Tweede Blad. van ZATERDAG 3 October 1885. TB HUUR. N ieuwsberichten. Anegang. No. Ia. Bovenhuis ƒ200 p.j. No. 33. Gem. voork. m. aleoof 26 p.m. Anthoniestraat. No. 21. Bovenhuis 2.50 p.w. Bakenessergracht. No. 8. Bovenhuis 250 p.j. No. 24. Beneden voorkamer 1.50 p.w. terst. No. 32. Benedenhuis 3 p.w.. terat. No. 35. Huis met tuin r 500 p.j. Nov. No. 60. Bovenkamer ƒ1.50 p.w. terst. Barteljorisstraat. No. 24. Bovenhuis ƒ350 p.j. Begijnhof. No. 23. Bovenhuis 160 p.w. terst. Botermarkt. No. 17. Bovenwoning ƒ3 p.w. terst. Brouwerstraat. No. 14. Ben. en bovenhuis /3p.w. terst. Brouwers v aart. No. 32. Achterkamer /0.90 p.w. terst. Burgwal. No. 38. Voorkamer ƒ1.25 p.w. terst. Delftstraat. No. 10. Bovenhuis /2.25 p.w. terst. Gasthuissingel. No. 24rd. Bovenhuis ƒ375 p.j. terst. Ged. Kraaienh.orstergrach.t. No. 3rd. Bovenhuis, ƒ2.25 p.w. terst. No. 3zw. Benedenhuis ƒ2.25 p.w. terst. No. 67. 2 Gem. voork. ƒ18 p.m. terst. Ged. Oudegracht. No. 105. Huis 600 p.j. Nov. Ged. Voldersgracht. No. 53. Huis met tuin 370 p.j. terst. No. 57. Huis m. tuin ƒ360 p.j. terst. Gierstraat. No. 31. Gem. kamer m. bedien, ƒ28 p m. Groote Houtstraat. No. 10. Gem. zit- en slaapk. t 30 p.m. Sept. No. 145. 2 Kamers met bedien, 22 p.m. Groot Heiligland. No. 38. bovenkamer ƒ0.80 p.w terat. No. 59. Voorkamertje /0.80 p.w. terst. Heerensingel. No. 5. Gem. kamers met bed. 30 a 35 p.m. Jansweg. No. 25a. Bovenhuis 4 p.w. terst. Klein Heiligland. No. 5. Kamer 1.75 p.w. terst. No. 7. Kelder t 40 p.j. terst. No. 32. Bovenhuis ƒ200 p.j. 1 Oet. No. 66. Benedenhuisje 135 p.w. terst No. 80. Bovenaehterk. p.w. terst. Kleine Houtstraat: No. 46. Bovenhuis ƒ450 p.j. terst. No. 86. Gem. voor- en tuink. m. ale. 35 p.m. terst. No. 93. Bovenhuis ƒ125 p.j. terst. No. 103. Gem. kamer ƒ16 p.m. terst. No. 108. 2 Gem. kamers en suite ƒ20 p.m. 15 Oct. No. 115. Gem. zijkamer m. ale./22 p.m. No. 121. Bovenhuis /1.50 p.w. terst. Koningstraat. No. 10. 2 Gem. kamers ƒ25 p.m. terst. No. 13. 2 Gem. bovenk. f 20 p.m. terst. No. 51. Gem. kamers 20 p.m. terst. Korte Dijk. No. 9. Huis m. tuin ƒ350 p.j. Nov. Korte Lakentraat. No. 2. Bovenhuis 1.20 p.w. terst. Koudenhorn. No. 74. Huis met tuin ƒ375 p.j. terst. Krom. No. 18. Bovenkamer 1.10 p.w. terat. Kruisstraat. No. 23. Bovenhuis /3.50 p.w. terst. Lange Lakenstraat. No. 14. Bovenhuis ƒ2.30 p.w. terst. Lange Margarethastraat. No. 30. Bovenhuis ƒ2,25 p.w. terst. Leidse hestraat. No. 29. Benedenhuis ƒ2.50 p.w. terst. Leidsche Vaart. No. 8. Huis /450 p.j. Febr. Linschoterstraat. No. 36. Huis 3.25 p.w. terst. Molensteeg. No. 6. Benedenhuis ƒ3.50 p.w. Sept. Nieuw Heiligland. No. 1. Bovenk. m. zolder ^,40p.w. terst. No. 7. Benedenwoning ƒ1.60 p.w. terst. N. Spaarnwouderstraat. No. 6. Huis ƒ1.80 p.w. terst. Nieuwsteeg. No. 6. Bovenhuis j 500 p.j. Nov. Ostadestraat. No. 8. Bovenhuis /2.50 p.w. terst. Oude Weg. No. 49b. Huisje 2 p.w. terst. Oranjestraat. No. 5. Huis ƒ350 p.j. Febr. No. 93. Bovenhuis 2.30 p.w. terst. Palmstraat. No. 15a. Benedenhuis 2.10 p.w. terst. No. 25k. Bovenhuis 2.75 p.w. terst. Haamplein. No, 73. Bergpl. en Bovenh. ƒ400p.j. terst. Haamvest. No. 19. 2 Gem. kamers ƒ14 p.m. terst. No. 41rood. Bovenhuis ƒ260 p.j. terst. No. 30. Bovenhuis ƒ200 p.j. Oct. of Nov. Bavelingsteeg. No. 8. bovenhuis ƒ2 p.w. terst. Hidderstraat. No. 6. Bovenhuis ƒ2.60 p.w. terst. Rustenburgerlaan. No. 27t. Huis tuintje 1.75 p.w. terst; Schachelstraat. No. 32. Bovenhuis 225 p.j. Mei '86. No. 48. Bovenwoning 1.75 p.w. Smedestraat. No. 15rd. Bovenhuis ƒ200 p.j. 1 Nov. No. 26. Bovenhuis ƒ275 p.j. terst. Sophiastraat. No. 2rd. Gem. kamer en slaapk. 