MUZIEK. Eene jonge Dame DAMES. TE HUUR Te Huur gevraagd 't OUDERHUIS. ADVERTENTIEN. eene KEUKENMEID, Werkmeid-Tweede Meid, KEUKENMEID Keukenmeid of Noodhulp, een net Kindermeisje, Er wordt to koop gevraagd Schoonschrijven. TE HUUR. TE HUUR Tegen Mei 1886 Er wordt aangeboden Een flink HUIS gem. Kamer met Slaapkamer Kruisstraat 2, Perzisch, Kashmire en Benares KOPERWERK de PARTITUUR Omtrent de rondreis door Nederland van het kunstenaarstrio Joseph Hollmann, Scharwenka en Pugno, wordt nader mede gedeeld, dat zij in de maand November zich zullen doen hooren: den lOen te Roermond, den llen te Eindhoven, den 12en te 's-Hertogenbosch, den 13en te Arnhem, den 14en te Nijmegen, den 15en te Zutfen, den 17en te Zwolle, den 18en te Deventer, den 20en te Leeuwarden, den 21en te Groningen, den 22en te Gouda, den 23en te Apeldoorn, den 24en te Breda, den 25en te Schiedam, den 26en te Delft, den 27en te Leiden, en den 29en te Bergen op Zoom. Daar de vleeschprijzen te Venloo nog altijd even hoog blijven, hebben eenige ingezetenen aldaar het voornemen opgevat eene coöperatieve slagerij op te richten. Het Maandbl. van de Vereen, tegen Kwakzalverij meldt het volgende Iemand te Parijs probeerde onlangs een eigenaardige manier om zijn middeltje tegen rhumatiek aan den man te brengen. Hij zag wel in, dat om zaken te maken er eenig kapitaal noodig was, voornamelijk om de groote advertentiekosten in den aanvang te betalen. Om nu dit kapitaal te krijgen wilde hij een vennootschap op richten en stelde 500 aandeelen, elk van 100 francs voor het publiek disponibel. In het prospectus wees hij er op dat het nemen van aandeelen, behalve een nuttig en menschlievend werk, ook een goed zaakje zou zijn, omdat de exploitatie van een «spécialité pharmaceutique" altijd een winstgevende zaak is en thans, nu het een middel betrof dat uitstekend hielp, de winst natuurlijk enorm zou zijn De aanbieding tot het nemen van deze aandeelen werd gedaan aan de lijders die reeds door het middel genezen, of veel verbeterd waren, om daardoor ook hun evenmensch het heilzame te doen genieten. Of deze poging, die reeds het vorige jaar beproefd werd, succès heeft gehad weten wij niet. Ware het kapitaal bijeen ge komen, dan was dunkt ons ook het verdere succès verzekerd. Want goed aangevat en een poosje op groote schaal volgehouden gelukt een exploitatie van de lichtgeloovig- heid van het publiek altijd. Dezer dagen is te Brighton een vrouw, die een niet-bestaand kind als het hare bij den burgelijken stand had laten inschrijven, tot een gevangenisstraf van vier maanden veroordeeld. Tegen Woensdag ochtend waren te Amsterdam de weduwen en de vrouwen van de werklieden, die thans zonder arbeid zijn, en kinderen op,,de kostelooze scholen hebben, bescheiden zich aan de school lokalen te vervoegen. Daar werd haar medegedeeld, dat de gelegenheid bestond om voorloopig tweemalen per week hare spruiten het middagmaal te doen gebruiken in een der Volksgaarkeukens. Bij het opmaken der [boeken op het kantoor eener financieele instelling te Amsterdam, weid Woensdag een tekort van ƒ50,000 ontdekt. Hoewel door de chefs niet aan diefstal, maar aan de mogelijkheid eener verkeerde boeking werd gedacht, is, met het oog op mogelijke en raadzame voorzorgen, de politie met het feit in kennis gesteld. Daar er in 's lands kas somtijds een aantal millioenen ongebruikt en ren teloos liggen heeft de minister van finan ciën aan de tweede kamer voorgesteld die sommen productief te maken, door het ter leen verstrekken van gelden, tegen