UITVOERING mTjzïëkT „Weel der gebcdeD". TOONKUNST. Zang-Onderwijs. ADVERTENTIE-N. „Het Nederlandseh Tooneel". Maatschappij tot bevordering der Afdeeling „HAARLEM". op Donderdag 14 Januari 1886, Directeurde Heer W. ROBERT. Mejuffr. SOPHIE IIOSSE, Sopraan, van Keulen Mevr. V., geb. T., Mezzo Sopraan, De Heer IIEMUK WESTBERG, Tenor, PAUL HAASE, Daryton, Ondertrouwd betrof de verevening van 2.25 aan ver blijfkosten, gedeclareerd door een opzie ner die voor dienstzaken te Scheveningen moest zijn. De strijd is niet tot eene be slissing gekomende Eekenkamer beweert, dat eene reis alleen kan zijn eene ver plaatsing buiten de gemeentede Minister dat er eene reis is overal waar 't spraak gebruik spreekt van eene reis. Practiscb is de zaak wel beslist, want de opziener heeft zijn ƒ2.25 niet gekregen. In Brazilliehet beloofde land der luiheid, treft men bedelaars aan die te paard of op een ezel zittenja die zich in een draagstoel laten rondbrengen. De Franeche reiziger Max Eadignet verteltdat hij op zekeren dag te Rio- Janeiro door een man werd aangesproken, die op zijn hamak lag en door twee negers zijne slaven werd rondge dragen. De man vroeg eene aalmoes. „Verkoop je negersantwoordde de Franschman. „Senor," sprak de bedelaar op trot- schen toon „ik heb u om geldmaar niet om advies gevraagd." Te Deventer zijn door de politie Dinsdag 2 jongens, een van 9 en een van II jaargevatdie sedert geruimen tijd de aanvoerders van eene jeugdige dievenbende uitmaakten en waarvan on langs ook twee jongens van ongeveer 10 jaren werden gevat, terwijlhoewel het bekend wasdat de thans aangehoudenen de hoofddaders warenmen er niet in slagen mocht, hen op de daad te be trappen en zij zoo listig waren er voor te zorgendat zij buiten het bereik der strafwet bleven door anderen tot het wan bedrijf aan te sporen. Er werd veel ge stolen en bovendien ontvreemdden zij op marktdagen de portemonnaies met geld uit de zakken der dienstboden en dames. Tegen hen is proces-verbaal wegens dief stal opgemaakt. Aan het hof van Madrid heeft men weer getracht de medische faculteit van het koninklijk huis te herstellen maar koningin Christina is nog niet bekeerd en wil zich door geen anderen geneesheer dan den vertrouwden Oostenrijkschen dok ter Riedel laten behandelen. De heeren Eickelberg en Geveke hebben het voornemen opgevat tot op richting eener Amsterdamsche petroleum verlichting-maatschappij welke zich ten doel stelt het schoonhouden vullen en controleeren van lampen en toestellen met bijlevering der petroleum. De Maat schappij zal zich belasten met het in orde houden en vullen der lampenzoo dat men geen petroleum in voorraad be hoeft te hebben. Voor de branders zal het beste stelsel worden toegepastter wijl ook zuivere olie zal worden geleverd. Te 's Gravenhage heeft zich bij een familie opnieuw een ernstig geval voorge daan van vergiftiging door soep welke van den eenen dag op den anderen in een slecht geglazuurde pan overgestaan had. De huismoeders zullen dus wel doen goed toe te zienwelke pannen zij ge- bruiken. De meeste geabonneerden op de tele- phoon te Arnhem hebben op 1 Januari hunne verbindingen laten afsnijdenom dat de Maatschappij niet geneigd was het abonnement 120 'sjaars) te ver lagen. In een vergadering van vennooten der Middelburgsche Telepkoon-maatschap- pp is besloten de verkregen concessie over te doen aan de te Amsterdam ge