13 p.m. terst. Stationsplein. No. 20. Huis /400 p.j. 1 Nov. Spaarne. No. 61. Huis ƒ500 p.j. terst. Spaarnwouderstraat. No. 21rd. Bovenhuis /3.50 p.w. No. 46. Huis ƒ240 p.j. terst. Spoorwegstraat. No. 16rd. kamer met keuken 6 p.m. terst. Turfmarkt. No. 6. Huis ƒ400 p.j. terst. No. 6. Bovenhuis ƒ200 p.j. terst. No. 32. Pakhuis 2.50 Zolder 1 p.w. V oortingstraat. No. 37. Boven en ben. woning elk 225 p.w. Verl. Oranjeboomslaan. No. 107. Huis m. tuintje ƒ2.35 p.w. terst. Wagenweg. No. 9. Benedenhuis ƒ260 p.j. Nov. Wilsonsplein. No. 69. Bovenhuis ƒ12 p.m. terst. Zijlstraat. No. 65. Vrij Bovenhuis ƒ400 p.j. Nov. No. 86. Vrij bovenhuis ƒ250 p.j. terst. Zijlweg *No. 1a. Gem. kamer 32 p.m. terst. Bij den Makelaar N. D. DE LEUR te bevragen: Een bovenhuis, Schachelstraat. Gem. kamer met slaapkamer. De voldoeningwelke de Spaansche regeering aan de Duitsche gegeven heeft wegens het beleedigen van de Dnitsehe vlag door het gepeupel in Madrid en Va lencia bestaat behalve uit eenige schrif- telijke verontschuldigingen uit het ontslag en de gerechtelijke vervolging van den chef der politie in Madrid, aan wien de bewaking van de Duitsche ambassade was opgedragen, van den politieagent in Va lencia en 16 raddraaiers. De beide poli tiebeambten worden gestraft wegens «ge brek aan energie.» Voor een regeering als die van Canovasdie zelf de schuld draagt van de eerste rustverstoringen in Madrid, zijn spoedig de slachtoffers voor baar eigen onhandigheid gevonden. - De twee bekende biljartkampioenen Bijlsma en Bierling zijn in een nationalen wedstrijd te Sneek beiden overwonnen door den heer J. de Jager, aldaar, die den nationalen prijs van 100 behaalde. Het nieuwe muntbiljet van 50 gul den dat binnen kort in omloop wordt gebrachtis gegraveerd door den hoog leeraar Rudolff Stang te Amsterdam. De rand is het werk van den heer Steelink. moet - naar in de Middelb. courant een ooggetuige ver haalt zich aan de Koningsbrug aldaar een vreemd verschijnsel hebben voorgedaan. Ofschoon er niet veel wind waswerden omstreeks één uur de luiken van een daar liggende kolenaak opgenomen en te water geworpen, terwijl de loopplank bijna denzelfden weg opging en in het vaartuig verscheidene voorwerpen door elkander werden geslingerd. Ook in bet water was sterke beroering zichtbaar. Een en ander deed aan een windhoos van geringe kracht en over beperkte ruimte denken. De mogendhedendie de Porte trachten over te halen geen maatregelen van geweld tegen de Roemeliers aan te wenden, vinden een sterken steun in de materieele onmacht van Turkije. De Ottomaansche regeering beschikt oogenblikkelijk over niet meer dan 17.000 man in Konstantinopel15.000 man in Macedonië en 6000 man in Adria- nopel. Maar de Sultan is bevreesd om Konstantinopel te verzwakkende troepen in Macedonië kunnen in deze provincie zelf noodig zijn en de 6000 man in Adria- nopel volstaan niet om met succes te knnnen strijden tegen de vereenigde Boelgaarsch- Roemelische krijgsmacht. Van alle kanten in Boelgarije stroomen bataljons vrijwilligers toe om de grenzen tegen de Turken te verdedigen. Eer de reserve zich in beweging stelde sprak vorst Alexander tot de troepen «Dappere soldaten! Wij willen niet vech ten met de Turkenmaar indien de Turken zich verzetten tegen het fait accomplidan zullen wij tot