In de gevangenis van Tongeren zit een kereldie in zijne cel valsche munt maakt en uitgeeftHij heeft het middel gevonden om met een medegevangene in betrekking te komen en hem de voordeelen van dat bedrijf te doen kennen. De twee deugnieten sloten een verbond, en met vereenigde werkzaamheden slaagden zij er ineen aantal geldstukken te vervaardigen, welke zij behendig in de beurzen der andere j gevangenen wisten te doen overgaan om er de goede Btukkendie zij er uit haalden te vervangen. Hoe ongelooflijk ook, schijnt het toch waar te zijn. Te Arnhem zijn twee kinderen aan de Rijnkade spelende onder een stapel zakken geraakttoen men de kleinen vond waren zij dood. Een beambte aan het marine-hos pitaal te Brest is Woensdag-nacht binnen enkele uren aan de cholera bezweken. In de stad zelf zijn tien gevallen geconstateerd. De heer Mr. J. Kneppelhout, de geestige schrijver van Studententijden, onder het pseudoniem „Klikspaan", is Zondag op zijn buitenverblijf te Oosterbeek over leden in den leeftijd van 71 jaar. Het proces van den fabriekant Schmidt te Elberfeld tegen den hofprediker Stöcker, ter zake van beleediging, is bij de behandeling in tweede instantie gestuit, daar de heer Schmidt zijne aanklacht en de heer Stöcker zijne contra-aanklacht heeft ingetrokken, terwijl Stöcker bovendien de gezamenlijke kosten voor zijne rekening heeft genomen. Een der meest ervaren dokters van Berlin geeft, als het beste middel tegen verkoudheid, den raad om de slijmvliezen te onderwerpen aan een hardingsproces. Men snuift daartoe des ochtends en des avonds een weinig water op, aanvankelijk lauw, en dan zoo trapsgewijze koud, kouder, koudst. Naar men verneemt is de regeering voornemens invoerrechten op de granen en petroleum voor te stellen. De daartoe strekkende wetsontwerpen moeten het Departement van financiën reeds verlaten hebben. Naar de Gooi- en Eemlander ver neemt, is Zaterdag nacht in eene woning nabij den Laarderweg inbraak en diefstal gepleegd. Men zegt, dat de gestolen som ƒ200 bedraagt. Dat de daders dezelfde personen zijn, die bij de heeren Langer- huyzen en Kuhn inbraak pleegden, is, naar het blad meent, waarschijnlijk. Mevr. de wed. Bulkleij, thans in hechtenis te Zutfen, heeft door haren notaris aan den burgemeester van Apel doorn 300 gezonden, om hiervoor klee- dingstukken of iets anders aan te koopen, en te doen verdeelen onder de arme kinderen te Apeldoorn, op den 10 Novem ber, zijnde de verjaardag van een der kleinkinderen, welke zij onlangs poogde te ontvoeren. Meer dan 100 gezinnen te Amster dam ontvangen geregeld sedert den 2 November dagelijks een brood voor reke ning van eene liefdadige dame. De schipper van den reeder P. van Duin, te Noordwijk aan Zee, aldaar aan gekomen, rapporteert dat hij door de Belgische vischsloep O 184 genaamd „Morgenster", moedwillig zou zijn over zeild geworden, ware hem niet een Scheve- ningsche schnit ter hulpe gekomen, en dat hem door een anderen Ostendenschen visscher eenige netten waren gekapt. Maandag namiddag, omstreeks half drie uur, werden de wandelaars op den Apeldoornschen straatweg, bij Arnhem, in de nabijheid van het kerkhof, door drie van stokken voorziene manspersonen aangehouden, die om geld vroegen. Zij plaatsten zich, één rechts en één links op den weg, en de derde op den berg, zeker om den aangehoudenen te beletten om te ontvluchten. Toen aan beide bochten van den weg menschen zichtbaar werden, lieten zij de wandelaars verder ongemoeid. De mededeeling van dit feit kan haar nut hebben. Maandag avond is te Houtrijk en Polanen, bij het station, zekere J. K. door een trein aangereden. Met deerlijk gekneusd been is hij naar zijne woning vervoerd. - Volgens den, van wege het kon. Ned. Meteorologisch instituut, te Stavenisse ge plaatsten regenmeter is aldaar in de maand October 11. niet minder dan 156 m. M. regen gevallen. Dat dit eene belangrijke hoeveelheid is, blijkt hieruit, dat dus in die maand alleen in den Stavenissepolder (689.8 H. A.) niet