Nieuwsberichten. een beslissing kwam. Om te voldoen aan de bezwaren der bewoners van de overzijde van het Sparen zullen de opritten minder steil worden gemaakt, en zal de brng iets lager worden. Hoewel de gevoelens zeer verdeeld waren, over de soort van brug die aldaar zon worden gelegdwerd over het algemeen een draaibrug èn goed- kooper èn geschikter geacht. De eerste eigenschapis zeker in deze tijden geen geringe aanbeveling, en zoodoende werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Een poging van eenige raadsleden om in het Reglement van orde een bepaling op te nemenwaarbij den Voorzitter werd opgedragen alle stukken en mededeelingen bij het begin der vergadering ter kennisse van de leden te brengen, mocht niet gelukken. Het voorstel werd verworpen met eene meerderheid van eene stem. De verwijdering van P. Heyboer van School C had de vraag doen rijzen in welke gevallen een leerling van de school kon worden verwijderd. B. en W. had den dit nader omschreven ten einde, waar een kind door bepaald aangewezen lichaams gebreken, onreinheid of achterlijkheid sto rend werkte op den gang van het onder wijs, zulk een leerling tijdelijk de school te kunnen ontzeggen. De Commissie van toezicht op het 1. o. wenschte evenwel zeer weinig bepalingen hieromtrent te maken ten einde zoo min mogelijk aanleiding te geven tot verwijde ring, die zij slechts in enkele gevallen kon toestaan. De heer Huet meende zelfs dat de wet zulks verbood. De meening van B. en W., vond echter eene meerderheid in den raad, zoodat de gewijzigde redactie werd aan genomen. De verwijdering kan evenwel niet ge schieden zonder vergunning van B. en W. De heer W. H. L. Janssen van Raay werd definitief benoemd tot leeraar aan de H. B. met öjarigen curcus. De heer Sneltjes werd benoemd tot lid "Her gascommissie, de heer Dr. H. D. Kruse- man tot lid der commissie van de stads apotheek, de heer L. P. Zocher tot lid der museum-commissiede heer Dr. W. B. J. van Eijk tot lid der commissie voor de gymnastiekschool en de heer W. 't Hooft tot curator van het gymnasium. De heeren Jacohi, de Haan Hugenholtz en Scholtens werden leden van de commissie van toezicht op het m. o. De vraag of het museum van kunst nijverheid ook na het vervallen van het rijkssubsidie nog geldelijk zou worden gesteund, werd breedvoerig besproken. Er werd besloten met het subsidie voort te gaan, mits men beloofde noch het museum noch de teekeuschool zonder vergunning van het gemeentebestuur te verplaatsen. Een voorstel om tijdelijk een onderwijzer aan te stellen aaan de gymnastiekschool. werd goedgekeurd. B. en W. deelden mede dat de Lieve Vrouwesteeg op verzoek van eenige inge zetenen zou worden verhoogd, terwijl de Kinderhuisvest zal worden bestraat en gerioleerd. Er werd een stukje grond verkocht aan den heer J. T. Cremer en een oud eigen afkoopbaar gesteld tegen den penning 25, terwijl opnieuw grond werd verhuurd aan Directeuren van het fonds A. de Haas. Bij het einde der zitting werd den raads leden een aangename verrassing bereid door de mededeeling van den Voorzitter dat door hem onlangs voor ƒ30,000 ge meentegrond aan het Nassauplein was verkocht, en aan de gemeente door den heer Pappelendam een schilderij ten ge- sohenke was aangeboden. Onder dezen aan- genamen indruk ging de vergadering uiteen. De Eerste Kamer heeft Dinsdag aan genomen de