Nieuwsberichten. Het is een familiestukje. Vader is een schrijnwerker van den ouden steempl 'braaf en solide. Moeder is dito en beiden houden zielsveel van hun eenigen zoonWillem geheetendie alle deugden van vader bezit maar jong is en dien 't dus niet kwalijk te nemen isdat hij in stiltedat wil zeggen buiten weten van de oudjes, een innig braaf meisje liefheeft. De zaak openbaar maken, dat kan, dat mag niet, want vaders kastenmakerij gaat niet vooruit i en Willem laat zich door het verstandige meisje overhalen om te wachten. Maar vader heeft zorgen en bij een betaling die hij over eenige dagen moet doenziet de man erg opwant het geld is er niet. Toch komt er geld, maar van een klant die den ouden baas voor 't laatst zal betalen, omdat zijn werk, hoewel zeer soliede en onberispelijk, niet beantwoordt aan de hoogere eischen van den nieuwen tijd. De oude man verdedigt zich en wie weet, wat er gebeurd ware had niet de vriendelijke vrouw des hnizes het onweer afgeleid. Zij wist den ouden man aan 't praten te krijgen over zijn Willem, en hem te beduiden, dat die zoon nieuwe krachtenfrisch bloed aan de oude firma moest bijzetten, maar dat hij dan voor enkele jaren in 't buitenland moet gaan werkenom daar de noodige ondervinding van den tijdgeest te gaan opdoen en daar mede toegerust, de concurrentie moedig het hoofd te bieden. Zoo geschiedde het. Willem vertrektziet veel, leert dagelijks komt terug, doet de zaak op nieuw tot bloei komen en trouwt met het straks genoemde meisje. Yader, de aan het oude gehechte werkman, bekent in stilte aan moeder dat de jongen 't niet zoo ver zou gebracht hebben, als hij bij moeders pappot was gebleven Wat was 't stil onder al die mannen, toen de heer Lamberts deze novelle voor- schilderde. Men gevoelde zich gekluis terd door al dien eenvoud op zulk een artis tieke wijze voorgedragen maar ook de hoogere strekking vatte men. Men ge voelde, dat in den strijd tusschen het oude en het nieuwe, het laatste moet zegevieren, mits het tevens in zich op neemt al het goede, dat het oude in zoo ruime mate bezit. Na de pauze (in de pauze houden de hoorders een vriendschappelijk praatje, want zij zijn in Weten en Werken even vrij als in hun eigen huis) droeg de spreker nog eenige met zorg gekozen dichtstukjes voor, die weder van zijn meesterschap getuigden en die niet na lieten nu en dan een gullen lach te veroorzaken. Zoo werd het ongemerkt tien uur, en dus tijd van scheiden. Een daverend hand geklap beloonde den spreker, wien men ongetwijfeld een hartelijk gemeend „tot wederziens" toeriep. De volgende spreekbeurt zal vervuld worden door den Heer Dr. Jobs. Dyserinck. Vereeniging „Bilderdijk." Gisteren avond waren wij door beleefde uitnoodiging in de gelegenheid gesteld de derde openbare vergadering van boven genoemde vereeniging, te houden in de sociëteit „de Kroon", bij te wonen. Om ieder nummer van het uitgebreide programma afzonderlijk te bespreken, daar toe ontbreekt ons de ruimte. Wij zullen ons dus alleen bepalen tot de twee hoofd nummers, zijnde „De No taris k 1 er k", kluchtspel in één bedrijf en 2 tooneelen door Servaas de Bruin. Dit stukje heeft ons doen zien dat leugen en bedrog ook onder notarisklerken kan schuilen. Manrits Takveld één der klerken van den notaris Hoekermans, op wiens kantoor dit stukje speelt, geeft ons een bewijs van de waarheid van het spreekwoord, „al is de leugen nog zoo snel,de waarheid achterhaalt haarwel", want liegenkijk, dat kon hij of 't ge drukt stond; hij was er dan ook trotsch op tegen zijn medeklerken, van wien hij Karei Stakkers reeds had overgehaald om ook aan zijne buitensporigheden, die niet zelden met nachtelijke schandalen en kennismaking met de politie eindigden, deel te nemer, en waarbij hij dan wel zoo laag was om den naam van zijn vriend op te geven waardoor deze niet alleen met de politie, maar ook later met een deurwaarder in onaangename kennismaking kwam. Maar de kruik gaat zoolang te water tot ze breekt. Alleen op 't kantoor was het, dacht hij, eene goede gelegenheid zijn kostuum,dat hij voor eene tooneelvoor stelling noodig had, eens aan te passen en ziedaar, nauwelijks heeft hij den helm van Romeo (waarvoor hij zal