heer Fabius drong aan op bezuiniging bij 1 peneionneering van werklieden aan mili- ta re inrichtingen. Dezelfde spreker klaagde er over, dat de militairen te Kampen bemoeilijkt werden in het bezoeken van het Militairen Tehnis aldaar.De Min. verdedigde zijn schutterijplanwaarmee volgens hem, de schutters veel ophadden. Met zijn ambtgenoot van Marine zou hij de pensionneerings-kwestie bespreken. Het Militair Tehnis te Kampen liet volgens den Min. te veel te wenschen over, om het bezoek daarvan te bevordereu. Het algemeen debat was nu teneinde gebracht. Een amendement van den heer Kielstra om den inspektenr van het militair on derwijs te doen vervallen, werd bestreden door den Min. en de heeren Koosenboom en iteuther maar des niettemin aangeno men met 31 tegen 19 stemmen. Zaterdag moest de Kamer ook verga deren daar anders vóór Kerstmis de Begrooting, die bnitendien al niet ten behoorlijken tijde gearresteerd kan zijn, niet kon worden afgehandeld. Met 47 tegen 5 stemmen werdna eenige dis- kussie, aangenomen het amendement van de Kommissie van Rapporteurs, om te doen vervallen de door den Min. voorgestelde uit gaven voor toezicht door hoofdofficieren van het leger op de schntterij-oefening. De overige amendementen werden door den Min. overgenomen. Aan den heer Seret beloofde de Min. te zullen letten op de Zondagsrust bij de herziening van het reglement van inwendige dienst voor de kavallerie. -Aan de heeren Viruly Yerbrugge, Kielstra en Seret verklaarde de Min. te zullen overwegen de mogelijk heid van afschaffing van groot tenue voor het niet blijvend gedeelte der miliciens bij de infanterie, waardoor, volgens de be rekening van den heer Seret, de Staat jaarlijks f 80.000 zou kunnen besparen. In deze zitting interpelleerde de heer Schaepman den Min. van Binnenl. Zaken over de herbenoeming van den Burgemees ter van Andel. De Kamer had inlichtingen van den Min. verzocht op adressen van ingezetenen der gemeente Andel, die den burgemeester beschuldigen van wetschen- nis. Deze inlichtingen waren nog niet gegeven, en daarom bevreemdde de herbe noeming den interpellant. De Min. ver dedigde zijn handelwijze ook tegenover de barre aanvallen van de antirevolution- naire heeren de Geer en 't Hooft, die zeer 1 schenen te sympathizeeren met hetrevo- lutionnair optreden van den Andelschen Gemeenteraad en Wethouders. Uit Vlissingen schrijft mendat door de Duitsche sleepdienst-maatschappij Union van Geestemunde, eenige harer sleepbooten daar werden gestationeerd reeds eende Accecuradeur, is in dienst gesteld. Hoewel dit van de zijde der Belgische maatschappijen tot scherpe concurrentie aanleiding zal gevenbestaat er toch met het oog op de vele aandeelenwelke de te Bremen gevestigde reeders, in de mü Union hebben, veel kans van slagen. Een Woensdag te Kloetinge gehou den drijfjacht heeft vele dooden onder de hazen en patrijzen gemaakt. 'tHeeft ech ter niet veel gescheeldof ook een mensch was getroffen. Een der jongelieden, bij de drijfjacht tegenwoordig, had bij toeval zand in den loop van zijn geweer beko men. Toen hij iets later zijn geweer alschoot, sprong het uit elkaar. Wel kreeg hij een geweldigen schok maar ver dere nadeelige gevolgen had dit ongeluk niet. Door het hoofd der politie te Am sterdam is een besluit genomendat alle nieuw aan te stellen agenten van politie eene lengte moeten hebben van 1 M. 70 cM., en datindien zij gewezen mi litairen zijn, zij voorzien moeten wezen van een paspoort met bewijs van goed gedraghun door den korpskommandant onder wien zij gediend hebben, verstrekt. Bij de veiling van het schilderijen kabinet van de familie Alewijn werd voor een portretgeschilderd door J. A. Kru- seman, f 4010 betaald. Het was het portret van Cath. E. W. Snonck van Loosen. De Amsterdammer Ct, zegt „Voor dit portret, hoogstens 25 waard, werd zulk een hooge som betaald, omdat hit tot iederen prijs moest worden opgekocht, omte worden verbrand. Die