N ieu wsberichten. zij degelijk onderwijs bekomen let er toch vooral opdat er geregeld wordt gestudeerd, dat gamma's en études sche ring en inslag zijn 't is de eenige weg om tot iets werkelijk goeds te geraken. Nadat in de Kamerzitting van Donder dag de heer Schimmelpenninck verlof ge vraagd en gekregen hadom de Kegeering te interpelleeren over de zeehaven te Scheveningen en nadat de heer de Savor- nin Lohman geprotesteerd had tegen den uitval in de zitting van Maandag door den heer v. d. Feltz aan de thuisblijvende en wegloopende kamerleden toegediendwerd na kort debat met algemeene stemmen aangenomen het ontwerp tot uitvoering van artt. 38 en 39 van het Strafwetboek (regeling tot opneming van kinderen in Rijks-opvoedingsgestichten). Daarna werd in behandeling genomen de Over eenkomst met de Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij omtrent de exploitatie van den Spoorweg AmersfoortResteren Nijmegen. De heer Reuther verklaar de zich met het ontwerp ingenomen. De heer v. d. Sleiden daarentegen bestreed de overeenkomst. De heer Rutgers v. Rozenburg keurde de overeenkomst voor waardelijk goed. De heer Mees wilde aan de Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij de exploitatie dan alleen gunnenwanneer zij gunstiger voorwaarden aanbied dan de nu gekontrakteerde. De heer v. Was- senaer Catwij k verdedigde de overeenkomst, omdat hij wilde voorkomen, dat de Ex ploitatieMaatschappij met Staatsgeld partikuliere ondernemingen doodde. De Min. van Waterstaat verdedigde het ont werp, ook uit een financieel oogpunt, en werd daarin bijgestaan door den Min. van Fin., volgens wiens raming de Staat jaarlijks f 30.000 meer zou profiteeren bij exploitatie door de Holl. Maatsch., dan bij exploitatie door de Expl.Maat schappij. Vrijdag werd het debat voort gezet. De Min. van Waterstaat zag vooralsnog geen kans op medewerking der particuliere maatschappijenom te geraken tot eene door den heer v. d. Sleiden gewilde algemeene naasting der spoorwegen en verdeeling van exploi tatie. De heeren Clercx en Buma be streden de overeenkomst, die verdedigd werd door den heer v. Asch van Wijck. Na talrijke replieken werd de overeenkomst aangenomen met 44 tegen 22 stemmen. Zonder diskussie is met 48 tegen 18 stem men goedgekeurd het ontwerp tot verleg ging van de uitmonding der Maas naar de Amer. De Kamer is daarna op reces uiteengegaan tot Dinsdag, 10 Nov., als wanneer o. a. aan de orde zijn gesteld de Kiestabel en het voorstel van den heer de Savornin Lohman, en de Indische Begrooting. Te Kralingen zal eene vereeniging worden opgericht onder den naam St. Jozeph-gezellen, ten doel hebbende jonge lieden tegen eene contributie van 10 ct. per week te oefenen in zang en muziek en te doen deelnemen aan herhalingsonder- wijs. Een aantal jongelieden hebben zich voor dit doel reeds laten inschrijven. Men meldt uit Tessel: De blazerschuit T. X. 11, die nog altijd niet terecht is, was met 3 personen be mand, n. 1. schipper, knecht en jongen. De knecht, afkomstig van het eiland Wieringen, is gehuwd en heeft ook kin deren. Het gevoelen, dat de schuit in den grond gezeild is door een stoom- of zeil schip, wint meer en meer veld. Evenwel kan het vaartuigje evengoed door de holle zee tijdens het jongste stormachtige weer, zijn omgeslagen. De schuit was nog niet oud en behoort aan den vader van den schipper, die Jan Boom heet. De kans op behouden terugkomst der vermisten is door de visschers reeds lang als vervlogen beschouwd. De Raad der gemeente Morra heeft het merkwaardig besluit genomen, alle gemeentelantaarns af te schaffen en de straatverlichting voortaan aan particulieren over te laten. Een schipper met zijn vaartuig liggende in den Kloveniersburgwal te Amsterdam, vond, toen hij zich Zaterdag avond met zijne vrouw voor eenige uren van boord had verwijderd, bij zijne terug komst het luik van zijn vooronder open gebroken en daaruit een aantal zaken ontvreemd, onder anderen eene vergulde pendule, eene