zakelijke zekerheid uitgezonderd koop manswaren en roerende goederen, alsook verhandelbare fondsen. Tot 1 April 1889 verwacht de regeering van dat middel eene versterking van inkomsten met enkele tonnen gouds. Het Handelsblad deelt mede, dat zelfs de zoon van een der voornaamste professoren der Vrije universiteit weigert aan die universiteit te studeerenen stu dent is aan de gemeentelijke hoogeschool. Uit Massouah schrijft men het vol gende over Osman Digma's dood. Zoodra de verslagen rebellen in den slag bij Kufit tegen Alula op de vlucht waren gejaagdstelden de Abysiniers direct on derzoekingen in 't werk om te weten of zich ook onder de dooden de zoo zeer gevreesde Osman Digma bevond. Men zocht en zocht, maar het lijk werd niet gevonden. Alvorens Ras Alula zich met zijn man schappen terugtrok, ontdekte hij op het slagveld een slavin die met de oogen vol tranen iemand onder de dooden zocht. Men zou zeggen als een moeder naar haar zoon zoekende, zoo diep was de smart, die uit haar geheele wezen sprak. Maar op eens zag men haar oog schitterenzij had het lijk, het voorwerp harer onder zoekingen gevomden. Over het lijk heen gebogen sprak zij eenige onverstaanbare woorden. Deze vrouw trok de aandacht van Ras Alula,die haar door een der zijnen voor zich liet brengenallen herkenden in haar de vrouw van Osman Digma. Ras Aluladie haar schoon vondzond haar aan een zijner vrienden. De Abysiniers eischten het lijk van Osman Digma en onder luid gejuich hieu wen zij het hoofd af en plaatsten het op een lans. Vervolgens namen zij het mede naar Sanaithenna het op hun manier ge balsemd te hebbenbrachten zij het naar Asmara over. Als een uiterst zelden voorkomend geval wordt van Horschen (Gr.) gemeld, dat een merriepaard aldaar op 22jarigen leeftijd voor het eerst een veulen ter wereld heeft gebracht, welk dier men Izaak denkt te noemen. HAARLEM10 November 1885. De Koninkl. goedkeuring is verleend op de Statuten der Gymnastiek-Vereeniging »Haarlem alhier. Het doel der Vereeniging is de bevordering der gymnastiek, door het houden van geregelde oefeningsver gaderingen en door het geven van uit voeringen. De zoo gunstig bekende klokken spelers van H. M. de koningin van Engeland zullen op hunne kunstreis door Nederland, tot weldadige doeleinden onder nomen, op Zaterdag 14 Novemher ook hier te Haarlem in de Sociëteit „Ver- eeniging" eene uitvoering geven met een geheel nieuw programma en zullen dan proe ven gegeven worden met de wondervolle Amerikaansche spreekmachine. Van deze gelegenheid om dit beroemde gezelschap met hunne eigenaardige instrumenten te hooren, zal ongetwijfeld een druk gebruik gemaakt worden. Maandag 9 November had onder veel bewijzen van belangstelling de be grafenis plaats van den heer J. van der Have, Vrijdag 11. in den leeftijd van 44 jaar overleden. Gedurende de tien jaren, die de overledene hier ter stede doorbracht in zijne betrekking als hoofd der chris telijke school in de Barteljorisstraat, had de Heer van der Have zich èn als onder wijzer èn als mensch èn als verdienstelijk beoefenaar onzer letterkunde van de meest gunstige zijde doen kennen en het door zijn verscheiden veroorzaakte gemis zal in ruimen kring nog lang en levendig gevoeld worden. De gymnastiek-vereeniging Sparta zal bij gelegenheid van haar tienjarig be staan op 23 en 24 Januari e. k. een nationaal scherm- en gymnastiekconconrs houden. Het huis „Nijverveld", aan den Zijlweg alhier, is Zaterdag ter amotie verkocht voor 4650. Bij Kon. besluit van 4 November is het