verbranding moetnaar wij vernenen geschieden ingevolge testamentaire be- paling der onlangs gestorven zuster van de afgebeelde waarbij is voorgeschreven dat alle portretten der familie Snouck van Loosen door het vuur vernietigd moesten worden. De 79-jarige man, die verleden week met eene dienstbode zijne woning verlietzijne 81 jarige vrouw achterla tende is na dezen stap van jeugdige onbezonnenheid te Winschoten in zijn gezin teruggekeerd. Door de politie te Dordrecht is proces-verbaal opgemaakt tegen eene vrouw in de Dwarsgangwegens overtreding van art. 8 der wet op de besmettelijke ziekten. Bewuste vrouwgehuwd met een varensgezelvreesde door roodvonk te zullen worden aangetast en had zich daar zij slechts alleen in hare woning was, ter betere verzorging naar hare moeder in de Krommenelleboog begeven. Werkelijk vertoonde zich de ziekte bij haaren werd door de moeder aangifte bij de politie gedaan. Nu gebeurde het evenweldat de echtgenoot der aangetaste vrouw op eens thuis kwam. Zij kon aan den wensch om hem te zien geen weerstand bieden, wikkelde zich goed in doeken en dekens en trok naar hare eigen woning. De po litie liet zich inmiddels door dit bewijs van liefde niet vermurwen. Integendeel,toen het feit haar ter oore kwamconstateerde zij dit bij proces-verbaal, evenzeer geleid door liefde, maar eene andere soort: die tot plichtsbetrachting. De pokkendellen in het gelaat van tallooze oudere Japanners toonen aanhoe geducht vroeger de geesel der pokziekte ook in Japan moet hebben gewoed. In de zeer sterk bevolkte steden van het land komen slechts enkele pokkengevallen nu en dan voor. Toch is er de vaccinatie niet verplicht! Dat pleit voor het goede inzicht en de beschaving der Japanners. Wat de hoogl. Rein zegt in zijn Japan I, pag. 441, is juist: »Wie nog bij ons betwijfelt de waarde der vaccinatiemoge vooral ook naar Japan gaan en zich daar laten onderrichten!" Wij mogen niet onvermeld laten, dat eerst in 1824 voor het eerst in Japan is gevaccineerden dat dit geschiedde door onzen beroemden Japan-reiziger Ph. F. von Siebold die de pokstof uit Java had medegebracht. Sinds 1874 is er o. a. te Tokio eene centrale inrichtingvan welke uit het land van goede animale entstof wordt voorzien. Een troep zigeuners met karren, paarden en een groot aantal bedelende man nen en vrouwenheeft een bezoek gebracht aan Bergen-op-Zoom. Hunne aanwezigheid was gelukkig van korten duur, daar zij onder geleide van maréchaussées over de Belgische grenzen werden gebracht. Van het zoogenaamde Meer te Nij megen zwom dezer dagen naar de Waal een groote otter. Een schipper, die dit zag en niet wist, welk gevaarlijk roofdier het was, greep hem bij de staart en wierp hem in zijn boot, waar het veel moeite kostte om het woedende dier te houden. Toen men het in eene kooi wilde doen, beet hij een paar ijzeren spijlen daarvan door als glas. Het dier is thans ter be zichtiging gesteld. Men voedert hem met visch die het dier met graagte verslindt. De Pall Mall Gazette heeft reden te gelooven, dat de plannen van Glad stone ten opzichte van Ierland de vol gende zijnlo een parlement te Dublin, dat de volledige controle geeft over de zuiver Iersche zaken; 2o het recht van veto zal door de kroon worden uitgevoerd, alleen op advies van het ministerie voor IerlandIersche afgevaardigden zullen blijven zitting hebben in Westminster voor de algemeene rijkswetgeving4o de Iersche politie zal geheel staan onder Iersche controle5o Parnell zou voldoende waarborgen moeten geven voor loyale be scherming der minderheid en voor de handhaving der wettige rechten en be langen der grondeigenaars. De Pont neuf in Parijs verkeert in greot gevaar. Tengevolge van den slechten toestand van een der pij Iers zonk Donderdag plotseling een deel der brug, zoo dat men het verkeer heeft moeten stremmen. Professor Ludwig Nohl, bekend door de werkenwelke hij over muziek geschreven heeft, is te Heidelberg