naaimachine, eenig beddegoed en enkele kleedingstukken. Dit is de tweede maal, dat hem deze naaimachine ontstolen werdbij de eerste maal werd de dader gevat. Heden voormiddag had te Nijmegen de metselaar O., die aan de infanterie- kazerne in de Burgstraat aldaar op het dak werkzaam was, het ongeluk naar beneden te vallen, waardoor hij zoodanige uit- en inwendige kneuzingen aan het lichaam en wonden aan het hoofd bekwam, dat men voor zijn leven vreest. Men meldt, dat de vermaarde Bad hoeve, in de Haarlemmermeer, in haar geheel zal blij ven bestaan. In plaats echter van zuivelbereiding, zal veefokkerij en vetweiderij het hoofddoel van den toekom- stigen eigenaar zijn. Een melkverkooper te Rotterdam is begonnen met de koeien langs de huizen te gaan en daar de klanten te bedienen door telkens de gevraagde hoeveelheid uit te melken; de prijs is 25 cent per liter. Voor de klanten is het zeker aangenaam op die wijze zekerheid te ontvangen, dat de melk onvervalscht is. Maar of het voor het dier voordeelig is, betwijfelen wij. Hoe wonderlijk goed en kwaad soms in een mensch kunnen dooreen woelen bewijst het volgende voorval Een matroos van het wachtschip te Am sterdam redde Zondagavond een vrouw die aan de Egelantiersgracht te water ge vallen was. Geheel gekleed en zonder te dralen sprong hij haar na. De toestand der drenkelinge was echter zoo, dat zij naar het gasthuis moest vervoerd worden. Intu8schen had haar redder zich uit de voeten gemaakt; hoe men ook zocht, hij werd niet gevonden. Dit had zijn reden. Reeds sedert eenige dagen was hij aan 't passagieren, en wenschte dus liever niet met de politie in betrekking te komen. Maar of hem opgewondenheid over zijn manmoedige daad, dan wel het gebruik van sterken drank daartoe dreef, eenige uren later sloeg hij in den omtrek van den Zeedijk eenige glasruiten stuk, waar door hij toch der politie in handen viel. De beide stations te Groningen zullen binnen weinige dagen door middel van eene tramlijn verbonden worden. De lijn is bijna gereed. Een persoon, die wegens dronken schap Maandag nacht in het bureau van politie te Maastricht had doorgebracht, en wien men Maandagmorgen wildeontslaan, weigerde van dit ontslag gebruik te maken, op grond dat hij te Amsterdam eene broek had gestolen. Een daarnaar telegrafisch ingesteld onderzoek bevestigde zijne ver klaring. Hem werd thans, wat trouwens wel in zijne bedoeling lag, gastvrije op neming in de gevangenis bezorgd. Op Kreta stelien de Christenen een adres aan de Grieksche regeering op, waarin zij hun vreugde betuigen over haar poli tiek en verklaren bereid te zijn naar de wapenen te grijpen, zoodra de Grieken de grenzen overschrijden. Eenige bataljons Turksche infanterie zijn op Kreta aange komen. Op het eiland is alles rustig. Hoe voorzichtig men zijn moet met de aanwending van huismiddelenblijkt uit het navolgende voorval. Een jong meisje te Oirschot verwondde een harer vingers met een zoogenaamd hakselmes. Zij trachtte de wond te genezen door eene spinnewebbe er op te leggen. Die webbe schijnt vergiftig te zijn geweest. Dit althans is zeker, dat de patiente spoedig daarop zwaar ziek,zelfs krankzinnig werd en korte dagen daarna is gestorven. Dat een paard wegens overtreding der drankwet in arrest wordt genomen, zal wel tot de zeldzaamheden behooren. Dit had te Breda plaats. Niet omdat dit paard dronken wasmaar de man die er op zat. Deze, H. R. genaamdknecht bij den heer C. B. aan den Teteringschen dijk bevond zich Zondag-avond 11., ongeveer 5 ure, met zijn paard in de Brugstraat, en wel in zóó „kennelijken" toestand, dat men, dewijl er ongelukken te voor zien warenmeende hem onschadelijk te moeten maken. Aangezien hij echter zijn paard niet in den steek wilde laten en men ook niet wist wat daarmede aan te vangen, werden èn paard èn ruiter naar het politibureau overgebracht, waar ze verbleventot laatstgenoemde zijn roes had uitgeslapen. In het militair hospitaal te Utrecht wordt sedert