N ieuwsberichten. en thans begint eene leer zich baan te breken, die ook de ethiek en de jurispru dentie wil opnemen onder de vakken der natuurwetenschap. Het belang der gemeen schap, de strijd om het leven zijn dan de gronden van het recht. Dit naturalisme verlamt den vleugelslag der geestdrift voor de' vrijheid. Eet doet ons twijfelen of het geloof aan rechtsbeginselen niet zou zijn een sublime folie. Dien twijfel te be strijden is de plicht van ieder, die meent dat wat behoort en wat mag geschieden niet afhankelijk mag worden gesteld of vergoelijkt door de natuurhistoriesche ver klaring van de strafbare daad. In de ver houding der individuender partijender natiën, moeten rechtsregelen gelden die ook boven elk bijzonder belang moeten worden gehandhaafd. De tegenovergestelde meening wint veld, de gevangenissen leeren dat er vele sceptici zijn, qui pratiquent en hoeveel eerbied men voor wijsgeeren als Lucretius, Spinoza en Spencer moge hebbenhun leer, het naturalisme te be strijden is in onze dagen plicht. Na nog te hebben aangetoond tot welke uitersten het naturalisme in zijn consequente toe passing zou leidenen de verdediging van het zedelijksheidbegrip van dit standpunt, onhoudbaar te hebben genoemdbesloot de spreker zijne indrukwekkende rede die tot het einde toe met ingespannen aandacht werd gevolgd. De Tweede Kamer was Dinsdag weêr vergaderd en moeht beginnen met haar aandacht te wijden aan de interpellatie van den heer Schimmelpenninck betreffende den aanleg van een haven te Scheveningen, op welke de Minister van Waterstaat antwoordde, dat tusschen de Eegeering en de aanvragers overeenstemming bestaat, en eene beslissing spoedig zal volgen dat geen voorwaarden zullen worden op gelegd dan volstrekt noodig en in 't belang der defensiedat, naar het voorschrift der Vestingwet, de Wetgevende Macht zal worden gehoord; dat het oordeel over de inrichting der haven aan het gewes telijk en het gemeente bestuur moet over gelaten worden, en dat de Keg., mocht er eene wijziging worden voorgesteld, die met gelijke belangstelling zal onderzoe ken. De heeren Sluiter en Dirks drongen er op aan, dat het Rijk de kosten van de werken, die in 't belang der defensie noodig geacht mochten worden, op zich nemen zou. De Min, vond dat een zaak van later zorgen daarmee was de interpellatie afgeloopen. Het ont werp tot uitvoering der overeenkomst betreffende de onderzeesche telegraafkabels is aangehouden. Aangenomen werden verschillende ontwerpen, waaronder tot verlenging van het erfpachts-kontract met de Maatseh. de Scheldede begrooting voor de Landsdrukkerij, en 't ontwerp tot bekrachtiging van provinciale belas tingen. Woensdag nam het debat over de Indiesche Begrooting een aanvang. - De heer W. K. v. Dedem wees op den druk, waaronder zoowel de groote landbouw als de inlandsche landbouw op Java gebukt gaan. Ontheffing van druk en billijker verdeeling van lasten achtte hij bepaald noodig. Spreker bestreed het gemis van strafbepalingen op kontraktbreuk door inlanders en de gelijkstelling van vreemde Oosterlingen met Europeanen, den druk voor den koffie-plantende bevolking en de toenemende heerendiensten. Voorts be streed hij de financieele politiek der Eegeering, bepaaldelijk de te lage raming der koffieprijzen. De heer v. Gennep gaf zijne teleurstelling te kennen over het feit, dat de kwestie der vrijmaking van den arbeid onaangeroerd blijft, ondanks het optreden van Mr. v. Rees als goever- neur-generaal wellicht ten gevolge van het optreden van dezen Minister. Juist nu, meende de heer v. Gennep, bij lage koffieprijzen, moest de vrijmaking van den arbeid ondernomen worden. Ook tegen het onveranderd laten van de heerendien sten kwam hij op. De heer Cremer bestreed de inlichtingen der Reg. op de adressen van Quien c. s. en betoogde de noodzakelijkheid van verlaging van lasten voor de industrie, alsmede van de spoor wegtarieven. -De heer Kielstra drong aan op eene spoedige beslissing betreffende de ontginning der Ombiliën-steenkolen- velden, op verdediging van Indië tegen den