minder dan 10,760.880 H. L. water gevallen is. Te Cette is een jeugdige zangeres, Mile Vinay gedood door uitfluiting. Mile Vinay was slechts vijt'-en-twintig jaren oud. Op zekeren avond wilde zij ofschoon vermoeid en lijdende, toch haar plicht doen, maar werd onbarmhartig uit gefloten. Naar huis teruggekeerd ging zij diep gekrenkt naar bed om niet meer op te staan. Deze treurige geschiedenis herinnert aan Mile Priola, die in 1877 te Marseille moest zingen; zeer ziek, verzocht zij de voorstel ling tot den volgenden dag nit te stellen maar dit was onmogelijk; Mile Priola moest zingen, werd evenals Mile Vinay uitgeflo ten, kreeg daarop een hevige koorts en stierf den volgenden dag. Te Voorburg kreeg bij het verhuizen eene jonge dame eene kleine wonde aan de hand. In het eerst werd daarop geen acht geslagen, doch het duurde niet lang, of de hand zwol zoodanig op, dat de hulp van den geneesheer moest worden inge roepen. Het geval bleek ernstig en de ampu tatie van den arm noodig te zijn. Het redmiddel was vergeefs. Eenige uren daarna overleed de lijderes. Te Liegnitz nam iemand eene dienst bode in zijn dienst, die tot dusver te Breslau had gediend en van haar vorigen dienst met de beste getuigen was voorzien vooral wat eerlijkheid en trouw betrof. Spoedig bleek echter dat de dienstbode een eerste dievegge was; zij had zich in korten tijd reeds van allerhande zaken meester gemaakt. De huisheer diende een aanklacht tegen degene in, die der dienst bode de goede getuigschriften had afgege ven en deze werd ook door de rechtbank veroordeeld tot betaling van een schade loosstelling. Het eerste deel van de memoires van generaal Grant verschijnt in December a. s., het tweede deel in Maart 1886. De beide banden bevatten 1200 pagina's. Er zijn reeds 400.000 exemplaren besteld zoodat men berekent, dat de opbrengst voor de weduwe van Grant van 3 tot 5 millioen dollars zal bedragen. De Heer J. van loenen Martinet, predikant bij de Herv. Gemeente te Zwolle, heeft het beroep naar Sandpoort aange nomen. Omtrent een poging tot diefstal op Zuid-Craailo bij Naardendeelt het H.blad het volgende mede: De bewonerde heer P. Langerhuizen hoorde onraad beneden. Hij ging omlaag deed de deur open van de zitkamertoen een inbreker bijna a bout portant met eene revolver op hem vuurde. De eerste kogel miste hem en drong in den muur, doch de tweede kogel trof hem boven de knie, zoodat hij achterover stortte. De koetsier op het schot toegesneld, vond hem bloedend nederliggen. De inbrekers waren gevloden. Het onderzoek door de justitie wordt ijverig voortgezet. Te Hilversum zijn twee verdachte kerels gearresteerd, die men met den heer Lan gerhuizen zal confronteeren. De officier van justitie heeft een onderzoek in loco gehouden. De toestand van den heer Langerhuizen is intusschen vrij zorgwek kend het scheenbeen is gedeeltelijk ver brijzeld. Dat er bij sommigen vrij wat ontstel tenis heerscht is zeer begrijpelijk; vooral voor eenige alleen wonende dames is het verblijf op hare landhuizen niet heel aangenaam. Prof. Virchow is dezer dagen te velde getrokken tegen de thans algemeen verbreide meening, dat het voor de ge zondheid voordeelig isook 's winters gedurende den nacht de vensters open te houden. Omdat het uitstroomen van be dorven lucht alleen bij verschil van tem peratuur plaats heeft, en dit ophoudt, als de koude buitenlucht ook de kamer vervult, kunnen er bedenkelijke ziekte verschijnselen ontstaan en hebben vele menschen door die dwaling reeds hun leven verloren. In den Diemerpolder begint de water stand te verminderen. Woensdag begon de machine van de firma Smulders te malenen geholpen door den watermolen gaat het werk der droogmaling nu goed vooruit. Enkele achterhuizen aan Diemer- brug beginnen reeds droog te worden. De Diemerlaan is tot aan den Oosterspoorweg weer begaanbaar. Van dien weg is het terrein der overstrooming veel beter te overzien. Eene nieuwe toepassing der electri- citeitis haar gebruik tot het