N ieuwsberichten. deze compositie van Max Bruch door de zangers met veel meer animo was inge studeerd dan die van Wüllner. Trouwens 't verwondert ons niet. Wij gevoelen ons verplicht, nog eens terug te komen op eene reeds vroeger gemaakte aanmerking, namelijk de uitspraak van den vreemden tekst. Men houde 't ons ten goede, maar tusschenbeiden werd het belachelijk, b. v. de uitspraak der Z. alsof 't een hollandsche was, in de regel: „Wir ziehen nacli südlichen Zonen.:' Mejuffrouw S. sopraan (dilettante) die wij reeds vroeger het genoegen hadden te hooren heeft een lief en beschaafd geluid. In het aria nit Elias zoowel als in de Frithjof-Sage bewees zij eene goede school te hebben doorloopen; vooral in Ingeborg's Klage trof ons de innigheid der voordracht. Wij raden Mejuffrouw S. echter aan, niet te veel in groote zalen als die van onze sociteit te zingen. Haar stem is daarvoor niet sterk genoeg, en allicht zoude zij door forceeren haar geluid schade toebrengen. De Heer Paul Haase bevestigde in alle opzichten de goede opinie, die wij bij eene vorige gelegenheid van dezen zanger hadden gekregen. Een schoon, begaafd geluid gaat bij hem hand aan hand met eene gevoelvolle voordracht, 't Valt hem gemakkelijk zich te verplaatsen in de hem toegebrachte rol en geeft hij daardoor aan zijne partijen een bijzondere klenr. In Heinrich der Finkler stippen wij aan het gebed van Heinrich ,,Herr Du mein Gott" en in de Frithjof-Sage het recitatief „Still Priester mit dem Opferstahl" Even eens verdient Frithjof's Abschied von Nordland extra vermelding. „Zang en Vriendschap" kan met ge noegen op dit concert terugzien. Vrijdag was in de Tweede Kamer aan de orde het wetsontwerp tot het verleenen van eene Bijksbijdrage van 4 ton ten behoeve van een stoomtramweg van Bres- kens naar de Belgiesche grens. Alge- meene beraadslagingen werden niet gevoerd. Op het eenig artiekel had de heer van der Sleyden een amendement voorge steld, om 2 in plaats van 4 ton subsidie te geven. Bij zijne verdediging van dit amendement gaf de voorsteller te kennen, dat hij het ontwerp met leedwezen ont vangen had, daar hij er in zag een terug komen op een genomen besluit de verbeurdverklaring van het waarborgfonds der heeren Otlet en Wilmart en een gunstbetoon. De heer v. Baar vond geen bezwaar om de subsidieverleening krachtig aan te bevelen. Daarentegen keurde de heer Oorver Hooft de indiening van het ontwerp onvoorwaardelijk af. De heer Pompe van Meerdervoort was van oordeel, dat de Kamer zeer wel het ontwerp kon goedkeuren, zonder aan hare waardigheid te kort te doen daarentegen achtte hij het amendement onaanneme lijk. Ook de heeren v. Baar en Thooft verdedigden het artiekel, en met hen betoogden de Ministers van Waterstaat eu van Buitenl. Zaken, dat alleen door het ontwerp aansluiting aan de Belgiesche spoorwegen zou worden verkregen, daar België anders weigeren zal Koncessie te verleenen aan het Nederlandsch Comité. De heer Keuchenius bepleitte de aanneming van het ontwerp, met het oog op de belan gen van Staats-Vlaanderen en van onze goede verstandhouding met België. De heeren Gleichman en Verniers van der Loeff bestreden krachtig het ontwerp. De eerste was vroeger voor de teruggave van waarborg-kapitaal geweest, waar was nu van oordeel, dat de waardigheid der vergadering verbood op het eenmaal genomen besluit terug te komen. De tweede verklaarde zich voor het amende ment, dat ten doel had, niet de belangen van de heeren Otlet en Wilmart, doch alleen die van het Vierde District te bevorderen. Ook de heer Goeman Borgesius was voor het amendement, en voorzag bij aanneming van het ontwerp een stroom van lichtzinnige koncesBie- jagers. Wegens het vergevorderde uur kwam het niet tot stemmen, en moest de verdere behandeling der zaak tot Maandag verdaagd worden. Als een bewijs dat het hout aan merkelijk in prijs verlaagd is, meldt men uit Hoede ken skerke dat de 267 Canada- beomen a. d. kerkedijk aldaar dezer