eenigen tijd verpleegd de wachtmeester B. van het le reg. veld artillerie, die het ongeluk heeft gehad, om een gulden, die hij waarschijnlijk uit een grap in den mond stak, door te slikken men heeft het geldstuk nog niet kunnen verwijderen. De Etoile beige beweertdat niet alleen de groote ingang der wereldtentoon stelling van Antwerpen zal bewaard wor den; maar dat er op dit oogenblik ijverig onderhandeld wordt over een gedeelte van het terrein. Men zou daar eene be stendig tentoonstellingsgebouw willen in richten in den aard van het paleis van Volkvlijt in Amsterdamdit lokaal zou tevens bestemd zijn voor het geven van groote feestelijkheden. Uit Diemen wordt gemeld Nog altijd zitten we in den Diemer- polder in denzelfden toestand. Hoewel de molen goed gemalen heeftis het water niet gevallen. De watermachine van Gebrs. Smulders ligt sedert Woensdag morgen aan den walmaar de hooge wa terstand van het buitenwater (3 c.M. A. P.) belet het schip de brug te pas- seeren om ter bestemde plaatse aan te komen. Gelukkig is nu het water sedert Donderdag avond 15 dm. gevallen en we hopen dus op spoedige verlossing van onzen steeds lastiger wordenden vijand. Eene merkwaardig droevige omstan digheid knoopt zich vast aan het jongste ongeluk te IJmuiden, waarbij een jonge ling van een der havenhoofden geslagen werd en verdronk. Hij was de zoon van een loodsdie drie zonen hadvan welke twee op zee gingendoch beiden bij zee rampen omkwamen. Om de derde voor zulk een droevig lot te bewaren, werd hij tot telegrafist opgeleid. Het wreede lot wilde dat ook hij in de zee zijn graf vond. Naar het veeartsenij kundig verslag bericht, zou te Voerendaal, in Limburg, waarschijnlijk hoendercholera ingevoerd zijn door 80 kippen uit Italië afkomstig. Aldaar stierven althans op eene pacht hoeve van 150 kippen 120, alsmede 30 eenden20 kalkoenen1 paarlhoen en verschillende duivenzoomede zes varkens, deze laalsten nadat zij de gestorven kip pen hadden gegeten. Ofschoon de aard der ziekte niet met zekerheid kan worden vastgesteldmeende men tochdat de hoendercholera hier de oorzaak was. Sinds verscheidene jaren richt die ziekte in Italië en Frankrijk hare verwoestingen aan. In den laatsten Franschen minister raad, waar de kwestie betreffende de ver banning der prinsen van Orleans te sprake kwam, verklaarde Grévy, zoo schrijft men aan de Köln. Ztg., dat hij slechts dan het verbannings-decreet zal onder teekenen, wanneer men hem kan bewijzen, dat de prinsen aan samenzweringen tegen den staat of den huidigen regeeringsvorm hebben deelgenomen. Donderdag morgen heeft op den „Pont de la Concorde'' te Parijs een on bekend persoon eenige pistoolschoten gelost op het rijtuig, waarin de minister van buitenlandsche zaken zich bevond. De heer De Freycinet kwam juist uit den ministerraad en begaf zich naar zijn minis terie op den Quai d'Orsay. Niemand werd gewond. De misdadiger is in hechtenis genomen. Bij het eerste verhoor is gebleken, dat de misdadiger, een man van ruim 50 jaar, den heer De Freycinet niet persoonlijk kende. Hij weigerde eenige inlichtingen omtrent zijn persoon te geven. Naar hét schijnt is bij van Italiaansche afkomst. Men houdt hem niet voor krankzinnig. Volgens het Dagblad zou het toch waar zijn dat de ontvluchte veroordeelde Van Rijsselberghe te Londen gevat is, en dat de Engelsche Regeering verlof tot gevangenneming heeft verleend, zoodat het te verwachten is dat v. R. spoedig in den Haag weder achter slot en grendel zal zitten. Den 20 October jl. heeft een in woner van den Bosch, zekere J, L., in dronkenschap twee vreemde kooplieden in aardewerk geruimen tijd bemoeielijkt, ge plaagd en gesard, zoodat eindelijk het geduld der kooplieden uitgeput raakte en een hunner hem een slag met een stok op het hoofd toebracht, en de andere, omdat de dronken man nog niet ophield, hem krach tig afweerde, zoodat hij achterover op den grond viel. J. L. moest dientengevolge Dinsdag naar het ziekenhuis worden overgebracht