vestigde firma Ribbinkvan Bork C°. Een vast te stellen maximum van 35 abonnement per jaar vóór iedere aanslui ting is o. a. tot voorwaarde gesteld. Mocht de overgave der concessie door het gemeentebestunr worden goedgedeurd dan volgt de ontbinding van de vennoot schap. Eene vreeselijke gebeurtenis heeft plaats gehad in het dorp Kulakowitz. Daar werd een varken gebeten door een dollen hond. De eigenaar van het varken doodde het dier nietmaar bond het aan een boom in het boscb om te zien hoe de zaak zou afloopen. Het varken werd daar door een wolf aangevallen en verscheurd. Waarschijnlijk heeft het var ken zich verweerd en den wolf gekwetst. De wolf toch werd op zijne beurt dol en verwondde tien menschen en een groot aantal huisdieren. Eerst had men moeite de gebeten menschen in isoleercellen on der te brengen. Men vroeg Pasteur te Parijs om raad. Deze berichttedat men de lijders naar Parijs moest zenden. Voor de onbemiddelden nam hij alle kosten voor zijne rekening. Voordat de formali teiten der reis in orde warenis reeds een 8jarige jongen aan dolheid bezweken. Of de reis voor de andere gebetenen door gaat wordt niet gemeld. Te Noordwpk en Marum zal een jonge dochtergroot 1 meter haar vader is de aldaar welbekende „lutje Jan" in het huwelijk treden met een jonkman, die nog een hoofd kleiner is afkomstig van Grootegast. «Zooveel heerenzooveel wetten". Dicht bij de aanlegplaats van de stoom boot achter een «Commiezen-huisje* te Ter Neuzen lagen sedert eenigen tijd een paar oude ankers, niemand in den weg, doch op grond van de genie. En vlak er naast is grond van waterstaat gelegen. Genie vond, dat die ankers «ontsierden* en gebood den eigenaar ze weg te ruimen. Deze gaat naar waterstaat, en krijgt ten antwoord, dat die ankers op zij n grond veilig knnnen liggen. De man verlegde zijn eigendom eenige decimeters, en het «ontsiert* niet meer. De kunstbewerking, waaraan men papegaaienspreeuwen eksters en andere sprekende vogels onderwerpt, het zooge naamd «snijden van den tongriem», is, volgens dr. Ruszden beroemden vogel kenner, een volstrekt onnoodige wreed heid. De genoemde vogels kunnen zonder het lossnijden van hun tong even goed leeren spreken het snijden heeft daarop niet den minsten invloed. Bij Miechowin Russisch Polen, hebben twee wolven een man en een vrouw letterlijk met huid en haar opgegeten. Die dieren loopen bij geheele troepen door de dorpen. Een brutale diefstal heeft te Weert plaats gehad. Ruim 1700 K. G. zont, door den ambtenaar in beslag genomen en in eene loods nabij het kantoor van den rijksontvanger geborgen zijn daaruit ontvreemd. Daders onbekend. Zooals men zich nog zal herinnerenwerd verleden jaar op gelijke wijze aldaar gestolen. Maandag voormiddag te 111/2 uur is bij het rangeeren van de stoomtram tusschen Haarl. en Leiden onder Oestgeest een 12jarig meisje overreden ten gevolge waarvan zij vrij ernstig aan been en arm verwond werd. Zij is onmiddelijk ter verpleging naar het academisch ziekenhuis te Leiden gebracht. Het ongeluk moet gebeurd zijn doordien het kind achterop een goederenwagen was gaan zitten. Atjeh verbruikt kolossale hoeveel" heden telephoondraad die telkens door de Athehers worden afgesneden en wegge haald; onlangs werd eene zekere hoeveel heid er van terugbezorgd in een kluwen, als kogel uit een kanon door het venster in eene woning van een officier geschoten aan het einde