baardehoe weinig het der Kamer ernst is met hare bezuinigingsleus,kwameneenige andere amendementen van denzelfden voor eteller te vervallen. Een amendement van den heer Reuther op art. 13waar mee de heer v. Sleyden zich vereenigde om 4 Va ton te schrappen voor drie nieuwe torpedo-bootenbij particulieren aan te maken werd aangenomen met 49 tegen 24 stemmen. Een amendement van den heer v. d. Sleyden op art. 15, om te schrappen 188.500 voor aanschaffing enz. van drie kanonnen werd verworpen met 43 tegen 30 stemmen. De Min. nam een amendement op art. 16 tot ver mindering met f 60.000 overtengevolge van aanneming van het amendement tot vermindering der torpedos. Met 49 tegen 24 stemmen werd verworpen een amendement van den heer v. d. Sleyden op art. 18 om f 24.000 minder uit te trek ken voor steenkolen voor oorlogsvoorraad, maar aangenomen met 53 tegen 22 stem men een amendement van den heer Reuther, tot vermindering met f 63.000 voor steen- kolenmagazijnen te Amsterdam en te Willemsoord. Het geheele Hoofdstuk VI werd aangenomen met 50 tegen 22 stem men. Aangenomen werd ook Hoofdst. VII A Nationale Schuld.) De verbeteringen op telephonisch gebied in den laatsten tijd verkregen, zijn waarlijk verbazend te noemen. Bij het telephonisch overbrengen van muziekwer ken, had men echter steeds nog dit groote nadeel, dat de klankkleur (timbre) van verreweg de meeste muziekinstrumenten in een onaangenaam metaalgeluid werd omgezet. De oorzaak dezer verandering van timbre was hoofdzakelijk, dat men verplicht was in de onmiddelijke nabijheid van, of op het toongevend lichaam zelf den telephoon-opvanger of ook de micro- phoon aan te brengen. Door nu de toontrillingen in hare actie in de afgesloten luchtruimte op eene zeer natuurlijke wijze concentreerende op te vangen, heeft de geluidkundige Lefébre, in het Museum „Prins Hendrik" te 's Gra- venhage, thans eene der schoonste tele- phonische muziekoverbrengingen mogen verkrijgen, waarbij het timbre volkomen behouden blijft. Te Arnhem is de eigenares van eenen modewinkel voor eenige honderden guldens door hare winkeljuffrouw opgelicht. Volgens het D. v. N. is de justitie op het spoor van den vermoedelijken moordenaar van den heer Lamblée uit Zaandam, die te Amsterdam in de Zand straat dood op zijn bed werd gevonden, terwijl er brand op de kamer was geweest. De nalatenschap van wijlen mevr. M. J. KleineHartman zal 13 en 14 Jan. a. s. in het verkooplokaal derheeren G. Theod. Bom zoon te Amsterdam, verkocht worden ten bate van de „Ver- eeniging tot oprichting en instandhouding van het KleineGartmanfonds. De na latenschap bestaat in gouden, zilveren, gemonteerde kristallen, bronzen en andere kostbaarheden en sieraden, eerepenningen, kunstalbums, enz., meerendeels geschenken, zoowel van Z. M. den Koning, als van corporatiën en vereerdersfraaie meubelen, porselein, kristal, pracht- en plaatwerken, portretten, waarbij velen met opdracht of handteekening van kunstenaars en [letter kundigen, contracten, tooneelsieraden enz. De Times heeft uit Rangoon bericht ontvangen, dat onder de Britsche troepen in Birma de Cholera is uitgebroken. Het gerucht dat de Birmaneezen verscheidene Europeanen hadden vermoord, wordt in de laatste berichten bevestigd. Een aanzienlijk Spanjaard beklaagde zich over de jeugd der koningin Mercedes. „Wees blijde", werd hem geantwoord, „zij is, gelukkig voor Spanje, op een leeftijd, waarop de vrouwen nog geen dwaasheden doen." Een verschrikkelijk spoorwegongeluk is nabij Atalanta, in de Vereenigde Staten van N. A., voorgevallen. Twee passagiers- treinen zijn op elkander gestooten, 12 personen werden gedood en 15 gekwetst. Door trein 24 van de Hollandsche spoor, die te 4 uren 30 te Amsterdam aankomt, werd"voor het binnenrijden van het station een wegwerker overreden. De man bleef op de plaats dood. Door eenige bewoners van den Nieuwendijk te Amsterdam is het initatief genomen tot electrische verlichting dier straat, van de Prins Hendrikkade af tot aan den Dam. Hierbij kunnen zich