openen en sluiten van orgelpijpen en orgelregisters. De electrische stroom heeft, vergeleken met de anders gebrnikelijke hefboomstel sels het groote voordeeldat hij blik semsnel zonder inspanning van de zijde des spelers en op grootere afstanden werkt. Bij den uitgeschreven wedstrijd van ontwerpen voor het Luther-gedenkteeken te Berlijnis de eerste prijs toegekend aan den Duitschen beeldhouwer Paul Ottote Rome. De tweede verwierf Karl Hilgers, te Charlottenburg. Er heerscht te Berlijn sedert eenigen tijd een besmettelijke baard-uitslagwelke zich steeds meer verspreiddevoornamelijk door de scheerwinkels. Verscheidene bar biers hebben nutot geruststelling hunner klantenbekend gemaaktdat zij voort durend hunne kammenkwasten schuiers enz. met sublimaat (eene kwik-oplossing) en de messen en scharen met een oplos sing van carbolzuur zullen ontsmetten. De raad daartoe werd door het Berl. Tagebl. gegeven. De Israëlietische gemeente te Rnt- schuk heeft 600 ruiters uitgerust tot versterking der Bulgaarsche troepenmacht. De Minister van Openbare Werken in Duitschland heeft bepaald, dat gezel schappen scholieren met een minimum van 10 kinderen met de spoorwegen voor de zelfde vracht worden vervoerd als de militairen in Duitschland. Een noviteit mag zeker wel genoemd worden een kwartet van vier negerinnen onder geleide van een neger, waarschijnlijk als accompagnateur. Dit is in aantocht teneinde hier en daar, ook in ons land, muzikale uitvoeringen te geven. Uitgangs punt van hun tonrnée zou Amsterdam zijn. Er wordt niet gemeld of de dames ons vocale of instrumentale kwartetten zullen te genieten geven. Wij denken wel het eerste, want wij kunnen ons niet voorstel len dat ze met kwartetten op hare inheem- sche muziekinstrumenten veel succes zouden hebhen. Een part. telegram aan de N. B. Ct. bevat eene mededeeling, die in Duitschland wel sensatie zal wekken. De Duitsche kroonprins en prinses ontvingen dezer dagen ten gehoore de katholieke zendelingen van den Heiligen Geest, die in de Duitsche koloniën katholieke zendingen inrichten zullen. Zij overhandigden den kroonprins een aanbevelend schrijven van de Duitsche keizerin. Bismarck had geweigerd die zen delingen ten £ehoore joe (-e iaten. p)e Hier bedoelde orde van den Heiligen Geest behoort, als verwant aan de Jezuïeten, tot de in Duitschland verboden geestelijke orden. Het voorval wekt vooral opzien bij de bladen der centrum-partij. Zij vinden hierin opnieuw aanleiding om zich tegen Bismarck's kolonaile staatkunde te ver klaren. Men ziet daaruit weder, hoezeer de kroonprins en vorst Von Bismarck in gevoelen verschillen. -Adeline Patti zal 26 Nov. te 'sGra- venhage en 29 dezer en 2 Dec. te Am sterdam zingen in de Fransche opera. In Philoppopolis is het voorloopig gouvernement een meeting op 't spoor gekomenwaar gematigde Boelgaren over de keuze van een gouvernement beraad slaagden indien de nnie niet tot stand kwam. De meeting werd ontbonden door een officier, die de namen der aanwezigen opschreef. Voor eenige dagen verblijdde de Belgische industrie zich in de bestelling van stalen spoorweg dwarsliggers door een Engelsche maatschappij. Thans wijzen de Belgische bladen met ingenomenheid op een bestelling, door de Nederlandsche Maatschappij tot exploitatie van Staat- spoorwegen, van 25.000 dwarsliggers, aan Belgische fabrikanten, terwijl men vroeger 47.000 stuks in Duitschland had doen aanmaken. Prins Hohenlohe heeft te Straatsburg zijn intocht als stadhouder van Elzas Lotharingen gedaan. Allerlei vereenigingen vormden den stoet, die voor zijne ontvangst in gereedheid gebracht was, tot de club der velocipedistendie der hengelaars en der boekverkoopersbedienden toe. Er was een wagen der Muzen en een schip van de roei- en zeilvereeniging. Des avonds was er serenade; de orde werd niet gestoord. Omtrent den diefstal onder Heem stede ten huize van den heer Miinzebroek gepleegd, deelt men mede, dat twee als heeren gekleede personen in den vroegen morgen van 3 