van Oleh-leh. HAARLEM, 5 Januari 1886. Den len Januari vierde de bode van het Raadhuis G. J. van Hartesveldt zijn veertigjarige dienstvervulling als ge meenteambtenaar, waarvan hij gedurende de eerste negentien jaren als commies bij de stedelijke accijnsen verbonden was. Met ijver en nauwgezetheid was de jubilaris steeds werkzaam en van verschillende zijden, ook van het Gemeentebestuur, mocht hij vele bewijzen van belangstelling onder vinden. De muziekant 1ste kl. J. van Brussel by het stedelyk muziekkorps herdacht den len Januari den dag waarop hp veertig jaar als mnziekant in dienst is geweest. Door B. en W. is aan hem met dien dag eervol ontslag uit die betrekking verleend. Vrijdag herdacht de heer J. van Ek, hoofd der firma J. van Eken Zoon, timmerlieden en bouwkundigen in de Gier straat alhier, den dag waarop hp zich voor 50 jaren vestigde. Van vele zpden ontving de heer van Ek bp deze gelegenheid bewpzen van achting en vriendschap terwpl eenigen uit zpn werklieden hem hunne gevoelens van erkentelpkheid en waardeering op hartelpke wpze aanboden. Eigenaardig mag het heeten dat de heer van Ek van al de tegenwoordige bewoners het langst in de genoemde straat heeft gewoond. In de laatst gehouden algemeene vergadering van de afdeeling Haarlem der Mij t. b. v. Toonkunst is de heer W. Robert, directeur van de Zang- en Orchestvereeniging der afdeeling, met al gemeene stemmen benoemd tot honorair lid. Het Museum van Kunstnpverheid op het paviljoen alhier is gedurende het jaar 1885 bezocht door 7044 personen. - Als een zeldzaamheid vermelden wp het feit, dat sedert den 2en Januari bij H. van Reed in de lange Poellaan alhier een hen met negen knikens loopt. De familie bevindt zich, ondanks het minder gunstige jaargetpde in den besten toestand. Een werk, ongetwpfeld voor een groot publiek geschikt, zag dezer dagen het licht. Het is getiteld „Letters en hare Grondvormen naar de beste bronnen bewerkt voor schilderssteenhouwers graveurs en voor het onderwps aan Am bacht!- en Kunstnp verheidsteekenscholen" en is van de hand van onzen stadgenoot, den heer P. van Looy Jr. In 32 platen geeft dit werk een stelselmatige teekening van al de lettersoorten sedert den jare 1400, verrpkt met enkele korte aanwp- zingen omtrent de samenstelling, die voor den gebruiker en voor den beginner in de edele penneknnst van zeer veel bejang zpn. De op sommige bladen voorkomende sierletters vooral zpn blpkbaar met ambitie behandeld. Schoone voorbeelden van ver siering komen daarop voorterwpl het geheel getuigt van het streven om van alles wat op letterwerk betrekking heeft het beste te geven. Het Museum van schilderpen en oud heden ten raadhuize te Haarlem is inde maand Dec. bezocht door 111 personen, tegen betaling, en door 363 kosteloos (des Zondags). Gedurende het jaar 1885 is dit MHsenm bezocht door 8162 perso nen, waaronder 4521 op de Zondagen. In het onderdeel Haarlem van het schattingsdistrict Haarlem, zpn tegen de schaal van schatting of tegen de typen- schatting der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen vpf bezwaar schriften ingediend. Gedurende de maand December 1885 is in de Stuivers-spaarbank van den Volksbond ingebracht in 287 posten ƒ594,82. terugbetaald «28 529,77. Zpn uitgegeven 13 nieuwe boekjes. In 1885 is ingebracht7779.90 terugbetaald m. rente,, 8124.26® Op 1 Januari 1886 was ingeschreven ƒ7586,37 