buitenlandschen vijand, en op een krachtiger handelen in Atjeh. De heer Rutgers van Rozenburg konstateerde, dat de blokkade der Atjehkusten in 1884. totaal onnoodig geweest was. De heer van Kerkwijk kwam op tegen de kostbare ontginning der Ombiliën-velden en ver laging der spoorwegtarieven. De Min. van Kol. verdedigde zich met warmte tegen de beschuldiging van den heer v. Dedem, als zou hij vaa standpunt ver anderd en fiskaal in den ongunstigen zin des woords geworden zijn. De Min. noemde de grieven der landbouw-industrie over dreven. Het algemeen belang eischte, daar voor niet blind te zijn. De Figaro verzekert, dat de pre sident der Fransche republiek een vice- president zal verkrijgendaartoe ware echter een herziening der constitutie noodig, onder de gegeven omstandigheden door weinigen gewenscht. Het bericht dat de in staat van faillissement verkeerende ondernemer van het Wiener Café in den Haag verdacht wordt van bedriegelijke bankbreuk, is, naar men ons nader mededeeltvan allen grond ontbloot. Als een bewijs, dat er dit jaar veel wild iskan dienendat door enkele jagers Maandag te Rilland 42 hazen zijn geschoten. Bijna alle werden door de jagers meegenomen naar Antwerpen. De ontvluchte gevangene van Rijs- selberge uit den Haag zal binnen kort uit Londen worden teruggebracht. Hij wordt uitgeleverd niet ter zake van de ontvluchting, maar voor het criminele mis drijf van medeplichtigheid aan diefstal. - Dinsdag ochtend te 5 urentoen de koster de deur der Sint Servaas kerk te Maastricht opende om er de eerste be zoekers binnen te latenstoof een individu de kerk uit, en was in een oogenblik uit het gezicht, zonder den koster veel tijd te gunnen zijn signalement op te nemen. De man heeft zeker de nachtelijke uren besteed om de offerstokken te plunderen. Dinsdag morgen sprong ten huize van J. J. K. te Delfshaventijdens de huisgenooten kalm aan de koffietafel zaten, een brandend petroleumtoestel plotseling uit elkaarzoodat de vlammende vloeistof zich over tafel en vloer verspreidde. Door de tegenwoordigheid van geest van de vrouw des huizes werd verder onheil voorkomendoordat zij terstond gereed was de brandende petroleum met zout te blusschen. Door de 31 ijsvereenigingen in 3e pro vincie Friesland is aan het bestuur der IJs club te Leeuwarden bericht ingezonden dat zij ingevolge de gedane uitnoodiging, even als Leeuwarden in de wedstrijd-reg lementen hunner vereenigingen de bekende vier artikelen zullen opnementer wering van de bestaande misbruiken bij hardrij derijen op schaatsen. De oppassende 21 jarige zoon van den treinwachter J. Quick te Esschen (Wildert) zon Maandag avond voor zijn vader den trein uit Holland opwachten. Door de duisternis merkte hij niet, dat het portier van een rijtuig openstond, en hij kreeg daarvan zulk een hevigen slag, dat hem het hoofd zoo goed als van het lichaam werd gescheiden. De dood volgde natuurlijk oogenblikkelijk. Drie personenhehoorende tot één gezin in de Waalstraat in Den Haag, zijn dezer dagen hevig ongesteld geworden na het gebruik van zoetemelksche kaas van een en hetzelfde stuk. De ongesteld heid openbaarde zich bij alle drie in braking en pijn in de ingewanden. Door verschil lende geneeskundigen werd hulp verleend waardoor men onmiddellijk gevaar te boven is gekomen. Men vermoedt, dat zich ver- vergiftige deelen in of op de kaas gezet hadden. Eenige dagen geleden was de ar beider D. Jansen aan het station te Ra- venstein bezig steenkool af te laden. Onverwachts viel de ijzeren sluitboom van een waggon met kracht op zijn hoofd neder. De hevige bloedende wonde werd dadelijk bedekt met een laagje spinneweb- ben en thans verkeert hij in levensgevaar lijken toestand. De ongelukkige is gehuwd en vader van een groot gezin. Dezer dagen is bij het grindbaggeren te Pannerden eene kies van een voorwereld lijk dier (mammouth)ter lengte van 16 centimeter, uit den Rijn opgehaald. De gevondene is aan het Rijks-museum te Leiden ter hand gesteld. De rechtbank te Brugge heeft be slist dat de patroon niet verantwoordelijk is voor zijn