dagen f 845 hebben opgebracht, terwijl vóór ruim 30 jaren een gelijk aantal boomen op dezelfde plaats voor f 1070 verkocht is. |j Bij het regiment huzaren te 's Gra- venhage schijnt vreemd omgesprongen te worden met het strafregister. Dit „zwarte boek" was een paar dagen zoek en is in de sloot voor de kazerne teruggevonden. In Kopenhagen wordt uit vrijwilli gers een lijfgarde des konings gevormd een 600 man sterk. Dit corps zal niet alleen dienen in geval van oorlog tot verdediging der hoofdstad, maar ook als wacht voor den koning en diens huis dienst doen en behulpzaam zijn bij het instand houden der orde in de hoofdstad. Te Kome werden schokken van aardbeving waargenomen zonder eenige schade aan te richten. Een te Leiden wonend student miste in den laatsten tijd zoo nu en dan gelden uit zijn schrijfbureau, waarvan hij bij de politie aangifte deed. Men gaf hem den raad zijn geld te merken, met het gevolg dat op die wijze de werkster in de val liep, bij wie het ontvreemde gemerkte geld werd gevonden. Te Leiden hebben zich gevestigd twee personen, genaamd Marcus Salomon Cats en Abraham van Gelderen, beiden oud 21 jaren, en die onder den naam magazijn „De Ster" inkoopen doen. Zijn de goederen eenmaal geleverd, en wel contant, dan maakt men bezwaar tegen de dadelijke afbetaling, onder bijvoeging dat daarover naar het hoofdkantoor te Amsterdam zal geschreven worden. Wer kelijk komt alsdan een brief uit Amsterdam om den verkooper gerust te stellen, doch het blijkt dan later, dat er geen hoofd kantoor bestaat en dat eerstgenoemde uit Amsterdam aan v. G. een gefingeerden brief schrijft. Cats en v. Gelderen hebben kort geleden te Botterdam gewoond, uitoefenende het beroep van zakken- plakkers. In 24 uren zijn te Parijs acht zelfmoorden gepleegd. In de Engelsche schoolwet is, wat de verplichting betreft tot schoolgaan geen uitzondering gemaakt omtrent blin de kinderen. Tengevolge daarvan heeft een Londensch magistraat dezer dagen een blind meisje naar de openbare school gezonden. Yoor de vacante betrekking van directeur van den reinigingsdienst te Zaandam (jaarwedde f 1000) hebben zich 113 sollicitanten aangemeld. Men meldt dat een schipper, van Kampen te Tessel aangekomen, nabij Urk reeds veel last had ondervonden van het ijs. In de bochten van den Zuidoostdijk heeft men hier eveneens ijs gezien, dat nochtans voor de vaart geen bezwaar oplevert. Donderdag middag woedde een felle brand aan de Gaasperdam, gem. Wees- perkarspel. In de stalling van de uit spanning, bewoond door B. van Haste, die tijdelijk voor woonplaats van eenige werklieden, werkzaam aan de Vecht waterleiding, is ingericht, ontstond de brand. De mannen en vrouwen waren niet aanwezig. Een drietal kinderen alleen waren thuis. Twee wisten zich te redden, maar het derde, elf maanden oud, ver brandde in de wieg. Ook twee hitten en eene aanzienlijke hoeveelheid hooi, bene vens de stalling zijn verbrand. Een schipper die te Amsterdam eene som van /'270 aan de Associatie- Cassa was gaan halen, werd door een kwartjesvinder, die vooraf zeide een gulden gevonden te hebben, in een melkhuis op de Leliegracht gelokt. Nauwelijks daar binnen getreden, voegden zich nog twee andere personeu by hen. Dit drietal maakte den schipper met geweld zijn geld afhandig en zette het daarna op een loopen. Der politie mocht het gelukken den kwartjesvinder reeds des avonds in hech tenis te nemen. De intern. Diapason-conferentie te Weenen heeft op voorstel der Oostenrijk- sche ledenden Parijschen stemtoon de eens-gestreepte A van 870 trillingen als normalen diapason aanbevolen. Door een der stewards van het 1. 