over leden. De te Warschau verschenen bladen melden dat in het groote nihilisten proces de heer Morawskiwaarnemende het openbaar ministerie, tegen 26 der 29 beschuldigden de doodstraf heeft ge- eischt. De verdediger concludeerde tot gewone gevangenisstraf of verbanning voor hoogstens 4 jaar naar Siberie. Het arrest wordt Maandag a. s. gewezen. Sedert het begin der vorige week doet de postbode van Wye naar Zwolle zijn dienst per vélocipède. Naar men ver neemt, voldoet dit vervoermiddel uitstekend Vooral bij 't vervoer van pakketten zal het een groot gemak opleveren. Een ongehuwde heer te 's-Hage werd dezer dagen verrast door eene reke ning van banketletters, die men op naam zijner niet bestaande echtgenoote be steld had. Volgens het N. v. d. D. wordt te Amsterdam in de laatste dagen het bedel- bedrijf met eene zoo hinderlijke onbe- beschaamdheid uitgeoefend, dat zelfs de liefdadigsten er knorrig onder worden, ten nadeele van de werkelijk hulpbe hoevenden. Huis aan huis ziet men hen aanschellen een paar maal achter elkander liefst, als men hen niet spoedig genoeg open doet niet eens meer met een mandje met zeep of een paar doosjes lucifers als voor wendsel, en razen tegen de dienstboden, aan wie ze handen vol werks geven, die hunne vraag om eene kleinigheid afwijzen of niet voor hen „naar binnen" willen gaan. Hun aandringen om opengedaan te worden, is dikwijls verdacht. Doet men het, dan steken ze den voet tusschen de deur en weigeren heen te gaan. Soms zijn het mannen, dikwijls tamelijk wel- gekleede vrouwen, met regenmantel en handschoenen, en Zaterdag morgen zag men zelfs een gezonden sterken I7-jarigen knaap het bedrijf uitoefenen (schellen en om eene kleinigheid vragen) met eene sigaar in den mond. In de zaterdag middagonder het voorzitterschap van den heer dr. Vroesom de Haan, gehouden vergadering van de afdeeling Rotterdam der Vereeniging voor lijkverbranding, is door de vergadering besloten dat de zaak der lijkverbranding daar ter stede, vermoedelijk in Februari, ter sprake zal worden gebracht op eene openbare vergaderingdie zal worden ingeleid door prof. Overbeek de Meijer, terwijl daarna aan voor- en tegenstanders gelegenheid tot debat zal worden gegeven, zullende te dien einde zelfs uitnoodigingen worden verzonden. Vrijdag werd een schildwachtbij het arsenaal te Woudrichem op post staande, verrast met een aardig buiten kansje. Hij zag nl. een fluwijn van de grootste soort van het dak der Groote Kerk vallenhet dier kwam onzacht op een hoop steenen terecht en bleef een oogenblik bewegingloos liggendoch kwam spoedig weder bij. Toch wist de soldaat zich van het roofdier meester te maken. Zooals bekend iszijn deze dieren zeer zeldzaam en is hare fraaie huid zeer gezocht. Dépêches uit Athene zeggen dat een zeeoorlog tusschen Turkije en Grieken land waarschijnlijk is. De verslaggever van de Standard te Athene meldt, dat ook voor den oorlog te land de toebereid selen worden voortgezet. De Schiedam8che politie heeft pro ces-verbaal opgemaakt tegen een lOtal jongens, die in den laatsten tijd verschei dene diefstallen hebben gepleegd in koek en banketbakkerswinkels te Schiedam. De Spaansche minister van onderwijs is voornemens groote hervormingen in te voeren. In de eerste plaats zal hij de door zijn voorganger genomen maatregelen te niet doen, waardoor de universiteit en het openbaar onderwijs onder directen ultramontaanschen invloed waren ge plaatst. Bij den brand van Donderdagavond te Amsterdam in de Wyttenbachstraat liet de pastoor Van Hooff, die zich vóór de brandweer op de plaats van het on geluk bevond, zich nat maken, en droeg met levensgevaar een der bewoners van het brandende hnis een lammen man, naar buiten. Te Goes heeft zich het zeker zeer zeldzame geval voorgedaan, dat eene dame, die door zenuwlijden reeds een paar jaren geheel en al haar spraakvermogen miste, dit op eens, terwijl zij aan hevige be nauwdheden, gevolgd