1 w\ van WOENSDAG 23 December 1885. TE HUUR. i DOOR EIGEN KRACHT. No. No. No. No. No. No. No No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. No. Amsterd, Vaart. 2. Huis m. tuin 350 p.j. Bagijnhof. 2. Bovenhuis ƒ1.25 p.w. terst. Bagij nestraat. I. Huis 5 p.w. terst. Bakenessergracht. 44. Pakhuis 3 p.w. 1 Mei. Bakkerstraat. 55. Benedenhuis 2.25 p.w. terst. Barteljorisstraat. 24. Bovenhuis 350 p.j. terst. 29. Voor- en ach ter k. 16 p.m. terst. Bolwerkslaan. 21. Huisje ƒ2.25 p.w. terst. Brouwerstraat. 5. Benedenhuis ƒ3.50 p.w. terst. Brouwersvaart. 5. Benedenhuis ƒ3.50 p.w. terst. 32. Achterkamer 0.70 p.w. terst. Burgwal. 44. Bovenhuisje 1 p.w. terst. Doelstraat. 23. Bovenhuis ƒ2.50 p.w. terst. Drossestraat. II. Bovenhuis 1.75 p.w. Esschilderstraat. 22. Huis m. tuintje 2.75 p.w. terst. Prankenstraat. 18. Huis 200 p.j. Mei. 23. Bovenhuis 2 p.w. terst. 29. Bovenvoorkamer /1.25 p.w. Gasthuissingel 48. 2 Gem. kamers 30 p.w. terst. Gasthuisstraat. 5. Bovenhuis /1.60 p.w. Ged. Kraaienhorstergracht. 50. Achterhuis m. tuintje 2.10 p.w. 62Zolder /I p.w. terst Ged. Oudegracht. 1. Huis ƒ1.75 p.w. terst. 5. Gem. bovenkamers ƒ30 p.m. 105. Huis /600 p.j. Mei. Ged. Voldersgracht. No. 6. Benedenhuis /2.50 p.w. terst. Ged. Zijdgracht. No. 12. Bovenhuis ƒ1.80 p.w. terst. Gierstraat. No. 31. Gem. bov.voork. m. bed. ƒ40 p m. Deo No. 73. Kelder 1 p.w. terst. Groene buurt, No. 2. Pakhuis 3 p.w. 1 Mei. Groot Heiligland. No. 30. Bovenkamer ƒ1.25 p.w. terst. Groote Houtstraat. No. 24. 2 ongem. kamers 250 p.j. No 135. Ongem. kamers 250 p.j. terst. 145. 2e Et. 2 kamers 22 p.m. Hagelstraat. No. 35. Bovenvoorkamer ƒ1 p.w. terst. Hondensteeg. No. 13. Huizen M.90 en 1.35 p.w. terst. Hooimarkt. No. 16. Huis m. tuin ƒ350 p.j. Houtplein. No. 3. 2 ongem. Kamers ƒ200 p.j. terst. Jansstraat. No. 66. 3 Bovenvoork. ƒ15 p.m. terst. No. 66. 2 Gem. Benedenk. en suite ƒ35 p.m. No. 87. Huis 500 p.j. terst. Kampersingel. No. 60. Huisje 2.25 p.w. terst. Kinderhuisyest No. 23. Bovenhuis 250 p.j. terst. Klein Heiligland. No. 19rd. Gem. zit- en slaapk. 16 p.m. Dec. No. 66. Benedenhuisje ƒ1.30 p.w. terst. Kleine Houtstraat: No. 17. Gem. zit-en slaapk. 30 p.m. terst No. 86. Gem. voor- en tuink. ƒ35 p.m. terst. No. 108. Benedenhuis terst. Kleine Houtweg. No. 73. „Hout Lommer" 450 p.j. 1 Mei 86. Koningstraat. No. 27. Bovenhuis 250 p.j. Koralensteeg. No. 10. Huis ƒ1.25 p.w. Korte Bagijnestraat. No. 31. Huis 2.25 p.w. Korte Heerenstraat. No. 20. Achterkamer ƒ0.75 p.w. terst. Korte Jansstraat. No. 8. Gem. kamer ƒ30 p.m. terst. Korte Leidsche straat. No. 26. Huis ƒ2.50 p.w. terst. Koudenhorn. No. 40rd. Bovenhuis 270 p.j terst. Krocht. No. 10. Gem. kamers 20 en ƒ14 p.m. Kruisweg. No. 12. Benedenhuis /280 p.j. terst. Lange Bagijnestraat No. lOrd. 2 Gem. kam. m.alc. 18 p.m.terst. Lange Heerenstraat. No. 27. Ben. huis m. tuin 2.50 p.w. terst. Lange Heerenvest. No. 38rd. Bovenhuis ƒ1.75 p.w. terst. Leidsche Straat. No. Slrd. Bovenhuis ƒ2.50 p.w. terst. Leidsche Vaart. No. 8. Huis /450 p.j. Febr. No. 76. Huis met tuin ƒ600 p.j. 1 Mei. Linschotenstraat. No. 1. Bovenhuis /2.50 p.w. terst. Maarten Spiestraat. No. 14. Huis m. tuin ƒ350 p.j. No. 24rd. Bovenhuis 3 p.w. No. 26ra. Bovenhuis 3 p.w. Morinnensteeg. No. 2i. Werkplaats 2 p.w. terst. Nieuwsteeg. No. 6. Bovenhuis 500 p.j. terst. Omvalspoort. No. 6. Bovenwoning 1 p w. terst. Ostadestraat. No. 8. Bovenhuis /2.50 p.w. terst. Oude Weg. No. Huis met tuintje 1.75 p.w. Oranjeboomslaan. No. 85. Huis met tuin 2.50 p.w. terst. No. 156. Ben. huis m. tuin 2.50p.w. terst. Palmstraat. No. 13rdBovenhuis t 2.25 p.w. terst. 1 Mei. Rozenstraat. No. 53. Huisje ƒ2.60 p.w. Rustenburgerlaan. No. 27a. Huis 1.75pw.te*»t. Schooterstraatweg. No. 7. Huis m. tuin ƒ600 p.j. Sophias traat. No. 2rd. Slaapkamer ƒ6 p.m. terst. No. 15rd. Ben. huis ƒ1.25 p.w. terst. Smedestraat. No. 26. Bovenw. m. atelier ƒ225 p.j. terst. No. 45. Gem. voorkamer 16 p.m. terst. Spaarnwouderstraat. No. 24. Ben. huis m. tuin 3 p.w. terst. No. 54. Winkelhuis ƒ3 p.w. terst. No. 100. Winkelhuis 3 p.w. terst. Twijnderslaan. No. 35. Pakhuis ƒ2.50 Zolder 1 p.w. Van Marumstraat. No. 12. Huisje ƒ2.90 p.w. terst. Wagenweg. No. 81o. Bovenhuis 16 p.m. Febr. Wilsonsplein. No. 2. 2 Gem. kamers m. bedien, ƒ20p.m. No. 5. Huisje met tuin r825 p.j. Mei. No. 69. Bovenhuis ƒ12 p.m. terst. Wijde Appelaarsteeg. 4. Benedenhuis /2.25 p.w. terst. Z. B. Spaarne. Bovenhuis ƒ5 p.w. terst. Zijlstraat. 43. 2 Gem. ben.kam. 22 p.m. terst. No. 54. Bovenhuis ƒ260 p.j. Febr. No. 65. Vrij Bovenhuis ƒ375 p.j. terst. Zijlsingels traat. No. 8. Bovenhuis ƒ225 p.j. 1 Dee. No. 8orood. Gem. kamers 20 p.m. terst. No. No. 8. No. Bij den Makelaar N. D. DE LEUR te bevragen: 2 Winkelhuizen. Naar het Engelsch door M. E. Bradbon. 12) „Ik keek eens of ik dat aardige ding, die kleine gentille Jeanneton niet zag," zeide een ander. „Verloren tijd en vergeefsehe moeite, vriendlief. De palotte kijkt ons geen van allen aan," luidde het antwoord, „zij is dol op dien onbe kende met die zwarte knevels, die twee maal 's weeks in het Pantagruel zijn ontbijt neemt. „Prins René. Ah, ik ken hem. Hij is een lion van den boulevard du Temple." Zoo vervolgden zij hun weg, allerlei grappen makende. Père Lemoine keerde terug. Het kwam hem voor, dat deze studenten alles gezegd hadden wat zij hem konden vertellen. Zij bewonder den zijne dochter, als een der belles van het etablissement Rebecque, maar de minnaar van Jeanneton bevond zich niet onder hen. Hij tastte in zijne zakken en vond er een en een halve franc in, geheel voldoende om een goedkoop restaurant, zooals de Panta gruel, binnen te gaan. Hij trad binnen en ging in een donkeren hoek zitten, waar men op zijn min of möer smerige blouse niet zou letten, maar niettegenstaande deze kiesche handel wijze, keek de bediende wantrouwend naar het ongeschoren gelaat en de schamele plunje van Monsieur Le moine. Hij bestelde een bord bouillon en een glaasje cognac fine champagne. Alle tafeltjes waren onbezet, nu het uur voor het