Soepkaarten ADVERTENTIEN. Eemoastrantsoh Zangkoor. Repetities Kinder-Cantates. Amsterdamsch Tooneelverbond. op ZO.XDAG 22 November 1885. R ie Graaf de Si Germaiit De Markiezin Apiani AFHALEN gehouden, doch de Kamer, zeker bang, dat dan nog meer van haar geduld zou gevergd wordenverwierp met 35 tegen 34 stemmen het voorstel des Voorzitters om de vergadering te verdagen, llr. Keu- ehenius stelde geen antivakcine-amende- ment voordaar hij beweerde overtuigd te zijn, dat de Kamer evenmin op Ja vanen met pokpuisten als op stoelen met Kakkerlakken gesteld is. In de zitting van Woensdag werd op voorstel van den Voorzitter beslotennaar aanleiding van de wijziging van art. 196 der Grondwet, het voorstel tot herziening van Hoofdst. III. op nieuw in de afdeelin- gen te onderzoeken. Het debat over de Indiesche Begrooting werd voortgezet. Art. 84 gaf den heer Keuchenius gelegenheid nog wat over de vakcine te zeggen. De zelfde heer bracht bij de afdeeling Mijn wezen de sluiting der drukkerijen van de Javabode en het Indiesch Vaderland te pas. De Voorzitter engeen wonder begreep niet, welk verband er tusschen die twee onderwerpen bestond, en noopte den spreker zich te bepalen bij het mijn wezen. Spreker kritizeerde daarop de ingediende mijnwet, die volgens hemniet overeenkomstig de belofte waB in 1883 gedaanen zag in het ontwerp de bedoeling om den Goeverneur Generaal in de ge legenheid te stellen, om het Billiton- kontrakt te bestendigen. De Min. ontkende ditde Staten-Generaal zullenals de onderhandelingen met de Billiton-Maat- schappij tot een rezultaat lijdendit hebben goed te keuren. Hoofdstuk II. {uitgaven in Indie) der Indiesche Begroo ting werd aangenomen met 69 tegen 1 stem, die van Mr. Keuchenius. Ook de overige hoofdstukken werden aangenomen na een kort opium-debat. Te Arum is een groot deel der ingezetenen, men spreekt zelfs van de helft, begonnen met zelf brood te bakken. Men is hiertoe overgegaan, omdat men meent dat, naar den tegenwoordigen stand der graanprijzen, het brood bij de bakkers veel te duur is. Het Tijds. v. Gen. deelt mede, dat dr. fiaptschewski, door de Russische regeering naar Spanje gezonden tot het bestudeeren der cholera, in eene der voorsteden van Madrid plotseling de cholera zag ontstaan bij eenige personen, die het drinkwater gebruikten uit eene bron, waarvan het water, twee dagen voor het ontstaan der ziekte bij de verbruikers, troebel was geworden. De weldie de bron voeddenam niet ver van een kerkhof, waarop cholera-lijken begraven werden haar oorsprong. Zaterdag is, op de paardenmarkt te Raamsdonk, iemand uit Wagenberg (gem. Terheiden bij Breda) door den slag van een paard aan het hoofd zoodanig ge troffen, dat hij aan de gevolgen daarvan is overleden. Een buitengewone bate voor de schatkist! Een gouden ring, door het prov. museum te Assen tentoongesteld op de internationale tentoonstelling te Neu renberg, is van daar teruggekomen met een behaalde bronzen herinneringsmedaille en bezwaard met7.25 inkomend recht. Het Handelsblad meent te weten, dat van wege den paus pogingen gedaan zijnom dr Mezger te bewegendezen winter voor een paar weken naar Rome te komeom daar Z. H. in behandeling te nemen. Volgens later bericht zou zijn vertrek reeds vastgesteld zijn op 19 Dec. De oorlog tusschen Birma en En geland is begonnen met de verovering van een boot des konings op de Irrawaddy door de Engelsche kanonneerboot Kathleen deze beschoot de koningsboot en verdreef hare tweehonderd koppen sterke beman ning, waarna zij de stoomboot enterde, die met ammunitie volgeladen bleek. Aan de Birmasche grens had eene botsing plaats, waarna de Birmanen ijlings