aan sluiten de bewoners van de Prins Hendrik kade tot aan het Damrak en van het Damrak (zijde Nieuwendijk). Het voor nemen bestaat een kapitaal te formeeren op aandeelen, te plaatsen in kleine be dragen, en voorts in de nabijheid van den Nieuwendijk een perceel aan te koopen, tot het stellen van de noodige machi nerieën. In Engeland is men voornemens, in de groote steden openbare telephoon- stations op te richten, waarvan iedereen gebruik zal kunnen maken. Eens kolom, lantaarnpaal of iets dergelijks wordt voor zien van twee contact-openingen en eene sleuf. Hij die van de telephonische ge meenschap gebruik wenscht te maken, neemt zijne telephoon uit de zakmaakt de verbindingen met de paal en werpt door de aangebrachte sleuf een bepaald geldstukwaardoor contact wordt gemaakt. Hij kan nu drie minuten pratenwaarna het contact van zelf verbroken wordt. Woensdag namiddag werd Z. M. de koning op het Loo verrast met eene fraaie arresledewelke uit Arolsen (Pyr- mont) kwam. Dit prachtstuk wordt op eene waarde van f 9000 geschat. Te Putten (Veluwe) kwam Woens dag, bij een brand in een korenberg en schuur, de ijverige veldwachter Groe- neveldbij het omhalen der schuuronder het brandende perceel terecht. Terstond werden pogingen aangewend tot redding. Het bleek, dat zijn schouder was ont wricht en een paar ribben waren gebroken; men vreest voor zijn leven. Te Wissenkerke werd Zondag in de Christ. Geref. kerk een bankbiljet van f 25 gecollecteerd, bestemd ter onder steuning van de bijzondere school aldaar. Wijl het een gedeelte bleek te zijn van een prijsgetrokken uit de Staatsloterij, werd door het bestuur dit geld echter geweigerden is de gever uitgenoodigd het terug te halen. i Volgens telegrafisch bericht uit San Francisco heeft de politie aldaar eene socialistische samenzwering ontdekt, ten doel hebbende den gouverneur van Cali- fornië en andere voorname personen te vermoorden. Er hebben vele arrestatiën plaats gehad. De Fransche minister vaa land bouw heeft zich Maandag naar het laborato rium van den heer Pasteur begeven om getuige te zijn van des hoogleeraars bekende inentingen. Op niet minder dan 40 per sonen kinderen en anderen van verschil lenden leeftijd onder welke een kapitein der garde van den keizer van Rusland, die, na te Petersburg door een dollen hond gebeten te zijn, dezer dagen te Parijs was gekomen om zich door Pasteur te laten inenten, werd in tegenwoordigheid des ministers de kunstbewerking toegepast. De minister richtte bij zijn heengaan eenige allervleiendste woorden tot den hoogleeraar. Een winkelierdie met zijn vriend op een wagentje van Utrecht naar Werk hoven reed, ontwaarde onderweg een sterke brandlucht. Weldra bleek, dat het wagentje, waarin zij reden, in brand stond, zonder dat men de oorzaak daar van kon gissen. De man zelf kreeg eenige ernstige brandwondenzijn vriend was gelukkiger en kwam alleen met den schrik vrij. Het tijdschrift La Nature heeft dezer dagen eene vraag geopperd en ten dienste van zijn lezers haar tevens beantwoord: Hoeveel mechanische kracht wordt er ver- eischt om de wijzers van een horloge in gang te houden? Het antwoordt luidt aldusOm het hier beoogde doel te bereiken wordt slechts gevorderd 0,000,000,047 paardekrachtof met andere woorden om duidelijker te sprekeneen stoomwerktuig van één paardekracht kan 270 millioen horloges gaande houden. Zich 's morgens met koud water achter de ooren te betten wordt in het N. v. d. D. zeer aangeprezen als een middel tegen verzwakking van het gezicht. - Uit naam van don Carlos deelt de Times mede, dat de geruchten omtrent een huwelijk van zijn zoon met prinses Mercedes voorbarig zijn. Don Carlos zal nimmer zijn toestemming tot zulk een verbintenis schenken, Indien daaraan de beteekenis werd gehecht, dat hij afstand doet van zijn aanspraken op den Spaanschen troon. Het bericht omtrent een ongesteldheid van don Carlos in onjuist. Men ziet hem iederen dag op de San Marcoplaats in Venetië. Er heerscht groote verdeeldheid onder de Spaansche