spelen) op 't hoofd of zijn patroon komt op 't kantoor en vraagt hem rekenschap van zijn doen, waarin hij echter verhinderd wordt door de komst van den kommissaris van politie en een paar andere personen die hem ter verantwoording roepen voor het gepleegde verzet en bedrog jegens zijn vriend en een meisje. Nadat hij door die personen aan zijn patroon, die hem door zijn mooie praatjes altijd voorgetrokken had, ont maskerd was, werd hij door deze als een eerlooze weggejaagd, en werd Stakkers weder in zijn eer hersteld. Ziehier de korte inhoud van dit kluchtspel dat flink werd afgespeeld en waarin vooral aan Takveld een woord van lof toekomt. „D e drie Werkstakers", is zeker meer bekend. Dit blijspel liep goed van stapel. De drie timmermansknechts van Van Santen speelden hun rol zeer goed af, en ook Huspot; hun kostbaas, liet ons zien dat men niet alleen door woorden kracht aan zijn spel moet bijzetten. De scène van dat driftig worden, bij het zien van zooveel baldadigheid, door die nietsdoeners was uitstekend. Ook de mon delinge voordrachten, die deze tooneel- stukjes voorafgingen, verdienen allen lof. Wij laten niet na aan deze „Vereeniging" een woord van dank te brengen voor haar werk. „Bilderdijk" blijve zoo voortgaan een steeds vermeerderend ledental en daardoor hoogere bloei zullen het gevolg zijn. Donderdag heeft de Tweede Kamer niet zonder sukces geknabbeld aan Hoofdst. V der Staatsbegrooting. Zij nam aan: een amendement van Dr. Vermeulen, om f 1500 te schrappen voor een nieuwen konservator in de geologie en mineralogie te Leiden met 34 tegen 32 stemmen; met 54 tegen 11 stemmen een amendement van den heer de Beaufortom f 500 te schrappen voor verhooging van het traktement van den direkteur van het Ethnografiesch Muzeiim te Leidenmet 39 tegen 2(5 stemmen een amendement van den heer Bahlmann, om f 12,840 te schrappen voor den bouw eener nieuwe plantenkas te Groningen, voor welke de heeren Viruly Verbrugge en van Houten te vergeefs in de bres gesprongen waren, en nadat de Min. zich verdedigd had tegen de beschuldiging, dat hij te veel zijn best deed, om aan alle drie de Rijks-Univer siteiten alles kompleet te krijgen. Toen het Middelbaar Onderwijs aan de beurt was, waagde de heer de Meyier eene poging om 's Ministers hart te verteederen ten gunste van de middelbare meisjensscholen, die de Kamer heeft het zoo gewild nu geen subsidie meer krijgen.De Min. verklaardedat hij er niets meer aan doen konen de heer de Meyier zou maar geen amendement voorstellenteneinde 's Minis ters opvolger niet te verbinden. De heer Heldt drong, naar aanleiding van het ingekomen adres van den Bakkersbond aan op kosteloos onderwijs in de schei kunde voor bakkersleerlingen aan de H.B. scholen. De Min. beloofde bij herziening der Wet op het M. O. te zullen overwegen, in hoever het wenschelijk was, dat in het algemeen kosteloos onderwijs aan de Rijks scholen werd gegeven. De heeren A. Mackay en Vermeulen betoogdendat het on derwijs aan de H.B.scholen niet voorzien kan in de behoeften van een bakker. Ook werd de opmerking gemaakt, dat het bedenkelijk is, den bakkers scheikunde te leeren, omdat ze dan lichtelijk de verworven wijsheid zouden misbruikenom het brood te ver- valschen. Daarop antwoordde de heer Heldt, dat het dan ook bedenkelijk was, den men sehen schrijven te leeren, daar zij die kunst wel eens konden aanwenden om valsche handteekeningen te maken. Een amen dement van den heer Viruly Verbrngge en anderenom f 6000 te schrappen voor subsidie aan de tuinbouwschool te Water graafsmeer werd verworpen met 34 tegen 32 stemmen. Bij Lager Onderwijs staak- ten de stemmen over het voorstel van den heer Wijbenga, om over het adres van ingezetenen van de gemeente Wijmbritsera- deel omtrent de opheffing eener school, inlichtingen te vragen aan den Min., zoodat de beslissing moest uitgesteld worden. Er ontspon zich eene diskussie over de examen-kommissies, en de wenschelijkheid om meer gelegenheid te geven tot het examineeren in de methodiek van elk vak. De Min. zou het in overweging nemen. Met de heeren Liet'tinck en de Beaufort verdedigde hij de examen-kommissieën tegen de aantijgingen van den heer Fabius, die haar