1. Vrijdag morgen binnengekomen stoomschip Prins Hendrikwerd een por tefeuille met papierencirca 80 diamanten en wissels van groote waarde gevonden. De eigenaar, die zijn verlies niet zoo heel spoedig scheen ontdekt te hebben, meldde zich in dn. loop van den dag aan. Dat verplanting een boom wel eens ten goede kan komen, bleek te Yerseke. Een pereboom wilde vroeger niet bloeien. Nu hij het vorige najaar verplant is, geeft hij tweemaal in denzelfden zomer vrucht. Mr De V. deelt in het Dbld. mee dat door wijlen den heer Kneppelhout bij testamentaire beschikking aan de heeren Schulze en Jan C. de Vos respectievelijk f 6000 is gelegateerdedoch met dien verstandedat Schulze het geld terstond in bezit krijgt, terwijl De Vos eerst tien jaren lang de renten geniet en daarna het kapitaal. De tocht van den heer Kiderlen per rijwiel van Botterdam naar Leeuwarden ging over Gouda, Utrecht, Amersfoort, MilligenApeldoorn, Hattem, Zwolle, MeppelSteenwijk en Heerenveen. De heer Kiderlen is Zaterdag avond te acht uur vertrokken en is te Leeuwarden aan gekomen Zondag namiddag te 6 uren 35 minutenalzoo 1 uur 25 minuten binnen de 24 urengelijk de weddenschap was. Des nachts had de heer Kiderlen tus- schen Poorthuizen en Millingen, nabij het Soerensche boscheene onaangename ont moeting met twee kwaadwilligendie aldaar een touw over den weg hadden gespannen. Hij was op dat oogenblik alleen, daar zijn geleider, die hem gedu rende den nacht zou vergezellen, minder vlug reed en hij dus genoodzaakt was geweest deze in den steek te laten. -In een telegram uit Den Haag aan Daily News over de verkiezing in Sneek wordt Heldt tot sociaal-democraat gestempeld. Het Engelsche blad mag wel tevreden zijn met zulk een berichtgever. In het begin van dit jaar zonk bij kaap Gando (Canarische eilanden) de Spaansche mailboot Alfonso XII, met 100.000 p. st. contanten aan boord, in 25.) vademen water. De zeeassuradeurs welke de contanten verzekerd hadden organiseerden een expeditie om te beproeven te redden wat er nog te krijgen was. Zij begaf zich in Mei onder leiding van kapitein Stevens naar het tooneel van de schip breuk en berioht thans dat de duikers de kisten met specie op een diepte van 150.000 voet hebben gevonden en dat men nu druk bezig is ze naar de opper vlakte te halen. Zondag is van Naaldwijk naar 's-Gravenhage gevankelijk overgebracht de persoon van v. d. H., wegens het ont vreemden van 3 zakken erwten, ten nadeele van zijn meester K. De gestolen erwten waren door v. d. H. onder den vloer van zijn varkenshok verborgen, waar ze door de activiteit van den veld wachter Voorberg zijn ontdekt. Voor enkele dagen werd door een ingezetene van Apeldoorn eene groote hoeveelheid hazen en konijnen, het resul taat van eene drijfjacht, aan vrienden en kennissen te Amsterdam ten geschenke verzonden. Gedurende het vervoer per Hollandsche spoor zijn de meeste adressen verloren gegaan, zoodat eene groote ver warring in de bestelling is gekomen. Zoo moet een der vrienden, voor wien één konijn was bestemd, drie hazen hebben thuis gekregen. Te Oude Pekela is heden zekere W. Drewes, een gebrekkig man van middel baren leeftijd, die buiten de kom der plaats geheel alleen woonde, vermoord gevonden. Daar de man niet onbemiddeld was, is waarschijnlijk het doel van den moord geweest hem te bestelen. De burgemeester werd onder de godsdienstoefening uit de kerk gehaald, om van de misdaad kennis te nemen. De politie heeft terstond een ijverig onderzoek aangevangen. Er is echter verder nog niets bekend. De leden van de Zwarte Bende, het Flesschentrekkersgild of onder welken naam men het beruchte clubje oplichters noeme, blijven, zegt de D. C., nog steeds pogingen aanwenden hunne praktijken voort te zetten. Met het oog op het aanstaand St. Nicolaasfeest schijnen zij thans voornemens hunnen begunstigers surprises te bezor gen; althans een banketbakker te Dordrecht ontving van den bekenden H. Schoemacher, thans wonende Nieuwe Vogelenzang 41 te Botterdam, een allerbeleefdst verzoek om prijsopgaaf van „speculatie." Aan die uitnoodiging is niet voldaan. Schoemacher is evenwel dezer dagen op zeer aardige wijze in de val geloopen. Hij had namelijk eenige weken geleden aan een handelaar te Oosthuizen (Noord- Holland) eene partij kaas besteld. Niet