den laatsten man strijden en gij zult mij aan uw hoofd zien Onder de luide kreten »Leve vorst Alexanderleve de Boelgaarsche unie begaven de soldaten zich op weg. De vorst van Bulgarije heeft bij dagorder de militaire hoofden aangezegd dat zij elke botsing moeten vermijden, voor de veiligheid der inwoners zorgen en het overtrekken van gewapende lieden over de grenzen verbieden. Zy die deze voorschrif ten overtreden zullen ten strengste gestraft worden. Vorst Alexander bezocht Zaterdag in Philippopolis het hospitaal en later een moskee, waar vele Muzelmannen bijeen waren. De vorst Btond den Imam toe ook voor den sultan te bidden, waarop de geestelijke voor den sultan en vorst Alex ander bad. Na het gebed gaf de vorst den moslemin de verzekering, dat hij voor de openbare rust, ten gunste van allen zonder onderscheid van geloof of nationaliteit instond. Ook de hoofdmoskee werd door den vorst bezocht waar hij door de Mohammedaansche geestelijkheid en de gemeente schitterend werd ontvangen. De eerste mufti begroette hem als vorst van Noord en Zuid-Boelgarije. De Boelgaarsche minister-president Ka- ra velow is weer uit Sofia in Philippopolis teruggekeerd. Sedert de maand Maart werd in de Belgische gemeente Hamont, in de nabijheid van Budeleen jongeling van 28 jaren vermist. Door nasporing der politie is men tot de ontdekking gekomen dat hij door zijn vader, bijgestaan door zijne zuster, eene weduweop vreeselijke wijze was vermoord. Op hunne aanwij zing is het lijk op 500 meter afstand van het ouderlijk huis opgedolven. Beide moordenaars zijn geboeid naar Hasselt overgebracht. Twee boeren, die voor 't eerst in een groote stad kwamenwaren niet wei nig verwonderd, toen ze eensklaps bij 't omslaan van een hoek een sproeiwagen zagen rijden. Ze hadden dien nog nooit gezien, en Gerrit, 't eerst van zijn ver bazing bekomenliep den wagen achterna en riep den voerman toe dat er een lek in zijn voertuig was, en al het water wegliep. Zijn makker Jan liep op zijn beurt Gerrit nagreep hem bij den arm en beet hem toe„Stel je toch zoo dom niet aanBegrijp je dan niet, dat dit expres wordt gedaan om de jongens achter van den wagen te houden 1" Men gelooft te Madrid, dat het Carolinenconflict op deze wijze zal opgelost worden Duitschland en Engeland zullen Spanje's souvereiniteit over de Carolinen- en Palaos-eilanden erkennen wanneer hun vrijheid van handel en scheepvaart op die eilanden verzekerd wordtterwijl Duitsch land nog een scheepshaven en bezittingen op de Carolinen verkrijgt. Vrijdag waren een viertal ingezetenen van Fochteloo uit stroopen, twee bij twee, zonder iets van elkander af te weten. Een der stroopers kreeg daarbij een schot van een ander, die in de onderstelling ver keerde dat het geraasdat hij hoorde, van een haas afkomstig was. De getroffene is reeds overleden. Te Dalen (Drenthe) werd eene dienstbode, die tegen het onweer eene schuilplaats had gezocht onder het dak van een huis aan de Btraat, eenigszins door de bliksem getroffen; zij was een poos bedwelmd en zag er uit, alsof ze met een lichtblauw kleurseltje was bestreken. Door de Oostenrijksche regeering is, op advies van eene commissie van oogheelkundigen en schoolautoriteiten be sloten op alle openbare scholen en bur gerscholen het gebruik van geruite schrijf boeken en leien te verbieden. Dit besluit is genomen op grond van het toenemen van verschillende afwijkingen in den bouw van het oog en vooral van