schipper, zoodat de schipper wegens het afhakken van netten gevan genisstraf bekomt, maar de reeder de daardoor aangebrachte schade niet behoeft te betalen. - Naar de Amst. verneemt, houdt te Amsterdam een commissie zich bezig met het beramen van plannen om werk te verschaffen. Haar arbeid is tweeledig. Zij wil streven naar duurzame verbetering van den toe stand, doch ook pogingen in het werk stellenom dadelijk voor dezen winter hulp te verschaffen. Men is gewoon ooft in den kelder of op zolder te bewaren. Dit is verkeerd getuige de rimpeligheid van huiddie appelen en peren in den winter aanne men, wanneer ze op die wijze bewaard worden. Waarom ze niet lieverevenals aardappeleningekuild op een drogebe schutte plaats in den tuin Wie een tuin heeft, moest dit reeds lang gedaan hebben en wel op de volgende wijze: Op een hooge en droge plaats maakt men een soort langen kuilbedekke bodem en wanden met stroo, waarop appelen en peren niet hooger dan 7 palm gelegd worden en niet meer dan 5 HL. in één kuil. Yervolgings dekke men ze met stroo en bladterwijlwanneer de vorst invalt deze bladeren met een 3 palm dikke laag aarde bedekt worden. In deze „kuilen" wordt het vleesch van het ooft smakelijk en volstrekt niet slap. Een logeergast in het logement „Keizerskroon" te Oud-Beierland heeft Woensdagnacht de 18jarige dochter van den kastelein geschaakt. De vader is Donderdag morgen zijne dochter nagereisd, die vermoedelijk met den ontvoerder naar Antwerpen is vertrokken. Ook aan de politie is de opsporing verzocht. Een tweetal hoogbejaarde verpleegden in een der hofjes te Elburg zijn Blaags geraakt; de een kreeg een messteek aan de handde andere kneuzingenmet een stoel veroorzaakt, aan hoofd en hand. Beiden moesten geneeskundig worden ge holpen. De politie heeft zich er mede bemoeid en voorloopig zijn de „oude strij ders" beiden uit het gesticht verwijderd. Een Russisch spreekwoord zegtvóór gij naar den oorlog gaatbidt éénsvoor gij naar zee gaattweemaalen vóór ge een vrouw neemt, driemaal. Het zoutsmokkelen op de Belgische grens neemt meer en meer toe. Het is niets ongewoons, troepen van dertig, veer tig en meer „heikesmannen" (bewoners der heide), waarbij jongens en meisjes van twaalf en dertien jaren, op weg naar Esschen door de dorpen te zien trekken, om 's nachts langs ongekende wegen met zont beladen terug te keeren. Dat zout wordt door hen te Sprundel, Etten, Rukfen, Oudenbosch, Rozendaal enz. voor vier cent per half kilo verkocht. In de omstreken van Rozendaal worden door de commiezen dagelijks bekeuringen gedaan wegens het smokkelen van zout. Op de Maandag te Hoorn gehouden najaarskoemarkt zijn vier hazardspelers aangehouden, die op den openbaren weg met hunne praktijken bezig waren en op het bureau van politie gevisiteerdin het bezit bleken te zijn van bonnetjes op sigaren in den vorm van bankbiljetten tegen hen is proces-verbaal opgemaakt. Zij zijn in voorloopige bewaring gebleven. De Engelsche trein, die 's avonds circa 7 uur te Breda aankomt stond Woens dag bloot aan een groot gevaar. Er was nl. een persoon den spoorweg opgereden met een groote kar, die door een paard bespannen was. Nog bij tijds door den spoorwegwachter nabij den „driesprong" opgemerktwerd de trein door de onvei ligheidslantaarn gewaarschuwd, zoodat er onmiddelijk geremd werd. Nu werd enkel de kar door den trein aangeredendoch persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. HAARLEM, 13 November 1885. Tot medebestuurder van de Haar- lemsche Hulpbank is ter vervanging van wijlen van Mr. J. Tielenins Kruythoff benoemd Jhr. Mr. F. W. van Styrum. Dinsdag avond ten 71/2 ure is op de spoorweglijn nabij het Staten Bolwerk alhiereen goederentreinkomende van den Heldertegen eene stilstaande machine geredenwaardoor twee locomotieven en twee goederenwagens zijn ontspoord. Per soonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad.. Dinsdag nacht omstreeks 3 ure is een hevige brand uitgebroken ten huize van mejuffrouw S„ winkelierster in garen en bandwoonachtig in de Tulpenstraat n° 49welk perceel