onpartijdigheid in twijfel getrok ken had. Een voorstel van den heer Fabiusom f 25,000 te schrappen op de kosten voor de normaal-lessen, werd na diskussie ingetrokken. Vrijdag lokte de post voor historiesche monumenten (de Koppelpoort te Amers- foort, en het Raadhuis te Franeker) eenig debat uit. Even voor het einde der vorige zitting had de heer v. d. Feltz zich tegen het verleenen van de voorgestelde subsi- dieën verklaard. Zijns inziens kon men op deze wijze wel alle kerken en raadhuizen gaan onderhouden, die alle eenige histo riesche waarde hebben. In weerwil van deze bedenking werd de post nu goedge keurd met 49 tegen 16 stemmen. Aan den bouwmeester van het in den laatsten tijd zoo scherp gekritizeerde Rijksmuseum werd hulde gebracht door den heer Sehaep- man en door de heer de Beaufortdie hem een van de grootste Nederlandsche kunstenaars dezer eeuw noemden. De heer de Beaufort vond het uitwendige mooier dan het inwendige; de heer Schaepman was van een tegenovergesteld gevoelen. De Min verklaarde, dat aangaande ge- wenschte verschikkingen overleg plaats had. Aan den heer Oorver Hooft ver zekerde de Min. dat Prof. M. de Vries twee jeugdige helpers had gevondenter bespoediging der uitgave van het Neder], Woordenboek. Nadat de heer Wijbenga zijn voorstel om aan den Min. inlichtin gen te vragen had ingetrokken, werd de konkluzie der Kommissie (deponeering ter griffie goedgekeurd.) In de diskussie over deze aangelegenheid verdedigden de heeren Roëll en Verniers van der Loeff de onpar tijdigheid van opgemaakte staten tegen eenige insinuaties van den heer de Savornin LohmanHoofdst. V. BinnenlZaken) werd nu met algemeene stemmen aange nomen. Aan de orde was nu Hoofdst. VI MarineDe heer Viruly Verbrugge bracht wel hulde aan de talenten van den Ministermaar keurde diens beleid af, en bestreed vooral de hooge begroo ting. Spreker advizeerde al de nienwe daarop voorkomende posten terng te nemen. De heer van der Hoop bewonderde de begrooting en den moed des Ministers om den toestand van onze marine onder de oogen te zien. Hij bestreed opheffing der Rijkswerven. De heer de Beaufort be streed de uitgaven voor torpedo's en drong aan op intrekking der nieuwe posten, welke naar zijn oordeel moesten worden voor gedragen bij suppletoire begrooting, met aanwijzing van de middelen. De heer Reuther drong aan op verdeeling der uitgaven voor het torpedowezen. De heer Schimmelpenninck van derOye verdedigde laatstgenoemde uitgavemaar bestreed met den heer Kielstra de handhaving der marine in Iudië en in 't Moederland. Het Journal de Bruxelles ontving Vrijdag avond een telegram uit Berlijn, meldende dat Antwerpen definitief gekozen is voor aanleghaven der gesubsidieerde Duitsche transatlantische stoomvaartlijnen. Tegen 64 Fransche dagbladen was eene vervolging ingesteld wegens het verspreiden van valsche tijdingen geduren de de laatste verkiezingen. Op last van den minister van justitie, den minister president Brisson, is thans die vervolging gestaakt. Dr. Mezger heeft Zondag avond wederom aan honderd behoeftigen eene uitdeeling gedaan in het Amstelhotel te Amsterdam. Ieder der weduwen of hoofden van gezinnen kreeg een wollen deken en vijf gulden. Het Algemeen Nederlandsch Wiel rijders-bond zal Zondag 20 Dec. a. s. te Utrecht eene algemeene vergadering houden ter behandeling van een straatrecord-regle ment en een reglement, regelende de be trekking tusschen toegetreden wielrijders kringen en het Alg Ned. Wielrijders-bond. Tevens wordt op deze vergadering aange boden het jaarlyksch verslag van den toestand der vereeniging, en wordt den leden de uitslag bekend gemaakt der verkiezing van bestuursleden in de af- deelingen. Het Nëd. Schaatsenrijdersverbond heeft Axel Paulsen uitgenoodigd om bij den dezen winter te Hamburg te houden internationalen schaatsenwedstrijd tegen hen te rijden om the Speed championship. Paulsen heeft op zijn beurt eiken schaat senrijder, die hem het recht op den naam van „den snelsten schaatsenrijder der wereld" mocht betwisten, uitgedaagd in het midden der maand Februari 1886 te Christiania tegen hem te rijden over een afstand van 3 tot 50 Eng. mijlen. Inzet van weerszijden 100 Lst. Hij