eereteeken van langdurigen wer- kelijken dienst bij de schutterijen toegekend aan J. P. Brian, muzikant bij de d. d. schutterij alhier. Gedurende den maand October 1885 was het gehalte der melk geleverd door de Haarlemsche Melk-Inrichting onder toezicht der Vereeniging tot Bevordering der Volksgezondheid, controleur de heer N. van der Sleen, als volgt: Soortelijk ,r Vaste gewicht. e stoffen Minimum 1.0292 3.2 11.6 Maximum 1.0325 3.9 12.9 Gemiddeld 1.0311 3.42% 12.2 /0 De gezondheidstoestand dezer ge meente was in de afgeloopen maand Oc tober, evenals in de laatste maanden, zeer gunstig Ter gemeente-secretarie wer den aangegeven24 gevallen van mazelen en 12 van roodvonk, tegen 3 van mazelen en 13 van roodvonk in de vorige maand vervolgens 2 gevallen van febris typhoïdea en 1 geval van argina diphtherina. Sterfte aan in de wet genoemde besmettelijke ziek ten kwamen niet voor. Het totaal der overledenen was iets hooger dan in de vorige maand en bedraagtmet 9 leven loos aangegevenen79. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand berekend, 20.38. Aan lichaamszwakte stierven 13aan kanker 4aan aanhoudende koorts 2 aan stuipen 2aan apoplexsie 4aan hersenziekten 3aan croup 1aan kinkhoest 4aan organische hartgebreken 2aan ziekten der ademhalingsorganen 21 (waarvan 10 aan keel- en longtering of bloedspuwing) aan ziekten der spijsverteringswerktuigen 5aan andere oorzaken 9 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgtbe - neden 1 jaar 18, van 15 jaren 8, van 514 jaren 1van 1420 jaren 2 van 2050 jaren 16, van 5065jaren 10, van 6580 jaren 10boven 80 jaren 5. Geboren zijn 81 jongens en 73 meisjes. Er loopt een gerucht, dat een zeventienjarig meisje ten gevolge van mishandeling door hare stiefmoeder zou zijn bezweken. De justitie heeft dien aangaande een onderzoek ingesteld, waar bij de juistheid van dit gerucht is gebleken. De ontaarde vrouw, die alles volmondig heeft erkend, is 11. Zaterdag avond ge arresteerd en met haren zuigeling van 9 maanden naar het huis van arrest over gebracht. In het Algemeen Politieblad van 6 dezer waarschuwt de Burgemeester van Beverwijk tegen een persoon van 40 jarigen leeftijdmet litteekens onder het linkeroog en op den linkerwangzich noe mende Teunes Oosterom, Oostrum en Oos- I terbeek, armoedig gekleed en met klompen, die voorgeeft te zijn gegageerd Oost-Indisch militair en ridder van de Militaire Wil lemsorde 4de klasse, zoo mede dat ook zijne papieren zich bevonden in zijne koffer in eene slaapstede te Groningen. Hij stelt voor die papieren op te vragen en ver zoekt inmiddels geldelijke ondersteuning om in zijn levensonderhoud te voorzien. Hij zegt aanspraak te hebben op uitbetaling van gagement over het loopende jaar, vermits hij 's zomers het beroep van vee drijver uitoefenende alsdan aan die gelden geen behoefte heeft. Voldoet men aan zijn voorstel, dan verwijdert hij zich voor de ontvangst van bericht. LI. Vrijdag heeft hij ook alhier op gelijke wijze een gemeenteambtenaar opgelicht voor een galden, aan wien hij had voorgegeven dat zijne papieren in handen waren van den president van'het Armbestuur te Goes. Voor de vele bewijzen van har- telgken deelneming, bij de ziekte en na het overlijden van mijn onver- getelijken Zoon PIETER WILLEM, betuig ikook namens mijne Echt- genooteKinderen en Behuwdkin deren, mijn innigen dank. Uit aller naam: W. A. vit BLANKENSTEIJN. Haarlem, 10 Nov. 1885. (37) Om met Februari a. s. in dienst te treden, worden gevraagd in een gezin zonder kinderen te Amsterdam goed kunnende kokentevens huis werk willende verrichten en eene die met de wasch omgaan, strijken en tafeldienen kan. Loon naar be kwaamheid. Zich aan te melden: 's morgens vóór 12 uur of 's avonds nk 7 uur bij Mevrouw HAAKMAN, Prinsen Bolwerk N°. 