmede in verband staat, om zoodoende de bekwaam heid tot het ontwerpen van patronen ornementen enz. te ontwikkelen. Niet genoeg kan er op gewezen worden, dat de richting van dit onderwijs ten doel heeft, den leerling tot het zelfstandig werken op dat gebied te ontwikkelen opdat men eindelijk eens tot wat anders kome dan het geestdoodende, machinale en daarom zoo vervelende maken van hand werkjes, die in den regel niets anders beoogen dan den tijd te dooden of een woord van bewondering uit te lokken van hem of haar, die het voorwerp ten ge schenke ontvangt, doch die het niet zou gekocht hebben, als het te koop was ge weest, om de eenvoudige redendat het meestal wel waarde heeft als het nog ingevuld of bewerkt moet worden, doch iedere waarde mist, als het afgewerkt is. Bij kunstnaaldwerk is het omgekeerde het geval, het product heeft en behoudt waarde in elk beschaafd land, de grondstof is nagenoeg waardeloos. De kosten van het onderwijs bedragen slechts f 25 'sjaars, waarvoor men op Woensdag en Zaterdag zes uren per week les heeft, waarvan 4 aan praktische oefe ningen, 2 aan teekenen en theorie gewijd zijn. Waarlijk de kosten kunnen geen bezwaar zijn, al ware het resultaat er van alleen maar, dat men door het volgen van den cursus een beter begrip kreeg van artistieke opvatting, verhouding van kleu ren enz. Bij het gemeentebestuur is ingeko men een verzoekschrift van J. K. van Daalen om vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in de gelagkamer van het perceel Klein Heilig land No. 55. Zaterdag werd alhier, onder Voor zitterschap van den arrond. schoolopziener Dr. E. v. d. Ven, eene vergadering gehou den van de onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Haarlem. Daarin werden de volgende onderwerpen bespro ken Wordt in de lagere school vaak niet te veel tijd besteed aan het beredeneerd oplossen van vraagstukken, en te weinig aan het uit het hoofd rekenen?» ingeleid door den Heer J. J. Frankendie na eene uitvoerige uiteenzetting hierover tot eene bevestigende beantwoording kwam, evenals verschillende sprekers die over deze zaak het woord voerden. »Is het weglaten van de paedagogiek als examenvak wel eene ramp te achten» dat werd ingeleid door de Heer W. A. P. F. L. Bakker, die deze vraag ontkennend beantwoordde. Bij het sluiten dezer vergadering werd bepaald, dat de volgende mede te Haarlem zoude worden gehouden. In vervolg op het onlangs gehouden schriftelijk examen van mededingers naar de betrekking van hoofd der kostelooze school Lr. C alhier, zijn twaalf van hen opgeroepen voor het tweede gedeelte van het examenzijnde de navolgende heeren alphabetisch gerangschiktJ. van Breen J. J. Francken, C. B. FreeseJ. Hoger- land J. D. KnoopA. LabanR. Meurs J. M. Prins, P. P. Spruit, H. Spruiten- burg, C. de Fries Hz. en J. Witte. Gisteren morgen is een boerenwagen beladen met riet, gebonden aan een anderen wagen bespannen met een paarddoor onvoorzichtigheid van den voerman in aanraking gekomen met een gaslantaarn bevestigd aan den gevel der woning van den winkelier Jung in de Barteljorisstraat en waarbij een groote spiegelruit is ver brijzeld. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den SOslen Sept. 1885, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Hiss. Ged. Staten goedk. le Suppl. begrooting. 2. Id. id. id. besluit ver koop grond aan II. Huel. 3. Voorst. B. en W. bestrating Nassauplein 4. Id. id. meubelen politiebureau. 5. Id. id. ontslag onderwijzer N. Smoolenaars. 6. Rekest J. N. Smoolenaars om eervol ontslag. 7. Voorst. B. en W. vernieuwing Melkbrug 8. Id. id. betaling rekeningen J. P. Strijbos. 9. Id. id. rekest J. E. v. cl. Arend aankoop grond. 10. Adres bestuur der Afd. Haarlem der Nederl. maatschappij tot bevordering van Nijverheid. 11. Zaak Schouwburg. 12. Rapport B. en W. zaak voorbereidend onderwijs. 13. Voorstel raadslid M. O. de Kanter, wijziging verordeningen schoolgeld Gymnasium en scholen voor middel baar en lager onderwijs. 14. Brief Commissarissen Stads-Apotheek, aanbeveling tweetal benoeming Com missaris-Apotheker. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 26 Sept. 1885, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. N°. 1Heerenliuis met Tuin en Erve, lloutpl. 13 u 2. Tuingrond, ter zijde perceel N°. 1. a 3. idem achter perceel N°. 1. N°. 13 te zam. f 24.885, opgehouden. 4. Huis en Erve met Tuin, Groote Hout straat 113, f 15005, opgehouden. 5. Winkelhuis cn Erve, Gierstraat 73, f 5180, opgehouden. 6. DrieHuizenenErveumetTuin,Kuipers poort 29 n, b en c. f2505,opgehouden. 7. Huis en Erve, Kamperstraat 18. 8. Erf met Loods achter perceel N°. 7. N 7 en 8 te zam. 2090, G. Jongkind. 