binnen een uur geheel, en het perceel n° 51 daarnaastbewoond 1 door twee gezinnengedeeltelijk is uit gebrand. Joffrouw S. die alleen thuis was heeft zich slechts met moeite kunnen redden en zich daarbij nog aan beide handen verwond. De oorzaak is vooralsnog onbekend. De politie heeft den brand met haren slangen- wagen gebluscht. Alles was tegen brand schade verzekerd. Donderdag is door Burgemeester en Wethouders aanbesteed het leggen van riolen van Portlandcement aan het N. Kerkspleinin de Gortesteegin de Min- nebroedersteegin de Klerksteeg en in de N. Spaarnwouderstraat; (raming ƒ1490). Acht inschrijvingenwaarvan de laagste ƒ1176.42, waren ingekomen. De gunning heeft over acht dagen plaats. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 11 Nov. J. Wragge eu E. P. v. d. Meulen. H. W. Wolken en G. v. d. Spek. P. v. d. Bogaard en A. E. Opentij. W. v. El en M. G. Hessels. W. T. de Vries en M. de Waal. A. H. Hagedoorn en H. M. de Droog. P. G. v. d. Colk en H. Duijs. E. C. Toeset en J. Lijnzaad. D. C. Moorkoff en JM. Plok. C. J. v. Oploo en M. A. de Graaif. J. v. Norden en C. Wijnands. J. B. T. Wijdeman en D. v. Steen. J. de Beer en D. v. d. Veen. GETROUWD. 11 Nov. A. Smit en A. v. d. Haak. C. v. Schinkel en A. M. Buffers. J. Euwen en A. Jonkmans. J. P. de Klerk en S. Schoute. G. J. Peschar en D. Rees. A- Bos en A. M. Koppen. 12 Nov. J. B. Kamp en H. Muller. H. J. OomeuenC. Doornbos. AOverakker en ECMoer beek. D. Westendorp en J. A. ten Oever. GEBOORTEN. 4 Nov. H. Saeijs geb. v. d. Kolkz. B. Hölsken geb. Meijer z. 5 Nov. E. A. Donckerwolcke geb. Massee z. J. WSlag ter geb. Langeveld d. C. M. Geels geb. Bolwers d. M. P, Blok geb. Brandauw d M. A. Siliakus geb. Rozemulderz. A. C. Braspenning geb. v. Bilderbeek d. 6 Nov. A. E. Lodder geb. Homburg z. M. Rcud geb. Geilvoet z. A. Mieras geb. Langeveld d. E. v. d. Kodde geb. v. Weesd. - W. Jacques geb. de Jong d. 7 Nov. S. C. v. Gog geb. v. Kirsch z. S. Reinalaa geb. Raap z. H. M. Kling geb. Jansen a.- N. Dekker geb. Blokker z. A. D. v. Dijck geb. v. Brero d. P. IJlstra geb. Bamback d. C. A. Kriege geb. Becker z. G. v. Zurk geb. V. Westeneng z. S Nov.E. v. d. Vossen geb. v. Doesburg d. A. v. Kampen geb. Negrijn d. A. J. Ten Brink geb. Paulen d. E. Prang geb. de Jager d. 9 Nov. C. v. Eijk geb. de Vries d. 10 Nov. II. M. Zuurendonk geb. Boeree z. M. Kelderman geb. Zuidam d. L. Hogen- doorn geb. Hooghuijsz. W. P. Rozenhart geb. Hubers d. 11 Nov. S. J. Schiltman. geb. v. Honschoten d.H. M. Buijs geb. v. d. Vosse d. J. M. Stevens geb. Hand- graaf z. J. Kappelhof geb. v. Garsted. C. Bakx geb. Dekker z. 12 Nov. A. M. v. d. Veek geb. Tallier z. C. H. v. Diest geb. Sebil z. OVERLEDEN. 4 Nov. A. J. Bogaart 51 j. Tuinstraat. A, G. J. Geutskens 17 j. d. Oranjeb. laan. 5 Nov. A. P. Boeijing 1 m. z. Zuiderstraat. J. E. Merens 86 j. Lange Begijnenstraat. 6 Nov. J. v. d. Have 44 jBarteljorisstraat. 7 Nov. K. de Grijs 18 j. z. Bakenessergiacht. P. Wapstra 61 j. Camphuijsstraat. A. M. v. d. Lelij 3 j. z. Groendaalsteeg. H. Toepoel 69j. Jansstraat. 8 Nov. ASabelis 56 j. Turf markt. A. Klootwijk, wed. Huijser73j. L Heercnvest. P. van Looij 62 j. Cor- nelissteeg. M. C. van Baars 2 m. d. Jacobijnenstraat9 Nov. J. J. Kastien^ wed. M. Heesemans 70 j. Amsterd vaart. C. Hermeling 7 j. z. Gr. Houtstraat. J. C. van Beaumont 3 m. d. N. Kerks plein. 11 Nov. T. C. Spook 9 m. d. JLange Schoolsteeg. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een bloedkoralen armband. Een onderstuk van een oorbel. Een para- pluie. Een bril. - Een schoolschrift. Een kinderschoentje. Een honden halsband. Een schroevendraaier. Een ladder. Een kous. Een wollen jongensmuts. Een zweep. Een zak met zakdoek. Eenige losse sleu tels. Vier sleutels aan een touwtje, Terug te bekomen bij A. B. Reigers Leidschevaart 80een bastaard puck hondje. Bij Fasen, Z. Buitenspaarne 118, eene portemonnaie met geld. Bij F. J. Ileitveldt, L. Margarethastraat 26een lap moiré en spaarpot. Bij J. v. TongerenZomervaart 12a een hazewindhond.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2