neemt op zich de baan van op zijn minst eene halve mijl in den omtrek beschikbaar te hebben. Verder biedt hij aanzijn even- tueelen tegenstanders 25 Lst. voor reis kosten te vergoeden. Wordt deze uitdaging niet aangenomen, dan zal Paulsen het ervoor houdendat niemand hem het recht op den titel van „den snelsten schaatsenrijder der wereld" betwist. Zaterdag had te Amsterdam op het terrein achter het rijksmuseum een wedstrijd met arresleden plaats. Het we der liet niets te wenschen over; alleen had een weinig zonneschijn het tooneel nog verfraaid. Van de groote menigte in geschreven sleden was slechts een klein gedeelte opgekomen. De tribune was vol het overige terrein bijna leeg. Hoewel in andere gemeenten de lijk- dienaars meer en meer naar eenvoud stre ven Blaan die te Goes een anderen weg in. Daar zijn zij begonnen aanzegging te doen met een z. g. steekhoed op het hoofd, waaraan een afhangende lamfer, en met een grooten mantel omhangen. Aan de Daily News wordt geschre ven dat er niemand zoozeer treurt over den dood van den koning van Spanje als zijn dashond: „leelijb."Hetarmedierjank- te om den koning te vergezellen naar het Pardo, toen hij daarheen vertrok, doch het werd den trouwen vriend niet toegestaan. De hond kwam er tochmaar niemand weet hoe. Toen de koning dood waswerd het dier onder diens legerstede gevonden in een toestand van onbeschrijfelijke droef heid. Sedert heeft hij steeds voedsel ge weigerd en om nu te verhoeden dat het sterft aan uitputting van krachten, giet men het met geweld melk en soep in de keel. De heer Bakker te Weststelling werf, heeft weiland gemest met zg. stijfsel, eene specie die in de „Klijn" (een der veenlagen) voorkomt en gewoonlijk zeer schadelijk werkt op de qualiteit der turf. Deze „stijfsel" is grauw van kleur en gelijkt veel op leemdoch aan de lucht blootgesteld, neemt zij een fraaie blauwe kleur aan. De bemesting heeft zeer goede uitkomsten opgeleverd. In het tuchthuis te Leeuwarden heeft Woensdag en Donderdag nogal op schudding plaats gehad. Dinsdag kwam het middagmaal eenigszins later dan ge woonlijk. De gevangenen in de beide we verszalen omstreeks 50toonden zich hierover ontevreden en weigerden later op den dag te werken. Dientengevolge werden allen Dinsdag gestraft met in houding van eene maand zakgeld. Dit maakte hen nog meer weerbarstig en wei gerden zij opnieuw aan het werk te gaan. De toestand was zóó gespannendat de commandant een twintig man van de militaire wacht meende te moeten bin nenroepen die hunne geweren laadden. De commandant zelf werd door een der belhamels met een stuk hout gedreigd, doch greep dezen met kracht aanzoodat hij spoedig machteloos was. Langzamer hand werd nu de orde hersteld, en wer den 14 gevangenen die het meest schul dig warenin het cachot gebracht. In Noord-Amerika heeft zich sedert eenige jaren eene eigenaardige industrie ontwikkeld nl. het inzamelen en verkoo- pen van herfstbladeren. Deze bladeren heb ben zooals bekend isin Amerika buitengewoon schoone kleurenschitterend donker roodroodgeelbruingroen ge vlamd en geaderd. De mooiste exemplaren worden uitgezocht, evenals in herbariën tusschen papier geperst, en daarna met eene dunne oplossing van was overtrokken. Zoo bereid, worden zij gebruikt voor Mackart-bouquettenportretlijsten en de bekleeding van vensters. De hoofd-inspecteur van politie te Arnhem is thans in eene uniform gesto ken, bestaande uit blauw met zilver, helm degen enz. Ook de nieuwbenoemde inspecteur zal eerlang in een dergelijk groot pontificaal in dienst verschijnen doch met twee sterren op zijn schouder, in plaats van drie, zooals zijn chef. Uit Tessel meldt men: Om het verlies van de kostbare zee- tonnen bij ijsgang te voorkomen, wordt thans eene proef genomen om zulke zee- tonnen door eene nieuwe soort drijfbakens te vervangen. Deze bakens moeten bij de aanraking van drijfijs terstond onder het ijs schieten, en zoodra zij vrij komen weer hun gewone plaats innemen. Een aantal tonnen zijn reeds door zulke drijf bakens vervangen. Een nieuw geneesmiddel is onlangs uit West-Afrika, uit de streken van i Dahomey en Cameruningevoerd. Het is

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2