door braking leed, terugkreeg. HAARLEM, 22 December 1885. De inschrijvingen tot het bijeen brengen van geld om aan behoeftige schoolkinderen warm voedsel te verschaf fen heeft hier ter stede de som van circa f 1600 opgebracht, zoodat nu aan 400 kinderen gedurende dezen winter dr'e maal per week krachtig voedsel kan worden gegeven. Deze som strekt weer tot een verblij- dend teeken dat er nog vele personen gevonden worden die tot een goed doel willen medewerken. De Maasbode deelt meedat dezer dagen de fabriek van den heer Beynes alhierdoor hooggeplaatste Duitsche per sonen is bezochten dat de kans nog niet is vervlogendat hem de levering zal worden gegund van de spoorwegrijtuigen, waarvan de inschrijving den 14 Nov. te Frankfort a/Mheeft plaats gehaden bij welke inschrijving de heer Beynes de laagste was. Naar men verneemt, is de Heer L. J. du Celliée Muller, hoofdingenieur van den Waterstaat alhier, door den presi dent, der Fransche Republiek benoemd tot ridder der orde van het Legioen van Eer. Bij Kon. besl. van 20 December is benoemd tot rechterplaatsv. in de arr. rechtbank alhier de Heer Mr. J.Enschedé Jz. advocaat alhier. Dezer dagen wordt aan de ingezete nen dezer gemeente van wege de Vereeni ging Bilderdijk een inteekenlijst aange boden. Op Maandag 18 Januari a. s, nl. denkt deze vereeniging een weldadig heidsvoorstelling te geven en heeft daartoe in de eerste plaats de ondersteuning noodig van de meer bevoorrechten. Veel wordt in dezen tijd gevraagd en veel gegevenmaar als wij daar zien, dat een Vereeniging haar beste krachten wil in spannen om nood en ramp te lenigen, doet zij stellig een gegrond beroep op den weldadigheidszin harer stadgenooten. Zondag middag is alhier brand uit gebroken in de droogloods van de kleerbleek- ster weduwe Spieker aan de Brouwersvaart. De loods is bijna geheel uitgebrand. De oorzaak ie vermoedelijk het in aanraking komen van waschgoederen met de kachel. Alles was verzekerd. VERGADERING van den Raad der Gemeente Haarlem op WOENSDAG den 23 Dec. 1885, des namiddags ten een ure. De volgende stukken en punten zullen aan de orde gesteld worden: 1. Proces-verbaal kasopneming. 2. Voordracht B. en W. benoeming on derwijzer 3e kl. school lett. E. 3. Miss. Regenten St. Elis. Gasthuis, aanbeveling Regent. 4. Id. Id. Barbara Gasth. Id. 5. Voorstel B. en W. herstellingen in de woning van het Hoofd der school lett. C. 6. Id. Id. wijziging instructie Bewaarder van het Raadhuis. 7. Id. Id. omtrent de invordering van haven- en kaaigeld. 8. Id. Id. rooiinglijn bouwgrond Nieuwe Gracht. 9- Id. Id. rek. Wed. J. Bastiaans. 10. Id. Id. overeenkomst weghalen vuilnis en faecaliën, kazerne aan de Kleverlaan. 11. Rapport Comm. Financiën af-en over schrijving stads-apotheek. 12. Id. Id. verhuring van grond aan D. EichJiorn. 13. Id. Id. huur walgronden, en nader rapport. 14. Voorstel B. en W. kosten inrichting archiefzaal. 15. Id. Id. geschenk teekeningen en koperetsen aan de Gem. Alkmaar. 16. Id. Id. rekest A. van Da/urne, demping Esschildersloot. 17. Id. Id. rekest M. 1'T. Pre'vi- naire ruiling van grond Zijlweg. 18. Missive Wed. J. Honing, dankbetuiging. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 19 Dec. 1885, in de Gouden Leeuw, te Haarlem. N°. 1. Winkelhuis en Erve met Tuin, Gr. Markt 15, f 14905, opgeh. 2. Huis en Erve met TuinZijlsingel- straat 8e, f 3875, C. H. Jacques* 3. Winkelhuis en Erve, Bnrgwal 13, 1945, IV. A. Rijbroek. 4. Huis en Erve met Tuingrond, Bakkerstraat 6a, f 2150, S. Mons. 5. Huis en Erve, Rozenprieelstraat 40, f 1075, J. II. Schraders. 6. Huis en Erve, naast het voorg., 42, f 1075, If. Schraders. 7. Huis en Erve, naast het voorg., 44, f 1075, II. C. v. d. Velden 8. Huis en Ervenaast het voorg. 46, f 1050opgeh. 9. Huis en Erve, Jacobijnestraat 10, ƒ1785, IV. de Graaf. 9 10. Hnis, Erve en Plaatsje, Lange Lakenstraat 21 f 1000, B.Semé.

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 2