4, te Haarlem. CLEMENS MULLER, Muziek onderwijzer te Amsterdam,heeft nog eenige uren 's weeks alhier dis ponibel tot het geven van muziek- onderricllt. Fr. brieven, onder N°. 39, bij De Erven Loosjes. Gevraagd met 1° Februari eene P. G., die ook eenig huiswerk wil verrichten. Florapark 20. (40) Mevrouw MERENS, Pans straat 79, vraagt terstond eene Zonder goede getuigen onnoodig zich aan te melden. (41) Ten spoedigste gevraagd van 's.morgens 9 tot 's avonds 8 uur, niet jonger dan 14 jaar. Zich aan te melden 's avonds tus- schen 8 en 9 uur Zijlstraat 71. wenscht les te geven in Chrystoleum schilderen en Metallicon-lustre (schil deren op fluweel) en biedt zich tevens aan tot het schilderen van portretten en fantasieën in chryst. en het ver vaardigen van voorwerpen in metal licon-lustre. Brieven franco onder N°. 43bij de uitgevers van dit blad. een zindelijke MUIZENKATER. Zich te vervoegen Zijlioeg N°. 3a. Eene Juffrouw bekwaam in het maken van alle Dames- en Kinder- Costumes, reeds voor enkele nette families werkzaam, biedt zich be leefdelijk aan. Bewijzen van be kwaamheid staan haar ten dienste. Zij is ook volkomen op de hoogte van het hoedenvak. Adres verkrijg baar en brieven te bezorgen bij den Boek- en Muziekhandelaar H. N. MUL, Kruisstraat 41. (45) Onderricht in het schoon schrijven gevraagd. Franco brieven onder N°. 152, met opgaaf van conditiën worden ingewacht bij den Boek- en Muziek handelaar H. N. MUL, Kruisslr. 41. nabij het Stationsplein, om direkt te aanvaardeneen gemeubileerde Zit- en Slaapkamer met kost en bediening, tegen matigen prijs. Adres bij de uitgevers dezes. Op een nettenen drukken stand, wordt aan een bejaard Heer of Dame. een paar fraaie gemeubileerde ruime Zit- en Slaapkamers aange boden met kost en bediening desverkiezende. Brieven franco onder N°. 49 aan het bureau van dit blad. een zeer net gemeubeleerde VOOr- kamer en Slaapkamer met aparten opgang en prachtig uitzicht in het Kenaupark. Te bevragen Parklaan 4 bij het Kenaupark. (50) of eerder, TE HUUR of TE KOOP gevraagd een net BurgerwOOn- huis, in het midden der stad of nabij den Hout. Brieven onder letters C. I. T.aan het Advertentie-Bureau van C. M. NOBELS, Wolstraat 7. In een klein burgergezin wordt Kost, Inwoning en gezel lig huiselijk verkeer aan geboden, desverkiezende met gebruik van een net kamertje aan een Heer of Juffrouw. Condities zeer billijk. Brieven onder N°. 54, bij de uitgevers van dit blad. om dagelijks DINER aan huis te bezorgen voor 0.60, ƒ0.80 en 1.00 per portie. Adres aan het bureau van dit blad. (55) TE HUUR of TE KOOP, op de Nieuwe Gracht, 15 November te aanvaarden. Adres onder N°. 52 bij de Erven Loosjes. ^1), i met Mei 1886, voor een irmjnj klein gezin, een HUIS, bevattende minstens vijf kamers, benevens tuin. Huurprijs omstreeks 600. Franco brieven aan het bureau en bediening. Brieven onder! van dit blad onder N°. 48. N°. 53, aan het bureau van dit blad.. ruif)! [2 Een HEER z. b. b. h. h. vraagt zoo spoedig mogelijk een ontvingen antiek en zeer zeldzaam door de prachtige bewerking gemakkelijk te onderscheiden van de overal elders te koop aangeboden namaaksels. (56) Bij DE ERVEN LOOSJES, Muziekhandelaars, Ged.Oude Gracht, is voorhanden: van Prijs 1,90.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 3