lang na de ontvangst daarvan deed hij eene tweede bestelling, met de bepaling dat de eerste bij de ontvangst der tweede zoude worden afbetaald. Deze conditie liep geregeld af, doch weldra volgde daarop eene derde bestelling, nu van zes honderd stuks kazen, onder dezelfde bepaling dat het bedrag van de tweede bestelling ad f 134, .zoude worden betaald wanneer de 600 stuks zouden arriveeren. Door die spoedige orders kreeg de koopman argwaan en informeerde bij de politie naar genoemden Schoemacher. Het daarop gevolgde antwoord laat zich gemakkelijk raden, en nu kwam de koop man, die niet gaarne zijn ƒ134 wilde missen, op de limineuse gedachte, eene partij koolrapen, behoorlijk ingepakt, aan den kaasliefhebber toe te zenden, met het gevolg, dat deze, de bezending gearriveerd ziende en in de meening dat hij kazen ontving, de tweede bestelling betaalde en op eene door den afzender weinig kostbare wijze tot groentenboer werd ingestalleerd. Door den gemeenteraad te Arne- mniden is onlangs een besluit genomen tot den verkoop van het torenklokkespel. Dit is thans geschied aan den heer S. L. Gobetz te Middelburg. De klokken zijn alle gegoten door Peeter van der Gheim in de jaren 135354 56, 73 en 83, 3 dragen den naam van Maria, 1 van Anna, 1 van Christina en 1 van Jhesus. Een diefstal van Horloges te Amsterd. had Zaterdagavond plaats in een horlogemakers winkel aan den Haarlemmerdijk. De dieven hebben zich ook daar met een looper of valschen sleutel toegang verschaft door de deur van het bovenhuis, en zijn van daar door een zijdeur in den winkel ge komen. Deze zijdeuraan de winkelzijde door twee knippen afgeslotenhebben zij door uitzaging geopend. Drie personen, verdacht van de 180 horloges gestolen te hebben, zijn in voor- loopig arrest. De machinist Olivier van de staats spoor is Zaterdag middag nabij Luik van eene in gang zijnde machine gevallen. Hij was onmiddellijk dood. Te Gieten woont een persoon, ze kere B. Houwing, die op zonderling wijze zijn kapitaal productief zoekt te maken. Hij is nl. begonnen met het aankoopen van eene belangrijke hoeveelheid (het juiste getal weet men niet, daar hij dit als een geheim voor zich zeiven bewaart) Friesche schapen, die hij aan arbeiders,, keuters en kleine boeren overdoet op zoo genaamd „half gewin." Het op half gewin doen is in Drente veel gebruikelijk en gaat volgenderwijze toe: De eigenaar en de gebruiker of leener deelen de winsten als wol en jongen; voor den laatste is als belooning voor voeding en weide de mest en de melk, want behalve dat het de jongen zoogt, geeft het Friesche schaap in de meeste gevallen nog melk bovendien. Door het op half gewin nemen wordt menig keuter eigenaar van een jong schaap, want van de twee heeft hij er een als eigendom. Bovengenoemde schapenleenheer heeft reeds eenige honderden (men wil weten van niet veel beneden duizend) Friesche schapen in eigendom. Bij goedkoope prij zen kocht hij aanbij dure tijden doet hij van de hand. Daar hij zijne dieren gemakkelijk ter leen kan kwijt raken zijn de omstandigheden hem bijna altijd gunstig. Zijn dieren zijne in vele omlig gende gemeenten gehuisvest. Op eene dezer dagen gehoudene drijf jacht op het landgoed Wassergeest»,, onder Lisse, werden 93 stuks wild ge schoten. Volgens het L. D. zal de fraaie en goed onderhouden bibliotheek van wijlen den heer Kneppelhout geschonken worden aan een der Nederlandsche openbare biblio theken. HAARLEM, 21 November 1885. Ter vervulling der vacature van directeur aan de eerste hoogere burger school met 3jarigen cursuB voor jongens te Amsterdam, ontstaan door het overlijden van den heer N. W. Posthumus, wordt op het drietal o. a. aanbevolen de Heer A. van der Voort, leeraar aan de hoogere burgerschool en het gymnasium alhier. Aan K. Hessels is door Burgemeester en Wethouders vergunning verleend tot het oprichten van een smederij in het perceel KI. Houtstraat No. 111.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2