ontbijt was afgeloopen, en dit was juist wat bij wenschte. De garjon bracht hem den bouillon en de flesch cognac. Hij bediende zich zelf, en schonk spoedig een tweede glas in. „Laat ons te zamen eens praten," zeide hij, op het glas wijzende, dat door den bediende met een beleefde buiging werd aangenomen. De buffet juffrouw was naar achter gegaan om zelf haar ontbijt te gebruiken, zoodat er niemand was om te zien dat hij stond te praten met den, er zoo verdacht uitzienden, gast. De groote grijze kat snuffelde rond onder de tafels om hier en daar nog iets te vinden, dat de gasten hadden laten vallen. „Er komt hier somtijds een heer ontbijten, Prins René een heer met een donkeren knevel, niet waar F" „Connu," antwoordde de man ter wijl hij de goudgele likeur proefde. „Ik heb de eer hem te bedienen." „Weet gij wie en wat hij is?" „Er zijn verstandiger mensehen dan ik die dat gaarne zouden willen weten," antwoordde de knecht, de schouders ophalende. „Hij is geen student, hij is geen machinist, maar wat hij ook zijn moge, hij is mild met zijn geld. Sommigen houden hem voor een schrijver of dichter een van de nieuwe school, die kort geleden zoo joliment in het Theatre-Frangais werd uitgefloten anderen zeggen dat hij een vermomd edelman is, en een was er die in hem een dief zagzooals Mandrin of Cartouche." „Die man sprak de waarheid schreeuwde père Lemoine, woedend. „Hij is een dief, die schurk, want hij heeft mijn eenige dochter gestolen een meisje zoo braaf als er ooit een geleefd heeft de vreugde en de trots van mijn ouderdom." Nu brak de schrijnwerker in een vloed van tranen los, het hoofd op de beide handen geleund op de tafel van het Pantagruel. Tegen dat het donker werd keerde hij naar zijn krot in de rue Sombreuil terug, opgewonden van hetgeen hij had gebruikt in de laagste brasseries van het Quartier Latin. Maar hij deed verder geen poging om iets te weten te komen omtrent Prince René of het lot zijner eenige dochter. Hoofdstuk YH. Df, kroon van het hoofd oenomen. Er waren ruim driejaren verloopen sedert Jeanneton weg was gegaan. Het was Augustus,het slechtste seizoen in Parijs, in welke periode van hitte de rue Sombreuil evenzeer moest ver meden worden als het Jodenkwartier in Rome en Frankfort. De lucht hing loodzwaar over de Place de la Bastille de faubourg St. Antoine, het gindsche kerkhof en de woeste klippen en afgronden der steengroeven bij de buttes Chaumont. De groote menigte die het huis bewoonde waarin ook de Lemoines hun kamertje hadden, moesten zich met het kleine beetje frissche lucht behelpen dat hunne ramen of vensters binnendrong. Zelfs de bloemen, die hier en daar in een pot voor een raam stondenkwijnden weg in dien besmetten atmosfeer van rottende koolbladen en andere afval. De menschen spraken over de vreese- lijke cholera-epidemie van het vorige jaar, en voorspelden een terugkeer van de plaag met al hare ellende en droefenis. De langdurige droogte, die wel goed was voor de korenvelden en de wijngaarden, was