waar hij Vrijdag overleed. De justitie heeft zich de zaak aan getrokken. Een paar dagen geleden (zoo deelt J. in het Mil. Blad mede) kwam ik bij den kapitein-kwartiermeester om honderd gulden te ontvangen op mijn kleeding- fonds te goed gemaakt en door de vader lijke zorg van het „rijk" ruim een jaar „renteloos" voor mij bewaard. Ik keek vreemd op, toen ik, alvorens mijn geld te mogen medenemennog vijf cent voor een plakzegel moest betalen. „Bevalt je dat soms niet?" werd mij gevraagd. Maar ik hield mij nog goed, en antwoordde: „Zeker wel ik ben alleen verbaasd dat het stuk niet op zegel behoeft te zijn, en dat ik er zonder leges afkom." Men schrijft nit 's-Hage: Het onverwachte succes dat het Zeebad Scheveningen dezen zomer gehad heeft tengevolge van de prachtige concerten des morgens en des avonds op het Bad huis gegeven door het philharmonisch orkest onder directie van den heer Manstedt, schijnt een ongunstigen invloed te zullen hebben op eene instelling, die men dacht dat de kwade jaren voorbij was, nl. den Haagschen Dierentuin. Althans heb ben reeds ongeveer 250 leden voor het lidmaatschap bedankt, naar het schijnt, omdat het voor hen te bezwarend is, ge lijktijdig lid te zijn van den Dierentuin en van het Badhuis. In eene gedeeltelijk afgegraven terp te Spannum (Friesland), waaraan geruimen tijd niet was gewerkt, had dezer dagen eene aardverzakking plaats. Men ontdekte een verborgen put (misschien dobbe) van bijna 12 voet dieptevoorzien van helder water. Genoemde terp behoort aan de landhoeve, bewoond door den landbouwer W. N., en is een eigendom der Herv. kerk aldaar. Behalve dat er reeds uit aardappe len jenevermeelgistkaas en stroop gemaakt wordt, is het nu gebleken dat er ook uitstekende biljartballen en meer schuimen sigarenpijpen van kunnen gefa briceerd worden. En nog klaagt men over overproductie zoodat men b. v. in Friesland nu alweer begin met aardappelen aan de varkens als voeder voor te zetten. Eene huismoeder te Hilversum, die niet al te vriendelijk was tegen hare stiefkinderen, wilde Vrijdagmiddag een der jongens een schop geven. Zij spande zich daarbij zóó in, dat een ader in haar lichaam sprong; aan de gevolgen waaraan zij is overleden. - Te 's-Heerenberg heeft de politie eene geheime bank van leening ontdekt en tegen den honder proces- verbaal opgemaakt. Door den minister van binnenl. zaken is gunstig beschikt op het adres tot toe lating van meisjes op de lessen aan de R. H. B. school te Bergen op Zoom. Na lang, zeer lang aarzelen heeft de koning van België eindelijk toch aan den aandrang zijner clericale ministers toegegeven, en de drie en vijftig gereed liggende besluiten tot opheffing van scholen onderteekend. Het heeft maanden geduurd, eer men hem er toe kon brengen. In een jaar zijn nu 1200 scholen opgeheven en 4000 onderwijzers en onderwijzeressen op straat gezet. Keizerin Elizabeth van Oostenrijk, naar men weet, een hartstochtelijk jageres, zal een prachtig jachtslot laten bouwen. De hofarchitect, baron Hasenauer, maakte de plannen volgens opgave der keizerin zelve, geheel in overeenstemming met het beroemde jachtslot Gudullu in Hongarije. De meestbekende kunstenaars uit het land zijn belast met de decoratie van dit slot, dat over twee jaren geheel gereed moet zijn. Ook Makart werkte er aan mede. Dit slot ligt in een bekoorlijke vallei bij het Langer Wildpark, vier mijlen ten westen van Weenen en is in renaissance stijl opgetrokken. Het beslaat een uit gestrektheid van twee hectaren en zal 7.500.000 fr. kosten. Bij het slot behoort een manege en prachtige stallen. Men schrijft uit Apeldoorn aan het N. v. d. D.„Het opschrift Princes IVilhelminatuM'' boven den ingang van den bekenden speeltuin aldaar (eene stich ting van mevrouw Bulkley, en waarvan H. M. de Koningin beschermvrouw was), benevens het wapen, dat daarvoor pry kte, zijn verwijderdhet wapen is weggeno men en het opschrift oververfd".

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2