retireerden. Een osdie onlangs te Brussel ter slachtplaats werd geleid, rukte zich los, en ging op hol door de straten. Eerst na geruimen tijd kon men het woedende dier weder machtig worden. Het had toen niet minder dan veertig menschen gekwetst. Uit Langstraat wordt gemeld: De vrees dat door de groote concurrentie de schoen- en laarzenfabricage alhier dezen winter in kwijnenden toestand zoude ge raken is gelukkig niet bewaarheid. Niet alleen dat er Iruk werk ismaar het werkvolk verdient zelfs meer dan 10 a 15 jaar geleden zoodat er in deze streken geen werkeloozen worden aangetroffen. HAARLEM20 November 1885. Bij de herstemming ter verkiezing van tien gemachtigden in het kiescollegie der Ned. Herv. gemeente alhier, gehouden 19 November 11. werden ingeleverd 938 biljetten, twee biljetten waren van on waarde en een in blanco. Gekozen zijn al de kandidaten van „Evangelie en Belijdenis, zijnde de heerenJ. Adelaar met 482H. Boeree 510, H. Bremer 502 W, van Cuijk 508 W. Dorreman 490 G. J. van Hartesveldt 493 J. W. Hilbrander 497 P. A. Kloote 481G. J. Kok 491W. C. Pons 505 stemmen. Op de kandidaten van den „Ned. Prot. Bond" zijn de volgende aantallen stemmen uitgebrachtJ. A. Blommendaal 422 D. A. Braakenburg 421 L. de Breuk 432 H. Broekmeijer 430 Mr Th. de Haan Hugenholtz 419, Dr. B. W. Hoff man 422W. K. Loeff 423W. D. Nolting 422 Dr. C. G. von Reeken 421 J. Sabelis 432 stemmen. In de eerste maanden dezes jaars verspreidde het Bestuur der Afdeeling „Haarlem" van het „Nederlandsche Zende ling Genootschap" in deze stad het Ma nifest, van wege dat genootschap uit gegaan, waarin op krachtiger medewerking werd aangedrongenmet het oog op zijne veelszins gezegende werkzaamheid in In- dië en op de steeds klimmende behoeften. Werd dit Manifest door velen in den lande gunstig ontvangen, zoodat een vermeer dering van jaarlijksche inkomsten ten bedrage van bijna ƒ10000 werd verkregen ook hier te Haarlem werdbehalve hetgeen in giften voor eens ontvangen werdde jaarlijksche contributie met ƒ448.50 ver hoogd. Bij de zeer dankbare vermelding hiervan mog evenwel niet worden ver zwegen dat de dringend noodige verhooging van 15 a 20000 gulden 's jaars nog niet is bereikt. Ook de Bestuurders alhier mogen dus verdere pogingen tot vermeerdering van het ledental nog geenszins als overbodig beschouwen en met ernstigen aandrang blijven zij de goede zaak voortdurend aanbevelen, terwijl de HH. C. J. Brutel de la RivièreC. N. de Graaff én J. Craan- dijk, resp. voorzitter, penningmeester en secretaris der Afdeelingzich tot het geven van inlichtingen en tot het ontvangen van giften liever nog van jaarlijksche in schrijvingen gaarne bereid verklaren. Leden zijn wie jaarlijks een contributie van 5.25, of hooger bijdragen. Wie minder dan 5.25 bijdragen, zijn „begun- tigers." Het aanbestede werk van 12 No vember het leggen van bij de gemeente voorhanden zijnde riolen, is Donderdag gegund aan H. London voor ƒ1194. Door F. Yoordenhaak is vergunning gevraagd tot het oprichten van een rookerij in de Maarten Spiestraat. Door Burgemeester en Wethouders is geweigerd de gevraagde vergunning door de heeren D. Veen en Co. tot het oprichten van een bewaarplaats van benzine enz. in de Frankenstraat. De 2e luit. der inf. T. L. van Wagtendonk van het 4eis overgeplaatst bij het 3e regiment te Bergen-op-Zoom. De Donderdag door het Roomsch- katholiek parochiaal armbestuur gehouden gewone jaarlijksche turfcollecte heeft op gebracht ƒ705.405. Bij de Holl. IJzeren Spoorweg- maatsch. bestaat het voornemen om weldra in hare werkplaatsen alhier al haar rollend materieel te doen vervaardigen. De timmerman P. K. Fiege stond Donderdag