konkluzie betreffende de dienst regeling op de lijn ZwolleAmelonadat de Min. van Waterstaat beloofd had te zullen overwegen vermeerdering van kom- munikatie tusschen Zwolle en Enschedé. Daarna ving het debat aan over de Indiesche Begrooting. De heer Fransen v. d. Putte bracht hulde aan den Min. v. Kol., die al het zijne doet om het evenwicht in de Indiesche financieën te herstellen maar drong er op aandat nu ook de lasten der inlandsche bevolking zouden worden verminderd, door vrijzinnige toepassing der bestaande verordeningen. Ook waarschuwde hij tegen alle aggres- sieve politiek in Atjeh beperkte bezet ting was noodig. Nadat nog de heeren Muller en Insinger aan 't woord ge weest waren verzekerde de Minvan Kol., dat hij wel degelijk de uitvoering der verordeningen in den geest van het Re- geerings-reglement voorstond. Waakzaam heid in Atjeh bleef zijns inziens plicht. Door wijziging van het Indisch tarief, beweerde de Min., werd toch in de industrie gebaat. Uitvoerig verdedigde Z. E. de inkrimping van het inlandsch onderwijs. Alle hoofdstukken der Indiesche Begroo ting werden met nagenoeg algemeene stemmen aanganomen. In hare zitting van Woensdag keurde de Kamer het [ontwerp betreffende de verlegging van de uitmonding der Maas naar den Amer goed. Eenige leden gaven den Min. van Waterstaat gelegenheid om trent een en ander ophelderingen te geven. Na aanneming van eenige kleinere wets ontwerpen kwam aan de beurt het Kon- trakt van de lijn AmersfoortKesteren. Het ontwerp werd krachtig bestreden door de heeren van Naamen van Eemnes en Sickesz, als strijdende met het belang eener spoorweg-exploitatie. Voor goed zou een Exploitatie-Maatschappij het uitzicht op een terminus te Amsterdam zijn be nomen. De heer Tak van Poortvliet ver dedigde het ontwerpmet het oog op de noodzakelijkheid der kortste verbinding met Duitschland. De heer Pijnappel sloot zich geheel bij den heer Tak aan. De heer Fransen v. d. Putte bestreed het kontract; eerst moesten de voorwaarden zijn vastgesteldwaaronder de Hollandsche Spoorwegmaatschappij libre par cours aan de Exploitatie Maatschappij naar Amster dam zou toestaan. De Min. van Fin. zette uitvoerig uiteendat dit kontrakt financieel gunstig voor den Staat was. Ook de Min. van Waterstaat verdedigde het kontrakt, zonder sukces evenwel want het kontrakt werd verworpen met 20 tegen 12 stemmen. Bij het in de Tweede Kamer Maandag voortgezet debat over Hoofdst. IV {Justitie') der Staatsbegrooting verklaarde de Min. in ernstige overweging te zullen nemen een opnieuw voortestellen uitbreiding van personeel bij de Arrondissements-Rechtbank te Amsterdam. Een amendement van de heeren van der Kaay en de Ranitz, om geen vijfden rechter te Utrecht te benoemen, werd verworpen met 28 tegen 26 stemmen. De Min. beloofde aan den heer Roozeboom versterking der Rijksveld- wacht te IJmuiden, en de Min. van Oorlog verzekerde, dat het fort IJmuiden weldra bezet zou worden. Het geheele hoofdst. IV werd aangenomen met 47 tegen 5 stemmen. Aangenomen werd ook de begroooting Ommerschans en Veenhuizen. In de zitting van Dinsdag ving de algemeene beraadslaging aan over Hoofdst. V. {Binnenl Zaken). De heer v. Houten, vertrouwen stellende in :s Ministers zin tot handhaving der rechtsgelijkheid, drong aan op een nauwgezet onderderzoek naar de schending van dat beginsel bij de officieren-vechtpartij