verschuldigd aan 723 inbrengers. Gedurende het afgeloopen jaar 1885 zpn door de politie alhier opgemaakt: 424 processen-verbaal wegens mis- en wanbedrijven869 processen-verbaal ter zake van politie-overtredingen; waaronder 589 wegens dronkenschap op straat. Aan boete in zake politieovertreding is vrijwillig betaald 224,50. De vorige week is Johannes Wit- tebol, oud 28 jaren, arbeider, laatst woonachtig te Velzen, die tot 3 maanden cellulaire gevangenisstraf was veroordeeld, wegens diefstal, bp zpne overbrenging naar de cellulaire gevangenis te Gorinchem van zpn geleider ontvlucht. Hp is echter 11. Zaterdag weder te Velzen gearresteerd en naar Gorinchem overgebracht. In een buitengewoon politieblad verzoekt de Officier van Justitie te 's Hertogenbosch opsporing van 1 bankbiljet van ƒ300. V 1692, 1 bankbiljet van 100. C. H 5788, 1 bankbiljet van 60. A. H. 7338, en 1 muntbiljet van 10. D. D. 06402, op 27 December 1885 in een aange- teekenden brief, verzonden uit Mill, aan het adres van vrouwe weduwe Verhepen van Treek, in het Klooster der Ursulinen te Venray. Voorwerpen, gedeponeerd aan het Commissariaat van Politie,die dage lijks (uitgezonderd des Zondags) van 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen zijn. Een parapluie. Een onderstuk gouden oorbel. Een model teekening. - Eenige portemonnaie's met en zonder geld. Een glazen spuitje. Een soepkaart. Een kinderkous. Een pet. Een tulen muts. Een paar handschoenen. Een pater noster. Een boezelaar. Eenige losse sleutels. Twee sleutels aan een touwtje. Terug te bekomen bp Lommeijer, Ca valerie kazerneeen snoer blauwe koralen met gouden sluiting. Bp C. Portegies Schootersingel No. 21 een zilveren horloge. Bp G. fV. van den Haak Klein Heiligland No. 2. een zilveren suikerlepel. Bp G. KloosBagpnhof No. 14, een zwart wollen doek. Bij den koekbakker van P/iiel, Oude Groenmarkt No. 6 eene parapluie. Woensdagavond, voorganger Ds. GISPEN van Amsterdam; PonderdagavondDs.'M.TJIjDTSTi,; Vrijdagavond Ds. NEIJENS, van Amsterdam, telkens 7% ure, Kerk der Chr. Geref. Ged. O. Gracht. De Kerkeraad der Gemeente (928) voornoemd. HAARLEM. Koninklijke Vereeniging Woensdag 6 Januari 1886: Blpspel in 4 bedrpven van Aüolph L'Aronge, uit het Duitsch door Jac. de Vos. Aanvang 7 ure. Bureau geopend 6 ure. Plaatsen: ƒ2.50, ƒ2.ƒ1.75, 1.25 en 40 Cts. Plaatsen zpn te bespreken Dinsdag en Woensdag, van 10 tot 3 ure, a 10 Cts. extra. (929) ten 7v» uur, van DIE KREUZFAHRER van Niels Gade en DAS MARCHEN VON DER SCHONEN MELUSINE van Heinrich. Hofmann. Solisten: van Haarlem. van Keulen. van Rotterdam. P.v. 0.Oas f van Haarlem J. M. SNETHLAGE, weduwnaar van E. H. Smissaert en M. 0. J. DE BRUIJN KOPS, Haarlem j den Haag Eenige kennisgeving De ondergeteekende, daartoe van verschillende zpden aangezocht, is van voornemen omstreeks medio Januari e. k.. een afzonderlpken Zang-Cursus te openen. Ouders of voogden, welke voor hunne kinderen of pupillen van die gelegenheid gebruik wenschen te makenworden beleefdelpk uitge- noodigd daarvan liefst schriftelijk kennis te geven aan den ondergetee kende in de eerste helft van Januari. J. STEENMAN, (932) St, Ursulastraat 16. CLEMENS MULLER, Mnziek- Onderwpzer te Amsterdam, heeft nog eenige uren 's weeks alhier dis ponibel tot het geven van muziek- onderricllt. Er. brieven, onder N°. 933, bij De Erven Loosjes.

Haarlemsch Advertentieblad | 1886 | | pagina 3