conservatieven ten opzichte der verkiezing van een voorzitter der Cortes; de eenen wenschen Canovas, de I anderen Romero Robledo tot president. I Op een vergadering is de oneenigheid zóó hoog gestegendat enkele aanwezigen de 1 tusBchenkomst van den prefect van Madrid hebben ingeroepen. Een ontzettend bericht doet heden in de bladen de rondte: De heilige witte olifant van koning Thebauw is den 6«n 11. overleden. Naar men zegt heeft Gladstone aan koningin Victoria een brief geschreven naar aanleiding van een iersch parlement, dat zich alleen met Iersche zaken heeft bezig te houden. Er is een samenzwering tegen het leven van koning Milan ontdekt. Haar zetel heeft zij in Montenegro. Er zou een geheime overeenkomst tusschen Rusland en Montenegro bestaan om een groot Servisch rijkbestaande nit Servië, Bosnië, Herzegowina en Montenegro, te stichten onder vorst Nikita van Montenegro. De uitvoer van levend en geslacht vee over Harlingen naar Engeland in verband met de naderende Kerstdagen is sedert jaren niet zoo druk geweest als thans. Alleen aan levende schapen nam de laatste Londensche boot 1300 stuks mede. In de vorige week zijn er stellig meer dan 800 schapen voor den uitvoer geslacht. Eén slager leverde 650 af. De verdrijving van Russen en Oosten rijkers uit Pruisen zal thans bij den Rijks dag andermaal ter sprake komen. De vrijzinnige partij heeft nl. een voorstel inge diend, luidende: De Rijksdag verklaart, dat de verdrij ving van Russische en Oosten- rijksche onderdanen, zoo als die op last der Pruisisohe Regeering plaats heeft naar haren omvang en aard niet door het nationaal belang gerechtvaardigd is, geen inachtneming van humaniteit doet blijken en voor de materieele belangen van de on derdanen des rijk nadeelig is. Het kasteel Kinkempois, bij Luik, is door brand vernield. De verzameling van schilderijen alsmede die van porselein en kunstvoorwerpen werden voor een groot gedeelte geredmaar er ging toch veel kostbaars verloren, o. a. een schil derij van Tenierswelke op 15 a 20.000 frans werd geschat, en van de belangrijke boekerij bleef nagenoeg niets gespaard. Vele kostbare boeken en handschriften zijn daar verbrand. De schade is zeer aanzien lijk. Het kasteel was het eigendom van de Burggravin Clérembauleen nicht van Ferdinand de Lesseps. De Engelsche tooneelspeelster Ge- noveva Ward heeft onlangsnaar men verhaalteen werkelijke Koningin kunnen worden, maar zij heeft niet gewild. Zij speelde nl. op Nieuw-Zeeland voor Fraw- faio, den Koning der Maori's, en deze werd zoozeer door haar bekoorddat hij haar harthand en kroon aanbood. Miss Ward bedankte echter beleefd, zoowel voor het een als voor het ander. Zij bleef zelfs bij hare weigering volharden, zelfs toen de Koning aanbood om, ter liefde van haardie hij alleen beminde, de vier vrouwendie hij reeds had, eigenhandig te dooden, en zij verliet in allerijl het gebied van haar vnrigen minnaar. Dezer dagen heeft een der gedetineer den in de cellulaire gevangenis te Groningen den bewaarder Emond eene zeer belangrijke wonde in het aangezicht en de bovenlip toegebrachtdoor hem eene houten vorm- fleschdie door den gevangene gebruikt werd voor het maken van stroohulzen naar het hoofd te werpen. Naar zijn zeggen had hij het voornemen om iemand onver schillig wiente doodenten einde op die wijze uit de cel te geraken, daar het verblijf aldaar hem te zwaar viel. In de Vereenigde Staten heeft dezer dagen, in den lijkoven op den Mount Olivet (Louisiana), de eerste lijkverbranding plaats gehad. Zij betrof het stoffelijk overschot van den heer Eugène Lièvre. Donderdag zou in het Vaticaan de acte geteekend worden betreffende de zaak der Carolinen-eilanden. 