te 's Gravenhage. De heer de Savornin Lohman sloot zich daarbij aan en vroeg vernietiging van verordeningen als die te Buiksloot, ver biedende het kollekteeren voor de school met den Bijbel, welke eerlijke beweging hij plaatste tegenover bescherming, aan de socialisten verleend bij hun optochten. De heer Corver Hooft verdedigde het verbod van rijden met rijwielen in ge meenten, maar wenschte gelijkheid van bevoegdheid voor gemeentebesturen. De Minister van Binnenl. Zaken beloofde binnen zijn ressort een onderzoek te zullen instellen naar het afkoopen van vervolging met fooien. De regeling van koliekten en het rijden met velocipedes wenscht hij over te laten dan de gemeentebesturen, daar hij een voorstander is van gemeentelijke zelfstandigheid. De heer Roëll achtte het wenschelijk, dat bij het vernietigen van gemeente-verorderingen de Raad van State werd gehoord. Het algemeen debat werd daarop gesloten. De post traktementen werd verminderd met 1000. De heer van Delden bestreed de uit breiding der sterkte eener veroordeelde wapenmacht als de schutterijen, en drong er op aan, dat die maatregel werd inge trokken. De heer van Alphen dacht er ook zoo over, en ook de heer Reuther wilde de uitvoering schorsen, althans tot na de grondwetsherziening. De Min. van Binnenl. Zaken verdedigde de uit breiding, die volgens hem ten doel had, onder de tegenwoordige slechte schutterij- wet nog zooveel goeds mogelijk tot stand te brengen. Hij was tegen opschorting der maatregelen. De heer v. Delden stelde daarop eene motie voor, waarin de wenschelijkheid van de opschorting der maatregelen wordt uitgesproken, maar waar op, op verzoek van den heer A. v. Dedem eerst den volgenden dag eene beslissing zou worden genomen. Inmiddels zette de Kamer de debatten voort, en had de heer Keuchenius weêr eens gelegenheid, te oreeren over vakcine, syphilis enz. Hij beval het adres van ruim 20.000 Neder- landsche vrouwen, inhoudende het verzoek om de rechten der vrouw meer te eer biedigen, bij den Minister aan, en drong aan op opheffing van de verplichte tyrannie der koepokinenting. Hij, en met hem de heer Beelaerts van Blokland, bestreed de traktementsverhooging der geneeskundige inspekteurs. Bij de voortzetting der debatten in de zitting van Woensdag, kwam de Min. van Binnenl. Zaken op voor de handhaving van art. 17 der epidemie-wet, en voor de bevordering der koepokinenting met dierlijke stof. - De heer Rutgers van Rozenburg gaf aan den heer Keuchenius den welwillenden raad, om zelf tot her ziening der wet het initatief te nemen, ten einde alzoo eene beslissing der Kamer nittelokken. De traktementsverhooging voor veeartsen werd veranderd in eene gratifikatie. De Min. streeft naar op heffing der exceptioneele maatregelen in het spoeling-distrikt. Nu kwam aan de orde de motie van den heer van Delden betreffende de schutterijwetgewijzigd door den voorsteller en den heer de Savor nin Lohman in dezen zin, dat de Kamer ook aandringt op wijziging der bestaande schutterijwet. De Min. van Binnenl. Zaken verklaarde de wijziging onmogelijk te achten, en zijn ambtgenoot van Oorlog verdedigde de schutterijverbetering tot verkrijging eener latere leger-rezerve. Eene bepaalde belofte kon de Reg. niet geven. j Eindelijk werd, op voorstel van den heer Ruys van Beerenbroek, de motie door de voorstellers in dezen zin gewijzigd, dat