alhier te rechtbeklaagd van in den nacht van 1 op 2 September twee huzaren, belast met het handhaven der orde, te hebben aangevallen en aan hunne kleeding schade te hebben toegebracht. Beklaagde verklaarde, wel op de Groote markt te zijn geweest en wel gearresteerd te zijn geweestdoch dat men zich in den persoon had vergist. De eisch van het O. M. strekte tot schuldigverklaring, qualificeerde het ver grijp als weerspannigheid met wapenen tegen agenten der gewapende macht en vroeg oplegging van een cellulaire gevan genisstraf van 4 maanden en een geldboete van 7.50. subsidair 3 dagen cel. De uitspraak in de volgende week. Morgen 21 dezer viert mejuffrouw Maria Knoppert geboren Trempe, die al hier den 21 November 1786 het levens licht aanschouwde, haren 99en verjaardag. Zij geniet het voorrecht nog al hare zintuigen en eene zeer goede gezondheid te bezitten en slijt hare laatste levensjaren in stille rust op het Zuiderhofje aihier. Opmerkelijk mag het heeten dat het oudje nog zeer vlug bij gelegenheid een vers reciteert. Een löjarige knaap is gisteren door een agent van politie op heeterdaad betrapt op diefstal van een pakje sigaren in een winkel in de Lange Wijngaardstraat. Ongeveer op hetzelfde tijdstip zijn in een winkel aan de Ged. Oude Gracht twee kistjes met sigaren ontvreemd. Gisteren zijn door de politie alhier aangehouden en naar het Huis van Arrest overgebracht F. R. Persijnen W. Schrier, die uit een pakhuis van den koopman in antiquiteiten H. in de SpaarnewouderBtraat, eenige porseleinen pullen, schotels, platen, eetlepels en vorkens hadden gestolen. Een medeplichtige, genaamd S. de Wijs, oud 23 jaren, had zich uit de voeten gemaakt, doch is te Amsterdam aangehoudenwaar hij dadelijk na aankomst oplichting had ge pleegd van een gouden horloge met ketting. Schrier en de Wijs hebben reeds verschil lende vonnissen wegens diefstal onder gaan. De heer J. J. Beynes alhier heeft ingeschreven bij de jl. Zaterdag gehouden aanbesteding van spoorwegrijluigen te Frankfort. Hij bleek voor twee pereeelende levering van 6 rijtuigen le en 2e klasse en 9 rijtuigen 3e klasse, de laagste in schrijver te zijn. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD. 14 Nov. J. H. Kok en M. J. Westenburger. 18 Nov. J. J. Sprokkreef eu A. C. Len- nings. A. v. Ommen en C. A. J. Bitter. j. A. Versaan en C. Kruijd. B. v. Bogget en C. W. Blankwater. P. v. Elk en E. M. Swart. H. Petersen en A. C. v. Nieuwenhuizen. GETROUWD. 18 Nov. li. A. Tweekuijzen en M. G. Bogaard. J. Pollé en M. A. Fouraux. 1. W. Jansse en C. E. Kensen. L. Engers en N. Hangjas. P. Deijs en J. C. Winkel. J. Peper eu H. Klenk. J. v. Kampe en J. H. Gouverneurs. —19 Nov.A. v. Nierop en C. H. v. d. Lis. A. Vos van Zonen A. J. v. Dantzig. GEBOORTEN. 11 Nov. C. Binger geb. v. Rosenbeek d. 12 Nov. W. B. v. Raaphorst, geb. Knape d. G. Reus geb. Hortensius z. M. A. v. d. Aa geb. Sikman d, 13 Nov. C. de Haas geb. v. d. Berg z. B. M. Hopkes geb. Zachte z. IJ. Baas geb, Huisken d. M. J. v. Koperen geb. Éeemer d. J. Bulters geb. Lodewijks d. 14 Nov. B. Roest geb. v. Wooning z. G. Kollaart geb. Bierenbroodspot z. 15 Nov. M. Beijk geb. de Regt z. H. A. Staal geb. Schoen makers d. T. Oom geb. Neele z. W. Huijboom geb. Butink d. 16 Nov. C. Horemans geb. Kruup z. z. A.M. Cornet geb. Kaptein z. H. v. Es geb. Damiaans d. H. M. v. Kimmcnaede geb. v. d. Weiden z. 17 Nov. W. Spoor geb. v. d. Aar z. J. A. M. Huijgen geb. Armee d. H. M. Beijnes geb. v. d. Heijden z. C. Bakker geb. Stiphout d. A. Verhorst geb. Wage naar d. A. Visser geb. v. Declen d. M. Luttik geb. Boet z. J. Steemersgeb. Siebers z. S E. v. Heulen geb. Andrea z. 18 Nov. E. Stam geb. Busking d. A. J. Sleeman geb. Moletoor d. -M. M. de Zwart geb. Molenaar z. 19 Nov. T. C. Hilbers geb. v. Heuven z. OVERLEDEN. 