9. Huis en Erve, Raaks 12, f 1575, G. P. J. Beccari qq. 10. Huis en Erve, Schoolmeesterspoort 7c. //li. Idem. idem 1b. N°. 10 en 11 te zamen ƒ1095, opgeh. De LESSEN in het Fransch, Duitsch, Engeisch, Boek houden en Teekenen en verder in alle vakkendie voor' per sonen uit den handwerksstand nuttig zijn, zullen eerstdaags aanvangen, indien zich daartoe een genoegzaam aantal leerlingen aanmeldt, dat in eene zelfde klasse kan vereenigd worden. (Ünder dit voorbehoud zul len ook vrouwelijke leerlingen wor den aangenomen). Op dit bericht vestigen wij vooral de aandacht van hendie reeds de lagere school verlaten hebben. Tevens wordt gelegenheid aange boden om zich voor te bereiden voor het toelatings-examen tot de Burger avondschool. Belanghebbenden worden verzocht zich spoedig op te gevenvoor eerstgemelde vakken bij den Con cierge van het gebouw Gedempte Oude Gracht, voor het herhalings- onderwijs en het voorbereidingsonder- wijs tot de Burgeravondschool bij den heer G. Fortgens, Jtaamvest 13. (246) Het Bestuur Ondergeteekende bericht aan ge ëerde Ouders en Voogden dat de klassenverdeeling der avondlessen zal plaats hebben Zaterdag 3 October a. s.des avonds ten half zeven ure. De Onderwijzer .- J. G. MARTIN Jr. Lokaal: Schagchelstraat 31. De Heer ROBERT maakt bekend dat de indeeling der stemmen voor de Cantate het „Ouderhuis" plaats heeft Zondag 4 October, des namid dags, in de bovenzaal der Sociëteit Vereeniging en wel in dier voege: De meisjes die Woensdagavond de repetitie bijwonen ten 1 ure. De meisjes van Zaterdagmiddag ten 2 ure. De Jongelieden van Zondagavond ten 3 ure. De kinderen van Woensdagmiddag ten 4 ure. Daar deze indeeling de énige gelegenheid is om toegang te ver krijgen tot de repetities, worden ouders en voogden vriendelijk ver zocht te zorgen dat alle deelnemende kinderen ter bestemder ure aanwe zig zijn. Het Dames- Comité. Aanvang der lessen (249) H. NEDERKOORN. Gevraagd met primo November a. s., eene flinke Keukenmeid, van de P.G., niet jonger dan 30 jaar, van goede getuigschriften voorzien. Adres bij de uitgevers van dit blad. een net DIENSTMEISJE, boven de zestien jaar, van goede getuigen voorzien. Adres: Korte Zijlstraat NA 8. Tegen 1° November wordt te Haarlem gevraagd eene van goede getuigen voorzienliefst boven de 30 jaar. Zich aantemelden's avonds né 8 uur Alexanderstraat 10. (252) Er biedt zich aan om met November in dienst te treden, een P. G., 23 jaar, liefst in een stil gezin, als meid-alleen. Franco brieven onder N°. 253, bureau van dit blad. Den 2den October e. k., zal de Architect S. HOOG, namens zijn principaal, publiek aanbesteden Het bouwen van een Café en eetzaal, alsmede het ver bouwen van het Café Poort van Kleef" en het Hotel „de Leeuwrik", aan de Kruis straat te Haarlem. Het bestek is van af heden te verkrijgen bij de Boekhandelaars DE ERVEN LOO-'JES, te Haarlem, a f 0.75. De teekeningen liggen ter inzage in bovengenoemd Café. Er biedt zich aan tegen November, een fatsoenlijk R. C. als 2de Werkmeid of als meid-alleen, in een klein gezin. Franco brieven onder N". 254, aan het bureau van dit blad. Wordt gevraagd een vlug en net onnoodig zonder getuigen van zin delijkheid en eerlijkheid zich aan te melden. Te bevragen aan het bureau van dit blad. (255) ten 10 uur, begint de van in het Nieuw Verkooplokaal aan het Begijnhof te Haarlem. nog één dag over hebbende, zag die gaarne bezet. Franco brieven onder N°. 256, bij de uitgevers dezes. De Hoofdadministratie van het 2do Regiment Huzarente Haarlemzalop Maandag den 5Jcn October a. S„ des middags te 12 ure, nabij de Cavalariestallenin het open baar verkoopen: 26 op reform gestelde LoodgieterZinlcwerlcer en aanlegger van waterleiding welke gedurende drie nren te voren aldaar ter bezichtiging zullen worden De Kapitein-Kwartiermeester .- (260) L. MOGGENSTORH. in het Locaal te HAARLEM, om contant geld, en volgenden dag, des voormiddags 10 uur, ten overstaan van den Deurwaarder A. ARNKEN, door den Makelaar N. D. DE LEUR. van een belangrijke partij geheel nieuwe als): New-Brussels, tapestry, wol en ander Tapijtgoed, Loopers, Karpet ten Tafel-, Bed-, Deur- en Canapé- kleedenOvergordijnen met garnituren, een groote party guipure-OvergordijnenSchilde rijen, Luxe-artikelen, Photographie-albumsInktkokers Werktasjes, Kinderspeelgoed. Een partij Dameszakdoeken echte Handborduursels. Een partij puike als: roode en witte Port a Port, Madera, Bordeaux, Cognac, Cham pagne, Punch en Anisette. Eenige potten Gember, Sigaren en al hetgeen verder ten verkoop zal worden aangeboden. ïnr Te zien Zaterdag 3 Octo ber van 10 tot 4 uur. f2614

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3