's Pausen staatssecretaris, kardinaal Jacobini, zal ter gelegenheid hiervan 's avonds een groot diner geven. HAARLEM, IS December 1885. De eerste van de serie lezingen, gedurende dezen winter te honden in de gehoorzaal van Teylers Stichting door den Heer Dr. E. van der Ven, had Woensdag avond plaats. Een korte inleiding bracht ons al spoedig tot het doel van sprekers redelicht en warmte, wier eigen schappen spreker zich voorstelde in deze lezingen meer in het bijzonder uiteen te zetten terwijl de proevendie het be sprokene zouden ophelderen, allen genomen werden met behulp van het Drummondsche kalklicht, welke lichtbron ontstaat, door een stuk kalk met behulp van lichtgas en zuurstof aan 't gloeien te brengen. Het eerst was de voortplanting van het licht aan de beurt. Op duidelijke wijze werd aangetoond, dat dit door een ge lijksoortige of homogene middenstof in een rechte lijn plaats heeft,met een snelheid van drie honderduizend Kilometer in één seconde, welk getal, bij de kennis dat het geluid zich voortplant met een snel heid van 332 Meter, in één seconde, ons stellig tot ontzag stemt voor de verbazing wekkende werkzaamheid van den zonne straal. Waren de geleerden, tot op den grooten Baco, van meening geweest, dat volstrekt geen tijd noodig was om 't licht voort te planten en twijfelde genoemde geleerde hieraan eenigszins, onze latere kennis, vooral gegrond op de verschijnselen die zich voordoen bij een der manen van Jupiter, heeft de geleerden in staat ge steld, in deze tot zekerheid te geraken. Ontmoet de lichtstraat een gepolijste oppervlaktezoowel vlak als gebogen, dan wordt daardoor haar richting veranderd of teruggekaatst. De wet der terugkaat sing voor beide gevallen werd daarbij behandeld en met de noodige proeven gestaafd, waarna de diffusie, die zulk een belangrijke rol speelt bij het zien en het zoeken naar de lichtbron werd be sproken. Laat men een lichtstraal uit een door schijnende middenstof in een andere over gaan b.vb. van lneht in water, dan onder gaat zijn richting eenige wijziging. Men drukt dit uit door te zeggen „de straal wordt gebroken" en hier werd natuurlijk de wet van Des car tes, reeds door den Nederlander- Snellius vermoed, ter sprake gebracht en door proeven en projecties nader toegelicht. Voornamelijk bij het doorlaten van een lichtstraal door een prisma, die hem belangrijk doet breken en tevens ontleden aan welk laatste wij onze kennis omtrent het bestaan van het spectrum te danken hebben, ontbrak het niet aan schoone opmerkingen en welgeslaagde proeven. Veel wetenswaardigs omtrent het kleu- ren-spectrum in verband met den groo ten Newton, wacht ons stellig in de tweede lezing. De heer Bokma de Boer hield in de vergadering van de Afdeeling der Hollandsche Maatschappij van landbouw hier ter stede gevestigd, een voordracht tot aanbeveling van het coöperatiesysteem bij de zuivelbereiding. Vele nieuwe werktuigen, te kostbaar voor een kleine boerderijkonden in een fabriek met voordeel worden aangewend. De groote hoeveelheid tegelijk behandelde melk gaf meer kans op een produkt van gelijkmatige hoedanigheid, terwijl in het algemeen veel arbeid werd bespaard die nu rustte op de boerin, welke daardoor aan haar huishouden werd onttrokken. Indien de melk van 500 koeien dagelijks kon worden verwerktachtte spreker het mogelijk een dergelijke fabriek te beginnen. De melkleveranciersmoeten dan per koe een kleine som geld storten tot ver zekering van aflossing en rente van het benoodigde kapitaalzouden wekelijks een vergoeding ontvangen van het door hen geleverde aantal kilo's melk, en daarna naar gelang van de opbrengst deelen in de winst. Hoewel er eenige bezwaren in het midden werden gebracht na opening van het algemeen debat, is de vraag van te algemeen belang in den tegenwoordigen tijddan dat men niet algemeen ingenomen zonde zijn met de zaakkundige uiteenzetting van de denkbeelden van den heer de Boer, die zich bereid verklaarde aan elk die dit verlangde meer in het bijzonder inlichtigen hierom trent te geven. Woensdag avond had in de Sociëteit „Vereeniging" de tweede uitvoering plaats van het Dnizend-kinderen concert, welke uitvoering door den componist van „Het Ouderhuis," den heer Richard. Hol werd bijgewoond en wien door eenige kinderen een lauwerkrans werd aangeboden. De

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2