11 Nov. H. v. d. Ploeg 3 m. z. Krom. 12 Nov. A. Zwart, wed. J. Kamp 72 j. Anthoniestraat. 14 Nov. Een levenloos aangeg. kind van het vrouwelijk geslacht van G. Wallekers Heerenlaan. A. v. Roode, echtg. v. G. Wallekers 25 j. Heerenlaan. E. Ligtenberg 9 j. d. Z. B. Spaarne. A. Kloos 2 m. z. Verl. Oranjestraat. H. M. v. d. Eijkhof, wed. D. v. Noordt 71 j. Zoetestraat. 15 Nov. M. A. Huls bosch 9 j. d. Kampersingel. E. Oort- huizen, wed. J. Verzijlbergen 71 jHagestr D. J. v. Waart 42 j. Witte Heerensteeg. Een levenl. aangeg. kind van het man nelijk geslacht vanJ. Boeree Brouwersstraat. W. v. Kampen 14 m. z. Heerenringel. 16 Nov. J. P. Kirs 4m. z. Amsterd. Vaart. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een zilveren vingerhoed. Een parapluie. Een zakdoek waarin geld geknoopt. Twee verschillende hand schoenen. Een rijtuigmoer. Een kinderzak waarin een paar mofjes. Een dubbele schildersladder. Een bonte kraag. Een paternoster. Een boekje met aanteekening. Eenige sleutels. Terug te bekomen bij de dame IVeeveringh in de Warmoesstraat, een zwarte para- plui. Bij J. Tdes Jacobijnestraat No. 18a, een gouden oorbelletje. Bij I. 11. Brakel, Ged. Voldersgr. No. 27, een vlag. Bij IV. van der Voort, L. Heerenvest No. 16, een vrouwenzak. UITVOERING op Zondag 22 Novemb. 1885, des morgens ten 10 uur precies. Liederen 212, 213, 215, 217, 218. Be Leden worden verzocht trouw op te komen. (254) Zaterdag middag 2 uur allo jongens. Daar het instuderen der jongenskoren hoog noodig bleek wordt voor deze repetitie drin gend eene getrouwe opkomst gevraagd. Zondag avond half zeven algemeene repetitie van sliet Ouderhuisèn de Wereld in.» Met het oog op het uitbou wen van het orkest, wenscht het dames-comité het juiste getal te weten der medewerkende kinderen en jongeliedendie voorzien zijn vaneen bewijs van toegang. Zondag avond zal daarom bij het hêengaan eene telling plaats hebben en zij die op dien avond verhinderd zijn te komen, worden vriendelij k ver zocht ditmaal daarvan stellig kennis te geven aan eene der dames van het comité. Zij die door afwezigheid Woens dag avond of toevallig geen der toen rondgedeelde papiertjes hebben ontvangen, kunnen dat nog beko men Wilsonsplein 15. (255) HAARLEM. Directie W. Jou. VAN OLLEFEN. B u i teng ezu one Groot Drama in 5 Bedrijven, naar het Fransch van de la Court Lambert Tuiboüst, door C. T. P. Bigot. Den Heer W. Jon. tan Ollefen. Mej. A. Fucns. Regie W. Rentmeester. {Eet stuk speelt in 1760). lste Bedrijf: De werkplaats van Marceel Blummer. 2de Het hotel van do Markiezin Apiani. 3de Het studeervertrek van den Graaf de Saint Germain. 4de De Bastille. 5de Straf der Markiezin. Soldaten, Werklieden, Volk, enz. enz. Entree: le Rang 0,75, 2e Rang ƒ0,49, 3e Rang ƒ0,30. Plaatsen zijn te bespreken op den dag der Voorstelling van 11 tot 4 uur. (256) Aanvang 7V2 uur. der Klein Heiligland. Aan belanghebbenden wordt mede gedeeld dat in het Soeplokaal op het. Klein Heiligland de Soepkaarten voor dezen winter uitgereikt zullen worden voor de bewoners van Afdeeling 1 en 2Maandag 23 Nov. 3 5, Dinsdag 24 4 6, Woensdag 25 Telkens 's morgens van elf tot één uur. De eerste deeling zal plaats hebben op Maandag 30 November. Zijdie zich niet aangemeld heb ben, kunnen nog kaarten bekomen op Woensdag 2 December, des avonds ten 7 uur, aan liet Soeplokaal. Namens de Commissie ter Spijsuitdeeling aan Behoeflig en: Mr. T. L. L. PRINS, Pres. Joh. de BREUK, Secr. Haarlem, 9 Nov. 1885. (257)

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2