November j. 1. zijn gezien, ieder met een zak op den rugzich ver wijderend in de richting van Haarlem. Vermoedelijk hebben zij den diefstal ge pleegd. De dieven hebben zich toegang tot het woonhuis verschaft door eene ruit uit te snijden, een gat te boren in de achter die ruit aanwezige blindenen den ijzeren grendel, waarmede de luiken aan de binnenzijde gesloten warenop te heffen en terzijde te brengen, niettegenstaande een in den gang aanwezige waakhond hevig alarm maakte. De bewoners hebben het toen niet gewaagd zich te vertoonen. John Hall en John William zijn eergisteren door het Hof van assises te Gloucester ter dood veroordeeld, wegens moord op Anna Dickson, te Weobley, Herefordshire. Het lijk van het ongelukkige slachtoffer werd in onbeschrijfelijk ver minkten toestand op een eenzamen weg gevonden. De ellendelingen werden spoedig na hun gruweldaad gevat, terwijl hun kleederen nog dropen van het bloed. Ongeveer op hetzelfde tijdstip sprak het Hof te Manchester het doodvonnis uit over Margaret Huijgins, een gehuwde vrouw, die tengevolge van een woorden twist met haar man, haar onwettig kind, terwijl dit gerust lag te slapen, opnam, en over de leuning van de brug in de rivier de Medloek wierp, waarin het jammerlijk verdronk. Generaal jhr. W. von Wrangel auf Lindenberg heeft op de Zaterdag gehouden bijeenkomst in het militair Tehuis te Utrecht medegedeeld, dat voor een nieuw Tehuis voor militairen te Amsterdam 2 giften uit die stad waren geschonken, de eene niet minder dan van 20,000 (zegge twintig duizend gulden) en de andere van ƒ1000. Het terrein voor den bouw is reeds gevonden. Aan de heeren Van Looy en Dun selman is, bij koninklijk besluit van 29 October 1885 No. 22, voor het tijdvak van 1 December 1885 tot 30 November 1886 een jaargeld van 1200 voor ieder verleend tot voortzetting hunner studiën in de schilderkunst. Dezer dagen deed zich het zeldzame feit voor, dat op het jachtterrein van den heer V., bij Loosduinen, een prachtige vos werd geschoten door kapitein v. H. Men vermoedt, dat het een vluchteling is, die uit den tuin van het kon. zoöl. bot. genootschap in Den Haag sedert verleden jaar werd vermist. Aan het station Kempen, niet ver van Venloo, had een 24jarige bremser uit Speldorf, het ongeluk tusschen de buffers van een rangeerenden trein te geraken, waardoor hij korten tijd daarna overleed. Stervende sprak hij nog verstaanbaar de woorden: „Heden vóór 15 jaren werd mijn vader ook hier overreden en gedood." Amerikaansche bladen verhalen de volgende zonderlinge huwelijkegeschie denis. Te Valdosta, in Georgië, zou een schoon 17jarig meisje, Lilie Boss, in het huwe lijk treden met een weduwnaar van 6& jaren, Wetherington genaamd. Alle toebe reidselen waren gemaakt; voor een rijk brui loftsmaal was gezorgd en de gasten waren genoodigd. Er ontbrak niets, dan alleen, op het laatste oogenblikde bruid. Even voordat de trouwplechtigheid zou plaats hebben, liep zij weg met haar vroegeren minnaar, een knappe jongen van 22 jaren, en nadat zij hun huwelijk hadden laten voltrekken, keerden de jon gelui naar het ouderlijk huis van de bruid terug, waar juist de gasten voor het bruiloftsmaal waren aangekomen. De ouders van Lilie schikten zich wijselijk in het onveranderlijke. De oude bruidegom zonder bruid nam de zaak koeltjes op. Maar hij bedankte toch voor de uitnoodiging om deel te nemen aan het feest, dat nn tot aller genoegen afliep. Het Fransche ministerie heeeft zijn ontslag aangeboden. De President der Republiek beeft geweigerd het aan te nemen, daar hij meent dat de tegenwoor dige samenstelling van het Kabinet beant woordt aan den toestand, die uit de ver kiezingen is voortgekomen. Ten gevolge der weigering van den President der Republiek heeft het ministerie besloten voor de Kamers te verschijnen en een voudig de beide ministers (Pierre Legrand en Hervé-Mangon), die niet herkozen zijn als afgevaardigden, te laten vervangen-

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2