echter een zware bezoeking voor de bewoners der overbevolkte wijken van Parijs, en er kwam maar geen regen om de goten te reinigen of de heete straat- steenen af te koelen. Alles was gloeiend en droog, alsof Parijs één groot fornuis ware. Père Lemoine ging met zijn werk op de binnenplaats en gebruikte de vensterbank om zijn gereedschap op te leggen, terwijl de kinderen hem omringden en vol be wondering waren over hetgeen hij maakte. Maar gewoonlijk werd er gedurende vele uren niet gewerkt, somtijds deed hij geheele dagen niets en bleef zijn werk bedekt met een of ander oud vod, terwijl Père Lemoine zich amuseerde in „het getrouwe Varken," met het lezen van couran ten, domino spelen, de politiek te bespreken en te brommen tegen den nieuwen Koning en zijne Ministers. De regeering van den door het volk gekozen Koning, beantwoordde niet aan de verwachting. De oude voorstad St. Antoine, dicht bevolkt als een mierenhoop, was het broeinest der revolutie, en de bezoekers der oude wijnhuizen waren meer dronken door de opgewonden toespraken, dan door het gebruik van geestrijke dranken. Lemoine, de trolleur bemoeide zich in die dagen veel met politiek, was lid van de sociëteit „Recht voor allen," en liet zich vrij, en op zijne wijze, welsprekend uit over zijn recht om zoo weinig te werken als hij verkoos en zooveel te drinken als hij lust had. Mère Lemoine was in deze warme dagen niet altijd te huis. De ver diensten van haren echtgenoot ver minderden steeds, niet omdat zijn werk slechter was en hij er minder voor betaald werd, maar alleen omdat hij minder werkte. Zijne dronkenschap begon reeds de gewone gevolgen te hebben. Hij was lui en leidde een ongerege.d leven, werkte somtijds een paar dagen met woede om daarna weder drie dagen niets te doen, of ging des morgens als een duivel aan den arbeid om in den namiddag niets uittevoeren en buiten zijn huis rond te slenteren. Mère Lemoine begreep dat zij de handen uit de mouwen moest steken om iets in het huis houden te kunnen bijbrengen, wilde zij niet, dat zij anders dikwijls zonder eten zoude zijn. In hare jeugd was zij bij een fijne waschvrouw in de leer geweest en dus nam zij dat vak weder ter hand. Zij ging dus naar Madame Rebecque en verhuurde zich voor vier dagen in de week als strijk ster, de twee overige dagen waren voldoende voor de zorg voor hare huishouding in de Rue Sombreuil, die wat zindelijkheid betrof, toch reeds veel te wenschen overliet en niets geleek op een hollandsche huishou ding. Bij Madame Rebecque hoorde de arme moeder allerlei bijzonderheden omtrent het verdwijnen van hare dochter. Hoe de palotte, zooals zij gewoonlijk in hare betrekking ge noemd werd, het eerst gezien was wandelende in de tuinen van het Luxembourg met een forsch gebouwd man, in een gekleede jas; hoe men gezien had dat zij een prachtige collier en een paar echt gouden oorringen droeg; en hoe men haar later gezien had in een huurrijtuig met dien

Haarlemsch Advertentieblad | 1885 | | pagina 5