bijziendheid by de schoolkinderen. Het nieuwe besluit treedt in 1886 in werking. De oogartsen meenen in het gebruik dezer schriften een der hoofdredenen te moeten zien voor het toenemen der refractie anomaliën. Glaspapier is een uitvinding van een Japannees, Sahashitta genaamd en wel eene bereiding uit Japansohe water plant-vezels. Het papier is zeer sterk en zoo doorzichtig dat het zeer goed in vensters de glasruiten kan vervangen. Naar men verneemt, beantwoordt de driewielige trapwagen, waarmede eene proef wordt genomen voor het vervoer van brieven en postpakketten op het plat teland, zóó goed aan het doel, dat deze wagens weldra voor den dienst zullen worden ingevoerd. De postbeambte, die het voertuig bereed, was geheel en al onbekend met het gebruik ervan, maar kon, niettegenstaande het meermalen met ruim 50 kilo postpakketten was bevracht, toch den weg afleggen in iets meer dan de helft van den tyd, dien men anders besteedde. Thans zal te Assen de proef worden voortgezet. Als zeldzaam voorbeeld van terug keer tot oude gebruiken en instellingen kan gemeld worden het weder invoeren van hand- en spandiensten in de gemeente Nijeveen. Door het ondernemen van uitgebreide werken tot aanleg, herstel en onderhoud van wegen, is de hoofdelijke omslag tot een aanmerkelijk cijfer gestegen, doordat deze kostbare werken werden uitbesteed en belangryke sommen vereischten. Door de hand- en spandiensten worden genoemde werken veel minder kostbaar. De boeren volgens rooster opgeroepenzenden kar en paarden tot vervoer van zand ensteenen; de arbeiders, en alleen slechts zy, die niet in den hoofdelijken omslag bydragen, wer ken by ploegen aan den aanleg of het onderhoud der wegen. Het totaaleyfer der uitgaven van het gemeentebudget daalt daardoor beduidend. En als een bewys dat de ingezetenen het herstel van dat aloude zoogenaamde „boer- werk" met vreugde begroeten, kan dienen, dat zy onderling soms wedy veren, wie in den korsten tyd den meesten arbeid verricht. In het reglement voor de te Stiens bestaande afdeeling van het Bond voor algemeen stemrecht is de bepaling opge nomen, dat in de vergaderingen geen sterke drank mag worden gebruikt. Te Sint Anna-Parochie is de afdeeling nog verder gegaan. Haar reglement ver biedt den leden, iets te gebruiken, ook koffie en bierom zoodoende te voorkomen dat de vertering een bezwaar voor den arbeider zou kunnen worden om als lid toe te treden. Een buitengewoon staaltje van trouw heid leverde dezer dagen de kleine hond van den heer Notten te Woensel. Her- haaldelyk werd het dier teruggejaagd op den weg naar 't station te Eindhoven, doch telkens kwam het wederen toen zyn meester in den trein stapteging het trouwe beest op de loopplank liggenvan waar het slechts met moeite kon verwyderd worden. Te Valkensweerd stapte de heer Notten uit den trein entot zyne niet geringe verbazing, stond zyn hondje reeds klaar om hem daar te ontvangenvroolyk blafte het beest en sprong kwispelstaartend op zyn meester toe. Toen de trein zich in beweging stelde, was de hond er op ge sprongen en had gratis de reis medegemaakt. Te Loenen op de Yeluwe is Zater dag avond eene oude vrouwde weduwe Zaalbrinkby ongeluk door een geweer schot getroffen, doordien haar kleinzoon met het geweer bezig was en het schot onverwachts afging. De vrouw werd in den onderbuik getroffen en overleed na een vreeselyk lyden van vier uren.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 5