de Kamer niet wenscht wijziging te brengen in de getalsterkte der schutterijen, noch in de oprichting van nieuwe dienstdoende schutterijen. Deze gewijzigde motie werd aangenomen met 63 tegen 6 stem men. Bij Iiooger Onderwijs verlangde de heer Schaepman, dat onder de uni- versiteits-hoogleeraren alle richtingen zouden vertegenwoordigd worden. Hij beklaagde zich, dat geen enkel goed Katholiek een leerstoel bekleed. De heer van Baar bestreed ook de richting van het nniversiteits-onderwijs. De Min. ontkende, dat er uitsluiting wegens het geloof plaats had. De heer Bahl- mann kondigde een interpellatie aan om trent de voornemens der Regeering in zake de exploitatie van den spoorweg Amers- foort-Nijmegen, nu het door de Tweede Kamer goedgekeurde wetsvoorstel door de Eerste is verworpen. HAARLEM, 11 December 1885. Woensdag 11. vierden de echtelieden Van Dijk, in de De Witstraat N°. 24e den vijftigsten gedenkdag van hun huwelijk. Ter eere van dit gouden echtpaar hadden de buren door vlaggen en een eerepoort hun hulde gebracht. Donderdagavond had onder de uit stekende leiding van den heer W. Robert de algemeene repetitie plaats van het „Dui zend-kinderen-concert. Er werd flink en nauwkeurig gezongen. De goed bezette zaal was een bewijs van de belangstelling van het kunstminnend publiek. De Heer Joh. Bastiaans Jr.de jeugdige en bekwame organist van ons beroemd Haarlemsch orgel, is Dinsdag alhier in den jeugdigen leeftijd van 31 jaren overleden. Bastiaans was een waardig leerling van zijn talentvollen vader, wiens opvolger hij na diens dood in 1876 werd. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de derde openbare vergadering van de vereeniging „Bilderdijk" alhier,' onder de zinspreuk: „Onvermoeid vooruit,' op Maandag den 14en December 1885 deB avonds ten 7% ure in de sociëteit „de Kroon." Gaf de vereeniging „Bilderdijk" op hare vroegere openbare vergaderingen het bewijsdat het in waarheid haar streven is onvermoeid vooruit, wij twijfelen niet of zij zal ook bij vernieuwing toonen dat zij begrijpt wat ze voordraagt en dat ze door ijverige studie al weder meer en meer getracht heeft naar bereiking van het groote doelde bevordering der uiter lijke welsprekendheid. Mocht iemand zich opgewekt gevoelen deze jeugdige vereeniging te steunen door het worden van kunstlievend lid, dan is daartoe gelegenheid door zich aantemelden bij den heer A. J. C. van Es, president of den heer P. H. Horneer, Secretaris. Betreffende den gezondheidstoestand dezer gemeente in de afgeloopen maand November, kan het volgende worden me degedeeld. Ter gemeente-secretarie werden aangegeven30 gevallen van mazelen 4 van roodvonk en 3 van febris typhoidea. Aan roodvonk bezweken 2 en aan febris typhoidea insgelijks 2 lijders. Het totaal cijfer der overledenen was zeer laag en bedraagt met 8 levenloos aangegevenen 62. Verhouding der overledenen tot 1000 inwoners per jaar, voor deze maand be rekend 16.55. Aan lichaamszwakte stier ven 10, aan stuipen 4, aan apoplexie 2aan hersenziekten 5aan kinkhoest 3aan organische hartgebreken 6aan ziekten der ademhalingsorganen 11, (waar van 4 aan keel- en longtering of bloed spuwing) aan ziekten der spijsverterings werktuigen 3aan andere ziekten 4 aan onbekende oorzaken 2 personen. Naar de leeftijden was de sterfte als volgt beneden 1 jaar 14, van 15 jaren 5, van 514 jaren 5, van 1420 jaren 4, van 2050 jaren 3, van 5065 jaren 5, van 6580 jaren 15, boven 80 jaren 3. Geboren zijn 74 jongens en 79 meisjes. Op Woensdag 16 Dec. e. k. zal de ex-commissionair in effecten Visser, die vóór eenigen tijd uit de gevangenis alhier wist te ontvluchten, doch onlangs te Parijs aangehouden en aan de Nederl. regeering uitgeleverd werd, deswege voor het ge rechtshof van Amsterdam verschijnen. De justitie alhier ziet belangstellend uit naar onthullingen omtrent de wijze der ont snapping en de hulpdaarbij aan Visser verleend, waaromtrent, zooals bekendis, een gerechtelijk onderzoek heeft plaats gehadtengevolge waarvan een gevangen bewaarder eene lichte gevangenisstraf be liep, doch de directeur der gevangenis alhier, na verdediging door mr. S. Katz, van rechtsvervolging werd ontslagen. De bekentenis van Visser zal natuurlijk van grooten invloed zijn op den gang van dit proces. Mr. Claasen zal Visser rechtskundigen bijstand verleenen. Een slagersknecht alhierdie zich ten nadeele van zijnen meester had ver wijderd met eene som van ruim ƒ40, is denzelfden avond door de politie te Am sterdam gearresteerd en naar de gevan genis overgebracht. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 9 Dec. M. Verdel en G. de Jong. J. A. Bijster en M. C. v. d. Brink. J. P. v. d. Kamp en W. Kenselaar. S. Hoogen- doom en O. Groeneveld. GETROUWD. 9 Dec. J. de Beer en D. v. d. Veen. P. v. Elk en E. M. Swart. W. O. Donker en W. v. Gelder. A. v. Ommen en C. A J. Bitter. GEBOORTEN. 3 Dec. J. M. Lans geb. Op den Ende z. C. v. d. Berg geb. Bartkel z. M. T. Dufais geb. v. Balen z. 4 Dec. J. v. Duin geb. Melchior d. 5 Dec. L. W. v. d. Vliet geb. Vos z. G. A. Joekemsz geb. Lamme z. H. Groeneveld geb. Winters d. M. H. Boon geb. Lubsez. S. Wildschut geb. de Ruiter d. B. de Vries geb. Schoep z. 6 Dec. H. J. v. Wienen geb. Stevenhagen z. M. Horeman geb. Kruup z. A.Hak geb. Heijsteeg z. H. C. Heijdanus geb. Bonarius d. M. M. F. Gerber geb. Selier z. C. Besseling geb. Paaijz. D. Buur man geb. v. Nimwegen d. 7 Dec. M. Schrijvers geb. Vendeld. A. Busking geb. Rees z. J. J. Vring geb. Versteegd. T. Bouman geb. Groot z. 8 Dec. H.M. Traksel geb. Koster d. C. v. d. Heuvell geb. v. Gulik z. M. G. E. Snoek geb. Smit z. 9 Dec. A. v. Schaikgeb. Joosten d. C. Heijverman geb. Scheelings d. G. Steenkist gebSmit zM. Jv. Bedijk gebCliteur z10 Dec. HBonsink geb v. Zuethem d. OVERLEDEN. 2 Dec. J. P. v. d. Nouwland 5 m. d. K. Begijnestraat. 3 Dec. N. J. Buur man 29 j. Zijlweg. G. H. de Groot 27 j. Rozenlaantje. W. Wolleswinkel 4 m. z. Oranjeboomslaan. J. P. v. d. Weijden 15 m. z. Bakkerstraat. 4 Dec. J. M. Middelkoop 4 jdKlaverstraat5 Deo H. E. Teunisse 3 m. z. Brouwersvaart. M. P. Coster 5Sj. Bakenessergracht.J. II. Elzenhorst 71 j. Kruisweg. 6 Dec. J. Dekker 18 m. z. Leidsckevaart. H. C. Kriege 29 d. z. Kruisweg. D. A. Zipp 4 m. d. Maarten Spiesstraat. 7 Dec. JWde Graaft' 30 jGierstraatJ Bastiaans 31 j. Parklaan. L. Ter Hal 77 j. SchootersingelEen levenl. aangeg. kind. van het mannelijk geslacht van H. Wild schut Lange HeercnvestTSlolker 2 m z. Schip Spaarne. C. E. Takkenberg 86 j. Gierstraat. C. v. Meurs 3 m. z. Oranje boomslaan. 8 Dec. P. Olivier, echtg. van CvdLaar 65 jLange Holstraat 9 Dec. S. Vlessing35j. KT. Heiligland. M. II. de Rooij 8 m. d. Asseudelverlaan.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2